Japonsloffcii, Birxxxexilarxd.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. IN GEZONDEN, s:e=o ist. lil 1 v;t- 11 MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. ONTVANGEN Meuwsle Zwarle B. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND- Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Ei reeteniianilel teAmstnrdaui Alls leden van de expeditie waren in besto gezondheid. Na een gelukkige reis bereikten wij don 23sten October hot eerste depót. I)e temperatuur wisselde tusschen 20 en 30 graden onder nul. Den 5den November kwamen wij bij ons derde depót. De honden kre gen rijkelijk en krachtig voedsel. Den 9den November bereikten wij het Victorialand, de voortzetting van den bergketen, door Shakleton ontdekt. Twee dagen later werd het heuvelland, door Ross ontdekt, bereikt, dat Z. O. bij den 83sten breedtegraad en 103 gr. Wosterlengte eindigt. Nadat wij den 85sten broedtegraad overschreden hadden, begon den löden November het moeilijkste en gevaar lijkste deel van onze reis. Hot over steken van het heuvelland van Ross bezorgde in den beginne weinig moeite, doch werd later zeer bezwaarlijk, daar in dit gebergte zeer vele en kolossale gletschers zijn. Het gebergte is soms 4500 M. hoog. Van oen der bergtoppen van dit land schap, dat zeer veel op de Alpen ge lijkt, genoten wij een wonderbaarlijk en overweldigend uitzicht. Zoo ver het oog reikte een oneindige, eeuwige ""TjsWoestyn, die gedompeld was in een tooverachtig licht der stralen van do middernachtzon. Tijdens een der volgende dagen moesten wij na oen moeilyko,. door storm en sneeuwweor belemmerde reis 24 van onzo hondon slachten. (Wordt vervolgd.) Uit Den Haag wordt aan de Tol. bericht, dat het oud-lid van do Tweede Kamer de heer H. van Kol van plan is oen Btudie-reis naar Japan te aan vaarden. Waarschijnlijk zal hij daarna ook China bezoeken. Bij de algemeene verkiezingen in 1918 wenscht hy geon candidatuur te aanvaarden. Bond van Christen-socialisten. Deze bond houdt zijn jaarlijksche vergadering op Maandag 8 April (tweoden Paascndag) te Amsterdam. Den dag tovoren zal er een open bare vergadering worden, gohouden, die het karakter zal hebben van oen wijdingssamonkomst mot propagandis tische strekking. Op den beschrijvingsbrief vinden we o.m. het volgendo voorstel van het bondsbestuur De bondsvergadering spreke als haar oordeel uit, dat het wonschelyk is, de beginselverklaring van den bond in dien goest te herzien, dat het aan vaarden van het Apostolische Ge loofsbelijdenis als eisch vervalle en dat oen beter verband worde gelegd tus schen de religieuze en de economische opvattingen, die den bond tot basis strekken. Zy benoeme voorts een com missie ad hoe, bestaande uit 7 leden, tot voorbereiding van een nieuwe be ginselverklaring en tot het ontwerpen van een uitgewerkt program van be ginsel en eiechen. Verder wordt voorgesteld te beslui ton tot deolneming aan de actieve po litiek by de algemeene verkiezingen in 1913. Oud-president Steyn. Het was gisteren feest, van Kaap stad tot over de Limpopo hoen, in do harten van alle Hollandsche African ders. Hem, die van heel hun ras hun het liefst is, don door hen aangebeden laatsten staatspresident van den Oranje- Vrijstaat, Marthinus Theunis Steyn, is het thans gegeven, grootendeels weer opgericht na de lichamelijke machte loosheid waartoe zijn bijkans driejarige strijd hem had gebracht, om met zyn voortreffelijke gade On zijn niets dan goeds belovende, gelukkige, bloeiende nakomelingschap den dag te herden ken, waarop hy een kwarteeuw gd- leden in het huwelijk trad met haar, aan wier trouwe toewijding hij in de oersto plaats zijn opstanding heeft te danken. Bij dit menschonpaar niets dan schoonsalles waardigheid, eenvoud, volharding, trouw. Van honderden Nederlandsche man non en vrouwen ontvangt het heden met een zilveren geschenk eon getui genis van hooge achting en groote genegenheid. En van nog veel meer gaan do gedachten, vol herinnering en hoop, naar de plaats «Onze Rust", naar Kaalspruit nabij Bloemfontein. (N. Crt.) De Haagscho correspondent van de Stand, schryft: Naar ik verneem, hebben verschil lende besturen van nieuwe bijzondere scholen tot den gemeenteraad het verzoek gerioht om, krachtens een bepaling in het tarief van de duin waterleiding, dat gestichten van lief dadigheid eu instellingen van open baar nut leidingwater tegen vermin derden prijs kunnen bekomen, to willen beslissen, dat bedoelde scholen als volksscholen onder die bepaling vallen. Ben ik wel ingelicht, dan stelt althans het colloge van B. en W. zich op het ruime standpunt, dat inderdaad zulke bijzondere scholen in den zin van be doeld tarief als instellingen van open baar nut moeten