P. HULLEMAN, Burgers E. N. R. en Rover Tijdgeest-Loten p5ëb5BISPinG KLEEDII7G f 77H TIMER- EN mm WIJNEN. Stroohoedenvernis Plaatsing gezocht, RIJWIELEN. Vanaf heden verkrijgbaar In het laatste halfjaar vielen bij mij verschillende groote prïjzen: 1 van f50000, 1 van f30000, 1 van f1500 en 10 van f1000. 1 ZBia.lterxla.rLd_ Boitenlandsch Nieuws. Binnenland Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Adverteutiën. ANTON COOPS, GOUDSCHE COURANT Vraagt voor zieken en herstellenden ilrma I.OIREY1, Lange Tiende weg 10, met dezeirde kansen en uitkcerin^en als in de Staatsloterij verkrijgbaar zijn.' 'lao T jilijeesllul Q voor alle dassen f 1.75, f 3.50, f 7.-, ll» fff-, ll f 17.50, f 0.75 I 1.50 f 3.- r 3.75 a°lo Tijd{Pccstpolisscii, Serie O. Geldig voor de 399e, 400e en 401e Staatsloterij. Groot f 11, ze^elkosten f 0.111. Swarisenburg's Lotendebiet. GOUDA! dat het haar den Knyperianen vooraan niet te doen was om met hulp van den Staat in de ge legenheid gesteld te worden eigen scholen op te richten, waarin het onderwijs aan hunne bepaalde gods- diensttge behoeften voldeed neen, het einddoel is De algeheele onder gang van de openbare school. Meer derheid geworden, herinnert ze zich niets van al hare schoone tirades over de rechten der minderheid, en wordt den alouden oervijand den dood gezworen. Reden te meer voor ons, vrijzin nigen, om voor de openbare school pal te slaan, die wij reeds uit tweefirlei oogpunt onontbeerlijk ach ten 1°. omdat ze, voor allen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, toegankelijk zijnde, een waarborg is voor de godsdienstvrijheid tot van den allerarmste; 2". omdat ze on misbaar is, om alle onderwijs ih Nederland op het gewenschte peil te houden. Verder bedreigt de coalitie ons met eene Tariefwet, wier in werkingtreding, ongerekend, dat ze de lasten, die door de rijken moesten worden gedragen, op de armen legt, een onherstelbaren slag zal toebren gen aan onze welvaart. En last not least brengt de antithese-leugen, die de deur opent tot de posten en de vertegenwoordigende lichamen, een benauwende atmosfeer van onwaar achtigheid over dezen lande, waarin de vele pasbekeerde Ohristelijk-His- torischen ons met verklaarbaren angst vervullen. En togen dat alles zouden wij ons niet mogen, niet moeten verdedigen We zouden voort moeten gaan met op den voorgrond te brengen wat ons verdeelt, tot spot en vreugde van den tegenstander, die hoe langer, dat bij baas blijft, zich des te meer in zijne ware clericale gedaante zal vertoonen Het ware immers te zot om alleen te loopen, en nimmer was de gelegenheid voor samenwerking zoo goed als thans, nu het punt, waarop men eens uiteenging, geene aanleiding meer tot scheiding behoeft te zyn. Dat punt was bet Kiesrecht. Was het kiesrecht, zoggen wij, want het is zoo niet meer. Vrijzinnig democraten en Mberale-Unio-mannen kunnen daarin geheel met elkaar meegaan, zooals Dr. Ros dan ook in liet hierboven aangehaald artikel onomwonden verklaarde, en de Vrij liberalen zullen rich, zooais uit de verklaring van den heer De Beaufort in de Tweede Kamer is gebleken, niet langer tegen den eisch van algemeen kiesrecht verzetten. Het samengaan der drie fracties is dus mogeljjk geworden, want het zal toch wel geen betoog behoeven, dat noch de vrnzinnig-democraten, noch wij, geneigd zijn dezen fundamen- teelen eisch prijs te geven. De sa menwerking in 1913 is dus bestaan baar; nu is het dan ook plicht van ieder vrijzinnige, die het zakelijk belang boven het persoonlijke stelt, aan hare totstandkoming mede te werken. Samenwerking, geene fusie. Fusie is iets, dat vanzelf moet ko men; het uiteengaan van politieke mannen, die v/>6r dien samen gingen, wordt dikwijls zoo beïnvloed door persoonlijke overwegingen, dat het weer tot elkaar komen uitermate moeilijk isdaar moet doorgaans eene generatie overheen gaan. Maar samenwerking, dat is wat anders. En daaraan staat niets meer in den weg. Die samenwerking, zou dunkt ons, in de eerste plaats daarheen moeten leiden, dat de vrijzinnigen in alle districten met één candidaat uitko men, Er is niets wat den vrijzinni gen kiezer meer ontmoedigt en