en. ;g I in 50e Jaargang. No. 11808. »ste en Suxtexilaxxd.. Buitenlandsch Nieuws. ©e stam èes cSloeós. WARENHUIS, Spnislr. Den Haag. Overschoenen en Winterpantoflels. r water. i Cllburg. SEO.WEJX, uda. MERK te letten. AYZONEN KLEINHANDEL IN Sterken Drank, Telefoon Interc. 82. alles één. FEUILLETON. Dinsdag 5 Maart 1918. ITie-ci-ws- -^<5._vextezx.tie'bla-d. "voor G-o-olgLsl ezx Om.stre3s:ezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. n. k te maal vergroot. (Wordt vervolgd.) Zn., Gouda. per leerkr. BIJL, 3AART La. 5IJN VAN i.n. IEEÊN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons Iding van Nom- js, voorzien van id Meric, vol et gedeponeerd. de uitvoering 'de orders aan- uie”, 8*/a uur, uwenkiesrecht. Salomons. Réunie” 8 uur, •ijz. Studie- en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 1®. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het verzoek van A. J. Aldenhuijsen aldaar voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank in de beneden- voor-, midden- en achterlocaliteit van het perceel aan de Markt No. 30. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijke be zwaren inbrengen Gouda, den 5 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER Gekleed in een eenvoudige huis japon met een wit morgenmutsje op het golvepde blonde haar, is mevrouw Brinken in hare woonkamer bezig met Jcoffie zetten. Een aangename stilte heerscht hier buiten de poort, in tegen stelling met het straatrumoer dat bin nen in de groote stad heerscht. De kleine villa, die mevrouw Brinken sedert den dood van haar man be woont en waarvan zij de bovenverdie- Réunie“ 8l/2 uda Vooruit”, lering. noegenu, 8 u., Voordracht- flden. 1” 10 unrv.m. >rgadering van )r. de Heer Jan ardam. - en Woning- ergad. Onder- hmenzorg.” De Réunie”, 8 'gadering van iaanscheBond. ■8 van’sHage. enoegen” 8 u. aoeuvre. moegen”, Ned. üok Auf”. ie” 8 u., Ned. afd. Gouda, ig, Rotterdam, geregeld tgdig ontvangen van 1, vermakelijk- dan in ome lijn in Yorkshire heeft de treinenloop geheel opgehouden. In enkele geval len weigerden de stakers arbeiders tot de mijnen toe te laten om de paarden onder den grond te voeden of om de machines in orde te houden. Over ’t algemeen is er echter een goede verstandhouding tusschen de mijneigenaars en hun personeel. Wat een ramp de staking aan de kolenmijnen is wordt bij het uur dui delijker. Er zijn nu 300.000 menschen werkeloos, die in dienst zijn bij de bedrijven, die groote hoeveelheden steenkolen verbruiken: ijzersmelterijen, wolspinnerijen, pottebakkerijen, mes senfabrieken, scheepswerven, bliksla gerijen, spoorwegen, enz. Alle spoorwegen hebben den dienst beperkt. Meer dan 2000 treinen loopen er dagelijks minder. Tot nog toe heeft Londen nog weinig hinder van de staking. De ondergrond- sche electrische sporen hebben nog voor verscheiden weken steenkool. Frankbijk. De inschrijvingen voor de militaire luchtvaart hebben reeds het cijfer van achtmaal honderdduizend frank be reikt. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 150 Idem franco per postt 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenterf, den Boekhandel en de Postkantoren dat de wetgever de fondsen der Trades Unions zal kunnen aantasten, wanneer de werklieden door staking het con tract verbreken. Tegenover deze uiting, die de ar beiders zeer vijandig is, kunnen ge steld worden de uitlatingen van an dere bladen en van personen, die de beweging meer sympathiek gezind zijn. Zoo bijv, van Lord Brassey, zelf aan deelhouder van verschillende onderne mingen in Zuid Wales. Hij noemt de bedrijven voordeelig en acht het noodzakelijk, dat een minimum-loon wordt aangenomen. Zelfs dringt hij er op aan, dat de arbeiders een deel zullen hebben van buitengewone voor- deelen van het bedrijf. De mijnwerkers