«laponstoffen, m-CriSTST1- Stadsnieuws. ONTVANGEN-* Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant m n Dinsdag noodigde men hem over de grens en toen hij aan die uitnoodging voldeed, werd hij onmiddellijk gevan gen genomen. Te veel zegen Dq fabrieksarbeider Schlömer te En schede heeft aangifte gedaan van de geboorte van een drieling: twee meisjes en een jongen. Gisteravond zijn er te Parijs weder om revolverschoten gelost, dit keer tusschen agenten en stakende chauf feurs. Toen een agent een staker, die met steenen wierp naar een niet-sta- kenden collega, wilde arresteeren, werd de man geholpen door eenige kame raden, die hun revolvers trokken. Ook de agent kreeg hulp en spoedig was een geregeld vuurgevecht aan den gang-, Ten slotte vluchtten de stakers en kon dus de politie haar arrestant op brengen. De malversaties te Doornspijk. Naar „Het Volk" meldt, heeft het Kamerlid Duys tot den Minister van- Justitie de volgende vraag gericht „In de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk IV der Staatsbegrootfng voor 1912 heeft de Minister van Justi tie medegedeeld, dat door de Justitie een onderzoek was ingesteld naar de beweerde malversaties gepleegd inde gemeente-administratie te Doornspijk. Is de minister bereid mede te deelen of dit onderzoek reeds is afgeloopen en zoo ja, de resultaten van dat on derzoek aan de Kamer bekend te ma ken Opera-prijsvraag. Het Hoofdbestuur de Ned. Opera- Vereeniging nam kennis der opge worpen bezwaren tegen den termijn van 1 Augustus 1912 voor de inleve ring der antwoorden op de door dat Hoofdbe8tuiir uitgeschreven prijsvraag voor de muzikale bewerking van het bekroonde opera-libretto Agnete van Mevrouw G. van Uildriks. Het eenige doel van genoemd be- Btuur is, mede te werken en er het initiatief toe te nemen om de nationaal- muzikaal-dramatische kunst met een inderdaad artistiek waardevol werkte verrijken, geenszins om de mogelijk heid daartoe te verzwaren. Daarom is het besluit genomen art. 9 van de voor die prijsvraag vastgestelde voorwaar den te wijzigen en den termijn van inzending te stellen op uiterlijk 1 De cember 1912, terwijl als govolg daar van art. 11 eveneens is veranderd en dus te lezenr zal zijnDe uitspraak zal geschieden vóór 1 Mei 1913 en vóór 15 Mei daaraanvolgend in de dag bladen worden openbaar gemaakt. Tenoren-pech. Men kan toöh pech hebben als het tenoren betreft. Een heldentenor is tegenwoordig zijn gewicht we zou den haast zeggen aan radium waard. Nu had men aa$ den „Grand-Opera" een tenor ontdekt, Manger genaamd, die in alle opzichten beloofde, den beroemden Caruso nog te zullen over treffen. Natuurlijk werd het wereldwonder als een kasplantje opgekweekt. Maar wat blijkt nu? üe man kan absoluut zich zelf niet beheerschen en heeft Slankenkoorts in den hoogsten graad. oolang hij „en petit comité" is gaat alles voortreffelijk en kan men zich niet genoeg over hem verbazen. Doch nauwelijks ruikt maar de cou lissen of hij beeft als een riet, is abso luut onhandelbaar en doet de gekste dingen. Met het uiterste geduld heeft men alles met hem geprobeerd, echter zon der eenig resultaat. Nadat hij nu in een Lohengrin-voorstelling gedurende de twee eerste bedrijven alles in de uiterste wanhoop had gebracht door zijn krankzinnige nervositeit, heeft hij gedurende de pauze stilletjes den af tocht geblazen, en een briefje achter gelaten dat hij er maar van afzag. Dat is wél tegenspoed! Men schrijft ons: Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Februari bezocht door 250 belangstel lenden uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden 267 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons Ufcd in bruikleen ver zonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd be zocht door 184 vrouwelijke en manne lijke leerlingen. De lessen van den nieuwen cursus voor het emailleeren worden ijverig bezocht en geven den leerlingen veel voldoening de Directie koestert de hoop dat deze lessen er veel toe zullpn bijdragen dezen belang rijken tak van het kunstambacht, die tot combinatie met het metaalwerk hieraan door zijne schitterende kleuren eene zoo groote bekoring verleent, in ons land te ontwikkelen en te ves tigen. Predikbeurten te Gouda. Zondag REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10Va uur- Ds- H. VAN ASSENDELFT. GROOTE KERK. Lijdenstekst Yoorm. Joh. 18: 211. Avonds Matth. 273"—-10. Vooum. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6V2 ure. Ds. DEUR. KLEINE KERK. Namiddag ten 2-ure. Ds. S. BER- KELBAgH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, "Woensdag 6 Maart, 12 uur, Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. Ds. HGJEK van Oudewater. Bijbellezing. GOUDA, 2 Maart 1912. Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden. Gouda, den 27 Februari 1912. Wij 'hebben de eer den Raad hierbij te doen toekomen de van de Com missie van bijstand in het beheer van het gemeente-pensioenfonds ontvangen en door ons in orde bevonden rekening van de ontvangsten en uitgaven van dat fonds over het- jaar 1911, ver gezeld van de noodigo bewijsstukken en van den staat der bezittingen op 31 December 1.1. Uit derekening blijkt dat het totaal der ontvangsten heeft' bedragen f 32414.255 en dat der uitgaven f 32323.32B, zoodat de rekening sluit met een kassaldo van f 90.93. Behalve deze contanten bezat het fonds op ultimo December aan waarden in por tefeuille een kapitaal van f 154369.80 het totaal der bezittingen bedroeg der halve f 154460.73, tegen f 140910.716 aan het einde van het jaar 1910. Betreffende de ontvangsten ver dient vermelding dat aan bijdragen van contribueerende ambtenaren, daar onder begrepen het personeel der Am bachtsschool, werd geind f 6327.965, tegen f 5244.41 in 1910, en dat aan rente werd gekweekt f 6426.615 tegen f 6094.75 in het vorige jaar, terwijl dit jaar voor de eerste maal geboekt wqfden eene bijdrage der Vereenigjjng „De Ambachtschool voor Gouda en Omstreken" groot f 529.075 en wegens terugontvangst van betaalde premien ter zake van de herverzekering van het risico der gemeente ingevolge de Ongevallenwet f 764.005. Wat de uitkeeringen ten laste van het fonds aangaat, aan lijfrenten be schreven door wijlen Mej. Hoffman werd evenals in 1910 betaald f 1040. de pensioenen en gratificatiën verleend v&ór de oprichting van het fonds vorderden f 824.tegen f 1003.in 1910, en voor de pensioenen, toe gekend krachtens de pensioenveror dening, werd een uitgaaf vereischt van f 11445.66 tegen f 10987.16 in het voorafgaande jaar voor de eerste maal komt op de rekening als uitgaaf wegens de herverzekering van het bovenbedoelde risico der gemeente een bedrag van f 1378.645 voor. Wij hebben de eer den Raad in overweging te geven de rekening goed te keuren en te bepalen dat het batig saldo van f 90.93 zal worden overge bracht op den dienst van het loopende jaar. Naar wij vernemen is in de gister avond te Rotterdam gehouden ver- fadering der Orde van advocaten bij e Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam, tot lid van den Raad van Toezicht en Discipline dier Orde met groote meerderheid van stemmen be noemd Mr. M. M. Schim van der Loeff, advofcaat en procureur alhier. De opening van het seizoen van de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" zal op 17 Maart plaats hebben in het clubgebouw aan den Reeuwijkschen plas. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de wedstrijd OlympiaHermes, morgen op het Sportterrein te kwart voor twee zél aanvangen in plaats van 2 uur. Christendom en Socialisme^ Gisteravond sprak «n de Sociëteit „Ons Genoegen" Ds/ S. K. Bakker van Zwolle, voor de afd. Gouda der S. D.'A. P. over Christendom en So cialise. Na opening van de vergadering door den voorz., den hoer Ed. v. Dantzig, waarbij deze mededeeling deed dat deze vergadering vooral ook voor de Christelijke arbeiders was belegd, dat daarom $ok uitgenoodigd waren de besturen der christelijke organisaties, teneinde hen in de gelegenheid te stellen van gedachten te wisselen met den spreker, dat deze besturèi^chter hadden geantwoord geen gebruik te zullen jnaken van de uitnoodiging, kwam Ds. Bakker aan het woord. Het verwonderde Ds. Bakker niet dat de christelijke organisaties niet zouden debatteeren. Dat ie een taktiek aan de rechterzijde, die men zich ge woon heeft gemaakt. Zejf bespreekt men de zaken wel, doch in eïïgep kring uitsluitend met geestverwanten. Naar spr's meening is debat juist de weg om te komen tot een helder der inzicht. In de dagen der oude beweging, aldus spr. heeft men altijd beweerd dat christendom en socialisme nooit kondon samengaan. Die bewering werd geuit zoowel door de christelijken als door de sociaal-democraten. Het chris tendom beweerde men, predikt nede righeid, ootmoed, berusting, door het christendom wordt den domper gezet op den geest, het socialisme wil vrij heid, fierheid en onafhankelijkheid. Men meende dat die begrippen tegen strijdig waren. Men ging verder door te beweren dat - het christendom vijandig staat tegenover het socialisme. Later wer den bij sommige christenen andere bezwaren gevonden, bezwaren van economischen en politieken aard, zoo als, die bij de liberalen bestaan. Maar rechts is het anders. D'e ar gumenten tegen het socialisme zijn gegrond volgens Dr. Kuyper op