worden aangewezen. Kamerverkiezing in het district Hoorn. De lieer Herman Snijders, te Mid delburg, heeft, naar de M. Ct. meldt, voor do hem aangeboden voorloopige candidatuur in het district Iloorn be dankt. Aan de Ministers van Oorlog en Marino is door het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Do Dageraad" een adres verzonden, met verzoek te wil len gelasten, dat in den vervolge ie- deren militair volkomen vryheid wor de gelaten, in zijn zakboek te laten invullen of hij al of niot tot oen kerk genootschap behoort on een eventueel reeds vermeld kerkgenootschap in zijn zakboekje to doon doorhalen, wanneer dat door belanghebbende wordt ver langd. Tarief wet-Prijsvorhooging Een winkelier in aardewerk schryft in do „Haagscho Courant" Prijsverhooging. Aan de verschillende grossiers en froot-winkeliers in don lande word ezer dagen oen circulaire gezonden do Sociótó Córamique van de firma Petrus Regout te Maastricht, dat zy de prijzen dor aardewerk-arti kelen met öt pCt. hebben verhoogd. De huismoeders zullen binnen enkelo dagon haar kopjes en schotels, schalen, thee- en koffiekan non enz. enz. mot minstons 5 pCt. meer moeten gaan betalen. Zon dit een voorloopertje zijn van don druk der aanstaande Tariefwet. Met beleefder) dank voor de plaatsing. Een winkelier in boven genoemd vak. nalisten-chansonniers nog voor een aantal concerten, in Berlijn, St. Peters- burg en Boekarest, zoowel als in Ne derland aangezocht. Zaterdagnacht is de stoomboot „Ba tavier", in de Zuid-Willemsvaart tus schen sluis 5 en 6 gezonken. De boot behoort aan de Gebroeders van den Boom. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De oorzaak is onbe kend. Naar het Volk verneemt, heeft de 'hristelijko Militaire Bond aan den wegells zijn christen-socjalisme na 28- jarigen dienst zonder pensioen ontsla gen „vader" van het Militair Tehuis te Haarlem, Metten Koornstra, alsnog een toelage van f 200 's jaars, tot wo- toegekend. Een goederentrein is Vrijdagochtend bij binnenkomst op het station JSlst tpgend een rangoorend troindeel gere den, met het gevolg, dat de locomotief van den goederentrein geheel op zijde viel en beschadigd werd. Persoonlijke ongelukkigen kwamen niet voor, ver schillende sporen geraakten door dit ongeval eenigen tijd versperd. Bij het vertrek van Hr. Ms. Heems kerck, Maandag ji. van do reede van Vigo, had er een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Na de ankers gelicht te hebben, moest Hr. Ms. Heemskerck de Engelsche Middenlandscho Zee-vloot, welke even eens in do baai geankerd was, pas- seeren. De commandant, kapt. t. G. L. Goedhart, die persoonlijk de manoeuvre leidde, liet daartoe achter het Britsche admiraal-schip, de Ex- mouth, langs sturen en daarna hot schip stuurboord uitdraaien, ten einde evenwydig' aan de Engelsche vloot naar buiten te sturen. Nadat het roer hiertoe stuurboord aan boord gedraaid was, woigerde de stuurmachine, waardoor het schip stuurboord bleef uitdraaien, dreigende de Exmouth ter hoogte van de brug aan te varen. De commandant dit ziende, liet onmiddellijk bakboords machine achteruit draaien en slaagde er hierdoor in den draaicirkel zooveel grooter to maken, dat de ram van do Heemskerck juist voor den ram van de Exmouth passeerde, en het onge luk afliep mot het verpletterd worden van eefi sloep van Hr. Ms. Heems kerck die aan stuurboord in de takles hing. Volgons ontvangen draadloos bericht had de Exmouth geon schade. (N. R. Crt.) Pisuisse en"ljlokzyl. Do heeren Pisuisse ten Blokzyldee Ion aan het Hbld. mede, dat zij in hot aanstaande winterseizoen niet meer te zamen zullen optreden. De heer Pisuisse zal zich geheel aan de voor drachtskunst en in het algemeen aan een artistieke loopbaan gaan wijden, terwijl de heer Blokzijl, die geen nei ging gevoelt voor de lange plaatse lijke verbintenissen, welke daarmee onvermijdelijk gepaard gaan, doch liever het geven van voordrachtavon den vereenigt met het maken van reizen in verband met journalistieken arbeid nog dit jaar tot zijn vroegeren werkkring zal terugkeeren. Tot 1 September m. zyn de jour- GOUDA, 11 Maart 1912. Met ingang van 1G April 1912 is onzo stadgenoote Mej. P. Lafeber, onderwijzeres to Zovonhuizen als zoo danig benoemd te Capelle a/d IJssel. Biljart-wedstryd. Do Biljartclub „Ter Gouw" alliior is door do Rotterdarascho Biljartclub Rotterdam" uitgenood igd om op 31 Maart a.s. een wedstrijd te spelen in het gebouw „de Vereeniging", Schie- kade te Rotterdam. Do Bioscoop-voorstelling in „Gouda Vooruit" geeft deze week, behoudens enkelo kleinere, weer ooirprachtnum- mor „Eero-Schuld". De verleiding tot het spel, het pogen om het tekort door diefstal te dekkon en de mis lukking daarvan, de