i T Woensdag 28 Februari 1912. No. 11803. 50e Jaargang. 2BxLitexilaxx<3.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. ^ornaóarói &rota. EER WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Anierikaansche Zijde voor Balkostuums in's Inkt IG’S .ADE rïsiaw eevoeders. leering I A U’S 1 STE. RNI1EM. ITievLWS- en ^.d-rrertezxtïe'blsucl veer Q-oixd.SL ezx OxxxstxeHsezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Intere. 82. I n' ver- Telef. 40. (Wordt vervolgd.) jongen man met zijns Europoezohe «n&Sn.,Q<rad*. ING, Coiffeur. 31. Kanaries 3, en Vi litor verseelvoer) 3 en */i kilo mdermeel voederkosten 40 en 5 kilo l D de BESTE. chaoelijk! OLLAND lerk lts, ii' Kammen. ënnielkzeep cent per stuk. Zwarte Kop, pakje. *r metho de. ederfabriek SIA. Enkhuizen. ar bij HH.: Wydstraat. Veeratal.1 onie”, 8l/2 uur. Ned. Bond van fd. Gouda. ikbord 8 u. Ned. afd. Gouda. an, Bloemendaal ionic” 8’/2 uur, Weduwenzorg”. Ons Genoegen” nnements Voor- Nederl. Tooneel. enoegenu, open- A. P. Spreker T. CREBAS, G0I1ISUIE COURANT. pRIJS VAN ^ËT~A BON NEMEN Ti Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Wem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren peescho begrippen gewoonweg ij*=sen. Het duizelde my voor de oogen dat voortdurend spelen met het gevaar, met den dood." „Clara Rash?” sprak George pein zend. 0, ja nu herinner ik mij in oen tijdschrift iets van haar te hebben ge lezen, in het buitenland heeft ze oen verbazenden opgang gemaaktper soonlijk heb ik haar nooit zien optre den I trouwens is zulks, zoover mij bewust is, in Holland nooit geschied. Volgens het tijdschrift was aan haar naam een legende verbonden. nRash” is zooals ge weet Engelsch en botoekent „vermetel.” Natuurljjk was die naam een verdichte naam, en men knoopte allerlei geschiedenissen daaraan vost; o. a. beweerde men, dat ze een wegge- loopen gravin of zoo iets was dat ze fortuin had, haar eigen volbloed ras paarden eene ongelukkige liefde haar verstrooiing vergetelheid deed zoeken in het stormachtige circusleven en de daverende toejuichingen van het pu bliek niet meer Idon missen, nu ze een maal den voet gezet had op die glib berige baan.” De Italiaansch-Turksche oorlog. Konstantinopel, 26^ Febr. De Duit- o1 1 f van Buitenlandsche Zaken het bevel tot uitzetting der Italianen in te trekken voor die Italianen, die werkzaam zijn bij den Bagdad-Spoorweg. Konstantinopel, 27 Febr. Naar de bladen melden is het protest van de Porte tegen het bombardement der Turksche oorlogsschepen voor Beiroet, zonder het eind af te wachten van het toogestane uitstel, door de mogend heden gunstig ontvangen. Beloie. Het overlijden van den Groothertog van Luxemburg. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van afgevaardigden wijdt de voorzitter aan de nagedachtenis van den overleden vorst namens de volks vertegenwoordiging woorden van hul de, er bij voegend, dat met dezen Groothertog de laatste mannelijke afstammeling van het Huis Nassau in het graf daalt, in een aureool van smart en goedheid, omringd door het leedwezen van allen, zonder zijn ideaal van rechtvaardigheid, arbeidzaamheid en eendracht, hetwelk hij zich voor oogen had gesteld, te hebben kunnen Door den heerlijken zomeravond uit gelokt, zaten de familie Van Spanke ren en hare gasten in een dor talrijke priëelen van den tuin. Het gesprek liep over de gewone dagelijksche onderwerpen, de politiek, kortom over alles, waarover het in dergelijke gevallen pleegt te loopen on kwam ten slotte op het tooneol, acteurs en actrices en van daar op andere artisten, acrobraten, kunstrijders was slechts één stap. „Ik heb nooit zoo stout door een vrouw zien rijden als'te Melbourne in het circus Franconi, toen dit zich op eene kunstreis aldaar eenige weken ophield. Eén dame, vermeld ah Clara Rash, voerde te paard de ongelooflijk ste toeren uit; over hare verdiensten als schoolrijdster, die tot de wolken werden verheven, kan ik minder oor- deelen, ah zijnde min of meer leek op het gebied van paardensportmaar hare koene sprongen, het staandereden op ongezadelde paarden, de dolle driestheid, waarmee zij hindernissen nam,. de vermetelheid, die ze bij al die verrichtingen ten toon spreidde, ver vulden het publiek met een opgewon denheid, die byna