Jfaponstoffcn, Birxn.en.la.xi.ca.. STATEN GENEUAAL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. ONTVANGEN Meuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Rfrecteobanilel te A instnrdaui - -* - - - - - - De nationale luchtvaardersbond ver kocht op het veld blauwe kunstbloe men ten bate van de nationale ver zameling voor do militaire luchtvaart. Na do parade richtte Pres. Fallières aan don minister van Oorlog een schrijven, waarin hij zijn voldoening over do parade te kennen gaf en zeido, dat men kon zien dat deze troepen zooals het geheele leger hun land en het vertrouwen van do repu bliek waardig waren. Spanje. Hot Spaansche Ministerie. Uit Madrid wordt gosoind Hot Ministerie bestaat thans uit Justitie MirandaFinanciën Rever ter Openb. WerkenVilla Nueva Openb. OnderwijsAlba. Do andere ministors behouden hun portefeuillo. Rusland. De monniken van Jasna Gora. Gisterenmorgen meldden alle Bor- iünsche bladen, dat Damasius Maczcfch, die verlodon week wogens den moord in het klooster Jasna Gora tot 12 jaar dwangarboid in Siberië veroordeeld is, uit do govangenis was ontsnapt. Het bericht wordt echter niet bevestigd. Wel moet Maczoch een poging tot ontsnapping gedaan hebben. Ooötenkijk-Honoarijr. De mijnwerkers in Bohemon. Uit Praag wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld: In Turn bij Teplitz is een vergadering gehouden door vertegenwoordigers van den bond van sociaal-democratische mijnwerkersvak- veroenigingen. De bond hoeft den 14den Maart als termijn gesteld voor de beantwoording van do eischon der mijnwerkers, die zij aan de myneige- naars hoeft doen toekomen. De ver gadering besloot het antwoord van de mijnoigenaars af te wachten en dan terstond opnieuw bijeen to komen. Er word in deze vergadering uitdruk kelijk verklaard, dat een staking niet alleen, eon solidariteitsstaking met do Engelsche mynwerkors zou zijn. In derdaad heeft de bond reeds vroeger tot staken besloten. Maar er is toen niots van gekomen, omdat hot oogen- blik niet gunstig werd goacht. Scher per wordt do toestand in hot Boheom- sche bruinkolendistrict nog door de houding van de Tsjechische nationa listische en anarchistische raijnwerkers- vakvoroonigingon, die hoogere eischen stelden dan do sooiaal-democratischo, maar zich nu in hot bolang van do censgozindhoid, ofschoon met togonzin, by hen hebben aangesloten. De kolenvoorraad. Een redacteur van hot Hbld. had gistoren een ondorhoud met directeu ren der Steonkolen-Handelsveroeni- ning in Utrecht. Deze verklaarden, dat do Ruhr.-, Rijn- en zeehavons geen grooteron voorraad hadden bij het uit breken van de staking in Engeland en ook nu niot, dan in normale om standigheden. Om byzondere redenen liggen in Rotterdam moer kolen daarentegen aan de Ruhr zoo good als geen bruikbaro kolen. Do aanwezige voorraad is normaal en niet verzameld ten koste van contracten. Te Rotterdam liggen dan ook ge zeefde en gowasschen kolen, dus niet de voor do industrie moost gebruike lijke. Het gepubliceerde cijfer van 160.000 ton is schroomelijkOverdreven. Do vorooniging zal do voorradige hoeveelheid tor beschikking houden van contractanten en die bodry ven in werking trachten te houden, die dit in het algemeen belang het moest noodig hebbon. Deze leveringen zullen ook, voor zoover daaraan geon byzon dere onkoston verbonden zijn, k conto van do bestaande contracten geschie den, Gevolgen dor Steenkolonstaking. De werkstaking in de Engelsche kolenmijnen doet hare nawerking ook gevoelen op den stoomvaartdienst tus- schen Noderland en zyne koloniën. De direction der stoomvaartmaatschappij en, tevens contractanten voor net postvervoer naar Ned.-Indië, moeten roods aan do betrokken autoriteiten hebbon bericht, dat de mailstooraers aangowezen zijn op eon zumig kolen- verbruik, zoodat do schepen niet met do gewono snelheid zullen kunnen va- ron on het dus gebeuren kan, dat de postmaildienst niot binnen den by con tract bepaalden tijd kan worden uit gevoerd. Zooals men weet is opniet- tijdige aankomst van de mailpost boete gesteld. Men schrijft uit Ter Neuzen De wijziging, welke in verband met de staking in den dienst tussohen Vlis- singen én Ter Neuzen is gebracht, is voor onze gemeente van groot nadeel. In dé eerste plaats is de vroegdienst van hier vervallen, waardoor do eerste correspondentie metWalcberen verzon den wordt met de boot welke om 7.50 van hier vertrekt en om 9 uur te Ylis- singen aankomt. Van Vlissingon zal men niet later dan om 4.50 des middags kunnen ver trekken, waardoor passagiers die met den sneltrein van 5.36 hier aankomen, verplicht zijn te overnachten. Ook de dienst tusschen Vlissingon on Breskens is zoodanig ingekrompen, dat