de antithese: Marx en Christus, de ver persoonlijking van het ongeloof tegen over die van fiet geloof. Nu staat in het partijprogram van de S. D. A. P. aangaande den gods dienst niets. Wol komt daarin voor dat er gestreefd wordt naar scheiding van kerk en staat en ook is algemeen geldend de stelling, dat godsdienst is privaatzaaK. De partij neemt ten op zichte van den godsdienst geen stel ling, doch beschouwt dit als een in- dividueele quaestie. De partijen ter linkerzijde spreken daarover in gelij ken geest. Nu mogen de tegenstanders rechts beweren dat die verkondigde theorie geheel anders is in de praktijk, spr. zegt, dat de feiten bewijzen dat theorie en praktijk gelijk zijn. In de S. D. A. P. is door niemand bezwaren gemaakt tot opname der le den, die het christendom belijden. Er wordt echter door die? leden zonder de partij daarin te mengen, geheel op eigen "verantwoordelijkheid het chris tendom aanvaard en gepredikt. Nu wordt wel beweerd dat de christ 'telijke arbeider in socialistische kringel zijn geloof verliest, uit eigen ervaring kan spr. dit betwisten. Juist bij be strijding van een krachtig geloofwordt dit gesterkt en wordt het een heilig bezit. In de kringen der sociaal-demo craten, zegt spr., wordt de godsdien stig overtuiging gaarne gerespecteerd. Men zegt ook dat de sociaal-demo craten zich stellen op het standpunt van het historisch materialisme en spr. licht dat standpunt van Marx toe, maar dat is niet juist. Die beschou wingen worden niet algemeen aan vaard. Men kan zeer goed de maat schappij-beschouwing van Marx aan vaarden eh als onjuist zijn verklarin gen omtrent de geestelijke verschijn selen afwijzen. loeide factoren zijn in de partij opgenomen. De S. D. A. P. heeft het uitgesproken dat de histo- ri8ch-materialistischewereld beschou wing uitsluitend is privaatzaak. Spr. stelt de wereldbeschouwing van den christen-socialist tegenover die van den practischen materialist. Spr. wil bouwen een tempel van geestelijk leven, gegrondvest op de fundamenten van een welverzorgd stoffelijk bestaan. Dat stoffelijke is niet het doel, doch het is het noodzakelijk middel tot verrijking van het geestelijk leven. Spr. zegt, het is niet een zaak van be- looven, doch wij zeggen, zet uwe oogen wijd open, opdat ge alles goed door schouwt. Ge hebt dan den hoogen durf vervolgingen te trotseeren, des noods een breuk in uwe familie te doorstaan maar ge zult u zelf dan kunnen voeren naar een beter mate rieel leven. Men zegt ook dat de sociaal-demo craten brengen verbitterihg, haat en wrok. Ook dat is naar spr. meening onjuist, het kapitalisme geeft daartoe aanleiding. Die haat, i£ volgens spr. niet tegen bepaalde menschen gericht die meestal zelf zijn de slacht offers van het stelsel, doch de strijd wordt gevoerd tegen het stekel. In de verte liggen de blijde landen der gerechtigheid. Het licht daarvan werpt zijn schijnsel vooruit. Blijdschap moet er zijn, moed om te strijden, die zul len den mensch brengen over de bit terheid heen. Men zegt ook dat de soc. dem. den klassenstrijd ontketenen. De prediking van het christendom, de menschen zijn allen broeders, gaat, zegt men, recht tegen den klassenstrijd in. Spr. noemt dit de infaamste beschuldiging. Spr. geeft een uiteenzetting van het bestaand klassenverschil waaruit nood wendig de klassenstrijd is gevormd. De S. D. A. P. predikt volgens spr. den klassenstrijd niet, maar wil over den klassenstrijd hoen de menschen voeren naar de klassenlooze maat schappij. Dat is haar grootste ideaal, dat zij met het christondom gomeen heeft. Een langdurig applaus dankte den spreker voor zijn met gloed voorge dragen rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door don hoer D. Harkink, voorzitter der afd. Gouda van „de Dageraad". Deze debater had naar aanleiding vtüii Ds. Bakker's geschrift „Christen dom en Socialisme" zijn bezwaren tegen diens beschouwingen op schrift gesteld. Na. een overzicht der vorming van de S. D. A. P. gaf debater een uitvoe- rige uiteenzetting van het materialisme en trok daaruit de conclusie dat de christelijke partijen een blok aan 'tbeen zijn en een gevaar vormen voor de arbeidersklasse. Debater kon geen ver trouwen stellen in de christelijke wereldbeschouwing. Debater vond het zeer vreemd dat de sociaal-democraten, behoorende tot de ongodisten, zouden zijn uitgekozen, om in Gods werk be hulpzaam te zijn. Naar debater meent is de kerk vqeleer de soc.