HA2EN, Van Houten’s RONA W THEE Cacao Woensdag 13 Maart 1913. No. 11815. 50e Jaargang. en KENNISGEVING. S nïtexilaxxd.. De BESTE voor den prijs. JANSKERK Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. fiïa stem óes cBlotia. Z3.&-. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. WA HE M1UIS, Spuislr. Den Haag. tMT Alle Luxe- en Hulsb. Artikelen. A U’S STS. INHEM. JDE, i KBAHX, AYZOMEN EM. i. ISTïe'VL'Txrs- exx ^.d'rrerte^'tie'bla-d. voor O-ovxcLgu exx Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. WEST. aflevering. de Luthorkamer op Cl 10) (Wordt vervolgd.) n&Zn., Gouda MF Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis beroemde erkglazen BIJZ, BAART U. T. CREBAS, Telef. 40. J&nskerk, der keiiigen ent. ■ICHT DER ABET H, NS IW KT de .CHAOELIJK r van Beeldende der, Architect en van Bouwkunde F. Itgevers, Gonda ÏDANTZIG, D. H00GEN. r. v. ABS- ue" 8 u, Ned. afd. Gouda, ing, Rotterdam. j geregeld tijdig ontvangen van Ulf Amrmakftiyk- dan ia on»® ItaüaanschTurksche oorlog. In Constantinopel meent men te weten, dat de Italiaansche vloot in hare actie ernstig belemmerd wordt door de staking in Engeland. Een groote bestelling steenkool door de Italiaansche regeering in Engeland gedaan, kon niet worden uitgevoerd. Intusschen gaat de Turksche regee- ring voort met het nemen van krach tige maatregelen ter verdediging van De Réunie”, 8 irgadering van naanscheBond. irs van ’s Hage. lenoegen” 8 u. noeuvre. 1 7 uur, Open ver. tot afsch. MERK te letten. UN VAN IEEËN worden in verzegelde n vy[, twee en n een Ned. one Iding van Nom- js, voorzien van ad Merk, vol et gedeponeerd, i de uitvoering 'de orders aan- GOl DSIIIE COURANT. MUS VAN HNT~AB0N N EMENT:~ Per kwartaal f 125 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren onoegen”, Ned. dückAuf’. m Woningtoez. lerstandscomm. den zat te spelen 1 Maar toch ook zag hij er onheilspellend uit. Zijn oogen stonden strak, zijne bewegingen waren haastig, hij scheen in een zeer goede luim te zijnherhaalde malen hoorde Hildegard hem lachen. Eindelijk eindelijk kwam hij haar zeer opgewon den tegemoetvriendelijk reikte hij haar de handen zeide: Neem me niet kwalijk, kindlief, dat ik je geduld zoo lang op de proef heb gesteld. Ik ben gereed je te volgen en ik hoop dat de boetpredikatie niet al te streng zal wezen. Laat genade boven recht gaan, schertste gravin Bradsky bij het af scheid nemen. Zwijgend zaten graaf en gravin Orlowsky naast elkaar in het rijtuig. Hij had een slecht geweten en zij was bedroefdbeiden waren alzoo niet in de stemming om een ge sprek te voeren. Slechts éénmaal vroeg hij zijne vrouw, of .ze nog hoofdpijn had en toen zij „ja” zei, werd het «til- zwijgen in het rijtuig niet weder ver broken. Zoo kwamen zij na een half uur rijdens te Mislowice aan. Den volgenden morgen bij het ont bet bracht de graaf heel vrijmoedig het gesprek op de verhuizing naar Warschau. Ik vind dat we over een paar weken, dus in het begin vanNovem- De Engelsche mijnwerkersstaking. Nog altoos duurt, waarschijnlijk wel tegen de verwachting in, de te genwoordige staking voort. Toch ge- looven wij wel, dat van beide zijden het einde gaarne tegemoet zal worden gezien. Dit verlangen uit zich het best door de tegemoetkomende hou ding,, die èn de mijneigenaars èn de mijnwerkers hebben getoond, toen de minister-president Asquith beide par tijen voorstelde, nogmaals bijeen te komen, ten einde verder te overleg gen. Verschillende leiders van de mijn werkers hebben