«faponstoffcii, - STATEN GENERAAL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SI1an.en.la.3rLd. KANTONGERECHT TE GOUDA. Rechtzaken. I jaatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht SIFOZEST. ONTVANGEN Meuwste Zwarte D. SAMSOM. Officieele Prijscourant El fcc le ii ban del te A m sterdam 6 MAART 1912. Staatslceuingeu. - - - - onze goede katholieken zich zullen verwijderd) houden van do vergaderin gen der tegenpartij en hun geschriften zullen vernietigen." -4) Frankrijk. ongeraden voor Nederland om kunst middelen toe te passen waarvan de noodzakelijk nadeolige gevolgen een treurige bladzijde zouden vormen in de geschiedenis 'van ons vaderland." De Fransche mijnwerkers. De arbeiders in de Fransche mijn industrie maken, naar uit Prijs wordt bericht, van den huidigen toestand in Engeland en Duitschland gebruik om hun eischen voor oudordomsverzeko- ring en 8-urigen arbeidsdag kracht bij te zetten. Te Lens, Carmaux en St. Etienno hebben verschillend vergade ringen plaats gehad, waarin overal het besluit word hernieuwd om op 11 Maart een 24-urige werkstaking te doen plaats hebben,» ten einde, gelijk het in de motie van Carmaux heet, de regooring te bewogen,.aan do recht matige wenschcn dor arbeiders gevolg te geven, wanneer zij grootere geva ren wil voorkomen. Het incident-De Waal Malefijt. Bij den uitgever J. H. Kok te Kam pen is ter perse een brochure Van dr. A. Kuypor, (geschreven naar aanlei ding van het inoident-de Waal Malofijt, in de Tweede Kamer), onder den titel Afgeperst. De brochure zal spoedig het licht zien, en behandelt de navolgende pun ten 1. 't Mooie taalbeeld misduid. II. Quid pro quo. III. Uit het ver keerde loket. IV. Het gele gevaar. V. Wat in Azië broeit. VI. Eerste gelui. VII. Bijlagen. TWEEDE KAMER. worden aangewend voör het doel. De heer v. d. Molen verdedigt het ontwerp nader, op de gronden in zijn eerste rede ontwikkeld. Onder pro testen, interrupties en rumoer houdt spreker een heftig betoog tegen de blijken van onverdraagzaamheid der liberalen,' welke bij tal van gelegen heden, als er onderwijskwesties rijzen, gegeven worden. Als staaltje noemde hij het feit dat indertijd iemand die den naam Troelstra droeg, een einde maakte aan de Unie-collecten, toen hij er de macht voor had. (Interrupties: dat is een gemeen heid Is dat christelijk om een doode in het debat te brengen?) Spreker weerspreekt de vreos van den hoer van Karnebeek voor ver brokkeling van het onderwijs ten platte lande. Do hoer Lohman houdt bij zijn re- plidk vol dat het tot een geheelo her ziening van de subsidie-regeling moet komen, doch dat dit eerst kan als de Grondwet meerdere ruimte laat om de zaak zóó te regelen dat zij voor allen aannemelijk wordt. Spreker ontkende nog met nadhik tegenover den heer ter Laan, dat sinds 1857 door predikanten en pastoors dwang zou zijn uitgeoefend op de ouders om hun kindoren naar de bij zondere school.te zenden. Woensdag 11 uur voortzetting. De drukfoutensatan. In een blad staat te lezen In den ouderdom van bijna 90 jaar is gisteren te Amersfoort overleden de gep. gen.-maj. A. J. De Koff, ridder m de or do van den Nederlandschen Leeuw, die voor officieren, onder luitenants en adjudant-onderofficieren wordt voorzien van een vallende klep. Inbraak. Te Dinxperloo is gisterennacht in gebroken door verbreking van het keldervenster by de wed. Klompen houwer. Een grooto hoeveelheid le vensmiddelen, als vleesch, gesmolten vet enz. werd ontvreemd. Een inge steld onderzoek leverde nog geen re sultaten op. Een treurig ongeluk hooft gister- mogen volgens De Tel. nabij de Over- toomsche schutsluis plaats gehad. De 19-jarigo Karei Kenter, warmoeziers- knecht in den Sloterpoldor, was op weg van de Overhaal naar de groon- tenmarkt te Amsterdam, met oen ge laden groentenschuit. Gewoonte is zich dan zoo mogelijk te laten sleepen dopr een voorbijkomendo motor- of stoom boot. De jonge Kenter wilde dit ook probeeren. Hij trachtte een boot vast te haken, die uit de schutsluis stoomde. Maar de poging mislukte. Hij greep mis en werd dwars overvaren door oen Westlandschën bok, die op korten afstand achter dfe stoomboot voer. De De geladen groentenschuit sloeg om en de marktvaarder verdween in de diepte. Drie uur later werd zijn lijk opgehaald. De mailboot van Vlissingen is gister ochtend te Folkestone met de pier in aanraking gekomen, waardoor eenige schade word aangericht. Toen de vrouw van den landbou wer Roda, na een kerkgang to Assen, Zondagavond huiswaarts keerde, werd zij tusschen Ubbema en Benkoelen op den weg van Aspen naar Vries aan gerand door een forsoh en nog vrij jeugdig persoon, die bij de nadering