- ♦laponstoffen, 3Bin.ner3Lla,xa.d. Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effeotenhandelte A nistnrdani - - - - - - - - - kT' - Nederland en China. Het Ilaagsche Correspopdentiebu- reau publiceert de volgende mede- deeling Volgons niet-ambtelijke berichten volgt de gerechtelijke instructie inzake de gearresteerden wegens de ongere- §eldheden onjjler de Chineezen te oerabaja, den gewonen loop. Naar mate al of niet-van hun schuld blijkt, zulten de gevangenen in voorloopige hechtenis gehoudetl of in vrijheid gesteld worden, terwijl er ook aange houden verdachten uit de preventieve hechtenis ontslagen kunnen worden, die toch nog een strafvervolging heb ben te wachten. Intu8schen wordt verzekerd, dat de jongste voorvallen en maatregelen tot dusver geen invloed hebben ge oefend op de handhaving der weder- zijdsche vriendschappelijke verhoudin gen tus8chen beide Rijken. De buitenlandsche betrekkingen worden langs den gebruikelijken diplo- matieken weg rechtstreeks onderhou den tusschen de departementen van Buitenlandsche Zaken der beide lan den, zoodat er van onderhandelingen van China rechtstreeks met het gou vernement van Ned.-Indië en omge keerd geen sprake is. De berichten houdende aankondi ging van terugroeping van gezanten en van het stellen van een ultimatum door China missen, volgens betrouw bare inlichtingen, allen grond. Nederland en de Engelsche mijn werkersstaking. Het belangrijkste gevolg van de Engelsche raijnwerkersstaking is voor het oogenblik een niet onaanzienlijke daling van de zeevrachten in sommige richtingen. Dit lag ook voor de hand, daar de Engelsche havens voor het aannemen van vracht zooveel moge lijk worden uitgeschakeld uit vree?, dat de schepen bij aankomst aldaajr zich niet van bunkerkolen zullen kun nen voorzien en dus niet zullen kun nen vertrekken. Do vaartuigen zoeken dus alle emplooi naar de continentale havensvooral is dit melkbaar in de erts vrachten, waarvan de noteeringeli 9 pence zijn gedaald. Ook do uitgaan de steenkolenvrachten van hieruit zijn lager. Intusschen is dit slechts een tijde lijk verschijnsel, daar ,is aan te nemen, dat na opheffing der staking'zélfs ee ft belangrijke rijzing zal volgen. Dë steenkolenprijzen zelf zijn natuurlijk zeer gestegen, wat trouwens reed? enkele dagen geleden het geval was. Men heeft te betalen 25 sh. per ton tegen verleden jaar 13 sh. 6 d. Wat de loopende contracten betreft, het Duitsche pyndicaat effectueert deze tegen de overeengekomen prijzen tot het in het contract voorziene maxi mum van 200 tons. Voor meer moet de prijs van den dag betaald worden. Aan te nemen is, dat de Duitsche kolenindustrie wel vaart bg den toe stand, omdat zij weigert nieuwe clien tèle aan te nemen dan op jaarcontract. Elke nieuwe overeenkomst, die aldus wordt afgesloten, gaat ten koste van de Engelsche kolen. (Hbld.) De Pest op Java. Bij het Departement van Koloniönr is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van. Ned.-Indiö^ d.d. 2 dezer, betreffend^ pestgevallen op Java gedurende het veertiendaagsche tijdvak van 14 tot en met 27 Februari jl. „Afdeeling Malangdertig nieuwe „pestgeéallen, acht en twintig dooden. „Toeloengagoeng en Madioen elk „drie doodelijke gevallen." .In verband met de verschillende geruchten verneemt het Vad.* thans met zekerheid, dat de heer Herman Ileyermans zich binnenkort te Amster dam zal vestigen. CXXIII. We hebben deze week weer volop van een verkiezing, genoten. Ware het een gewone, politieke verkiezing geweest, ik zou er hier niet over schrijven, maar het was een heel bij zondere, omdat, niettegenstaande de strijd ging tusschen een liberaal en een anti-liberaal, men daarvan zoo goed als niets bespeurde. Het werd immers zóó voorgesteld, alsof het ging tusschen een „zuinig" en een „duur" man, tusschen een voorstander van bezuiniging en een opdrijver van de gemeentelijke lasten. Of deze wgze van voorstelling, die niet heelemaal door den beugel kan, succep heeft opgeleverd, weet ik, dit schrijvende, nog niet. Eigenaardig blijft in ieder geval, dat men gemeend heeft de financiën der gemeente als inzet te moeten nemen van een verkiezing. Wjj zouden niet gaarne voorspellen, dat het zoo blijven zal; dan zou men allicht van beide kanten op eikaars zuinigheid in den Raad gaan letten en vermoedelijk zou dan blijken, dat het hier de geschiedenis van pot en ketel is. Immers, noch Rechts, noch Links bezit het monopolie van zui nigheid, noch dat van verkwisting. Aan beide zijden vindt men voorstan ders van groote zuinigheid, tegenover anderen, die meer durf hebben en niet opzien tegen hooge uitgaven. Het lijkt mij dan ook