:ts, and el. SEL E. Alter 'acht 269' AG, E WAAR- in iskleeding. f gedeelten I Mo. 11802. 50e Jaargang. behalve Zon- Verschijnt dagelijks 33 ïxx rLexxlaxxd.. Bxxxtexxlaxxca.. Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. ^arnaóoróa drois. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Overschoenen en Winterpantoffels. Stok. tr. 222, tG, \i's InkT de 8 LS I l chadelukI E. ALTER Gouda. Heeren IENS, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefooh Interc. 82. en Feestdagen. Dinsdag 27 Februari 1912. ^sTie-ufws- ezx voor G-o-ia_d.su en. Oxxxstx©3sz©zx_ xxvin. I e stad aan huis -iCjF.joo i*Z»„Ctaid«. 1 l meth. spreken loschikbaar om qn. Nadere in- and adres. HAND.. oed. r en ADRES: :ht 269‘, AG. T IN i Woningtoez., mdscommissie 57. inie”, 8 unr, iwenkiesrecht. Salomons. Réunie” 8 uur, b. Studie- Qn enoegen” 8 u. ipeuvre. ie” 8 u., Ned. afd. Gouda, ig, Rotterdam, geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in ome te B. zich op het nieuws geworpen en andere couranten het bericht over genomen, en daaruit las mevrouw Delgers het „De ontvanger te B. heeft plot seling zijne standplaats verlaten zon der tot nog toe te zijn teruggekeerd. Daar kas en boeken in de beste orde zijn bevonden, verdiept men zich in gissingen, wat den algemeen geachten, nog jongen man tot dien stap bewogen heeft.” Elisabeth haalde ruimer adem toen wierp ze een blik op het portret van haar echtgenootvoor haar was het geheim zijner plotselinge reis ver klaard. Vijf dagen later keerde George terug en deelde mede, dat hij op dien be- wusten middag, in de sociëteit zitten de, van den burgemeester van B. een spoedbericht had ontvangen, inhouden de het voorgevallene met Paul. Het vermeldde tevens, dat, als de heer Del gers nog dien dag door een eenvoudig „ja” per draad wilde berichten, dat binnen 4 dagen door hem het tekort zou worden aangezuiverd, men het ge beurde geheim zou houden uit achting voor den naam van den betrokene en tuit eerbied voor familierelatiën. Tevens PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange betaling, elke re^el i - - Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. TlïIJ S DE H A II VERTENTI K N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1 5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke re^el meer 6 ets. Reclames 1 0,25 per regel. Het kiesdistrict Emmen. In oen correspondentie uit het dis trict Emmon aan do a.-r. „Rotter dammer” wordt beweerd, dat de heer dr. P. II. Roessingh L.), lid der Tweede 'Kamer voor dat district, te kennen zou hebben gegeven dat hij hot volgend iaar geen vernieuwing van zijn mandaat zou wenschen. Uit do beste bron kunnen wij dit bericht tegenspreken. Hot is volmaakt ongegrond. nie”, 8l/j uur. ed. Bond van I. Gouda. bord 8 u. Ned. aid. Gouda. i, Bloemendaal >nie” 81/» uur- eduwenzorg”. ns Genoegen” elements Voor- ederl. Tooneel. ioegen“, open- L.P. Spreker ÜOIDSIHE COURANT Luxemburg. Do groothertog van Luxemburg, t De groothertog is Zondag om C.35 gestorven. Vrijdag wordt het lijk in het paleis te Luxemburg op een praal bed gelegd. Voorloopig wordt het in de protestantsche kerk bijgezet. Door den dood van groothertog Wil lem IV sterft het huis Nassau (Wal- ramsche tak) in mannelijke linie uit. De groothertog is in 1852 te Bie- brich geboren. Tot 1890, toen zijn va der den Luxemburgschen troon be steeg, diende hij als Oostenrijksch officier. In 1902 werd hij regent voor zijn vader, die toen 85 jaar geworden was en 3 jaren daarna volgde hij hem op. Maar reeds bij zijn troonsbestijging was zijn gezondheidstoestand slecht. In 1898 had hij een beroerte gehad, die een tijdelijke verlamming ten gevolge had, maar twee maanden nadat hij de regeering had aanvaard, werd de werkzaamheid van ’t hart zoo zwak, waarschijnlijk ook tengevolge van het sterke rooken, dat de verlamming al- gemeep werd, en het vermogen om te 'spreken geheel verloren ging. Zijn toestand was hopeloosaan het begin van dit iaar ontstond een kankerge zwel in de mondholte, dat den zieke uit zijn langdurig lijden verloste. De