van oen paar personen de vlucht nam. Dit is reeds het derde geval van dien aard, dat in korten tijd in die buurt hoeft plaats gehad. Als vermoedelijke dader is aange houden de 17-jarige J. H„ te Zoyer- veen. In het pandhuis van J. Sanders, aan den Goudschenrijweg 142146 te Rotterdam, is gisternacht ingebroken. De inbrekers zijn enkele huizen verder over een hofje de achterzijde van het pandhuis genaderd. Daar zijn zij over een schutting geklommen, hebben eenige ruiten ingedrukt en zijn toen naar binnen geklommen. Hot pand huis is bij nacht onbewoond. Van do aan de zijde van den Goud- schenryweg uitgestalde voorwerpen en ook elders in het pandhuis zijn een 60-tal zilveren horloges, een demi- saison en een aantal snuisterijen ge stolen. Aan de straatzijde sluiten ijzeren luiken bij nacht den toegang af, zoo dat van die zijde ook niet waarge nomen kon worden wat binnen ge schiedde. Gistermorgen is in de Barrevoete- straat te Haarlem een schutting om gewaaid. Een man en een vrouw kwamen er onder. De vrouw werd zoo gekwetst, dat zij naar het gast huis moest vervoer^ worden. Een vrouwelijke regent op Java. So lo telt weer een vrouwelijke regent onder zijn inlandsche bevolking. Naar Darmokondo" meldt, hoeft de soenan besloten njai loerah Aroedito, die loe- rah pasinden was, den rang vanboe- pati te schenken, en haar don naam te geven van njai toemenggoeng Sot- jopoere. Zooals misschien bekend is, heoft men in de Vorstenlanden ook eenige vrouwelijke apanages, welke gronden „draagstoelen" gronden heeten. J. van Rossom, aan den Krommen Rijn onder Utrecht hqeft den 27sten Februari de eerste grasPStor gezonden aan II. M. de Koningen. Te Stadskanaal heeft Zondagavond een bezoeker van het Leger des Heils den dienstdoenden officier met een mos gestoken. Er ontstond een heele pa niek. Een rijksveldwachter heeft pro ces-verbafd* tegen den dader, zekeren Fr., aldaar opgemaakt. Te Wrjchen, bij Nijmegen, is gister nacht in een sloot het lijk go vonden van den landbouwer Beyer. Vermoe delijk is hij, door de duisternis misloid, te water geraakt. GOUDA, 6 Maart 1912. Verslag der Gezondheids—Commissie. (Slot.) Over de voorgekomen gevallen van Besmettelijke ziekten schrijft het ver- slag Gevallen van Aziatische cholera, typhus exanthematicus, pest, gele koorts, dysenterie, en pokken kwamen, voor zoover ons bekend, niet voor. Van den Hoofdinspecteur ontvingen wij opgave van 1 geval van fobris typhoïdea, (togen 7 in 1910) 3 gevallen van diphtherie en 6 gevallen van roodvonk. Door B. en W. van Gouda werd kennis gegeven van 3 gevallen van febris typhoïdea en tevens advies ge vraagd omtrent de vermoedelijke oor zaak van deze gevallen welke voor kwamen in de volgende percoelen Jaagpad n°. 21, Graaf Florisweg n°, 22 en Vorstmanstraat n°. 29. In het eerste geval moest o. i. de vermoedelijke oorzaak worden gezocht in het drinken van ongekookte melk mogelijkheid bestond evenwel, dat do oorzaak moest worden gezocht in de achter het perceel doodloopende sloot welko geheel gevuld was met faeca- liën, welke een onhoudbaren stank verspreidden. Voorts bevond zich op het terrein zelf dat feitelijk één groote mestvaalt was, een mesthoop,'welke niet was afgedekt en niet was besloten in een waterdichten van cement ge- metselden putgeadviseerd werd ge noemde sloot te doen dempén en rio- leeren. De oorzaak van het tweede geval moest o. i. worden gezocht in de naast het perceel n°. 22 Graaf Florisweg looponde zeer vervuilde en stinkende sloot; op deze liepen ^schillende privaten uit, terwijl bovendien de be woners, aangezien door den pachter dor gemeenteroiniging de vuilnis enz. niet werd weggehaald, de afval voor een groot doel in deze sloot deponeer den de afvoer van do gootsteen was niet voorzien van een stankafsluiter, hoewel de gootsteen afvoerde op ge doemde sloot. Den 25n April werd door B. en W. beslist, dat vóór 1 Augustus verschillende verbeteringen moesten zijn aangebracht. De oorzaak van het 3° geval in de Vorstmanstraat meende onze(Commis- sio te moeten zoeken in het drinken van slootwater; de rioleering werd door ons in orde bevonden. Bij schrijven dd. 27 Augustus 1911 verzocht de Gezondheids-Commissio gezeteld te Bodegravon haar te willen mededeelen of er bij onze Commiqpie bezwaar bestond, kennis te geven zoodra er in de gemeente Gouda een geval van febris typhoïdea bij een melkvei'kooper was geconstateerd. Den 5n October werd dezerzijds be richt, dat daartegen geen bezwaar stond, terwijl wij ons voor weder- keerige kennisgeving aanbevolen hielden. Met betrekking tot de drinkwater voorziening ontving de Commissie op den 30° Juni haar verzoek van den