verkeerd gezien, om uit de heerschende meening dat het wel wat royaal soms toegaat in onze gemeentelijke huishouding, een politiek fortuintje te kloppen. Met dit al blijft het interessant, dat men dit gepoogd heeft in den zoo vooruitgaande stad als de onze. Di\ wijst er op, dat men aanneemt, dat in breede kingen onder de burgerij ontevredenheid bestaat over ons stads beheer en wie mijne Brieven reeds eenigen tijd leest, zal begrijpen, dat dit mij allerminst verwondert. Vol komen juist is, dat in den goeden, ouden tijd veel werd nagelaten uit sluitend om de belastingen hier laag te houdenwe zitten nu eenigszins, om 't huiselijk uit te drukken, met de gebakken peren. Er was achterstand en er diende dus ingehaald te worden. Volkomen terecht zag ons stadsbestuur in dat men niet kan blijven teren op een oude reputatie, dat een stad als de onze met haar tijd behoort mee te gaan, wil zij vreemden blijven lokken en boeien; bij iedere uitgave terstond te vragen, wat dat „inbrengt", ver langt dan ook niemand en een ieder erkent, dat veel gedaan werd, dat, zij 't ook indireat, der gemeente baat bracht. Het jtongokik wilde echter, dat 's-Graven-Hage een beetje van het eene uiterste J in het andere viel vroeger deed men bij wijze van spre ken „niets", wat niet absoluut urgent en onvermijdelijk Wasnu wil men echter alles aanpakken en vrijwel alles tegelijk. Daarbij komt nog het on geluk, dat we pas een plaatselijke inkomstenbelasting kregen en dat die ingevoerd werd alsof de burgerij was taillable et corvéable a merci. Het liep eenvoudig de spuigaten uitde ambtenaren sloegen maar aan. Door dit alles steeg de ontevredenheid bjj velen ten top. En onnatuurlijk zoti 'tdan ook volstrekt niet zijn indien enkele gebelgden deswege cle gemeente den rug hadden toegekeerd. Nu ben ik uiterst weinig gevoelig voor zulk wegloopen het zullen er altijd slechts weinigen zijn, die zulks doensom migen zullen zelfs wel terugkomen wanneer zij bemerken dat het elders ook duurder wordt en wellicht minder aangenaam dan in het bekoorlijke Haagje en diegenen, die in den omtrek gingen wonen (voornamelijk in Was- senaer) zullen weldra verder moeten trekken of weer gaan bijdragen in de gehato' en ontvluchtte belasting vroeg of laat zal de residentie immers die voorstadjes annexeeren (er zijn reeds ernstige plannen) en dan is men vanzelf weer Hagenaar, zij 't ook tegen wil en dank. Een der bladen heeft onlangs een lijstje gepubliceerd van welgestelde Hagenaars, die den Haag hadden ver laten of op 't punt stonden zulks te doen en niet zonder luchthartigheid werd daaraan toegevoegd, dat dit wel bij de meesten om de nieuwe belas ting zou zgn. Nu laat ik daar, dat het mij bekend is, dat dit bij enkelen beslist niet het geval was, maar waar om niet eerst even geïnformeerd De betrokkenen zullen 't maar matig prettig vinden, dat zij „met naam en toenaam" in de krant kwamen onder bijvoeging dat do gemeentelijke be lasting hen te hoog werd de meeste zullen dit niet gaarne toegeven en zeker niet als het motief van hun vertrok van anderen aard is. Boven dien vergeet men wel eens, dat niet alleen de plaatselgke belasting hier hoogor is dan in kleinere gemeenten, maar ook de waarde van den grond, de huurwaarde der huizen, delevens- middelen. Ik ken stadgenooten, die naar Voorburg of Wassenaar trokken, zonder tot de ujjper ten te behooren en op wier verhuizing het gemeentelijk belastingbiljet slechts van geringen invloed was. Met dit al kan al dit geschrijf en gewrijf geen kwaad. Men hoort nu op de Groenmarkt eens, dat de burgerij er genoeg van krijgt, dat de belasting ieder jaar op .ongezonde wijze naar boven springt door de groote sommen die het Gemeentebestuur met gulle hand voor alle mogelijke (en onmo gelijke, voeg ik er aan toe) doelein den voteert. Vanzelf denk ik hierbij het allereerst aan de groote nieuwe verkeerswegen, waarvan ik nog altgd betwijfel of zij eenig raison d1 être hebben en dan aan de eeuwige schouw- burgquaestie, waar we nog altijd diep in zitten. De m. i. eenvoudigste oplossing, nl. deze, dat de gemeente heelemaal geen schouwburg exploiteert, wordt steeds meer aanbevolen, maar ik vrees, dat het Gemeentebestuur „voor zijn fat soen" niet meer terug wil, nu men eens een halve ton overboord heeft geworpen. Toch wordt hfet der Ge meente gemakkelijk genoeg gemaakt, o. a., nu weer door een aanbod van een combinatie, die den bestaanden schouwburg wil verbouwen precies zooals de brandweer 't wil en dan pachten. Een moeilijk geval voor het Gemeentebestuur! Vrij algemeen is men overtuigd, dat het theater best zoodanig te verbouwen is, dat het aan de noodige