ver bijstert dan twee vrijzinnige candi- daten tegenover elkaar. En als de coalitie sterk staak, dankt zjj zulks niet het minst hieraan, dat ze steeds Hilversum maakte in dat opzicht unlingl de uitzondering, die den zwgel bevestigt met één gemeen- schappelijken candidaat uitkomt. In 1909 stelden de kerkeiijken, op de enkele uitzondering van Ede na, overal één candidaat, behalve dan dat in enkele vaste katholieke dis tricten wat gehaspel onder de partij- genooten zelve plaats had. Resultaat was, dat ze reeds bij eerste stem ming 54 zetels kreeg, zoodat de coalitie lang niet meer die inspan ning voor de herstemmingen had te betoonen, die Links rich getroosten moest, de Regeeringsmeerderheid was verzekerd. Links won bij eerste stemming toch slechts 10 zetets en heeft de 30 andere eerst na harden strijd bemachtigd, maar kwam dan ook in niet minder dan 48 districten met meer dan één vrijzinnig candi daat uit. De ondervinding is de beste leer meesteres eu nood leert bidden. Nu mannen als Ros en Levy hunne stem deden hooren in gelijken zin, zien wij beteren dageraad reeds gloren. Te lang reeds duurde de onderlinge strijdte lang reeds heeft onze ge- coaliscerde tegenpartij de vruchten geplukt van de tweedracht der vrij zinnigen, die zich thans meer dan ooit de spreuk der vaderen voor oogen zullen hebben te stellen, dat Eendracht Macht maakt. Die uitren heeft om te hooren, die hoore. („Enkh. Ct.") .Nierziekte bekruipt (J on ver wacht. Niets is meer te vreozen dan oen nierziekte, omdat deze u, zonder dat g\| u er van bownst zijt, bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernie tigd worden en bun kraoht om het bloed te iiltreeren verliezen, zonder dat gij oenig ander waarschuwend kontoeken hebt opgemerkt dan een gevool van zwakte, ternoorgoslagen- hoid en voortdurende vermoeidheid, v- want zelfs wanneer do nieren ernstig ziek zjjn, toont zich dit somtjjds alleen door weinig in het oog looponde ver schijnselen. Nierziekten doen echter niet iedereen op dezelfde wyze aan. Geen enkele fiatiönt heeft uUc verschijnselen zij oopen zeer aiteon bij versohillendo menschen. Mannen bobben dikwijls een ellendig gevoel in hun rug en rheumatische pijnen, doch niet het minsto konteekon van waterzucht; andoren lijden aan gravoel, urinestoornissen en buiten- sporigen dorst, maar hobbon daaron- togon niot den minsten last van hun rug- Vrouwen hobbon misschien wallen onder do oogon en opgezwollen lede maten, en zijn totaal hulpeloos van de rugpjjn, Weer anderen hobbon misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaarmoedigheid. Dooh indion gij eenig toeken van nierziekte of blaaszwakte hebt, leidt uw kwaal missohien tot vernietiging der nieten, vódrdat gji eenig idee van gevaar hebt. Nierzierkten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot govaarijjke ziekten on bijna zonder voorafgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóó ernstig, dat gij niot spoe dig genoog beginnen kunt met hot gebruik dor tokte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bn het oorstu verschijn sel dor verschrikkelijke nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ven hot gewonsohte resultaat, omdat zjj uitsluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen oen niotengenees- middel kan de nieren hooien. Zjj ma- kon de nieren, blaas en urinewegen terdoge schoon, gaan de ontstoking togen en helpen hen 'op. oen zachte wyze om weder tot gezondheid on natuurlijke werking te gefaken. Zij doen de geringste sporen dor nier aandoening verdwynon, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af to voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten bjj mannen en vrouwen ontspruiten. Koopt geen pillen, die niet den volledigen naamFoster's Rugpjjn Nieren Pillen op het etiket hebben. Zjj zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heoren Wolff ft Co. westhaven 11, en Ant. Coops, Wijdatraat 159. »Too- zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Hongursche Parlementaire arbeid. Tot nog toe gold het Hongaarsohe Mui* van Afgevaardigden als een ver tegenwoordigend lichaam, waar wel veel strijd, maar weinig