schijnen over het algemeen vol goeden moed. Zij ver wachten dat de staking betrekkelijk gauw zal afloopen. De geheele rede, die de premier Asquith heeft gehou den, schijnt niet vermeld. Volgens een der mijnwerkers afgevaardigden, zou hij o. a. ook hebben gezegd, dat bin nen niet al te langen tijd de regiering zal trachten een minimum-loon voor alle arbeiders in het land te verkrijgen. Zooals te verwachten was, heeft de regeering nog geen wetsontwerp in gediend, waarschijnlijk ook, omdat de stakers bij hun vastgestelde lijst blij ven volharden. Ook gaan er geruch ten, dat de regeering aan haar ont werp betreffende de invoering van een minimum-loon een wetsontwerp zal verbinden betreffende verplichte ar bitrage bij mogelijke geschillen. Zoo’n wet zou waarschijnlijk heel wat strijd voorkomen. Maar, vragen we ons af, zullen dan de oogen der vrijzinnigen nooit opengaan Zullen zij zich dan nog langer laten exploiteeren We weten het niet, maar wij van onzen kant zullen er niet over zwij gen en bij ons staat het vast, dat de kiezers in 1913 eindelijk zullen zeggen Tot hiertoe en niet verder. 3) Nadat de verschillende toosten op het jonge paar, op den senator, op de brüids juffer, enz. meer ot minder ge lukkig zijn uitgebracht, drinkt graaf Orlowsky op het welzijn der trouwe vrienden, waarop Eduard en Karei met het glas in de hand hun dank uitspreken. De graaf zegt daarop schertsend In kan u beiden wel aanraden om mijn voorbeeld te volgen. En terwijl hij Karei op den schouder klopt, vraagt hij erbij Wel jonge vriend, hoe denkt ge daarover Heer graaf, ik ben het geheel met u eens, wanneer ge mij een tweede Hildegard Römer komt aanwijzen, ant woordt Karei stoutweg. Ei, eiDat is het schoonste compliment, dat iemand je zou kunnen geven, HildegardHoor je wel 1 Ja, ik weet het wel, antwoordt de jonge vrouw, terwijl zij lachend op kijkt. Karei en ik zijn altijd beste vrienden geweest, dat willen wij ook zeven uur. Nu opende mevrouw Brin ken de deur van de aangrenzende ka mer en vroeg vriendelijk Ben je klaar, Karei Kom je ontbijten? Ik ben wel klaar, maar het werk voor Eduard is nog niet af, en ik moet het vast en zeker zoo straks meenemen. Wat voor werk is dat dan vroeg mevrouw Brinken, terwijl zij de kamer binnentrad. Och, het is een vertaling uit h( t Duitsch in het Latijn. Die schrijf ik voor hem af hij was gisteravond zoo vermoeid en had er geen tijd meer voor. U weet wel, dat ik altijd veel spoediger met het werk klaar ben dan hij. Maar zal de leeraar het niet bemerken, dat jij het geschreven hebt en zult gij dan niet allebei gestraft worden Zie maar eens zelf, antwoordde Karei, en hij hield zijne mama het werk voor, of u mijn schrift kunt on- derscheiden en dat van Eduard. Neen, werkelijk, het schrift ge lijkt sprekend, riep zijn mama ver baasd. Maar hoe doe je dat? Je hebt toch je eigen hand van schrijven. Karei antwoordde Ik heb het eens beproefd, toen Engeland. De Engelsche mijnstaking. Te Sheffield werd gisteren in een drukbezochte vergadering van spoor wegpersoneel besloten aan de mijn- werkers-federatie mede te deelen, dat de spoorweg-arbeiders, zoo noodig, de mijnwerkers zullen steunen door ook in staking te gaan. Fabriek na fabriek' in het Vereenigd Koninkrijk wordt gesloten. De bemanning der transport schepen in de kolenhavens wordt ont slagen, aan gezien de schepen geen lading kunnen krijgen. De spoorweg arbeiders lijden in gelijke mate onder de staking door de beperking van den treinendienst. Op een enkele kleine ping verhuurt, ligt allerprettigst in een omgeving van heerlijk groen. De ven sters staan open, een zacht windje beweegt de witte neteldoeksche gor dijnen en voert den geur van bloeiende violen en meibloemen de kamer binnen. Het vertrek is eenvoudig doch smaak vol ingericht Hier