J - Groote Opruiming •f Birxrxen.la.r3.ca.. Gemengde Berichten. Staiylsnieuws. SPORT. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Kf fee t e n ha n del te Amsterdam MARKTBERICHTEN. Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoflfen D. S AMSOM. Vx LITER 'a 15 ct Gl - - - - - - neoseho bevolking moer brutaliteit wordt getoond. Te Singapore zijn al relletjes voorgekomen. T>e Engelsche bladen dringen óp krachtige maatre gelen aan, opdat de regeering baa« bljjve in eigen hui». Am Kar ka. De gevolgen van den sneeuwstorm welke de Arperikaanscho kust van Chi cago tot het dal der Hudson heeft ge teisterd, doen zich in hevige mate ge voelen. Vele plaatsen, die geïsoleerd liggen zien zich bedreigd door hon gersnood, daar de toevoer van levens middelen gehfeel hoeft opgehouden. Het spoorwegverkeer is voor oen groot doel stopgezet. In do oostelijke steden als Boston, New-York en Philadelphia hooft men hard werk om do overblijf selen van gevallen daken en schoor- «teenen weg te mimen. Om een donk beeld te geven van de kracht van do storm vertelt men o.a., hoe vootgan- gers worden opgenomen en tegen do venstors geworpen en in Utica zelfs oen automobiel word opgenomen en door de straat gesleept. In sommige doelen van de stad werden de kloeron den vrouwen letterlijk van het lijf ge scheurd. Spanje. Te Langreo oven-eed oen wagon een groep kinderen,' vier van hen wer den gedood en twee gewond. ni Rusland. De kloosterbroeders van Czenstochau. Op het oogenblik wordt in Petrukof, in net gouvernement Warschau, een sonsationeel prooe§ gevoerd tegen drie kloosterbroeders van Czenstochau, en de vróuw van den uoef van een dezer, besohuldigd van den roof, in Septem ber 1909 goploegd, - der odolsteonon ter waarde van vele millioenen van hel moedergodsbeeld in de bedevaarts kerk te Czenstochau en van den moord op- oen posthouder, neef vap een dor bróoders. Dozo roof verwekte indertijd groote soasatie, vooral toon het gerucht do rondo deed, dat de roof hot werk was der Russische regeering, teneinde het behoor van de fabelachtige klooster schatten tot zich te trokken. |let deze hypothese klopte echter niet hot feit, dat men by ae Oosten- rijksche grens een kleine, zyden da rn os tasch vond, waarin" oen dóel der iu Woelen ^éioh bevonden. De zaak ;Wam eerst tot klaarheid,.toen men, in de nabijheid van Czenstochau, by heb uilbdiepen yan do Wartivo, een sofa void, waarin het ljjk van eon man gofctopt was, en óp liet kleed waarin het lijk gewikkeld Wna, kwatoon cijfers voor, die er op weien, dat hot gediend had nis verpakking van vrachtgoed, dat afgeleverd was aan het Paulaner- klooster van Oaenstoohau. Doch nie- raind, die daarom den dader op den hejligen berg durfde gaan zoeken. In October 1910 bracht echter oen kóptaier, in een dronken hui, het ge heel© geheim aan het licht. Hij ver telde h oe hy in Juni 1910 geroepen werd naar hét klooster on hoe hy van daar een zware sofa en twee klooster broeder» had moeteu rijden naar de rivier. Daar was do zware sofa in hot water geworpen en don koetsier zelf word oen kruisbeeld op het voorhoofd gehouden en men liet hem, geknield, zworen onder geen omstandigheden to vorradep, wat ^hy hier gezien had want dit was geschied tot heil van de kerk en van net gehoelo Christen dom. Do vormoordo bleek nu te zyn do neef van oen dör kloosterlingon. Pezp laatste was reeds uit hot klooster ver trokken, z.g. om priester te worden in Warschau, doch men oonstatoerdo, dat hy in werkelijkheid, over deOos» tenrijksche 1 grens, naar Krakau ge- vlocht was. Wel was do Russische politie door verschillende personen op zijn ontvluchting oumorkz maakt, doch zü liet hem or de Oostenrijksoho politie arrestoorde hora eohter in Krakau, waar hy direct een volledige bekentenis aflegde. Hy erkende de juweelen van hot Maria beeld van Ozontochan geroofd en zijn neef vermoord te hebben. Hij had de gestolen sieraden aan do vrouw van zijn neef, met wie hij ongeoorloofde betrekkingen ondorhield, gegeven en die neef had zioh, door zijn vrouw laten bepraten, om heler te worden. Het geweten van dozon ongelukkige begon echter, na de sensatie bij het ontdekken van den roof, te knagen en hij begaf zich daarom naar zijn nefcf in het klooster, om daarover te praten. Deze gaf hem zooveel wijn te drinken, dat hij in slaap viel sloeg hem toen mot oen byi op het hoofd, gaf hem, toen hij daardoor ontwaakte, de absolutie en maakte hem toen ver der af. Over het leven in het klooster en de reden waarom hy zpoveel geld noodig had, gaf de moordenaar nog k- details, zóó verschrikkelijk, dat de kloosterprior het geraden achtte, al vorens het proces begon, to vluchten