Direoteur der Goudsche Waterleiding Maatschappij een opgave van dieper- ceelen in deze geirieente, die nog niet waren aangesloten aan het buizennet de meeste perceelen zijn bereids be zocht en ter verbetering voorgedragen (zie hiervoor Hoofdstuk IV) terwijl de overige spoedig aan de beurt zijn. Den Qn Juni werd de Commissie schriftelijk medegedeeld dat de nieuw opgerichte Coöperatieve Ijsfabriek „Willem Barentsz" aan do Vost alhier cellen tor bereiding van het ijs bezat dié niet uit zuivere Banka-tin beston den, maar uit lood; den 3U Juni word te dezer zake na een bezoek aan de fabriek, advies gevraagd aan don In specteur van de Volksgezondheid, M. L. Q. v. Ledden Hulsebosch te 's Gra- venbage, die den 17n Juni ons van advies diendedoor do Commissie werd daarna nogmaals een onderzoek 'ingesteld waarbij alles in volmaakte orde werd bevonden, roden waarom de klacht geroyeerd werd. Uit de bygevoegde tabellen betref fende heb melkonderzoek blijkt, dat van de 433 monsters volle melk on voldoende waren 90, tegen 81 in 1910 (en 57 in 1909), zoodat het percentage der onvoldoende monsters steeg van 18, 4% tot 20, 8% waar het aantal stalmonstors, die altijd de beste analy ses geven, gestegen is van 22 in 1910 tot 27 in 1911, terwijl het aantal monsters aan den wagen genomen, die de slechtste analyses aantoonen, vrijwel stationair is gebleven (248 tegen 244 in 1910) en bovendien bij deze stalmonsters vooruitgang is te bespeuren (onvoldoende 33 tegen 42 in 1910) in de vermeerdering des te opvallender de achteruitgang bij de volle melk voornamelijk wat betreft de vet- en katalasecijfors mag men echter, volgen» de keurmeester, gerust toeschrijven aan in 1911 geheerscht hebbende ziekte „monden klauwzeer" en 'de gevolgen daarvan. Bij de karnemelk valt wederom, evenals in 1910, groote vooruitgang te bespeurenimmers van de 184 in 1910 en 1911 genomen monsters waren respectievelijk onvoldoende 70 en 34, zoödat hot percentage der onvoldoende monsters daaldo van ruim 38 tot rüim 18; het nut der keuring springt dus hier duidelijk in het oog, waar in 1909 van de 148 monsters, 146 of ruim 79% onvoldoende waren., Den 14n Juni werd aan B. en W. in overweging gegeven, ftaar aanlei ding van de vele gevallen van mond en klauwzeer, de ingezetenen dezer gemeente te waarschuwen tegen het drinken van ongekookte melk, daar zich verscheidene gevallen van tong- blaar bij kinderen haddon voorgedaan door B. ön W. werd aan dit verzoek gevolg gegeven. Kantongerecht Gouda. Overtreding der Arbeidswet. In de heden gehouden zitting van het kantongerecht kwam als eerste zaak in behandeling een overtreding van -de Arbeidswet 1911, waarvoor de koer I. van der Want, firma P. van der Want Gzn., pypenfabrikant alhier, wus geverbaliseerd. Hem was - ten laste gelegd dat hij Op den 15 Febr. des middags 4e kwart óver' drie, als hoofd van een inrich ting werkzaamheden had doen ver richten, bestaande in het sorteeren va» pjypen enz., door drie 12-jarige leer plichtige kinderen. Reeds op 10 Febr. had de agent Negrijn dezen werkgever er op gewezen dat drie aan het werk zijnde kinderen moesten worden ont slagen, omdat zij nog leerplichtig waren. Wel had deze werkgever den tjgent do arbeidskaarten,getoond, die aan deze kindejen vanwege da ge meentelijke otferhekf waren verstrekt, doch genoemde eigent bleef bij zijn èfisch» dQ.t de kinderen, mo^stqn worden Onteftsgeh.3 Den 12° Febr, cU.v. kwam de in specteur van politie, de heer Tenc kinck dezen werkgever mededeelen, op grond van oen schrijven van den schoolopziener dat bedoelde kin deren leerplichtig waren, en verlangde de inspecteur onmiddellijk ontslag van hen en overgave, der arbeidskaarten. De heer I. van der Want deelde do inspecteur mede dat de arbeidskaarten vanwege de gemeente verstrekt, voor hem het bewijs waren dat de houders daarvan aan dp leerplichtwet hebben voldaan en aldus gerechtigd zijn tot arbeid. Voprts verklaarde deze werkgever bereid te ziin de kinderen te ontslaan ihdien hem langs administratie ven weg danwege de overheid de intrekk. der kaarten werd verzocht. Volgens de wet meende deze werkgever, dat de arbeids kaarten, die behooren aan de werk nemers en uitgegpven zijn door of van wege de gemeente, alleen kunnen \forden ingetrokken door de gemeen telijke overheid of na een rechterlijke beslissing. Prooes-yprbaal is toen .gevolgd, Engeland. Het uitvoerend comité van het ver bond van mijnwerkers is gisteren te Londen opnieuw bijeengokomen ten einde over den staat van zaken in de verschillende districten te beraadsla gen. Een op den voorgrond tredend lid van het comité heeft aan een be richtgever verteld, dat er geen