positieve? arbeid werd verricht. Herhaaldelijk werden tooneelen, die zich in den Hongaarschen Rijksdag hadden afge speeld, in de couranten vermeld, En het had er soms meer van, dat het verslagen waren van vergaderingen nit de onderste lagen van het volk, dan van Ryksvertegenwoordigers. Thans echter schijnt men ook daar in Hongarije zich te gaan beteren en wanneer de voorteekonen niet bedrie gen, dan zal het Hots weldra meer positieven arbeid kannen gaan ver richten. De regeering met graaf Khnen Hedervary aan het hoofd, heeft eenige concessies aan de oppo sitie gedaan, waardoor het mogelijk wordt, dat van die zijde de obstructie zal worden opgegeven. In het by- zonder verlangde de regeering afdoe ning van de legerwet. Na lange on derhandelingen waarover we reeds vroeger een en ander hebben vermeld, schijnt graaf Khuen van de Rijksro- geering althans volmacht te hebben gekregen, om op verschillende punten toe te geven, natuurlyk zeer tegen den zin van alle volbloed-Oostenrijkers, die nog altoos een scheuring van do mo narchie voor oogen hebben. De hoofdkwestie waarom de strijd in het laatst nog ging, was een bepa ling die de oppositie in de legerwet wilde opgenomen zien, waarbij de Keizer voortaan niet het recht zou hebben in bepaalde omstandigheden de aanvullingsreserven onder de wa pens te roepen. Qraaf Khuen weigerde die bepaling in de legerwet op te nomen, maar wilde wel beloven, dat een desbetreffende motie in een der beide Huizen aangenomen, dpor de rogeering zou worden aanvaard. In Oostenrijk is men over deze tegemoet koming zeer ontevrodon, omdat men er een verkorting van de rechten van de kroon inzag. De Kossuth-partij wilde met deze concessie wol genoegen ne men, wanneer nog betreffende een paar andere punten aan haar vorlan- gen werd tegemoet gekomen, zoo bjjv. de eisch dat voortaan niot het Duitsch de diensttaal van hot leger is. De eisch betreffende de invoering van ilongaarsche wapens en vaandels voor de Ilongaarsche regimenten heeft de regeering voorloopig afgowezon. /ij zal echter later do zaak regelen. En in het najaar zal de rogeering de kiesrecht-hervorming aan de regeoring voorleggen. De Kossuth-partij heeft by mondo van graaf Appongi met deze beloften genoegen'genomen, om dat zij vreesde, dat andors een rogoo- ringscrisis mogolyk zou zyn, waardoor misschien oen nieuwo rogeering aan hot bewind zou kornet die dan wel licht opnieuw onverzoenlijk tegenover hun eisohon zou komen te staan. De Justh-party blyft volharden bii haar oppositio, doch de obstructie zal haar waarschijnlijk door oen wijziging in het reglement van orde onmogelijk gemaakt worden. China. De vloot. De Chineosohe vloot bestaat uit 4 gepantserde kruisers van 13,400 ton twee ongepantaerde kruisers van 2100 ton, 10 zeekanonneerbooten (benevens 3 in aanbouw) 4 rivier-kanonneerboo- ten, 3 torpedobootvernielers en 4 hoog- zoo-torpedobooten. De kanonneerboo- ton zijn of worden byna alle in Japan gemaakt. Duitschland. In Meiderich (bii Duisburg) wilde eergisteren een Hollander zyn geliefde op straat neerschieten. Toen ae bege leiders van het meisje hem dit ver- hindexjen, schoot hg zich zelf dood. De houding der mijnwerkera. Uit Kattowits in SileziÖ wordt ge meld, dat in een bijeenkomst van mijn werkers der vyf groote mijnwerkers bonden, de Duitsche, dte Katholieke, de sociaal-democratische, de Poolsche en de Hirsoh-Dunckersohe bond, be sloten is, niet tot een staking over te gaan, maar oen nieuw verzoek om loonsverbetering in te dienen. De Poolsche arbeiders-secretaris, Sofinski, had de afkondiging der staking warm aanbevolen. De Zigeunerjacht duurt voort. Uit Neustadt in Hessen-Nassau wordt geseind, dat in het dorpje Gleimen- hoim schoten gewisseld werden tus- schen een bende zigeuners en wacht posten. Die zelfde ïigeuners trachtten daarna in Neustadt in te breken, doch moesten na een kort gevecht in de bosschen terugtrekken. De belooning voor het grijpen der moordenaars is intus8ohen op 2000 mark gebracht. Uit Schwemfürt in Unterfranken wordt gemeld, dat daar door gendar men, brandweer en gewapende boeren een bende van 26 zigeuners, uit Italië, Oostenrijk en Frankrijk