en dat de gouvertieur van het gouver nement Warschau hot klooster door een regiment infanterie deed omsin gelen, alvoren tot huiszoeking over te gaan. Men vond in de cel van den moordenaar o.a. nog valsche parels en edelsteeneo, van dezelfde soort als die, wolko in plaats der echte in het Mariabeeld aangebracht waren. Meer dan 100 getuigen zullen ge hoord worden en de Russische minis ter van justitie woont het proces, dat vele dagen duren zal, zelf by. ng opmerkzaam go- j liet hem ontkomen De nieuwe Senator. Gemeld werd, dat de heer P. B. J. Ferf zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen. Uit do boste bron vorneemt het Haarl. Dagbl." echter, dat dit onjuist is. Dti heer Forf heeft nog geen be slissing genomen. Kamerverkiozing in het district Hoorn. Van vrijzinnig-democratische sfijde worden aan de N. R. Crt. als voor- loopige candidaten voor den vacanten Kamerzetel in het district Hoorn ge noemd de heerendr. A. v. Raai te, H. Snijders, Zelvelder, C. Nobel en prof. Kohn Stamm. In landbouwkrin- gen meent men, dat vooral de can- didatuur van den heer C. Nobel, land- bouwleoraar te Schagon, groote aan beveling zou verdienen. Jan Kalf. Do Senaat der Rijksuniversiteit te Utrocht heeft hot doctoraat in de Nederlandscho letteren honoris causa verleend aan don heer Jan Kalf, secre taris van de rijkscommissie voor de bescherming van monumenten van goschiedonis en kunst, schrijver o.m. van het eerste „stuk" beschrijving dier monumenten, het werk over de Baronie van Breda. IN. R, O.) Do leerstoel in liet Chineesch aan de Leidsche Universiteit. De geruchten als zou de leerstoel in de taal, godsdienst, zoden en ge- bruikon der Ohinoezon in de Neder- landsche koloniën de geogrnhpio en etlinographie der Oost-Aziatische lan den buiten onzen Archipel, na het vertrok van prof. Do Groot naar Ber lijn niet weder vervuld worden aan do Leidsehe Universiteit, zijn van allen grond ohtbloot. Aanleiding tot dit gerucht is misschien geweest dat de twoo leerlingen, die zyne lessen te Leiden volgden om zich voor leerling- tolk in het Chineesch te bekwamen, tijdelijk hora naar Berlijn zijn gevolgd en^daar onderwijs van den hoogleeraar ontvangen. Zoodra echter in do be staande vacature is voorzien, zullen deze studenten weder to Leiden torug- keoren. Het aantal loerlingen is uit dek aard dor .zaak op do colleges van dezen hoogleoriiar altijd gering, maar toch zou deze leerstoel allerminst kunnen worden gemist. Valsch geld. Een net gekleed persoon heeft by don winkelier Van Extor Hoofddorp (Haarlemmermeer) voor oen dubbeltje sigaren gekocht en een valschon rijks daalder in betaling gegeven, welke hoofdzakelijk uit tin bleek te bestaan en vrij goed was nagemaakt. Het rondschrift ontbrak echter. Een oigonaafaigo uitdaging. Een abbó te Renne» is op aanklacht van de Artsen- en Apothokersveroeni- ging aldaar vervolgd wegens kwak zalverij en veroordeeld tot 1000 fres. boete en 1130 fres. schadevergoeding aan do aanklagers. De boete wilde h| wol betalen, maar in plaats van de schadevergoeding zou hy liever worden gegijzeld. Hij stelt den artsen nu voor ©en jaar lang met hem een wedstrijd te houden in do behandeling van zieken. Als hy dan niet tienmaal zoo veel zieken geneest als zij, is by be reid, de kwakzalverij aan do wilgen te hangen. Maar slaagt hij daar wol in, dan moeten de artsen in zyn plaats vier, maanden de doos in. C„T. v. G.") Inbraak te 's Gravenhage. Toen de directeur van do Haagsohe Bioscoop Zaterdagochtend in zyn kan toor kwam, zag hy, dat de brandkast was gekanteld, aan de achterzijde ver nield en dat er een bedrag van onge veer 70 gulden uit was verdwenen. De dieven zijn waarschijnlijk .over het houten hek, dat voorplaats afsluit van de Boekhorststraat, ge klommen, hebben het raampje van het kantoor geforceerd* en zijn zóó binnengekomen. Onder leiding van den subsistuut- officier' van justitie mr. Brantjes word terstond een onderzoek ter 'plaatse ingesteld, waaraan 'ook werd deelgenomen door den chef der Haag sohe recherche*, dqg^jshef der politie- hondenafdoeling, zojphede door den commissaris van politie der Ie afdee- ling. Met politiehonden werd getracht een spoor van de daders te vinden, doch tot nu toe bleven die pogingen vruchteloos. Door den speciaal met deze taak en het fotografeeren belaste beambte van de recherche werden in on buiten het kantoor vingerafdruk kon genomen. Een der ongenoode gasten schijnt bij het binnenklimmen in het kantoor of bij hot verlaten daarvan getrapt te hebben op het drukkussen van een stempel, want van het raam tot aan het hek werden sporen gezien van aniline. Op straatlitonden talrijke