KB ilder ;en”. I Cacao daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. nt: VanHoutens Rona 9 Stok. XTie'xx'ws- ezx .Z^cL-rr©□rtezxtie’bls-cH. voor G-oixolsb exx. OxxxstxoZfcezrx- Donderdag 7 Maart 1913. No. 11810. 50e Jaargang. sostte. Verschijnt dagelijks 11EXXISGFAIXG. 'andtn. Buitenlandse!! Nieuws. •33 nxitexi la.ru. d.. FEUILLETON. We stem óes dBloeós. Was, enz. WAHKMIUIS, Spuislr. Den Haag. Overschoenen en WinterynatoSels. tr. 222, J Sterken Drenk. [Honderd tegen eei ■dat men na een proef met GOED en GOEDKOOP De beste voor den prijs 1 Kg. 1.50 I^Kg. 0.42| Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 33 in n.exila.xxd. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. f 1 25 ïaamhoclen op partij, liggen (Wordt vervolgd.) lenoegen”. Italië. Diefstal te Pisa. Uit de dom Pisa zijn talrijke kost baarheden van groote waarde door tot dusver onbekend gebleven dieven ge stolen. LG, tneth. spreken eschikbaar om sn. Nadere in- and adres. IXRICHTINOSN WBLKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTBR en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verkend aan L. J. Jaspers fhma Ni. Peeters en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der kleederbleekerij, door vergrooting van het bestaande ketelhuis on het bijplaatsen van een tweeden liggenden stoomketel in het perceel aan den Bleekerssingel no. 6a, kadastraal bekend Sectie A no. 4364. Gouda, den 7 Maart 1912. Burgffoeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. KLEINHANDEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 1®. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen de aanvrage van Johanna Compier, Weduwe van Johan nes van Vliet voor den verkoop van Stsrken drank, in het klein in de benedenvoor- localiteit van het perceel aan de Karnemelk- sloot No. 8. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van de vergunning schriftelijke be zwaren inbrengen Gouda, den 6 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER -0-80|Xo.. Zeg eens, Paul, je doe£ me zeker wol het genoegen, spoedig eens met mij naar Warschau te gaan, niet waar Heeft mijn vrouwtje weer lust tot reizen Ik meende, dat je recht blij waart, dat je nu eindelijk thuis bent, antwoordde hij vriendelijk. Daar heb je wel gelijk in, Paul, zeide zij een beetje verlegen ik ben recht gelukkig, nu wij de reis achter den rug hebbenmaar ik zou zoo gaarne mijn huis naar mijn eigen smaak willen inrichten. Verwonderd keek hij op, terwijl zij vervolgde Ik ben gisteren de kamers boven gaan zien, en als je het goed vindt, zou ik het kleine gele salon en het kamer tje daarnaast met uitzicht op het bosch, voor mijn eigen gebrnik willen inrichten. Maar alles is daarvoor toch reeds ifl gericht 1 riep de graaf uit. Hildegard stond op, sloeg den arm om den hals van haar man en zeide vleiend Noem mij nu niet dwaas, Paul ik wou zoo gaarne daar dat salon en dat kamertje als mijn rijk recht gezellig inrichten, zooaIs ik dat thuis jewend ben geweest, en daarom wou k met je near Warschau. Je weet, De mijnwerkersstaking in Engeland. Nog altoos is de toestand in Enge land geheel dezelfde, altoos voor de mijnwerkers. De andere bedrijven ondervonden een enormen last van de staking. Duizenden werklieden zijn broodeloos geworden door de stilstand van het mijnbedrijf. De toestand wordt hoe langer hoe erger. De „Daily News” rekent uit, dat aan het eind van de week meer dan l1^ millioen arbeiders zonder werk zullen zijn. Begrijpelijkerwijze heerscht hierover groote ontstemming. De ontreddering is zoo groot, dat men met groot ver recht van de bijzondere school had de heer van der Molen niet behoeven te pleiten, daar dit reeds lang erkend is. De tijden zijn zeer veranderd. De strij ders en leiders van vroeger