lafheid om te bekennen, deze eigenschappen van don Bpeler treden in deze film mooi naar voren en verdienden dart ook wel het applaus, door het publiek gebracht. De fa. Nöggerath van Amsterdam w if in „Ons Genoegen" ook nu weer een zeer goed verzorgde voorstelling voor een-flink bezette zaal. Vooral „de rechten der jeugd" was een mooie :ilra, die het applaus ten volle ver diende. Nntsavond. De laatste voordracht-avond van het departement Gouda der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd Zaterdagavond gehouden in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoe gen". Er was voor dezen avond een geheel ander ondorweim aangekondigd dan in den regel op ïsutsavqnden wordt be handeld. De spreker van den avond, do luitenant tor zee 2e kl. G. van Heteren, zou nl. door woord en beeld indruk geven van het leven en werken van onze Marine in Oost- Indiè. Nadat de voorzitter, de lieer A. H. Teepo, de aanwezigen welkom had geheoten en er even op had gewezen dat de zeer geringe belangstelling voor marinozaken voornamelijk te wijten was aan de weinige bekendheid daar mede, waarvan hij hoopte dat de voordracht van den spreker daarin zou tegemoet komen en de belang stelling in marineaangelegenheden zou vermeerderen, gaf deze het woord aan den heer van Heteren. Deze jonge marine-officier bracht dank aan het Nutsbestuur, dat het initiatief heeft genomen om een lezing^ over onze Marine hier to doen houden. Spr. meende dat dit de eerste maal dat het Nut zich op dit gebied be eft. Spr. juichte dit zeer toe en hoopte dat dit voor meerdere afdee- lingon aanleiding moge geven om voor de Marine wat meer bolangstelling te wekken. Tot voor korten tijd liet het Neder landsche Volk zich aan marineaan gelegenheden al heel weinig gelegen liggen. Men nam er geen notitie van. Alleen wist men dat zy, die bij de Marine dienden van tijd tot tijd naar Indië moesten, wat voor gehuwden nu niet bijster aangenaam is en ook was de meening vrij gangbaar dat de matrozen over het algemeen diep in 't glaasje keken. Die voorstellingen hebben de popu lariteit der Marine niet bevorderd. Spr. hoopte nü tegenover die ongun stige meening eens datgene te vertel len, waardoor een heel andere en veel gunstiger kijk wordt verkregen. De Marine in Indië, zoo vertelde spr., bestaat uit twee hoofddoelen en wel een gedeelte dat gebruikt moet worden in oorlogstijd, de z.g. gevechts- vloot en een gedeolte dat in vredestijd wordjt gebezigd voor transporten, be richten overbrengen en voor de hydro grafie. Worden tot de govechtsvloot gere kend te behoorenpantsersehepen, kruisers, onderzeeërs, torpedobooten en torpedojagers, tot de vredesvloot worden beschouwd de flottilje-vaar- tuigen en de opneraingsvaartuigon. De bomanning der eerste vloot be staat uitsluitend uit Europeanen, die der tweede vloot uit inlanders, bene vens Hollandsche officieren. De Hollandsche bemanning verblijft ongeveer drie jaren aan boord in de I,ndische wateren, waarna een dienst tijd van 2 tot 4 a 5 jaar in patria wordt doorgebracht. De diensttijd in Indië is niet zoo onaangenaam als wel eens wordt voorgesteld, voor de ge huwden het vanzelf geon ideaal toestand. Echter het leven is er best uit te houden. Wanneer men gezond is en bij een kalm leven loopt de ge zondheid niet veel gevaar en zijn daar aan werkelijk geen ernstige bezwaren vorbonden. Spr. voordo nu zijn gehoor naar de reede van Soorabaja, waarvan een beeld op het doek werd geprojecteerd en vertelde daarvan een en ander dat met beeldon word verduidelijkt. Soo rabaja, de vóórnaamste handolsplaata van Indië, vormt hot steunpunt der Indische Marine daar is ook het Ma rine-etablissement gevestigd. Op gor zette tijden komen de schepen daar kolen laden en dokken, gedurende wolken tijd do bemanning hare ver blijven, aan land betrekt, omdat het aan boord door do vele muskieten dan niet to houden is. Amusementen zijn er in Soerabaja genoeg. Voor de officieren is het daar heel gezellig; ook de minderen kunnen iet zich daar zeer genoegelijk maken. Toch is het voor deze schepelingen zeer gewenscht dat cantines en mili taire tehuizen worden opgericht, om dat zij behooren tot een zekeren stand van men8chen, die Indië niet kent. Na deze uiteenzetting vertelde spr. een en ander van een pantserschip. Uit het op het doek vertoonde beeld daarvan kregen de aanwezigen daar van een juist begrip. In gewone tijden vertelde spr., hebben deze oorlogs schepen een witte kleur, met het oog op het warme klimaat, in oorlogstijd worden de schepen grijs geschilderd, teneinde zo minder zichtbaar te makeu. Dit geeft echter een temporatuurs- verhooging van 7°, wat bij de heer- schende warmte niot aangenaam is. „De Zeven Provinciën", het