menschen- groopjes, wier aandacht o. a. door hot komen en gaan der politiebeambten met hun hond was getrokken, het geval druk te bespreken. "n Humoristische coïncidentie is bij deze inbraak zeker wel, dat de directie der bioscoop voor Zaterdagavond juist als nieuwste succesfilm had aangekon digd „Een onaangename ver rassing". Aangifte bij gewelddadigen dood. Dr. G. W. Bruinsma schrijft in het Medisch Weekblad over aangifte bij gewelddadigen dood. Hij behandelt in zijn opstel de volgende vraag. Is de arts, die de doodschouw verricht, ver plicht politie of justitie te waarschu wen, wanneer op het lijk toekenen van goweldadigon dood gevonden worden Dr. Bruinsma komt tot de volgende slotsom De arts, die bij oen van zijn pa- tienten de lijkschouwing doet, is in geen geval verplicht de politie of justitie te waarschuwen of op het bewijs van overlijden mededeeling te doen van teekenen van gewelddadigen dood, hetgeey toch met waarschuwen zou geluk staan. De artfe, alé doodschouwer beëedigd idn vóór doodschouw, is niet verplicht de politie of justitie te waarschuwen, wanneer teekenen van gewelddadigen dood op het lijk wor den gevonden, doch alleen, wanneer deze toekenen het vermoeden van jnis- dryf doen ontstaanj moet hij daarvan doen blijken op zijn verklaring van overlijden, ten behoeve van den amb tenaar van dèn burgelijken stand. In den naoht van Vrijdag op Zater dag drong oen tot nu toe onbekend persoon in de woning van den alleen wonende R. te Made. R. werd schan delijk mishandeld, waarna de dief alles doorsnuffelde en meenam wat eenige waarde had. Do justitio te Middelburg, vergezeld van een dokter, is gisteren naar Bier vliet vertrokken, tot het instellen van een onderzoekt, in verband met 't on geluk, dat daar Woensdag heeft plaats gehad en waarbij een vijfjarig kind door een paard werd doodgetrapt. fernstig ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is by het sloopingswerk van den Parkschouwburg te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Sloopers van den hoer Slier waren op hot dak bezig, toen plotseling het ijzeren koepeldak neerstortte in de schouwburgruimte boneden. Twee werklieden werden door het gevaarte meegesleept, zoodat zij van een hoogte van 20&25metor naar beneden vielen. Ernstig inwendig gekneusd werden beiden opgenomen de een, die het ergste gewond was, werd per ziekenauto, de ander werd per rijwielbrancard naar het Binnen gasthuis gebracht. Het ongeval was vermoedelijk te wyten aan de bouwvalligheid van den Parkschouwburg. Do Zendelingen in China. Bij een familie te Sohyndel is, naar het Hbld. meldt, uit China de veront rustende tijding ontvangen, dat het leven der in ae binnenlanden ver» keerende missionnarissen door allerlei gevaren bedreigd wordt, voortvloeien de zoowel uit den geest van revolutie, die tegenwoordig heel China in be roering brengt, als uit het gurejaar- "le. De brief, gedateerd uit het van December, is eerst voor eenige dagen in het bezit der familie gekomen. Daarin wórdt melding ge maakt, behalve van den steeds voort durend dreigenden dood door de han den der opstandelingen, van een nog verwoeden vijand, de ijsolijke koude. Met 20 man, onder wie 3 bisschoppen, zijn de arme menschen ineen armzalige hut, opgesloten en hebben zy vreeselyk te lyden van honger en koude. Omtrent het verloop der zaken en den toestand van de missionnarissen na dien tijd, is wegens het vernielen der communicatie-middelen door de opstandelingen, niets meer vernomen. Enkhuizon—Stavoren iDe stoombootdienst Enkhuizen Stavoren wordt met ingang van 26 Febr. horvat. De moord op den* hoer Davidson. Volgens de Belgische couranten is te Antwerpen een diamantbewerker gearresteerd, verdacht van den moord op den hoer Davidson. Tot viermaal toe gaf hij een alibi op, dat onjuist werd bevonden. Vrijdagmiddag is uit een sloot by Nitta rshoek, tusschon Zoutkamp en Munnekezijl, het lijk opgehaald van een manspersoon van omstreeks 70 jarigen leeftijd, die vermoedelyk op Donderdagavond aldaar te water ge raakt is. Uit de ringvaart van do Haarlem mermeer is het lijk van Gen onbekend manspersoon opgehaald. Het hoofd en een arm ontbraken. Het lijk is naar de begraafplaats te Hoofddorp over gebracht. Te Waalwijk kwam Vrijdagavond een 10-jarig meisje vail den schoen maker van B. schreiend bij haar ouders. Het kind vertelde, dat een bakkersknecht V. genaamd, werkzaam bij don heer F., onzedelijke handelin- ;en met haar "had gepleegd en haar iaarna mishandeld had. De oudöra gaven van het geval aanstonds kennis bij de politie met het gevolg, dat de dader spoedig kon worden gearres teerd. Naar wij vernemen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Een