passagiers voor het westelijk doel van Zeeuwsch-Vlaanderen eveneons groot ongerief zullen ondervinden en de postverbinding aanzienlijke stag natie ondervindt. Wij vernemen dat de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" nog goruimen tijd van kolen is voorzion, zoodat do dienst van Vlissingen naar Engeland geen vertraging zal ondervinden. Hbld. Do Wagoningsche prentbriefkaarten. De aan den boekhandelaar Elborg beteokendo dagvaardiging om wegens het exposeeren der bekende prentbrief kaarten aanstaanden Maandag voor het Kantongerecht te verschijnen, werd heden officieol ingetrokken. De kolen nood. Naar wij vornomon is de invoer van steenkolen uit hot Duitscho kolenge- bied in do laatste dagen jbqo aanzionlijk verminderd, dat de Hol]} Spoorweg maatschappij maatregelen heeft geno- mon het aantal kolontreinen van uit Winterswijk in te krimpen. Te bogin- non mot heden wordon roods een drie tal specialo kolontreinen uit den dienst geschakeld. Zooals bekond is, heeft do kolenin- voor van uit Duitschland, voor zoover die aanvoer per wagon plaats heeft, hoofdzakelijk over Winterswijk plaats. Do aanvoer voor de hoofdstad is reeds tot do helft van het gewone quantum ingestonken. Het vervoer van Limburgscho kolen ook naar Amsterdam neemt zeer toe. Het hooft hoofdzakelijk via Venlo Den Bosch plaats, doch is toch nog niet zoo bolangrijk dat de Staatsspoor speciale kolentreinon laat loopen. Wel blijkt echter uit de tooname van hot aantal aangevoerde wagons, dat tal van handelaren hier ter stede ernstig pogen zich van Limburgsche en ook van Belgische kolen te voorzien. Hbld. Naar verluidt zal de „Carsiens- Stoombootdienst", Amsterdam—- Aals meer—Leiden—Boskoop eenige dien sten uitschakelen, daartoe gedrongen door kolengebrek, en eveneens de Stoombootmaatschappij „De Volhar ding". HbW- Kamerverkiezing in het district Hoorn. Naar wij vernemen zal van agrari sche zyde, nu do heor Posthuma zich terugtrekt, geen andere candidaat worden gesteld. De heer Nobel (vrij^- dem.) zal indien hij gesteld wordt op den steun van don Ned. Landbouwers- bond kunnen rekenen. N.R.Ct. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Maart. (Vervolg.) Na versohillende replieken en du- pliok van den minister werd het alge meen debat gesloten, en komt in be handeling art. 1, waarop de heer Ankorman oen amendement vordedigt, strekkende om niet .alleen de eijdo- lingsohe diensten, maar ook de tijde lijke diensten reohtstreeks voor den staat, in aanmerking te brengen voor pensioen. Spreker stelt intrekking van het amendement in het vooruitzicht, indien de minister alsnog wilde toezeggen dat hij alles zal willen doen om aan de rechtmatige klachten van hen, die nu buiten de regeling vallen, tegemoet to komen. De minister zet uiteen dat dit amen dement absoluut buiten dat wetsont werp ligt waar het handelt over tij delijke diensten, terwyl hot ontwerp alleen oen regeling geeft voor de rij- delingsche. Het amendement ontwricht tevens de wet op de tydelyke diensten. Nooit zou de minister in een amen dement van dergelyke strekking kun nen berusten. De heer Ankerman trekt daarop hot amendement in, om het wetsontwerp zelf niet in gevaar te brengen. Op artikel 4 betreffendo overlegging van een bewijsstuk in zake de dienst neming, licht de heer Duynstee namens de commissie van rapporteurs een amendement toe, om in te voegen de bepaling dat, indien aannemelijk wordt gemaakt dat zulk een stuk niet be staat of niet kan worden overgelegd, andere gegevens, welke die dienstne ming staven, kunnen worden overge- legd. Dit amendemont, verdedigt o. a. door de heeren de Meester en Helsdingen, wordt door den minister bestreden die vreesde dat alsdan getuigen-ver- klaringen 'omtrent dienstneming, als het ware uit den grond zullen worden gestampt, terwijl men aan die verkla ringen overigens toch weinig zal heb ben als berustende op herinneringen aan i^ts wat jaren en jaren geleden geschied is, en dus niet zeer betrouw baar goacht kan worden. Na eenig verder debat wordt het amendement met 36 tegen 28 stem men aangenomen. Op artikel 5 ligt de heer Helsdingen een amendement toe, om voor de bijdrage voor inkoop aan te nemen dat de belanghebbende zijn werkkring aanving op een jaarwedde van f 420. Hij vordedigt het met het motief dat hij wil voorkomen dat' de inkoopsom te hoog wordt. Na bestrijding door den minister wordt het amendement verworpen met 45 tegen 14 stemmen. Een amendement-Helsdingen op art. 5 (betreffende de bijstorting voor den pensioeninkoop) en strekkende om de betaling dezer bijdragen niet te doen plaats hebben na 2 jaren, maar na 4 jaren, wordt na bestrijding door den minister verworpen met 33 