tot razernij over sloeg. Wat mij betreft ik was des tijds nog niet lang in Australië het schouwspel deed mij met mijn Euro- Frankkijk Do politie te Parijsjheeft eergisteren oen noodlottige vergissing begaan, die aan de betrokken persoon, een 59-ja- rige weduwe, waarschijnlijk het leven heeft gekost. Toon deze h avonds, na oen bezoek van haar zoon, beambte aan het Ka mergebouw, terugkeerde, werd zij in de tram plotseling onwelaan de eerstvolgende halte wenkte de con ducteur een agent van politie, en liet deze de „dronken” passagier medeno men naar het bureau. Hier liet men haar van 6 tot 12 uur op een bank liggen, zonder dat iemand naar haar omkeok. Tegen middernacht besloot de brigadier de ongelukkige naar het ziekenhuis te laten brengen, waar «ij tegen den morgen stierf. Intusschen had haar familie in* doodsangst half Parijs afgezocht. Het bleek, dat de oude dame een bloeduit storting in de hersenen had gehad de politie had zich in de symptomen vergist. De familie van de overledene heeft een klacht ingediond tegen do betrokken agenten. Gkiekenland. Kreta tot orde geroepen. De consuls te Kanea hebben gis teren aan de regeering van Kreta een nota overhandigd, waarin gozegd-wordt dat do mogendheden besloten zijn, den status quo en de capitulation te hand haven, en dat, zoo de regeering er bij bleef, afgevaardigden naar do Kamer te Athene te zenden, of Mohamme- daansche beambten ontsloeg, of zoo de mishandeling van Mohammedanen voortduurde, de mogendheden de maat regelen zouden nemen, die noodig werden geacht om de gevolgen te vermijden, die zulke daden anders mochten teweegbrengen. De nota zegt ten slotte, dat indien de Kretenzers zichzelf niet vreedzaam kunnen regee- ren zonder don Europeeschen vrede in gevaar te brengen, de mogendheden PR IJ S~DE H A D V E R T EN fl N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bjj vóóruit- betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. stappen zullen doen, die niet in over eenstemming zouden zijn, met wat Kreta wenscht. Toevallig had gisteren op het oogen- blik dat de nota overhandigd werd een ontmoeting tusschen Mohamme danen en gendarmen plaats, gevolg van den moord op 3 Mohammedanen gepleegd. De Britsche kruisers „Lancaster” en Minerva” zijn ter reede aangekomen. Rusland. De Tsaar op reis. De Tsaar van Rusland zal in Mei naar Warschau gaan om -de nieuwe orthodoxe kathedraal, waaraan sedert negen jaren wordt gewerkt, plechtig in te wyden. Maar reeds thans worden, met het oog op die reis, door de geheime poli tie de moest merkwaardige maatrege len genomen. Tal van huiszoekingen hebben plaats, en personen, die ooit met de politie in aanraking zijn geweest, of ook maar door do veiligheidspolitie verdacht worden, ontvangen bevel de stad te verlaten, zoo zij niet in de gevange nis worden opgesloten. Do directeuren van alle fabrieken on werkplaaten ontvingen bevel, naam lijsten hunner werklieden in te zenden, en aan de politie onmiddellijk kennis te geven, als een workman wordt ont slagen of om andere reden niet op zijn werk is. De redacties dor te Warschau schijnende bladen moeten eveneens lijsten hunner medewerkers bjj de po litie inzenden. Het zwarte kabinet werkt motbui- tongewonen ijver. Duizende brieven, uit Galicië on het binnenland van Rus land vooral, warden eerst geopend, voordat zy in handen dor geadresseer den komen. .Hetgeen verleden jaar te Kief ia gebeurd hoeft doen ^ien, hoe weinig al die maatregelen beteekenen. Valschheid. Hot groote proces to Petersburg to gen de Armeniërs zal naar uit de Russische hoofdstad wordt gemeld, worden afgebroken, daar in de acten van het vooronderzoek blyken een aantal vervalschingen voor te komen. De valschheden zijn afkomstig van den rechter van instructie, die, om zijn meaning ingang te doen vindon, de stukken vorvalschte en een aantal do cumenten Jvemietigdo. De minister van justitie heeft een onderzoek bevolen. ^éunie”, 8 nor, ouwenkiesrecht, ie Salomons. j Réunie”8unr, ■ijz. Studie- en iw- en Woning- Vergad. Onder- Armenzorg.” Genoegen” 8 u. anoeuvre. ,nie” 8 u., Ned. afd. Gouda, ring, Rotterdam. rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakeiyk- du in onM - ledigheid door te brengen, was hij George behulpzaam in het besturen zijner zaken