Japonstoffen, van de goedkoopste tot de beste soorten. No. 11* Svuite Stadsnieuws. FEUll stem Officieele Prijscourant ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSON. Telegrafisch Weerbericht van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Uta 82’/,. 82 90', 101 4 45 104 687, 211 537, 54 76'A, 75’/, 257, 25'/, Laatste Herichten. 66'/, 66’/, 214 188’/, 67'/, 65'/, Ar- 1577. 158'/, 4347, 482 meldt dat de volgende week meer dan 472 178 177", 120 een 197, 18'/, 1127, 112'/, 15 40 i‘l. 117.. 11'/, 8) 63'/, 64 99'/, 33'/, 33'/, 101 857, 977, 90'/, 647,. 432 66'/, 214 318 188'/, 104'/, 88'/, 887,. 93'/, 430 667, 169 77. 887, 87 185'/, --- f Per kwart Idem frani Met Gelllu Idem Iran Abonneme Tiendeweg Telefoon VA.N DES Effectenhandel te A msterdam 9 MAART 1912. Vorige I Koer» ran Koers. groote keuze in de Aanbevelend, 152'/, - GELDKOERS. Prolongatie 4l/%A1/, pCt. Amerik. in verdeelde stemming, Petroleum kalm, Tabakken levendig, Culturen iets minder, Rubbers prijs houdend, Nat. Staatsfondsen flauwer en stil, Buitenlandsche onveranderd, Mijnen lager, Tramwaarden zeer vast 88«/ip HG'/s Wees nu e frouw Janutsch! steek en bezorg c ker souper, voege Doch degramsto krenkte huishout spoedig bezworen Och, ik be telik moet weg snikte zij. Deuk daart gped na, zei de g goudstuk in ha den. Daarop keerde toe en voegde j gtaten. Nauwelijks een knecht zeggen, di het souper, door gereed geraakt, w dat de graaf geei goudstuk. Het kw de huishoudster b «eggen: -Ziet niet gemist word* De zaak Ds. Ewoldt. In het Weekblad van Friesland ont kent de familie van Ds. Ewoldt dat deze in tegenspraak is gebracht met zich zelf. Ds. Ewoldt houdt vol al het moge lijke te hebben gedaan om zijn vrouw te redden. Het geschil tusschen Frankrijk en Italië over het in beslag nemen van de „Manouba” metde vermeende Turksche Officieren aan boord, zal dit aar voor het Haagsche Hof van fitrage worden behandeld. Mijnwerkersstaking. Bochum, 9 Maart. Het Alte Verband 200.000 mijnwerkers den strijd zullen beginnen. In de laatstgehouden vergadering der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcohol-houdende Dranken wer den candidaat gesteld voor redacteur van „de Blauwe Vaan” de heeren Ds. Wyhe te Bercbem, T. U. Schmidt te Hilversum en T. Duim te’sGraven- hage. Voor den feestavond op 17 Maart werden eenige regelingen getroffen. Er werd een zeer geanimeerd debat gevoerd over het pro en contra der geheelonthouding. Van B. en W. is toestemming ver kregen tot het houden van een ver loting ten voordeele van de kas der afdeeling. Sinds de vorige vergadering waren 4 nieuwe leden toegetreden. Belangstellendón herinneren wij er nogmaals aan, dat de wedstrijd Excel sior IOlympia II morgen niet op het Sportterrein, doch in de IJssellaan zal plaats hebben. Dr. Stav. de Brauw, alhier. Aan uw ingezonden stuk kunnen wij geen plaats verleenen. Debatteeren langs dezen weg is absoluut vruchteloos. Overigens, in ons blad van 12 Juni 1911 is U de gelegenheid gegeven uw standpunt uiteen te zetten tegenover dat van Mr. van Doorn, inzake het Staatssocialisme van Minister Talma. (Zie het hoofd artikel „Beschermen en Regelen” in de „Goudsche Courant” van 10 Juni 1911). Was deze vergadering der Vrijzin nige Studie- en Propagandaclub be doeld als studie-vergadering, waarop uiteraard geen debat kon worden ver langd, deze vereeniging zal zeker nog meerdere malen de gelegenheid bieden in het openbaar te debatteeren. Red. Predikbeurten te Gouda Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. ’s Morgens lO’/a uur- Ds. H. VAN ASSENDELFT. GROOTE KERK. Lijdenstekst Voorm. Luk. 23 516. Avonds Joh. 19 15. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Heid. Cat. Zondag 39. Avond ten 6*/^ ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL- KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 13 Maart, Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. Deheerl’Guil- laume, v. d. Rijnsche Zending. CORK ESPON DÉN TIE. fabriceerd uit Java-, Borneo- of Su- matra-tabak. Alvorens de grondstoffen in handen komen van den sigaren maker heeft de vochtiging der tabak plaats in de naast de bergplaats daar voor ingerichte lokaliteit. Is die voch tiging geschied, dan wordt de tabak, die voor het binnenwerk is bestemd gestript, terwijl de buitenbladen zorg vuldig worden uitgelegd, om na ver loop van eenige dagen per gewicht aan den sigarenmaker te worden uit gegeven. Deze wijze van verstrekking is noodzakelijk, omdat de sigaren maker wordt betaald per stuk. De gevochte tabak wordt na de stripping naar de droogkamer opge bracht, waar deze wordt gelegd op den daarvoor bestemden betonnen zoldervloer, waaronder een voortduren de temperatuur van 65 A 70° wordt onderhouden. Na dit droogproces is de tabak geschikt om te worden ver werkt. Echter, voordat zulks geschiedt ko men de verschillende tabakssoorten in de naast de droogkamer gelégen me lange-kamer, waar deze in kisten wor den bewaard. Daar worden op serieuze wijze de melanges samengesteld van .de verschillende soorten, die aan een sigaar een bepaalde aangename geur moeten geven. Voor elke soort sigaar wordt een andere melange samenge steld, zoodat elk merk weder een an dere smaak heeft. Eerst wanneer dat alles is geregeld, komt binnenwerk en dekblad in de sigarenmakerij, waar de werklieden met de eenvoudige materialen, die door' hen worden gebruikt, mes, schaar en mangel, de grondstoffen verwerken tot de geurige handwerksigaren, waar voor de fabriek van der Post bekend is. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN7 Maart. Petrus Lam- bertus, ouders J. P. J. Ahsmann en M. J. S. C. Bantzinger. Jacoba, ouders J. de Gruil en D. Schouten. Gijsbertus, ouders T. J. Gravesteijn en W. van der Wolff. Antje, ouders H. Langeraar en A. G. H. van der Horst. Martha Catharina Maria, ouders J. Schouten en J. L. van Rijs wijk. 8. Margaretha, ouders G. Boom en J. S. van Wilgen. Eli zabeth Maria, ouders N. Perdijk en C. H. Annaars. 9. Willem, ouders J. T. de Zeeuw en H. van den Berg. Jan, ouders J. van der Velden en A. M. Hazebroek. Johanna Catha rina, ouders J. van Delft en A. van der Schee. Pieter, ouders C. Snoeij en M. C. de Waal. ONDERTROUWD: 7 Maart. C. Dijksmam, wed. van N. Rosbergen en F W Dijk. OVERLEDEN: 7 Maart. J. M. Hulst, 13 m. 8. M. de Bruijn, echtg. van P. A. WiUemse, 71 j. L. C. W. Brandts, 2 m. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta, laagste stand 745.0 te Malinhead Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige zuidelijke tot zuid oostelijke wind, weinig of geen regen, kans pp nachtvorst, overdag zachter. De crisis Minister-presic vary heeft zijn Hongaarsche opp Tegenover de R niet willen toef niet zelf het r< bepalen hoeveel ten-contingent z was voor een lasl Aan de eene zijc de rust in zijn m Aan den ander geering, die zie van den gemeens van oorlog, A c Hongaarsche we rugsteund door hatende aartshert daarmee, met h Khuen Hedervar Vrijdagavond 1 minister-presiden Huis van Afgevi van het kabine daverend applaui hij het Huis bim klaring werd op de zitting van h na de oplossing vé volgde toen eei minister-presiden Deze geheeie eigenaardig. In seerden parlemei onmogelijk zijn, i een zoodanige me gedwongen kon De regeerings-m< ook, door vast thans geformulf Rijksregeering t toe te stemmen vary met