Al Caz^ttr- .E. Alter No. 1179». ISTïe'ij.’W"©- ezx ^-d.'vextezxtïe'lQ.la.d. voor G-oixcLa. exi. OxxxstxeZbcexx. Sterken Drank, risia^ Visdag 2^ Februari 1013. 50e Jaargang. en KENNISGEVING. EvLitex3.la.2n.es.. ZD-^ FEDILLKTOX. Warneóeróe cfrote. WARENHUIS, Spuista. Den Haag. Amerikaaniche Zijde voor Balkostuuins* IE. ALTER icht 269‘, IAG. Gracht 26ÖA 1AG, id van ieering sta, Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks behalve Zoïi- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Buitenla.nd.sch Nieuws. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. de stad aan huil hij (Wordt vervolgd.) Irinlrfnan Zn. 'tndermeel voederkosten 40 en 5 kilo Kanaries 3, en */i liter ING, Coiffeur. 31. rgoed. M en AJ)liES: TE WAAR- ?en neskleeding. of gedeelten iet Vrijdaga.f T'/j—10. WOENSDAG entree. ONDS.Ï cent, ön VRIJDAG entree. tr Kammen, tênmelkzeep cent per stuk. c Zwarte Kop, pakje. daarmede de van den Jung- °rmethode. odórfabriok SIA. Ênkhuizen. ar bij HJI.: Wijdstraat. \,Veerstal. A ?nie”, 8^2 uur. Ned. Bond van :d. Gouda. kbord 8 u. Ned. afd. Gouda, in, Bloemendaal inoegenu, open- A. P. Spreker Engpland nog nieSfcand, al is hot vrij waarschfhlijk dat althans dezen keer de liberale meerderheid haar belofte tegenover Ierland zal inlossen. Gevaarlijk spel. Te Enimer-Compascuum waren ‘2 kinderend aan het spelen met pijl en Rusland. Naar Reuter’s correspondent te Pe tersburg meldt, hoeft de bevelhebber van een regiment infanterie last ge geven, dat de soldaten voortaan hun brieven in het Russisch moeten schrij ven en ook geen andere dan Russische brieven mogen ontvangst). Het leger op deze stelling schijnt het bevel te berusten is voor die onderdanen van den tsaar, die geen Rus van nati onaliteit zijn, de leerschool om goed Russisch te loeren. Dat kan alleen ge beuren als hun verboden wordt iets anders dan Russisch te spreken, lézen on schrijven. Hot bevel brengt natuur lijk meo, dat allo inkomende en uit gaande brieven geopend worden. Koude të Petersburg. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de thermometer in do Russische hoofdstad tot 30 gr. onder nul terug gegaan. Overdag reden politie-patrouil- los do afgelegen stadswijken door, en namen een aantal mensohen met be vroren ledematen op. Vier personen bleken reeds doodgevroren te zijn. Alle politie-bureaux stellen verwar- mingslocalen voor dakloozen ter be schikking in allo straten branden grooto vuren. Zwitserland. Do Jungfrautunnel. Woensdagmorgen om zos uur is de doorboring van den tunnel door de Jungfrau aan de zijde van hetJung- fraujoch voltooid en voornaamste etappe frau-spoorweg. Bijna 16 jaar is het thans geleden, dat de geniale ontwerper van het huidige plan voor den Jungfrauspoor- kbord”, 8 uur, ersvereeniging, dhr. J. Fryda. mnie”, 8 uur, Mij, v. Nijver ver Drinkwater, takbord” 7 Va u. Ned. Onderw. Bon, A’dam, n Woningtoez., tandscommissie ning dacht Elisabeth or aan, hoe zij het geweest was, door wier toedoen die gelukkige uitkomst verkregen was, hoe zij hare moeder oen onbezorgden ouderdom had bereid, beiden gered had uit de klauwen der armoede ’t Was waar, ze had daarvoor zichzelf, hare beginselen verloochend, zich verbon den aanneen, zij mocht hem, haar edelen, onbaatzuchtige!! echtge noot zelfs niet in geduchte krenken. Ze was immers alleen, zo kon vrij dat onstuimige hart laten kloppen, zich zelve bekennen, dat ze hem zoo innig liefhad, haar fiere, hooghartige George Altijd diezelfde foltering, datzelfde heftig verlangen, maar ook dienzelfden onmiskenbaren tegenzin van de pa tricische tegen den zoon des volks. En verder dwaalden hare gedachten, ver, ver weg om ton slotte terug te keeren tot don geliefden tweeling broeder, die nu zeker ook zich in ge dachten met haar bezig hield. Zou den die gedachten zich kruisen, el kaar ontmoeten in één punt aar. den horizon, ergens ver, heel ver. Zou ^unie”, 8 uur, luwenkiesrecht, e Salomons. lenoegen” 8 u. moeuvre. de” 8 u., Ned. afd. Gouda, ng, Rotterdam, j