nieuwste schip kwam ook op het doek on daar van vertelde spr. dat het niet met bijzonder enthousiasme in marinekrin- gon is ontvangen. Wat het thans aangevraagde nieuwe groote pantserschip betreft, daarover is men in marinekringen al zeer pes simistisch gestemd. Wordt tot den bouw besloten, dan meende spr. dat dit uitsluitend geschiedt door het wer ken van politici. Sabang kwam nu aan de beurt, de kustplaats van jongen datum, die als kolenstation uitmuntende diensten biedt en een uitstekende ankerplaats heeft. Op vele kustplaatsen is voor de groote schepen geen gelegenheid om binnen te loopen en meermalen komt het voor dat deze wegens ondiep water op grooten afstand in zee voor anker moeten gaan, waarna de sloepen de verbinding met den wal moeten onderhouden; zulks werd ook in beeld aangetoond. Spr. verklaarde de toestellen be- noodigd voor de draadlooze telegrafie, die prachtige uitvinding. De schaduw zijde daarvan is wel, zei spr., dat nu een schip in elk hoekje van den Archipel elk oogenblik nieuwe orders krijgen kan. De gevechtsvloot houdt zich vredestijd bezig met schietoefeningen op drijvende Bchijven op afstanden van 4-, 5-, 6- en 7000 Meter. Ook wordt van deze schepen bij expeditie een dankbaar gebruik gemaakt. In de Boni-expedities deden de oorlogsschepen mede dienst tot troe pentransport. Ter reede aangekomen werd door de kanonnen der schepen oerst de kust gezuiverd, waarna de ontscheping in sloepen kon geschieden, waarbij de soldaten dan het laatste gedeelte by do kust door het water moesten waden. Verschillende beelden uit Boni wer den daarbij vertoond, alsook het zie- kenschip, dat by die gelegenheid heeft dienst gedaan. Na de pauze vertelde spr. bijzonder heden omtrent de torpedobooten der vloot, waarvan er nu 9 in dienst zyn. De dienst op die vaartuigen is uiterst vermoeiend. De bemanning moet veel al dag en nacht boven verblijven waar het met vrij is van roet, doch beneden is de temperatuur te hoog. De torpe dobooten zijn allen van Hollandsch fabrikaat en gebouwd op de werven der Maatsohappij ^De Schelde" te Vlissingen. De torpedojagers^ zijn geboüwd naar Engelsch model. Aanvankelijk werden daar groote bezwaren voor geopperd, doch het is gebleken dat deze schepen wel voldoen. Van de vredesvloot worden de flot- tiljovaartuigen gebruikt voor bestuurs aangelegenheden, hot overbrengen van berichten enz. Deze 4° klasse schepen, zooals ze worden genoemd, zijn wel beter bewoonbaar, doch ze hebben het groote bezwaar, dat niot zooals aan boord van de groote schepen voortdurend koud drinkwater is. De ;roote sokepen hebben bovendien een imonadefabriek aan boord, waardoor de bemanning voor enkele centen limo nade kan krijgen. De dienst aan boord dezer flottiljovaartuigen is niet zwaar. Wel worden met deze schepen ook exploratietochten gemaakt, waarvoor Niouw-Guinea eei} groot veld biedt, doch de schepelingen hebben veel vrijen tijd, die zij doorbrengen mot visschen. Vooral het vangen van eon haai is een evenement voor do be manning. Ten slotte sprak de heer van He teren over de opnemings vaartuigen die gebruikt worden voor do hydro- graphie, de samenstelling der zeekaar- ton. Van dezp schepen zijn er een 5-tal in dienst, welke bemand zijn met inlanders bonevens 4 a 5 offi cieren. Met dozen arbeid is men ai een 30 a 40 jaar bezig en nog zullen wel 15» jaar heengaan, eer dit werk beëindigd is. De uitbreidende scheep vaart heeft groote behoefte aan goede zeekaarten. Dit doel der marine is dan ook op direct practisch en pro ductief werk aangewezen. De spreker had hiermede zijn voor dracht beëindigd, waarna de voorzitter den heer van Heteren zeer dankte voor zijn onderhoudende en leerrijke uiteenzetting over de Indische Marine. Do voorzitter hoopte dat de belang stelling in deze aangelegenheid wat meer zou toenemen, waarna de slecht bezochte bijeenkomst werd gesloten. KaasdÜeveu. Zooals reeds Zaterdag met een enkel woord is geméld heeft de politie de hand gelogd op zekeren J. v. d. H. te 's Gravenhage, die er zijn werk van maakte tusschon do waschgoederen die van hier uit wordon geëxpedieerd, in de goederenloods der Staatsspoorwe gen, van daar ter verzending gereed staande kazen, eenigo te verbergen, waarna hij bij aankomst te 's Graven hage op bohendige wijze do ges tol®, kazen naar zijn woning wist over te brongen. Ten zijnen huize zijn dan ook eenige kazen in beslag genomen. Uit het direct gevolgde onderzoek is gebleken dat de bleekersknecht K., alhier zijn medeplichtige was. Ook in diens wo ning zijn kazen in beslag genomen en kon daarbij worden geconstateerd dat reeds een en ander ook te gelde was gemaakt. Beide aangehoudenen zijn heden naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht en daar ter be schikking der justitie gesteld. Gisterenavond maakte een persoon in de Hontenstraat zich échuldig aan overtreding der politieverordening met betrekking tot de verontreiniging der openbare wegen. Door een politieagent daarop op merkzaam gemaakt, keerde de over treder zich tot den agent, en wierp dezen allerlei scheldwoorden naar het hoofd. Toen de agent den man daarop wilde arresteeren, verzette deze zich hevig. Nadat assistentie was verleend, werd de overtreder naar het Commissariaat van Politie overgebracht, alwaar pro ces-verbaal tegen hem werd opge maakt. De Commissie voor een Koninklijke subsidies aan jeugdige kunstschilders heeft voor dit jaar een toelage toege kend aan de heeren Jos. Henke, J. H. W. Wittenberg to 's-GravenhageH. Brakensiek, H. Meyer te AmsterdamA. J. Franse te Haarlem en H. Vreedenburgh te Woerden. Schietwedstrijden Bodegraven. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Schietvereeniging „Willem Teil" te Bodegraven op 11 April a.s. hebben op 5, 6, 7, 12, 13, 14, 19, 20 en 21 Maart 1912 in de Kolfbaan van het Hótel van Haaften aldaar Marga-, Buks- en Cylinder* wedstrijden plaats. Eere-Voorzitter van het Comité voor deze wedstrijden is de burgemeester van Bodegraven, de heer H. Ie Coultre, De wedstrijden zijn ingedeeld in zeven verschillende groepen, n.l. Korps wedstrijd Marga, Personeele wed strijd Marga, Vrye baan wedstrijd Marga, Kampioenwedstrijd Buks of Cylinder en Vrije baan-wedstrijd Buks of Cylinder. Verschillende medailles in verguld zilver, zilver en brons benevens kunst voorwerpen en geldprijzen zijn uit- geloqfd. Bovendien is in de afd. E Kampioen wed strijd Marga, afstand 20 Meter een zilveren wissel-beker uitge loofd, die driemaal achtereen of vijf maal in 'fe geheel moet worden geno men de prijswinner ontvangt een zilveren medaille, dig zijn eigendom blijft. De stand van de wedstrijden van 57 Maart was aldus Korps. Marga Max. 300 p., Pr. Hendrik, Maartensdijk 248 p. Eere Baan Marga Max. 60 p., Joh. Dekker, Leiden 59 p., R. v. d. Kleijn, Bodegraven 57, Joh. Dekkers, idem 57, C. van Dam, Woerden 57, J. Groenendijk, Bodegraven 57, D. Uiten- bogaard, idem 57, C. P. Kok, Leiden 57, C. Buysert, Woerden 56 en A. M. Vink, Bodegraven 56 p. Personeele Baan Marga Mak. 60 p. C. P. Kok, Leiden 58 p., Joh. Dekker, idem Öp, D. Uitenbogaard, Bodegraven 57, C» "Zaal, idem 56, E. Kauling idem 56, J. Byunt Hzn, Woerden 56 en A. Vink, Bodegraven 55 p. Vrije Baan Marga Max. 72 p., J. Brunt Hzn., Woerden 72 p., C.- V. Kok, Leiden 72, J. v. d. Giesen, 72, C. Teekens 72, A. M. Vink 72, M. Schoo Jr. 72, D. Uitenbogaard 71, S. D. Boojaaaaijer Sr. 71, E. Kauling 71, Valckema Blouw 71, T. Zaal 71, A. Vink 71 en J. Mijderwijk, allen te Bodegraven 71 p. Dagmedailles Vrije Baan, 1ste dag C. O. Kok, Leiden 36, 2de dag J. Brunt, Woerden 36, 3de dag S. D. Boonz, Bodegraven 36 Korps wedstrijd Buks Max. 500 p., Pr. Hendrik, Maartensdijk 403 p.; Vrije Baan Buks Max. 200 p. Van Aken, Utrecht 99,96 195, Joh. Dekker, Leiden 97,96 193, De Nooij, Maartensdijk 99,92 191. C. Teekens, Bodegraven 93,93 186, E. Kauling, 93,91 184, P. R. v. Ingen, 91,90 181, A. Fenijn, jMaarteusdijk 94,87 181, Schouten, 90,88 178. Dagmedailles Bukswedstrijd. 1ste dag, Joh. Dekker, Leiden 97 p. 2de dag, Van Aken, Utrecht 99, 3de dag, K. Verweij, Bodegraven 91 p. Donderdag a.s. zullen van elk der Schietvereenigingen „Burgerplicht" en „Volksweerbaarheid" alhier, een 5-tal schutters in verschillende wedstrijden mededingen. Stolwijk. Bij de Ned. Herv. Ge meente alhiet is beroepen Ds. W. van Roggen Wzn. te Oostzaan. Moordrecht. Vrijdagavond sprak de .heer W. de Jong van 's-Graven hage voor een goed bezette zaaL in het Café den Braber alhier over de Tarief wet-Kolkman Na de rede van den spreker wer den door een viertal personen vragen gesteld. Waddinxveen. Ook Ds. A. van der Sluis te Huizen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, bedankt. Reeuwijk. Donderdagavond werd in het café van den heer C. Burger een vergadering gehouden, om te ko men tot oprichting eener afdeeling van de Zoetwatervisschei ij vereeniging. De heer Aalders, hoofdinspecteur der Heide Maatschappij, afdeeling Zoetwatervisscherij te Utrecht, lichtte de vergadering in omtrent het werken der vereeniging en wees op 't belang der visscherij in ons land. 39 leden traden direct reeds tot de vereeniging toe. Boskoop, 9 Maart. In de afgeloopen week is alhier ontvreemdvan een woning aan de Achterkade een spion spiegeltje, terwijl ook van een rijwiel, staande in een café alhier, een nieuwe lantaarn werd meegenomen. De politie doet onderzoek. Aan den bouw der nieuwe gas fabriek alhier maakt men goede vor