RONA Van Houten's Cacao II Japonstoffeii, DBixiSierxlarLd.. De goede Cacaosmaak is in dit product weer volkomen ontwikkeld. Öemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. S^O^T. STATE N-G EN ER A A L. Laatste Berichten KERKNIEUWS. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant lifl'tclenhanilel le Amsterdam lij.) - ONTVANGEN Nieuwste Zwarte - - - - - - - - n vu D. SAM SOM. Noord-Afrika. Do Marokkoansche post-en telegraaf dienst, die tot nu toe tusschen de hoofd steden van het land slechts voetgangers voor den postdienst zorgen liet, heeft nu een sneldienst te paard georgani seerd. Er zal dag en nacht doorgere den worden en zoo zal men in 48 uren de correspondentie uit Tan- ger in Fez en vice-versa kunnen ont vangen. AliUKNTlNlfc. Spoorwegongelukken. Uit Buenos-Aires wordt geseind Er komen nog voortdurend ongeluk ken voor op do spoorwegen, veroor zaakt door net aannemen van nieuw personeel. In den afgoloopen nacht nad in het station Moreno een botsing plaats tusschen twee treinen, waarbi acht menschen gewond werden. Te Constitueion vernielde een trein het perron, woarbü oen twintigtal porsonen gewond werden en naar verzekerd wordt, drie gedood. Vyandigo manifestaties hadden op verschillendo punten plaats, verschei dene ruiten werden ingegooid en een spoorwegwagon word vernield. Amerika. De minister van Marino Meyer is in de zitting van Maandag van de vloot- commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden krachtig opgekomen voor de voortzetting van hot slagschipprogramma, dat voorziet in tweo nieuwe slagschepen jaarlijks. Volgens dit programma znllen de Ver- eenigde Staten in het jaar 1917 do vierde marino-mogondheid ter wereld zijn, terwijl zij bij den bouw van slechts een slagschip jaarlijks do vijfde plaats innomen, terwijl Japan de derde hëeft. Voorts verlangde de minister een kro- diot van 1 millioen dollars voor oen stelsel van draadlooze telegrafie over de gehoole wereld. Mexico. De opstand. Een telegram uit El Paso meldt, dat de oproerlingen te 10 uur 's morgens op Juarez bogonnen te vuren. De' Mexicaansche consul te EJ Paso ver- klaaïdo, dat uit vrees voor Amori- koansohfe tusschen komst tengevolgo van schending van rechten van Ame rikanen, het garnizoen te Juaros last kreeg geen verzet to bieden en aan de opstandelingen de Btad over te geven. Do verdedigers hielden op met vuren, nadat zy enkele schoten hadden gelost. De Haagsche ondorwyzersquaostio. Inzake do klacht van het gezamelyk personeel van onderwijzers en onder wijzeresson aan de openbare school Nieuwo Havendwarsstr., tegen hot hoofd den heer Dewald, zaleononde zoek ingesteld worden waarbij ioder der klagers en het schoolhoofd afzon derlijk door de plaatselyko ondorwijs- autoriteiten zullon worden gehoord Onzedelyk of niet. Sedert oonigon tyd hangt er by de Remington Typewriter CompanyPa pestraat 22 den Haag oen reclameplaat van de in 1912 te houden Olympische spelen, welke plaat door den vertegen woordiger uit Stockholm werd ge zonden, met verzoek die op te hangen. De naakto mannenfiguren schynen de aandacht der zedelykheidsmannen getrokken te hebbon, tenminste politie mannen, zoowel in- als zonder uni form, komen by het passeeren telkens op hun schreden terug, delibreeren, notooren enz., doch niemand sohynt de zaak aan to durven. Dat wo ons in 't buitenland zouden blameeren sohynt men toch wel in overweging te nemen. Op 1 Maart a. s. zal de hoer L. J. Veen, de bekende uitgever te Amster dam, den dag hordenken waarop hij zich vóór 25 jaren als zoodanig aldaar vestigde. Kamerzetel voor Hoorn. Men schryft uit Hoorn aan de N. Ort. In Edam en omliggende dorpen, hohoorende tot het kiesdistrict Hoorn, worden ernstige pogingen aangewend, om den heer Korthals Altes, die in do Prov. Staten zitting hoeft voor hot distriet Eldam, als opvolger te doen verkiezen' van den heer Ferf. Raad van State. Mr. J. E. Henny heeft gisteren om gezondheidsredenen verzoek om ont slag als lid van den Raad van State bij H. M. de Koningin ingediend. De heer Henny is Staatsraad sinds 26 November 1ÊÈ97. Eon hardlooper. Onder Heeze (N.