RONA Van Hou ten's Cacao Groote Opruiming in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoops merken. Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant n'7, Daarbij logde de heer Ter l^aan zich neor, en het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De „Violier»" .en het Zionisme. Voor de afdeeling Rotterdam van den Ned. Zionistenbond heeft dr. A. Van Raalte Zaterdagavond Willem Schürmann's „Violiers" besproken. De spr. kwam, volgens de N. It. Ct., tot de volgende conclusies Bevestigt de analyse van „do Violier»" de juistheid van den grondslag, waarop het Zio nisme staat, deze, dat de saamhoorig- heid der Joden niet een religieuse, maar een nationale is; deze; dat iemand Jood is, niet omdat hij het Mozaïsch geloof oq&helst, maar omdat hij oen Joodsche moeder hooft gehad, aan den anderen kant dwingt del erkentenis van do juistheid van Mark Violiers beeld, do erkentenis, dat de Jood nog steed* bolast is met denl druk, door het 1 het to op hom uitge oefend, tot verhoogdo actie om dien druk van do Joden weg te nemen. Voor de Zionisten, die werken voor de bevrijding van het Joodsche volk, was die aansporing niot noodig. Maar voor zoovelen onder de Joden is zulk een prikkel gewonschfcnog altijd zijn er duizenden, die blijven toekijken, als er gewerkt wordt voor do weder geboorte van het Joodsche volk, erger nog, die zich onwillig afwonden. 8pr. uitte den wensch, flat er onder hen eindelyk eens velen züllen wakker worden on tot het inzicht komen, dat alleen het Zionisme in staat is, het Joodsche volk terug to brongen tot normale levensvoorwaarden. Dan zal, naar spreker's meening, Sohtiflnann voor het Joodsche vrtlk een nuttig werk hebben verricht. De schrijvor van „de Violiers" heeft geen anli-j somietismo gekweekt, wat hij ook niet beoogdehij bedooldo ovenmin pro paganda te maken voor de Zionistische idee, maar hij heeft hot, naar de op vatting van spr., dosniottemin gedaan in zoovero kunnon de Zionisten hora dankbaar zijn. Spr. kan slechts hopen, dat „do Violiers" 'een groot aantal Joden tot het Zionisme zal lu-engen. De Carnegie-hulde. De Directie van den Larenschen Kunsthandel verzoekt ons hot vol gende, mede te doelen: De bijdragen voor de Carnegie-hulde naar aanleiding van de verzonden circulaires, afin reed» vry talryk. In de afgoïoopon wook kwamen 200 bijdragen in, varieerende tusschen f 100 en 25 ets., tot oen gezamenlijk bedrag van f 1385.70. Zij die abusievelijk goen ciroulairo mochten hebben ontvangen, worden beleefd verzocht die aan de Directie van den „Larenschen Kunsthandel", Hoeren gracht 495, Amsterdam aan te vragen. In de salons op do Heerengracht liggen lyaten ter taekening. Chineezen-opatootjes. Ter nadero toelichting van het in de Staatscourant va» 24 dezer ver melde Indische telegram van 23 dezer is bjj het departement van koloniën het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederl.-lndiü dd. 25 dezer ontvangon: Maoao- en Koh-Chineezen te Soera baja veroorzaakten 17 dezer ongóro- goldhodon on vernieldon den inboedel van den kapitein-Chinees. Een poging tot vernieling by den majoor-Chinees werd door de politie verijdeld. Het doel was hou to dwin gen de Chineoscho republikeinsche vlag te hyschon. Van den 20sten af bedreigden de benden de Chineesche winkels met plundering, indien zy niet sloten. By die gelegenheid zijn velen gearresteerd, één gedood en twee gewond. De actie word door on ruststokers voortgezot. Het grootste deel van den Chineoschen handel be weerde de Macaoërs to vreezen on sloot do zaken; thans zijn slechts enkele zaken heropond. Overigens is hot woer rustig. Verscheidono onruststokers zijn op gevat; anderen worden opgespoord. I)o staat van beleg is niet afgekon digd. Het karakter der onlusten ia oen anarchistische boweging der Ma- cao- en Koh-Chineezen, in geen direct verband met de vlag staande, aange zien van het uitsteken der republi keinsche vlag te Soerabaja door de politie geen notitio genomen was. Men Boint aan de N. R. Crt. dd. 26 Febr. uit Soerabaja Er zijn in het geheel 800 Chineezen gevangen genomen. Den Macao-Chi- neezen is beloofd, dat er een onder zoek naar hun grievën zal worden ingesteld. De winkels tyn vandaag weer geopend een ontspanning ia in getreden, het handelsverkeer leeft angsaam aan weer op. Reuter seint uit- Nanking dd. 26 Februari „Hot republikeinsche