afkomstig, in de gevangenis werd afgeleverd. De bende kampeerde in de bosschen en terroriseerde de omgeving tijdens de overbrenging zijn verschillende zigeu ners ontkomen. Engeland. Gistermiddag hielden de suffraget tes te Londen een betooging, heftiger dan ooit sinds het begin der beweging. Heele troepen vrouwen stepten met groot vertoon rond in Whitehall, Pic- oadilly, Haymarket, Bondstreet en andere straten in Westeind, en wierpen daar de ruiten van een groot aantal winkels in. Eenige vrouwen liepen Downing- street in en verbrijzelden do ruiten van de woning van Asqnith en de regee- *Fot nu toe zijn zestig suffragettes in hechtenis genomen, waaronder mevr. Pankhurst, de bekende leidster der suffragettes. Een vrouw schoot met eon revolver door een venster van het ministerie van koloniën. De suffragettes deden later nog maals een inval in Regentstraat en verbrijzelden daar een aantal winkel ruiten. In Regent Street alleen staan 50 agenten op postonder de winkeliers heerscht groote ontsteltenis. Luxemburg. Het stoffelijj^overschot van wijlen den groothertog van Luxemburg is gisteren met groote praal van het kasteel Berg naar Luxemburg overge bracht. Amerika. Volgens een telegr. uit Philadelphia werd eergisteren ontdekt, dat aan de assen van verschillende spoorwagens van een gooderentrein, komende van Lawrence, pakjes dynamiet waren be vestigd. Door een wonder had geen ontploffing plaats gehad. Alle treinen van Lawrence worden nu zorgvuldig geïnspecteerd en de politiebewaking is vorsterkt. Rusland. Het is gebleken, dat van de in de Russisch- Japanschon oorlog toegestane gelden voor de intendance niet minder dan 30 miilioen Rbl. verdwenen zijn. De „N.-Y. Herald" verneemt uit Teheran, dat te Enseli oen conflict tusschen Turken en Russen is ontstaan. Toen daar n.l. de nieuwbenoemde Turksche gezant aankwam en dé Per zische autoriteiten de gebruikelijke saluutschoten wilden lossen bleek het, dat Russen de daarvoor bestemde ka nonnen in beslag hadden genomen. De Turksche gezant is verontwaardigd en heeft een officieel protest naar St. Petersburg gestuurd. De monniken van Jasua Cora. By het voortgezette getuigenver hoor verhaalden eenige boeren, hoe zij de sofa in het water hadden zien liggen, haar in tegenwoordighid van een politieagent op het droge hadden gebracht en hoe toen het lijk van een ongeveer 30-jarig man te voorschijn was gekomen. Het lijk was gedeelte lijk ontkleed, handen en voeten waren gebonden, het ondergoed vertoonde bloedvlekken. Een dokter constateerde, dat het lichaam talrijke wonden ver toonde, die waarschijnlijk waren toe gebracht met een byl. en waarvan twee doodolijk waren. De volgende getuige was de com missaris van politie van Krakaü, die Damaaius Maczoch had gevangen ge nomen en aa»' wien deze, na eerst langen tyd zyn schuld te hebben ge loochend, een bekentenis had afge legd. Den 23sten Juli, zoo had" hij verteld, had Waclaw Maczoch te Czfen- tochau by hem in zyn kloostercel doorgebracht. Om ongeveer 10 uur 's avonds had Waolaw hem verweten dat hy. Damasins. hem nog geen betere betrekking in Warschau nad bezorgd. Nu was een twist ontstaan en in zyn drift had hy Waclaw met een bijl een slag op het hoofd toegebracht. Toen dezó op den grond viel, had hij hem nog eens geslagen, hem vervol gens vlug absolutie gegeven en dan geworgd. Hy had in opwinding ge handeld en met geweten wat hij deed. De commissaris had hem ook ge vraagd, hoe hy aan het geld gekomen was, voor de reizen, die hfi zoo vaak met Helena Maczoch naar Oostenrijk, Frankryk en Italië had gemaakt. Eerst vertelde hy dat hij 4000 roe bel in een lotery had gewonnen, maar in het nauw gedreven, bekende hij, sedert 3 Va jaar stelselmatig geld uit de schatkist van het klooster te hebben weggenomen. Dit was daarom te ge makkelijker, daar de rykelyk vloeiende pelgpimsgaven ongeteld in de schat- kist^werden bewaard. 