en nam met wederzijdsch goedvinden de directie zijner kolenmijn op zich. Ook Frans van Spankeren ontving hem hartelyk en onwillekeurig was hij op Uilenburg getuige van het laatste bedrijf van een drama, waarvan het voorspel hem nog slechts in vage, nevelachtige trekken voor den geest stond. Op den Zondag voor het begin der groote vasten zijn 1100 paren ge trouwd. Omdat do kerk gedurende do vasten geen huwelijken inzegent, moe ten de menschen, die met elkaar in den carnavalstijd kennis gemaakt heb ben, nog gauw trouwen. En daar men hier geen burgerlijk maar alleen ker kelijk huwelijk kent, hebben de geeste lijken het op dien dag erg druk met de paren in het huwelijksbootje te zetten. denkbeelden van stand en rang was het een harde leerschool geweest, doch ze had zijn kracht gestaald en hem de overwinning gegeven. In dienst getreden als klerk bij een firma, die de winkels in de goudvelden van hunne waren voorzag, was hij opgeklommen tot boekhouderhad langzamerhand aandeelen genomen en daar het geluk hem begunstigd had, keerde hij terug als een welgesteld man. Van zijne geldelijke verplichtin gen jegens zijn zwager had hij zich reeds lang gekweten, en de warme, broederlijke genegenheid, welke deze hem betoonde, was het onverbloemde bewijs der onverdeelde achting, die deze hem toedroeg en elke gelegenheid te baat nam dit te bewijzen. Daar het hem na zulk een werkzaam leven niet mogelijk was, zijn tijd in De Italiaansche Kamer. De Kamer heeft zaken gedaan. Het Koninklijk besluit, waarbij Tripolis en Barka werden geannexeerd, is door de Kamer behandeld en ten slotte aangenomen, maar vooraf is het in de Kamer soms zoo’n herrie geweest, dat een Hongaarsche Rijksdag er nog een lesje aan kon nemen. De commissie van 21 en niet 20, zooals in ons vorig overzicht abusie velijk was vermeld, had hot ontwerp- wetje onderzocht en kon al niet veel meer doen, gezien de uitingen in de vorige zittingen, dan de Kamer aan- w raden het besluit goed te keuren. Zoodanige raad werd dan ook gegeven. We zullen enkele zinnetjes *ttit die memorie van antwoord hier aanhalen. De taal heeft meer van de aanbeve ling van een circus-directeur dan van een groep verstandige Kamerleden. Bijv.: „Het besluit van 5 Nov. volgt op de ondernemmg on bevestigt de gevolgen ervanI Een goed politiek inzicht, bewust van de moeilijkheden en de gevaren Ivan een dubbel rijk, wettigt dit besluit, evenals het gevoel, dat vaak meer nog dan het verstand aonremlln„p„, w oen trouwe gids 18, voor de volkeren Bohe t verrzocht den Minister Daar waar onze vlag in den wmd Buitenlandsche Zaken het bevel werd ontplooid, waar afgesneden de bloem onzer ontstuimige jeugd viel, op den grond die de heldendaden on zer vloot zag, waarbij het zich weer oprichten van de oude wilskracht, we onszelven weer terugvinden, daar kan geen heerschappij bestaan, die niet de onze is.” En een eind verder heet het „Laten we, achtbare collega’s, onze stem geven aan het besluit van 5 No vember, en laat ons de wereld doen weten, dat wat een regeeringsdaad was, de onherroepelijke wil is der natie. En een weldoordachte, bedachtzame oplossing en een bezielde doorzettings kracht rtiogen de Groote Moeder, Ita lië, begeleiden bij haar nieuwe geluk.” Bij de beraadslagingen ging het er eigenaardig naar toe. Zoolang maar de voorstanders van annexatie aan het woord bleven, ging het nog, maar toen er onder de socialisten waren, die zich veroorloofden tegen het ontwerp te spreken, toen brak de woede van de ongeveer 500 Kamerleden en ministers los. Vooral de sociaal-democraat Tu- rati moest |iet ontgelden. „Ga jij maar naar Turkije, Turati-Bey", werd er geschreeuwd en de zwaarste belee- digingon werden hem naar het hoofd geworpen. Als Turati toch door big ft spreken, ontstaat er ten slotte oen ge schreeuw, waar hij niet tegen op kan. Een eigenaardig incident deed zich nog voor, toen Chiesa hot woord kreeg over een optreden in do Aegeï- sche Zee. Hy liet er zich over uit, als zou de regeering beloofd hebben van een zoodanig plan af te zien. „Neen,” interrumpeerde Giolitti kort weg. En als Chiesa dan een verkla ring van den Franschen minister-pre sident Poincaré voorleest, die onge veer hetzelfde zegt, roopt Giolitti: „Dit is niet juist.” Het eind vah het