kabinet be sprak heden de quaestie der beweerde slechte behandeling van Chineezen door de Noderlandsche autoriteiteh op Java. Volgens officieole telegrammen zijn, drie Chineezen gedood en hondorden zonder1 oenigon vorm van proces in hechtenis genomen, omdat zij don troonsafstand feestelijk hebben gevierd. Sun Vat Sen sprak in zijn mede deel ing te dezer zake aan Yoean Sji Kai de meoning uit, dat krachtig moest worden opgetreden, dat het kabinet de onmiddellijke opzegging van het traktaat in overweging moest nemen en tevens aan den Nodorlandschen gezant zijn paspoorten toezenden. Er heerseht grooto verontwaardi ging de ledon van het kabinet ver klaren, dat do Chineezen op Java behafhdeld worden als wilde beesten zij zoggen, dat thans eon half millioen echte Chineezen op Java wonen en ongeveer 7 millioen van gemengd bloed, die met de Chineezen sympa- thisoeren. De Chineezen waron vroeger onder worpen aan de politierechtspraak, vol- ;ens wolke zij gevangen konden wor- en gozot zonder verhoor on zonder dat hoogor beroep mogelijk was." Do leiders der republikeinen te Nan king blyken het met de waarheid niet al te nauw te nemen. Enkel en alleen omdat zij den troonsafstand der Mantsjoe-dynastie foesteiyk vierden, zouden honderdon Chineezen in hechtenis zyn genomen 't Mag dan ook ten zeerste worden betwyfeld, dat Yooan Sji Kai in wiens handen do leiding van zaken in het Chineesche rijk in hoofdzaak berust, het met de heeren te Nanking eens zal zijn, dat krachtige maatregelen moeton worden genomen. Het dunkt ons veeleer do vraag of niet onzerzyds op oen onderzoek be hoort te wordon aangedrongen of het optredon van oen aantal Macaoërs en geboren Chineezon niet van zekere zyde wordon geïnspireerd. De opmerking van leden van het kabinet van het voorloopig bewind te Nanking, dat er omstreeks 500.000 echte Chineezen (in werkelijkheid om streeks 300.000 en wel hoofdzakelijk Nod. onderdanen) op Java en eenigo, millioenen liedon van gemengden bloede zyn, die mot hen sympathisee* ren, schijnt er op te wijzen, dat men te Nanking meer weet van hetgeen er op Java is geschied en misschien wel op oene andere uitkomst bad ge hoopt. Dp sympathie van de gezeten lieden van Chinoosobe afkomst op Java, die nu reeds niet onverdeeld op de hand der republikeinen van Nanking was, zal er na het optreden der „rowdies" van Macao en elders in China niet grooter op zyn geworden. En over de opmerking dat de Chi neezen op Java als wilde beesten zou den worden behandeld, zullen de Java- Chineezen «elven wei in de eerste plaats de schouders ophalen. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang met bevel tot gevangen houding verleend tegen een 84-jangen onderwijzers uit Goes, beklaagd van van het plegen van onzedelyke han delingen met aan zyn zorg toever trouwde leerlingen. Zondagmorgen is er brand uitge broken in een pakhuis aan de Koning straat te Dokkum, waarin een partij klompen van den hoor Roesing en een groote voorraad matten van den heer Wüst geborgen waren. Het per ceel brandde bijna geheel uit. De brandweer was den ganschen dag bezig met het blusschingswerk. Oorzaak dnbekend. Verzekering dekt de schade, Inbraken. Te Pietersbierum (Fr.) hoeft by den winkelier J. Ilibma in don nacht van Donderdag op Vrijdag een brutale inbraak plaat* gehad. Toen do bewoners 's morgens opstonden, bleek hot kabinet opengebroken fcè zijn en do inhoud verward dooreen te lig gen. Een gouden oorijzer, ruim f200 aan geld, benevens gouden en zilveren sieraden, waren verdwenen. Een in gesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de dief of dieven zich toegang hebben verschaft door een luik boven in het dak, na eerst over een heioing geklommen te zijn. De moord to Beek. Do officier van justitie te Arnhem verleende gistermorgen rechtsingang mot last tot instructie tegen J. A. Hartjes, arbeider te Beek, tor zake dat hij op of omstreeks 18 Fobr. te Beek opzettelijk zijn zevenjarig doch tertje Maria Frodorika van het leven heeft beroofd, door voornoomd kind opzettelijk de keel dicht te knijpen en aldus te verworgen. Ongelukken. Toen het echtpaar W., to Workuni, naar oen begrafenis wilde gaan, ontdekte men, dat hun vierjarig zooptjo in eon sloot by het huis ver dronken was. (Tel.) Te Dantumawoude is het tweejarig dochtertje van den heer Wierama te water geraakt en verdronken. Bedelvolk. Men