9000 roebel had hy uit de schatkist genomen. Uit het misfonds had hy 10,000 roebel ge stolen. De volgende getuige, de commissa ris van politie van Czentochau, had bij de huiszoeking in het klooster uitgevonden, dat Damaaius verf had laten halen, om daarmee de bloed vlekken aan den wand en op den vloer van zijn cel onzichtbaar te maken. Toen de commissaris zich daarop tot Reimann wendde, den prior, om in lichtingen te vragen, daar hy wilde weten hoe groot de ontvreemde be dragen waren, had deze geweigerd hem mededeelingen te doen over de grootte van het vermogen van het klooster. Dan schildert de getuige hoe Helena Maczoch bij het zien van het lijk van haar vermoorden echtgenoot, bleek geworden was en diepe smart aan den dag had gelegd. De getuige had echter den indruk gekregen, dat zij comedie speelde. Daarna getuigde een koetsier, dat hij Damasius en Helena dikwijls ge- roden had en dat zij zeer vertrouwe lijk met elkander waren. De president t£fUa 1 -* -•-II— 1 ebt gij ook gezien of zij elkander kusten Getuige Ja, zeker heb ik dat gezien." (De beklaagde krijgt een kleur). „Vond u dat dan niet opval lend Getuige: „Zeer zeker, maar Helena zeideBij een getrouwde vrouw dat wel." "Xrop ontstond een algei lach in do zaal, waaraan Helena zelf ge- meedeed. STATEN-GENBRAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 1 Maart. (Vervolg). De heer Ketelaar vervolgt: Het had spr. verba isd dat plotseling in de buitenwijken van de groote steden zoo'n verlangen was ontstaan naar christelijk onderwijs. Spr. had juist de tegenovergestelde ervaring. En waar van dan, gesteld dat het juist is de bekende offervaardigheid van do heeren van rechts gebleven Spr. critiseerde de wijze waarop de rogeering to werk was gegaan, 't Was in 1909 bij de stembus beloofd en dus moet die belofte worden nagekomen. Nu vragen de heeren van "Wijnbergen, Henckemans en v. d. Molen nog wat meer. Zoodoende had men de vriend jes te vriend. De rogeering doet iets de heeren van rechts weten er iets bij te voegen, zoodat de rogeering niet alleen voor rekening behoeft te nemon en klaar is koos, dit bijzonder onder wijs heeft weer een fortuintje Aan openbare scholen wordt per kind ongeveer 12 gld. subsidie toege kend, aan bijzondere 19 '/a gulden. Spr. verweet dezen minister ernstig niets gedaan te hebben voor de ver heffing van het onderwijs terwijl hij mpt zyn groote meerderheden in Tweede en Eerste Kamer in staat was geweest alles tot stand te brengen. De heer Van der Molen (a. r.) meent, dat het ter linkerzijde ondanks vroe gere verklaringen gaat tegen de sub- sidieering van het bijzonder onderwijs. Men vindt daar dat het nu uitmoest zijn. Ook na het Bouwwetje zal het echter nog niet uit zyn: er moeteen beteren grondslag voor de subsidiere geling gevonden worden. Spr. zegt, dat ae offervaardigheid rechts toe neemt. doch zy kan niet alles betalen voor do byzondere school, welke door Vu van de kinderen in Nederland wordt bezocht. Spr. wijst er nog op, adat het bijzonder onderwijs van 1860 1909 een besparing van 178 miilioen gaf voor het openbaar onderwys. Als men voor de vrije school yvert, mag dat by de bestaande getalsverhoudin gen der leerlingen geen verbrokkeling van het onderwys heeten. Spr. wil ook geen verbrokkeling van het onderwijs in kleine,j>yz. scho len, maar hy wil ook niet, dat anderen zullen bepalen, waar behoefte bestaat aan byzonder onderwys. Spr. wraakt het gezag van een door de tegenpartij geciteerd christelijk schoolhoofd en de berekening van ae kosten van 't bij zonder önderwys per leerling. De christelijke schooi wordt niet bevoor deeld. Spr. stelt er een eer in „be roepssubsidiejager" te zijn, omdat hij n is uit een geslacht dat den in oorlog meemaakte, eer Bos (v. d.) richt zyn be zwaren niet tegen de kosten, maar tegen het feit, dat dit ontwerp ons volksonderwijs niet verder brengt. Het wetje is een inbreuk, op een bestaand stelsel. Spr. vraagt of de byzondere scholen nu reeds voldoende leerkrach ten hebben. Het onderwijs vraagt zooveel verbeteringen, terwyl voor dit ontwerp geen reden is. Als de min. het onderwys in zyn geheel vooruit bracht, zou spr. zich niet tegen een voordeeltje voor het bijzondere onder wys verzetten, nu wel. Spr. vreest, dat dit voordeel ten koste van het openbaar onderwys aal bly ven werken. De heer Van Wijnbergen (r. k.) ver dedigt bet ontwerp als een middel om vrijheid aan het