reeds te verstaan ge geven, dat ook zij een oplossing wensch- ten. Het is voornamelijk Wales, dat op volhouden aandringt. In dat land is nog een overeenkomst, die tot 1915 duurt. Sommige leiders willen echter ten voordeele van slechts een groep den strijd niet tot het uiterste drijven. Te meer omdat niet alleen de mijn werkers zelf, maar zooveel duizenden andere arbeiders schade van de sta king ondervinden. Eén van de meest bekende leiders, het parlementslid Haslam, heeft zelfe in overweging gegeven om districtsgewijze overeen komsten te sluiten. Haslam meende ook dat de mijnwerkers niet de sym pathie van de regeering moesten ver spelen, die hen tot nu toe zoo trouw geholpen had. Hij oordeelde dat de ber, maar van hier moesten gaan. Het wordt hier buiten al tamelijk onplei- zierig wonen en het verblijf in de stad zal ook beter voor je wezen, lieve Hildegard. Terwijl hij zoo sprak, stak graaf Paul zijn sigaar aan. Het zou me wel toelachen, ant woordde Hildegard; maar ik vrees, dat wij gravin Bradsky overal in de ge zelschappen zullen ontmoeten, en ik kan haar niet uitstaan. Dat spijt memaar je zult je best moeten doen, dien afkeer te over winnen, want de familie Bradsky be hoort tot de kringen, waarin wij ons bewegen. Wy kunnen haar niet ver mijden, luidde het bescheid van den graafom zijn' vrouw niet aan te zien, keek hij intusschen naar de rook wolkjes van zijn havana. En nog iets, Paul, sprak zij weer, nadat zij een poosje had nage dacht. Zal het verblijf in Warschau niet veel geld kosten! Veelmeer,dan je in onze omstandigheden mag uit geven Je bent toch altijd even ver standig en bezorgd, zei de graaf half spottend; maar op dit punt kan ik je gelukkig nogal geruststellen. Ik heb gisteren met spelen een vrij aanzien lijke som gewonnen; zonder dat geld règeering de juiste weg had bewan- deldeld. In tegenstelling hiermee moeten we de meening van het bekend parle mentslid Ramsaij Mac Donald ver melden. Deze was bijzonder op de regeering gebeten. Zijn inziens is het Asquith’s schuld, dat de mijnwerkers en de mijneigenaars niet reeds veel eerder tot overeenstemming zijn ge komen. Hij noemde het een dwaasheid van den minister-president, van de mijnwerkers te verlangen, dat zij een verplicht scheidsgerecht zouden aan vaarden. Het Australische stelsel, waaraan een dergelijk scheidsgerecht was ont leend, had voor den leider der Arbei derspartij blijkbaar niets aanlokkelijks. De liberale pers is over die rede voering van Mac Donald allesbehalve gesticht en de Westminster Gazette neemt dan ook de regeering in be scherming. Het blad haalt daartoe een artikel uit de Christian Commonwealth aan. In dit nauw met de mijnwerkers verbonden orgaan wordt hulde ge bracht aan het optreden van den minister-president wiens takt en han digheid door de mijnwerkers-gedele- geerden hoogelijk wordt geprezen. Het blad vindt dan ook de rede van Mac Donald als buitenstaander zeer ten onpas, daar de mijnwerkers zelf zeer tevreden zijn. Het is voor de regeering natuurlijk uiterst moeilijk, het alle partijen naar den zin te ma ken. De mijnwerkers zouden natuur lijk graag willen, dat de mijneigenaars gedwongen werden toe te geven, ter wijl deze omgekeerd verlangen dat de mijnwerkers gedwongen zouden wor den het werk te hervatten. smolten metaal dat naar de ijzerwer ken te Hayanze moest worden getrans porteerd is losgeraakt en in botsing gekomen met een andere trein. De ketels zijn daarbij omvergegooid en het ziedende metaal verspreidde