-dem. tegemoet gekomen om de scïiaapkens onder hare hoede te hou den. Wanneer Ds. Bakker's meening is dat 't Christendom alles is, dan zegt de bater, kunnen geen christen-socialisten worden erkend. Debater noemt het standpunt van Ds. Bakker zwak. De spreker repliceerend verklaarde dat het door don heer Harkink aan gevoerde gohoel buiten de orde ging, over spr.'s rede had debater niets aan gevoerd. Echter meende spr. te moe ten protesteeren tegen de aantijging als zou dö kerk, wat in dit geval wil zeggen, die enkele predikanten, ^aar- toe spr. behoort, de s.d. als middel hebben aangegifepefi om de schaapkens te behouden. I Spr. zeide door de soc.-dem. meer „schaapkens" te hebben verloren dan gewonnen, üe kerk is naar spr's meening tot nog toe te kort geschoten in haar plicht ten opzichte van het proletariaat. Van de schuld, die de laatste 100 jaren rust op de christen heid, willen wij trachten iets te delgen omdat- wij het niet kunnen laten. Als sociaal-democraten, zeide spr., willen wij meetffechten in het proletariaat. De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor de stakende kleermakers in Leeuwarden. Biljartwedstrijd GoudaAmsterdam. Hedenmiddag te 2 uur werd door den hoer H. Eijssen, als voorzitter der noodigende Goudsche Biljartclub „Ter Gouw" de biljartwedstrijd Gouda Amsterdam geopend. In een korte toespraak schetste de fieer Eijssen de groote belangstelling die voor het biljartspel tegenwoordig wordt gevoeld, en wees er op dat een wedstrijd als thans is uitgeschreven mede zal werken om die belangstelling nog meer te doen toenemen. Het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen is zoo welwillend geweest de wedstrijdplannen van de Goudsche club te steunen door beschikbaar' te stellen een zilveren wisselbeker die aan den speler zal worden uitgereikt, die er in slaagt driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel dezen prijs te winnen. De Goudsche Club heeft bij het samenstellen van den wedstrijd direct gedacht uit te noodigen de Amster- damsehe Biljartclub K.R.A.S., waar van de leden in korte tijden getoond hebben dat zij op het groene laken wat prestoeren. Na een welkom aan die leden die hedenmiddag tegenwoordig waren en met den wensch, aan hen dat het ver blijf in Gouda en de wedstrijd van heden* en morgen hen gerfoegon zal verschaffen en bij hen in herinnering aal blijven, verklaarde de voorzitter het concours voor geopend. De Kolfzaal der Sociëteit is thans in biljartzaal hèrschapen. Op de ge dekte steenen vloer zijn thans op ruimen afstand van elkander drie zeer mooie Wilhelmina-biljarts geplaatst, die de biljartfabrikant Salomons, Stadhouderskade, Amsterdam zoo wel willend is geweest gratis voor dezen wedstrijd beschikbaar te stellen en te plaatsen. Dezelfde firma heeft daarbij een 12-tal queuen ter beschikking van de spelers gesteld. Boven elk der biljarts zijn twee speciaal daarvoor aangelegde electri- sche lampen bevestigd, die vanavond hunne uitstekend? diensten zullen bewijzen. _De wedstrijd omvat 36 partijen van 150 caramboles, waarvan heden en morgen elk 18 zullen worden gespeeld. Van de Amsterdamsche club nemen aan het concours deel de heeren J. Oldigs, L. E. JMdigs, W. Prijde, J. Jansse, O. G. Khouw en C. J. Vrouwis, terwijl van „Ter Gouw" medespelen de heeren J. Homoman, C. W. den Hoed, J. A. Verhoeff, H. Eijssen, C P. Backers en B. Bqrlijn. Buiten de door de Sociëteit uitge loofde fraaie zilveren wisselbeker heeft de biljartclub „Tor Gouw" een aantal fraaie kunstvoorwerpen als prijzen uitgeloofd. - Het concours hedenmiddag te 2 uur aangevangen, wordt vanavond, te half 0, acht voortgezet, om daarna morgen op dezelfde uren opnieuw aan te vangen. Na afloop van het concours zal heden en morgenavond door lo klas Amateurs uit Amsterdam een groote match worden gespeeld. Zeer waarschijnlijk komt heden avond de bekende biljartspeler de heer H. Robijns Amsterdam zijn kunst op .het groene laken toonen. De belangstelling van de zijde van hot publiek was vrij groot. Menige mooie serie werd er gemaakt. Brieven uit de Hofstad. Wegens plaatsgebrek zal de gewone wekelijksche „Brief uit de Hofstad" in ons volgend nummer worden op genomen. .De raad der gemeente D°pik heeft besloten om voor don aan te leggen' spoorweg SchoonhovenUtrecht oen renteloos voorschot van f 10,000 be schikbaar te stellen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de Commissie in 1912 belast met het afnemen van de examens tA: verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a, der wq£ tot regeling van het lager onderwijs, zal zitting houden te Utrecht, voor de arrondis sementen Gouda, Schoonhoven, Woer den en die in de provincie Utrecht. Moordrecht. De openbare verga dering van de Vrijzinnige Kiesverée- niging alhier, welke was uitgeschreven tegen Maandag 4 Maaart a.s., is wegens verhindering van den spreker