de vori te belasten. Eéi onder leiding v kabinet, den mi Lukacz, wil ziel optreden niet v< dat het optrede) kabinet moet v maakt, zonder h bekende motie. Velen zoeken di van Lukacz om te vormen, dat d Justh-partij eerst daarna de kieswe Hetzelfde ston programma van Er moet harmonie zijn in ons spel Het feit, dat ouders verlangen ken nis te nemen van de wijze, waarop hun kind onderwezen wordt, deed reeds vele scholen hun deuren ook tijdens de schooluren voor belang stellenden openen. Hieraan zijn even wel èn voor de leerkrachten èn voor de leerlingen ontegenzeglijk bezwa ren verbonden. Zelden zgn de lessen natuurlijk. Veel voel ik voor ouderavonden. Dan komen wij ouders niet om te spreken over ons kind, maar over het kind in de school. En klaagt de onder wijzer dikwijls te recht over gemis aan waardeering van de zijde der ouders, hier is dan de gelegenheid waarbij hij vaders en moeders een dieper inzicht kan doen krijgen in zijn werk, dat niet alleen voor hem kan zijn een beroep, maar een roeping. Hun kinderen zijn ook voor hem de voorwerpen zijner dagelijksche zorg en toewijding. Het aan do orde stellen van onderwerpen, die school en huis raken, als Huiswerk Tucht Bchoolgeest, zal fouten aan het licht brengen, begaan aan beide zijden, waarvan het kind het slachtoffer had kunnen worden, waren ze niet bij tijds ingezien. Dan worden ze bespro ken, vertrouwelijk, doch in algemeenen zin. Ik heb het dikwijls gevoeld, hoe de gedachte alleen, dat we zoo allen bijeen waren gekomen, om te denken en te spreken over het jonge leven, dat ons zoo na aan ’t hart ligt, een gevoel van intimiteit doet geboren worden, van onderlinge behoefte tor samenwerken streven in één rich ting, dat het kind en ons zelf ten goede moet komen. Vele lagere scholen hebben deze ouderavonden ingevoerd. Waarom vol gen zoo weinig middelb. scholen dit goede voorbeeld? Ook de onderlinge samenwerking der leeraren zou er door gebaat worden. Want als een eenheid moet de school het kind in zioh op nemen moet zij staan tegenover de ouders, willen deze niet de verbijs terende gewaarwording ondervinden, dat de ééne leerkracht afbreekt, wat de andere opbouwt -^dat er van geen zelfde streven geen schoolgeest kan sprake xjjn. Samenwerken is mooi, maar niet altijd gemakkelijk. Ook niet hier. Er moet zijn dikwijls een ter zijde stellen van eigen inzicht, van eigen ik dè&rom een juist be grip van eigen kennen en kunnen daèrom een wederzijds begrijpen, waar- deeren een onbeperkt vertrouwen der verschillende krachten, alle be grijpend dat er slechts één belang is één zorg; het heil van het kind. A. v. d. W. Door de politie is alhier aangehou den een man, die in het Alg. Politie blad stond gesignaleerd om nog 1 dag hechtenis te ondergaan. Voorts werd door de politie gearres teerd iemand uit ’s Gravenhage op wien de verdenking rust een spoor- wegdiefstal te hébben gepleegd. Voor zoover daaraan nog niet is voldaan, worden dölandweerplichtigen, die in dit jaar foor herhalingsoefe ningen onder de wapenen moeten komen en aanspraak kunnen maken op vergoeding, in hun belang aange raden daarvan ten spoedigste te doen blijken op de Secretarie dezer Ge meente, afdeeling Militaire Zaken. In de Donderdag alhier gehouden iaarlijksche vergadering van aandeel houders der Stoombootmaatschappij BoskoopWaddinxveenGouda zijn tot commissarissen herkozen de heeren P. van Nes Az. en G. Alblas, terwijl als zoodanig gekozen werd de heer A. Kis. Uit de balans bleek, dat de maatschappij aan eigendommen en aan effecten f 23,906 bezit, terwijl de stoomboot De Vooruitgang pro memo rie op de balans uitgetrokken is. Het dividend is bepaald op 19 (v. j. 14) pet. Naar aanleiding van de groote winsten, die de laatste jaren zijn be haald, hebben eenige aandeelhouders een voorstel ingediend om de tantiè mes voor het bestuur tot op de helft te verminderen en derhalve te brengen van 30 op 15 pot. van de winst. Dit Voorstel vond bestrijding bij het be stuur, dat meende dat zijn diensten niet gewaardeerd worden. Het voorstel is daarop verworpen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om nog een nieuwe boot aan te schaffen en deze zoo spoedig mo gelijk in de vaart te brengen. Na eeni ge discusssie is besloten het bestuur op te dragen vóór 1 Mei 1912 nadere voorstellen te doen, om hetzij een nieuwe boot in de vaart te brengen, hetzij tot reorganisatie den mpij. over te gaan. overzicht over het aantal, den aard en het resultaat der in behandeling genomen zaken. Er werden totaal 272 zaken be handeld. Omtrent de resultaten der in be handeling genomen zaken, vinden we vermeld 1911 was, wat betreft het geldelijk voordeel voor de, cliënten van het Bureau behaald, niet slecht. Werd in 1910 voor de cliënten van het Bureau een bedrag van f 347.61 verkregen, het afgeloopen jaar geeft een bedrag van f 1184.40 aan, een aanmerkelijk verschil ten goede dus. Om de nuttige werking van het Bureau te doen blijken, zijn eenige teekenende gevallen opgenomen. De ontslag- en lootageschillen be zorgde aan het Bureau veel werk, In 1910 bedroeg het aantal derge- lyko gevallen 61 en in dit jaar 125. In vele gevallen werd een minne lijke schikking getroffen, maar er moest ook nog al eens geprocedeerd worden, om een zaak ten einde te brengen, hetgeen niet altijd ten gunste van het Bureau uitviel. Eenmaal was het Bureau genood zaakt een faillissement-aanvrage te doen, omdat een werkgever een dozijn arbeiders in zijn dienst het verdiende loon niet betaalde; het faillissement werd echter tijdig voorkomen, door dat de werkgever op den door den rechtskundigen adviseur van het Bureau vastgestelden termijn het loon zijner arbeiders kwam voldoen. Een juiste statistiek van het resul taat geeft het Bureau niet. Op het gebied van erfenissen hadden het Bureau een vruchtbaar arbeids veld. Bij de woningkwesties bleek her haaldelijk de moeilijkheid voor de be woners om gedurende den opzegter mijn geschikte woningen te krijgen, hun krachten op financieel gebied niet te boven gaande. Voor eenigen werd loon bij ziekte verkregen. De vele zorg en moeite besteed aan de beroep- en klaagschriften voor de Raden van Beroep zjjn in den regel nutteloos, de getroffenen worden zel den in het gelijk gestqld. De Koninklijke Hollandsche Tabak en Sigarenfabriek van de Firma C. G. van der Post en hoe zij fabriceert Iets ter zijde van het bruggetje over de Nieuwehav^n, bij de Kleiwegstraat, staat eenigszins verscholen een gebouw dat sinds korten tijd hernieuwd, thans in gebrtiik is bij de Koninklijke Hol landsche Tabak- en Sigarenfabriek van de firma O. G. van der Post, alhier. Dit bedrijf is daar sinds korten tijd gevestigd en daar zich niet de gele genheid aanbood, toen deze nieuwe “abriek in gebruik werd genomen om van de inrichting daarvan en van het bedriif, van welks producten zoo vele rookers het genot smaken, iets te vertellen, willen wij dit thans nu nog doen. Dat het van belang is daaromtrent iets te vernemen, spreekt van zelf. Welke rooker toch wil niet graag weten wat hij rookt en hoe hij zijn sigaar, waarvan hij consciëntieus zyn eigen merk heeft uitgezocht, wordt gefabriceerd De fabriek, gelegen aan de Nieuwe- haven no. 30 bevat beneden een ruim kantoor en de bergplaatsen waar de grondstoffen voor de fabricage zijn opgeslagen. Daar liggen de ceroenen