zijn thans gezeten op het gestoelte der eere. Ware er geen schoolstrijd geweest dan zou den niet zoovele middelmatige of meer dan middelmatige personen zoo hoog gezeten zijn als ze nog zitten. De toon die de heer v. d. Molen gisteren deed hooren, is geen zuivere toon meer. Spr. aarzelde niet hét „aan stellerij” te noemen van dezen afge vaardigde. Daartegenover staan de bescheiden eischen van den premier die zelfs in de toelichting tot zijn wetsontwerp zeer sober was. Voor de aanvuurders voor de verkiezingen in 1913 stellig te sober. Spr. horinnerde aan de woor den van dr. Kuyper tot minister Heems kerk. Wij hebben de fakkels, zorgt gij voor den vlam. Dc heer v. d. Molen heeft de zaak voorgesteld als in hot belang van de kleine lüyden der antirevolutionaire partij. Zelfs lieten deze hun pijp tabak liggen om maar hot schoolgeld te kunnen betalen. Ze kunnen dus dank- Róunie” 8 uur, jz. Studie- en PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Lumineus idee. De „Standaard” bedenkt, nu de be handeling van het paotserschip nadert, ioegenu, 8 u., Voord racht- Iden. 10 uurv.m. rgadering van r. de Hebt Jan irdam. - en Woning- ergad. Onder- irmenzorg.” )e Réunie”, 8 gadering van aansche Bond, s van ’s Hage. enoegen” 8 u. loeuvre. noegen”, Ned. ück Auf”. e” 8 u., Ned. afd. Gouda, ig, Rotterdam, geregeld tijdig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze Graaf Orlowsky word bijna jaloersch; maar toen de gasten laat in den nacht vertokken waren, viel Hildegard hem om den hals en zei: Ach, Paul, hoe heerlijk vind ik het, dat wij nu weer alloen zijn Toen moest de graaf om zijn eigen dwaasheid lachen. Op zijn Hildegard kon hij vertrouwenzij beminde hem, hem alleenhij gevoelde zich eigen lijk onwaardig zulk een vrouw te be zitten. Immersbedroog hij haar niet? Had hij niet haar vader en haar in de mooning gebracht dat hij rijk was En hij wist maar al te goed, hoe zwaar zijn bezittingen met hypotheken belast waren, hij wist maar al te goed, dat hij bij zijn aanzoek om Hildegard’s hand vooral gedacht, had aan den al gemeen bekenden rijkdom van senator Römer. Doch hij verdreef deze onaangename gedachten door zich voor, te nemen, om als de gelukkige echtgenoot van zulk een bekoorlijke vrouw solieder en zuiniger te wordengeheel op den achtergrond zag hij papa Römer als laatste reddingsanker in den nood dat troostte hem. Den volgenden morgen, toen het jonge echtpaar samen had ontbeten en nog wat gezellig praatte, zeide Hil degard opeens STATEN GENEEAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 6 Maart. Hot Bouwwetje. Voortgezet werd do behandeling van hot wetsontwerp tot verhooging van de rijksbijdrage voor den bouw van bijzondere scholen. De heer Troelstra constateerde dat de redevoeringen van Dinsdag nog verder dan in eerste instantie een uit sluitend politiek karakter droegen. Daardoor was spr. genoodzaakt als politiek leider een enkel woord te zeg gen, temeer waar de heer van der Molen spr’s familienaam ijdelijk had gebruikt. De heer van der Molen had een protest laten hooren waarbij hij personen en partjjen in de schoolkwes tie dooreen gehaald had. Voor het wendden zich tot den Bond van mijn eigenaren. Deze verklaarde zich echter niet competent en verwees de verzoe kers naar de afzonderlijke mijnbestu- ren. Toen de mijnwerkers zich tot die afzonderlijke besturen wendden, noemden die zich zelven niet compe tent en verklaarden elk voor zich slechts met hun eigen arbeiders te willen onderhandelen. Dit heeft don toestand niet beter gemaakt en de Duitsche regeering is te benauwd voor het kapitalisme in Duitschland'om evenals deEngelsche regeering eens haar tanden te laten zien. Zoo dreigt een groote interna tionale crisis, die voor de geheele wereld