-B.) heeft men het vermakelijke schouwspel kunnen zien, dat een jachtopzienor op de kousen oon peddolend wildstrooper achter volgde, dien hij een haas uit oen strik had zien halen. De jachtopziener bleek oon eerste klas hardlooper te zijn, want ondanks zijn snel doortrappen, werd de stroopor door den opziener achterhaald, en hem het wild ontnomen. Generaal Booth. Do bijna 84-jarige stichter on leider van het Leger des Hei Is, generaal Booth, bevindt zich weder hier te lande om een aantal samenkomsten te leiden. Jl. Zondag trad hij tweemaal te Rotterdam op, gisteravond sprak hij te Middelburg, Dinsdag te Bredi^ Woensdag in Gorinchem, Donderdag te Leiden, Vrijdag is Amersfoort aan do beurt en Zondag wordt de rondreis bosloton met twoe spreekbeurten te Amsterdam. Een staking van gemeentewerklieden Te Enkhuizen hebben do werklie den van de gemeontereiniging het werk gestaakt. Zij eischen dat hun weekloon 't wolk f 9 bedraagt, ver hoogd wordt met óón gulden. Gasontploffing. Gistermorgen heeft ten huize van den hoer Eijlander te Ede een hevigo (ontploffing plaats gehad, waardoor een volwassen dochter en oen 16-jarige zoon zeer ernsti^o brandwonden be kwamen. Bovendien ia de materieele schade nogal aanzienlyk. De 28-jarige Duitsche remmer Frie- drich Sassenberg uit Osterfeld is Maan dagavond op het station Winterswyk tusschen de buffer» van een rangee renden trein geraakt en onmiddellijk gedood. Poatzegelgek noei Den 29sten Januari had or op do reode van Cheribon oen ernstig on, luk plaats. Aan de „Loc." werd den BOsten het volgonde bericht Vyf prauwen, volgeladen met terug- koerende Mokka-gangers on lion afha lende familieleden, werden door een plotseling opkomende landwind naar zee toruggedrevon, waarby twee prau wen omsloegen. De hoer Jansen van het Prauwenveer ging er dadolyk met zyn barkas op uit en slaagde er in 34 ronddryvenden te redden. Hoevelen omgekomen zyn is nog niet vast te stellen. Do hoer Balgooy, recherche- ambtenaar alhier, slaagde er in twee in gevaar verkeerende prauwen met een 40-tal meuschen van den onder gang te redden door deze nog tydig met de recherchoboot op sleeptouw te nemen. Later. Ruim 25 menschen van de tweo omgeslagen prauwen worden nog vermist. Men is druk bezig met het opvissehen van de aanspoelende lijken. Hedenmorgen om zes unr werden nog twee vrouwen en twee kinderen uit het water gehaald, die den geheelen naeht op kisten hadden rondgedreven. Ameland en Schiermonnikoog. In de laatste jaren neemt het getal ngezetenen van de beide eilanden- gemeenten Ameland en Sohiermonni- coog langzaam, maar geregeld af. Dit is in hoofdzaak een gevolg van de gewyaigde toestanden by de koop- vatirdQ De genoemde eilanden leverden van oudsher een belangrijk contingent voor do bemanning der koopvaardijvloot. Zoolang die vloot uit zeilschepen be stond, leverde het wonen op een dezer eilanden weinig bezwaar op. Gedurende den vaartijd werden met deze van weer en wind zoo afhankelijke schepen gewoonlijk slechts een gering getal reizen gedaan in den tusschentijd waarvan voor een eilandbewoner ruim schoots gelegenheid was zijn woon plaats op te zoeken. Was de vaartijd voorbij, dan gingen de schepen in de winterlaag en vertrokken de beman ningen naar hunne woonplaatsen, om daar den winter door te brengen. Het uit de vaart verdwijnen van de zeilschepen en het vermeerderen van het getal vaste stoomvaartlijnen, die den geheelen winter doorvaren, heeft hierin grooto verandering gebracht. De tusschenpoozen tusschen de reizen zijn korter geworden en van oen ver blijf van eenigon duur aan den vasten wal is slechts zelden sprako. De zee lieden, in de eerste plaats die, varende op vaste lijnon, vestigen zich daarom hoe langer hoe meer in de haven plaatsen en hot getal gezinnen van zeevarende, dat op Ameland en Schier monnikoog woonplaats heeft, neemt dientengevolge geregeld af. Naar wij vernemen is door don Raad van Commissarissen der Naamlooze Vennootschap „De Eerste Nederland scho Maatschappij tot verzekering van Risico in Loterijen (Lotisico) gevestigd alhier, bij den heer officier van justitie by de Arrondissements-Rechtbank te Arnhem, een plainte ingediend tegen J. Kooi, Haarlemmerstraat no. 49 te Amsterdam, die een ingezonden stuk van beleedigenden inhoud heeft ge plaatst en doen opnemen in de Nieuwe Arnhemsohe Courant en in De Con troleur. Een legaat aan een dienstbode. Door wijlen ds. Bokma, in leven pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Krabbendijke, is aan zijn dienstbode f 2000 gelegateerd, benevens de op brengst van 10 gemeten bouwland. Het bouwland zal bij overlijden van de dienstbode worden vermaakt aan een gesticht voor