ontploffing. Zaterdagnacht omstreeks één uur werden te Amsterdam de bewoners van de Wolvenstrant on omgéving opgeschrikt door een geweldigen knal. Opgeschrikt door dit ongewone ge luid in het holst van den nacht, lie pen velen hun woning uit om de oorzaak van dit geweld to zooken. De ontploffing, want dat was het, bleek te hebben plaats gehad ten huize van den heer Hesseling, loodgieters patroon, Wol venstraat 5. Deze zat vannacht om kwart voor óén nog te werken in zijn kantoor, een insteek boven den winkel, toen hij plots meende iets te hooren. Den- kenae, dat er iets viel in winkel of kelder, toog hy daar op onderzoek uit, doch vond niets. Juist toen hij op zijn kantoor was teruggekeerd, had de ontploffing plaats. De slag was zóó hevig, dat zelfs de ruiten van het kantoortje verbrijzeld werden. De hevig ver schrikte eigenaar ijlde naar beneden en bevond, dat het raam van den kelder geheel stukgeslagen was. Tot aan den overkant aer straat lagen de glasscherven. De inmiddels gewaarschuwde brand weer doorzocht alles, doch vond ge lukkig geen spoor van brand. De oorzaak van deze ontploffing is nog onbekend. De waarnemende afdeelingschef van het bureau Lauriergracht, inspecteur C. E. G. Hogendijk was inmiddels ter plaatseverschenèn. De brand weer rukte onmiddellijk in, daar ze er niets te doen had. Zeer voorzichtig werd daarna onderzoek in den kelder ingestel^ waar zich ook de gasmeter bevindt. Aan een gasontploffing Werd niet ge dacht, want de gaspit op het kantoor van don heer Hesseling was aange bleven. De hoofdkraan der gasleiding was niet gesloten on een inmiddels ontboden werkman van de gasfabriek stelde na onderzoek vast dat de ont ploffing met de gasleiding niets te maken had. Het onderzoek in den kelder was vry moeilijk. Dit onderste perceelge deelte staat voor een deel onder water en bevat wat oud ijzer, oude ijzeren pannen, hout en anderen ouden rom mel. Met behulp van een groote acefcv leenlantaarn speurde de politie in aue kelderhoeken en vond eenige kleiné stukken verwrongen gaspijp- Het was den heer Hesseling onmo gelijk, te verklaren, of die stukke* al <tf niet tot den rommel behoorden, die zich in den kelder bevond. Inspecteur Hogendijk gelastte, dat die stukkon moesten worden meegenomen naar het bureau Lauriergracht, een maatregel, die zooals uit het onder staande blijken zal, waarschijnlijk de aanleiding der ontploffing zeer zal bevorderen. De politie vermoedde, dat het ge beurde aan kwaadwilligheid was te wijten en zette Zondagmorgen het onderzoek voort. De heer Hesseling hoeft op het bureau hat proces-verbaal van het voorgevallene geteekend en ook de namen en de adressen opgegeven van de loodgieters, die vóór de staking bij hem worktën. De politie zal die menschen hooren, om te onderzoeken, of daardoor eenig sgopr van de werkelijke oorzaak is te ontdekken. Is er een bom geworpen? In don loop van Zondagmorgen heeft de loodgieterspatroon G. Olt- mans, wonende St. "Willibrordusstraatl den heer Hosseling meegedeeld, dat in zijn bezit was een uit primitieve mid delen vervaardigde bom, onder den asphaltoven van der werken aan den Admiraal de Ruyterweg, gemeente Sloten gevonden. Dat projectiel is reeds Zaterdag 17 Februari j.l. op het werk van Huijs- man en Koning, aan den Admiraal de Ruyterweg, gemeente "Sloten, ge vonden. Het was een -stuk gaspijp van 2 d.M. lengte, aan de eene zijde afgesloten door een zoogenaamden yzeren sokkel, de sluiting op de scliroof- raad, die, zooals bij gaswerk gebrui kelijk is, met gemenied vlas was om woeld. Over net stukje pijp waren breede ijzeren ringen geschoven, kleine afgesneden stukken van een gaspijp van grooter wijdte. De daardoor ontstane aan de eene zijde afgesloten buis was geheel gevuld mot een grof soort, zeer ontplofbaar kru:t. Aan 't andere einde was oven eens een sluitstuk aangeschroefd, waarin een gaatje was geboord. Deze met primitieve middelen ver vaardigde bom was gepakt in eon krant, waarin oveneons een hoeveel heid kruit aanwezig was. Een geluk, dat dit gevaarlijke pakje niet onder den goeden oven was egd. De oven, waaronder het werd gevonden, wordt niet gebruikt. Zou het zijn neergelegd bij een wól in gebruik zijndon oven, het onheil voor hen, die er mee werkten, zou niet te overzien zijn geweest. Op het werk bij Huijsman en Ko ning, waar ook de heer Oltmans tijdens deze staking werkzaam is, word aan vankelijk het gevondene niet als van ernstig karakter beschouwd. De heer Oltmans daarentegen, herhaaldelijk, naar hij zegt, persoonlijk door stakers bedreigd, vatte het wel ernstig op" Enkele dagen geleden heeft Ky het voorwerp meegenomen