deringen, de paalfundeeringen met de betonwerken zijn klaar, zoodat nu met den bovenbouw zal worden aange vangen. Het ligt in de bedoeling de fabriek 1 Juli a«s. in werking te stellen. Opgave der Personen, die sloh gedurende de week van l tot 8 Maart in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD W. van S wieten, uit Zeist in Raam 43; A. Maarleveld, uit Vlaardingen in Markt 66; M. J. B. Bruyl, uit Haastrecht iu Kleiweg 47 M. C. A. Joosten, uit Boskoop in Boelekade 177 J. M. van Dam, uit Nijmegen in Markt 25 W. J. Sloots, uit Rotterdam in Bleekerssingel 20 A. C. E. Punselie, uit Haarlem in K. Noodgodsteeg 9 J. G. Ravesteijn, uit Rotterdam in IJssellaan 96. A. Belt, uit Waddinxveen in Achter de Vischnyirkt 26 T. van Hanswijk, uit Bodegraven in R. van Oatsweg 216 C. Pruijsen, uit Rotterdam in Markt 66 M. J. B. Peeren, uit Hilversum in Markt 47. VERTROKKENEN H. A. Brabander, uit Piersonweg 4 naar Lille (Frankrijk). A. H. Coerman, uit Varkenmarkt 29 naar Amsterdam; D. Hoogendijk, uit IJssellaan 96 naar Ter Aar; A. W. Endex, uit Punt 13 naar Boskoop C. J. Kruisheer, uit Pr. Hendrikstr. 133 naar Utrecht, Vaarschestr. 4his N. J. Lemmers, uit Groeneweg, 80 naar Leiden, Volmolengracht 2aX PI de Vroom, uit Tuinstraat 4 naar Kampen, Kloosterstraat 1 G. H. Reitsma, uit Hooge Schiol. Zeedijk 4a naar Krimpen a. d. Lek A. Verdoold, kellner, uit Graaf Flo- ïiswog 79 naar Nunspeet, Fam. Hotel; C. Hoogendoorn, uit Boelekade 125 naar Waddinxveen, Zuidkado D 100; A. M. Kooper, uit L. Tiencleweg 88 naar Oudenrijn W. Snoeyenbos, uit Turfsingel 37 naar Hellevoetsluis. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Reddktie. In de laatstgehouden jaarvergade ring van „Gouda Vooruit" heb ik bij do rondvraag, het Bestuur een woord van dank gebracht, voor betoonde actieviteit met inbeeld laten brengen, van eenige onzer mooie stadsgebou- wen, omgdiefin een boekje vreemde lingen welke onzo stad bezoeken aan te bieden. Ik heb bij den lof, die ik haar daarvoor bracht, eenigo wenschen gevoegd, betreffende ons Stadhuis en Marktplein.* Ik vestigde de aandacht van het Bestuur, op de loelijke zij gevels van ons Stadhuis en verzocht, haren invloed te willen uitoefen, bij ons gemeentebestuur om die zijgevels in vroegeren toestand hersteld te krij gen. Ik wees er zelf al op, dat mis schien na afloop der restauratie van de St. Janskerk, de tijd zou aange broken zijn, om het Stadhuis te ver beteren. De voorzitter was het daar blijkbaar geheel mee eens. Groote som men zal deze restauratie voorzeker vorderen. Dat men echter voor dit werk een beroep zou moeten doei) op onze Kunstlievende Landgenooten komt mij overdreven voor. Een ge meente als Gouda, kan m. i. gemak kelijk die zijgeve veis restaureeren zon der hulp van buiten. Ik blijf hot een schande noemen voor onze stad, dat dlit werk niet wordt ter hand geno men. Wat ik verder sprak in verband met restauratie van particuliere huizen, wordt door uw verslaggever geheel verkeerd weergegeven. Ik bepleitte de mogelijkheid, een plan te maken om eenheid te brengen in huizenbouw aan het Marktplein en om eventueele bou wers te bewegen dat plan te volgen, een subsidie toe te zeggen uit de ge meentekas. Door mij is volstrekt niet voorge steld, dat de gemeente particuliere huizen zou gaan restaureeren, dus ook niet het café Belvedère. Ik nam dit café als voorbeeld hoe dat gebouw de eenheid der lijnen breekt en zei, mocht dat huis eens een mooie gevel krijgen'dit een sieraad voor ons Marktplein zoude zijn. De voorzitter uitte de vrees dat onze Hol landsche vrijheidszin zich tegen deze plannen zou verzetten en dat een en ander nog al kostbaar zou worden. Geloof me Mijnheer de Redakteur ik koester volstrekt geen plannen hier in Gouda een Brusselsch Marktplein te scheppen. Ik weet wel dat dit de financieele draagkracht van onze Ge meente ver te boven gaat, maar on uitvoerbaar acht ik het niet, dat sub sidie gegeven wordt aan hen, die hun gevels bij verbouwing in gewenschten stijl brengen. Met een subsidie van ten hoogste 2000 gulden voor elk huis was er zeker heel wat te bereiken, 't Komt toch ook niet elk jaar voor, dat er verbouwing plaats heeft van aan de Markt staande huizen, stelt om de jaar eene verbouwing, dan zou dat de gemeentekas per jaar kos ten hoogstens 400 gulden. Ik geef echter toe, dat er nog an dere bezwaren zullen zijn voor de toe passing van mijn idee, mijn hoofddoel is echter geweest de aandacht te ves tigen op de gebreken van ons stad huis. In de hoop dit al vast te heb ben bemerkt noem ik mij Hoogachtend Uw Ed. dw. dienaar J. G. POTHARST. Gouda, 10 Maart 1912. Met betrekking tot hot door den heer Potharst gesprokene schreven wij Bij de rondvraag werd door den