Japonstoffen, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S^OIST., Onze Geïllustreerde Weekbladen. IJS JIISCHjNIEU WS. Laatste Berichten. OiWVAINGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenbaa del te A uisterdaui het bijzonder onderwas een art. 53 ontbreekt. Het amendement zou de ongelijkheid verhoogen. Na uitvoerige repliek van den heer ter Laan verklaart de heer van Kar- nebeek tegen het amendement te zul len stemmen. Na replieken on dhpliek van den minister wordt het amendement-ter Laan c.s. verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Tegen stemde de rechterzijde met den heer van Karnebeek. Door verwerping van dit amende-, ment waren vervallen de daarmee samenhangende amendementen op ar tikel 2. Het wetsontwerp wordt daarna, zoo als reeds gemeld, aangenomen met 46^ tegen 36 stemmen {stemming rechtsl tegen links). Een volgend amendement-de Wij- kerslooth, strekkende om geen termijn te stellen voor de aangifte voor het lidmaatschap der vereeniging, werd aangenomen met 51 tegen 11 stemmen, nadat het door den Regeeringscom- missaris bestreden was, die dien termijn als prikkel om toe te treden had noo- dig geacht. Op artikel 20 verdedigt wederom de heer de Wijkerslooth een amende ment om ook de bestaande gebruiks rechten der weduwen en weezeü der erfgooiers in de wet vast te léggen. De Regeeringscommissaris bestrijdt het, omdat het in strijd zou komen met den opzet van het ontwerpen ook minister Heemskerk ontraadt het, waarna 't amendement verworpen wordt met 52 tegen 12 stemmen. Vrgdag 11 uur voortzetting. Vergadering van heden. De Erfgooierswet. Voortgezet werd dd behandeling van de erfgooierswet. Aan de orde was art. 37, dat de verdeeling der goederen regelt bij eventueele ontbinding dor vereeniging. De heer de Wijkeralooth (r.-k.) heeft op dit artikel een amendement inge diend strekkende om aan de gemeente bij ontbinding niet zoo'n belangrijk deel der waarde van de gronden toe te kennen en meer rekening te houden met de bijzondere aanspraken der stad Naarden. Het voorstel van de regeering is om de gemeente tegen de helft der waarde de gronden te aoen overnemen. Het amendement wil de volle waarde vragen. Spr. lichtte zijn amendement toe, betoogende dat de gemeenten als zoo danig geen enkel recht hebben op de gemoene heidon en weiden van Gooi land. Daarom achtte spr. het onbillijk de helft van de waarde te eischen van de gemeenten. Bovendien kan men naar spr. betoogde niet aantoonen, dat een betrokken partijen voor zoo danige oplossing is, zooals ook blijkt uit het adres van Stad en Lande zelf. De regeeringscommissaris vond dat de beide amendementen met elkaar in strgd zijn. Het eerste geeft te wei nig recht aan de gemeente, het tweede (Naarden) geeft te veel recht aan deze stad. Doornspijk. Op een door het Kamerlid Duys schriftelijk gedane vraag naar den aard van de beweerde malversatiën te .Doornspijk heeft de minister van ju- stutie schriftelijk geantwoord, dat hij aanvankelijk na net eerst ingestelde gerechtelijk onderzoek geen aanleiding had om rechtsingang met last tot in structie te bevorderen. Inmiddels is na een nieuwe tegen don burgemeester van Doornspijk in gekomen klacht het inwinnen van voorloopige informatiën gerequireerd. In afwachting van den uitslag van dit onderzoek, kan de minister den adressanten, die zich tot hem wenddeu nog niet antwoorden. Een 21-jarig los werkman kreeg gis termorgen in een woning aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam woor- don met zijn kostbaas. Cherchez la femme Onverhoeds bracht hij de zen met een tyjl eenige slagen op het hoofd toe, zoodat do getroffene bewus teloos ineenzakte. De dader snelde de straat op en ging naar de woning zjj- nor moeder, waar hij vertelde, dat hij meende zijn kostbaas vermoord te hebben. Daarna ging hij zichzelf bij de politie aangeven. Gistermorgen is hij wegens poging tot doodslag naar het Huis van Be waring overgebracht. De toestand van den getroffene is bevredigend. De slagen zijn vermoedelijk toegebracht met den achterkant van de bijl. In den polder Eierland, op Texel, naby de hoeve van den heer Breesnee, is Woensdagnamiddag de veehouder G. Kikkert, bezig met een wagen stroo te laden, door een neervallend hijsch- blok op het hoofd getroffen. Spoedig na het ongeval is de 50-jarige man overleden. In de Rustenburgerstraat te Amster dam ia gisternamiddag een centrifuge, staande in de electr. wasscherij Dub bel Blank, uit elkaar gesprongen. De eigenaar van de inrichting, de hoer II. J. de Veer, en zijn echtgenooto, die in de nabijheid stonden, werden door de wegvliegende stukken metaal getroffen en tegen den grond geslin gerd. De man heeft de ernstigste ver wondingen een zijner beenen is ge broken, en