schryft aan do N. Gron. Cfc, In het Armenhuis te Stadskanaal werd Vrijdag een half Bimpele bede- laros, een oude vrouw, opgenomen, Men vond op haar f 60 en later in haar woning nog f 100 en een enorme hoeveelheid goederen, alles opgesta peld. Ontvoering met geweld. Gisteren werden door de politie te Tubbergen aangehouden en ter be schikking gesteld van den wachtmees- ter-brigade-commandant der mare chaussee te Hengelo (O.), de gebroe ders H. Scholten en D. J. Soholten, beiden stoolenmatters, verdacht van hot opzottelijk met bedreiging met geweld, iedor door middel van een revolver, onttrekken aan het wettig over haar gesteld gezag van de 13- jarige Susanna R. Volgens verklaring van hot meisje, dat in gezelschap van de verdachten werd aangetroffen in een woonwagen, moeten de gebr. S. ontuchtige handelingen met haar heb ben gepleegd. De verdachter, zijn reeds tot bekentenis gebracht en worden ter beschikking van de justitie te Al melo gesteld. Zq staan zeer slecht by de politie bekend, moeten reeds her haalde malen wegens diefstal veroor deeld zyn en worden ook thans ver dacht van verschillende kleine dief stallen in de gemeente Tubbergen en omgeving gepleegd. Graandiefstal. Naar het huis van bewaring te Rot terdam is overgebracht de Belg Ph. H. chef der Graanfactory by The Antwerp Graanwork Comp. aan de Leuvehaven aldaar. Hy wordt ver dacht van verduistering van circa 6000 K.G. tarwe behoorende tot de lading van het stoomschip Kenley, liggende in de Maash iven welk graan bestemd was voor een meelfabriek te Straatsburg en daarvoor overgeladen moest worden. Een gedeelte van het gestolene was op graanzolders opge sloten en is ifl beslag genomen. De rest was reeds verkdcht aan een bloem en meelfabrikant te Rotterdam. De toestand van de beide werklie den, die Zaterdagnamiddag van het dak van den Parkschouwburg te Am sterdam zijn gevallen, is ernstig. De een is nog steeds buiten kennis. Het geval van „De Verloren Zoon". Naar de „Dordt Ct." meldt, zijn er in de laatste dagen verschillende aan wijzingen gekomen, welke zeer sterk het vermoeden wettigen, dat de jongen, die op 's-Gravendeel door do familie Koster is aangenomen als hun zoon Reinier, die 12 jaren geleden plotse ling werd vermist, toch Reinier niet is. Men herinnert zich, dat de commis saris van politie van Beveren Waes, in België, aan genoemd blad heeft geschreven, dat hij sterke bewijzen had, dat deze Reinier in werkelijkheid is de 12-jarige Augustien Janssens, aldaar eenigen.tyd geleden van zijn| ouders weggeloopen. Eenige dagen geleden werd vrouwL Koster in kennis gesteld mot dit schrij ven. Zij toonde het den knaap en stel de de pertinente vraag, wie nu eigen lijk zijn ouders zijn en. toen kwam het er uitzijn vader heet Frans JanBsens en zijn moeder Clementine van Campenhout. Dit klopt nftuwkourig met de na men uit den brief van den commis saris van politie. Eenmaal aan het biechten, kwam er meer los. Voorheen had Reinier beweerd, geen broertjes en zusjes te hebben gehad. Thans wist hij het ech ter boter en vertelde, twee zusjes te hebben van 7 jaar en 16 jaar, mits# gadors de volgende broertjes Tliéo phile, 10 jaarAdolf, 9 jaarPiet, 4l jaar en Alphonse 2 jaar. Dit komt ongeveer overeen met het door den commissaris van politie tijdens zijn bezoek aan 's-Gravendeel vertoonde trouwboekje van het echtpaar Janssens. Donderdag is de knaap geconfron teerd met den klompenmaker Arthur Joris, uit Bevoren Waes. Dezo her kende in Reinier onmiddellijk Augus tien Janssens en motiveerde deze ver klaring door te vertellen, dat de knaap zelfs by hem in de klompenmakerij heeft gewerkt. Reinier viel nu ook op dit stuk door de mand en verklaarde, dat hy wer kelijk bij dien Joris heeft gewerkt. Hij moest er klompen schrappen en dit verveelde hom zoo, dat hij weg geloopen is. Hij zou op zijn vlucht aangeland zijn bij een eigenaar van een woonwagen, met wien hij voor een dag of vier, vijf is meegegaan. Daar hij bij dezen echter niets moest doen dan bedelen, is hij ook van den zwervenden troep woggeloopen en te recht gekomen in een klooster te Eemsch. Er is in het verhaal van Reinier aan vrouw Koster blijkbaar verdicht- sol en waarheid. Het klopt dat hij te Eemsch is geweest, maar de geschie denis van den woonwagen is, jn Ver band met den brief van den Belgi schen commissaris, niet bijzonaer aan