geregeld tijdig ontvangenron m, vermakeliik- dan In onze 37) Elisabeth’s schoonheid ontwikkelde zich nog meer en prijkte in vollen bloei als jonge vrouw. Zie voldeed in alle opzichten aan het programma, dat hij voor zijn leven ontworpen had, toen hg hare hand vroeg, toen hij haar nog niet beminde. Voor het uiterlijk was het een zeer gelukkig echtpaar; in hunne huiselijke omgeving heerschte eenvoudig deftige, kalme ruster was een ledig, er waarde iets onvoldaans ronder heerschte een temperatuur van smeltend ijs volgens Gertrudes echtgenoot, die hen bezocht had om mét veel ophef de geboorte van zijn eersteling, een zoon, aan te kondigen. Beide fiere, hooghartige karakters schreden naast elkaar voort op den levensweg, koel, voorkomend, beleefd, gekneld in het harnas van uiterste wel voegelijkheid, zonder dat het ooit even werd losgegeept. Hun liefde was hun marteling, hun zaligheid tevens. Feitelijk was die toestand voor de De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 2 os ten Februari 1912 executoir is ver klaard Het Kohier no. 12 der Personeele Be lasting, dienst (911. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de'reclames behooren te wörden ingediend. Gouda, 22 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, R. U MARIENS. Perzië. De crisis. De „Times” verneemt uit Petersburg dat de Perzische regeering totdusver het Britsch-Russische voorstel tot het verstrekken van een looping en de daaraan verbonden voo’rwaarden nog niet heeft aanvaard. Het nieuws, dat binnenkomt omtrent don voormaligen Sjah luidt tegen strijdig. Het heet, dat de familieleden te Odessa van den oud-Sjah vernomen hebben, dat hij binnenkort naar Europa terugkeert. Maar andere berichten willen, dat er ton‘gunste van.de zaak van Mohammed Ali een actie gevoerd wordt in Mesjed en de provincie Azer- beidsjan. weg, Guyer-Zeller, op den kleinen Scheidegg de eerste spade in don grond stak en daarbij do verwachting uit sprak, over vijf jaar op den top van den berg te staan. Guyer-Zellor mocht de voltooiing van zijn arbeid niet be leven, docji bleef ook gespaard voor de talrijke tegenvallers, welke zijn opvolgers troffen. Met acht millioen frs. dacht Guyer- Zeller zijn doel te bereiken. Thans zijn voor het gedeelte, tot het station Eismeer reeds tien millioen verbruikt. Maar ook waren er meevallers. In plaats van de 50.000 verwachte bezoe kers, kwamen ruim 80.000 toeristen. Na bereiking van het station Eis meer werd het werk in den herfst van 1907 na oen tweejarigen stilstand weder hervat. «Vier lange jaren werd op een hoogte van 3000 M. gearbeid, slechts onderbroken door twee kleine pauzen, oens toen de grooto dynamiet- opslag in de lucht vloog, en nog oens toen gedurende enkele dagen een sta king uitbrak, trouwens de oonige in al die jaren. Steeds heerschte een zeer goede verstandhouding tusschen lei ders en arbeiders. Grooto ongelukken kwamen niet voor. De opening van hot station Jung- fraujoch, aldus meldt do „Züricher” correspondent van den Lokal Anzei- zeiger” wordt nog dezen zomer ver wacht. ErIflyvon tot don top van de Jungfrau nog drie K.M. te door boren. hunne zijde over te halon, zette nu hij dit met verontwaardiging van de hand had gewezen, alle zeilen bij 5 en bij de volgende verkiezing viel hij. Hij had een oogenblik geflonkerd, geschitterd, maar viel als een vallende ster van den politieken hemel, evenals zij een lichtende streep achterlatende, den- naam van een bekwaam, moedig en eerlijk man. Wel poogde men nu den den begaafden man voor de andere zijde te winnen, doch te vergeefs. Hij was gevallen met eere on wilde geen verrader worden der volkspartij, wier belangen hij in vlugschriften en dag bladen bleef verdedigen. Ter core van Elisabeth moet worden aangestipt, dat ze altijd beslist geweigerd had de hand er toe te leenen om haar echtgenoot van partij te doen veranderen integen deel had ze steeds zooveel zo kon, zijn zijde gekozen. Van nu af aan, wijdde George zich aan