1 J ;en" gbaar Van Houten 'S 50e Jaargang. Donderdag 14 Maart 1013. No. 11816. MILITIE. iet. r MILITIE. KOSTWINNERS. bij mij 50000, 10 van |De beste voor den prijs Sterken Drank. XTx© uws- ©zx -^.cL-^r©rt©zxtx©'blsi-d. voor G-ou-dsu ©zx OzxxstzeUsezx. Verschijnt dagelijks n als in KENNISGEVING. KENNISGEVING. I FEUILLETON. 2>a stam óm cfiloaós. v. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. f 0.75 f 1.50 3._ 3.75 '.sloterij. FStel iets goeds^ I niet uit. am** Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 1 dio vestiging of Verlof- oogstraat 4 (Wordt vervolgd.) K* Alle Luxe- en lluisb. Artlkelea. moegen”, Ned. lück Auf n Woningtoea. ors tand scomm i f 1.— per 2, de tweede ld. Rona Cacao 1 Kg. /1.50|'/4Kg./0,42t -0.801^ - 0.18j 1886 f 0.37'/s Vier maanden later vinden wij graaf en gravin Oriowsky te Warschau waar zy sedert het begin van November in een hotel van den eersten rang eenige kamers hadden betrokken. De carna valsfeesten, die dit jaar zeer schitte rend waren, liepen ten einde. Half Maart aal er nog een groot gemaskerd bal plaats hebben en spoedig daarna «uilen de Poolsche edelen met hunne de stad verlaten om naar te koeren. ire kamerI laat diep in de kussens van haar ie" 8 u., Ned. afd. Gouda. ng, Rotterdam, geregeld tydig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onse 11) O, Paul, hoe akelig klinkt me dat in deooren! Wederzijdsche liefde en achting zijn toch de hoofdvoor waarden in het huwelijk, niet waar? Denk je er ook zoo niet over? Wel zeker, maar het geld mag daarbij niet ontbreken. Dat speelt een groote rol in het leven, antwoordde hij, doch daarbij ontweek hy hare blikken. 3e Réunie”, 8 -gadering van aansche Bond, •s van *8 Hage. enoegen" 8 u. noeuvre. 7 uur, Open er. tot afsch. De BURGEMEESTER der Gemeen te GOUDA brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende bepa lingen betreffende Militieplichtige kost winners. Algemeene bepalingen. Van den dienst bij de militie kan worden vrijgesteld do militieplichtige, door, wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levens onderhoud zouden komen te ontbroken: A. aan zijn gezin B. aan het gezin, waartoe hij be hoort of waarin hij als pleegkind is opgonomen Koop dus nofl heden by Uw winkelier een bus KLEINHANDEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 1®. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het verzoek van J. Hofstede voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank in de beneden lokaliteit van het perceel aan de Wiihelminastraat No. 20. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof «chriftelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 13 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voomoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Inrichtingen wslke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gesien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunningen hebben verleend aan: ten iste de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda en hare rechtverkrijgenden tot het nitbreiden der fabriek, door het plaatsen van eene electromotor van 15 P. K. m het perceel aan de Bleekerskade No 4 kadastraal bekend* Sectie E No. 1678. 2de de Koninklijke Stearine Kaarsen- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den i2n Maart 1912 executoir zijn verklaard De Kohieren nos. 3 4 en 5 der Per- soneele Belasting, dienst (912. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zynen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 140 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. de avondschemering valt. De jonge vrouw laat de handen in den schoot rusten en hare gedachten zijn bezig met haar geliefde bloedverwanten te Hamburg. De laatste vier maanden hebben bij Hildegard wel hare sporen nagelaten zij is innerlijk en uiterlijk veranderd. Hoe smal is haar gezichtje geworden I Hoe groot schijnendieoogen met hunne treurige uitdrukkingEen groot ver driet drukt hare ziel. Er is geen jaar verloopen sedert Hildegard met een hart vol innige liefde en kinderlijk vertrouwen haar echtgenoot in den vreemde volgde en nu reeds weet zij dat hij hare liefde niet waard is, dat hy haar vertrouwen heeft teleurgesteld, ja, dat hij haar ontrouw is geworden. Langzamerhand onder duizend martelingen is zij tot die overtui ging gekomen, en terwijl haar de schellen van de oogen vielen en zij moest aanzien, hoe haar echtgenoot zich liet beheerschen door zyn harts tocht voor het spel en de vriendschap voor gravin Bradsky, was zij genood zaakte alle avonden in schitterende gezelschappen te lachen, te schertsen en te dansen Eerst laat in den nacht was het haar dan vergund haar ge- 0. aan personen^ die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Tot de personen, onder C bedoeld, worden alleen gerekend zij, die tot den militieplichtige in do familie betrekking staan van kind, stiefkind, kleinkind, stiefkleinkind, vader, moe der, stiefvader, stiefmoeder, broeder, zuster, halfbroeder, halfzuster, groot vader, grootmoeder, stiefgrootvador, stiofgrootmoeder, behuwdvader, bo- huwdmoeder, behuwdbroodor, behuwd zuster, behuwdhalfbroeder, bohuwd- halfzuster, behuwdgrootvader en bo- huwdgrootmoedor. Wordt don militieplichtige geen vrijstelling verleend, dan kan in het hierboven aangeduido geval aan dat gezin of aan die personen uit ’s Rijks kas eene vergoeding worden toege- koiid van niet moer dan oen gulden voor eiken dag, dien hij in werke lijken dienst is. Geldt het oen militieplichtige, die rood? is ingelijfd, en maken do be langen van don dienst hot wenschelijk geen vrijstelling te vorleonen, dan wordt, in plaats van vrijstelling, ver goeding toegekend, althans indien bij toekenning van tön hoogste een gul- V erplichtingen aan gangers. De BURGEMEESTER der Gemeen te GOUDA vestigt de aandacht der miliciens-verlofgangers op de verplich tingen, welke volgens de nieuwe Mi- litiewet (Staatsblad 1912, No. 21) op hen rusten in de gevallen, hieronder vermeld, en op de gevolgen, welke uit het niet-nakomen dezer verplich tingen kunnen voortvloeien. Verplichtingen bij vertrek met verlof. Binnen tien dagen na den dag, waarop aan een milicien na volbrachte eerste-oefening voor de eerste maal groot-verlof is verleend, moet hij zich, voorzien van zijn verlofpas, aamelden bij den Burgemeester van een Neder- landsche gemeente, ten einde in het verlofgangersregister te worden inge schreven. De aanmelding moet door den ver lofganger in persoon geschieden. Ver blijft hij echter in het buitenland, dan mag de aanmelding ook worden ge daan door een ander, die daartoe door den verlofganger schriftelijk gemach tigd is. De aanmelding moet plaats hebben in de gemeente, waarin de verlofgan ger gevestigd is of zich vestigt. De verlofganger, die niet in Nederland gevestigd is of zich vestigt of die zich bij zijn vertrek met verlof tijde lijk buitenslands begeeft, mag de aan melding doen in de gemeente zijner keuze. Natuurlijk zal ik met genoegen aan mijne nicht, die ik als een dochter liefheb, oen rijken uitzot meegeven maar fortuin heeft zij van mij niette wachten. Zoolang ik leef, trek ik een jaargeld uit de familiegoedoren, maar bij mijn dood komt alles aan de ïnanne- lijko erfgenamen. Dat viol graaf Orlowsky op hetlflf als een koud stortbadde droomen van liefde, geluk en rijkdom vervlogen in rook. Het gesprok met do oude prinsos had tengevolge, dat graaf Paul reeds den volgenden dag Warschau verliet en schriftelijk afscheid van Suska nam. Hij schreef, dat een beschikking van het noodlot hen scheidde, dat hij hot beminde meisje niet aan zich wilde ketenen, daarbij voortaan, slechts in bekrompen omstandigheden, ja in ont bering zou moeten leven. Suska lachte uit volle borst, ver brandde den brief en verloofde zich vier weken later met den ouden, schat rijken graaf Bradsky. ‘L L f na dien terugkeor zich aanmeldon bij den Burgemeester van dio gemeente. De kennisgeving, waarvan hiorvoren sprake is, mag schriftelijk worden ge daan, doch de aanmelding in de ge meente, waar do niouwo woonplaats of verblijfplaats gelegen is, moet steeds door den verlofganger in persoon plaats hebben. Het is echter raadzaam, ook de kennisgeving in persoon te doen. De verplichtingen, welke betrekking hebben op verandering van woonplaats of verblijfplaats, gelden ook voor hem, die in het genot is van uitstel van eerste-oefening. o___ t 't in hun eigon belang dringend aanbevolen om telkens wanneer zij eon dor bovenbe doelde verplichtingen hebben te ver vullen, dit zoo spoedig mogelijk to doen en daarmede dus niet den uitersten termijn af te, wachten. Gevolgen van nalatigheid. Do verlofganger, dio oon van de hierboven omsohrovon verplichtingen niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor don tijd van ten hoogste twee maanden, en wio niet voldoet aan oen oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, zoodra hij ingevolge den last van den Minister van Marino, zoo de vorlofgangojr tot de zeemilitie, of van den Minister van Oorlog, zoo hij tot do militie to land behoort, als deserteur is afgevoerd. Gouda, den 14 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. eigen middelen mijne nicht een paa ide positie in de weield te verschaf- 1. Graaf Paul keek verlegen naar rönd, terwyl de oude dame ver- (illlllSIIIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Hij, dje aia vrywilliger heeft gediend en daarna a}8 milicien