ver andering in de gezindheid der mijn werkers was gekomen de vermeende afvalligheid in de Midlanden was zeer overdreven. Bijeenkomsten van mijneigenaars zijn op verschillende plaatsen van hot land gehouden, doch geen nieuwe uit zichten werden geopend. China. De orkenning van den Chineosche republiek. In antwoorp op een desbetreffende vraag verklaarde ae Belgische minister van buitenlandscho zaken in de Kamer, dat de regeoring de Chineesche repu bliek eerst zal erkennen, nadat zij door de voornaamste Europeoschon mogendheden erkend zal zijn. In zijn jongsto vergadering heeft het bestuur dor Remonstantsche Ge irieente te Utrecht aan prof. mr. J. de Loutor, die bij don aanvang van dit jaar als lid was 'afgetreden, het eore- lidmaatschap van het bestuur, aange boden op grond van het feit, dat hij moer dan dertig jaren met korte tus- schenpdozen bestuurslid is geweest, en uit hoofde dor vele diensten, die hij dor Gemeente heeft bewezen. (Vrijz. Predikb. Blad.) Chineozen-opstootjes. Naar aanleiding van den loop van hot onderzoek in zako de jongsto ongeregeldheden onder de Chineezen in Soerabaija, moet de Indisohe regeo ring hot voornemen opgevat of reeds ten uitvoor gebracht hebben om voor- loopig oen 100-tal dor deelnemers aan den opstand uit Ned.-Indiö te zetten. De gohoele beweging vond voor- namolyk haar aanhang onder Chi neesche handwerkslieden. (N. R. Crt.) Wijziging Bouwwetje. In de Tweede Kamerzitting van gisteren is ingekomen een wijziging* welke de regoering heeft gebracht in het wetsontwerp tot wijziging der wet tot. regeling van het lager onderwijs (het Bouwwetje). Deze wijziging rekt om do terugwerkende kracht uit het ontwerp te lichten. Nu dit ontwerp niet vóór 1912 tot wet iB verhoven, kan, zegt de toelich ting, de wijziging van art. 59 dor L. O.-wet niet meer worden toogepast op het dienstjaar 1911. Do nieuwe subsidiebepalingen zullen oorst het volgend jaar, d.w.z. over het dienst jaar "1912, voor do eersto maal kunnen worden toegepast. De Tariofwet. De Noderlandsche Kamer van Koop handel te Londen heeft een adres gezonden aan den Minister van Fi nanciën naar aanleiding van de Tarief- wet-Kolkman. DU adres besluit: „Resumeerende, meent onzo Kamer, dat er niet de minste grond bestaat om tot proefnemingen op hot gebied van handelspolitiek over te gaan. Proefnemingen zyn steeds gevaarlijk, vooral op oen zoo moeilijk terrein als dat van invoerrechten, wier ver hooging tegelijkertijd de nationale welvaart, don nationalen omzet en de relation mot het buitenland treft. Op een oogenblik dat twee protectionis tische landen by uitnemendheid, Ame rika en Spanje, hun invoerrechten op nkele artikelen verlagen, is het hoogst Vergadering van Dinsdag 5 Maart. Het Bouwwetje. (Vervolg.) De min.verweet dhr.Roodhuyzen eon polit. rode gehouden te hebben. Maar dan wildo spr. wijzen op de veran derde houding van de Christolijke- Historischen ten opzichte van dit wets ontwerp. Bleek daar uit niet juist do politiek en politieke overwoging Er zijn nu twee noodstanden in do Kamer één van dr. Kuyper ten opziohto van de sociale wetgeving en één van don heer Lohman ton oplichte van het 1 ondorwiis. Dat het spr. te doen was om in zijn eersto rode te komep tot het slotwoord „meneer ment weer zelf", erkende spr. In dat slotwoord word het beeld gegeven van de geheele rede. Spr. zocht in dat woord naar ver zachtende omstandigheden voor dén persoon van minister Heemskerk, die hem als mensch sympathiek was. Thans was do minister een drijver ge worden. Hij had „neon" moeten zeg gen toen men hem drong in een rich ting die hij niet in wilde. Spr. eindigde mot te zoggen dat hij dit ontwerp niet alleen niet in het be lang van het onderwijs in het algo- meen achtte maar zelfs niet in dat van hot bijzonder onderwijs. Spr. be schouwde deze nieuwe subsidie als een nieuwe oorlogsschatting die dè linker zijde ha^ op te brongen voor do neder laag die zij leed in 1909. De heer Ter Laan bestreed derede van den heer Lohman. Hij ontkent dat do neutrale school godsdienstloos zou zijn geworden dooi de liberalen. Zij is dit juist geworden door de geestverwanten van den heer Lohman en door de Katholieken. Verder bestrijdt hij het hoofdbetoog van den minister en van verschillendo sprekers der reohterzyde, dat alles in orde zou komen als do openbare school er maar niet meer zou wezen en de bijzondere school derhalve als eenheid zou fungeeren. Uitvoerig blijft spreker betoogen dat op hot oogenbiik niet verder gegaan mag worden met subsidieering van het bijzonder onderwijs. De hoor Ketelaar repliceert. De heer van Wijnbergen verdedigt o. a. nader het subsidie voor de kloos