op verschillende plaatsen aan hoofd «h lichaam kreeg hij kwet suren. Beiden werden, per ziekenauto ^ar hot-Wilhelminagasthuis vorvoerd. N.R.Grt. De spoorwegbesteller P. en zijn zoon zijn gisteren te Rijssen onder een trein getaakt. Den zoon word een hand af gereden, en hij wqrd op verschillende plaatsen gewond. Hij werd dadelijk por trein naar Deventer gebracht. De vader zal een arm moeten missen. Hij werd, na verbonden te zijn, por auto naar het ziekenhuis te Deventer ver voerd. fn de Kamer van den concierge van het HaLen-museum te Haarlem is gis teren, in een kast, de jaa van eon smidsknecht, in het museum aan den arbeid, gaan smeulen. Toen de brand lucht werd gemerkt, heeft men de jas te voorschijn gehaald en, het vuur daarin uitgetrapt. De Solo, Gisteren zou de Solo dan eindelijk los komen Dinsdag was het gelukt het schip een 50 meter naar voren te halen en men rekende dat het, met een beetje gunstigen wind en wat zee, bij een volgende maal hoog water wel vlot zou komen. De belangstelling Was gisteren dan ook ongemeen groot; de geheele jeugd van Terheyden zat, als musschen op een rijtje, baven op de palen, die tusschen de steenen van de pier uitsteken. En aan het strand was er een aantal kijkers, dat, de omstan digheden in aanmerking genomen, niet onaanzienlijk genoemd mocht worden. Tegen halfvier werd met hiouwen d. i. vooruitbrengen, van het schip begonnen en alles ging best. Langzaam aan schoof de Solo uit de zandgeul, waarin ze nu al 5 maanden vastzit. Op de reede kruisten drie sleepbooten, om dadelijk te kunnen vastmaken als het schip dreef. Het mocht echter niet zoo zijnvoor de zooveelste maal speelde het water de Bergingmaat schappij een poets en kwam niet hoog genoeg op. Meer dan elf meter kon men niet vooruitkomen en tegen half- zes kregen de ëloepbooten het signaal, dat ze konden inrukken, om tegen den volgenden morgen terug te komen Toen waren ze er op tijd, maar de tocht was weer tevergeefschweer Btuwden de golven niet ver genoeg het strand op en weer bleef de Solo onbeweeglijk er was zelfs geen wer king in te bespeuren. Van hieuwen kon dan ook geen sprake zijn. De reden, dat het afbrengen dezer dagen minder vlot ging dan verwacht werd, is waarschijnlijk, dat de Solo door den aanhoudenden Zuidwesten-wind tegen de zandbank geduwd is, die zich tegen den strekdam gevormd had. GOUDA, 8 Maart 1912. Men verzoekt ons mede te deelen dat do vergadering der Neo Mal- thusiaansche Bond, waar Dr. J. Rut- gen van 's Gravenhage hot woord zal voeren, zal worden gehouden op 13 dezer in de zaal der Sociëteit de Réunie. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, den 27 Februari 1912. De Gezondheids-Commissie heeft bij schrijven van 8 Februari 1912 n°. 9 B, dat hierbij wordt overgelegd, onze aandacht gevestigd op de woningen aan de Messemakersteog n°*. 2 en 4. Volgens haar rapport hebben zij natte muren, onvoldoende verlichting, onbe- schoten daken, oen houten afscheiding op den zolder, slechte vloeren, is het onderhoud slecht en zijn og laag ge legen. Uit het van onzentwege ingestelde onderzoek is ons gebleken, dat de door de Gezondheids-Commissie aan geduide gebreken voor zoover zij in derdaad bestaan, niet van zoo erftstigen aard zgn dat de woningen daarom af gekeurd behoeven te worden Overi gens is de verlichting vvoldoende, de muren zijn droog en liggen de be neden vloeren minstens even hoog als de straat. Het komt ons derhalve in afwijking van het gevoelen der Commissie voor, dat wel degelijk veranderingen en verbeteringen kunnen worden aange bracht om die woningen geschikt te maken ter bewoning. Ingevolge het voorschrift van art. 13, tweede alinea, der Woningwet, hebben wij de eer Uwe vergadering uit te noodigen omtrent het al of niet onbewoonbaarverklaren van de perceelen aan de Messemakersteeg u°*. 2 en 4 eene beslissing te nomen, ter wijl wij haar op grond van het boven medegedeelde meenen in overweging te moeten geven niet over te gaan tot de onbewoonbaarverklaring van die woningen maar ons in de gele genheid te stellen den eigenaar krach tens artikel 14 der gemelde wet aan to schrijven de in overleg met de Gezondheids-Commissie noodig geoor deelde verbeteringen aan te brengen. Gouda, 5 Maart 1912. Ter benoeming van een onderwij zeres aan de School voor g. 1. o. n°. 1, noodig geworden tengevolge van het aan mej. J. M. van Dam, overeen komstig haar verzoek verleend eervol ontslag, hebben wg de eer in overleg met den heer Arrondissements-School- opziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school, voor te dragen I. Mej. M. L. VAN MARLE, te Zaandijk, IÏ..A G. BOER» te Gouda, III. H. ZUIDHOF, te Hoornaar. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs leggen wij hot advies van deu Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Gouda, 5 Maart 1912. Onder herinnering dat (Je Raad den 12 Mei 1911 besloot toe te treden tot de op te richten vereeniging van Ne» derlandsche Gemeenten, hebben wij de eer mede te deelen dat deze Ver eeniging den 28Fety*uari j.l. te 's Gra venhage is opgericht. Volgens artikel 7 harer statuten betalen de gemeenten, leden der Ver eeniging, eene jaarlijksehe contributie van 1/2 cent Voor iederen inwoner, terwijl de vóór 1 Januari 1914 tooge- tredenen een entreegeld hébben te voldoen van f 1.por 1000 inwoners. De gemeente Gouda, op 1 Januari 1912 tellende 24851 inwoners, zal der halve over 1912 hebben bij te dragen f 124.26 f 24.- f 148.26. Vermits deze uitgaaf nog niet is geregeld hebben wg de eer den Raad in overweging te geven op de ge meente-begrooting voor 1912 te bren gen een nieuw artikel 8 in Hoofdstuk XIII der Uitgaven„Kosten van het lidmaatschap der Vereeniging van Nederlandscne Gemeenten" (Volgnum- mer 208a) ten bedrage van f 150. en dit bedrag af te schrijven van de post voor Onvoorziene Uitgaven (Volgnummer 209). Gasbuizen en kabels in den IJseldijk. Door B. en W. iB aan den Raad een uitvoerig schrijven toegezonden met betrekking tot het leggen van gasbuizen en kabels in den IJseldijk, teneinde de doodloopende leidingen van de Krugerlaan door te trekken en deze bij de woning van den op zichter van Rijnland weder te verbin den met de leiding van den Fluwoelon Singel. Deze doortrekking van het buizen net is noodzakelijk teneinde een ge regelde circulatie van het gas te verzekeren, wijl het meermalen is voorgekomen dat door verstoppingen in de buisleiding ongerief is veroor zaakt. Door telkens de buisleiding over geheele lengten te vervangen door wijdere buizen is getracht deze be zwaren te voorkomen, doch tevergeefs. B. en W. hebben zich bij brief van 4 Juni 1909 tot Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland gewend met het verzoek om van de woning van Rijnland's Opzichter af tot aan de Krugerlaan neteij in den IJseldijk hetzij in den berm langs den noorde lijken voet van dien dijk eene 5 duimsleiding te mogen doen leggen. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is daarop den 9 Juli 1909 geantwoord, dat het blijkens in gewonnen inlichtingen de bedoeling was van B. en W. niet alleen een gasleiding te leggen, maar ook daarop aansluitingen te maken voor een gas verlichting op bedoelden IJselagk, waarvoor ook plaatsing van lantarens noodig zon zijn. Op grond van de daarvoor noodige ontgravingen en het veroorzaken van hinder bij herstel lingen of ophoogingen van kruin en berm van dezen aan den open IJsel gelegen dijk, die hooge vloeden heeft te keeren werd op het verzoek van B. en W. afwijzend beschikt. Wel werd te kennen gegeven dat geen overwegende bezwaren bestonden te gen het leggen van een gasleiding van af de opzichterswoning tot aan de Haastrechtsche brug. Naar aanleiding hiervan hebben B. eu W. in een tweeden brief dd. 20 Julj 1909 aan Dijkgraaf en Hoogheem raden gemeld dat waar in het gedeelte tot aan de Haastrechtsche brug reeds een service-leiding met lantarens-aan sluitingen lag, wellicht alleen het be zwaar bestond voor de doortrekking in het laatst gedeelte dijk, in de aan sluitingen voor lantarens, waarom B. en W. tegemoet wilden komen door die aansluitingen te doen very allen. Daarop ontvingen B. en W. ver gunning tot het leggen van de ge vraagde leiding onder nader omschre ven voorwaarden en onder juiste aan duiding van de plaats, waarbij eenige lantarens aan de noordzijde mochten worden geplaatst. De ongunstige liggen dier leidingen heeft vele onaangename dingen ver oorzaakt. Wat gevreesd werd, is geschied ook in de hoogliggende gasleiding benedendijks kwamen verstoppingen voor, die wel telkens zoo goed moge lijk werden opgeruimd, maar dan toch de oorzaak waren dat in het Van Iterson-Ziekenhuis een nachtelijke nood-operatie wegens te geringen gas- toevoer moest worden verricht bij het schijnsel van alles wat in het ge bouw van kaarsen bijeen kon worden gebracht Door den aanleg van een aarden baan vanden Goejanverwellendijk naar de Usellaati in verband met de spoor baan GoudaSchoonhoven is de plaats waar de leidingèn liggen zoo .onbe reikbaar gewordeu, dat er gevaar be stond voor breken door den enormen druk. B. en W. hierop Rijnland wij zend en nogmaals het verzoek tot betere ligging doende, ontvingen wederom een afwijzende beschikking. Niettegenstaande deze weigering hebben B. en W. zich 23 Nov. 1911 opnieuw tot Rijnland gewend, doch thans onder mededoeling dat bij niet- inwilliging een beroop zou worden gedaan op hooger autoriteiten, daar het gevraagde werd geacht te zijn in het openbaar belang. In een schrijven dd. 30 Dec. 