zeer ernstige gevolgen zal kun nen hebben. nieuwsgierigheid bijmen wilde de jonge gravin zien en leeren kennen. Hildegard bemerkte zeer goed, hoe zij van alle kanten werd gadegeslagen, terwijl onder vragen en vertellen zeer druk in gesprek was. De donkeroogige dames, in nogal opzienbarende klee- ding, bewogen 'zich heel vrij, en de heeren gaven haar' ruime gelegenheid om alle kunstgrepen cterbehaagzucht te vertoonen. Graaf Orlowsky w$s ge heel in zijn element. Hildegard bemerkte hoe hij ook hier zijn rol speelde, hoe men zich met hem bezighield, hoe oök zyne beminnelijke gezelligheid op prijs werd gesteld, doch zij zelf gevoelde zich vreemd in dezen kring, en werd daarom al stiller en stiller. Na het souper, dat onder leiding van Janutsch zeer spoedig klaargemaakt was, sloegen de jongere heeren een dansje voor, een van hen ging voor de piano zitten en trommel de op het zeer ontstemde instrument een galop, waarbjj alle dames en hee ren in een vlug tempo over den vloer zwierden. Ook Hildegard kon zich aan dit ge noegen niet onttrekkenzij danste licht en gaarne, hare wangen gloeiden, hare oogen schitterenden, hare tegenhou- ding was verdwenen, men vond haar nu schoon en beminnelijk. dat een kolonie met 40 millioen in woners een rijk op zichzelf is en een vloot niet kan missen. Daarvoor moet geld zijn en nu zijn er drie bronnen om daaraan te komen Ge kunt het geld nemen uit ’s lands kas, ge kunt ’t vergen van de inlan- landers van Insulinde, of ge k»nt het laten betalen door de industrië len en kooplieden die uit Indie de millioenen halen. Van de inlanders mag het niet genomen worden. Wie een volk over- heerscht, moet zelf voor zijn gezag opkomen. Het uit de gewone lands kas te nemen, gaat bezwaarlijk, nu er zoo tal van andero nooden om hulp roepen, on de bodem van de kas te zien kom|. Er blijft dus wel niets anders over, of er zal iets op gevonden moeten worden, om de ondernemingen, die van en uit fndië hot groote voordeel trekken, het hoofdaandeel te laten betalen in de kosten van een vloot, aan wier be scherming zij immers hot welslagen van hun onderneming danken. Het is een lumineus ideo schrijft de N. Crt. Men zou de zorg voor een vloot ook aan do bodoeldo ondernemin gen kunnen overlaten en er een soort van particulieren nachtveiligheids- dienst maken. En het denkbeeld is voor ruimere toepassing vatbaar. De verbetering van het Noordzee- kanaal laten betalen door Amsterdam. Het bijzonder onderwijs door de abon- nés van de „De Standaard” Enzoo- voorts. papa heeft me vóór ons huwelijk een flinke som geld gegeven om hier pas sende meubelen te koopen. Ik verzocht je, ’t geld gedurende de reis voor mij in bewaring te nemen en nu beste man, moet je het mij teruggeven en met mij naar "Warschau gaan. Als een kind verheug ik mij in het vooruitzicht, met jou de meubelmagazijnen te gaan bezoeken. De jonge graaf antwoordde niet dadelijkhij fronste het voorhoofd en wierp zijn sigaret ongeduldig weg. Ik meende, dat die kamers boven nog wel goed genoeg waren en wij de groote uitgaven voor een nieuw ameublement konden sparen, zeide hij eindelijk. Maar, beste Paul, het behoeft je geen penning te kosten, antwoord de Hildegard zachtjes. Ik ben overtuigd, dat het geld van papa meer dan genoeg is om al mijne wenschen 4e bevredigen. Ja beste vrouw, als ik dat geld nog had, zou je gelijk hebben, zeide de graaf, het kostte hem moeite, deze opheldering te geven. (lOniSIHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Rusland. Een zoor handige diefstal pleegden drie boeven in het Anitsj kof paleis bij den hofmeester van dekrizorinweduwe. Zij verschenen om dem vloer schoon te maken en namen na den arbeid twee zilveren theeserviezen, geschen ken van den overleden Tsaar, ter