tegen 27 steramon. Eindelijk verdedigt de heer Smoenge oen amondement op art. 8, om de te rugwerkende kracht van het ontwerp niet tot 1 Januari 1908, maar tot 1904 te doen gelden. De minister bestrijdt het, omdat iedere terugwerkende kraoht willekeu rig is, en daarom is het beter zich te houden aan 1908, toon het wetsont werp door minister do Meester is toe gezegd, en de verwachtingen het eerst zijn opgowekt. Na verder debat wordt het verwor pen mot 45 tegen 19 stommen. Het wetsontwerp wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hierna komt in behandeling het wetsontwerp houdende nadere wijzi ging en aanvulling der Indische Comp tabiliteitswet. De heer do Savornin Lobman be spreekt de bepaling dat Tndië rechts- persoonlykhein zal krijgen, en betoogt dat, al geeft men Indië do rechtsper soonlijkheid, de Staat toch altijd ver antwoordelijk tyyfto, met name voor het aangaan van leeningen. "Woensdag 11 uur voortzetting. Thans heeft de politie te Hilversum een tweede boefje gearresteerd, een i'ongen van 11 jaar, die zich een in- •roker van echt ras heeft getoond. Hy is ten huize van den heer B. langs oen goot van plm. 10 M. naar boven geklommen, is daarna door een dakraam binnen gekomen en heeft uit een kamer eenig speelgoed wegge nomen. De hoer B. zag toevallig een paar klbmpjes staan en ontdekte na eenig zoeken den dader o£ het dak. Naar uit Den Haag aan de „Tel." wordt gemeld, worden aldaar ver schillende van de te Wngeningen in beslag genomen prentbriefkaarten in in de uitstalkasten van boekwinkels vertoond, zonder dat de politie er tegen optreedt. Gisternacht is den kapitein L. T. van het te Rotterdam liggende stoom schip „Normandia" een portefeuille met f 85 aan bankpapier ontrold in een woning aan den Zijl. Een vrouw wordt van dezen diefstal verdacht. Op Woensdag 27 Maart zal dr. Kuyper te Leeuwarden spreken voor de Antir. Kies vereen, en Patrimonium. Alleen de leden hebbqp toegang; de pers niet. (Ned.) Maandagavond omstreeks 10 uur is de stoker J. L. van Hotsen, uit Am sterdam, van de in den Ryn bij Lobith voor anker liggende stoomsleepboot Fiat. vol. 11, kapitein H. v. Woerkom, bij het overstappen van de roeiboot op genoemd stoomschip overboord ge slagen en verdronken. GOUDA, 13 Maart 1912. VKROADKHINa VAN DEN GkMEENTKBAAD. Op Vrijdag 15 Maart 1912, des avonds 7uur. Aan de Orde: 1. De benoeming van: a. een Curator van het Gymna sium b.een onderwijzeres aan de school voor g. 1. o. No. 1 c. een ouderwijzer aan de school voor g. 1. o. No. 4; 2. Do suppletoire begrootingen voor 1911 van a. het Oude Vrouwenhuis b. hot Bestedolingenhuis c. het van Iteraon Ziekenhuis; d. hot Israëlietisch Arrabestaur 3. De voorstellen tot wijziging der gemor:nte-begrooting voor 1912. 4. Het voorstel tot wijziging van den titel en van art. 8 van hot Regle ment voor het Oud-Archief. 5. Het voorstel tot onbewoonbaar- verklaring dor woningen aan de Nobelstraat, Nos. 1, 5 en 7. 6. De voorstellen om niet over te gaan tot onbowoonbaarverklaring der woningen Bleokerssingel Nos. 15 en 16 en Messemakerssteeg Nos. 2 en 4. 7. Het voorstel tot het treffen eener schikking met Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente in zake een door dat College aan te schaf fen brandspuit. 8. Het voorstel tot vaststelling der voorwaarden voor de levering van electriciteit aan de gemeente Haas trecht. 9. Het voorstel om niet een renteloos voorschot doch oene bijdrage „a fonds perdu" te verleenen voor den aanleg der lijn GoudaBos koop—Alfen. 10. Het voorstel in zake het leggen eenor gasbuisleiding in don Goe- janverwellendijk. 11. Het voorstel tot het toekopnen van een subsidie aan de afd. Gouda van den Volksbond ten behoeve van de door haar te houden Huis- vlrjttontoonstelling. 12. Het voorstel tot het toekennen van een buitengewoon subsidie aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 6 Maart 1912. Hot Bestuur der Afdeeling „Gouda" van den Volksbond tegen drankmis bruik heeft zich bij adres van 27 Februari j.l. tot Uwe Vergadering gewend met het verzoek om voor eene in de maand Mei a. s. alhier te organiseeren Huiavlijt-Tentoonstelling een subsidie van f 100.uit de Ge meentekas te mogen ontvangen. De adressant is van meening, dat door het houden van eene zoodanige Tentoonstelling de Huisvlijt wordt bevorderd, waardoor het drankmis bruik vermindert, zoodat op die wijze een algemeen belang wordt gediend. Zijze bedoeling is te trachten de onkosten daarvan te dekken door de inkomsten van de Tentoonstelling zelf en door vrijwillige bijdragen. Hij vraagt daarvoor ook U de zaak te willen steunen en uwe bijdragen tot het bo vengenoemde bedrag voor het dool beschikbaar te willen