nemelijk. Trouwens, van het begin af had het woonwagenverhaal 'al iets onwaar schijnlijks, omdat hy niet kon zeggen, of die wagen werd voortgetrokken door een paard, ezel of muilezel. Reinier weet ook te zeggen, dat hy te Beveren Waes de eerste H. Com munie heeft gedaan. Tijdens zijn ver blijf te St. Maartensdijk, bij den bur gemeester aldaar, den heer Polderman, heette het, dat hij te Doel de eerste H. Communie had gedaan, doch bij nader onderzoek bleek, dat den pastoor aldaar niets er van bekend was. Reinier weet zich zelfs te herinneren, dat hy te Beveren Waes gevaccineerd is door den geneesheer De Boer. Deze naam zal weldra zijn te verifieeren. Reeds eerder hebben we vermeld, dat Reinier's mededeeling, dat hij lezen noch schrijven kon, niet der waarheid getrouw is gebleken. Hy kan leesbaar* schrijven Augustien Janssens, dat heeft hy al klaar proefondervindelijk be- Maandagmorgen vertrekt de knaap nJ. met Koster en zyn vrouw naar Dordt, waar de zaak gerechtelijk zal worden onderzocht. Ook Frans Jans sens en Clémentine van Campenhout, uit Beveren Waes, de commissaris van politie uit die gemeente en enkele ge tuigen van daar zullen dan worden gehoord. Het 'gerechtelijk onderzoek heeft gisteren voor goed uitgemaakt, dat de te Gravendeel door het echter Koster opgenomen jongen, die eenige weken geloden te St. Maartensdijk werd aangetroffen, niet hun voor 12 jaren geleden vérloren zoon is, maar Augustien Janssens, uit Beveren Waes, in België. Tot het einde toe echter heeft de kleine Augustien meesterlijk gesimu leerd. Maar de confrontatie met zijn ware ouders en andere getuigen deed al spoedig de waarheid aan het licht komen. Het echtpaar Koster was dan ook zoodanig overtuigd, dat het zonder eenige reserve de knaap aan de familie Janssens afstond. Onder grooten toeloop van publiek is hij te drio uur per vigflante uit het Gerechtsgebouw naar Beveren Waes vertrokken met zijn vader en moeder. (Dordt. Ct.) Journalistiek. In een Zondag te Breda gehouden vergadering der Redactie-commissie van „Het Kath. Volk" is het voor- loopig plan tot uitvoering gekomen en besloten tot uitgave van een katho liek satiriek 14-daagsch blad als bijblad van „Het Katholieke Volk", dat de naam van „De Roskam" zal dragen. Het blad zal begin Maart verschij nen. Zaterdagavond is te Vorchten uit don IJsel opgehaald het lijk van een huzaar, dat aan kleeding en gestalte is herkend als dat van den op 26 December j.l. vermisten huzaar G. B., van het 4e regiment. Te Heerlen heeft Zondag oen land- looper uit minnenijd twee schoten op zijn vroegere byzit gelost. Het eerste schot trof de vrouw in den rechter schouder, het tweede trof een klein kind van oen der buren van het loge ment, waar het tweetal vertoefde. Het volk wierp zich op den onverlaat en gooide hem zoodanig met steonen, dat hij bloedend en onherkenbaar door de politie moest wordon ontzet en achter slot en grendel gebracht. Do wonden der slachtoffers zijn niet levensge vaarlijk. (Tel.) Uit Groningen meldt men aan de Tel.De verplichte Bluiting der dans huizen heeft de rust op straat niet bepaald bevorderd. Eiken Zaterdag en Zondagavond komen er relletjes voor. Zondagavond werd er zelfs zoo gevochten, dat de politie met de blanke sabel charges uitvoerende en zich zelfs genoodzaakt zag van haar vuurwapens gebruik te makon. De schoten werden in de lucht gelost en deerden dus niemand. Toen de landbouwer 1^. te Kruis land Zondagmorgen opstond, bemerkte hy, dat zyn brandgast geforceerd was er waron een twintigtal gaten in ge boord. 's Nachts circa één uur was L. opgestaan om naar zyn paard te- kijken het vermoeden ligt voor de hand, dat hy daardoor de dief of dieven verjaagd heeft. Van de daders geen spoor. Men meldt uit Amsterdam De man, wiens aanhouding wij dezer dagen berichtten in verband met de inbraken in de Utrechtschestraat en te Kortenhoef is gisteren per celwagen naar het huis van bewaring vervoerd. Men meldt aan de N. R. Ct., dat er gisteren te Essen a. d. Roer een Ne derlander, die in een herberg met een troepje landslieden ruzie gekregen had, doodgestoken is. Een der mannen, die aan ae misdaad medeplichtig is, isin hechtenis genomen. Zaterdagnacht is te Woldendorp (Gr.) tot den grond toe afgebrand de behuizing van den heer H. Smid. Er werd niets geredde bewoners moes ten ongekleed het brandende perceel verlaten. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Uit Utrecht zijn te Rotterdam aan gebracht de losse werklieden J. L. Z. en J. v. N. Hun wordt heling van geld, gestolen uit een muntgasmeter ten huize van v. E., in de Lange Pan- nekoekstraat, ten laste gelegd. Ook worden zij verdacht van heling van een fiets. De dertigste predikant. De Hervormde Gemeente te Amster dam werd in de lente van het vorige jaar verrast met de voratelyke gift van f 100,000 voor een dertigste pre dikantsplaats. Zondagavond mocht de Gemeente haar dertigsten leeraar begroeten in Mj— ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, uit Doorn overgekomen. De Nieuwe Kerk, alwaar de bevestiging plaats had, was tot in de hoeken geduld. De vader van den nieuwen predi- kant, ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, emeritus predikant, te Hilversum, leidde, deze godsdienstoefening. („Stand.") Zedelijkheids wetten. Als gevolg van het optredeu der zedenpolitie te 's Gravenhage, heeft voor de Rechtbank aldaar terecht ge staan dé zich noemende „deskundige" G. P. R(oosen) huisvrouw van F(les), tor zake van het misdrijf, strafbaar gesteld by art. 251 bis van het Straf wetboek (abortus). Bij de behandeling dezer zaak met gesloten deuren vorderde het Openb. Ministerie drie jaren gevangenisstraf tegen beklaagde. De moord te Antwerpen. Gelijk wij meldden, is te Antwerpen een diamantbewerker in hechtenis ge nomen, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den diamantcom missionair Davidson. Naar aan de Tel. ter oore kwam, is de gearresteerde een oud-Amster dammer, sedert jaren te Antwerpen gevestigd en daar bekend als een wei nig consciëntieus koopman van zoo genaamd „ongeregelde" diamant en ander min geregeld verkregen koop waar. De man, vroeger herhaaldelijk in preventieve hechtenis vertoevende, is wel nimmer veroordeeld, doch staat desniettemifTmet.al te.gunstig bekend. Hij deed ook zaken mei Amster dam. In verband daarmee onderzoekt de justitie den verkoop van een partijtje ruwe diamant aan een werkman-han delaar te Amsterdam, welk partijtje zou moeten afkomstig zijn van de dia mant waarmee Davidson de reis naar Wilrijck heeft aanvaard. De klein handelaar te Amsterdam, die met den verdachte te Antwerpen nogal eens in aanraking kwam, is reeds enkele ma len door de justitie gehoord. GOUDA, 27 Februari 1912. Spoorweg GoudaSchoonhoven. BH de heden door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden aanbesteding voor het maken van den Spoorweg GoudaSchoonhoven en wat daartoe behoort, werd ingeschreven als volgt G. L. Buve, Haarlem f479.000. J. H. Broekhoven, Hengelo - 467.400. C. Wegerif, Apeldoorn -458.000. CJ Zanen Hzn, Ammerstol) 447 J. Verstoep, Gouderak J. Kraayeveld,| Sliedrecht) •J3. van Noordenne, )-443.000. H. J. Nederhorst Jr. Gouda) W. M. van der Hoeven,) Sliedrecht .'-437.000.— L. van Houwelingen, Sliedrecht E. Wienhoven, den Haag - 429.400.- B. W. de Bléconrt, - 402.434.- - 401.890.- T. van der Aa, Gouda Zandleverantie Maat schappij Amsterdam - 391.700. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Lezing Ned. Protestantenbond. "Wegens ongesteldheid van den spre ker Mr. P. Tid eman te Bloemendaal is de lezing van den Nederl. Protes tantenbond die morgen zou plaats hebben, tot later uitgesteld. De Violiers. Men schryft ons: Berichtte ik U gisteren dat de op voering van De Violiers in „Orfs Ge noegen" was vastgesteld op Woensdag 10 April e.k., thans moet ik U helaas mededeelep dat er door onvoorziene omstandigheden van de heele zaak niets kan komener hebben zich sedert ik U gisteren schreef, bezwaren voor gedaan, die ik tevoren niet heb kun nen voorzien, maar die mij genood zaakt hebben de voorstelling in geen geval te doen doorgaan. Ra, ra, wat is datt Gisteren een bericht met de stellige mededeeling dat de voorstelling is vastgesteld en heden een tegenspraak nit dezelfde betrouwbare bron. Wat de juiste reden er van is, wy weten het niet en vermochten er niet achter te komen. Maar wij veronder stellen dat het toch wel zeer ernstige •Manen moeten zyn, die thans nopen tot het niet opvoeren van dit overal zoo met succes gegeven dramatische kunstwerk van Willem Schürmann. Dat wy onze lezers met deze mede deeling moeten teleurstellen spijt ons zeer. Echter, waar in deze Violiers- quaestie al zoowel is gebeurd, daar mogen wy toch nog hopen dat er