met groot-ver lof vertrekt, of die als milicien vrij- willig in werkelijken dienst is geweest en daarna met groot-verlof vertrekt, moet gelijke aanmelding als hierboven is omschreven, doen binnen tien dagen na den dag, waarop het verlof is verleend. In het bijzonder verdient het’ de aandacht 1°. dat de aanmelding niet meer binnen dertig dagen, maar binnen tien dagen na het verleenon van het verlof moet plaats hebben 2°. dat de aanmelding in den regel maar éénmaal behoeft te gesohio- den en dus bijvoorbeeld niet meer Den verlofgangers wordt behoeft plaats te hebben ifa op- J--- komst voor herhalingsoefeningen 3°. dat een milicien eiqh alleen dan nog meer dan éénmaal kan hebben aan te melden, wanneer hij als vrijwilliger heeft gediend of vrij willig bij de militie in werkelijken dienst is geweest 4°. dat aanmelding niet meer behoeft te geschieden door hem, die in het genot is van uitstel van eerste- oefening. Verplichtingen bij verhuizing. De verlofganger, die zich gaat ves tigen in een andere gemeente in Ne derland dan die, waa^hy in hetver- lofgangers-rogister staat ingeschreven, moet daarvan kennis geven aan den Burgemeester van laatsbedoelde ge meente uiterlijk den vijfden dag nadat hij de gemeente, waar hij gevestigd is, heeft verlaten. Binnen tien dagen na den dag, waarop hij die kennisgeving heeft ge daan, moet hij zich, voorzien van zijn verlofpas, aanmelden bij den Burge meester van de gemeente, waarin hij zich vestigt, ten einde aldaar in het verlofgangersregister te gorden inge schreven. Een en ander geldt ook voor den verlofganger, die buitenslands geves tigd is of buitenslands verblijft en zich in Nederland gaat vestigen in een andere gemeente dan waar hij in het verlofgangersregister ingeschreven staat. Gaat een verlofganger, die buitens lands gevestigd is of zich met toe stemming buitenslands ophoudt, zich weer vestigen of weer verblijven in de gemeente, waar hij in het verlof gangersregister staat ingeschreven, dan moet hij binnen tien dagen na bod te verbergen en heete tranen te schreien. En toch kon zij er niet toe besluiten haar toestand in de brieven aan haar vader of aan tante Brinken bekend te maken. Zij schaamde zich over haar echtgenoot en koesterde misschien nog de stille hoop, hem eenmaal door liefde en geduld weder voor zich te winnen. En hoe zag het er uit in het gemoed van Paul Orlowsky? Door den dage- lijkschen omgang met gravin Bradsky was zyne vriendschap voor haar zeer groot geworden. Twee jaar geleden had hij haar te Warschau loeren ken nen, waar de arme wees bij hare tante Paninska inwoonde. De schoonheid der jonge gravin Mirolawsky trok vele hoeren naar de salons der oude prinses. Suska word door allen bewonderd en geprezen. Onder al die huldebetuigin gen bleef zij koel, totdat op zekeren dag graaf Paul Orlowsky in de salons van hare tante verscheen en dadelijk haar hart veroverde. Ook hij gevoelde genegenheid voor het schoone meisje zij bekenden elkaar hunne liefde en onderhielden briefwisseling. De ouders van graaf Paul waren toen reeds dood hij was eigenaar der familiebezittingen, doch deze waren bezwaard met een grooten schuldenlast. Verwend en veel- fabriek Gouda en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der fabriek, door het plaatsen van een omvormer en eene elec tromotor van 9 P. K. in het perceel aan het Buurtje No. 4 kadastraal bekend Sectie E No. 2024. .3de J. Mulder, aldaar en tijne rechtver- krijgenden tot het uitbreiden zijner druk kerij door verbouwing, in het perceel aan de Oosthaven No. 30 kadastraal bekend Sectie C No. 2878. Gouda, den 14 Maart 1912. Burgemeester' en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. eischend als hij was, had hij al wel honderdmaal bij zich zelven gezegd, dat een meisje zonder fortuin geon passende partij voor hem was.|Hij had geen lust zich te bekrimpen integen deel hoopte hij door een rijk huwelijk zijn geldelijko omstandigheden te ver beteren. Hy wist wel, dat gravin Suska geen vermogen bezat, maar hij hoopte, dat de tante, prinses Paninska, vorste lijk voor hare nicht zou zorgen en zoo liet hij zich met kloppend hart op ze keren dag bij de oudo dame aan mel den. Hij bekende haar znn liefde voor de jonge gravin en zeide, dat het zijn liefste wensch was met zijn Suska voor het echt-altaar te treden. De prinses liet hem uitspreken en zei toen Uw aanzoek komt mij niet on verwacht, jonge vriend I Het is mijne aandacht niet ontsnapt, dat gij ge negenheid voor myne nicht hebt opge vat; ik weet ook, dat dit gevoel wordt beantwoord. Niets staat dus aan een verbintenis ip den weg, zoodra go in staat zyt uit sende fen. den gröi volgde

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1