Italiaansch-Turksche oorlog. De enthousiaste ontvangst, die de regeering in de Italiaansche Kamer is ten deel gevallen, heeft waarschijnlijk reeds haar invloed op het verder ver loop van de oorlogshandelingen doen gevoelen. Schoot men in Tripolis zelf niet hard op, dan zou men net toch eens buiten Tripolis probeeren. Wel had Italië bij het begin van den oorlog verzekerd, dat het tooneel van den oorlog beperkt zou blijven tot Barka en Tripolis maar in de politiek schij nen nu eenmaal beloften er te zijn om ze niet na te komen. Reeds meer malen had Italië gedreigd met een vlootactie en ditmaal schijnt het daartoe te zyn overgegaan. Weliswaar had reeds vroeger de vloot Prevoza ge bombardeerd, maar waarschijnlijk door het optreden van Oostenrijk is het nooit verder gekomen. Thans heeft Italië een ander punt voor zijn actie uitgezocht en wel Beiroeth in klein- Aziö. In de haven aldaar lagen twee Turksche kanonneerbooten. De Ita liaansche vloot bestaande uit vijf oor logsschepen, kwam in den vroegen morgen irf de stad en eischte de over gave van de twee Turksche schepen. Toen deze werd geweigerd, volgde de beschieting, die natuurlijk eindigde met de vernieling van de beide Tnrk- dcho schepen. Echter ook in de stad zelf zijn verschillende gebouwen, som mige eigendom van buitenlandsche' instellingen, vrij belangrijk beschadigd. Begrijpelijkerwijze had de beschieting enorme verwarring tengevolge. Een ander waarschijnlijk minder gewenscht uitvloeisel van de beschie ting is de ontzaggelijke opwinding der bevolking, die zich in het bijzonder tegen alle vreemdelingen keerde. Di rect is door de Porte aan de mogend heden een protest tegen de beschieting ingezonden, omdat Beiroeth een niet versterkte plaats wordt genoemd. Het gaat hier dus over de vraag of de beschieting gewettigd was, ja of neen. Volgens hen die de betref fende bepalingen van de Haagsche Conferentie goed hebben doorgewerkt, hebben de Italianen het recht van be schieting. Op de derde Conferentie is de volgende bepaling gemaakt „Het is verboden, havens, steden, dor pen, woningen te beschieten, welke niet verdedigd zijn.” Volgens deze bepaling zou de beschieting ten on- Degenen die hem gekend hebben prijzen hem als een bedaarden man met een gezond oordeel. In 1908 benoemde hij zijn gemalin, die hem gedurende zijn ziekte met bewonderenswaardige zelfopoffering hoeft verpleegd, tot regentes voor zjjn oudste dochter Maria, die den 14 Juni meerderjarig wordt. Men zegt van haar, dat ze een uiterst schuchter ka rakter heeft en er togen opziot de regeeringsplichten te moeten over nemen. Do weduwe van den groothertog en tegenwoordige regentes, Maria, is een geboren prinses van Öraganza, de op een na jongste docht* van den vroo- goren koning Miguel van Portugal. Do vader van den nu overleden groot hertog wïts zeer tegen dit huwelijk mot een katholieke prinses. Do zes dochters zijn allo katholiek opgevood. Dujtbchland. Conflict in Schwarzburg-Rudolstadt. In het vorstendom Schwarzburg- Rudolstadt is, gelijk een telegram gemeld heeft, het gehoele praesidium van den Landdag socialistisch gewor den. Tot voorzitter is do socialist Winter, tot vice-voorzitter do socialist Hartmann gekozen. Do burgerlijke afgevaardigden stemden blanco, als protest tegen het verzuim der socia listen, hen niet te hebben nitgenoodigd tot medewerking aan de besprekingen, die aan do verkiezing voorafgingen. Hartmann legde uit, dat dit niet ge beurd was, omdat de burgerlijke afge vaardigden in de laatste zittingstijden stelselmatig belet hadden, dat er een sociaal-democraat in het praesidium kwam. Toon do minister voorstelde, eerst de begroeting 19121914 en de daarmee samenhangende wetsontwer pen te behandelen, stond Hartman op en las een verklaring van do sociaal democratische partij voor, waar het volgende gezegd werd. De verkiezin gen hebben bewezen, dat hot land een meer moderne politiek verlangt. In tegenstelling hiermede, houdt de regeo- ring vast aan haar reactionaire politiek, gelijk bleek uit de verandering van het kiesrecht ten gunste van de hoogst- aangeslagen en ten nadeele van de groote menigte. De sociaal-democra- tische partij diende daarom een reeks voorstellen in, o. a. tot hervorming van de belastingwetgeving, invoering eener vermogensbelasting, scheiding van Kerk en Staat, verkiezingen op Zondag, bezoldiging van openbare Pr. mr. R. Fruin, benoemd tot alge meen rijksarehivaris, hoeft met ingang op 1 April ontslag gevraagd als hoog- loeraar bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de universiteit van Am sterdam.