waarborgen voor veilig heid voldoetdat zal geld kosten, veel zelfs, maar dat is niet het bezwaar, e Gemeente, die bij herhaling uit- aakte dat de Schouwburg dicht moet, zou dan moeten erkennen, dat 't zóó erg niet is ^n deze erkentenis z^l de heeren niet gemakkelijk vallen. Toch schijnt dit allerminst onmo gelijk. Temeer, omdat er een streven bij het college van B. en W. moet zijn om niqt meer zoo door dik en dun mee te gaan, met de zware eischen, die de brandweercommandant stelt. De vorige burgemeester ging in alles met hem mee, daar hij in geval van brand niet wilde, dat hij de verant woordelijkheid zou hebben te dragen. De nieuwe burgemeester, die uit eigen oogen ziet, gaat lang niet zoo ver en ik hoorde wei eens van advie zen van den brandweercommandant, waarmee de burgemeester niet accoord ging. Voeg daarbij, dat ik uit goede bron hoorde, dat do burgemeester zelf gaarne uit het „schouwburg-moeras" uit wil, dan schijnt alles nog mogelijk. We zullen er binnenkort wel meer van hooren. r* De stadsveiligheid is opnieuw ter sprake gekomen, door het opzienba rende bqricht van de arrestatie vaii een* waker van den nachtveiligheids dienst, die in zijn ambtsgebied had ingebroken en de offergelden uit een kerkbus geregeld 's nachts leegde. De man kwammet oen valsche sleutel binnen en yischte dan behendiglijk het gold er uit. Dat ging een tijdje goed, tot hij gesnapt werd. Maar het werpt vanzelf opnieuw het licht op deze particuliere politie, welke in kor ten tijd nogal opgang maakte. Nu maakt één iwaluw geen zomer en niemand zal dan ook op grond van het .vergrijp van één beambte het in stituut van den particulieren nacht- veiligheidsdiónst aanvallen, maar het geval blijft toch bedenkelijk. En dit temeer omdat juist tegelijkertijd een proef werd genomen door een heer, die een quasi-inbraak organiseerde, welke prachtig slaagde zonder dat de waker er iets van bemerkte. Het schijnt dus, dat er inderdaad nogal wat hapert aan de waakzaamheid van deze heeren. Verzachtende omstan digheden zijn er wel te vindendeze mannen doen iederen nacht dienst en worden er dus niet frisscher en actiever op. Verder worden zij niet schitterend betaald, zoodat de gemeentelgke politie vanzelf betere elementen kan krijgen (en ook daar is niet alles couleur de rose De vraag rijst dan ook, of deze particuliere veiligheidsdiensten niet in een stad met een groot politiecorps overbodig moesten zijn. De politie komt mannetjes tekort zegt men en dit is best mogelijk. Waaroqi dan de gemeentelijke politie niet liever zoodanig uitgebreid, dat de ingeze tenen haar vertrouwen kunnen en niet min of meer gedwongen worden apart te betalen voor particuliere politie diensten door ondernemingen, die min der sekuur fcijn dan de overheidspo- litie? Het heette vroeger wel, dat politie en particuliere diensten nu in 'n edelen wedgver zouden ontbranden om elkaar wat af te snoepen, maar men ziet eer het tegendeel. Late avondwandelaars kunnen 't.U vertellen, hoe de heeren elkaar het doorkomen der nachtelijke uren ver aangenamen, door genoeglijk samen te babbelen, onder het genot van een pijpje, veelal leunend tegen een kozijn of gezeten op een stoep. Al is men in zijn oordeel niet hard de mensphen hebben een zuur be staan dan kan men dit toch niet door de vingers zien. En wat méér, of liever gezegd beter doeltreffende contröle, mag dan ook geen luxe hee- ten. De veiligheid in onze stad laat de laatste jaren zóó veel te wenschen over, de diefstallen en inbraken nemen zóó schrikbarend toe, dat scherpe ^paatregelen hiertegen alleszins ge rechtvaardigd zijn. Ook al moet dit wat geld kosten. Zoo ergens, dan mag hiervoor geen geld geweigerd worden. Veiligheid is toch nummer óón in een geordende samenleving HAGENAAR. Het drama te Oosterzee. Uit Hoeren veen wordt gemeld, dat de rechtbank de preventieve hechtenis van ds. E. met 30 dagen heeft ver lengd. De instructie wordt voortgezet en ook het vroegere dienstpersoneel is gehoord. Het Haagsche Bosch Den laatsten tijd is men prachtig opgeschoten met de opruimipg van het verschrikkelijk slagveld, dat de Septemberstorm achter het Malieveld had gemaakt. Alles is nu opgruimd, de grond heel diep omgewerkt en met kunstmest gevoed en thans zijn de stoere werkers onder de bekwame leiding van 'onzen boschwachter be gonnen met het inplanten van nieuwe boomen. Niet minder dan een drie duizendtal nieuwe recruten zullen welèra hun posten op het veld inne men, zoodat al tegen einde Maart de open plek tot het verleden zal be hooren. De in te planten boomen, voor het meerendeel eiken, hebben een leef tijd van 13 jaar bereikt. Binnen een jaar