verwaarloosde kin deren. De Arnhemsche Reohtbank heeft gister rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak togen A. J. Hartjes te Beek, verdacht van moord op zyn 7-jarig dochtertje. De gevan genhouding van hem is met 30 dagen voriengd. De Rechtbank overwoog dat er voorshands genoegzame gewichtige gronden waren die er op wijzen dat hij zich aan hot misdrijf schuldig maak te. Op het Enkhuizer zand is een diep geladen tjalkschip gestrand. Zes vis- 8chersvaartuigon zijn uitgezeild om hulp te bieden. Met het oog op de invallende ebbe en het drijfijs zit de tjalk gevaarlyk. Gistermorgen is in het Vondelpark te Amsterdam gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het manne- lyk geslacht, gewikkeld in een bonten boeselaar. Omstreeks één uur gisteren nacht u de 26-janjge Duitsche vrouw van n schipper F. S., van het rynschip Mannheim 24, liggende op stroom nabij Burgerhout'» Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, met een roeiboot van den wal naar boord te- rugkeeren. Op dien terugweg is zy uit de roeiboot gevallen .en verdron ken. Haar man sprong haar na en heeft ter plaatse ecnigen tijd rond gezwommen zonder haar te vinden, 'ok des morgens is daar tevergeefs naar haar lijk gevischt. De maind Februari heeft zich dit maal in Parijs gekenmerkt door het groote aantal, min of meer opzien barende, duels, dat er, zonder ernstig gevolg trouwens, heeft plaats gehad. Politieke menschen, letterkundigen, schrijvers van tooneelstnkken-die-trek- ken. journalisten hebben in deze car- nnvalsmaand het staal gekruist of zelfs do browning-kogels doen fluiten. Er zijn tot dusver deze maand twee-en- twintig duels gelevord, en van som mige kon men kieken in de dagbladen vinden. Deze stroom van tweegevechten heoft Clément Vautel van de Matin op een uitstekend denkbeeld gebracht, op een onderneming, waarvoor hij nu geld zoekt en die zeker succes zal hebben. Vautel wil het de duelleer- lustigen gemakkelijk maken door een groote inrichting te bouwen, die hij Duel-City wil noemen, model-inrich ting, die van het modernste gemak voorzien, zou bevatten 1°. Een „duellodromo", met een slagveld voor de strijderB en zitplaat sen, vanwaar de toeschouwers al* zien en hooren kunnen. 2°. Een kogel-zaal voor duels op het pistoolhet publiek zal recht achter do tegenstanders geplaatst worden, opdat zelfs de geringste kans op gevaar uitgesloten is. 3°. Een bureau om de duels met het noodige lawaai bekend te maken. 4°. Een schermzaal (met volledige koud water-behandeling) om te leeren schermen, daar de meeste verdedigers van eigen eer niet weten aan welken kant men een degen moet aanvatten, 5°. Een donkere kamer voor de fotografeneen werkkamer vopr de journalisten. 6°. Een bioscoop-theater (entróe fr. 0.50) waar sensationeele duels ver toond worden. 7°. Een Reconciliation's Bar, voor de vochtende tweetallenmet salon voor scheidsrechterlijke uitspraak. 8°. Een restaurant voor het gebrui- kolijko dejeuner na het gevecht. 9°. Een begrafenis-ondernoming (uitsluitend voor den vorm). Te Tilburg is gisterennacht de drijf- riemenfabriek van de firma Vos af gebrand. Een groote voorraad leder en machinerieën werd totaal vernield. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Een juffrouw in de Molenstraat te 's-Gravonhage vond gisterenochtend haar kostganger bewusteloos te bed liggen. In het vertrek heerschte een sterke gaslucht en het bleek, dat een kraantje half-open stond. Door een politie-agent werd de bewustelooze door toepassing van de kunstmatige ademhaling en met behulp van het zuurstofapparaat weder tot bewustzijn gebracht. Maandagavond is de arbeider P. Jansen by het rangeeren nabij het station Breda tusschen de buffers be kneld geraakt. De ongelukkige is in wendig verwond, zoodat overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk was. In den nacht van Zondag op Maan dag kwam uit de Bussummerstraat te Hilversum een paard hollen, bespannen voor een rijtuigje, waarin eenige per sonen gezeten waren. tOp het Brinkje bij het postkantoor wilde het paard blijkbaar de Kerkstraat inrennen, doch nam het zyn draai niet goed en trapte finaal door de groote spiegelruit van den meubelwinkel der heoren Lahne- man. De ruit werd zoo goed als ge heel vernield, het paard bezeerde zich vrij ernstig aan do pooten. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. (Hbld.) De ontploffing in de Wolvenstraat te Amsterdam. Ook gisteravond was de politie er nog niet in geslaagd eenige klaarheid te brengen in de zaak der ontploffing bij den loodgieterspatroon Hesseling in de Wolvenstraat. Geeneriei nieuwe aanwijzingen zyn ter kennis der politie komen, wélke eventueel zouden innen leiden tot de ontdekking van een dader. Intussehen wordt het onder zoek voortgezet. Werkstaking. Een 70 a 80-tal werklieden van de Nederlandsche Betonijzerbouwmaat schappij te Amsterdam, werkzaam aan den opbonw van het Hotel Central aan de Lange Poten te Gravenhage, hebben gisteren het werk gestaakt, of juister gezegd zij zijn des ochtends niet aan het werk gegaan, omdat de maatschappij weigerde te voldoen aan een door hen gestelden eiseh om loons- verhooging. Zij willen een standaard- loon van 30 cent per nurhet tot nu toe uitbetaalde uurloon was ongeveer 24 cent. De maatschappij meende naar werd medegedeeld aan dien eisch niet to kunnen voldoen, aangezien zij het hoogste loon, dat in Den Haag betaald wordt, aan haar werklieden uitkeerde. De meeste stakers zijn Hagenaars, enkelen hunner Amsterdammers. Vóór hot werk, dat nagenoeg geheel stil ligt door de staking zullon ook de timmerlieden, wijl zy weldra geen voortgang meer kunnen maken, ge noodzaakt zyn den arbeid te onder breken wordt door de politio toe zicht gehouden. Gistermorgen ontstond door het omvallen van een teerpot brand in het teerhuis, verbonden aan de touwbaan van den heer Sieuwerts te Hoorn. Niettegenstaande den krachtigen wind kon de brandweer de lijnbaan redden. Het teerhuis echter is gehoel uitge brand. Verzekering dekt de schade. Legaten. Door de onlangs te Oudenrijn over leden jonkvrouwe A. C. C. v. Brakel, zijn aan verscheidene liofdadigo instel lingen sommen vermaakt tot een ge zamenlijk bedrag van f579,500, vrij van alle rechten. („St.") Een R.-K. Middenstandsbond. In een gisteren in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht gehouden ver gadering van afgevaardigden dor vijf Diocesane Middenstandsbonden is be sloten tot oprichting van oon Neder landsehen R.-K. Middenstandsbond. De nieuwe bond zal op federatie ven grondslag worden gesticht. (Centrum.) Na de ijsperiode. Men schrijft uit de Lemmer aan de Ned. Nu onze haven weer voor do schoep vaart is heropend komen de schepen in grooton getale uit alle richtingen onze haven binnenvallen. Maandag heerschte hier dientengevolge een bui- tengowone bedrijvigheid. Zoolayg onze nieuwe haven bestaat (23 jaar) zijn hier op 'n achtermiddag niet zooveel schepen binnengeloopen, als dezen middag. Niettegenstaande den gehee len middag druk met onze sluis was geschut, telden we om 6 uur nog 'n 60 schepen in de buitenhaven, die allen moesten wachten om naar binnon te schutten, terwijl in zee uit alle rich tingen nog schepen opdoemden, die naar onze haven koersten. De haven meester achtte het dientengevolge raadzaam, teneinde verstopping van de buitenhaven te voorkomen, dat den geheelen nacht zou worden doorge- schut. Gistermiddag is het tweejarige zoon tje van S., in de St.-Annastraat te Tilburg, bij afwezigheid van de moe der, in een waschketel gevallen en verdronken. GOUDA, 28 Februari 1912. Huisvlijt-Tentoonstelling. Heden verscheen de Huisvlijt-cou- rant, dio als propaganda-blad voor de op 13, 14, 15 en 16 Mei a.s. in de Sociëteit Ons Genoegen te houden tweede Huisvlijt-Tentoonstelling is uit gegeven. puiten het reeds vermelde comité hebben eenige heeren zich bereid ver klaard zitting te nemen in een Eere- Comité, dat thans als volgt is samen gesteld R. L. Martens, burgemeester van Gouda, Eere-Voorzitter, H. J. Nederhorst, C. W. van de Velde, J. van Galen, G. Prince, F. J. A. H. Hendriksz, I. IJssel de Schepper, Dr. A. C. Geitel en A. Bertheux. Benevens tal van bijzonderheden betreffende de voorwaarden van in zending en den aard der in te zenden voorwerpen, alsook een opgaaf van de verschillende sub-commissies, waarin het Comité zich ter vergemakkelijking harer werkzaamheden heeft gesplitst, bevat de Hoisvlyt-Courant ook de mededeeling dat er, indien de mach tiging van H. M. de Koningin zal worden verkregen ook een verloting zal plaats hebben van voorwerpen op de Tentoonstelling aangekocht en welke daarvoor gratis worden afgestaan. Lezing Ned. Protestantenbond. Om een mogelyk vergeefschen gang naar „Het Schaakbord" te besparen, melden wij op verzoek nogmaals dat door ongesteldheid van den spreker Mr. P. Tideman te Bloemendaal de lezing van den Ned. Protestantenbond hedenavond niet doorgaat en tot lateren datum is uitgesteld. N.