een oplossing worde gevonden van die zeer ernstige bezwaren, opdat Gouda's kunstlievend publiek niet genoodzaakt worde naar den Haag, Rotterdam of Amsterdam te gaan om van de Vio liers te genieten. Tot tweemalen toe gaf „Kunst aan allen" in den Haag, een vereeniging, die slechts 50 ets. contributie vraagt van hare leden, een opvoering van de Violieis met Royaards gezelschap Moet Gouda thans achterblijven Voor iets goeds is ook hier de belang stelling immer groot f Hedennacht heeft men door inklim- ming ingebroken bij den heer de L. in de Groenendaal en daar eenig geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Door de politie zyn alhier twee ge signaleerde personen aangehouden waarvan de een 14 dagen gevangenis straf moest ondergaan en de ander een dag hechtenis. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het Stbl. n°. 56 bevat de wet van den 8sten dezer, tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeenten Goude rak en Krimpon aan den IJssel, noodig voor de verruiming van twee bochten in den Hollandschen IJssel. „Glück Auf" Naar wij vernemen zal de Neder- landsche Toonoelvereeniging, directie M. J. Ternooy-Apel op 21 Maart a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen" een opvoeringegven van Heyermans drama uit 't mijnwerkorsleven „Glück Auf." Arbeidsbeurs. Heden verscheen in druk het verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbours Over 1911, waaraan is toegevoegd een tabellarisch overzicht waaruit de wer king en de. resultaten duidelijk zijn te zien. Hieruit blijkt dat het aantal aan biedingen bedroeg 588, dat gevraagd werden 336 werknemers en dat het aantal plaatsingen 283 bedroeg. Hoewel dezo Arbeidsbeurs nog slechts korten tijd werkt, levert haar arbeid over het afgeloopeft jaar het bewijs dat het een instelling is van groot practisch nut is, die in de toe komst meerdere goede resultaten zal opleveren. Met ingang van 1 April a.s. is de kommies 2e kl. bij den dienst der directe belastingen O. den Toom ver plaatst van Spykenisse naar Gouda. Anti-revolutionnairu partijdag. Bodegraven. Naar de Rott. ver neemt, zal Donderdag 14 Maart alhier vanwege de centrale antirev. kieBver- eeniging een partydag worden ge houden. In de morgenvergadering za mr. J. A. de Wilde, van 's-Graven- hage, sprekon over De politieke toe- Btand, en des middags prof. mr. P. A. Diepenhorst, van Amsterdam, over: Vrijhandel en bescherming, terwijl nog een spreker zal worden gevraagd voor de avondvergadering. Wetenschap en Hygiëne. Diphterie en Bacildragers. Dr. A. de Groot Lzn., arts te Sant poort, schryft in. het Ned.Tydschr. v Geneeskunde over diphterie en bacil dragers „Den 18den September 1911 kreeg ik bericht, dat patiëntjes (broertjes) met diphterie eenige dagen vertoefd hadden in de schoollokalen, waarvan één in de openbare lagere school en één in de bewaarsohool- te Santpoort. Deze kinderen leden aan primaire rhinitb diptherica. Zooals bekend is, feven de afscheidingsproducten van eze patiënten groote kans op kwaad aardige besmettingen. Aangezien dus de kans grofct was, dat enkele andere leerlingen in die lokalen besmet geworden waren, werd door mij besloten alle overige leerlin- fen uit hun klassen op bacillen te on- qrzoeken. Daarna werden de lokalen waarin die kinderen vertoefd hadden, zorgvuldig ontsmet. Het onderzoek, had dank zy de welwillendheid van den heer Havelaar, den directeur der Haariemsche water leiding, in het laboratorium te Haarlem plaats. Dr. de Groot geeft dafi yen verslag van zyn bevindingen, op grond van welke hij tot do volgende conclusies kwam Ja. Heeft een kind, lijdende aan diphterie, gedurende eenigen tyd doorgebracht in een lagere school, jdan zon men kunnen volstaan met verwij dering van het kind, sluiting der school, ontsmetting. Daarna zouden de leerlingen uit die klasse, vooral als er verscheidene of bijzonder virulente gevallen in den omtrek voorkomen, terstond afgezonderd moeten worden en zoo spoedig mogelijk op bacillen onderzocht. b. Voor de bewaarscholen zou het zelfde moeten gelden, echter met dien verstande, dat niet alleen de klasse, maar eventueel de geheele school on derzocht wordt. Hlc. Komt de ziekte in een gezin voor, dan moet men alle ledon afzonderen en op bacillen onderzoeken. Intusschen zijn dit slechts theoreti sche beschouwingen. In de praktijk zal men herhaaldelijk