en de politie te Amsterdam met de vondst in ken nis gesteld. Daar werd hij verwezen naar Sloten, wijl do aanbouw, waarop het voorwerp is gevonden, onder die gemeente gelegen is. Thans, na het voorgevallene bij den heer Hesseling en het feit, dat in den kelder van diens woning na de ont ploffing verwrongen stukken gaspijp zijn gevonden, verschijnt het gevon dene op den bouw van Huysman en Koning in een nog ernstiger licht. Het vermoeden wordt daardoor ge wekt, dat in het huis van den heer Hesseling Zaternacht een projectiel is geworpen van het maaksel, als thans in het bezit van den heer Oltmans. Blijkt dit vermoeden juist, dan zou het voorgovallene in de Wolvenatraat een gewelddaad zijn, zooals in den economischen strijd hier te lande nog niet gepleegd is, en die niet scherp genoeg kan worden afgekeurd. De politie zal het voorgevallene wel ernstig onderzoeken, zoodat, naar te hopen is, spoedig zal bijken, wie voor dergelijke wandaden verantwoor delijk moet worden gesteld. GOUDA, 26 Februari 1912. Vrijzinnige Studie-Propagandaclub. Vermeldden wij Zaterdag dat de heer Jhf. Mr. W. Th. C. van Doorn op 6 Maart voor de Vrijzinnige Stu die- en Propagandaclub zal behandelen het onderwerp: „de Liberale „Unie", dit moet zyn: deLiberale P a r t ij. De Vereeniging „de Ambachtsschool voor Gouda ep Omstreken" houdt op Woensdag 13 Maart a.s., des avonds 8 uur in de sociëteit „de Réunie" een algemeene vergadering, waarin reke ning en verantwoording zal worden uitgebracht over 1911 en verslag zal Worden gegeven van den toeztand der Vereeniging en de school en van de uitkomsten van het onderwijs 1911. Wij vestigen 'de aandacht op de •Woensdag a.s. op van het café „het Sc! op de bovenzaal haakbord" te houden lezing van de afd. Gouda van den Nederl. Protestantenbond. De spreekbeurt zal worden vervuld doormr. P. Tideman te Bloemend&al die behandelen zal het onderworp: „Mot Prof. Bolland in Vlaanderen". Biljart-W edstrijd. Zaterdag 2 en Zondag 3 Maart zal des middags en des avonds "in de So ciëteit „Ons Genoegen" do biljart wedstrijd Gouda—Amsterdam worden gespeeld. Als prijzen zijn uitgeloofd een wis selbeker door het Bestuur der Socië teit „Ons Genoegen*1 en verder kunst voorwerpen voor de hoogste serie en de hoogste gemiddelde. Voor het beroep naar de Gerefor meerde Kerk te Gameren hoeft ds. S. J. Langen, alhier bedankt. By P. van der Wolk, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool met in gang van 15 April eervol ontslag ver leend. Schaakwedstrijd. Uitslag van den gisteren alhier ge houden Schaakwedstrijd op de boven zaal van het Café „Harmonie", tus* schen de Schaakclub „Dordrecht" en het Schaakgezelschap „Messemaker". l,t0 Ronde: wit. zwart. Dr. H. Bremekamp 0 A. J. Schilt 1 A. H. do Vós 0 M. Lakervold 1 N. Roodenhurg 0 Griethuizen 1 Dr. A. N. Vechtman 1 W. do Ruiter 0 G. W. Wesselman 1 J. Vormeij n J. Vos 1 J. Ooster 0 A. J. Schilt M. Lakorveld H. Griethuizen W. de Ruitor J. Vermeij J. Coster 3 2do Ronde 3 Dr. Bremok. 0 A. H. de Vos 1 Va Roodenburg '/2 0 Dr. Vechtman 1 Va Wesselman xf. 1 J. Vos o' 2 3 Waren de vorige week, toen de wedstrijd in Dordrecht werd gespoeld de cijfers 9 9, thans hoeft Dordrecht de overwinning behaald mot 1 punt meer. Do partij der 2,le Ronde van de heeren A. J. Schilt en Dr. H. Breme kamp werd door laatstgenoemden heer wegens tijdgebrek niet gespeeld, Na oen paar zetten moest de heer Bre mekamp de stad weder verlaten. Voor de afd. Gouda van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap hield Zaterdagavond de hoer H. J. Bon, onderwijzer te Amsterdam eene lezing overde voor- en nadoelen van de sport. Na opening doof den voorzitter, den heer 1L Slop, verkreeg de heer Bon het woord en verklaarde deuitnoodi- ging met gemengde gevoelens aange nomen te hebben, nl. van blijdschap om over dit onderwerp, dat hem zeer sympathiek was, zijn gevoelens te mo gen zeggen, en van schroom omdat reeds zooveel anderen voor hem daar over gesproken hadden. Allereerst ging spreker na wat alzoo voor sport doorgaat en wat er voor door kan gaan. Kijkt men Dnitsche tijdschriften er over na, dan fe het vermakelijk te zien wat men daar er onder verstaat. Kijkt men, d. w. z. de „men" die er niet het minste ver stand van heeft, het woordenboek na, dan vindt men er insport is allerlei lichamelijke oefening in de open lucht. Dan gaat spr. na wat daarvan z. i. waar is en spr. komt tot de conclusie, dat sport, voornamelijk de sport van den tegenwoordigen tijd, n.l.' net voet bal, goed is van een intellectueel stand punt gezien en z. i. de volgende voor- deelen heeft: 1°. dat het geschiedt in de open lucht2°. dat de spieren sta len