stellen. Het door den adressant opgevatte plan heeft onze sympathie en gaarne wenschen wij U voor te stellen om uwe belangstelling te doen blijken door te besluiten, dat aan de Afdeeling „Gouda" van den Volksbond tegen drankmisbruik voor eene in Mei 1912 te houden Huis vlijt-TentoonBtelling van wege de Gemeente eene bijdrage zal worden verleend van f 100.te vol doen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der Gemeente-begrooting, dienst 1912. Gouda, 5 Maart 1912. Bij schrijven van 2 Maart jl. in originalie hierbij gevoegd, deelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ons mede, dat zij het initiatief heeft genomen voor eene waardige vertegenwoordiging van de Goudsche belangen op handels- en industrieel gebied en op het gebied van het vreem delingenverkeer op de dit jaar te hou den Hollandsche Tentoonstelling welke deel zal uitmaken van de Ideal Home Exhibition in Olympia te Londen. Zy verzocht don steun van het Departe ment Gouda der Nederlandsche Nij verheid, van de Vereeniging „Gouda Vooruit" en van enkele hier gevestigde industriën, die met haar overtuigd zouden zyn van het belang dat onze Gemeente er by heeft om zich in Engeland meer en meer bekend te maken. Het voornemen is op het tentoon stellingsterrein een huisje in Oud- Hollandschen stijl op te richten en zoo danig in te richten dat het uitsluitend ten doel heeft den Engelschen vreem deling te toonen, welke kunstschatten op bouwkundig en ander gebied Gouda herbergt en welke bloeiende industriën by haar worden aangetroffen. De Kamer heeft ook dan ons College verzocht haar voorspraak te willen zyn bij Uwe vergadering om voor de deel neming aan bovengenoemde van 12 tot 30 April 1912 te Londen te houden Hollandsche Tentoonstelliflgeeneextra- bijdrage van f 250.te mogen ont vangen. Ons College is van oordeel dat elk streven om onze Gemeente in het buitenland een goeden naam te doen verwerven met belangstelling moet worden begroet en heeft do eer Uwe vergadering in overweging te geven eene bijdrage van f 250.voor het beoogde doel beschikbaar te stellen te voldoen uit den post voor Onvoorzine Uuitgaven der Gemeeute-begrooting, dienst 1912. De Tarief wet. In de zaal Kunstminder Sociëteit „Ons Genoegen" was gisteravond door de afd. Gouda van het Ned. Werk liedenverbond Patrimonium een open bare vergadering belegd, waarin als spieker optrad de hoer Mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage met het on derwerp „De Tariefwet". De voorzitter, de heer P. J. Kolijn opende de vergadering met gebed, waarna hy het woord gaf aan den spreker. Mr. da Wilde ving zijn rede aan met te zeggen dat er moed voor noo dig is om ten gunste van de Tarief- wet te gaan spreken, Er is over deze Tariefwet zooveel te doen en de ge- hfeele pers met de „N. R. Ct." voorop hebben den strijd tegen dit ontwerp aangebonden, om de bevolking te waarschuwen voor het heilloos pogen van Minister Kolkman. Adressen bij stapels komen tegen de Tariefwet in en vrouwen trekken uit om te gaan verkondigen welke dure tijden het land met deze Tariefwet tegemoet gaat. Maar de antirevolutionairen zijn ge woon om tegen den stroom op te roeien en zullen dat ook thans doen. De argumenten door de tegenstan ders der Tariefwet ingebracht zyn volgens spr. in strijd met elkaar. Tegenover de bewering dat alles duur der .worden zal, wordt ook gesteld dat de landbouwproducten niet in prijs zullen stijgen. Wordt het Rotter dam der toekomst hier geschilderd als met straten, waarop het gras zal groeien, daar beweert men dat de arbeiders juist naar de steden zullen trekken. Als afschrikwekkende voor beelden worden de protectionistische landen aangevoerd. De antirevolutionairen hebben zich echter kalm de vraag gesteld, wat de Tariefwet eigenlijk inhoudt, welke baten zij in de schatkist zal werpen en wat de gevolgen kunnen zijn voor het economisch bestaan des volks. Men zou zoo meenen, zegt spr. dat er ten opzichte van dit vraagstuk twee groepen zouden zijn1°. de protec- tionisten, 2°. de vrijhandelaren. Men houde echter in het oog, dat de Tarief wet van Minister Kolkman niet is een nieuw instituut, doch dat een Tarief wet reeds bestaat, die jaarlijks 12 13 millioen oplevert. Min. Kolkman wil alleen deze inkomsten opvoeren tot 22 k 23 millioen. Spr. vraagt waarom nu, wanneer men overtuigd is van de kwade gevolgen van een bestaand tarief, niet wordt geageerd om deze geheel te doen verdwijnen. Liberale Ministers hebben aanvan kelijk de invoerrechten geheven, en in 1895 werd door Minister Sprenger van Eijk, door beter toezicht aan de grenzen de opbrengst van het tarief verdubbeld. Spr. betoogt, dat toen toch ook de prijzen niet zijn gestegen, dat