-V. „De Woelgeest". Naar wij vernemen zal door Commis sarissen der N.-V. Kistenmakerij en Kuiperij „De Woelgeest" alhier, op de jaariijksche algemeene Vergadering, aan Aandeelhouders worden voorge steld het dividend vast testellen op 7°'0. Laatste Abonnementsvoorstelling. Wij herinneren er aan dat morgen de laatste tooneelvoorstelling in het abonnement 1911/12 in de Sociëteit „Ons Genoegen" wordt gegeven. Zooals reeds eerder medegedeeld, voert de Kor,. Vereeniging „Het Nederlandsche Tooneel dan op „De Vreemdeling" uit hot Engelsen van Jerome K. Jerome. De voorstelling vangt aan te half acht. Vereeniging „Gouda Vooruit". Naar wij vernemen is de heer Mr. M. M. Schim van der Looff, voorz. der Vereen. „Gouda Vooruit" voor nemens zich bij de a.s. periodieke be stuursverkiezing, wanneer hij aan de beurt van aftreding is, niet horkies baar te stellen. Door de politie alhier is te Araster dam giarresteord de dief die gisteren nacht bij den heer de L. had inge broken. Bijna al het gestolen geld werd nog op hem bevonden on do gouden voorwerpen, welke hij in een bank van leening had verpand, zijn in beslag genomen. De aangehoudene zekero van L. was vroeger knecht bij den heer de L., zoodat hij met de inrichting der woning zeer goed op de hoogte was. Moordrecht. De vrijzinnige kio3- vereeniging alhier, zal Maandag a.s. een openbare vergadering houden in café „Posthuis". Als spreker zal optro- den do hoer W. Do Jong te 's Üra- venhoge met het onderworp De ont worpen tarief wet. Capblle a'd IJsel. Deze gemeente is sedert Zaterdag in opschudding over een zeer tragisch ongeval mot doodelijken afloop, datïlaar heeft plaats gehad in do Centrale BGuan of abriekon op de grens van Krakngschevoor. De kelders der fabriek, waar zidh het afval der fabricage verzamelt, moesten gereinigd worden, met welk werk nogal eenige gevaren gepaard gaan, daar zich in die kelders vele gassen verzamelen, die zich gemak kelijk verspreiden bij het omwerken van het bezinksel of dras. Naar verluidt, hadden drie werk lieden der fabriek pertinent geweigerd het gevaarlijke werkje te verrichten. Op verzoek was echter oen bejaard werkman der fabriek, wonende te Klaaswaal, doch verblijvende in een kosthuis aan de IJselmondschelaan te Capelle a/d IJsel, wel beroid in de kelders af te dalen. Na eenigen tijd daar vertoefd te hebben, werd hij bewusteloos te voor schijn gehaald. Dadelijk werd de hulp ingeroepen van dr. Berghege, die de maag leeg pompte, waarby zich vergiftigingsver schijnselen voordeden. Naar huis ge bracht is de man daar Zaterdagmiddag overleden, nadat ook nog consult ge houden was met dr. Dorlass van Capelle a/d IJsel. De burgemeester heeft reeds een onderzoek ingesteld. uKeuwijk.. voor ae ïeaen van ae ieling „Reeuwijk en Omstreken" de Hollandsche Maatschappij van idbouw hield Maandagavond in het Reed wijk. Voor de leden van de afdeelinj van Landbouw hield Maandagavond in het hotel van den heer L. P. van Leeuwen de heer I. van Klaveren, rijks-veearts te Utrecht een zeer leerrijke en boei ende lezing over de practisehe ver loskunde bij rund en paard. Op zeer bevattelijke wijze besprak spreker achtereenvolgens de ligging van het kalf in de koe, het barings proces en de middelen, die aangewend moeten worden, wanneer de geboorte niet op natnnrlyke wijze kan volbracht worden. Na de lezing werden door enkelen der aanwezigen nog eenige vragen gesteld en door den spreker beant woord, waarop de voorzitter den spre ker namens de vergadering dank bracht voor het ten gehoore gebrachte. (S.-Ct) ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Op 4 Januari had de 29-jarige be klaagde M. L. J. D., sigarenmaker te Gonda, aldaar, een bezoek gebracht in de woning van vrouw Sch. Na hem waren ook zijn niet verschenen me- debeklaagden, I. de B., H. A. A. en H. W. H. F. daar gekomen. D. ver klaarde, dat do juffrouw gezegd had dat zij er uit moesten gaan hij had dit dadelijk gedaan. Do juffrouw deelde mede, den man nen verscheidene malen te hebben ge zegd, hare woning te verlaten. Zij .gaven daaraan oerst gevolg, nadat zijzelf naar buiten was gegaan. Do tweede get. had vrouw Sch. maar éénmaal buiten hooren roepen, dat de bezoekers er uit moesten. Deze verlieten toen dadelijk