door de loopoefeningen3°. dat de ademhaling bevorderd wordt4°. dat het een uitstekende oogoefen:" is. Deze voordeelen ontwikkelt spr! nader en uit zyn toelichting blykt wel, dat men hier niet te doen heeft met iemand, die er oppervlakkig mee be kend is, doch wel dat de heer Bon zich ter dege in het onderwerp inge werkt heeft. Men was volgens spr. zoo bang in Nederland om zonder hoofddeksel in de frissche lucht te loo- pen, men kreeg zoo gauw een ver koudheid, doch spreker had al 8 jaar als scheidsrechter van den A'damscba Voetbalbond hetzelfde gedaan en sprak dus uit ondervinding, als hij dat „kou vatten" zoo erg niet noemde. Van onderwijzersstandpunt sprak de heer Bon zich uit tot bevordering van het spel. Z. i. mochten de jongens wel wat later knap en rijp zijn, wel wat langer over de studie doen, dat was alles zoo erg niet. Zij kregen dan ten minste een harmonisch geheel, zoowel wat hun geestelijke, als hun lichame lijke ontwikkeling betreft. Spreker haalt dan nog een stukje aan uit de brochure van Jacques Sam- 8om, waaruit blijkt, dat de voetballers van alles gebruik leeren maken en daardoor hun oog gescherpt wordt (Ajax-wedstrijd te Antwerpen); dat hij de gemeeno proctijken verfoeit on het als oen plicht beschouwt samen te werken ook 'al zou hij zich zelf achter stellen bij andere spelers. Over nóg meer voordeelen sprak de heer Bon, voor beoefenaars echter bekend genoeg, om daarna te komen tot do nadoelen, waarvan de bespre king zooveel' belangrijker was. De nadoelen waren z. i. alleen bijomstan digheden, die gemakkelijk te verhel pen waren. Lichamelijk zwakko persohen moe ten niet meedoen aan de sport en willen de ouders graag weten, of hun zoon ervoor geschikt is dan raadt spr. aan den dokter te consulteeren, of zoo'n patient zvvakke longen of oen zwak hart heeft. Overdrijving, ja dit vorzwakt de hartspieren maar waaJvooi is over drijving nu wèl goed. Te lange be oefening is altijd schadelijk on wij raden mot spr. sportbeoefenaars hot 2-regelig versje aan Houdt maat, Overdaad schaadt. „De Sport" heeft indertijd govraagd aan enkele professoren, wat die van de sportbeoefening en hot voetbal dachten en hun antwoorden waren zoo vermakelijk, dat daaraan niet de minste waarde te hochten is. Over het algemeen hebbon de hh. doctoren nog weinig met do sport op, doch gelukkig komt daar al een kentering in. Vroeg men spr. welke sport hij aan beval, dan zou hij in den winter aan raden voetbal, korfbal, schaatsenrijden, in het voorjaar zwemmen, rooien en wandelen, welk laatste wel wat erg verwaarloosd wordt. Onderwijzers raadt spr. aan zich meer in de sport in .te welken en de kinderen er bij te leiden, dan zal de attractie van al het verbodene meer en meer verdwijnen. Ook hierin komt een kentering door het schoolvoetbal on de Bpelleiderscursussendoor de beoefening* op de kweekscholen (o.a. is op die te Haarlem 8 urfk* uitgetrok ken voor lichaamsoefening), dan zal de overdrijving beperkt worden. De ruwheid, de gevaarlijkheid der sport, bestrijdt spr. ook ten sterkste. Veel ongelukken gebeuren er absoluut niet; verdrinken er met ijsvermaak of schaatsenrijden niet 20-maal meer Het bezwaar van wedstrijden vindt spr. géén bezwaar. Bij turnuitvoerin- gen geven de spelers zich dan niet veel meer, terwijl bij het voetbal de öen op den ander vertrouwt? Ondoen lijk is het eenvoudig de wedstrijden te doen vervallen. Een partij-spel is immers hetzelfde. Alleen betreurt spr. het animeeren van voetballers om de nationale eer te verdedigen. Dit leidt naar spr.'s meening tot overdrijving en hij ver klaart zich dan ook tegen een Neder landse^, Elftal. Datijiport nadeelig op de zedelijke opvoeding werkt, is beslist in strijd met wat de sport wil. Het is juist een groote fout, dat er geen oudere is, die hen leidt. Resumeerende komt spreker dan tot de conclusiedat de sport een groot voordeel is voor de lichamelijke, in- tellectueele en moreele opvoeding dat zij nadeelen kan opleveren, die voor het grootste gedeelte zijn op te heffen dat sport daarom mits goed geleid, aan te bevelen is. Een tweetal heeren stelde den heer Bon nog een vraag, waarna de voor zitter, na dankzegging aan den spre ker voor zyn duidelijke uiteenzetting van het onderwerp, de vergadering sloot. De Violiers. Rooyaards komt 10 April met „de Violiers" in „Ons Genoegen". Dit kan thans definitief worden medegedeeld. Reeds eerder, in deze maand, zou de opvoering van dit dramatisch kunst werk hebben plaats gehad, was niet van eene enkele Israëlietische zijde eene poging in het werk gesteld om de op voering daarvan te verhinderen. Het Bestuur der Sociëteit „Ons Ge noegen" heeft gemeend