waarde van GO,000 gulden mede. De geheele geheime politie van St. Peters burg is de dieven aan het zoeken. Tot nu toe vergeefs. Engeland. Het plotselinge vertrek naar Londen van de mijnwerkersafgevaardigden uit de Schotsche kolenstreek heeft voedsel gegeven aan de hoop dat het Britsche uitvoerend cómité plannen maakt voor een nieuwe nationale conferentie. Officieel lekt niets uit, maar men ver neemt, dat aan de gedelegeerden ver zocht is, rapport uit te brengen over de meening in de districten en dat de geheele lijst der eischen van de mijnwerkers binnenkort zal worden herzien. Réuniou' 8’/2 ida Vooruit”, ïring. iieu, 8l/a uur, jelclub „Alle jogstraat 4 langen eten verandering te gemoet ziet. MaaT noch van de zijde der arbei ders, noch Van de zijde der mijnbe- sturen is verandering te wachten, al thans vporloopig niet. De mijnwerkers houden' vast aan al hun eischen, waar onder ook de invoering van hun mini- mumloonlijst. Intusschen is de regee ring bezig heel nauwgezet de door beide partijen verstrekte cijfers te on derzoeken. Wanneer dit echter nog eenigen tijd aanhoudt, dan is de des organisatie in Engeland tot een top punt gestegen. Daarom dringen ver schillende bladen, die overigens de mijnwerkers zeer sympathiek gezind zijn, er bij de regeering op aan, krach tige maatregelen te nemen. Bijv, de „Westminster Gazette” dringt er op aan dat de regeering een crisis voor de allerarmsten zal weten te voorko men, want feitelijk is de staking op het oogenblik slechts noodlottig voor de medearbeiders. En het ‘blad is er zeker van dat de regeering.wel de noodige macht zal kunnen verkrijgen om de belangen van de gemeenschap te verdedigen. De Daily News erkent, dat de sta kers zoolang zij daartoe kans zien, kunnen blijven staken, maar het blad l* acht het toch blijkbaar wel waarschijn- r' lijk, dat met de wettelijke invoering van een minimum-loon er reeds heel wat zou zijn gewonnen. Daarom zou dit liberale orgaan graag zien, dat de regeering in elk geval onmiddellijk met haar wet kwam. De toestand door de staking teweeggebracht, is des te ernstiger, daar ook in Duitsch- land en Bohemen een sterke gisting onder de mijnwerkers heerscht. Voora in Duitschland is het vrij onrustig. Sedert de mislukte mijnwerkersstaking in 1905 is de toestand nooit goed ge worden. Herhaaldelijk heeft de sta king gedreigdslechts door dé on- eenigheid onder de mijnwerkers zelf is ze in Duitschland nooit uitgebroken. Ook thans heerscht nog wel geen volkomen eenstemmigheid, bijv, de christelijke arbeiders zijn niet bereid tot staking bver te gaan, doch het grootste deel wil tot een ernstigen strijd overgaan. De verbittering is nog te grooter geworden, daar de mijnwerkers bij hun actie van het kastje naar den muur worden gezon den. De mijnwerkersvereenigingen 5) De jonge gravin vond echter geen goede gelegenheid om eens met haar man te spreken. Hij was vóór den middag naar het bosch gereden, had met zijne beambten velerlei zaken te besprekenhij had voorbereidende maatregelen getroffen voor een vossen jacht, die hij binnenkort wilde houden, en na het diner, dat te Mislowice om vijf uur gehouden werd kwamen ver scheidene rijtuigen met gasten uit de omstreken. Graaf Konsky, graaf Potschoreck, de heer van Jablonowitech, de heer van Gurakowsky en nog meer anderen kwamen met hunne dames. Zij hadden met elkaar afgesproken, dat zij het bezoek niet zouden afwachten van graaf Orlowsky, die vroeger veel met deze bevriende familiën had omge gaan, maar dat zij hem en de jonge gravin zouden verrassen, om hen wel kom te heeten. Met vreugde greep dit luchthartige volkje elke gelegen heid aan om zich te vermaken, en ditmaal kwam er nog een goede dosis

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1