of vier kunnen we al een heel aardig boschje daar hebben en dan zullen zeker ook wel zij, die van de open plek een plek des vermaaks wilden maken, het inzicht loven, dat dit plan deed vervliegen met de snel heid van den... Septemberstorm. De boschwachter, een prettige opti mist, heeft zich vrijwel met de storm- - verwoestingen verzoend, en hij voelt zelfs neiging den vernieler betrekkelijk te zegenon. Wat meer zon en lucht kan voor het bosch zeker geen kwaad en van de nieuwe aanplantingen ver wacht hij beslist een opstanding tot Huygensche glorie. (Vad.). De staking in de Engelsche mijnen. Naar de N. R. Crt. verneemt, is te Rotterdam en aan den Hoek van Holland een groote voorraad steen kolen opgeslagen, op het oogenblik de grootste voorraad van het vaste land, volgens iemand die het kan weten. Nog deelde men aan het blad mede, dat er, in verband met de sta king in Engeland, twintig stóomsche- pen, waaronder mailbooten, onderweg zijn om aan don Hoek kolen te laden. Oud-President Steyn. „Neerlandia", het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, opent haar Maart-aflevering met de pprtretten van oud-president en me vrouw Steyn, die 10 Maart hun zilveren bruiloft zullen vieren. De portretten zijn voorzien van een hartelijk onder schrift, dat alles besluit „Op den feestdag die nadert, zullen zij even stilstaan, diep getroffen door al de uitingen van innige waardeering, die tot hen zullen komen. En velen in ons land en daarbuiten, ook al hebben zij niet metterdaat blijsVge- geven van hun gevoelens, zullen eyeto aan hen denken als wel het heerlijkste^ paar oudere menschen, dat gemeen schappelijke glorie is van heel den Nederlandschen stam." - Door het ontijdig omwerpen van een wissel ontspoorden Zaterdagmor gen nabij 't station Breda een paar wagens van een rangeerenden goede rentrein, waardoor de trein van 9.54 uur naar Rotterdam en die van 10.02 uur eerst een half uur later konden vertrekken. Om 10.40 uur was de weg weer vrij. Er gebeurden geen onge lukken, en er is ook geen materieele schade. Een burgemeestersbenoeming. In de vergadering van den Raad der gemeente Twisk geschiedde mede- deeling, dat was ingekomen bericht van de herbenoeming en beëediging van den lieer H. Vgn Cz., als burge meester. De heer J. Zijp Hz. gaf te kennen, dat deze herbenoeming verwondering baart, aangezien de heer Vijn 76 jaar oud en voortdurend min of meer lij dende is het burgemeestersambt (om maar van het secretariaat te zwijgen) kan door den heer Vgn niet naar be hooren worden waargenomen. Het verwonderde spr. dat deze herbenoe ming in de gegeven omstandigheden nog mogelijk was. Ten slotte werd een motie voorge steld, waarin werd uitgesproken, dat de herbenoeming van den heer Vgn niet in het belang der gemeente is te achten en over die herbenoeming leedwezen werd uitgesproken. In «temming gebracht, Werd de motie aangenomen met 1 stem tegen en 1 onthouding (die van den heer Vijn, die tevens raadslid is). De heer Koolhaas denkt zich per soonlijk tot den minister van Binnen- landsche Zaken te wenden, om zoo mogelijk de motieven te vernemen, die tot de herbenoeming hebben ge leid. (Hbld.) Het Concert Theater-Bureau de Haan, Den Haag heeft voor een serie dansavonden afgesloten met de wereld beroemde danseressen Schwestern Wiesenthal, Elsa und Bertha Wiesén- thal uit Weenen. De eerste dansavond zal plaats vin den op 11 Maart a.s. in het Gebouw voor K. en W: te 's Hage. Verder worden bezocht Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Gronin gen, Leeuwarden, Hilversum, Haarlem, Leiden, enz. onz. De Schwestern Wiesenthal zullen dansen met bege leiding van orkest. Afstootend. Eenige dagen geleden heeft men bij de linkerzijbeuk van do Groote Kerk te Rotterdam voor heiwerk gegraven en heeft men gestooten op een ge deelte van do vroegere begraafplaats aldaar. Ofschoon 't opgraven op zich zelf reeds een griezelig gezicht bood, was dit nog meqt afstootend door do wijze, waarop uren daarbij te work ging. Vermolmde en vergane doods kisten werden mej. houweel en spade vernield en de overblijfselen van ge raamten met schoppen op een hoop geworpen. Schedels en beenderen wor den met rieken gespleten en verbrij zeld en de stukken tusöchen slijk terzijde gegooid. Zulk een wijze van werken verdient zeker afkeuring, en kerkeraad en ge meente hadden hier wel wat beter toezicht kurmen houden, merkt De Maasbode op. Mr. Troelstra contra Wijnkoop. In de zeer druk bezochte fergade- ring in de Stadsgehoorzaal te Leidon waar mr. Troelstra Vrijdagavond met een felle rede zijne bekende pensioen motie toelichte, kwam het ten slotte tot een hopelooze