E. Alter tracht 269A LAG, pewaar. en leskleeding. >f gedeelten Vrijdag 8 Maart 1913. 50e Jaargang. I mg! Nievi-ws- ©xx -^.d.-v©xt©xxti©"lols-cl voor ©xx Oxxxstxelbcexx. No, 11811. I Verschijnt dagelijks en B-CLXtenla,rxd„ Buitenlandse^ Nieuws. stern óes dttoeós. - WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. .E. ALTER Bin. rxexxlaxxca.. FEUILLETON, behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. le stad aan huis DANTZIG, DIEST. flevering. A 6) (Wordt vervolgd.) tZn., Gouda. tfATEMYIKJ. EASUOL aura* 41 Biet f Réunie“ S1/^ da Vooruit”, ring. ieu, 8*/j uur, elclub „Alle Amerikiuuuclie Z.(j<le voor B.l kostuums druppels I f 0.75. akking onzer vuldig wordt eparaten van len man te p, dat roode II. Nanning, roord >Kina- IIET uit onze Men eische omstandigheder gebogen hoofd, met een kwaad geweten en was zonder slecht geluimd. Eindelijk kon dragen. mocht komen, kan men vrij zeker zijn, dat zij lang en moeilijk zal wezen en de parlementaire machine in Hon garije zal langen tijd worden stop gezet. H00GEN. v. ABS- ;oed. f en ADRES: 3ht 269*, AG. gevolgen niet zijn te overzien. Men mag zoo niet met ’s Lands financiën omspringen. De heer Ketelaar bestrijdt den heer van Wijnbergen, zich aansluitende bij het betoog van den heer de Geer, in zake art. 53. Hij beveelt het amen dement aan, omdat het het oprichten van openbare scholen ten platten lande zal bevorderen en in kosten ver zal blijven beneden het amendement-van der Molen c. s. De heer Vliegen betoogt, dat als het bijzonder onderwijs meer ontvangt, het openbaar ook moer moet hebben. Minister Heemskerk zet uiteen, dat er geen rechtsgelijkheid tusschen open baar on bijzonder onderwijs is, zoodat er geen reden is om de bijdrage uit de Rijkskas voor het eerstef te verme nigvuldigen mot hetzelfde cijfer, waar mee mon de bijdrage voor het laatste vermenigvuldigt. Wijzigipg van het amendement van 37'/2 op 62^2 pCt. heeft geen zin; meer zin zou het ge had hebben, het op 50 pCt. te brengen. De minister dankt er voor, dat do heer ter Laan overneming van het amen dement gevraagd had, omdat daarmee de houding, door don minister gister aangenomen, werd gebillijkt. De mi nister kan echter aan hot verzoek niet voldoen omdat hot amendement niet door do rechtsgelijkheid, welke niet bestaat, geëischt wordt. De minister betoogt in dit verband,J dat do rechtsgelijkheid reeds hiorom ontbreekt, dat de byzon^cre scholen geen bouwkosten ontvangen, maar slechts vergoeding daarvoor, en voor PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post minst waren beschadigd. Eenige dagen later kwamen de nieuw aangekochte dingen uit de stad, en nu kreeg het salon door nieuwe gordijnen, het vuur scherm en de bloemtafel een zeer ge zellig aanzien. Alleen moest het grooto tapijt voor de canapé nog worden uitgespreid. Louise, de kamenier, kon daar alleen niet mee gereed komendoch juist vernam de jonge gravin in de gang de goed hoorbare stapjes van juffrouw Janutsch. Hildegard opende de kamer deur en riep Och, juffrouw Janutsch, kom eens hier en help dat nieuwe tapijt eens uitspreiden. De huishoudster kwam, doch bleef op don drempel staan, sloeg de handen voor het gelaat en jammerde 0, wat een ongelukO, wat een ongeluk Moet ik zooi ets zien voor mijn oogen Ons mooie salon is heele- maal bedorven. Voor onze oude gravin was het altijd goed gepoeg en toch was de oude gravin-moeder eene zeer voorname dame. Ja, dat geloof ik wel, juffrouw Janutsch, maar help nu vlug een handje mee, ik heb niet veel tijd te missen, sprak Hildegard onge duldig. Dat kan ik niet doenhelpen STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 7 Maart. Het Bouwwetje. (Vervolg.) De heer de Geer doet uitkomen, dat de gemeente verplicht is scholen te bouwen en dit doet uit de algemeene kas, dus van het geld van allen, ter wijl het geld voor de