bovendien het land sinds dien tijd zeer in welvaart is toegenomen. Minister Pieraon, de groote liberale econoom stelde zelfs voor de bestaande rechten van 5% op 60/o te brengen. Niettegen staande dat, ia de heer Pieraon de man geweest, die als vrijhandelaar tegenover Mr. van Andel in Gorinchem in 1905 voor de Tweede Kamer werd gekozen. Wanneer men alles nagaat, dan is deze actie tegen het Kolkman-tarief onbegrijpelijk en blijkt deze meer te verklaren als een dweepzieke omhel zing van het dogma van den vrijhan del, dat in Nederland geen zuivere toepassing meer kan vinden. Spr. is geen protectionist pnr-sang, maar de Min. wil ook in die richting thans niet gaande min. wil slechts een matige verhooging. Wil men zuiver Srotectionisch te werk gaan, dan zon en de tarieven met 30-40 k 100% moeten worden verhoogd. De aange voerde tegen-argumenten zyn ontleend aan de zuiver protectionische landen. De argumenten der regeering voor deze Tariefwet zyn '.tweeledig, Zij wil hieruit dekken de kosten der sociale maatregelen. Een deel dier kosten wordt nu gewenteld op de buiten- landsche leveranciers, zonder dat con currentie daardoor wordt uitgesloten. En tegelijkertijd ontvangt de Ned. industrie een steun, die haar zeer ten i goede zal komen. Volgens spr. zal daardoor deze Tariefwet worden een weldaad voor ons land. In het Tarief zooals het thans be staat zit geen systeem, waardoor er bevoorrechting plaats heeft. Het ontwerp-Kolkman voorziet daar in en onderscheidt vier soorten 1°. grondstoffen, die vrij zyn van invoerrecht. 2°. half-fabrikaten, die belast wor den met 36%. 3°. afgewerkte fabrikaten, welke nog niet terstond voor gebruik kan nen dienen, die belast worden met 10%. 4°. geheel afgewerkte fabrikaten, die nu zullen worden belast met 12% (thans 5%). Het ontwerp zal wel gebreken heb ben, doch bij een dergelyke indeeling is bevoorrechting uitgesloten. Het is deels beschermend, deels fiscaal. De tegenstanders voeren de volgen- do bezwaren aan 1°. Onze nijverheid zal door dit tarief niet worden gebaat. 2°. Alles zal duurder worden. 3°. De kleine man zal het zwaarst worden gedrukt. 4°. De handel zal ten eenenmale te niet gaan. 5°. De landbouw zal gaan kwijnen. "Wat het eerste aangaat spr. wees op Engeland dat onder protectie was groot geworden, noemde de Acte van Navigatie door Cro'mwell uitgevaar digd, wees ook op andere landen als Frankrijk, die het mercantillistisch stelsel hadden omhelsd. In ons land bloeien ook de beschermde industrieën bierbrouwerijen en fabrieken van ge conserveerde levensmiddelen. Spreker meent dat van het eerste bezwaar theoretisch noch practisch veel over top. Bij den aanleg van den spoorweg Rotterdam—Amsterdam heeft men in de eerste gemeente daar heftig tegen geprotesteerd, wijl men concurrentie vreesde voor de waterwegen. Het zelfde deed zich voor bij de automo bielen. Toen deze kwamen meenden de boeren dat de paarden in prijs zouden dalen en het tegendeel is juist het geval geworden. Het tweede bezwaar is volgens spr. evenmin juist. Het ontwerp gaat uit van het principe, dat de eerste levens behoeften onbelast zijn, ergo kan daar geen prijsstijging plaats vinden. Voor trust-vorming acht spr. geen govaar, daar dit slechts mogelijk zon zijn voor monopolie-artikelen als petroleum, ko len enz. Dat de kleine man het zwaarst zou worden gedrukt, betwist spr. Het bui tenland zal grootendeels de invoer rechten betalen. Wat de meelrechten aangaat, de 0.4 cent op 1 K.G. meel zal het arbeiders gezin niet zoo drnkken. Mocht dit echter blijken, dan zou spr. er voor zijn dit artikel te schrap pen. De welgestelde zal door zyn vele luxz-artikelen veel moeten betalen. Men spreekt er van dat de werkgevers hoogere loonen zullen moeten betalen. In dat geval bestaat er dan geen en kel bezwaar meer voor die 0.4 cent. Met betrekking tot den transito handel in de groote havensteden meent spr. dat deze niet zal afnemen en dat door de ontwikkeling der industrie meer winst zal worden gemaakt. Het bezwaar dat de landbouw zal gaan kwijnen is voor spreker geen bezwaar. Spr. noemt het onjuist dat de boeren naar de steden zouden trek ken. Door de gezinsvermeerdering ech ter is er steeds een overschot van mensohen, dat door de onmogelijkheid van uitbreiding van landproductie, ge noodzaakt is een anderen werkkring te zoeken. Als de industrie bloeit, zal er meer vraag komen naar landbouw producten. Het Westland bloeit, dank zy den uitvoer naar Duitschland, dat sinds 1879 na de invoering der pro tectie is rijk geworden. Aan alle zyden is Nederland om ringd door muren van beschermende rechten. Als klein land kan het geen retor sie-maatregelen nemen, doch een ma tige verhooging als door het ontwerp- Kolkman wordt gewenscht is tenminste één wapen in de hand. Spr. noemt het merkwaardig dat jui8s nu de soc.