verwarring, doordat de heer Wijnkoop, die als debater optrad en zich allerlei persoonlijkheden tegenover den heer Troolstra veroorloofde, na oen half uur te hebben gesproken het podium weigerde te verlaten, omdat hij het woord o verkreeg van een tweeden debater. De politie dreigde de verga dering te ontbinden, waarna de voor zitter, mr. Van Eerk, Wijnkoop nog toeliet twee punten de zeelieden staking en de duurtebeweging naar voren te brengen. De heer Troelstra, tegen midder nacht weer op het podium komende, verklaarde niet met den heer Wijnkoop te zullen debatteeren, nu niet en nim mer meer. Hij zou voortaan weigeren in vergaderingen op te treden waar de heer Wijnkoop als debater wordt toegelaten. GOUDA, 4 Maart 1912. Examen-Commissie akte L. O. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken zijn benoemd in de examen commissie, welke zitting zal houden te 's-Gravenhage tot lid en voorzitter de heer D. Boswijk, schoolopziener in liet district Gouda en tot leden de schoolopzieners in de arrondissementen Gouda (de heer Postma), Alkemade, Woerden en Delft. In de bioscoop-salon „Gouda Voor uit" worden deze week weer twee mooie films vertoond, nl. „Een uit velen" en „Romeinsche zeden". De beelden die getuigen van het boeiend verhaal, worden zeer scherp en mooi geprojecteerd, zoodat het talrijke pu bliek alleszins voldaan was. Ook in de Soc. „Ons Genoegen" woonde een talrijk publiek de voor stelling van de fa. Nöggerath bij, die blijkens het applaus, den aanwezigen ook nu weer goed amuseerde. Biljartwedstrijd Gouda—Amsterdam. De biljartwedstrijd GoudaAmster dam, waarvan wij Zaterdag reeds een en ander hebben gemeld, is een zeer interessante geweest. Zoowel Zaterdag tot aan het mid dernachtelijk uur, als Zondag toen de wedstrijd des middags te 2 uur weder aanving, zijn er zeer mooie partijen gespeeld. Wanneer in aanmerking wordt ge nomen dat de Goudsche spelers niet gewoon zijn op zulke groote biljarts te spelen, dan mag worden geconsta teerd dat „Ter Gouw" zich prachtig heeft gehouden. Was op Zaterdagavond na afloop der eerste drie ronden de stand voor Amsterdam 2390 en voor Gouda 2131, de Zondag heeft het puntental door K.R.A.S. gemaakt opgevoerd tot 4843, terwijl door „Ter Gouw" op een totaal van 4412 punten kon worden De Amsterdamsche heeren zijn in dezen wedstrijd dus de winnende partij gebleven en hun club K.R.A.S. draagt voor de eerste maal den zilve ren wisselbeker als triomf mee. Als winner van den hoogsten serie- prijs kwam de heer H. Eijssen alhier uit. Reeds in de tweede ronde mocht „Ter Gouw"'s voorzitter er in slagen het hoogste serie-get al 40 op zijn naam te brengen. In dezelfde en in de derde ronde trachtte de heer C. J. Vrouwis van Amsterdam dit aantal te verbe teren, maar kon er niet in slagen zijn serie hooger te maken. Beide keeren was zijn aantal precies 40. Echter in de laatste ronde, in den laten Zondag avond verbeterde de heer Eijssen zijn eigen serie en bracht die onder luid applaus tot 50. Uit de als prijzen uit geloofde kunstvoorwerpen werd door hem een jardiniere daarvoor gekozen. De heer C. J. Vrouwis van Amster dam behaalde in de derde ronde het hoogst aantal punten, dat gemiddeld per beurt is gemaakt. In 15 beurten werd de partij van 150 carambols door hem gespeeld, zoodat het hoogst gemiddelde 10 be droeg. De heer Eijssen bracht zijn ge middelde het dichtst nabijin de tweede rgnde bereikte hij 873. De heer Vrofiwis koos zich als prijs een fraai leder-garnituur, portefeuille, siga renkoker en porteqionnaie. Totaal werden ctoor de spelers in do door hen gespeelde zes partijen te samen het volgend aantal punten be reikt: J. Oldigs 795, L. E. Oldigs 758, W. Prijde 793, J. Jansse 776, O. G. Khouw 888, C. J. Vrouwis 833, J. Horneman 726, C. W. den Hoed 743, J. A. Verhoeff 640, H. Eijssen 859, O. P. Backers 863, B. Berlijn 581. Buiten dezen wedstrijd om werden er interessante matches ter opluistering gespeeld. Do heeren Eweg en Oly speelden Zaterdagavond en Zondag avond een match van te samen 500 earamboles. In de eerste manche Za terdagavond maakte de heer Oly de mooie series van 60 en 43 punten. Toen was de heer Eweg niet bijzonder op stoot, zijn hoogste serie bedroeg toen 22. Zondag echter was het veel beter. Werd toen dqor den heer Oly een serie gemaakt van 44 punten, de heer Eweg verbeterde die met een van 54 punten. Het resultaat van dezen match was dat de heer Oly op 441 punten door den hoer Eweg werd ge slagen. Het gemiddelde van den heer Eweg bedroeg toen 10, tegen 8* J/so van den heer Oly. Verder werd Zaterdagavond ook een zeer mooie partij gespeeld van 25 caramboles over