terscholen. Het personeel dier scholen heeft wel degelijk een behoorlijk sa laris noodig voor goede huisvesting, kleeding, ontspanning enz. Verder wordt slechts verondersteld door de linkerzijdo, maar allerminst bewezen, dat de gelden voor die Katholieke onderwijsinrichtingen niet voor het doel, waar zo voor gegeven worden, besteed worden, maar vogr kerkelijke doeleinden zouden worden aangewend. De heer van Karnebeek, rekening houdende met den bestaanden toe stand en 't ontwerp, toetsende alleen aan de praktijk, ontkent niet, dat er misschien iets goeds in ligt voor de ontwikkeling van het volksonderwijs, maar dan alleen voor de grooto ste den. Voor het platteland vreest spre ker dat van het ontwerp misbruik zal worden gemaakt om tot door spreker niet gewonschte toestanden te komen Daarom aarzelt sprokdËg&fl nog ziin stom aan het ontwerp tcgpM, welke hij er bepaald wol aan zou schenken indien do zekerheid bestond dat het gold alleen aan schoolbouw in de groote steden zou ten goede komen. De heer Tydeman handhaaft bij zijn repliek zijn bezwaren togen het ont werp. Ook hield spreker zijn bezwaren tegen de subsidieering van de kloos terscholen vol, niet omdat spreker tegen confessioneel is, gegeven van welko zijde ook, maar uitsluitend om de principieole kwestie dat de Regee ring verplicht is toe te zien waar de Staatsgelden, die voor het onderwijs I beschikbaar worden gesteld, bin ven I en dat gjj moet toezien of die gelden waarop deze werkgever in overleg met de politie de kinderen heeft geschorst, van welk besluit hij later, op advies van zijn rechtskundigen raadsman, Mr. M. M. Schim van der Loeff, die heden in deze zaak pleitte, terugkwam en daarvau aan de politie kennis gaf. Naar aanleiding van het proces-ver baal van den inspecteur Tenckinck verklaarde pleiter in casu de leerplich tigheid dezer van arbeidskaarten voor ziene kinderen niet te erkennen. De ambtenaar van het O. M. Mr. Wolffson, wilde den schoolopziener dan hooren en de behandeling der zaak uitstellen. Pleiter meende dat de zaak niet be hoefde te worden uitgesteld, daar de schoolopziener in deze niet is gerech tigd te verklaren of de van arbeids kaarten voorziene kinderen leerplichtig zijn, ja dan neen. De ambtenaar O. M. gaf daarop in zijn requisitoir te kennen dat uit de verklaringen van den agent Negrijn en bovendien uit het proces-verbaal van den inspecteur Tenckinck, het welk aan beklaagde is voorgelezen, blijkt dat de kinderen leerplichtig zijn en dat beklaagde, dit wetende, toch arbeid heeft doen verrichten, zoodat het ten laste gelegde bewezen is. Volgens de ambtenaar moet hier schuld aanwezig zijn. Uit de memorie van Toelichting zoowel als de memorie van Antwoord op de Arbeidswet 1911 blijkt dat deze wet de arbeid van leerplichtige kin deren voorkomen wil zien. Ook art. 4 der "wet verbiedt arbeid. De ambtenaar meende dat wellicht door beklaagde of door diens raads man zou worden aangevoerd dat ont- slag niet kon worden gegeven op grond van bestaand contract, doch de nieuwe arbeidswet vordert uitdrukkelijk leer plichtige kinderen niet te doen arbei den en die kinderen hadden onver biddelijk moeten zijn ontslagen. Dat de afgifte der arbeidskaarten vanwege het gemeentebestuur nog niet insluit dat de beklaagde daardoor kinderen arbeid mag laten verrichten blijkt volgens den ambtenaar uit de missive van minister Talma van 1 Dec. 1911. Ton slotte merkte de ambtenaar op dat deze handeling van arbeid doen verrichten niet door den beugel kan. Waar andere kinderen door de wet beschermd naar school worden gezon den, daar had zulks ook hier behooren te geschieden. Geëischt werd daarom 3 geldboeten van f 10.elk, subs. 3 X 3 dagen hechtenis. Mr. Schim van der Loeff, zijn plei dooi aanvangend, verklaarde dat de nieuwe Arbeidswet 1911, die met 1 Jan, 1912 in werking is getreden aan merkelijke lasten heeft gelegd op de schouders van den werkgever. Pleiter juicht het zeer toe dat de leerplichtwet ten strengste wordt ge handhaafd en vindt het verblijdend dat een eind wordt gemaakt aan be staande ongèwenschte toestanden, nu het na 1 Januari 1912 verboden is dat leerplichtige kinderen arbeid ver richten. De Arbeidswet 1911 bepaalt dat een kind beneden 13 jaar geen arbeid mag verrichten waarbij een overgangs bepaling geldend is voor de kinderen die in den loop van dit jaar dien leeftijd bereiken en aan de leerplicht wet hebben voldaan. Nu hebben de ambtenaren der wet met prijzenswaardigen ijver deze be palingen nagegaan, pleiter meent zelfs dat het hen aan te veel ijver niet ont broken heeft. Pleiter had tegen de dagvaarding het juridisch bezwaar dat daarin een overtreding wordt