heer Potharst do medewerking in geroepen van het bestuur om invloed uit te oefenen, opdat de zijkanten vooral van het Stadhuis zouden worden gerestaureerd in den stijl; waarin het behoorde. Thans vond de heer Potharst deze al bijzonder leelijk. In verband hiermede ging zijn wenscli tot restauratie over ook op particuliere gebouwen als Café Belvedère. Het is ons niet duidelijk hoe de feachte inzender daaruit wil lezen dat o gemeente de restauratie op zich zou moeten nemen van particuliere gebouwen. Echter, hotgeen do heer Potharst hier schrijft, geeft vólkomen weer wat door hem op de vergader, van „Gouda Vooruit" werd gesproken Ter verduidelijking van het door ons in een enkel woord geschrevene, geven wij aan dit epistel gaarne plaats. Met den voorzitter van den avond zijn wij echter van moening dat dog inzender's wenschen utopieën zijn. RED. V o e t b al. Onder groote belangstelling had gis teren de wedstrijd Excelsior I—Olym pia II op het terrein aan den IJssel laan plaats. Excelsior verschijnt met 2 invallers, terwijl ook Olympia onvol ledig is. Direct na aftrap ontwikkelt zich een aardig spel van beide zijden met Excelsior steeds in de meerderheid. Het duurt dan ook niet lang ofExc. weet te doelpunten, eenigen tijd later door een tweede gevolgd. Olympia valt ook nu wel eens gevaarlijk aan, doch de keeper is op zijn plaats en weet zijn doel schoon te houden, lïa rust is hot hetzelfde spel, uit een voor zet van links heeft de verdediging van Olympia oen ongelukje en Excelsior heeft do leiding met 30. Nog pro beert Olympia tegen to scoren maar het einde komt dan onveranderd. Voorwaarts I verloor tegen W. F. C, met 21, terwijl Voorwaarts II van K. F. C. II won met 2—0. T. O. P. II won van Haastrecht aldaar met 2—1. In Schiedam gelukte het Hermes V. F. C. uit Vlaardingen met 1—0 te kloppen, terwijl Zeist in Utrecht van Voorwaarts met 4—2 won. Door dezen uitslag is de voornaam ste stand thans 00 6B 5) 1* ft P- TJbD V. F. 0. 14 11 1- 2 23 40—10 1.65 D. O. S. 14 11 1 2 23 48—17 1.65 Olympia 14 7 2 5 16 25—18 1.15 Zeist 14 7 1 6 16 25—26 1.07 Aan het Bondsbestuur rest thans de taak uit te maken welke club liet kampioenschap (der 2 bovenste) ver dient. België—Nederland. Nederland wint met 21. Onder ernorme bèlangstefling is gis teren voor de twaalfde maal de wed strijd om den v. d. Abeele-beker ge speeld. Ongeveer 10.000 personen woonden den wedstrijd bij die begun stigd werd door prachtig lente-weer. Voor de zevende maal heeft liet Nederlandsche elftal wederom een overwinning geboekt Laten wij er dadelijk bijvoegen, dat deze zevende viotorie slechts op hot kantje af werd behaald en in hoofd zaak te danken is aan Göbel, den kra- nigen doelverdediger, die op meer dan schitterende, ja onovertrefbare wijze, zijn doel heeft verdedigd. Doch ook Jan Thomee komt een woord van warme hulde toe. Hij was de man, die de twee Nederlandsche doelpunten heeft gemaakt. Van Berckel en hij waren ongetwijfeld gisteren onze beste voorwaarts. Zij waren bijna voort durend in actie en combioeerdon keurig. Met Van Berckel en Thomée noe men we in één ademFortgens, zijn spel stond technisch zeer hoog, terwijl hij bijna voortdurend de gevaarlijke Belgische linkerwing in bedwang hieeld. De andere spelers viel gisteren alleö tegen. Het minst was zeker de ver dediging op dreef. Deze heeft ver schrikkelijk gefaald en zal onverwijld tegen Engeland alsnog veranderd moe ten worden. Voordurend kregen de Belgische voorwaarts vrij spel, van daar dat Göbel geen moment met rust werd gelaten en hij bijwijlen behalve doelverdediger, ook fqjl-back was. Fortgens was ongetwijfeld de beste half, vooral wat verdedigen betreft. Hörburger en De Korver hadden goede momenten, doch hun spel viel niet mee. Beiden hebben wo vroeger dik wijls veel boter gezien. Ook De Groot had gisteren zijn dag niet. Daardoor waren zoowel Francken als van Breda Kolff niet in staat hun gewoon com binatie spel to vertoonen. Er klopte iets niet. Dat was duidelijk merkbaar. Als geheel viel dit nationaal team tegen. Hoewel de wedstrijd zulk oen gun stig verloop hoeft gehad, mag toch het elftal wei worden gewijzigd, voor het naar Engeland vertrekt. De onzen waren te langaaam. Veomarkt Rottordam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor Isto kw. 40, 2e 36 en 3o 31 cent por half kilo. Vette Kalveren, redelyke aanvoer, lste kw. 31, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 28, 3e kw. 26 cent per half kilo. Schapon en Lammeren redelijke aan voer. Handel in vet vee redelijk, prijzen onveranderd, Vette Kalveren prijshou dend, Schapen en lammeren lager in prijs, handel stug, de vette varkens waren lager in prijs en\worden lang zaam vorkocht. Ze zijn