drie banden door den primeur, den heer H. J. Robijns en den heer OlyZondagmiddag stond dezelf de heer Robijns met den heer Salomons voor eenzelfdé partij $an het groene laken, en bovendien wérden door den heer Robijns des middags en door den heer Oly des avonds verschillende fraaie kunststooten getoond. Het was c.a. óén uur, toen de waar nemend voorzitter, de heer H. E. van der Roer, het woord nam om aan het eind van den zoo zeer geslaagden wed strijd zijn dank te betuigen voor allen die tot het welslagen van dit concours hadden iqedegewerkt. Spr. noemde daarbij het Bestuur der sociëteit „Ons Genoegen", voor de welwillende be schikbaarstelling van den fraaien zil veren wisselbeker, den heer Salomons te Amsterdam voor de vriendelijkheid drie keurige Wilhelmina biljartB en queuen te hebben willen afstaan, de Amsterdamsche club K. R. A. S. voor de aanvaarde uitnoodiging om hier te komen spelen en spr. verklaarde dat het hem een genoegen was die club den zilveren beker te mogen overhandigen, de heeren Oly, Eweg en Robijns voor hunne interessante partijen ter opluistering, de firma B. de Jong voor de welwillende beschik baarstelling der vloerbedekking, het talrijke publiek dat door zijn groote opkomst getoond heeft groote belang stelling in dezen wedstrijd te stellen, en ten slotte den wakkeren voor zitter van „Ter Gouw", den heer H. Eijssen, die zooveel heeft gedaan om dezen wedstrijd op touw te zetten en te doen slagen. Namens de Amsterdamsche club K. R. A. S. (Komt, raakt alles suiver) bracht de heer Oly zijn hartelijken dank aan de biljartclub „Ter Gouw" voor de ontvangen uitnoodiging en voor de aangename uren, die dezen match aan' de spelers heeft bezorgd. Tot de voorwaarden aan' dezen wed strijd verbonden behoort ook deze, dat om den wisselbeker het eene jaar te Gouda, het andere jaar te Amster dam zal worden gespeeld. Waar de herinnering aan dezen wedstrijd en aan de thans gewonnen keurigen zil veren beker tot de prettigste behoort, daar verklaarde spr. dat wanneer het volgend jaar „Ter Gouw", naar het groote dorp Amsterdam komt, dat dan die club met open armen zal worden ontvangen. De voorzitter van „Ter Gouw" sprak hierna nog een kort woord en ver zocht daarop den spelers nog een uurtje in gezellig samenzijn door te brengen. Heden slaagden te 's Gravenhage, voor het Examen Nuttige Handwerken de dames F. Kabel, T. de Jong en 0. Cools, allen alhier. Een verbetering. Ontelbare malen moesten vreemde lingen, die een bezoek kwamen bren gen aan de beroemde St. Janskerk vragen waar zij zich toch wel moesten vervoegen om de kerkglazen van de gebroeders Crabeth te bezichtigen, dat hebben de omwonenden hefhaalde malen ondervonden. Er was een aanwijzing, er waren er zelfs twee, waarop stond geschilderd „Naar het Kostershuis" en deze waren aangebracht aan het kerkgebouw en aan het pand, hoek Wijdstraat. Maar een vreemdoling verstaat nu eenmaal geen Hollandsch en dus, die bordjes dienden tot niemendal. Aan dat euvel is nu de Vereeniging „Gouda Vooruit" tegemoet gekomen door een paar geëmailleerde borden te doen vervaardigen ter grootte van 140.X 70 c.M door tusschonkomst van den heer C. C. Krom, alhier, waarop met groote letters in het Hollandsch, maar ook in het Fransch, Duitsch en Engelsch, de weg naar de Kerk wordt gewezen. Hedenavond worden twee dezer borden gehangen aan de muren der panden van den heeren C. C. Krom en van de firma Van Dantzig van Aalst, die welwillend hun muurvlakte daarvoor hebben afgestaan. Deze kleinigheid is inderdaad een verbetering, die den vreemdeling veel gemak zal geven. Een grootsche Tentoonstelling te Boskoop. Nu allerwegen plannen worden ont wikkeld, om in het herdenkingsjaar van Neorland's Onafhankelijkheid en ter gelegenheid van de opening van hot Vredespaleis, tentoonstellingen te organiseeren, nu hebben ook Boskoop's energieke mannen een plan uitgedacht om in dat feestjaar een Tentoonstelling te houden. Na de groote Bloemententoonstelling in 1911 kon deze nieuwe onderneming niet een onder-onsje zijn en daarom zijn thans plannen en een begrooting goedgekeurd, die grond geven te ver wachten dat in Juli 1913 Boskoop een Tentoonstelling zal houden, grootsch van opzet en uitvoering. Volgens die plannen zal op het Sportterrein worden aangelegd een rozentuin van 1600 M9 oppervlakte, welke zal worden omgeven door een pergola (wandelgang) van latwerk in rustieken stijl getimmerd, waarlangs klimrozen zullen worden geleid, zoo dat het geheel den indruk geeft van een prachtige rozenlaan. De geheele lengte daarvan zal c. a. 100 Meter bedragen, terwijl de breedte op 4 Meter is berekend. Achter den