ten laste gelegd, gepleegd door drie 12-jarige kinderen, en meent dat, waar meerdere kinde ren op die werkplaats aanwezig zijn en de betrokkenen niet zijn genoemd, dat op grond van dit bezwaar alleen reeds geen veroordeeling zal kunnen volgen. Het element van den 12-jarigen leeftijd moet volgens pl. verdwijnen, daar dit volgens art. 13 der wet geen bezwaar tot arbeid oplevert. De mede- deeling van politie-ambtenaren ver werpt pleiter in deze. De politie is niet de bevoegde macht, die over de al of niet leerplichtigheid van een kind mag beslissen. In art. 12 lid 1 der Arbeidswet staat vermeld: Voor kinderen beneden 12 jaar of nog leerplichtig worden geen arbeidskaarten afgegeven. Hieruit volgt dat als een kind nog leerplichtig is, geen arbeidskaart mag worden ver strekt en wordt een kind een arbeids kaart uitgereikt, tenzij onder valsche voorgevens, dan is zulk een kind vol gens de Arbeidswet niet leerplichtig. Pleiter vraagt den ambtenaar O. M. sinds wanneer aan cironlaires van een minister bewijskracht wordt toegekend. De door den ambtenaar genoemde cir culaire van minister Talma kan in het onderhavige geval geen bewijs zijn. De kaarten hadden in het geval hier moeten zijfa geweigerd. De ervaring omtrent de al of niet leerplichtigheid bestaat volgens pleiter alleen in de arbeidskaart. Het is voor den werk gever niet mogelijk dit op andere wijze te constateeren. Naar pl.'s meening gaat deze werk gever volkomen vrij uit. Als bewijsgrond voerde pl. nog aan een schrijven van den Inspecteur van den Arbeid in het 4e district, waarin deze verklaart dat aan leerplichtige kinderen geen arbeidskaart mag wor den uitgereikt, tenzij deze op leugen achtige wijze zijn verkregen. Pleiter zegt dat hier waarschijnlijk een administratieve vergissing heeft plaats gehad. De fouten vanwege de overheid gemaakt worden nu verhaald op den werkgever. Daartegen komt pl. op. Pl. verklaarde door den beklaagde femachtigd te zijn om te verklaren at de kinderen onmiddelijk na de uitspraak van het vonnis van de werk plaats zullen worden verwijderd. Alleen op advies van pl. zijn de kinderen aan den arbeid gebleven, hoewel beklaagde door de politie was medegedeeld waarschijnlijk eenhoogo boete te zullen krijgen. Pl. meent, waar het hier een rechtsquaestie geldt dat deze moet worden opgelost. Buiten de aangevoerde juridische bezwaren had pleiter ook een acade misch bezwaar. In de dagvaarding staat dat de werkgever niet heeft ge zorgd dat geen deel kan worden ge nomen aan het plegen van een straf baar feit. Art. 4748 van het Wet boek van strafrecht hebben daarop betrekking. Daarin zijn vastgesteld de bepalin gen omtrent de schuldigverklaring aan strafbare feiten. Pleiter is van meening dat deze werkgever niet valt onder die art. Uit een Arrest van den Hoogen Raad blijkt dat het strafwetboek niet schuldig verklaart aan daderschap de persoon, die als niet-zorger," dat zulks niet geschiedt, wordt beschouwd. Pl. achtte art. 22 der Arbeidswet in strijd met de bovenbedoelde artikelen van het strafwetboek. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak voor zijn cliënt, en noemde den ge stelden eisch bovonmatig hoog. In dien een vrijsprekend vonnis mocht volgen, dan is de ambtenaar O.M. in de gelegenheid hooger beroep aan te teekenen, teneinde deze quaestie des noods tot in hoogste instantie op te voeren, teneinde daarvoor een defini tieve beslissing te verkrijgen. Uitspraak 20 Maart. Door de politie alhier is. een gesig naleerd persoon aangehouden, die nog een dag hechtenis moest ondergaan. Deze is- naar het huis van bewaring overgebracht. Moordrecht. Zaterdagavond hield de afdeeling Moordrecht—Gouderak van het Algem. Nederl. Werklieden verbond haar algemeene vergadering in café „Posthuis". Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. Otterspeer. Uit de rekening van den penning meester bleek dat de ontvangsten over 1911 hadden bedragen f 129.00, de uit' gaven f 96.63'/j. Op 1 Januari 1912 was er in kas f58.82. Uit het verslag van den penning meester van het Ziekenfonds bleek dat de ontvangsten over 1911 hadden be dragen f522.02 en de uitgaven f679. Het batig saldo op 1 Januari 1912 bedroeg in zijn geheel nog f491.51. Schoonhoven. Het comité voor de oprichting van een centrale water leiding tusschen Lek en Rijn, waarbij een groot aantal gemeenten wordt betrokken, heeft besloten, het maken van een plan en begrooting op te dragen aan de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht. Zjtting van 6 Maart 1912. Jagen zonder vergunning, N. de R. te 's Gravenhage f 10 subs. 4 d.als hoofd en bestuurder van een fabriek waar met een kraoht werktuig wordt