te duur voor het Buitenland. Fransch-Duitsche overeenkomst. Berlijn, 9 Maart. De Nationale Zei- tung, weet mede te doelen, dat de ratificatie van het Marokkaanscho ver drag deze week zal plaats hebben. Chicago, 9 Maart. In den morgen brak een brand uit in een hotel. Er waren 175 personen in. Alle uitgangon wiiren door de vlammen afgesloten. Zeer velen zijn gewond. Reeds wor den 12 dooden gevonden. Veertien dagen geledon begon do procureur-generaal Santoro zijn requi sitoir en nu deelt hij mede dat hij ovor veertien dagon het voornaamste wel gezegd zal hebben. Daarna is het woord aan de ver dedigers. De juryleden die nu al twaalf maanden zitten duchten deze welsprekendheid zeer. Holland—Engeland. Naar wij vernemen zal het volgende Nederlandsch Elftal te Huil uitkomen Göbel (doel), Heyning en Feith (ach ter), Fortgens, de Korver, Hörburger (midden), Bouvv, Vos, Francken, Tho mee, Van Berckel (voor). Amnestie in China. Peking, 11 Maart.1 Het manifest ter inleiding der republiek bevat amnestie voor de gevangenen behalve voor roovers en moordenaars en terug be taling der te veel betaalde grondbe lasting. Het kondigt aan dat de Oude wetten zullen worden toegepast, tenzy deze in strijd blijken met den geest der republiek. De mijnwerkers in Duitschland. Essen, 11 Maart. Van de mijn bij Dortmund ontbraken van ochtend c.a. 60% der arbeiders. In de andere districten is het groot ste deel aan het werk gegaan. In de mijn van de Kölm. Bergwerkersverein zijn de arbeiders allen verschenen. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, REEUWIJK. GEBORENCatharina oudes D. P. N. Bodt en W. van Maaren. Maria ouders P. van en B. Verweij. Gijs- bertus ouders A. Burger en J. van den Heuvel. OERLEDEN L. A. van der Laan. 10 m. GEHUUWD A. A. Eijkelboom en C. van den Berg. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.4 te Haparanda laagste stand 747.4 te Vest man ver. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, meest zwaarbewolkt met kans op regen. Zelfde tempe ratuur. Koor» y«n heden. VAN DEN 11 MAART 1912. StiMlsIcciiiuseu Kw» Ned. Gert. Werkelijke" Schuld 3 pet. 82 Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. 90 Port. Obl. 3de Serie Amórt. Schuld 3 pet. 64% 6 Russische Obl. 1906 5 pet. 101 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 88%, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 93 ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 88 g Japan. Obl. 1899 4 pet. 86% Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. 45 Brazilië. Funding Lee- mng 5 pet. 194 d. Obl. 1889 4 pet. 88% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 58% Buuk- en Crediet-iustcl- litijceu. Ned. Bankaandeolen 211 Industr. OnderuciuiiiKeii Amerioan Car A Foun dry Comp. C. v. A. 54 Id.Smelting&Röfining Co. Oert. y. Aand. 76 Anglo Amerioan Tele graph Cy. Cert. v. A- 25% U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. 66% Kol. Credfet lusteil. en Cultuur Onderiie/iiinireu Handelsvor. „Amster dam" Aand. 214 Jav. Cultuur Mij. Aand. 318 Ned. Handol-MyC.v.A 188% Mijnbouw Myoii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 65% Red jan g Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 430 Great Cobar Aand. 66% ltetruleufu-Oiideru. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 158'/j Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn. O.v.A 482 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 472 Scheepvaart MUeii. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 177'/j Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 120 Int. Mercantile Marine Oy. afgost. Pref. A. 18 V» rubak-Oiiderneuiiiigeu. Bindjey Tabak Mij. A. 112'/a Nieuwe Aeahan Tabak Mij. Aand. 15 „Silau" Asalian Tabak Mij. Aand. 40 Diversen. MaxWol Land Gpant Oert. v. Aand. 4'/f Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 11% •Spoorwegen. Holl. IJveren Spoor- wogmij. Aand. 85% Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 97% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63 Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. 185% dito dito Act. de Jouiss. f 100.|f Amerika. AtchisonAlg, Hypb^ Obl. 4 pet. 99% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 33% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 169 Wabash Gew. Aand. 7 Preuiie.'eenlngeii. Amsterdam Aand. 3 pet 101 Hongarjje. Thei. s-Re- gnlinirigs-Ges. 4 pet. 152l/J GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Amerikanen in verdeelde stemming, Petroleum tamelijk vast, Tabakken zeer vast, Culturen stil, Rubbers prijs houdend, Nat. Staatsf. iets beter, Bui- tenl. onveranderd, Mijnen zwak, Tram waarden prijshoudend. jjÊÈm

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2