bijzondere school slechts komt van enkelen. De gelijk heid van het bedrag raakt dan ook niet het rechtsbeginsel. De heer de Meester wil voor het amendement stemmen om de bestaande gelijkheid te handhaven, maar daarna tegen de wet, omdat de financieele Kath. sociale week. Naar de Tijd meldt, zal met goed keuring van dón bisschop van Breda, dit jaar de Sociale week gehouden worden te Breda. In overleg met hot bestuur van het Diocesaan comité is als tijd vastgosteld 1 tot 8 Septem ber en als algemeen onderwerp „Recht vaardigheid en Naastenliefde.” Louise keken daarop zeide Wat is dat toch voor een mal oud wijf. Hoe onontbeerlijk dat oude schepsel echter in „Het Paleis’’ te Mislowice was en hoe weinig geneigd om zich uit hare positie te laten verdringen zou spoedig genoog blijken. Graaf Orlowsky had met zijne vrouw de vereischte bezoeken gobracht aan de edellieden in de omstreken. Zij waren overal met de in Polen gebruikelijke gastvrijheid ontvangen overal had men hen genoodigd om zoo lang mogelijk te blijven. Hildegard had gelegenheid gehad op te merken dat orde en zindelijkheid nergens eene groote rol speelden. avonden en nachten de straten zelfs in het geheel niet meer verlicht waren. De „East Worcestershire Wates- works Compagnie*4 heeft bekend ge maakt, dat zij den watertoevoer be perken. Van 9 uur ’s avonds tot 6 uur ’s morgens wordt geen water geleverd. China. Een buitenlandsch'e leening. Peking. De onderhandelingen voor een buitenlandsche leening, waaraan Russen en Japanners zullen deelnemen, worden voortgezet. Eeh Chineeschp combinatie zal waarschijnlijk bij de regeering avances doen, alvorens tot de officieele opmaking van het defini tieve contract wordt overgegaan. Fhankrijk. Uit Charleville. Tengevolge van den aanhoudenden regen, is de Maas sedert gisteren ochtend sterk gewas sen. Een storm woedt in de Ardennen. Uit Lille*. De storm heeft te Lour- ches een 50 meter hooge fabrieks schoorsteen doen omwaaien. De steenen zijn op de bureaux gevallen. Een werkman werd gedood. De schade is beiangrijk. oègen", 8 u., Voordracht- den. 10 uurv.m. gadering van de Heer Jan •dam. en Woning- rgad. Onder- rmenzorg.” e Réunie”, 8 jadering van anscheBond. van ’s Hage. noegen” 8 u. oeuvre. loegen”, Ned. ck Auf”. 8 u., Ned. rfd. Gouda, j, Rotterdam. geregeld tijdig ntvangenvan i vermakelijk- ian in onze JJ-n I ,n als alles zoo door elkaar wordt ge worpen Ik zal een der knechts hier zenden. Onder het uitspreken van die woor den liep zij zoo vlug weg, dat de roode linten van haar muts achter haar aan fladderden. De jonge gravin en elkaar verwonderd aan Hildegard De Hongaarsche kwestie. Nog altoos is het geschil tusschen het Hongaarsche ministerie en de Rijksregeering niet opgelost. Het Hongaarsche ministerie begrijpt dat het nooit uit de moeilijkheden komt, wanneer het ’t vergelijk thans met de Kossuth-partij te sluiten niet aan vaardt. Voor het Kabinet is een an dere uitweg niet mogelijk. De Rijks regeering blijft zich echter tegen den vorm en den inhoud van de met de Kossuth-partij afgesproken motie ver zetten. Waarschijnlijk is dan ook een ministerieele crisis te verwachten. Voor de laatste maal schijnt graaf Kh9en Hedervary de Hongaarsche belangen bij de Kroon te willen be pleiten. De qpdracht van den Minis terraad is zoo, \dat wanneer de Kroon zich niet met de motie wil vereenigen, direct het omslag van het Kabinet zal worden ingediend. De grootste waarschijnlijkheid is wel, dat de motie niet zal worden aangenomen. Ook al is graaf Khuen bij den Keizer nog zoo gezien, de tegenwerking van de Rijksregeering en m het bijzonder van den gemeenschappelijken minister van oorlog is zoo groot, dat het de vraag zal zijn, of de Hongaarsche minister president gehandhaafd kan blijven. Nu wordt er wel gesproken van een bemiddelingsvoorstel dat beide partijen zal kunnen