zich. Vier werklieden, alle huisvaders, zijn levend verbrand. Do sleutel van de Luthorkamer op den Wartburg, door den hervormer ongetwijfeld meermalen gebruikt, wordt door vele volbloed-Lutheranen beschouwd als een zeer heilig over blijfsel. Eenige maanden geleden is deze sleutel door een Engelsche dame gestolen. In Londen kwam men haar echter op het spoor, zij werd gep resteerd en de sleutel naar den Wart burg teruggezonden. Nu is het ding weer weg. Opnieuw wijst het spoor van dón dief of dievegge naar Enge land. Vliegongeluk. Gistermorgen is luitenant Enower, die met luitenant Folmitz van Berlijn naar Postdam wilde vliegen, van een aanzienlijke hoogte naar beneden ge was ik toch réeds besloten de winter in de stad door te brengen, dus is er geen bezwaar om mijn voornemen uit te voeren. Zelfs myn. bezorgd wijfje kan met een gerust hart naar Warschau trekken. -p Ik vind het echter onaangenaam dat’ je met spelen dat geld hebt ver kregen. Wie het verloren heeft, komt daardoor misschien in ongelegenheid, zeide Hildegard treurig. Dat zijn noodelooze gewetens bezwaren, kind, antwoordde Paul. Het verlies van de som geld zal den rijken graaf Bradsky niet hinderenwaar schijnlijk denkt hij daar vandaag niet meer aan. Zeg eens, Paul, zou graaf Brads ky wel een gelukkig leven hebben met zyne vrouw? vroeg Hildegard be schroomd. Zij leven vreedzaam naast elkaar, antwoordde Paul. De graaf heeft op gevorderden leeftijd nog een mooie jonge vrouw gekregen en zij een rijken echtgenoot. Meer hadden zij allebei wel niet verwachtzij zijn dus gelukkig op hunne manier. De zaak is dus beklonken. Na rijp overleg met mij heeft uw man dat plan nuttig en goed geacht, niet waar, heer graaf? Daarbij keek zij hem vragend aan. Ge hebt uwe toestemming gegeven waarde gravin. Zooals wij nier bij elkaar zyn, zullen wij elkaar dus binnenkort te Warschau weder zien en daar met elkaar een vroolyk carnaval vieren Leve de vreugd Leve de dames klonk het van alle kanten. De algemeens uitgelatenheid had haar hoogste punt bereikt, men stond van tafel op. Graaf Konsky week niet van Hildegard’s zijde, maar Paul Or lowsky werd op een andere plaats zoo- danig in beslag in beslag genomen, dat hij zich niet om zyne vrouw be kommerde. Zoodra zij de kans schoon zag, sloop zg in de nabijheid van haar man. Zij wilde hem verzoeken, spoedig met haar huiswaarts te rijden, daar zij zeer geplaagd werd door hoofdp§n. Hij vallen. Luitenant Enower kwam er botrekkelijk good af, maar zijn met gezel werd zoo zwaar aan het hoofd gewond, dat men zijn dood verwacht. BeloiA Volgens de „Patriot®" is hot dorp Warmefontein bij Neufchateau ver zakt in een leisteengroeve. Vijf huizen zijn ingestort, 20 huizen en do kerk worden bedreigd. Frankrijk. Voorjaarsparade. President Fallières en do ministers woonden Zondagmiddag op het schiet- terrein van Vincennes oon parade van het Parijscho garnizoen bij. Tien vlieg toestellen en drie bestuurbare lucht schepen manoeuvreerden gelijktijdig over het paradeveld. Een groote me nigte juichte den President, de minis ters en de militaire vliegers geestdriftig toe. Een aantal ochtendbladen uiten hun voldoening over het succes van deze eerste door don minister van Oorlog, Millerand, nieuwbevolen voor- jaarsparade van het Parijscho garni zoen. stond met gravin Bradsky in een vensternisde zware gordijnen ont trokken hem bijna geheel aan de blik ken van het overige gezelschap reeds wilde Hildegard hem aanspreken, toen zij iets hoorde, dat