rozentuin zal een gebouw worden geplaatst van 40 X 20 Meter, waarin uitsluitend afgesneden rozen zullen worden geëxposeerd. De indruk van feeërieke schoonheid, die uitging van het kleine rosarium op de Tentoonstelling van 1911, doet verwachten dat Boskoop in 1913 iets schoons zal aanbieden, dat landgenoot en vreemdeling in verrukking brengen zal. En die verwachting kan niet worden teleurgesteld, waar men weet dat deze Tentoonstelling uitgaat van de krachtige organisatie, de Boom- en Plantenbeurs, en dat als Voorzitter van het Tentoonstellingscomité is ge kozen de heer J. H. van Nes, de Voor zitter van de Groote Bloemententoon stelling 1911. Moobdrecht. De boerderij van den landbouwer Th. A. Matze in den Zuid- plaspolder, gemeente Zevenhuizen, is Vrijdagmorgen afgebrand. Hooiberg en schuren bleven behouden. Assu rantie dekt de schade. Boskoop. De kantonrechter te Al phen heeft Vrijdag vrijgesproken dr. H. v. d. T. te Boskoop, beklaagd van het door onvoorzichtigheid en onacht zaamheid doen ontstaan van (besmet- tings-) gevaar voor anderen, door het afgeven van een verklaring van ge weken besmettelijke ziekte. Door het O. M. werd overwogen, dat uit het deskundig onderzoek is gebleken, dat ook op het tijdstip van de bedoelde afgifte gevaar voor be smetting bestond, zij het dan ook, dat in het keelslijm van de patiënte, ge nomen na die afgifte, diphtherie-ba- cillen werden aangetroffen, terwijl de wet ook den burgemeester niet met zooveel woorden de verplichting op legt om het kenmerk onmiddellijk na ontvangst der verklaring van de wo ning te verwijderen. Reeuwitk. De 18-jarige boerenkn. A. Boele, Dij den landbouwer H. Nap in de afdeeling Stein, alhier, geraakte Donderdag bij het melken der koeien in den stal onder den voet. Bewus teloos werd hij opgenomen. Voelbal. Op het Sportterrein speelde gisteren Olympia I tegen Hennes uit Schiedam. Te kwart voor twee stelden beide elf tallen zich op, Olympia met haar voor-back wederom. Direct ontwikkelt zich een vlug spel van beide zijden. De Olympia-aanval heeft echter door weinig en „tam" schieten alsnog geen succes, terwijl de vlugge voorhoede der blauw-zwarten meest stuit op den voorback, die weer goed in vorm isj Na ruim een kwartier spelens gelukt het dan den Olympia-middenvoor den keepor 'te verschalken en te doelpun ten. Tot rust blijft de stand dezelfde. Na een flinke regenbui, die het terrein nogal modderig maakte, vangt het spel weer aan. Weer een zelfde spel als voor rust, met zoo nu en dan Hermes sterk opdringend. Olympia's keeper houdt zijn doel nogal schopn, tot eindelijk de linksbinnen met een voor den keeper onbereikbaar schot, weet te scoren. Het einde komt daarna met een ge lijk spel 11. Zoo eindigde deze laatste competitie wedstrijd voor Olympia I nogal be vredigend. Veel heeft Olympia dit seizoen met hare spelers getobt, doch zij heeft zich er goed doorgeslagen. De stand in, de 3® kl. west B. is daardoor (Jq oq "O n CuCW ffl ffi' g P' o g •3 r P- §- v.-t. £.0 V.F.C. 12 11 0 1 22 38-7 1.83 D. O. S. 13 11 0 2 22 46-15 1.69 Olympia 14 7 2 5 16 25-181.15 Zeist 13 6 1 6 13 25-261. Hermes 13 4 2 7 10 14-22 0.77 Voorwaarts 12 4 1 7 9 15-26 0.75 R. V. 0. 14 4 1 9 9 29-310.64 Sportman 13 1 1 11 2 10-56 0.23 Excelsior II speelde tegen Haas trecht, aldaar en verloor haar eersten wedstrijd in dit seizoen met 41. Zeker wel tegen aller verwachting. Moordrecht won van Voorwaarts II uit Schoonhoven met 3—0. Voorwaarts IOlympia II 5—0, wegens niet opkomen. Naar wij vernemen zal de ontmoe ting in de lBt0 klasse van den Goud- schen Voetbalbond Olympia II Ex celsior I, Zondag a.s. op het Sport terrein worden gespeeld. Het Nederlandsch Elftal speelde gis teren te 's-Gravenhage tegen de Zwa luwen. Een 4000-tal toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Het Neder landsch Elftal in het eerst bij de Zwa luwen achter, is echter daarna sterker en wint wel iets geflatteerd met 41. Het elftal werd daarna definitief vastgesteld voor den België-Holland wedstrijd 5 Göbel, doelBronger en Valkenburg, achter; Fortgens, de Kotver, Hörburger, middenvan Breda Kolff, de Groot, Francken, Thomee en van Berckel, voorwaarts. Korfbal. Aminit,ia uit Boskoop speelde gister tegen Velox te Rotterdam. Direct na aanvang wordt goed werk vertoond. De verdediging KromhoutTerank houdt de R'dammers goed in bedwang, eerwijl het vak KromhoutSchaap de stand voor Am. op 20 brengt. De gelijkmakers volgen spoedig, terwijl Velox bij rust de leiding heeft met 32. Na een slap verdedigen van de Boskoopers, wordt de stand op 43 gebracht en 'dan weer gelijkmakend eindigt de wedstrijd op het laatst met 6Si voor Velox. Amicitia had veel met pech te kampen. W i e 1 r g d e n. Door „De Sport" was voor gisteren een afstandsrit voor wielrijders uitge schreven. De route was bepaald van Rotterdam over Gouda, Bodegraven, Woerden, Bodegraven, Alphen, Lei den, Voorschoten, Rijswijk en Delft- naar Rotterdam tefug, ruim 100 K.M. Des morgens om 9 uur vertrokken een 65-tal renners, waarvan de eersten ongeveer 4 uur binnenkwamen. Door deze gemeenten passeerden zg te ongeveer 10 uur. Internationaal Kegeldpncours te Amersfoort. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sociëteit Vereeniging te Amersfoort, zal aldaar van 25 Mei tot en met 3 Juni 1912 een groot internationaal kegelconcours worden gehouden op zes banen, waarvoor diverse fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. Luchtvaart. Nederland en de Gordon-Óennet. De Nederlandsche Vereeniging Voor Luchtvaart heeft, naar haar secretaris de heer jhr. I. L. Van den Berch van Heemstede meldt, zich ingeschreven voor den vliegwedstrijd om den Gor don-Bennett Beker, welko dit jaar ge houden zal worden te Chicago III., Vereenigde Staten van Noord-Amori- Voor bovengenoemde vereeniging zal Henri Wijnmalen uitkomen. Fransch-Spaansche Onderhandelingen. Madrid 2 Mrt. De Technische Fran- sche afgevaardigden, hebben, na attn den heer Garcia Prieto te zijn voor gesteld door den heer Geoffray, een eerste samenkomst gehad met de Spaansche deskundigen. In den loop van dat onderhoud heeft men twee adjunct-gedelegeerden benoemd van Fransche zijde uit het personeel van het ministerie van buitenlandsche zaken. Deze zulke worden belast met de redactie in de processen-verbaal. De gedelegeerde zullen Maandag hun werk aanvangen. Stakingen. Berlijn 3 Mrt. Maandag zullen 2 duizend carton-bewerkers het werk staken. Vrijwilligers. Saloniki 2 Mrt. Ongeveer 300 Al- baneezen uit het district Plerlje tele grafeerden den minister v. oorlog hun besluit om op eigen kosten naar Tri polis te reizen om tegen deltalianen te strijden. De minister dankte hen en wierp alle verantwoording van zich. Hij laat hun zelf over de poging om Tripolis te bereiken, Italiaansch-Turksche Oorlog. Athene, 3 Maart. De Italiaansche schepen hebben zich heden vertoond bij Duratto. De overheid deed snel oorlogsmunitie in de stad brengen. Het gerucht ging dat de Italiaansche vloot in de Dardanellen is aangekomen. Londen, 4 Maart. De suffragettes ondernamen vanmorgen een nieuwe strooptocht door het West-End. Zij smeten vele ruiten in van welbekende winkels. Verscheidene vrouwen wer den in hechtenis genomen. e$n groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 40, 2e 36 en 3e 31 cent per half kilo. Vette Kalveren redelijke aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 271/2, 3e kw. 25 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijke aan voer. Handel in vet vee slepend, prijzen in 't voordeel van koopers. Vette kalveren met redelgken omzet, var kens prijshoudend, schapen en lam meren lager in prijs. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.0 te Pergignan, laagste stand 734.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag. Krachtige wellicht stormachtige zui delijke tot zuidwestelgke wind, betrok ken met regen, later tijdelijk opklarend zelfde temperatuur. VAM DBN 4 MAAKT 1912. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Credlet-Uitel- 1 in re li. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneming en American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp, Cert. v. Gew. Aand. Kul. rediet Instel), en Cnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Haudel-Mij. C.v.A IHJnWmw llUen. Ketahoen" Mgnbouw Mij. Gew. Aand. Red jang Lebong, Mij n- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgëst. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Dindjey Tabak Mg. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Aot. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preraiefeealngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije: TheL ^Re- Prolongatie 4l/% pCt. Amerikanen weinig animo, Petro leum lusteloos, Tabakken levendig en zeer vast, Culturen vast, Rubbers beter, Staatsfondsen Nat. en Bnitenland- sche prijshoudend, Mijnen prgshondend Tramwaarden beter. Vorig* IK oor* »a Koor*. beden. 83'/, 82% 90 90 64%. 1017» 88%. 88%, 98'/,. 46 106% 88'/, 58'%, 211 <'Tf .63 62 74'/, 73'%, 26'/, 26% 63%, 627, 216 318 189% 189 69 65 469 66 468 65 166 156% 482% 476 460 180 1997, 120 19'/, 196/i, 114 114 15 40 4% 12%, 11'/, 86 97% 86 87% 63'%. 64% 186'/, 1104.— 99% 31 31% 166% 7 7,« 166%, 7 iot'/„ 101%,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2