de letteren, op welk gebied hij reeds vroeger zijne sporen had verdiend; de vruchten zijner welversneden pen vonden gretige lezers. Het leven vlood in de eerste jaren kalm daarheenook aan een koelen dampkring wordt men langzamerhand gewend. Bij Van Spankeren was nog M1 den eerstgeborene gezel schap komen houden en overigens alles GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AHVER T E N TI N~ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Home-Rule. Als vervolg van onze twee over zichten die wij gewijd hébben aan de geschiedenis van Home-Rule in En geland, willen wij thans nagaan wat deze regeering als haar oplossing van de kwestie voorstelt. Iets nieuws kan het voor Engeland zeker niet genoemd worden. De geheele regeling zooals de regeering zich die denkt, is een getrouwe nabootsing van het bestuur van alle Britsche koloniën. Alleen de waardigheid van onderkoning komt te vervallen. In diens plaats zal een gouverneur- generaal als regeerings-vertegenwoor diger optreden. Er kan dus geen kwestie van zijn, dat de oppositie tegen het ontwerp kan stemmen, om dat hier iets nieuws zal worden in gevoerd. Canada, Transvaal enz. wor den op gelijke wijze bestuurd. Er zullen 2 Huizen van Afgevaar digden zijn, evenals in Engeland zelf; le een Lagerhuis, de leden hiervoor zullen worden gekozen volgens het algemeen kiesrecht, zooals het zal worden ingevoerd bij oen later in te dienen kieswet. Het Hoogerhuis zal 150 leden tellen, van wie 50 zullen worden gekozen door een vergadering van de lerscjie pairschap, 50 zullen worden aangewezen door den Koning en 50 zullen hun zetel te danken hebben aan de verkiezingen, die voor dit geval getrapt zullen zijn. De léden van het Lagerhuis hebben voor 4 jaar, die van het Hoogerhuis voor acht jaar zitting. Het uitvoerend bewind berust bij den Eersten Minister. Hij benoemt en ontslaat onder toezicht van den gouverneur-generaal allo ministers on ambtenaren. Door zijn handteekening. maakt hij zoo een wetsontwerp reeds door den gouverneur-generaal is ge- téekend, dit ontwerp van kracht. Het lersche parlement mag zich slechts bemoeien, met zuiver lersche aangelegenheden. Over rijkszakon hebben zij niet te oordeelen. Nog verschillende onderdeelen moe ten worden uitgewerkt, bijv, de mili taire verhouding van Ierland tot En geland, de vlootkwestie, do financieele verhouding. In dit opzicht zal En geland wel de hoofdleiding aan zich houden. Het lersche belastingstelsel zou waarschijnlijk eenigszins anders geregeld zijn, als thans door minister Lloyd George is gebeurd. Zoo krijgt Ierland b.v. niet het recht over do opbrengst van de drankaccijns te be schikken, evenmin zal de lersche re- geering de uitvoering de pas inge stelde ouderdomsverzekering onder haar beheer krijgen. Ook op militair gebied zijn nog ver schillende onopgeloste kwesties. Zal b.v. de lersche defensie een onderdeel blijven van de algemeene rrjksverde- diging of zal de „nieuwe kolonie” zelfstandig voor haar verdediging moe ten zorgen Hoe dan ook het eindresultaat zal wezen, dat weet waarschijnlijk in heel genootde laatste had zijne bezig heden, zijn leven een doel. Zooals vroeger gemeld is, was hij tot lid gekozen der Provinciale Staten doch slechts met geringe meerderheid en met hart en ziel wijdde hij zich aan zijne partij, die des volks. Met kracht en klem ijverde hij voor zijne belan gen, toonde misstanden aan en scheve verhoudingen, gaf de middelen aan om die» gaandeweg geleidelijk weg te nemen. Zijne redevoeringen waren meesterstukken van stijl en oratorische kracht, maar men bestreed hem niet, zweeg hem eenvoudig dood. En als men op rechtstreeksche vragen moest antwoorden, waren die replieken duis ter als orakelspreuken, of veelbelovend in een zeer uitgestrekt verschiet. Zijn partij zag niets komen van verbetering of hervorminggeslepen agenten der tegenpartij wezen op den weelderigeh voet, waarop hij leefde op zijn huwe lijk met eene voorname dame, beschul digden hem van