bevredigen, doch het zal eveneens de vraag zijn of de leiders van de Kossuth-partij een dergelijke verandering zullen willen aanvaarden. Te oordeelen naar vroegere uitlatingen van die leiders zal daarop wel niet de minste kans zijn. Wanneer het dan tot een crisis komt, zal het zeer moeilijk zijn een oplossing te vinden. Een voorloopig ministerie zal ongeveer niets kunnen uitrichten, omdat noch de regeerings- partij, noch de leden der Kossuth- partij iets voelen voor een voorloopige oplossing der militaire-kwestie. Even eens zullen zij zich waarschijnlijk ver zetten tegen een ministerie, dat de kiesrecht-kwestie eerst zou willen regelen. Ook al is het streven naar hervorming van het kiesrecht in Hon garije nog zoo ernstig, de thans heer- schende partijen die hoofdzakelijk uit de meer bezittende klassen der maat schappij zijn gegroeid, voelen voor den eisch van algemeen kiesrecht niets. Wanneer het dan ook tot een crisis GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer r*n-1 meer niet waard, maar ik kan niet zonder je leven Ach, zie me toch weer eens vriendelijk aan met je lieve, mooie oogen". Hij nam haar hoofd tusschen zijne handen, kuste haar de'tranen van de wangen, noemde haar met de vleiend ste namen Hildegard hem vrien delijk toe de vrede was gesloten. Zij verzocht hem, dat hij voor taan openhartig met haar zou omgaan en nooit iets voor haar geheim zou hou den. Dat beloofde hij plechtig, en om haar wat op te vroolijken, stelde hij voor, datzij in den namiddag mot hem naar Warschau zou gaan. Hoe zou je het vinden, als je daar voorloopig eenige nieuwe venster gordijnen, een tapijt en andere kleinig heden aankocht om de kamer te stof- feeren? Ik hoop binnenkort al je an dere wenschen betreffende het nieuwe ameublement te kunnen bevredigen. Beste man, ik heb heelemaal geen nieuw ameublement noodig, als ik je liefde maar bezit. Arm in arm keerde het jonge paar van deze wandeling huiswaarts. Toen begon Hildegard met veel ijver haar kleine salon in te richten. Uit de andere kamers koos zij verschillen de voorwerpen, die zij het best voor haar doel geschikt achtte en die het De ItaliaanschTurksche Oorlog. In Tripoli, De correspondent van de „Temps” te Tripoli seint, dat de militaire lucht schippers op grond van de eerste er varingen met de bestuurbare lucht schepen op Dinsdag jl. deze oneindig meer bruikbaar achten dan de vlieg tuigen, wat de gemakkelijkheid van waarneming, de veiligheid der ver kenning en de uitwerking van de geworpen bommen betreft. De vlieg tuigen maken schitterende vluchten mogelijk, doch stellen te leur met be trekking tot het verkrijgen van mili taire inlichtingen en de uitwerking op de Arabieren. Dó bestuurbare lucht schepen schijnen beslissende resultaten op te leveren. Tripoli, 7 Maart. In het laatste gevecht bij Mergheb op den 5en dezer waren de aanvallen zeer talrijk on zeer hevig, zij werden alleen door korte pauzen onderbroken. De Turken en Arabieren waren meer 'dan 3000 man sterk. De aanvallen bereikten het hoogtepunt van hevig heid tegen 11 uur ’s avonds, toen de Turken den aanval ook uitstrekten tot het Oostelijke front van Homs. De artillerie schoot dikwijls op kor ten afstand. Gevangenen vertellen, dat de Turken in geval vari een ver overing van Mergheb een gouden na poleon beloofd hadden aan iederen Arabier en 60 .napoleons voor elk vermeesterd kanon. Dat zou de hevig heid en da verwoedheid van de aan vallen verklaren. Italië. De begrafenis van admiraal Aubry.. De begrafenis van admiraal Aubry heeft gisteren te Rome op staats kosten plaats gehad. Aan het hoofd van den stoet gingen de Koning, de ministers, de bureaux van Kamer en Senaat, admiraals, generaals, talrijke f 1.26 1.50 1-50 ,190 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren afgevaardigden en senatoren, en afge vaardigden van leger en