onderwys te brengen Hij verwijt de linkerzijde, dat zij on danks hare verzekering van het tegen deel de subsidieering van het bijzpn- der onderwijs steeds bemoeilijkt. De offervaardigheid ter rechterzijde ver mindert niet en de klachten over on voldoende leerkrachten mag men niet generaliseeren. Dit ontwerp is een bescheiden stap voor de gelijkmaking van het onderwijs. Waarom zou men geen subsidie aannemen, waar de liberalen, die ge noeg krijgen van de openbare school, ook subsidie aannemen? Spr. bestrijdt het amendement, dat kwansuis gelijkstelling van het open baar onderwijs wil, (amendement-Ter Laan-Ketelaar-Smeonge) door de klach ten o. a. over verbrokkeling van het onderwijs, de onvoldoende waarborgen der bijzondere Bcholen en de salariee ring van de kloosterlingen ongegrond te noemen. De heer Oosterbaan (a. r.) verdedigt het ontwerp, dat ook zeer gewenscht wordt door den christelijken arboider en door christelijken onderwijzer. De heer Tydeman (v. 1.) betoogt, dat de kwestie, hoeveel het bijzonder onderwijs zal krijgen, is geworden een kwestie van macht. De rechterzijde moet maar zeggen, hoeveel het wezen moot. Spr. meent echter, dat het byzonder onderwijs reeds royaal genoeg is behandeld. De heer De Savornin Lohman (c. h.) hoe wol niet zeer verblijd door dit ontwerp, verdedigt het als noodza kelijk tengevolge van do averechtsche onderwijspolitiek, welke ons sedert 1848 twee volksscholen naast elkander heeft bezorgd, De minister van Binnenlandsche Zaken, de sprekers beantwoordende, begint met zich te verdedigen tegen het verwijt dat hij op onderwijsgebied stil gezeten hoeft. Dat verwijt is on redelijk, omdat iedereen weet dat het onderwijsvraagstuk in deze wetgeven de periode niet do eerste plaats innam op net program van dit Kabinet. Voorts weerspreekt hy het doel van e rede van den heer Roodhuyze dat onder de leuze „Meneer (nl.jCu T per) ment weer zelf", er op gericht was om te betoogen dat de minister door de indiening van dit subsidie- wetje bezweken is onder de pressie van het program van actie der anti- rev. partij. Van pressie is geen sprake. Het staat bij spreker reeds lang vast dat het byzonder onderwijs bohoofte had aan meer. Als men ziet, dat er hoe langer zoo meer drang is naar byzonder on derwijs, is het niet meer dan billijk dat de voorstanders van dat onderwys aandringen op gelijke behandeling mot het openbaar onderwijs. De minister meent dat het groote verzet dat het eenvoudige wetje van liberalen kant ondervindt, alleen hier uit te verklaren is dat men aan die zijde de bloei van het bijzonder onder wijs, ja zelfs 'den groei der bijzondere scholen, absoluut niet wenscht. De minister bestrydt hot argument, dat dit onderwerp zal leiden tot ver brokkeling van het onderwijs- Dinsdag 11 uur voortzetting van de replieken. Nederland en China. Blijkens een officieel bericht zijn te Batavia allen, die ter zake van het Chineezen opstootje aldaar werden in hechtenis genomen, door het bestuur op vrije voeten gesteld de laatste vier op Maandag, 26 Februari j.L, nadat daartoe stappen waren gedaan door afgevaardigden der Chineesche ge meente, die beloofden alles in het werk te zullen stellen ter voorkoming van herhaling van de ongeregeldheden Het kind en de school. VL Onze tnohtelooze jeugd Er wordt veel geklaagd over de tuchteloosheid onzer kinderen. Ze ken nen geen tucht meer. Het woord tucht staat in een slechten reuk. Bij het woord tucht wordt gedacht aan tuohthuis, tuchtroede, tuchtsohool. Dat tucht in verband staat met orde en regel de grondslagen voor wel vaart; met zelfbeheersching, zelfver loochening, inspanning van alle krach ten, energie de noodzakelijke (ver- eischten voor een gelukkig leven men schijnt er niet aan te denken. „Ik wreek geen kwaad, maar dwing [tot good; Straf is mjjn hand, maar liefdrijk [mijn gemoed". „Och wat, dwingen, dwingenNie mand moet gedwongen worden. Dat zon strijden met de ontwikkeling van de individualiteit onzer kinderen, het zon hun karakter bederven. Het kind moet worden opgevoed voor de vrijheid. By vrijheid past geen dwang Tot het goede dwingen Och kom Al wat met dwang gebeurt, kan nooit