-democraten hand aan hand optrekken met de kapitalisten tegen deze Tariefwet. Een feit dat te denken geeft noemde spr. het dat jaarlyks mq 60.000 arbeiders den vreemde intrekken om daar hun brood te verdienen. Dat zou volgens spr. wanneer er bescherming was niet behoeven te geschieden. Resumeerend verwacht spr. voor uitgang van de industrie, vooruitgang van de productie, daardoor meer werk en meer loon, een groot voordeel voor den landbouw. Van de gelegenheid tot debat werd Debater betoogt dat het vraagstuk van het Tarief niet is een politiek vraagstuk In den engeren zin, daar noch Dr. Schaepman daarvan voor stander was, poch dr. Kuyper daarvan iets in „Ons Program'' vermeldt. Bo vendien hebben in het Anti-Tariefwet- Comité zitting nitsluitend industrieëlen wier politieke richting zeer verschilt. Door den inleider is betoogd dat het bestaand tarief gebrekkig is en een her ziening beoogt, die gunstig zal werken voor den landbouw, meer werk zal geven en een heele schat van goede ren meer en dat alles voor 10 millioen, die het buitenland zal betalen. Debater vindt het jammer, dat de inleider niet verder is gegaan, wij zouden dan ten slotte nog geld toe krijgen. Deb. zal geen discussie voeren naar aanleiding van de historische uiteen zetting van den inleider, daar dit vol strekt onnoodig is. Immers in den tijd van Cromwell was er geen stoom kracht en cktardoor is er geen verge lijking te maken van de ontwikkeling van den handel van toen en nu. Het bestaand tarief dateert van 3 Oct. 1816, en kan dus niet zooals de inleider beweert, van liberale ministers afkomstig zijn. Door liberalen heeft in 1853, 1855, 1862 en 1877 herzie ning van het tarief plaats gehad. Hun politiek heeft zich altyd bewogen in de richting van vermindering van in voerrechten. Het bestaand tarief af schaffen stuit op groote bezwaren, nu dit historisch is geworden. Op dit tarief zijn bedrijven gegrondvest, die door afschaffing daarvan groot nadeel zouden ondervinden. Dit is juist een reden te meer, dat waar blijkt, dat eenmaal een stap op den weg van in voerrechten is gezet het daarvan zeer moeilijk is terng te keeren. Zeer gaarne echter zouden wij het bestaand tarief doen verdwijnen. Het beroep op minister Sprenger van Eyk gaat niet op. De maatregel door hem uitgevaardigd betrof den smokkelhandel. Wat de tarief verhoo ging van minister Pierson aangaat, deze groote econoom, de boste staat huishoudkundige wellicht, wordt niet onfeilbaar genoemd als het geestelijk hoofd der rechtsche politieke bondge- nooten. Dat was een fout van dezen geleerde, waartegen ook door het Vrije Ruilverkeer is geageerd. Die fout geeft echter den antirevolutionairen geen vrijbrief om daarop door te gaan. De 10 millioen, die dit Tarief moer in de schatkist moet brengen, zal volgens den' inleider voor een groot deel door het buitenland moeten wor den betaald, het volk zal dus hier minder moeten betalen. De inleider weet echter wel dat bij elk protectio nistisch recht niet alleen de ingevoerde goederen in prijs worden verhoogd, doch ook de binnenlandsche waren gaan stijgen. Zoo zal b.v. het meel uit het binnenlayd aan de 17 meel fabrikanten hier te lande een voor deeltje van 11 ton in den schoot wer pen. Welk algemeen belang wordt hier mede gediend Deze Tariefwet is immoreel omdat zij de burgers deelt in 2 klassen die be schermd worden, en die de rekening der beschermden hebben te botalen. Levensmiddelen zijn zoo goed als alle belast. Van al wat de mensch noodig heeft moet invoerrecht worden be taald, alleen niet van de lucht, die men inadement, en van groenten en aardappelen en dit alleen omdat het niet kan, daar de productie daarvan voor ons land veel te groot is. Deb. heeft berekend dat van de 100 ton van deze Tariefwet slechts 12 ton zal worden betaald uit luxe-artikelen en 88 ton uit allerlei bedrijfsmaterialen. Deze wet doet de belasting drukken op de minst draagkrachtigen, en gaat lijnrecht in tegen het beginsel van rechtvaardigheid Het argument dat het buitenland de rechten zal betalen weerlegt deb. met bewijzen uit grensgemeenten en vergelijking van beurspryzen van Berlijn tegenover Londen en Am sterdam. Deb. wijst op het onmogelijke dat dit ontwerp zal leiden tot bevordering van den nationalen arbeid en tot ver hoogden bloei der industrie. Het Anti-Tariefwet-Comité bestaat uitsluitend uit mannen uit de praktijk, die, werd het geld gevonden uit de vermogensbelasting een heel wat groo- ter bedrag zouden moeten betalen dan thans. Tegenover den invoer van 46 mil lioen aan manufacturen stelt