- eeuwig! George, mijn George, mijn lieve, lieve man Hij hief haar byna woest op, trok haar in zijn armen, aan zijn borst en kuste de tranen van hare wangen. Eindelijkriep hij met klaterende stem, „Goddank eindelyk tiet geheim van Paul’s misstap lekte niet uit, dank zij de bij tijds genomen doeltreffende maatregelen van zijn zwager, dank ook de kieschheid van het gemeentebestuur van B. Het ge rucht werd verspreid en vond ingang bij velen, dat de ontvanger een hoog- gaanden twist had gehad niet óen der wethouders en in zijn woede in een vlaag van jeugdige onbezonnenheid zijn standplaats verlaten en zich bui tenslands had begeven. Zelfs de oude mevrouw Van Rensburg moest zich bij die verklaring nederleggen en ge loofde die ook; alleen beklaagde ze zich, dat Paul geen afscheid van haar had genomen, iets, dat men om vragen en nasporingen te vóórkomen, onge raden geoordeeld had. Zij trok er zich echter niet bijzonder veel van aan, want bij het klimmen barer jaren werd ze weer de voorname, koele, baatzuch tige vrouw, die ze vroeger geweest washaar hart schroeide toe in hare eenzaamheid, zooals Frans spottend zeide. Misschien was deze een der weinigen, die het sprookje van Paul's verdwijning niet geloofde, doch hij slaagde er niet in zijn vriend iets moor te ontlokken dan algemeen bekend was on ziende, dat deze er niet gaarne over sprak, drong hij niet verder aan. Hij wilde hem niet onaangenaam zyn, daar hij veel te veel ingenomen was met het feit, dat de oude vriendschapsban den weer waren aangoknoopt en nau wer toegehaald. Nu „de temperatuur van smeltend ys” voor een vrii wat hoogere had plaats gemaakt, verdween ook de gespannen voet en de Van Spankerens bezochten dikwerf het huis van George, terwijl deze en zijn vrouw meermalen als gasten op de Uilenburg werden gezien, waar ze dan hunne beide kinperen medebrachten. In ver band met het nog al snel aangroeiend getal van Gertrudes kinderen, bracht dat dan nog al drukte en beweging mee, tot groot vermaak van den jon ker, die, als de Delgers met hun kroost hunne aankomst aankondigden, tegen zijn vrouw zeide, dat de Uilenburg weer gemobiliseerd werd. (Wordt vervolgd.) rechte zijn, doch er is op gevolgd Onder dit verbod vallen met, mili taire werken, wapendepots enz., bene vens oorlogsschepen, die zich in de haven bevinden en welke de comman dant van een scheepsmacht zal kunnen vernielen na sommatie met redelijken termijn door kanonvuur, indien elk ander middel onmogelijk blijkt.’’ Die zelfde bepaling laat zelfs een onmid dellijk ingrijpen tou en het eind er van doet de deur toe, dat de bevel hebber nog niet eens verantwoordelijk is voor de niet gewilde schade, welke ’t bombardement veroorzaakt. Het recht hebben dus de Italianen. Of ze ech ter geen leelijke gezichten zullen krij gen van de Europeesche mogendhe den is een tweede vraag en verandering van de houding vau Turkije is er ze ker niet van te verwachten. In de gister namiddag gehouden ver gadering van don Haagschen gemeen teraad was ingekomen oen adres van de afdeeling ’s-Gravenhage van het Ned. Onderwijzersgenootschap, met verzoek te willen moewerken, dat de door B. en W. uitgesproken schorsing van den onderwijzer G. II. Waniuk worde herroepen, dien onderwijzer ver lof worde verleend, ingaande 17 Ja nuari 1912 tot op den dag dat hot onderzoek zal aija algeloopen. B. en W. stelden voor, het adres te stellen in hun handen ter afdoening. Do hoor Ter Laan wenschte echter het adres te voegen bij de stukken over deze zaak. De voorzitter achtte dit onmogelijk, omdat