uitge steld tot Vrijdag 8 Maart a.s. Woensdag 6 Maart wordt te Stolwijk oen hulptelegraaf- en hulptelefoonkan toor voor het algemeen verkeer open gesteld, welks diensturen zijn op werkd. van 9 u. v.m. tot 1 u. n.m. en van 2 tot 3 tot 7 u. n.m.op Zon- en feestdagen 8 tot 9 uur v.m. INDISCH NlEü'WS. De cipier van de boei te Malang schijnt zich niet te mogen verheu gen in te tevredenheid van de gevan genen, schrijft de correspondent aldaar van de „N. Soer. Crt." Dat is natuurlijk ontzqttènd jammer. Zijn voorganger genoot wel die eer, doch dat was juist de oorzaak van zijn ont slag. De gevangenen speelden zoo'n beetje den baas en daarin heeft de tegenwoordige titularis nu eenige ver andering gebracht. De gebruikelijke anonieme brieven werden te baat ge nomen, doch werkten niets uit. Dezer dagen had een achttal Chineezen van het onvervalschte ras het weer te kwaad. In werken hadden deze heeren geen trek, of moesten eerst dit en ctofc. De cipier vond, dat de tijd gekomen was om dien heeren een afzonderlijk plaatsje te geven, waarmede zij ook al niet tevreden waren. Hij, die het eerst voor afzondering in aanmerking kwam, „macaode iets, waarop zij allen den cipier aanvielen om hem met hun gereedschappen te doen kennismaken. Een kleine Madoerees zag dit, sprong 7 toe om den cipier te helpen, waaraan het is te danken, dat de cipier slechts een lichte verwonding opliep. Ook de Madoerees kwam er betrekkelijk goed af, werd voor zijn moedig gedrag on middellijk met f25 beloond door het hoofd van het plaatselijk bestuur, ter wijl nog wel een vermindering van straf zal volgen. De Chineezen waren met behulp van 1 anderen spoedig opgesloten één hun ner vond dat zoo onaangenaam, dat hij zich aan den ketting van zijn boeien ophing. Over 't algemeen hebben de gevan genen het hier goed hun verblijf is kraakzindelijk, doch zij moeten flink werken en dat schijnt dat soort volkje wel eens te mishagen. Nader werd gemeld dat de belhamel van het opstootje, na zich van zijn boeien te hebben bevrijd, zich door ophanging zelf v»n het leven beroofde. Opgave der Personen, die zioh gedurende de week van 23 Febr. tot 1 Maart in de gem. gevestigd of dezp verlaten hebben. GEVESTIGD F. W. Dijkhuis uit Leiden in Graaf Florisweg 22F. Steijn uit Amster dam in Bleekerssingel 23P. J. den Herder uit Goes in Vlamingstr. 32 B. Kampen schilder uit Oude Pekela in Boelekade 48 A. Schuilenburg uit Amersfoort in Lange Tiende weg 70 N. J. Oskam uit 's Gravenhage in Rid der van Catsweg 23J. C. Bode uit Boskoop in Derde Kade 19 N. E. M. Heisterborg uit Utrecht in Doelenstr. 17 M. Dorst fiakker uit Wamel in Oosthaven 15 J. Scheepers bakker uit Nijmegen in Oosthaven 15 G. J. Goe de waagen uit Amsterdam in Gouwe 56; G. van Leeuwen uit Zoetermeer in Turfmarkt 64 J. P. Veldhuis uit Nij megen in Turf singel 63 W. Koeman uit Moordrecht in Peperstraat 3. VERTROKKENEN J. Sparnaaij, uit Gouwe 190 naar Rhedon, Hoofdstr. 382 O. J. Péek, uit Markt 66 naar Culemborg, Station C 42Th. J. J. Bertels, schilder, uit Kleiweg 81 naar HulstH. J. C. Reekers, uit L. Dwarsstraat 1 naar Utrecht, Van Wijkstraat 1 W. H. Bos, uit Raam vlf>8 naar Rotterdam. Pupillenstraat 36a G. Boere, uit Spie ringstraat 89 naar Waddinxveen bij A. NederhofP. J. Roode, uit West haven 46 naar Rotterdam, Vlieger straat 40b D. J. OuWeneel, uit Doele- straat 11 naar Utrecht, Mei Tasman straat 61 bisB. Nieveld, pit Corn. Ketelstraat 75 naar 's-Gravenhage, Nieuwe Maasstr. 144P. J. Haver kamp, uit Fluw.singel 8 naar Katwijk aan Zee, Burgerdijkstr. 12J. van der Wolk, uit Bogen 20 naar Rotter dam, Emmastraat 20 F. de Bruin, uit Boelekade 51 naar Rotterdam, Goudsche Singel 50bB. Scholten. uit Baanstraat 32 naar Opsterlanc (Hei/huizen)W. Dozij, 1° luit. Inf., uit .Fluw.singel 35 naar Loosdrecht J. de Bakker, uit Gouwe 31 naar Bodegraven C. J. Erberveld, uit Wil lens 27 naar Oudenbosch, Pensionaat St. Anna. POLITIE GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Eenige sleutels, een ring met sleutels een dubbeltje, een horlogeketting en een zilveren vingerhoed. Voorts zijn te bevragen Een dameslaars bij N. Kulik, Vrou- westeeg 22een damesla ars bij Tom, Nieuwehaven 182; een lorgnet in étui bij N. van Eijk, Vrouwesteeg 31een lorgnet in étui bij J. J. Doeleman, R. C. School Spieringstraateen taschje bij W. Grootendorst, Wijdstraat 22 een portemonnaie bij A. Wiltenburg, Turfmarkt 57een zilveren halsket ting bij J. Breedijk, Vierde Kade 14 een gulden bij Benschop, Kuiperstraat 17een kinderslede bij Van Unen, Vierde Kade 46een heeren hand schoen bij van Vliet, Naayerstraat 15 een pak couranten bij T. van Hemert, Bockenbergstraat 