deb. den uitvoer van 70 millioen, die de eerste geheel teniet doet. De iildustrie moet zich niet alleen beperken tot datgene wat in eigen kring afzet geniet. Zij moet produceeren wat het gunstigst kan. Het argument van den inl. betref fende Twente is onjuist. Door Graaf van Honendorp werd eertyda reeds erkend aat het protectionistisch stelsel daar volkomen heeft gefaald. De bierbrouwerijen, door inl. aan gevoerd als bloeiende industrie onder bescherming, hebben alleen hun groei te danken aan de verbouwing hier van de beste gerst als grondstof en bovendien van ouds hebben zij de klanten. De fabrikatie van geconserveerde levensmiddelen is in vergelijking met Engeland hier niemendal. Jamfabrie ken bloeien zoo goed als niet. Hot meerendeel is klein. Deb. kent er zelfs een, die gedurende 42 weken van het jaar schoensmeer fabriceert. Daaren tegen, de Engelsche fabrieken halen alles voor de fabricage en verpakking van hier en hebben een enorm afzet gebied. De tijd van protectie die Nederland heeft doorgemaakt is een tyd van ellende geweest, waarin de smokkel handel het weligst tierde. Bij al de materieele bezwaren van deze Tariefwet bestaan er echter nog zedelijke bezwaren, die alleen roeds het geheele streven in den geest van protectie moesten veroordeelen. Men ziet het in protectionistische landen dat do staatslieden zich in verbinding stellen met speculanten, die bescher ming vragen en er ontstaat daardoor een geest van corruptie, die het land tot zeer groot nadeel voert. Naar deb's meening zal deze Tarief wet zijn een ramp voor de natie. De debater ontving tydens zijn rede en aan het slot een warm applaus. Nadat de inleider had gerepliceerd, waarop geen woord van verweer van den heer Reyne werd toegestaan, sloot Mr. de Wilde de vergadering mot dankgebed. De vergadering was bezocht door oen niet zeor groot publiek, dat zoo wel uit voor- als tegenstanders der Tariefwet bestond. Heden ontving de firma T. P. Vi- ruly Co., zeepfabriek „de Hamer" alhier als gaaien de leden der Nederl. Vereeniging ter bevordering der Waschindustrie, teneinde hen Gouda's wetenswaardigheden te laton zien. In den namiddag werd door deze heeren ook aan de Kon. Stearine Kaar senfabriek Gouda een bezoek gebracht. 'Do wogens brandstichting gearres teerde vrouw G. werd hedenmorgen naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. Een groot aantal nieuwsgierigen, meest vrouwen, vordirong zich voor het politiebureau om de overbronging, die per rijtuig tot aan het station ge schiedde, te zien. Pisuisse en Blokzijl. Gisterenavond waren Pisuisse en Blokzijl, de bekende Chansonniers- journalisten, die kort geleden het Goudsche publiek in „Ons Genoegen" deden genieten, in de „Réunie", waar zij optraden voor leden dier Sociëteit ea genoodigden. Hun repertoire was evenals de vorige maal internationaal, de keuze^ der liedjes was echter geheel anders* dan de vorige maal. Beide hyeren behaalden ook ijlans weder een groot sucoes. De soiree, die een zeer gezellig karakter droeg, duur de tot omstreeks 11 uur, waarna velen nog bijeen bleven. De zaal die in feesttooi gestoken was goed bezet, niet het minst door dames in fraaie toiletten. „De Volhwding" Naar aanleiding van het bericht van het Hbl., dat de stoombootonderne ming „De Volharding" wegens kolen- nood met beperkten'dienst zal gaan varen, kunnen wy mededeelen dat dit tot heden niet geschiedt en orders daartoe voor de kdnfènde dagen nog niet zyn verstrekt. Boskoop. Maandagavond geraakte de koopman P. van de M. alhier, doordat zijn paard schrok van een heimachine, staande aan de Reijers- koopschen weg alhier, met kar en paard in de diepe wetering. De schade aan koopwaar als anderszins ia nog al belangrijk. Het paard kon gerea worden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 46-jarige losse werkman G. C. H. te Gouda, kwam in appél tegen een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tyd van een jaar ter zake van open bare dronkenschap bij herhaling. Bekl. bekende, beloofde beterschap en verzocht clementie met het oog op zijn huisgezin. Bekrachtiging van het vonnis werd geëisoht. De rechtbank heeft veroordeeld G. M. G., 21 jaar, dienstbode te Gouda, wegens diefstal van een gou den ring, tot f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis. Vernietigd word een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 48-jarige koopman A. den H. aldaar werd veroordeeld tot drie dagen hech tenis en plaatsing in een rijkswerk inrichting voor don tijd van een jaar wegens openbare dronkenschap, bij recidive. Opnieuw rechtdoende ver oordeelde de rochtbank hom tot de zelfde straf. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Indische Comptabiliteit. Voortgezet werd de behandeling van het wotsontwerp betreffende nadere wijziging en aanvulling der Indischo Comptabiliteitswet. Do heor do Beaufort (v.l.) ging do lotgevallen van dit ontwerp in de vijf jaren na do indiening daarvan na. Door velen is deze wet gemoe delijk ontvangen, omdat zij meende dat Indië reeds rechtspersoonlijkheid had door anderen werd het nuttig effect er niet vin ingezion en door weer anderen wordt betoogd dat niet oen wet doch slechts de grondwet deze rechtspersoonlijkheid kan verlee nen. De bedoeling in deze wet is alleen om Indië de gelegenheid te geven zelf leeningon te sluiten. Kan dit een voordeel opleveren voor Indië en voor het moederland Spr. ge loofde niet dat Indië zelfstandig goed- kooper leeningen zal kunnen sluiten. Voor Indië is het dus geen voordeel. Voor Nederland zit er alleen dit voor- dool in dat het geen aansprakelijkheid behoeft te dragon voor die leeningen. Ook al zal die scheiding zoo zijn dan zal Noderland alleen dan zijn moreele aansprakelijkheid verliezen, wanneer Indië als Kolonie voor Nederland ver loren ging. Indien eventueel Indië in gebreke bleef zijn verplichtingen na te komen, zou tenslotte toch Neder land onder de groote pressie die hierop werd uitgeoefend, gedwongen zijn voor zijn Koloniën in do bres te sprin gen. Indien bijvoorbeold als dekking van hypothecair verband óón der eilan den in pand werd gegeven, zou bij niet-nakomen der verplichtingen, Ne derland toch nimmor zoo'n piland kunnen en mogen prjjsgevon. In geval dat door oen oorlog of door opstand Indië van het moederland werd los gescheurd, zou toch weinig acht wor den geslagen on deze wet die de rechtspersoonlijkheid aan Indië schonk. Bpr. achtte 't wetsontwerp een aan moediging voor Indië om door Neder land leeningen te laten sluiten ten bate van Indië. En dit juichte spr. toe. Toen vroeger een Kolonie niet andera was dan een particulier bezit, was de toestand anders. Toen had het moeder land tot plicht de Kolonie te verde digen omdat het er voordeel uittrok. Nu echter de Kolonie zelf haar belang inziet en zichzelf dient te verdedigen, is het niet meer dan billijk dat het aansprakelijk is voor de gelden, die ze daarvoor noodig heeft. Spr. achtte dit wetsontwerp een stap in de goede richting. (De zitting duurt voort.) De my n werkersstaking. Londery 13 Maart. Op gezag van een der ministers van het Kabinet wordt verklaard dat wanneer de on derhandelingen, tusschen werklieden en mijneigenaars aangeknoopt, worden voortgezet een schikking bmnen wei nige. dagen verwacht mag worden. Kiel, 12 Maart. Verschillende groote fabrieken te Neumünster hebben hun werklieden medegedeeld, dat de be drijven worden stop gezet. Honderden zijn ontslagen, tengevolge van het toenemend gebrek aan kolen, waarin op geen wijze meer kauworden voor zien. een groote keuze in do van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, yan het Koninklijk Meteriologiseh Instituut t« DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.8 te Clerment, laagste stand 751.4 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige zuidweslijko tot zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bo- wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 13 MAART 1912. Staatslfleiiiiiceu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Arnort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet.. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. ttauk- eu drediet-lustel- 1 luren. Nod. Bankaandeolon Industr Ondcrneiuiiiffn American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARef Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instelt, en Cultuur Onderneinliireii Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn: bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsebe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren 8poor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- Prolongatie 4%—4% pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend en stil, Buitenlansche idem, Van Mijnen Bor neo flauw, Cobart vast, Amerikanen zeer vast, Eries belangrijk hooger, Pe troleum weer vaster, doch weinig omzet Tabakken lager, alleen Dely-my. vast, Culturen vaster, Rubbers stil Vorig# koer* Kóm *tn kedeu- 82'/, 82'/, 90'/, 90'/, 64'/,, 100"/,, 88»/, 93'/, 99»/, H8 86% 44'/, 45 104 87'/, 104 87'/, 08'/, 212 55 55 74'/, 75"/,, 26 - i 65"/i. 80"/,, 216 318 188 219 188'/, 67 67 415 66'/, 413 68 160 160'/. 485 489'/, 485 178 178'/, 120 196/i, 19'/, 112 110'/, 15 40 4 V. U 11% 88 97'/, 04'/, 64»/,, 185'/, 1100.— 99 f 99 33'/,, 34'/, 168 7'/, 168'/, 7'/, 100'/ 100»/, 152»/ CDÜ 165

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2