vloot. De troepen van het garnizoen brachten de laatste eerbewijzen. Duitschland. Do mijnwerkers in het Roergebied. Uit Duisburg Wordt aan de „Natio- naal-Zeitung” geseind: Naar aanleiding van den gespannen toestand in het Roergebied zijn ten opzichte van het scheepvaartverkeer voorzorgsmaatre gelen getroffen. Op de scheepvaart- beurs in Ruhrort werd in vrachtcon tracten naar Nederland reeds de sta- kingsclausule opgenomen, om de be taling van ligdagen te vermijden. De kolenvoorraden worden versterkt. Op de mijnen hier en in den omtrek gaat het werk voorloopig zijn gewonen gang, doch in de meeste schachten wordt minder naar boven gebracht dan gewoonlijk. Rusland. De vloot. De ministerraad heeft besloten bij de Doema een nieuw vlootprogram in te dienen in plaats van dat van 1910, dat door de Doema nog niet be handeld is. Dit nieuwe pogram eischt een uitgave van 502,744,567 roebel, verdeeld over vijf jaren. OoSTENBIJK-HpNQARLIB. Boedapest 7 Maart. Khuen Heder vary heeft bij den keizer het ontslag van het ministerie ingediend. 'Engeland. In verschillende plaatsen beging men, teneinde het kolenverbruik te verminderen, de levering van gas en electrischen stroom in te krimpen. De stedelijke lichtfabriek te Shef field levert gedurende een groot ge deelte van den nacht geen stroom meer, tot groot ongerief van de fa brieken, die tot dusverre ’s nachts door werkten. In eenige steden van Wales gaat men bezuinigen op de straatverlich ting en bovendien wordt daar het tramverkeer beperkt, terwijl vanwege de autoriteiten op verschillende plaat sen tot de winkeliers, eigenaars van concertzalen en het publiek in het al gemeen het verzoek is gericht zuinig om te gaan met gas en electricyteit. Dergelijke maatregelen zijn genomen te Midlesborough, Glastonbury Dover en Canterbury enz., terwijl te Saffron Walden gedurende de twee laatste -ro— --- f 0.55 1 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Waar is dat dan gebleven Het is toch niet gestolen? Neen kindlief, maar onze lange reis heeft veel meer gekost dan ik kon vermoeden toen wij hier aankwamen, was het geld voor de nieuwe meubelen ook verbruikt. Dat is onmogelijkMaar och, je zegt het alleen voor de grap, riep de jonge vrouw uit, en daarby trachtte zij haar man in de oogen te zien, doch hij ontweek angstvallig hare blikken. Ik denk niet aan grappen, het is inderdaad waar, wat ik gezegd heb. Paul, hoe kon je zoo iets doen klonk het verwijtend van Hildegard’s lippen. Hij zag een traan in hare oogen glinsteren. Dat was hem toch te erg; ongeduldig maakte hij zich los uit haar arm en ging de kamer uit terwijl hij ■prak Zie my niet zoo bestraffend aan alsof ik een misdadiger ware I Hy zesde haar echter niet, dat hij het geld niet voor de reis had moeten gebruiken, maar dat hij gespeeld en die groote som verloren had in dien nacht toen zijne jonge vrouw in het hotel te vergeefs op hem had gewacht. De volgende dagen heerschte er op Mislowice een gedrukte stemming. Hildegard was zeer bedroefd, haar kin derlijk vertrouwen in haar echtgenoot was geschokt. Indien hij met haar gesproken had ovet zijn geldgebrek, zou zij hem van harte gaarne verontschuldigd hebben maar dat hij buiten haar weten het geld had uitgegeven, hetwelk haar met een bepaald doel geschonken was, deed haar meer leed dan het verlies van het geld zelf. En Paul was ontevreden over zich zelf, over Hildegard, over de omstandigheden hij liep rond met uüüfd, zag er uit als iemand kwaad geweten en was bij- hij dezen toestand niet langer ver dragen. In den ochtepd van den derden dag na het bovenvermeld gesprek ont moette Hildegard hem op hare wande ling in den tuin. Hij snelde op haar toe, sloot haar in zijn armen en fluis terde Wil je mij vergiffenis schenken, lieveling? Ik weet, ik ben de liefde

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1