gewerkt niet voorhanden hebben van middelen voor eerste hulp bij onge vallen, C. E. T. te Reeuwijk 2X? 1 subs. 2 X ld.; op den openbare» weg een wapen bij zich hebben, M. L. J. D. te Gouda f 5 subs. 2 d. met verbeurd verklaring en bevel tot ver nietiging van den boksbeugel; zijn hondenkar niet voorzien hebben van steunsels, J. K. te Boskoop fl subs. 1 d.2ijn kind niet geregeld de Bchool laten bezoeken, J. R. eehtgenoote van T. v. L. ontslagen van reaütsvervol- ging; M. V. echte, van H. M. f 2 subs. 2 d. en A. M. B. eohtg, vanL. v. d. H. allen te Gouda idemover treding der IJkwet, G. V. f 2 subs. 2 d., H. v. W. 2 X f 1 subs. 2 X 1 d., A. P. B. f 1 subs. 1 d., G. K. id. C. A. B. 3 X f 1 subs, 3 X 1 d. en A. J. W. B. allen te Waddinxveen 4 X f 1 subs. 4 X 1 d. allen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maten en gewichtenmot zyn boot aanleggen op verboden plaats in de Gouwe, A. v. L. te Amsterdam 'riispraakin den polder Bloemendaal rijden op het paardenpad, N. v. O. te* Waddinxveen, C. W. id., J. v. R. te Alphen, K, W. te Boskoop, J. v. d. W. te Gouda on H. L- id. ieder tot f 0.50 subs. 1 d.op een voetpad in Z. Holland vee drijven, P. K. te Reeuwijk f 1 subs. 1 d.'s nachts fietsen zonder licht, G. J. B., A. F. G., A. F. G., G. J. B. allen te Gouda, P. B. te Waddinxveen, A. A. K. te Zevenhuizen, D. de K. te Moercapelle, ieder f 1 subs. 2 d., D. de K. te Moercapelle f 2 .subs. 2 d. te Gouda een komfoor met vuur, be stemd voor het heetmaken van sol deerbouten in een goot brengen, J. v. d. W. te Gouda, f 1 subs. 1 d. to Gouda zijn hond zonder muilkorf laten lósloopen, terwijl hem dit was verboden, J. M. v. B. te Gouda, f 2 subs. 2 d.te Gouda wateren buiten de waterbakken, J. W., B. V., alle te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d.te Gouda op den openbaren weg met geld spelen, Chr. Kr., J. J. v. H., J. G. M., M. J. H. en F X.v. d.P. allen te Gouda, ieder tot voorwaar delijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een maand onder proeftijd van oen jaarte Gouda op den openbaron weg met een voetbal spelen, J. C. K., A. de B., S. de H., S. G. K., H. M. KG. C. v. L. en A. de J., allen te Gouda, ieder tot voorwaardelijke plaatsing in oen tucht school voor' don tijd van oen maand onder proeftijd van een jaar, 0. de K. te Gouda, voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een maand ohder prooftijd van een jaar, met bepaling dat zijn vroegere veroordeeling tot voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool bij vonnis van 20 J Dec. 1911 buiten toepassing zal blijvon, J. J. v. H., te Gouda, f 0.50 subs. 1 week tuchtschool; nachtelijk burengerucht, L. H. te Gou da, f 2 subs. 2d.; vervoer door een dier doen plaats hebben op noodeloos pijnlijke wijze, M. A. Th. V., te Gouda, f 3 subs. 3 d.Opeisbare dronken schap, P. v. L., te Gouda, f 1 su' 1 d., P. v. S. te Gouda, H. A. A. te Rotterdam, C. J. v. d. G. woonplaats onbekend on F. C. S. te Rotterdam, ieder f 3 subs. 2 d., II. F. S. te Gouda, bekrachtigen het vonnis, waartegen verzet, behalve voorzooveel betreft de daarbij opgelegde straf, vernietigen het te dezen aanzien en opnieuw rechtdoende veroordeelde beklaagde tot f 1 subs. 1 d. hechtenis. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 48-jarige koopman A. don H. te Gouda, kwam in appèl tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij ter zake van openbare dronkenschap bij recidive werd veroor deeld tot drie dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. Beklaagde stemde toe, zich op 25 Juli van het vorig jaar in kennel ijken staat van dronkenschap te hebben bevonden op den openbaren weg te Gouda. Hij vond de hem opgelegde straf te zwaar en beloofde beterschap. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De 21-jarige dienstbode C. M. G. te Gouda, verklaarde, in de tweede helft van het vorig jaar, in dienst van juffr. de V. aldaar, in de slaapkamer van deze, een gouden ring te hebben gevonden. Zij had dit voorwerp mede naar huis genomen. Haar grootmoe der had den ring, buiten haar weten, beleend op 29 Jan. voor tien gulden. De ring was teruggekochtde familie van de bekl. had daarvoor het gold gegeven. Eisch wegens diefstal, f 30 boete subs. 12 dagen hechtenis. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld M. L. J. D., 29 jaar, sigarenmaker en I. de B., H. A. A. en H. W. H. F., allen te Gouda, wegens huisvrede breuk, elk tot f 15 boete subs. 15 da gen hechténis. De zaak-Jan Valk Jr. zal 21 dezer voor de Rotterdamsche Rechtbank dienen. In zijn verdediging zal bekl. worden bijgestaan door mr. Van Gigch te Amsterdam. (Rotterd.) De Wagen, prentbriefkaarten. De officier van justitie te Arnhem heeft alle stukken, betreffende de te Wageningen in beslag genomen prent briefkaarten gesteld in handon van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Wageningen. De boekhandelaar Elberg zal voor dat kantongerecht worden godagvaard Wegens het étaleeren van enkele bij (ïem in beslag genomen kaarten en wel op grond van art. 451ót*9 van het Strafwetboek, dat verbiedt „de zinne lijkheid der jeugd prikkelende voor stellingen." Een vervolging wegens het étaleeren van „Het Loven" heeft niet plaats. De storm in Frankrijk. Uit Parijs Er komen berichten van hevige stormen die vooral in de noord westelijke districten hebben gewoed. De telegraaf en telephoonverbindingen met Engeland zijn geheel of gedeel telijk verbroken. De wandelpior te Yvanville is geheel ontmanteld. Omgevallen telegraafpalen hebben de spoorlijnen onveilig gemaakt. Te Saint-Malo heeft oen stortvloed do dijk doorgeslagen on de afsluitings- muren van tal van particuliere wo ningen vernield. Onafhankelijke afgovaardigden en Senatours zullen een zg. socialistisch republikeinscho Portugoosche partij vormen, welko het zolfdo programma als dat der Fransche radicale partij zal hebben. Engolscho mijnwerkersstaking. Londen, 6 Maart. De Scheopvaart Maatschappijen onderhandeion over do levering van Duitsohe kolen. De Duit- sche firma's zijn bereid te leveren indien voor 12 maanden wordt go- cntrncteord. De suffragettes. Londen, 6 Maart. Hot straatpubliek heoft gisteren oen paar suffragettes afgoranseld. Tweede Kamer. Do Minister nam heden het amen dement-van Wijnbergen ovor. Het ar tikel werd aangenomen met 52 tegen 33 st., zuiver rechts tegen links. (Het verslag van do zitting van heden wordt morgen opgenomen.) Uit Lissabon. De Senaat heoft een Commissie bestaande uit doctoren en de geneeskunde en scheikundigon be noemd die tot taak hoeft, do oorzakon van do typhusepidomie na te gaan, die te Lissabon hoorsc^it. Ernstig spoorwegongeluk. Op de lijn dor Noord-Canadeeseho Spoorweg Mij. is van oen trein de laatste wagon van een brug gestort. Tien a vijftien menschen worden ver mist. Vermoedelijk zijn deze verdronken. Een 25-tal anderen werden ernstig gekwetst. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. "Hoogste barometerstand 774.8 te Horta, laagste stand 738.3 te Skudes- nals. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige tot krachtige zuide lijke tot zuid-westelijke wind, zwaar bewolkt buiïg weer, zelfde tempera tuur. BelgiëNederland. De belangstelling voor den wedstrijd België— Nederland, die Zondag te Ant werpen zal worden gespeeld, blijkt zeer groot. Extra treinen worden in gevoegd. Hot is to hopen, dat de Spoorwegmaatschappijen dusdanige maatregelen treffen, dat de menigte geregeld vervoerd kan worden. Naar wij vernemen zal de wedstrijd geleid worden door den Engelschen scheidsrechter Campbell uit Blackburn, die, naar men zich herinneren zal, ook 't vorige jaar bij den wedstrijd in Antwerpen zoo voortreffelijk ge scheidsrechterd heeft. Grensrechters zijnC. J. Groothoff (Nederland) en Chas Power (België.) een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, VAN DEN Ned. Cert. Werkelijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 1<1. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- cu Creilict-iustcl- Itngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen Amorican Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, cn Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljeii. Ketalioen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dortscho Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart B|jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oiiderneiuingeu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Biverseu. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. "Warschau-Weenen Spoorwogmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. Wabash Gew. Premieleeniu; A mBterdam AandI Hongarije. Thei. gulirungs-Ges. 4pcty GELDKOERS. Prolongatie 3%—|4 pCt. Nat. Staatsf. vaster, Buitenl. onver anderd, Mijnen nagenoeg prijshoudend, Tramwaarden vast, Ajnerikanen tame lijk vast, PetroleumVweinig omzet, Culturen zwakker, Rubö^rs vrij variee- rend. Vorige Koers- Koert van heden 82 82%s 90 4 04»/,. 100% 87% 93% CC CD CO S 88% 40 46 105% 88% 104% 58% 211 63'/» 53% 74 74'%. 25'/. 25% 64 64"/,, 215 318 189 214 189 66 65 445 86'/. 431 67'/, 156'/, 156% 483% 484 450 465 199% 178 120 19% 19% 114% 114% 16 40 4% 11% 11% 86 85% 97% 97% 63% 63'%. 186'/, (100- 99% f 99% 32'/, 39"/,, 1665/ 7% 167'/, 7% 101%. y164'/ 152'/»

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2