de woning. Van wat er tevoren daarbinnen gebourd of gezegd was, wist zij niet. De derde get. bevestigde de verkla ringen van vrouw Sch. Eisch ter zake van huisvredebreuk, tegen elk ach! dagen gevangenisstraf. Do rechtbank veroordeelde H. W., wegens huisvredebreuk te Schoonhoven, tot oon maand gevan genisstraf. Vliegen. Een spoor van Luit. Baguo Men zal zich herinneren, dat 5 Juni van het vörigö jaar lnit. Baguo van Nizza wogvloog met de bedoeling hot eiland Corsica te bereiken. Na dien hoeft men van dien aviateur niets meor vernomen, zoodat men langzamerhand de zekerheid kreeg dat do ongelukkige zijn dood in do golven der Middel- landsche Zee moest hebben gevonden. Geeneriei aanwijzing echter beves tigd dit vermoeden. Tot eenige dagen geleden aan de Micldollandscho Zee kust bij Nizza een flesch gevonden werd, waarin oon briefje zat. Dit block van Baguè afkomstig te zijn. Het pa piertje bevatte n.J. het volgende „Mo tor defect, hevige wind. Ik lig tegen over Calvi, in zee. I^eef wol. Bague". De ongelukkige officier is dus heel dicht bij zijn doel gekomen, Calvi ligt n.l. aan de Noordkust van Corsica. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 27 Febr. De vergadering te 11 uur bijeenge roepen, werd wegens onvoltalligheid verdaagd tot 's namiddags half twee uur. Aan de orde was toen het wetsont werp betreffendo de Regeling van 't Armbestuur. Het wetsontwerp gaat uit van de hoofdgedachten bevordering van sa menwerking tusschen do verschillende instellingen van weldadigheid en ver betering van den arbeid der burger lijke armbesturen. Het wetsontwerp stelt daartoe in Armenraden, registers enz., voor te plegen overleg tnsschen de verschil lende instellingen van liefdadigheid. Het handhaaft het subsidiair karakter van de burgerlijke (overheids-)armen- zorg, maar laat bij noodzakelijkheid toe dubbele bedoeling (doop*4rarger- lijk- en kerkelijk armbestuur;, onder toezicht op den benadeelde door één der bedeelende instellingen. Het algemeen debat werd geopend door den heer Tydeman, die het ont werp prees als een knap stuk werk, maar toch een gevoel van onbevre digdheid te kennen gaf omdat, of schoon als algemeene regel is aange nomen, dat de particuliere liefdadigheid behoort te voorzien in de armenzorg, desniettemin het subsidiaire karakter van de openbare armenzorg behouden is gebleven. De heer Kuyper verheugt er zich over, dat bij dit ontwerp de twee antithetische stroomingen betreffende kerkelijke en burgerlijke liefdadigheid tot elkaar zijn gebracht, en prees hot dat minister Heemskerk de eerste be windsman was, die ofschoon de vry- heid van de kerkelijke en de particu liere liefdadigheid in dit ontwerp nog niet tot algeheele volkomenheid is ge bracht, toch ten slotte den wegheeft weten te vinden, die tot algeheele samenwerking kan leiden. Spreker acht overheids-armenzorg niet zoo zeer nog geboden uit een beginsel van liefde, dan wel uit een commercieel economisch oogpunt, om dat de overheid in haar eigen financieel belang zoo spoedig mogelijk moet zor gen van een armlastige, die haar geld kost, af te komen, door opheffing van de redenen der armoede. Den voorsprong, welken het Burger lijk Armbestuur bij deze wet toch nog bij de kerkelijke liefdadigheid zal krij gen, gunt spreker het Burg. Armbe stuur wei. Want het is een feit dat do kerk boete te doen heeft omdat zij het rechte getij heeft laten verloo- pen en het diakonaat feitelijk verlaagd heeft tot een bureaucratische bezig heid. Intussehen kan de kerk, wat de armenverzorging betreft, weer op de vroegere hoogte terngkeoren, maar dan moet dit geschieden niet met behulp van wettelijke bepalingen, maar moet zij het zoeken in Christus denHeere. Spreker zal van ganscher harte voor het ontwerp stemmen. Minister Heemskerk, dank zoggend voor don lof de Regeering gebracht, brengt zijnerzijds hulde aan do Ver eeniging tot Verbetering van Armen zorg, die oen groot deel heeft verricht van hot voorwerk on de Regoering den juisten weg heeft weten te wijzon. Ook do commissie van voorbereiding voor 't wetsontwerp brengt spreker dank. Tegenover den heer Tydeman ver dedigt de minister het subsidiaire ka rakter van de overheidsarmenzorg. De overheid moet altijd beginnen met do erkenning van de kerk in het belang- rijko onderdeel harer roeping van be trachting van naastenliefde, zich uiten de in liefdadigheidszin. In verband niermede