1911 werd door Dijkgraaf en Hoogheem raden geantwoord dat hot in deze zaak ingenomen standpunt moest blij ven gehandhaafd. In dit schrijven wordt de meening uitgesproken dat het gas ook wel langs een anderen weg kan worden aangevoerd, terwijl wordt mede ge deeld dat geen bezwaren zullen be staan tegen het aanleggen van een olectrische verlichting met boven- grondsche geleiding. Mocht hooger gezag het verzoek van B. en W. in willigen dan achtten Dijkgraaf en Hoogheemraden zich van de verant woordelijkheid ontslagen. Naar aanleiding daarvan schrijven B. en W.: Na ontvangst van laatstbedoelden brief hebben wij het gevoelen inge wonnen van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfa brieken. Deze Commissie is van oor deel dat, waar de aanleg van eene gasleiding in de kruin van denYsel- dijk tusschen de spoorbaan Gouda Schoonhoven tot aan den afrit naar de Krugerlaan en in dien afrit urgent blijft, getracht moet worden van hoo ger autoriteit de noodige door Rijn land tot nog toe geweigerde vergun ning te erlangen. Ons met dat advies vereenigende hebben wij de eer den Raad in over weging te geven 1°. te bevelen dat ter verlenging van de gasleiding, thans liggende in de kruin van den Yseldijk tusschen den oprit bij de woning van Rijnland's Opzichter en de onvoltooide baan van den spoorweg Gouda—Schoonhoven, ten oosten van die baan eene vijf- duims-buisleiding zal worden gelegd in de kruin van dien dijk tot aan den afrit naar de Krugerlaan en verder in dien afrit, en dat ter voorziening in de openbare verlichting van den weg op dien afrit en dien dijk op die leiding zullen worden aangesloten vier gaslantarens 2°. aan H. M. de Koningin te ver zoeken dit werk, op den voet van het bepaalde in artikel 5 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad N°. 129) te willen erkennen te zijn van openbaar belang. Kantongerecht Gouda. Van de verschillende Woensdag jl. behandelde zaken volgen hier enkele Ter zake van het op noodeloos pijn- lijke wijze vervoeren van een koe stond terecht de veekooper d. O. te Reeuwijk. De brigadier van 't Hof verklaarde dat 'bekl. een roodbonte koe op de Markt leidde, wier uiers zoo zeer wa ren gevuld, dat het loopen pijnlijk moest zijn voor het dier. De gang van de koo was moeilijk en spenen en uiers waren rood gekleurd. Nadat door den heer Hupkes, vee- artsja§jLilsn_verbalisant was verklaard, Let loopen^Qor dit dier kwellend moest zijn, was procesverbaal door dezen opgemaakt. Verschillende getuigen voerden aan dat de uiers van deze roodbonte koe niet overmatig waren gevuld en wat de kleur aangaat, dat rood was er kunstmatig opgebracht, een gewone trnc, die door velen wordt toegepast om het beest voor den verkoop er mooi te doen uilzien. De verdere behandeling van deze zaak werd uitgesteld tot 20 Maart, wanneer ook als getuige de heer Hup kes zal worden worden gehoord. In de zaak v, d. S. te Reeuwijk, beklaagd van visschen in vischwater, toebehoorend aan den notaris J. L. d' Aumérie te Scheveningen, werd als getuige gehoord de winkelier A. G. te Reeuwijk. Op de vraag van den kantonrechter op den plattegrond te zien, tot wien een aangegeven gedeelte water be hoorde, verklaarde getüigo aanvanke lijk niet op een kaart te kunnen zien. Met behulp van den kantonrechter ging het ten slotte en verklaarde get. precies wat de kantonrechter weten wilde. Getuige vroeg nu schadever goeding omdat hij als winkelier dien dag wel 50 klanten niet had kunnen bedienen en veel schade daardoor leed. Get. kon zijn getuigengeld halen, maar van schadevergoeding was geen sprake. Tegen den bekl. v. d. S. werd f 5 boete geëischt, subs. 3 d. hechtenis. Wegens het storten van asch in het water der Naaiorstraat werd tegen v. d. B., die ontkende, f 3 boete, subs. 2 d. hechtenis geëischt. In den nacht van 2 op 3 Jan. tegen halfeen zag een agent twee bezoekers komen uit het café van W. E. D., Kleiweg alhier, waarvan proces-ver baal werd opgemaakt, nadat eenige oogenblikken was gewacht of wellicht nog meerdere bezoekers het café zou den verlaten. Toen de deur gesloten werd, werd de caféhouder met zijn ovortreding in kennis gesteld. Tegen D. werd geëischt f 3 subs. 3 d. hechtenis tegen de bezoekers V en S. elk f 1 subs. 1 d. hechtenis. Do onder-inspecteur van politie had in de publieke lokaliteit van de Wed. W. Yerbeij op 21 Jan. des avonds 8 uur 2 jeugdige personen beneden 16 jaar aangetroffen die aan een tafeltje zaten to kaarten (een en twintigen). Bovendien werd daar sterken drank geschonken aan andere meisjes en jongens, in die inrichting aanwezig. Een der jongens had den onder-in- speöteur later verklaard, .zij hadden de kaarten geschud uit tijdverdrijf! Voor deze twee feiten had boven genoemde café-houdster zich