ziet men geen over lading met een menigte van kostbare doch nuttelooze voorwerpendoel matige meubelen staan op de juiste plaats, een pianino, een boekenkast en een fraaie damesschrijftafel maken de meubileering volledig. Boven de schrijf tafel hangt het levensgroot geschil derd portret (hoofd en borst) van een nog jeugdig man met verstandig uit ziende oogen en blond haareen blonde ringbaard tooit zijn edel gelaat. Dat is Karel’s vader, de geachte, helaas zoo jong gestorven dokter Brinken zijn weduwe treurt nog om hem als in het eerste jaar na zijn dood. Hoe miste zij hem bij de opvoeding van haar zoon, die bij vele goede eigen schappen een sterke neiging toonde om de vreugde des levens zooveel moge!ijk te genieten en ontevreden was, wanneer zijn beperkte geldmid delen hem dit of dat niet veroor loofden. De koffie was gereed;de oude pen dule op den schoorsteenmantel sloeg Auto-ongeluk. In het bosch van Fontainebleau viel Zondag een automobiel in een kuil. De motor ontplofte en drie rei zigers kwamen onder het rijtuig. Twee kon men redden, van de derde zekere mme. Janvier, bloemiste te Parijs, kon men slechts het verkoolde lijk voorschijn halen. Steeds zal het ons streven zijn, te trachten zoover onze zwakke krachten zulks vermogen, alle vrijzinnigen op politiek gebied, te overtuigen dat slechts een linksche concentratie ons uit het tegenwoordige politieke gedoe kan redden. O men zegge niet, het gaat, toch niet. IntegendeelHet zal wel gaan. Laten zij, die langzaam gaan, eenigs- zins hun pas versnellen en zij, die door jeugdig vuur gedreven veel sneller gaan, hun pas een weinig inhouden. Dan gaat het wel. Lette men voor een korte stonde niet op de kleinigheden die ver doelen, doch alleen op de vele groote punten van overeenkomst en het groo te, schoone ideaal is bereikt. En hoe veel punten-van overeenkomst zijn er niet. Beginnen we bij het onderwijs I Is daarbij eenig punt van verschil Neen, duizendwerf neenDaarom trent kan geen verschil bestaan. Iedere maal als onze minister presi dent de brutaliteit heeft te beweren dat bijzonder onderwijs regel, open baar onderwijs aanvulling moet zijn, komt alles wat in ons is daar tegen in opstand. Het is de schreeuwendste onwaar heid die ooit is verkondigd niet alleen, maar ook absoluut in strijd met onze grondwet. En toch, gaat men kalm verder alsof er geen grondwet bestaat. Geeft onderstaand staatje daarvan niet het sprekendst bewijs Bij brief van 4 dezer deelde de mi nister van binnenlandsche zaken aan de Tweede Kamer een aantal cijfers mede betrekking hebbende op de sub sidie die bijzondere scholen en gemeen ten ontvingen sinds 1890. Hieruit blijkt hetvolgende (We geven hier al leen de cijfers van 1890 en 1909). 1890 bijz. scholen 921, leerkr. 3119, leerl. 159,145, Rijksb. f 717,940.63 Openb. scholen 2952, leerkr. 10.931, leerl. 454,926, Rijksb. f 3,208,016 23. 1909 Bijz. scholen 1889, leerkr. 8473, leerl. 320,418, Rijksb. f6,300,811.81. Openb. scholen 3273, leerkr. 16,184, leerl. 563,438, Rijksb. f 7,617,555.521/,. Hieruit distilleerend de rijksbijdrage aan de gemeente en aan de school besturen per school, per leerkracht en per leerling komt men tot hot volgen de resultaat Rijksbijdrage per per per school leerkr. leerl. 