zet de minister' uiteen dat do zaak beter lokaal is te regelen dan dat de bedeeling via de overheid wordt verstrekt. Na repliek van den heer Tydoman en dupliek van den minister word het algemeen debat gesloten. Art- 1 en verschillendo verdere ar tikelen worden goedgekeurd. I)o duscusaie vorderde tot art. 16. Woonsdag 11 uur voortzetting. Vergadering van heden. Armenwet. Do' Twoedo Kamor zetto voort de behandeling van hot wetsontwerp tot regeling van het Armbestuur. Op artikel 16 had de hoor Rink een amendement ingediend om to bo- palon dat gelden, die bestemd zijn voor allo noodlijdenden, niet alleen aan byzondere instellingen uit te doe len, maar ook aan hét burgerlijk arm bestuur. Do heer Rink verdedigde dit amen dement door alleen over bijzondere instellingen ovontuoele gelden te ver doelen, wordt do mogelijkheid wegge nomen dat a 11 e,noodfydende profi- teeron van bijzondere gifton. Dit achtte spr. onbillijk on moeilijk voor testa mentaire beschikkingen. Het voorstel van de regeering zou den geest van onverdraagzaamheid aankweeken. To gen deze uitsluiting van hen die van geen kerkelyke of byzondere instelling steun ontvangen, verzette spr. zich. De oude geest vau onverdraagzaam heid die vroeger ook sprak uit hot desbetreffende artikel moet bestreden worden. Do heer Pollemi^ vroeg of dit arti kel ook betrekking had op de fondsen die bijvoorbeold in Friesland voor de armen zijn bijeengebracht. Die fondsen bedragen daar wel elf ton gouds. In de tiondveen-poldors wordt nog steeds een armen-belasting geheven. Dezo geldon worden over allo instellingen ook de burgorlijke verdeeld. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde op deze laatste vr»ag dat dit artikel op die fondsen geen betrekking heeft omdat by pro vinciale verordening is bepaald dat de gelden over alle instellingen worden verdeeld. Deze wet stelt volstrekt niet het provinciaal reglement ter zijde. Het amendement-Rink beeprekondo zei de minister, dat iedereen in de ge legenheid blijft om voor alle armen geld te legateeren, wanneer hij dat nauwkeurig opschryft en speciaal daar- by het burgerlijk, armbestuur noemt. De kwestie van de onverdraagzaam heid heeft hier niets mee te maken. De zaak is alleen deze wanneer wel dadigheidsfeest wordt gegeven, kan dit alleen ten goede komen aan de armen van bijzondere instellingen. De gemeente toch heeft in de noodzake lijke behoefte van de armen te voor zien. Wanneer met het geven van steun in geld uit een dergelijk feest de noodzakelijkheid bleek dat de door mnde was kort geschoten. De heer Rink repliceerde en achtte het overbodig hier te bepalen dat iemand nadrukkelijk ook het burger- lijk armbestuur zal hebben te noemen bjj eventueele erflatingen. Alleen ver gissingen konden er het gevolg van zyn. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer Drncker, deelde mede dat deze commissie de aanneming van het amendement ontraadt. Het amendement-Rink werd ver worpen met 52 tegen 12 stemmen. Artikel 16 word daarna goedgekeurd. Argentinië. Het einde der spoorwegstaking. Buenos Ayres, 27 Febr. De spoor wegstaking is geëindigd. Do stakers hebben hot voorstel van Saenz Pena aanvaard, waardoor zij ouder waar borg van recht en billijkheid, goleide- lyk weer zullen wordoy aangenomen. De Kamer van af go vaardigden hooft aanneming van het budget van 1Ü12, dat door den Sonaat was afge wezen om het te doen vervangen door dat van 1911, aangedrongen. Do Candidatuur Roosovelt in do Vereenigde Staten. Londen 27 Febr. Men telegrafeert uit Washington aan do Morfliing Post: De verklaring van don Hoer Roosevelt, dat hij zijn candidatuur voor hot pre sidentschap wil ^aanvaardon, heoft groote sensatie verwekt. Do redovoo- ring, die hy verleden wook to Colum bus (Ohio) heeft gehouden, hoeft hem wel oenigszijis gecompromitteerd en men is dan ook algomeen van oordodl, dat er van zijne bonoeming goon sprako moer kan zijn. Hot is wol waarschijnlijk, dat oen on ander zal uitloopen op oen scheuring in do ro- publikeinscho partij on op don val van Taft. Perzië. Uft Teheran wordt aan do Timos geseind: Hot gouvernementvorneemt dat Salah-Ed-l)aoulek. de brooder van den ex-shah, Kirinanehah hernomen hooft. Monumenten voor Koning Edward on koningin Victoria. I)o Echo de Paris deelt mode, dat in Mei a.s. to Nizza oon godonkteokon zal worden opgericht ter nagedachte nis van Koningin Victoria on to Can