op moeielijkhoden stuiten. De ervaring heeft trouwens geleerd, dat de verwijdering der pa tiënten uit de omgeving de epidemie meestal vanzelf doet ophouden. De maatregelen zouden dan ook vooral moeten gelden voor een afgezonderde diphtorievrije streek. Is er eenmaal reeds oen epidemie, dan is het uiterst moeilijk. Zoo kon R. Otto bij 200 di ptheriepatiënteh, niettegenstaande allen uit de omgeving bacteriologisch werden onderzocht, toch de epidemie niet terstond meester wordon. Ook dient in dergelijke gevallen <le gelde lijke zijde besproken te worden. De te besteden bedragen moeten rentege- vend zijn. „Nauwkeurig moet over wogen worden of de moeite on de hooge kosten in verhouding t staan tot hetgeen bereikt wordt. Gasset doolt mede, dat hij do strenge raaatregolen aan een kostschool, die uitkomsten niot beter waron, dan oenige jaren vroeger, têen de ziekte uitgebroken was en die maatregelen niot toogepast werden. Gozonde bacildragers, die toevallig wordon aangetroffen, late men vrij. In dergelijke gevallen lijkt hot mij too, dat het beter is geen slapende honden wakker te maken. Het is zelfs de vraag, of een bacildrager, die met caustischo middelen in do keel bewerkt wordt,! niet juist daardoor meer kans loopt de ziekte te krijgen. Herstelde patiënten ;Ochter wordon eerst dan losgelaten, als het onderzoek twoemaal negatief is. Vooral de pro- dukten bij onzindelijke gezinnen, af komstig uit den neus, schijnen zeer besmettelijk te zijn. In bijzondere omstandigheden zou een algemeen onderzoek gowenscht kunnen worden, ook ter bevordering van de gemoedsrust der bevolking, die, vooral in sommige klassen der maatschappij het nieuwste op genees kundig gebied terstond met beide handen aangrijpt, zonder de critiek daarop af te wachten. Onze Geïllustreerde Weekbladen Set LeveH van deze week vangt aan met een foto van het bal-masquó van Limburgia êa vervolgt verder met foto's en artikelen van IIet Carnaval te 's-Hertogenboschbijzonderheden van de afgrijselijke kindermoord te Beekrepresaille-maatregelen tegen de vee- en vleeschduurtede gevan genneming van een Amsterdamsch rechercheur te Kortenhoefde open bare leeszaal te Utreohtde arrestatie van Ds. EwoldtAmsterdam voorheen en thans, vervolg van de roman van een Aviateur, caricaturen, schetsen, enz., enz. TWEEDE KAMER. Vergadering Van hedefi. Tegen hedenmorgen elf uur was de Tweede Kamer in openbare vergade ring byeengeroepen. Te kwart over elven was nog slechts zoo'n gering getal leden tegenwoordig dat de vergadering verdaagd moest worden tot hodenmiddag half twee. Een woord van afkeuring over der gelijke verregaande verwaarloozing van de landsbelangen, moge niet ach terwege blijven. Steen en been wordt geklaagd over de overstelpende hoe veelheid wetsontwerpen en nu, na wederom drie volle dagen rust voelen niet eens 51 leden genoeg de verant woordelijkheid die zy Met hun benoe ming op zich namen om tijdig tegen woordig te zyn. Te meer waar het hier gold de be spreking der wet voor de armen, die niet kannen wachten geen dag, geen nacht. Abram, waar hebt gij uw legioenen gelaten Straatsburg wordt een station voor bestuurbare luchtschepen. Er zal bin nen kort een groote loods gebouwd worden. Die Je Motz, welker minder gunstige plaatsing op het zuid-westen geen voldoende bestemming aan de luchtschepen gaf zal nu zes en mis schien zelfs acht vliegtuigen opnemen. Hot Oostenrijksche leger bezit thans vijf vliegmachines. Het meorendeol doet dienst als leermiddelen. Het gouvernement zal nu eerstdaags) vyf monoplans en vijf biplanB volgens 0ostenrijk8ch model laten vervaardi- ;en. Bij de herstmanoeuvres, zullen .eze apparaten in het leger dienst doen. Er is sprake van dat er Maart s. een militair concours zal worden gehouden, waarbij naar alle waar- ichrjnlykheid ook vliegtuigen van oene andere instructie zuÜen worden toe gelaten. f Wilhelm II en Victor Emanuel. ..Berlijn, 27 Febr. De Titglicho Rund schau deelt mede uit diplomatieke bron te hebben vornomen, dat keizer Wil helm, als er niets tusschen beiden komt den 22°" Maart te Venetio een samen komst zal bobben mot Koning Victor- Emanuel. Carlsbad, 27 Febr. Tq Selb. eon bo- langrijk Duitsch exportstation voor China, Amorika en Engeland hebben vijf fabrieken dio voor China werken 23000 worklieden ontslagen. Hofrouw. Het Hof te 's Gravenhage zal mot ingang van