te ver antwoorden Bekl. zeido dat er niet werd ge speeld. Als getuigen kwamen, de twee jon gens op. Beiden verklaarden niet te hebben gespeeld. Voor het eerste feit eischte de amb tenaar O. M. f 25 boete, subs. 10 d. hechtenis. Het tweede feit, het hazardspel, achtte de Ambtenaar, door de ont- kentenis, niet definitief uit te maken en vroeg daarvoor vrijspraak. Op een avond tegen half aphfc was een opstootje in de Boomgaardstraat. Op informatie van den agent Balk werd hem gezegd: Vrouw Versteeg is weer dronken. Het was niet voor de eerste maal dat deze vrouw proces-verbaal kreeg wegens dronkenschap en in de bank der beklaagden moest plaats nemen. Zij verklaarde zelf „nog even 2 cent melk te hebben willen halen, maar Verder kwam zij niet. De kantonrechter vond daarin gereede aanleiding om haar den welgemeenden raad te geven voortaan maar meer melk en geen sterken drank te drinken. De eisch luidde f 2 boete subs, 2 d. hechtenis. Ten slotte werd behandeld een over treding der arbeidswet. De hoofdagent Woudenberg verklaarde voor den kan tonrechter anonyme brieven te hebben ontvangen dat in de bakkerg van den heer V., op de Raam arbeid werd verrioht door den jeugdigen knecht V. Daar het onmogelijk was hierom trent zekerheid te verkrggen, nam de agent het middel te baat om des nachts een ladder te plaatsen tegen het pand van genoemden heer en zoo door het bpvenlioht te zien of wer kelijk die jeugdige knecht arbeid ver richtte, zoo kon de overtreding worden geconstateerd en is deswege proces verbaal opgemaakt. Ter terechtzitting verklaarde de heer V., dat het proces-verbaal niet goed was, daar op den daarin ge noemden datum het bedoelde feit niet was geconstateerd. Bekl. deed zeer verontwaardigd over de rooverachtige wijze waarop door den agent een kijkje in zijn perceel was genomen. Voorts deelde bekl. mede den verbalisant te hebben ge zegd niet te weten dat de bewuste knecht geen 16 jaar was. Deze knecht had dit zijn patroon gezegd bij zijn indiensttreding. Deze knecht als getuige opgeroepen verklaarde dat dit juist was. Hij had daarin zijn patroon voorgelogen om aan werk te komen, want er moest wat Verdiend worden. Een tweede getuige, de bakkers knecht S. verklaarde Op de vraag van den kantonrechter of hij in dienstbe trekking stond tot beklaagde, heden morgen te zijn ontslagen. De ambtenaar gaf hierop te kennen dat men in strafzaken niet met der gelijke foefjes moet aankomeh, en dat een dergelijke handeling het er voor den betrokkene niet beter op maakt. De getuige verklaart den hoofdagent Woudenberg niet te hebben gezien. De eiach luidde f 25.boete subs. 10 d. hechtenis. De uitspraken dezer zaken zijn be paald op 20 Maart. Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose. Van bovengenoemde vereeniging ontvingen wij het jaarverslag over 1911. Daaruit blijkt dat het ledental Hat op 1 Jan. 1911, 600 bedroeg was teruggegaan op 450, mede door uit treden van do sigarenmakersvereeni- ging „Nooit Gedacht", die met 120 leden ad 50 ets. contributie do ver eeniging. wilde steunen, doch door vele uitkeeringen daartoe niet in staat was. Tegenover dat verlies wijst het ver slag op een grooten steun van een belangstellende dame uit Haastrecht. In den loop van 1911 zijn van de 33 patiënten, 12 genezen, 16 nog onder behandeling en 5 overleden. Het consultatiebureau werd bezocht door 78 personen, 21 mannen, 38 vrouwen en 19 kinderen. Van deze waren 40 lijdende aan tuberculose, 38 niet tuberculeus. Van deze 40 lijders zijn 15 hersteld, 6 niet behandeld, 2 naar het van Iterson-Ziekenhuis vervoerd, 3 over leden en 14 nog onder behandeling. Uit de maandelijksche verslagen der enquetrice blijkt dat in 77 gezinnen 3020 bezoeken zijn afgelegd. Uit een opgenomen beroepstatistiek blijkt dat het grootste aantal patiënten gehuwde vrouwen en kinderen zijn. Het sigarenmakersvak levert een groot contingent lijders. Omtrent plaats gehad hebbende ontsmettingen geeft het verslag eenige bijzonderheden, en eveneens over het in gebruik zijnde verplegingsmateriaal. In het begin van dit vereeüigings- jaar verkreeg de vereeniging een lig- hal, waarvan wij indertijd meerdere bijzonderheden hebben vermeld. Ia deze lighal zijn 7 zieken ver pleegd. De verwachtingen van dezen lighal zijn wel in vervulling gegaan. In het bestuur der vereeniging kwam eenige verandering. De aftre dende heeren Dr. Levedag, W. A. Hoyng en Joh. Mulder werden her kozen en inplaats van den heer A. G. de Jong die bedankt had, werd benoemd de heer W. M. Elshout. Van den verkoop der weldadigheids- bloem is een batig saldo van f 326.72 overgeschoten. Van den Postduiven-verzendings- bond werd een bedrag van f 69.226 ontvangen, terwijl de regeeringssub- sidie f 875.heeft bedragen. In een buitengewone algemeene ver gadering, 17 Sept., werden de statuten gewijzigd. Den 10en Dec. werd te Rotterdam een provinciale organisatie opgericht waartoe ook deze vereeniging is toe getreden. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester blijkt dat de inkomsten bedroegen f 2333.346 en de uitgaven f 2262.22, zoodat er een batig saldo over is van f 72.126. Met een opwekking tot steun besluit het verslag. „Gouda Vooruit." Gisteravond hield de vereeniging nGouda Vooruit" een algemeene ver gadering welke werd gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer J. van Kranenburg. Na lezing der notulen werden deze onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Hioropdeelde de voorzitter mede dat aan het in de vorige ver gadering gedane verzoek betreffende een duidelijker bord langs den spoor weg, zooals ook in de notulen was opgenomen, was voldaan niet alleen, doch dat ook een duidelijk hord was geplaatst op het Sportterrein. Ingekomen was een schrijven van het Gewest Zuid-Holland van het Nederl. Gymnastiekverbond, waarin wordt verzocht om moreele doch oók zoo mogelijk financieele steun voor het hier ter stede op 20n Pinkstajtdag 'te houden gymnastiekfeest, waardoor vele vreemdelingen naar Gouda zullen komen. Aangezien deze gymnastiek- feesten elders steeds ook een finan cieel succes hebben opgeleverd, wordt deze aanvrage door het Gewest Zuid- Holland met vertrouwen gedaan. Besloten werd dat het bestuur over do te treffen regeling zou beraadsla gen. Door den secretaris werd daarop het jaarverslag over 1911 uitgebracht. Daaruit bleek dat eenige bestuurs wisselingen hadden plaats gehad. De heer J. van Kranenburg, die als se cretaris had bedankt werd als zooda nig vervangen door den heer P. C. de Vooys, terwijl do heer van Kra nenburg do functie van vice-voorzitter aanvaardde. In het laatst van het jaar had ook de voorzitter, de heer Mr. M. M. Schim van der Loef ontslag genomen, in welke vacature tot heden niet was voorzien. Het jaarverslag noemde zoowel de voorzitter als de afgetreden secretaris de ziel der vereeniging, die zeer veel voor haar hobben gedaan. Het ledental bedraagt thans 253, voorwaar een pover aantal. In het afgeloopen jaar is een drie talig reclame-gidsje verschonen, ter uitreiking aan de vreemdelingen. Vor der memoreerde het verslag dat door den heer H. J. Nederhorst Jr. f 100 beschikbaar was gesteld voor de lezing van den heer Berlage, in verband mot de destijds hangende Marktplannen, dat de vereeniging voor de Groote Bloemententoonstelling een verguld zilveren medaille en voor de Inter nationale Zwemwedstrijd f 25 voor prijzen had beschikbaar gesteld. Voorts werd daarin vermeld dat een comité is gevormd voor een Tentoon stelling 1913, waarin moordore leden van het bestuur van „Gouda Vooruit' zitting hobben genomen, dat een adres is gericht tot don Minister van Wa terstaat met betrekking tot oen be paalde aansluiting van treinen en ten slotte dat borden zijn gemaakt ten einde aan vreemdelingen den weg te wjjjzen naar de Kerk, welke borden zijn aangebracht aan de zümuren der panden van de heeren C. 6. Krom en I. van Dantzig. Onder dankzegging voor de keurige redactie werd het jaarverslag goedge keurd. Door den Penningmeester werd rekening en verantwoording uitge bracht welke werden nagezien door de heeren A. van Reedt Dortland A. J. IJsselstijn Azn., die dezelve ac- coord bevonden. Bedroeg op 1 Jan. 1911 het saldo f 602.346, door de inkomsten werd het vermeerderd tot f 1033.22, de uitgaven bedroegen f 587.71, zoodat er een batig saldo overbleef van f 445.51. De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar dus een financieele teruggang gehad van f 156.835. De voorzitter bracht den penning meester dank voor zijn accuraat be heer en betuigde verder zijn dank ook aan den heer Nederhorst voor zijn ge- stortte bijdrage, aan den heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn voor het niet opgevraagde bedrag zijner gede poneerde waarborgsom en de heeren Krom en van Dantzig voor de wel willende plaatsing der borden. Bg de daarna aan de orde komende bestuursverkiezing sprak de heer J. v. Kranenburg een woord van hulde en warme sympathie voor den afgetreden voorzitter. Hij voegde daaraan toe den heer Schim van der Loeff zoo gaarne voor „Gouda Vooruit" te willen be houden, en stelde daarop voor hem als bestuurslid te herkiezen. Brj de daarop gevolgde stemming werden uitgebracht 20 stemmen, waar van op den heer Schim van der Loeff 19, J. van Kranenburg 19 en J. van Dantzig 18, zoodat de drie aftredenden herkozen werden. De vice-vobrzitter meende dat moge lijk de heer van der Loeff na zijn herkiezing met algemeene stemmen zijn herbenoeming zon willen aanvaar den. De beide andere heeren verklaarden beide zitting te willen blijven nemen. Na eenige discussie werd ten slotte aangenomen een bestuursvoorstel om f 100.