1890 Bijz. f 772.90 f 230.18 f 4.50 Openb. - 1121,51 - 293.48 - 7.05 1909 Bijz. - 3335.50 - 74^.64 -19.97 Openb. -2327.39 - 470.68 -11.74 Dit wil dus zeggen dat de rijksbij drage per school is verhoogd als volgt: voor de bijz. school 4.3 maal ver groot; voor de openb. school 2 maal ver groot per leerkracht is de bijdrage der bijz. school 3.2 maal vergroot die der openb. school 1.6 maal ver groot per leerling der .bijz. school 4.43 maal vergroot per leerling der openb. school 1.66 maal vergroot. Absoluut en relatief is de bijdrage aan de bijzondere school derhalve veel grooter dan aan de gemeente voor de openbare school. Is elk commentaar niet overbodig Ons dunkt van wel. Toch is dit nog lang niet voldoende. Dagelijks kan men in alle rechtsche bladen lezen, dat er veel te weinig voor het bijzonder onderwijs wordt gedaan en het beslist noodzakelijk is om de subsidie voor schoolbouw te verhoogen. Wel jaNog maar meer. ’t Is nog niet schreeuwend genoeg. De mijnwerkersstaking in Engeland. Nu de staking eenmaal is ingetreden en de gevolgen zich reeds beginnen te doen gevoelen, komen de tongen en de pennen los. Die gevolgen zijn ook van vrij ernstigen aard. Enkele spoor wegmaatschappijen bijv, hebben reeds beperkte treindiensten aangekondigd. Betrekkelijk is dit nog onschuldig, al veroorzaakt het wat last. Veel ern stiger zijn de gevolgen voor de dui zenden arbeiders, diè thans zonder werk zijn,daar verscheidene indus trieën zijn stopgezet. Zoo zijn bijv, in Shropshire zes duizend ijzerbewer- kers, in Swansea zestien duizend zink- pletters, 4000 staalbewerkers en 2000 koperbewerkers naar huis gezonden. Deze opgaven van enkele Engelsche plaatsen zouden met tallooze te ver meerderen zijn. De pers is gelijk wij gister schreven, vrijwel tevreden met het optreden der regeering. Doch enkele organen zijn buitengewoon ontevreden, bijv.„The Observer” keurt het optreden der regeering af. Dit blad meent, dat de regeering veel eerder had moeten tus- schenbeide komen. Dat de regeering dit heeft verzuimd, noemt het blad een bewijs van haar zwakte. „Inder daad”, zegt het blad, „wij moeten spreken van het bankroet der regee ring, in het gezicht eener revolutie, want hoewel tot dusverre zonder wa pengeweld gevoerd, is dit inderdaad de grootste revolutie, die Europa sedert de Fransche revolutie heeft gezien”. Toch komt het blad ook tot deze conclusie, dat het bepalen van een minimum-loon bij de wet thans geboden is. Maar daartegen over acht het ook noodzakelijk, dat de werkgevers de noodige waarborgen krijgen, dat de afgeleverde hoeveelheid steenkolen niet zal verminderen en dat de thans te scheppen regeling niet zal verbroken worden. Als mid del om de overeenkomst meer kracht van bestaan te geven, wil het blad, Giirnsuiiuoiiinr. PP IJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. in het vervolg blijven, niet waar Karei Een stijve buiging is Karel’s eenig antwoord en daarop gaan hg en Eduard weer zitten. Ik geloof werkelijk dat die jonge borst jaloersch op me is, schertst de graaf. Och kom, PaulHij is bijna nog een kind. Maar hij heeft een goeden smaak en een hartstochtelijke inborst, dat zie ik aan zijn oogen antwoordt graaf Orlowsky. En wat zie je aan mijn oogen I fluistert Hildegard glimlachend. Dat je me bemint, zooals ik jou bemin, fluistert hij terug en met een vurigen blik drinkt hij haar toe. ik Eduard wilde helpen. Het gelukte uitstekend, en zoo kon ik hem nu en dan een dienst bewijzen. Hij heeft dikwüls last van hooidpijn, dat weet u wel. Maar, het is toch niet goed, Karei. Jelui moet den leeraar niet op zoo’n manier misleiden. Beloof me, dat je het niet weer zult doen. Maar vandaag moet ik het toch in ieder geval afmaken, anders zou Eduard erg in verlegenheid komen, en bovendien heeft hij beloofd, dat hij me vanavond meeneemt naar de opera op zijn kosten. Naar de opera ga ik natuurlijk mee om'bij hem thuis te soupeeren. Dat vind ik eigenlijk niet goed, Karei, sprak mevrouw Brinken, het hoofd schuddende. Je schijnt je in onze bescheiden om standigheden niet meer op je gemak te gevoelen. Door de weelde, die in het huis van den senator Römer heerscht, ben je geheel verwend, en je mocht wel eens gaan beseffen, datje in het leven eene geheel andere posi tie zult innemen dan je vriend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1