lauwheid, daar hij geen zijner aan de kiezers gedane be loften nakwam, hoonden zijn voort- durenden omgang met de aanzienlijk- sten des lands en brandmerkten hem als een verkapte aristocraat. Misken ning- werd zijn deel Qn de tegenpartij, gewend. Bij di® zijne candidatuur slechts zwak had een tweetal 1 jonge vrouw erger dan voor haar echt-J bestreden, omdat ze hoopte hem tot verseelvoer) 13 en ,/2 kilo "W 11 1 ’rtaliaansch—Turkscho oorlog. De verdediging van Tjandsjoer. Kort geleden deelde een officieus Italiaansch bericht mede, dat Tand- 1 sjoer door de Italianen genomen was, na een gevecht dat 5 uur duurde. 1 Nu seint de oorlogscorrespondent de i Félice echter uit Tripolis, dat hét de Turksch-Arabische bezetting op Tand- 1 sjoer gelukt is zich via Sfax en Gerba 5 kanonnen en 20 machinegeweren 1 te verschaffen, zoodat de verwachte aanval blijkbaar is dus het offi- 1 cieuse bericht onjuist geweest 1 waarschijnlijk op krachtige» tegen stand zal sluiten. Oostenrijk. De begrafenis van Aehrenthal. Onder buitengewonen toeloop van 1 belangstellenden werd gistermiddag graaf Aehrenthal met hofceremonieel 1 'ter aarde -besteld. t Duitschland. 1 ’Door zelfontbranding ontstond ‘Woensdagavond brand in de Uerdin- 1 ger katoenspinnerij A. G. De brand woedde zoo hevig, dat de werklieden en werksters slechts met de grootste moeite konden worden gered. Drie personen worden vermist. Men vreest, dat zij in de Vlammen zijn omgeko men. Twee personen zijn ernstig ge kwetst in het ziekenhuis opgénomen. Frankrijk. Woensdag is voor het hof te Aix begonnen de zaak tegen den kapitein 1 der douane, Pandori, die, zooals men zich herinneren zal, bij het schandaal te Oedsjda betrokken was en op last van generaal Toutée in hechtenis ge- nomen werd. De Parijsche advocaat Wilm vertegenwoordigt de verwanten van den ontvanger Meyer, die, den I dag na de aanhouding van kapitein l Pandori, op zijn post El Heimer ver moord werd. Pandori wordt beschul- digd van verduistering van 10,000 frank. Generaal Toutée en Destailleur, gewezen regeeringscommissaris te l Oedsjda, zullen als getuigen gehoord l worden. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per postL50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idemr franco per post 1 00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantorert KLEINHANDEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, i°. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is mgekomen het verzoek van N. van der Zwan aldaar voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de benedenlocaliteit van het perceel aan de Hoogstraat No. 21 Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver leenen van hdt verlof schriftelijke be zwaren inbrengen Gouda, den 23 Fobniari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER bij hot oude gebleven Gertrude kroeg een beetje aanleg tot gezetheid en de oude lui begonnen de grens van den ouderdom te naderen doch geen en kele rimpel plooide do effen stroom van hun leven. Gelukkige menschen en gelukkige volken hebben geen ge schiedenis. De oude mevrouw Van Rensburg had afzonderlijke vertrekken eigen be diening in Elisabeth’s huis, doch wei nig omgang met haar echtgenoot. Ze had al hare aristocratische gewoonten weer aangenomen en gevoelde zich zeer gelukkig in hare nieuwe omgeving nu ze door de onbekrompen mildheid van haar democratischen schoonzoon van alle knellende zorgen ontheven was. Met Paulzging alles goed naar het scheen, althans men hoorde nooit de minste klacht. Nu en dan kwam bij Elisabeth een bezoek brengen en do dagen, bij haar gesleten, waren voor broeder en zuster bronnen van vréugde, terwijl zij op de aangename herinnering teerden tot een volgende gelegenheid hen weer samen bracht. Eenigen tijd was hij geëngageerd met een gefortuneerd meisje van zijn stand en dus mocht men zjjne positie voor gevestigd houden. Met een blij gevoel van zelfvoldoe- aerk eevoeders.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1