— subsidie te verleenen voor de oprichting van een Gouda-huis op die Tentoonstelling te Londen in April a.s. uitgaande van de Nederl. Kamer van Koophandel aldaar. Bij de rondvraag werd door den heer Potharst de medewerking inge roepen van het bestuur om invloed uit te oefenen, opdat do zijkanten vooral van het Stadhuis zouden worden ge restaureerd in den stijl, waarin het behoorde. Thans vond de heer Potharst deze al bijzonder leelijk. In verband hiermede ging zijn wensch tot restau ratie over ook op particuliere gebouwen als Café Belvedère. De vice-voorzitter gaf gaarne toe dat er heel wat te verbeteren viel. Het zou echter een zeer kostbare geschiedenis worden. Daarom achtte de voorzitter het zeer gewenscht om eerst de restauratie van de St.-Jans- kerk eens af te wachten, waarna dan een beroep zou kunnen worden ge daan op de oudheidkundigen in, Neder land tot steun voor die nieuwe restau raties. De vergadering werd daarop go- sloten. Haastrecht. Bg de Gerof. Kerk alhier is beroepen Ds. S. Doornbos, te Doetinchem. Waddinxveen. Tot machinist van de watermachine van den Poldor Bloeraendaal is uit 28-1 sollicitanten, benoemd de heer de Graaf te Coo- vorden. Voetbal. Het programma voor Zondag luidt HerraesV. F. O. te Schiedam VoorwaartsZeist te Utrecht. W, F. C.Voorwaarts to Woerden' Olympia IIExcelsior I, J. J. Plas- meijer; HaastrechtT. O. P. II, W. Sanders; K. F. C. IIVoorwaarts II te Woerden, A. Iluibregtse. Volgens bovenstaand programma speelt Excelsior I tegon Olympia II niet op het terrein van laatstge noemde naar wij vernamen, doch in Ussellnan. T. O. P. II bezoekt Haas trecht, terwijl in Woerden wedstrij den gespeeld worden, nL van K. F O. II om 12% en van W. F. C. om 2 uur. De Zondag jl. gehouden wedstrijd V. F. 0.—D. O. S. (Utrecht) to Vlaar- dingen, eindigde in een gelijk spel Een kostelijk stuk Sumatra. Korintji aldus een Djambi-corre- spondent van het- „Bat. Hbld."iseen prachtig rijk land met een bevolking van ongeveer 60,000 zielen, een bevol king, die bovendien ijverig en volhar dend is. Dit is in tegenstelling met de bevolking van het eigenlijke Djambi, in welk moerasland men thans een weg wil aanleggen. In Korintji groeit letterlijk alles een pikol rijst kost er oen gulden, een sisir van reusachtig groote pisang radja eéü cent. Korintji brengt veel meer rijst op dan de be volking behoeft. Ik zag schuren zoo groot als een heel huis tot aan de nok toe gevuld met padi, productie van twee, drie jaren. Men heeft de bevolking wijsgemaakt dat er binnenkort een spoorlijn zou komen en daar de afvoerwegen geheel ontbreken, spaart zij de rijst op in af wachting van de „kareta api". De toestand van den w^g van Soen- gei Penoch naar Banko is echter van dien aard, dat de pikol rij^t, die zooals boven gezegd in Korintji f 1 kost, te Bangko reeds op f 9 f 10 komt. Best mogelijk dat drie kwart van den voor raad opgespaarde rijst zal blijken verrot te zijn als er een spoorweg komt. En terwijl Korintji'* bevolking met haar rijst geen raad weet, wordt het noodige te Djambi ingevoerd van Java, Bang kok en Saigon. De pikol rijst kost te Djambi f 12 tot f 17 en verderop te Pelajang, Moera Tambesie en Moera Tebo, lijdt men honger, als de rijstaan- voer van Djambi niet geregeld plaats vindt. Is^at geen schande I&n vrouw vermoord. In het Semaran^sche koelie-werfde pot Falkenberg is een handlangster van een werfagent door een geworven inlanjsche vrouw vermoord, uit wan hoop over haar lot. In den laatsten tijd zjjn meer voorbeelden aan te wijzen van misleiding en ellende door de werving. De „Loc." meent, dat hier werk is voor de gewapende politie. Het Leven van deze week bevat als voorplaat een aardige kiek van een hongerig Nijlpaard uit Artis en geeft verschillende andere foto's in Artis genomen verder de sisal-cultuur op Cura9ao, de plaatjesbeurs der firma Verkade en Co. te Rotterdam,. Am- sterdamsch geïilustr. nieuws, nieuw volkslogement van het Leger des Heils, de aviatrice-oplichtster Annie Pascal, kiekjes uit de mijnen, caricaturen, een ijs-hockey-wedstrijd, vervolg v. d. ro man van een aviateur, enz. enz. De Prins opent deze week met een portret van den regisseur van „Het Nederl. Tooneel" L. H. Chrispijn ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum en bevat verdervreemdsoortige, snavelvormige vogels; antieke kast; het slaan van een brug door de mili tairen té Nijmegende revolutie in China; de Jungfrauspoorlijnde sisal- cultuur Dam-concours te Midden- Beemstorhondententoonstelling te Haarlemstaking in Engelandde opera „Butterfly' personaliafeuil leton vervolg, enz. enz. De Wereldkroniek