morgen wegens het over lijden van don Groothertog van Luxemburg den lichten rouw aanno- men voor drie weken. De Koningin-Moeder, de nicht van den overleden groothertog neemt tot 7 April den rouw aan. Chineezen opstootjes in Indiö, Een officieel telegram aan het Do- partement vai^ Koloniën meldt omtrent de ongeregeldheden dor Chineezen te Soerabaja Thans zijn ongeveer 800 Chineezen te Soerabaja zondor verzet gearres teerd. Nagenoeg allo winkels zijn her opend. De handelsbeweging wordt wodor normaal. Bombardement Beirooth. Konstantinopel, 26 Febr. Do Vftli van Boiroeth meldt dat de winkels der eerst govluchte kooplieden als ook .de handelshuizen wodor zijn geopend Volgens officieoio berichten zijn 58 personen gedood en 56 gewond bij do beschieting. MARKTBEHICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Kooien goede aanvoer, prijzen waron voor lste kw. 40, 2e 35 en 3e 30 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien good aangevoerd. Vette Kalveren goeden aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 25 cent per half kilo. Stieren redelijke aanvoer, le kw. 33, 2e 30 en 3e 26 cent per half kilo. Handel in vet vee kalm, de prijzen van de vorige woek werden gehand haafd. Vette Kalveren prijshoudend. Stieren iets lagér in prils, op de ma gere markt was de handel onveranderd, er werd veel voor België gekocht. van Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J uponS, Ro bes en Japonstoffen alsmede PELTERIJEN van de goedkoopste tot de beste soorten en öoherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN25 Febr. Gerard os Hon- drikns, ouders P. Bunschoten en W. Heijgen. Wilhelmus Hendrikus, ouders C. Kraan en P. E. Kreytz. Johanna Jacoba, ouders T. Kors en O. van Breukelen. Gerarda Josina, ouders W. Streng en G. van der Veer. Johannes Gerard us, ouders G. Ra- venstein en C. C. van der Post. OVERLEDEN24 Febr. G. van Erkel, gehuwd met J. Nabbe 70 jaar.. -n- J. A. Metselaar, gehuwd met J. Middag 32 j. 26. M. P Sirre 2 van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.2 te Coruna, laagste stand 741.2 te Chois- tiansund. Verwachting tot den volgenden dag. Stormachtig tot krachtigo westelijke tot znidwostelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, rogenbuien, zelfde tem peratuur. VAN DEN EfTectenhandel te A mstffrdani 27 FEBR. 1912. Staatslecniucen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. Ld. Obl. (Nicolai Spoor-' weg) 1807-69 4 pet. [d Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Fundirtg Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ({nuk- cu Predict Instel lingen. Ned. Bankaandeelon Industr. Oaéernemlnxen American Car Foun dry Oorap. O. v. A. Id.Smelting Sl Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tolo* graph Cv. Oert. v. A U. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand Kol. Predict lusteli. en Puituur Ondernemingen Handels ver. „A dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjahgLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. l*etroleuin-Oiidern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. I Trad Cy. C. v. G. j Scheepvaart NUen. Ned .-Am. Stoomvaar! My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjoy Tabak My- A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand INveroen. Maxwel Land Gpant Cart. v. Aand Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IloU. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. y. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie - Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. WaDash Ofew. Premfelécningen. Amsterdam Aand. 3pet Hongarije. Thei s-Re- Proiongatie 33/%4 Nat. Staatsf. prijshoudend evenals buitenlandsche soorten en Rubber», Van Mijnen Ketahoens vaster, Tram waarden flauw, Amerikanen zeer wei nig omzet, Steels pr^shoudend, Marine waarden flauwer. Petroleums lusteloos. Tabakken tamelijk levendig. Cult, stil Vorig» Koers. Koers ran beden 82 82"/,, 90 90'/, G-t - 100"/,, 101 88'/, 88'/,. 93'/,. - 89'/,. 87 88% - 104 >U 87% 105 87 68'/» 687,« 211 - 51 607,. 71'/,. 80'/, 86»/,. 25';, 6»7,. 59"/,8 215% 264 188'/, 217'/, 318 188 68 88'/, 460 68 466 59 163'/, 1627, #17, 474'/, 466 - 175'/» 178 120 - 20 19'/, U47, 114% 15 - 40 -ï 47. 12 86'/, 85 98% 97% 647,, 64%. 185'/, 1104.- 99'/, 99% 30'/, 30%, 163'/, 7% 164% 1% 101 154'/, ?RS. pCt.

GC | 1912 | | pagina 2