geen reden te vinden om aan het verzoek van die Israëlitische zijde te voldoen. (Jok ons was dit verzoek ter oore gekomen. Wy hebben echter gemeend dat zij, die de bezwaren tegen de op voering van „de Violiers" hebben ge opperd, daarvan terug souden komen, omdat het toch waarlijk niet aangaat, omdat in een stuk een of onder ka rakter in ongunstigen zin is uitgebeeld, daarom dat stnk te qualificeeren als anti-Joodsch. Op dien grond hebben wij van dit verzoek geen melding gemaakt voor dat het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" daarover had beslist. Respecteerend ieders meening, moe ten wij ons, naar onze meening, geen censuur gaan opleggen, omtrent de opvoering van tooneelwerken. wanneer niet onomstootelijk vaststaat, dat deze van verderfelyken invloed zijn. Trouwens Rooyaards zou zich wel wachten met iets ihferieurs voor het voellicht te komen. Overal in het land waar de opvoering plaats had, trok „de Violiers" volle zalen en niemand is er geweest, die aan den inhoud aan stoot heeft genomen. Is er dus een enkele Israëliet, die zich niet voteenigen kan mot don in houd van dit stuk, welnu, hij bespare zich zelf ergernis en ga er niet heen. In „Gouda Vooruit" wordt deze week vertoond de film „Zigeunerbloed" met Asta Nielsen, de bekendo Deon- sche dramatrice, als hoofdpersoon. Had de Directie vorig maal succes* met „Het groote oogenblik", onge twijfeld zal zij dit ook nu weer hebben met „Zigeunerbloed'*. Reeds Zaterdag en Zondagavond was het zaaltje te klein om de massa bezoekers te kun nen bergen. De explicatie van Willy Duval laat ook nu niets te wenschon over en het publiek luistort dan ook gaarne naar de pakkende uitlegging dezer mooie film. Diefstal. Waddinxvben. Vrijdag jl. word den gemeenteveldwachter W. van Ringe- lonstein alhier door don chef van de meubelfabriek van don hoer A. Kem- kes medegedeeld, dat Ór verschillende voorwerpen werden vermist en het vermoeden bestond dat deze door ze keren A. I). V. waren ontvreemd. Dit vermoeden bleok juist te zijn. Bij een in het kosthuis van A. D. V. ingesteld onderzoek Zaterdagmorgen, bleek dat op dienq slaapvertrek een groote hoeveelheid koporgarnituren aanwezig was, en door den verdachte werd getracht deze opder do dekens te verbergen. Ook op, den zolder werd daarna koperwerk gevonden en in beslag genomen. De veldwachter Rjngelenstein arres teerde daarop den ipan, die na gelei ding voor den burgemeester, op diens last werd overgebracht naar Rotter dam, waar hij in afwachting van het verder onderzoek op order van den Officier van Justitie in het Huis van Bewaring is opgesloten. Dank zij de activiteit van den veld wachter R. is voor een bpdrag van c.a. f 50 aan koperwerk opgespoord. Kkimpen a/d. IJssel. Zondag 25 dezer trad alhier, voor den Ring Cap- pelle van Christ. Jongelings Vereeni- gingen op, de heer Pik, Zendeling- kweekoling te Rotterdam met het onderwerp„Het ontwaken der niet christelijke volken en de zending". Spreker toonde aan, dat thans de tijd gekomen is om overal den zendings- arbeid aan te pakken. O.S.O.R. uit Rotterdam.' Beide clubs traden met een elftal in het veld, een dame te weinig. Hoewel de Boskoop- sche verdediging KromhoutSchaap een 20 minuten lang kranig stand houdt, gelukt het den Rotterdammers de leiding te nemen, kort daarop door een 2® punt gevolgd. Bij de verwis seling, wist Amicitia spoedig gelyk- te maken. De pauze ging daarna in 5-—2. Na de pauze was de O.S.C.R.- aanval weer de baas en bracht de stand mooi op 7—2. Eindelijk had ook Boskoop's besto vak succes door Krom hout. Het einde kwam daarna met 9—3. Voetbal. HyrmesD.0.9 0—2, te Schiedam R.V.F.Zeist 5—0, te 's-Hage. De stand in deze competitie is daardoor onveranderdV.F.C. no. 1, D.O.S. no. 2 en Olympia no. 3. Op het Sportterrein speelde II tegen D.V.S uit Alfen. Gelukte het Olympia de leiding spoedig te nemen niettegenstaande het verdedigen blee: D.V.S. de baas en won met 3—1. Excelsior I speelde te Woerden tegen K.F.C. I. Beide partijen wegen zoowat tegen elkaar op, rust gaat in met 0—0. Na den rust is het Excelsior, dat suc ces heeft. K.F.C. is wel iets in de meerderheid,, en weet tegen het einde te maken, 1—1. celsior II speelde tegen T.O.P. II met 3—3 gelyk, zeker met verwacht. Moordrecht speelde op eigen terrein it en won met 00. In de 1° klas G. V. B. komt door deze wedstrijd K.F.C. -Excelsior T.O.P. bovenaan. Was K.F.C. J punt voor, thans is T.O.P.'a gemiddelde mooier en staat daardoor no. 1. In de 2° klas staat Excelsior II nog steeds ongeslagen bovenaan met slechts 2 gelijk-wedstrijden. Korfbal. Te Boskoop speelde Amicitia tegen Arbeiderspensioen Parijs, 24 Febr. In