39een portemon naie met inhoud bij Sandijk, Jan Phi lips weg 7een sigarenpijp in étui bij C. W. Runge, Gouwe 192een por temonnaie met inhoud bij A. Bijl, P. C. Bothstraat 43een koperen medaille bij H. v. d. Draay, Gouwe 212 een Duitsch leerboek bij S. Zaal Markt 32 een kinderportemonnaie bi A. v. Duuren, Kattensingel 57een gouden oorbel bij M. van Essen, Boc kenbergstraat 35een rijwielzadel bij H. J. Scholten, Stolwijkersluiseen hondje bij Braat, Fluweelensingeleen Bleutel bij W. Vergeer, Boelekade 11 een ceintuur bij C. W. Runge, Gouwe 192 een gouden ring bij A. Vis, Boe lekade 60 een goudeqf ring bij W. v. d. Heuvel, Aaltje Baksteeg 8een touw bij T. Anders, Kleiwegstraat 15een koperen penning bij K. de Jong, Graafflorisweg 20 Leen staart van een bont bij A. A. Kok, Doele- straat 8een R. C. Kerkboekje bij J. Polet, Jan v. d. Heijdenstraat 14 een kruisje bij T. Moons, Bloemendaal 65 twee moeren van een wagenas bij »P. d. Laan, Groeneweg 25 een kinder bontje bij v. d. Pol, Fluweelensin gel 28een paar kinderwantjes bij v. d. Linden, Karnemelksloot 155een zilveren broche bij J. Schinkel, West haven 39 een zilveren geldstuk bij A. Prinsenberg, Achter de Visqhmarkt 78een zilveren armband bij P. v. ój. Hóeven, Jan v. d. Heijdenstraat 9 een rozenkrans bij J. Loeflang, Nieuwe haven 202een rozenkrans en eeu lederen koker bij Mej. M. v. Vleuten, Nieuwehaven 324een portemonnaie bij C. v. d. Klein, Boelekade 70een lorgnet in étui bij C. v. d. Want, Tuinstraat 38een paardendek tij S. d. Sloot, Prins Héndrikstraat 19 een brillendoos bij G. de Waal, Boscli- weg 11; een vingerhoed bij B. Wil tenburg, Turfmarkt 57 een heeren handschoen bij T. Ham, Oosthaven 71 een ceintuur bij C. v. d. Tuin, Lange Noodgodsteeg 25 oen zilveren oorbel bij H. Bontekoe, Naayerstraat 23 een portemonnaie met inhoud bij Michaë- lis, Boelekade 132 eenige centen bij P. Eijkhof, Bockenbergstraat 45 een sok bij H. C. Brouwer, Heeronstraat 131 een speld met zilveren knopjes bij L. Kroeders, Nieuwehaven 163 een wandelstok, aan het Postkantoor een zilveren halsketting bij L. J^Boeg- heipa, Geuzenstraat 60 een hondje bij Boumans, Kattensingel 21 een kora len halsketting bij M. W. Schouten, Lange Dwarsstraat 21een mes bij v. d. Want, Keizerstraat 10een schroevendraaier bij Hortensius. Hee renstraat 38een gouden oorbel bij Wed. Slaman, Lombardsteeg 1 een jongens jasje bij P. Bunschoten, Wees erf 6; een kip bij II. Hilgers, Raam 16een dubbeltje bij N. Heijkoop, Naaierstriat 3 een parapluie bij K. de Geus, P. C. Botstraat 16 een R. C. Kerkboekje bij C. van Kooten, P. C. Bothstraat 09 een ceintuur bij J. Leeflang, Nieuwehaven 203een portemonnaie met inhoud bij J. Re- paron, Nieuwehaven 32 een honden halsband bij M. Baas, Gouwe 206 een portemonnaie met inhoud bij üel- chambro, Peperstraat 5 een bont bij Groeneweg, Raam 142een zwarte muts hij Jj v. d. Kind, Prins Hen drikstraat 105een draagzeel bij van Gent, Nieuwehaven 260een porte monnaie met inhoud bij Mej.' lJssel- stein. Spieringstraat. Gouda, 1 Maart 1912. De Commissaris van Politie, A. BERTHEÜX. ALLERLEI. Van den onlangs overleden beroem' den Engelschen chirurg lord Lister vertelt de Gaulois de volgende anec dote. Lister werd eenmaal Dp het middernachtelijk uur bij een rijken patient gehaald. De zieke scheen ge neigd zijn ziekte ernstiger en gevaar lijker voor te stellen dan zij was. elk geval ontving hij Lister met wan hopige zuchten. „Ach dokter, ik ben zeer erg, ik geloof dat ik zal sterven." Lister onderzocht den patient en zeide ten slotte: „Hebt u uw testament gemaakt?" „Neen," antwoordde de patient ver- bleekend. „U gelooft dus „Hoe heet uw notaris?" „De heer X. dokter." „Laat hem roepen!" „Maar dokter, op mijn leeftijd „Laat hem roepen en ook uw vader en ook uw beide zoons." „Dus moet ik sterven?" „Weineen, maar ik wil niet de eenige ezel zijn, die u vannacht uit zijn bed hebt gehaald Donderdag is een groot gedeelte van een in aanbouw zijnde boerderij van de Maatschappij tot Exploitatie van Landbouwondernemingen de Prince- peel te Mill ingestort. Drie van de ven daar aanwezige werklieden zijn zoodanig verwond, dat zij onder ge neeskundige behandeling moesten ge steld worden. De oorzaak is niet'met zekerheid op te geven. („N. R. Ct.") 08s bij Nacht. Onder dit opschrift geeft het R. K. dagblad „De Tijd" een lang verhaal over de meer dan ellendige toestanden die in dit Brabantsche plaatsje nog bestaan. Dezer dagen kwamen er eenige bur gers van Oss voor de Bosscher recht- 1 bank wegens wederspannigheid. Een hunner verklJkrde, dat hij niet meer tellen kon, hoeveel borrels hij op den avond, waarop het strafbare feit