nes voor Koning Eduard. Bij de onthulling zal Frankrijk wor den vertegenwoordigd door don hoor Poincaró, de Britsche regoering dqor Sir Francis Bertie. Zwoodsche Prins geboren. Stockholm, 28 Febr. De kroon prinses van Zweden is hedonmorgen bevallen van oen Zoon. Moeder en Kind zijn welvarond. Dit is thans het vierde Kind van Gusfcaaf Adolf van Sweden. Koningin Alexandra ongesteld. Londen, 28 Febr. De Koningin- weduwe van Groot-Brittannie Aloxan dra moet hare vortrekkon honden wo- gens een aanval van influenza. Mijnworkorsstaking in Engeland. Londen, 28 Febr. I)e bladen geven hedenmorgen blijk van oen zeer pessi mistische stemming inzake de mijn- werkersqnaostie. De bijeenkomst van mijnwerkers besloot mot algomeeno stemmen de onderhandelingen voort te zotten. Geen warm afscheid. Men schryft aan de „ped.": Wegens vertrek paar Edam, ja am ds. H. H. Riepma afscheid van deNed. Gem. te Wostzaan. Hoe het kerkelijk leven in deze streek is, sprak uit het volgende „Ik heb blijde en droeve dagen alhier doorleefd. Het godsdienstig leven in de Gemeente is gelijk oen jtroovuur, dat bij myn komst indertijd helder had opgevlamd, doch langzamerhand was verminderd, totdat het was blijven stilstaan by de getrouwen, die do godsdienstoefeningen waren blijven by wonen. Men hechtte hier te veel aan geld en genot, maar voor „het eene noodige" had men niets over. „Ik hoop dat mijn opvolger bet#» ervaringen mag opdoen. Voor hem, die meonde zijn best te hebben gedaan, was het eene teleurstelling, zoo weinig waardeering te hebben ondervonden. Spr. ontveinsde zich niet, dat hij hard was in zijn oordeel, dooh hij hoopte dat ieder er winst mee zou doen in de toekomst. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te Clermont, laagste stand 742.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag. Toenemende tot krachtige, tijdelijki allicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Betrokken tot wellicht stormachtige zuidelij zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien, zolfde temporatuur. VAN DF.N 28 FEBR, 1912. Staatsleeningeu Ned. Cert. Workelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Ainort. Schuld 3 pet. Russische 01)1. 1906 5 pet. >bl. ld. Obl. (NicolaiSpoor- Id. Óbl. (Gr. Iluscisoho Hpw.mij.) 1898 4 pet. een groote keuze in de weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico A fl. Binnonland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Qbl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet Bank- en Crediet-lnstel lingen. Nod. Bankaandoelon Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting A Refining Co. Oert. v. Aapd. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Oew. Aand. Kid. (redlet Install, en Cultuur Ondernemingen Han dols ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand Ned. Handel-Mij. C.v. A Mijnbouw Mjjeli. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Myu« bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. Dortsche Potrolemn In dustrie My. Gew. A Kon. Ned. My.totExpl. v. Potr. Bronq. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. 6. A .Scheepvaart M^en. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine C|y. afgest. Pref. A. f aiiak-Ouderuetuiiiffcn. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand Peruvian Corporation lihn. Oert. v. Aand. Upotfwegen. Holl. Uzeren Spoor- wegmff. Aand, My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-W oenen Spoortfegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie ftpoorweg-Mij. Gew. Aand. i Union Acific Railroad C*. Oert. v. gew. A. Wabash Gew. Aaud. Premleleenlngfu Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Ro- Koer» van Heden 82*/i« 82'/, 901/» 90'/, M'/i. 101 88'/, 98'/,. 883/, 87 883/, 473/, 105 87 1053/. W/,. i - 211 503/„ 50"/,. 80'/, 717. 25',, 59 007,. 217'/, 318 188 216 08'/, 08'/, 405 59 :«6 1523/, 153 474'/, 475 485 178 180 120 1»'/. 197, 114'/, 114 15 -f 40 -m 12 857 85'/, 977, «7 04'/,, 185'/, f104.- sr- TV 99'/, 99'/, 303/„ 307, 104'/, VU 164'/, 101 101 IjTvan de soorten. goedkoopste tot do beste Aanbevelend, ;s-Ges. 4pct. 154l/i GELDKOERS. Prolongatie 4—41/» pCt. Nat. en Buitenl. Staatsfondsen stil, en prijshoudend, Oost-Borneo vast, Ketahoens flauw, Tramwaarden prijs houdend, Amerikanen met weinig om zet, Petroleum lusteloos, Tabakken tamelijk vast.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2