haar als verstijfd deed staan. Dat was de stem van haar Paul, die zoo smeekend den naam „Suska” fluisterde Zij wilde niet ver der luisterenzij maakte zich zelf wijs, dat ze verkeerd gehoord moest hebben en ijlde naar een aangrenzende kamer. Daar hoorde zij, hoe er stoelen en tafels werden verschovenzij zag dat er dobbelsteenen en kaarten op tafel kwamen en het grootste deel der gas ten obejjaapr' aan de itoelen, die nu be- Bradsky waagde •pde kaarten, en verigste spelers. Hildegard hem De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den lieer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den nen Maart 1911 executoir is verklaard Het Kohier no. 2 der Personeele Be lasting, dienst 1012. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behoor en te worden ingediend. Gouda, den xjn Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. de Dardanellen en van andere havens. Tot afweer van pogingen tot landing van Italiaansche soldaten, zijn 40,000 man opgeroepen. De Turksche vloot, die tot dusver aan den ingang der Dardanellen lag. is weer naar de zee van Marmora teruggetrokken. De mijn-versperring moet zelfs door Engelsche deskundigen voor buiten gewoon sterk worden gehouden, zoo- aat zij niet zonder groote verliezen kan worden geforceerd. Desniettemin blijft men toch rekening houden met de mogelijkheid, dat een Italiaansche vloot voor de muren van Constauti- nopel verschijnt. Met het oog daarop worden alle maatregelen genomen, om, in geval van een bombardement een opstand van het volk te voorko men en om tijdig de residentie van den Sultan naar het binnenland te verplaatsen. Het plan om in dat geval den Sultan naar Klein-Azië te bren gen, werd roeds spoedig om politieke redenen opgegeven. De Sultan zal nu eventueel waarschijnlijk naar een plaats in Europeesch Turkije, tusschen Con- stantinopel en Adrianopel worden ge bracht. Tobroek, 12 Maart. Toen gisteren middag de Italianen een compagnie mineurs die bezig was het terrein voor een nieuwe versterking teprojecteeren, beschermden, naderden groote troepen Turken en Arabieren tot op eon af stand van 4 kilometer. De Italianen openden daarop het vuur, waarbij een hardnekkig gevecht plaats had. Tegen 4 uur in den namiddag trok de vijand af de Italianen hadden 13 dooden en 73 gewonden. Engeland. Zaterdag heeft de politierechter van Bow-street te Londen weer 32 kies- rechtvrouwen wegens het inslaan of ingooien van ruiten tot gevangenis straf met dwangarbeid veroordeeld met een enkele uitzondering alle tot twee maanden. Er waren er oen half dozijn bij, die berouw toonden en be loofden het niet weer te zullen doen, of zeiden dat zij ertoe verleid waren, maar het hielp hun niet. Voor een paar vond de rechter verzachtende omstandigheden en achtte hij een boete voldoende, o. a. voor een dame van negen-en-zeventig jaar. Duitschland. Vier werklieden levend verbrand. Metz. Een reeks wagons met ge- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. kaarten 01 yjotsto deel der gas- leg gonnen. Ook gravin I eenige goudstukken oj Paul was een der ijverig Tevergeefs trachtte J een wenk te geven, of hem toe te fluisteren Och kom, laat ons naar huis gaan. Dit had slechts tengevolge, dat hij misnoegd uitroep: Stoor mij nu niet! Geduldig wachtend, bleef haar dus niets over dan plaats te nemen bij eenige bejaarde dames en uit de verte haar man gade te zijn. Hoe schoon was hij, terwijl hij daar zoo opgewon-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1