de schorsing een daad is, die uitsluitend behoort tot de competent! van B. en W. onderwijzers door den Staat en invoe ring van de evenredige vertegenwoor diging voor den Landdag. Komt de regeering de partij niet in deze wen schen tegemoet, dan zou deze de be groeting verwerpen. De Landdag besloot, dat de com missies voor financiën on wetgeving zullen bijeenkomen om over don toe stand te beraadslagen. Alles drijft naar een conflict. Do sociaal-domo- craten kunnen, dank zij hun meerder heid, hun voorstellen doen aannemen, de regeering echter zal tegenstand bieden. Men bespreekt daarom ernstig de mogelijkheid eenor ontbinding van den Landdag. Engeland. Londen, 26 Febr. Gisteravond had in het Engelsche I lagerhuis een ont steltenis brengend incident plaats. Op de publieke gaanderij schoot oen als geestelijke gekleed persoon een revolver af in de richting van de zoldering. Do man, die onmiddellijk in hechtenis genomen werd is, naar men vermoedt, niet wel bij hot hoofd. Frankrijk. Mflitairistische Betoogingon. Zondag hebben do militaire taptoe’s te Parijs aanleiding gegeven tot sym- pathiebetoogingen met het leger. Eenige arbeiders, die een tegen-be- tooging trachtten op touw te zetten, werden in hechtenis genomen. In het Quartier Latin werden do soldaten door oen troep van 2000 studenten gevolgd, waarbij kreten „wij moeten Elzas hebben”, vernomen werden. Rusland. Do koude. De opvallend strenge winter in Rus land, maakt, naar uit Petersburg ge meld wordt, nog dagelijks in allo deelen van het rijk talrijke slachtoffers. Ook in en om Petersburg zijn in do laatste dagen weder talrijke menichen doodgevroren. Bijzonder groot echter is het aantal der door de koude in Siberië omgekomenen, alsmede in het Zuid-Russisch Steppengebied. Ambte lijk worden de volgende cijfers bekend gemaaktdood-gevroren zijn bij een sneeuwstorm in Omsk 31 personen, in Petropawloksk 103 personen, waar onder 54 boeren, in Akmolinsk 222 personen. wachten, alvorens officieel van de ver wijdering kennis te geven.” „En vroeg Elisahethjnet stralen- den blik, hoewel ze wist, wat zijn ant woord geweest was. „Ik seinde onmiddelyk terug „ja,” antwoordde hij eenvoudig. Zonder een wóórd meer te zoggen, stond ze op en ging naar hare kamer, waar ze zich op haar bed wierp en de trotsche Elisabeth van Rensburg ween de of haar hart breken zou. ’s Avonds zat de heer Delgers in gedachten verdiept, eenige drukproe ven na te zien, die hem ter corrigeering gezonden waren. Doch het werk wilde niet vatten, hij kon er zijne gedachten niet bij bepalen en verviel, de eene hand langs de zijde van zijn leunstoel latende afhangen, in een zalig, dom melend niets doen. Zoo geheel was hij zijne omgeving vergeten, dat hij niet eens bemerkte, hoe de deur zacht ge opend werd en eene vrouwelijke ge stalte naast hem nederknielde en een kus op zijn hand drukte. Die kus ont rukte hem aan zijn droomerigen toe stand en verrast zag hij op. „Elisabeth riep hij ontsteld, „wat doet ge!” „George!” ruischte het zacht aan zijn zijde, „vergeef mij, ik heb ulief, ik heb u zoo lief voor altijd, voor 40) Vertrek, maar met het bewustzijn, dat geen smet op uw naam zal kleven in het vaderland. Doch de tijd dringt neem dat geld thans aan als een be- wys van myn goede gezindheid, van mijn hartelijke genegenheidik leen het u. Vaarwel of liever tot weerziens. De laatste ©ogenblikken behooren uwe zustermaak haar de scheiding niet te zwaar, ik laat u alleen om die laatste stonden door mijn bijzijn niet te ont wijden.” Hij drukte hem de hand en veriiet met vasten tred de kamer. Het afscheid der tweelingen te schetsen, gaat onze kracht te bovener zijn van die mo menten, waarvoor de spraak geen uiting, de taal geen woorden heeft. Ook de heer Delgers vertrok nog den- zelfden avond zonder zijne vrouw te hebben gesproken, alleen een kort briefje achterlatende om zijne afwezig heid, die vermoedelijk vier dagen zoude duren, te verklaren, Natuurlek had het plaatselyk blad zou men in dat geval 2 X 24 uren

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1