de fiscale wet werd o.a. een bepaling goedgekeurd aarbij het ouderdomspensioen reods zal ingaan op 60-jarigon leeftijd. Do Londensche Zeerechtdeolaratie Brussel, 24 Febr. Hot bureau van do Interparlementaire Unie richtte aan den Engelsche staatssecretaris van Bnitenland8cho Zaken, Sir Edward Grey een schrijven waarin de wonsch voor spoedige ratificatie ven de Lon densche Zeerechtdeclaratie van 26 Februari 1909 wordt uitgesproken. In het adres wordt o.a. er op gewezen, dat verschillende gevallen in don Turksch-Italiaansche oorlog bewezen hebbon, hoe belangrijk de algemeene regeling van het zeooorlogsrecht is. Taft en de slagschopon. Washington, 29 Febr. Voor de Vloot-liga hield president Taft oen rede waarin hy verklaardo to zyn voor den bouw van twoo niouwo slagscho pon in dit jaar. Hij was in het alge meen voor een sterke vloot, om Ame rika zijn positie te doen behouden. Hij achtte den tijd voor bezuiniging in aezo slechts gokomen als do oorlog afgeschaft was. Brand to Enschede. Op het oogenblik woedt to Enschede een hovigo brand in de mand- en rietmeubel fabriek van de firma Brands on Zonen. Het vuur vindt gretig voedsel in de grooten materiaal-voorraad waar onder 10 wagons riet. Van de nabijgelegen percoelen is het aangrenzend dubbel woonhuis aan getast. f»? De brandweer is het vuur nog niet meester. New-York, 25 Febr. Roosevelt heeft verklaard een l.v. candidatuur voor het PresidentschapI te zullen" aanvaarden, In de lucht gevlogen. Berlijn 26 Febr. Een zuurgtoffabriek is te Wilmersdorf in de lucht ge vlogen. Een man werd gedood en een ander die met een bak 10 meter ver werd weggeslingerd, kwam er wonder ge- noeg, goed af. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.2 te Coruna, Biarritz, laagste stand 738.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Toenemende, tijdelijke, wellicht krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. VAN DEN 26 FEBH. 1912. Slutsleealutei Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. lostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl- 1906 5 pot. ld. Oul. (Gr. Russische ld. Spw.my.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis- Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 40, 2e 36 en 3e 30 cent per half kilo. Vette Kalveren redelyke aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent por half kilo.» Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 28, 3e kw. 25 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijke aan voer. Handel in vet vee stug mot rede lijke omzet, vette Kalveren prijshou dend. Vette Varkens de handel ging langzaam en was in 't voordeel van koopers. Schapen en Lammeren prijs houdend. van alsmede PBIiTKHIJBll van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. DRACHEN-QUCLLE FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD.DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOEI NAfUUR BRONWATER 83 90 «4'/.. K«« 64'/,. sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Credlet-lnstel- tlniren. Nod. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Credtet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. IIandel-Mij.0.v.A Mijnbouw M|jen. Kotahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Myn- bouw Mij. A and. Great Cobar Aand. Nrilem-Oiéeri. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A, Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Broim. O.t. A tShell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Bijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-M|j. „Zee land" Preferente A, Int. 'Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My A. ""ieuwe AsahanTï' Mij. Ai Silau" AsahanTï Mij. A Diversen. Maxwel Land G] Cert. v. Aand. Spotrwegen. d11. IJzeren Se wegmij. A My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwi Serie A-H Obl. 3 W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aa dito dito Aot. de Jouiss. merika. Atchison A Hypb. Obl. 4 Erie Spoorweg-J Gew. Aand. Wabash Gew. Aan Premleleeningen. isterdamAand.8t ngarije. Thei s-h 00»/,, 88»/* 93"/,. 98'/,. 89 87 89'/,. 47'/, 104'/. 87'/» 68'/. 211 61'/, 61 72'/,. 71'/,. 26'/. 26'/,, 60'/. 69'/,. 216'/, 319'/, 188'/, 215'/, 264 68 68 161 68'/, 160 68 162'/, 163'/, 179 472'/, 166 171 176'/, 120 20»/, 20 114'/, 114'/. 16 10 i'h 12'/,, 86'/ 98'/ 61'/, 84'/,. 186'/, 1104.- 99»/,, 99'/, 80'/, 80'/, 164'/ VI 163'/, 7»/, 101 161' GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen met weinig omzet, Pe troleums neer vast, Tabakken levendig, Culturen vast, Rubbers stil, Nat. Staats fondsen lusteloos, Mijnen iets beter, Tramwaarden vast.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2