iets goeds brengen. Men moet het kind de overtuiging zien bij te bren gen, dat al wat wij van hem verlangen, net goede is. Als het dat niet zelf inziet, geeft het toch niets. Ieder kind is een schepsel op zich zelf. Het is een misdaad, een schepsel, dat volgens zijn natuur wil opgroeien in de vrijheid, te wringen in het keurslijf onzer conventie. De mensch is van te edeion oor sprong en staat te hoog om pasklaar te worden gemaakt in oen vorm, die ouders of onderwijzers voor een ideaal- vorm gelieven te houden. We leven in de eeuw van het Kind (het Kind met een hoofdletter). De ouders en onderwijzers (zonder hoofd letter) moeten er zich wel voor wach ten, zich aan het Kind to vergrijpen, door het aan te vatten met straffe hand I „Liefdryk" moet het gemoed zijn der opvoerders en hun hand moet bovenal zacht zijn. En wie verzekert hun, die zich durven belasten met de opvooding van het Kind, dat do weg, dien zij aanwijzen, de beste is Is het niet zeer good mogelijk, dat de weg, dien het Kind bij intuïtie voor den boston houdt, het ook wer kelijk is? Laat groeien, laat bloeien het Kind, gij opvoeder, laat het zich ontwikke len, zooals het zelf wil, maar houd jo handen thuis Hoogstens past u de rol van wel willend raadsman, van belangstellond toeschouwer. Voor de rest zal de natuur zich wol zelf helpen, zoo good, als ze dat doet met al haro schepselen." Het zijn doze beschouwingen, het is dit Btandpunt, waardoor de taak der onderwyzers zoo zwaar, in volo gevallen te zwaar wordt. Een gauscho ommekeer hoeft plaatL ;ehad in de beschouwing aangaande te verhouding, waarin do opvoeder staat tot het kind. Een beschouwing, die in het nauwste verband staat met de veranderde denk beelden over de inrichting der maat schappij. Ons geestdriftig streven naar vry- hoid heeft geleid tot miskenning van elk gezag. Dat tucht noodig is voor het behoud van ons gezin, dat tucht onmisbaar is in onze samenleving, dat al onze persoonlijke verhoudingen een absur diteit worden zonder tuchtja dat zon der tucht geen beschaving denkbaar is, het schijnt te worden vergeten. Het gebrek aan tucht tehuis brengt mede, dat veie leerlingon zoo moeilijk tot ordo, tot gehoorzaamheid, tot ge regelde inspanning zijn te brengon. Waar zo thuis zonder consequente opvoeding zijn opgegroeid waar hun luimen en lusten niet zyn bestreden; waar de overtuiging, dat niets gaat boven de vrijheid, bij de ouders de richting aangaf, of liever de richting loosheid waar het laat-maar-waaien- stelsel gevolgd werd; waar steeds verklaard werd, dat het later wel terecht zou komen en dat de kinderen het zelf later wel zouden inzien, wat goed voor hen was daar "is het geen wonder, dat vele onderwijzers met in staat zijn, om' met de aan eigen luimen en nukken onderworpen naturen op te schieten. Dit is de voornaamste oorzaak der tuchteloos heid onzer kinderen de weekezieke- lijke, papperige opvoeding, die ze thuis ngenieten Een tweede oorzaak, die in nauw verband staat met de vorige is Het gemis van gezag der onderwijzers Ze hebben geen macht over de kin deren. Hoevete onderwijzers, die nu geheel onder raken en ellendi schipbreuk lijden, zonden heel goea bruikbaar zijn, als ze slechts macht hadden over hunne leerlingen. Maar „Ne touchez pas k la Reine", heette het vroeger. Nu heet het„Raak niet nan het Kind." De afgoderij, gedreven met het iond, is oorzaak, dat zoo menig godje een duiveltje wordt,' dat het leven zijner ouders en zijner onderwijzers bederft. Van de ouders ookHoe duur be talen velen niet hunne afgoderij, die ze aanzagen voor liefde. Later mis- "*ien zien ze wel in, hoe dom ze handelden, maar dan is het te laat. „Straf is mijn hand"Jawel, als dan de hand straf wordt, dan helpt het niet meer. Als dan de teugels wordon aangehaald, dan is het meestal het hollende paard niet meer tot staan te brengen. J. SCHEIITEM AKER. Owe Gelllasireorde WeekMtdti. „De Print" opent met het portret van Z. Exc. A. M. B. Ferreira, Portng. gezant in ons land en bevat verder foto'8 en artikels van carnaval te Nizza; rijk en artistiek schoorsteenstuk duur schilderij op de veiling te Berlijn hydroplane over water en ijsloco