geeft heden als voorplaat kiekjes van de mijnwerkers staking in Engeland en verder foto's en artikelen van sneeuwwedstriid te Davoz afbraak van den buurt Uilen burg in AmsterdamHolland's bloeitijd te Dusseldorf vertoondhoog water in Frieslandde staking in Engeland en in verband daarmee Rotterdam mooie exempl. der hondententoonstel ling to Haarlem Pulcbri Studio uit schouwburg en concertzaalpersona lia kroniek v. d. vrouwfeuilleton caricaturenenz. Do maatregelen van ordo. Een aan de Universiteit te Oxford gehouden meeting heeft besloten tot de organisatie van een vrijwilligers corps met het doel om de ongeregeld heden, waardoor do natie tengevolge van de stakors bedreigd worden, tegen te gaan. Drie a vierhonderd studenten hebben zich beroid verklaard om in de mgnen af te dalen en eiken anderen nood zakelijken arbeid te ondernomen. De „Daily Expres" deelt mode, dat 3000 cartouches en 40 geweren gis teren bij de Engelscho bank zijn ge deponeerd. Vier duizend cartouches worden er Maandag in bewaring ge geven. Londen, 7 Maart, telgr. De suffra gettes hebben in West End weer eenige winkelruiten vernield. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat een publieke inzameling ton bato van do uitgehongorde bovoïking van Samara 500.000 francs heeft opge bracht. Turkije. Men seint uit ConstantinopolDe ministerraad heoft het door de com missie uitgeworkte rapport over de hervormingsplannen in Noord-Albanië goedgekeurd. Moord op Europeanen in Marokko. Parijs, 8 Maart. Bij Melillah is een familie van genaturaliseerde Franschen door Marokkanen vermoord. Engelsch monopolie. Jlerlijn, 8 Maart. De Engelscho re geering heeft met Marconi gecontrac teerd voor een wereldnet van draad- looze telegrafie, dat over Engeland en de Engelsehe koloniën zal loopen. Engeland betaalt daarvoor voor elk station 1500.000. om aldus geheel on afhankelijk te zijn van de onderzoe- sche kabels in geVal van oorlog. Duitsche Rjjksdag. Berlijn 8 Maart. Als president van den Duitschen Rijksdag is gekozen Kampff met 192 stemmen. Dr. Spahn verkreeg 187 stemmen terwijl 4 stemmen op andere waren uitgebracht. K&mpff heeft de benoe ming aangenomen. Tot vice-president is gekozen Paasche. een groote keuze in do van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.9 te Horta, laagste stand 745.2 te Valenta. Verwachting tot den volgenden dag. Krachtige, later tijdelijk afnemende zuid westelijke tot zuidelijke wind, betrokken met regen, later tijdeljjk opklarend, zelfde temporatuur. VAN DEN 8 MAART 1912. SUEf^eniueen fer Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. 825' Oestenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. 90 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 049/lfi Russische Obl. 1906 5 pet. 100% ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 88 ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. 93% ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 88% Japan. Obl. 1899 4 pet. 87 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46 Brazilië. Funding Lea ning 5 pet. 104% d. Obl. 1889 4 pet. 88% Venezuela Dipl. Schuld 1905 '!8 pet. 587It ({auk- eu Crediet-iustel- llnftcn. Ned. Bankaandoolon 211 ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. ö2 ld.Smolting &Rofining Co. Cert. v. Aand. 74%fl Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 25% U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 64% Kol. Crediet Insfell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 214 Jav. Cultuur Mij. Aand. 318 Ned. Handel-Mij.C.v.A 188% wij ui»on w nyeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. 68% Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. 432 Great Cobar Aand. 67 Petroleum-Oiiderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" Tho Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hgeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zon land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak My. Aand. Oiversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegeu. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmrj. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amorika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mij. Gew, Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei.vïl gifiirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%—^4% pCt. Nat. Staatsfondsen flauwer, Buitenl. soorten onveranderd, Mijnen prijs houdend, Tramwaarden vast, Ameri kanen zeer vast, Petroleum zeer kalm, Tabakken voel beter, Culturen prijs houdend, Rubbers iets beter. 158 484% 472 178 120 19% 113 15 40 ii'. 85'/, 98 85'/, 97"/, 68»3/16 64 186'/j fioo.- f 99B/i, 99'/, 32 33'/, 166", Tl, 169'=/,, 7 101 101 152'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2