geval is, dat hot decreet met 431 stemmen voor, 38 tegen on 1 onthouding wordt aange nomen. de met moeite onderdrukte begeerte door, de geliefde zuster aan het hart te mogen drukken, zoodra de omstan digheden het veroorloofden. Beider wensch werd vervuld. Op zekeren dag ontving ze het bericht, dat hij de volgende maand scheep zou gaan voor goed naar het vaderland terug te keeren en zijne overige levens- - t -r dagen in hare nabijheid doortebren- ftijd gekomen, dikwerf gen. Op den bepaalden tijd kwam hij de theoriën* hunner dan ook en klemden de tweelingen elkaar na eene tijdruimte van twaalf lange, lange jaren weder in de ar men. Het was Paul, een slank, doch er gezond uitziend man met zwaren baard en knevels, goed gegaan. In het eerst in die vreemde omgeving, zoo ver schillend met die van zijn rustig vader land, met andere zeden, andere ge woonten, had hij zich ellendig, ver laten gevoeld, der wanhoop nabij doch de gedachte, dat ginds, ver over den blauwen oceaan, een liefhebbend hart voor hem klopte, den strijd zyns levens volgde met innige belangstel ling, met hoopvolle verwachting, in vertrouwen op rijn moed en volhar- - ding, had hem kraoht gegeven, ge- i een opgeruimden geest schreagd in de moeitevolle worsteling, behelsden, dat het hem Voor den fijnbesohaafden, verwenden 41) Het zal wel niet behoeven te wor den gezegd, dat de beide heeren op middelbaren leeft” - schertsten over jeugd en Frans volmondig bekende, dat zijne voorspellingen omtrent Elisa beth niet waren uitgekomenhy had nooit kunnen denken, dat uit de co quette, koele freule Van Rensburg zulk eene zorgvuldige moeder, zoo’n teedere gade zoude groeien, verklaarde hij en hij sou dat kunststuk nooit hebben volbracht. Elisabeth’s geluk was volmaakt, in zooverre iets op de wereld dien naam mag verdienen, maar toch gleed soms een wolk over haar schoon gelaat, als ze aan haar broeder dacht, een banne ling in het vreemde land. Een name loos, bijna niet te beteugelen verlangen naar hem, maakte zich dikwerf van haar meesterhoewel zyne veelvuldige brieven steeds ademden en L--- wol ging. Doch ook daarin schemerde verwezenlijken. De overdracht van het gezag, zegt de voorzitter, heeft plaats te midden van het kalme vertrouwen der natiehet land kan zijn toekomst met gerustheid tegemoet zien, en oen nieuw tijdperk zal aanbreken onder de levenwekkende stralen van de vrij heid te midden van vooruitgang en welvaart. De voorzitter beschouwt hot als oen gelukkig voorteeken dat de Groot-hertogin Maria-Adelaide in het groothertogdom geboren is, want daar door hoeft zij de denkbeelden, do aspi raties en overleveringen van hot volk kunnen loeren kennen. De rijksstaf misstaat niet aan vrouwenhanden wan neer hij met vastheid, wijsheid en voorzorg wordt omklemd. Onder be scherming harer moedor, dio reeds zoovele bewijzen gaf van gehechtheid aan hot land, zal Maria-Ad el aide, als grondwettelijk souvereine weten te waken voor de handhaving der onaf hankelijkheid en de vrije instellingen van het land. De zitting wordt vervolgens ten toeken van rouw opgeheven. Na her opening wordt een deputatie aange wezen om naar het groot-hertogelijk slot te gaan, ten einde van de regentes den eed in ontvangst te nemen, voor den duur der minderjarigheid der souvereine, die op 14 Juni a.s. de teugels van het bewind in handen nemen zal. Duitsohland. In Taboro, de hoofdstad van het binnenland van Duitsch Oost-Afrika, is de eerste lokomotief aangekomen. De Duitsch-Af rikaansche centraal- spoorweg heeft nu een lengte van 850 kilometer bereikt. Deze spoorweg is met buitengewonen spoed aange legd. Toen de staatssecretaris Dernburg in den zomer van 1907 te voet naar Taboro reisde, wist nog niemand of er ooit iets van eèn centraal-spoorweg komen zou. In 1908 is toen de wet aangenomen, waarin tot het aanleggen van den spoorweg besloten werd. Men nam toen aan, dat hij eerst in 1914 gereed zou zijn. Nu heeft men niet alleen twee jaar tijde, maar ook groote sommen uitgespaard, die kunnen wor den gebruikt om den spoorweg te verlengen tot het Tanganji-meer, dat de grens tusschen de kolonie en den Kongo vormt. Oostenrijk-Honoabuk. De Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft:

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1