motief-ploeg overstrooming in Spanje; foto's van de Elberfelder Operanioord te Beek en verder achetaen'en bekende personen, enz. De Wereldkroniek van 2 Maart opent met een paar mooie foto's van de Jungfrau-gleUcher waardoor een 3900 M. lange tunnel is gemaakt, en bevat verder Generaal Booth in ons land de speeltafels van Monte-Carlo, schil derijen-reproducties, de terochtgo brachte zoon, de kindermoord te Beek de Koninklijke Nod. Kantwerkschool te 's-Gravenhage en de gewone ru brieken. Ons premieblad Pak me Mee bevat o. m.Het Boulevardloven te Parijs (als voorplaatWintersport op den bevroren Niagara-WatervalBossche Carnoval; Bloemencorso te Nizza Antieke schoorsteenbetimmoring b GroningenHet 40 jarig Jubileum van L. H. Chriapijn Griekse he dans kunst Do laatst© modeDe eerste Amerikaanscho VliegeniorsterEen oude ohimpansé op het laatst van zijn leven De merkwaardigsto brug ter werold De begrafenis van den Japan schon rijkskanselier KomuraDegrn welijko moord te Beek. Verder: Een negental foto's van bekende landgenooten. De rubriek van redacteur X die ditmaal <len uitslag van hot Esperanto-vraagstuk opneemt Het Kindernummer „Ons Prinsesje", en het vorvolg van don booie'nden roman „Zieloleed". De Tijdspiegel van Maart bevat de eorsto helft eoner hoogst belangryke studie van Dr. W. C. A. Baron van Vrodonbnrch over do Nederlandsche Staatsschuld. De heer B. P. van der Voo doolt allerlei wetens waardigheden mede over betooveringen en bezwe ringen door middel van planten. Dr. H. van Loon'B realistischo novelle „De Sterkste", wordt in dit nummor beëindigd. Sneeuwklokjes en Moouwon worden bezongen door Toussaint Bok- ma en Jan Greshoff. De heer M. P, 0. Valter zet, naar aanleiding van Mr. Israel's artikel in „Do Telograafop nieuw het gevaar uitepn van Engelscho inmenging omtrent de bostomming van het te bouwen fort bij Vlissingen FOSTER/IJ-KTSr Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briofkaarton, welke wegens onbekendheid van do geadresseerden godurondo do 2e helft der maand Februari niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. Bertha Pauwels, 's Gravenhago. Eerste Oprechte Haar lemmer Oliefabriek, Haarlem. Briefkaarten. J. P. H. Questro, Haarlem. Mej. Filijn, Rotterdam. Drukwerken. 6 Stuks. Buitonland. Brieven. W. Snijders, Los Angelos Californio. G. van Lieshout, Reine Westfalen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op do stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan nen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Aanvragen van werknemers op 1 Maart. Volwassenen. T kantoorbediende, l kantoorlooper, l timmerman, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 voerman, 2 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 2 werklieden zonder vakkonnis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende, 1 ballonkoker. Leerlingen en jongens. 2 klerken. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 pottendraaiers, 1 meubelmaker, 1 kleermaker, Halfwas of aankomende. 1 schilder. Leerlingen en jongens. 1 loodgiotor, 5 loopjongens. voor een net R. K. QeMench Meisje, 18 j. uit den goeden boeren stand, in een Kaasmakerij. Ook gq- negen om in de huishouding behulp zaam te zijn. Er zal meer op goeife behandeling dan op salaris gelet wordon. TBr. fr. No. 191 UIJTHOVEN'S Boekhandel Frederikstraat 159a Den Haag. cesteld"do%TtDeruccmfÏeboo£Gd V. LITER a 15 CT. 11111=1 in alle klenren k ct. per flacon (voldoende voor oen hood) by Drogist, Wijds trant 29. Zoekt (e een Ulenst of een Betrek klar Pluist dan uw unvrufe in de Kul ilrcbli ;to cents contut. "ueees verzekerd. Bureau: L. Tlendewet «4. - ONZE- Aanbovelond, L. TIENDE WEG 57. bericht hiermede de ontvangst der 1912 modellen Ropamtie-innchOiig. Vernikkelen en éinailieeren. (zo 9 9 '|io 9 n 9 Q 9 9 Iiotaj In eens volgestort of Ie betalen In termijnen uan f 1.— per maand, waarvan de eersto termijn verschijnt l Maart 1912, do tweede termijn 1 April 1912 en zoo vervolgen» van maand tot maand. Hoofd-Agent N. V. „De Tijdgeest". 1T«| TELEFOON IT56 A. MARKT N'SB 6Z r» Lsssssssa^ s r-AAV i

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2