gebeurde, had gebruikthij was stomdronken geweest, Een ander, .een mager, bleek 19- jarig kereltje, zei, niet dronken te zijn geweest, want hij had ma»ar twintig glazen bier en een kwantum borrels jenever op Wanneer komt de Brabantsche Vader Mathew? Een eigenaardig geval. Volgens een familie te Watergraafs meer maakte dé dienstbode zich her haalde malen aan kleine diefstallen schuldig. Om haar vrees aan te jagen liet de heer des huizes de dienstbode qen verklaring teekenen, waarin zij erkent, meermalen diefstal te hebben gepleegd. Tevens beloofde zij in die schuldbekentenis te zuilen beteren. Wijl zij verdacht werd kort voor haar vertrek nog het een en ander ont vreemd te hebben, diende haar meester bij de politie een aanklacht tegen haar |n. D|e beschuldigde werd in verhoor gendmen. Pertinent ontkent zij alle schuld en bovendien beweert zij, dat Verklaring valschelijk is opge maakt. Nimmer heeft zij zoo'n stuk ondertoekend. Teneinde klaarheid in deze zaak te [brengen* is de justitio met oen en ander in kennis gesteld. De Engolsche Korrespondent der „Nieuwe Rott. Courant" doet belang rijke mededeelingen aangaande het alkoholgebruik daar te lande, uit ge gevens ontleend aan de Statische studio, door den Heer G. W. Wilson namens „Royal Statistical Society" gemaakt over de laatste twintig jaren. Naast de ekonomischo faktoren heb ben accijnsverhooging, wijziging in het aantal vergunningon, sportver- maak en goedkoopore reisgolegenhe- dén hun invloed ten goedeJdoen gol den het cacao- en theevorliruik steeg geleidelijk, hot aantal onthowdonj^öttdm do arbeiders vermeerderde vptf177.000 in 1890 tot 640.000 in 1910. Ook is het verhougend» te lezen, dat het" medische oordeel over alko- holische prikkels zich wijzigt en zeker wel ten gevolge daarvan werd inr eenige bij name genoemde zi,ekonhui^ zon en hospitalen veel minder alkolml verstrekt. In deze 20 jaren 'yan onderzoek steeg de algemeone welvaart, de loonen werden verhoogd en ,het alkoholge bruik nam af. De afd. Haarlom van den Volks bond tegen Drankmisbruik, besloot in te zenden als voorstellen door de algemeene vergadering een, om bij de Regeering aan te driugen op invoe ring van huisvlijt, succes in de kazer nen met financieelen steun van Re geeringwege en een vragende aan het hoofdbestuur om voorlichting in zake inrichting van volkstuinen. BOEKAAiNKONDIGING. Bij de Stoomdrukkerij F. J. A. L. Cordens te 's-Hertogenbosch verscheen „de Arbeidswet 1911", voor werk gevers op eenvoudige wijze verklaard door Prof. L. van Aken, hoofdredac teur van „Het Patroonsblad". Dit boekje is eigenlijk een index op de Arbeidswet, daar het in hoofd stukken, die nog weer zijn onderver deeld, datgene bevat, wat voor werk gever en werknemer noodig is van de Arbeidswet te weten en waarin vrij duidelijk zijn vermeld de plichtingen die elk van hen heeft na te komen. Het is een populaire uiteenzetting Bij de Hollan dia-Drukkerij te Baarn verscheen Groote Godsdiensten serië II n°. 1. Romeinsche Religie (tot de dagen der Grieksche Filosofie binnen Rome) door Dr. J. Vürtheim, rector van het Erasmiaansch Gymnasium te R'dam. de haven van Dover gesleept waar alle passagiers heelhuids zijn ontscheept. Muiterij in een gevangenis. Lareda (Texas), 29 Febr. Reizigers komende van Monterey (Mexico) rap porteeren dat de gedetineerden in een strafgevangenis gisteren aan het muiten zijn geslagen. Er zijn er zes gedood. Het oproer is gedempt. Meer dan 20 oproermakers zijn terechtgestelde Te Peking, ai, 1 Maartf Door den brand de plundering in Peking is veel vreemd eigendom vernield resp. ge stolen. De woning van de Nankinger afgevaardigden word door gewapende lieden bestormd, zoodat deze over de daken in het nabijzijnd missie-huis moesten vluchten. De plundering en de brand duurden tot vier uur 's mor gens voort. Gravenhage. H. M. de Koningin schonk een gift van 50 gld. en H. M. de Koningin-Moeder een van 100 gld. aan het Leger des Hoils ten behoeve van het verblijf voor dakloozen. Regentes Luxemburg. Luxemburg, 2 Maart. Heden heeft de Rqgontos de eed afgelegd op" het Kasteel Berg, voor een deputatie uit do Kamer, in tegenwoordigheid van de jeugdige Groothertogin, haar zuster en den Minister van staat Eijschen. Hot was een indrukwekkende pleoh- tighjsid. Londen, 2 Maart. Nog veel eerder dan men gedacht had doet het gebrek aan steenkolen zich gevoelen. To Glasgow waren gisteren 20000 arbeiders werkeloos en men verwacht dat dit aantal Maandag tot 2 ïi 300000 zal zijn gestegen. In den Territorial to Glasgow zijn de geweren afgenomen. De Central Railway is gesloten zon der onderscheid van leeftijd of sexe. Laatste Berichten. De