Havana-, de balen Braziel- en de pakken Java-, Borneo- en Sumatratabak. Naast die bergplaatsen bevindt zich een lokali teit, bekend als de vochtery en we- gerij. Een breede trap voert naar de eerste verdieping, waar in een groot lokaal, waar aan 2 zijden lucht en licht vrij binnenkomen, de sigarenmakerjj is gevestigd, waar dag aan dag de werklieden hun handwerk onder toe zicht van| een chef verrichten. Door jlazen deuren met de werkplaats ver- >onden is de sigarensorteerderii, even eens een ruim en licht lokaal, waar de afgewerkte sigaren worden uitge- U. -tocht en in de kistjes geborgen. Bij Breuw, Vooreittor; M. Amsingh, dete beide werkplaatsen behoort een retarisW. Nieüwvold, Penning- apart schaftlokaal, dat ruimte biedt om den werklieden in twee ploegen te bevatten. Op de tweede verdieping zijn loka liteiten ingericht voor droogkamer, mêlèerkamer, magazijn voor afge werkte sigaren en het kistjesmagazyn. De kistjesplakkerij benevens het ge heeie bedrijf der tabakskerverij is ge vestigd in het gebouw Hoogstraat 15, waar ook het sigarenmagaznn voor den detailverkoop is gevestigd. De soorten Braziel, Havana en Vor stenlanden worden uitsluitend gebe zigd voor het binnenwerk van den I sigaar, terwijl het dekblad wordt ge- SUatsleeningeii Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Idt'Ool. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Crediet-Instei- 1 ingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam” Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A N(Jubouw MUen. Ketahoen” Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A i Shell” The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land” Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta bak-Oudernem ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau” Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwol Land-.Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. L Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. f 100. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 16915/i6 Wabash Gew. Aand. 77/16 Pretnieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GOUDA, 9 Maart 1912. Bureau voor Arbeidsrecht over het jaar 1911. Aan het Jaarverslag over 1911 ont- leenen we het volgende Het aantal aangesloten organisaties bedroeg in 1910: 8; in 1911 is toe getreden de Steenkolenvereeniging „Winterzorg”, zoodat het aantal aan gesloten organisaties nu 9 bedraagt. Het Bureau heeft na het indienen van een verzoek aan den Gemeente raad tot het gratis afstaan van een gomeente-lokaliteit, de beschikking ge kregen over een lokaal van het Ge bouw voor Bouw- en Woningtoezicht. Als ambtenaar bleef aan het Bureau de heer W. M. Elshout verbonden. Teneinde den ambtenaar bij even- tueele verhindering te vervangen werd als hulpambtenaar benoemd de heer F. L. f. Lafeber. Het Bureau heeft ook gedurende 1911 het voorrecht gehad te mogen rekenen op den rechtskundigen steun van Mr. A. v. d. Spek te Rotterdam. Dezen raadsman wordt daarvoor dank gebracht. Het dagelijksch bestuur onderging in 1911 g©«n verandering en bestond uit de heeren Dr. R. A. M. Stavenisse de T Secretaris meester. Gedurende 1911 worden 2 vergade ringen van het Bureau gehouden als belangrijkste punten van behandeling kunnen we noemen het samenstellen ‘van een huishoudelijk reglement) en het aanvragen van gemeentelijk sub sidie of lokaal. Hot 5a boekjaar is voor het Bureau een succesvol jaar geweest, zoowel wat betreft het aantal zoken ter be handeling voorgedragen als de resul taten door bemiddeling van het Bureau verkregen. In het verslag is opgenomen een

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4