staking der mijnwerkers. De tekst van het telegram gisteren te Londen ontvangen door de federatie van mijnwerkers luidt: t „Dank voor den stoot dien gij aai); de internationale mijnwerkersbeweging geeft. Binnen enkele dagen zal het mijnwerkend Frankrijk in staking zijn. (w. g.) Bexant, Syndicat Anzen. Botsing in het Nauw van Calais. Londen, 1 Maart. Do pakketboot „Le Nord", die dienst doet tusschen Calais en Dover, is in botsing ge komen met een Engelsche stoom boot. De Pransohe pakketboot, die njn boord had een groot aantal reizigers, is ernstig beschadigd en werd naar een groote keuzo in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, van het Koninklük Meteriologisc.h Instituut te DE BILDT. Hoogste barometorstand 766.8 te Pergignan, laagste stand 736.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Meest krachtige tijdelijke wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidweste lijke wind, betrokken mot regen, later opklarepd, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 29 Fob. Adolf Alphons, ouders L. F. M. Doroleijors on P. J. van Essen. 2 Maart. Catharina Maria, ouders F. Kalmeijor en C. Verkleij. OVERLEDEN1 Maart. M. Stop pelenburg, wed0, van J. de Mik, 76 j L. Versluis, echtg. van W. Riet veld, 28 j. B. van fier Bon, wed0, van J. Borst, 98 j. REEUWIJK. GEBORENTeunisje, ouders G, Kampert en K. Bettink. Betje ouders J. Ruitenburg en J. Kwaker- naak. Jansje, D. Oosterwijk en E. Schouten. Adriana Maria, ouders W. J. de Wit en A. J. M. Rath, HAASTRECHT. Gedurende de maand Februari. GEBORENAntonius, ouders M. de1' Roos en M. Steenbergen. Maria Johanna, ouders M. Reichard en M, J. Baas. Maria Cornelia, ouders G, Mulder en A. A. van Klaren. An- thonius Johannes, ouders G. F. Kemp en P. van Kuijk. - GEHUWDGeene. OVERLEDEN W. B. Oskam, oud 2 m. A. Broeveld, 73 j. echtg. van O. Boere. M. J. Baas, 28 j. echtg. van M. Reichard. A. Boere 77 j. wed. van J. de Korte. VLIST. GEBOREN Jacob Jan, (ouders P. van Renswoude en N. A. Baas. Gijsbertus Cornelia, ouders L. Rietveld en C. Rietveld. OVERLEDENP. G. Klarenbeek, 2 m. A. Schep, 7 j. N. W. Oskam, 5 w. GOUDERAK. Gedurende de maand Februari. GEBOREN): Adriana, ouders A. Terlauw en A^de Koning. Annigje, (Aiders G. Graveland en I. K. Grave- land. Willem, ouders W. de Bruijn en N. de Vos. Aaltje, ouders J. Hoogendoorn en A. de Vink. Maarten, ouders P. Hailing en A. van den Heuvel. Adrianus, ouders D. A. Verstoep en A. van Vliet. Geer truida, ouders P. de Jong en P. Boute- steijn. Willem, ouders A. Rustwat1 en A. de Kwaasteniet. Gerdiena, ouders W. Hunink en G. Bron OVERLEDEN M. J. Reichard, 5 d, W. Stam, 2 j. - VAN, DEN lif feclenhan del te Amsterdam 2 MAART 1912. Staalslecninseii. l°2* h°Se™ Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 82l3/16 831/2 Öostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 901/a 90 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. U49/ Russische Obl. 1906 5 pet. 101V, ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 93 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 93' ld Obligatift Go Emis sie 4 pet. 883/* Japan. Obl. 1899 4 pet. 87 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46 Brazilio. Funding Lee ning 6 pet. 1053/« d. Obl. 1889 4 pet. 88'/, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ö85/t Kuiik- en Creillet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelon linlush' Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 513/t Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 73 Anglq American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoom" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuui-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. Q. A Scheepvaart MyeP. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgéft. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silan" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen- Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonen Spoorwogmij. Aand. dito ülito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow: A. Wabash Gow. Aand. Preinieieeningen Amsterdam Aand, 3 pot 1017/ Hongarije. Thei. s-Re- gulirungs-Ges. 4pct. j 1541/% GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. tr Amerikanen vast, Petroleum zeer kalm, Tabakken kalm, Nat. Staatsf. prijshoudend en stil, Buitenl. prijs houdend evenals Mijnen, Tranrwaarden iets beter. 216 318 188 69 V; 459 647. 156 480 465 180 120 197, 114 15 40 47s 12 857/i 973 637 1857: f104. 997: 165 893/k 46 58'3/, 53 747» 63'V.f 216 1897a 697/8 6G 156 Wh 450 180 lö'/j 114 12'/,, 63» 99 31 1667/8 7'/,» 101'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4