ONTVANGEN JapoiislotTcii, B-u.ltenlean.d-. Buitenlandsch. Nieuws. Blxs-p-exxleoa-d-. STATEN GENERAAL. Stadsnieuws. Laatste Bei-iohten. Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel ie A mst«r dam Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. - - - - - den per dag voldoende in de middelen tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Vrijstelling Omtrent vrijstelling geldt nog het volgende Indien de miiitieplichtige reeds kost winner is op 21 Maart van het jaar, voorafgaande aan het jaar der lichting, moet de vrijstelling worden aange vraagd bij Gedeputeerde Statenwordt lig eerst kostwinner na genoemden datum, dan moet de vrgstolling wor den aangevraagd by de Koningin. De vry stel ling wordt aanvankelijk slechts „tydelijk", en wol ten hoogste -viermaal voor een jaar" verleend. Blijkt de grond voor do vrijstelling ook bij de „ten vijfden male" te nomon beslissing nog-aanwozig te zijn, dan wordt zy „voorgoed verleend". Vergooding. Omtrent vergoeding geldt nog het volgende De vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat floor de vervulling van den werke- ïyken dienst van den miiitieplichtige aan het gezin* of aan de hierboven bedoelde personen ontvalt, „na aftrok van zyne onderhoudskosten", voor zoo ver deze ten laste komen of kwamen van het gezin of van die personen. Inrichting der verzoekschriften. De aanvrage om vergoeding moet geschieden bij een „verzoekschrift", waarbij het volgende in acht valt te nemen 1°. Het verzoekschrift moot wor den gericht aan don Minister van Oorlog of, is de miiitieplichtige ingo- lyfd bij of bostomd voor de zeemilitie, aan den Minister van Marino 2°. In het verzoekschrift moeten onder meer worden vermeld: a. het nauwkeurig adres van den verzoeker ft. de naam en voornamen van den miiitieplichtige en de gemeente, voor welke deze by de militie is inge schreven c. indion hij is toegewezen aan de militie te landhot korps on korps onderdeel, waarvoor Hij is bestemd, dan wel waartoe hij behoort; in hot laatste geval zoo mogelijk ook zyn stamboek- en oontrölenummor 3°, Het verzoekschrift moet wor den onderteokend indien de militieplichtigo ge huwd is, door zyne echtgonoote; indien hy deel uitmaakt van een gezin, door het hoofd van het gezin c, indien hij kostwinnor is voor personen, die hom in den eersten of tweeden graad bestaan, door die per sonen d. Indien de personen, onder a, b en c bedoeld, wegens byzondere rede nen niet in staat zyn of niet in staat kunnen geaoht worden om zelf over toegekende vergoeding te beschikken, door dengene. die in aanmerking kan komen voor net ia ontvangst nemen van de vergoeding en daartoe bereid zal zyn. Behalve door de personen, onder a, ft, c on d genoemd, moeten de ver zoekschriften ook nog onderteekend worden door den miiitieplichtige zelf. Inzending der verzoekschriften. De verzoekschriften kunnen op on gezegeld papier worden gesteld. De adressen behoeven niet anders te be vatten dan: „Aan Zijno Excellentie den Minister van Oorlog te 's-Gravenhage", of „Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine te 's-Gravenhage". De familienaam van den Minister behoort niot op'het adres te worden vermeld. De verzoekschriften behoeven „al leen gefrankeerd" te worden, |1b zij uit het buitenland worden verzonden. Ten zeersto wordt aanbevolen het verzoekschrift in te dienen zoo mogelyk ongeveer „zes weken" vóór den datum, voor de opkomst in werkelyken dienst, vastgesteld. I Zoo noodig kunnen verdere iblich- tingen mondeling worden gevraagd ter Secretarie dezer Gemeente, eiken werkdag van 9 uur v. m. tot 1 uur n. m. Gouda, den 14n Maart 1912. De Burgemeestor voornoemd, R. L. MARTENS. De nieuwe leger en vlootwet in Duitaohland. Niettegenstaande alle besprekingen over de oplossing van internationale kwesties langs arbitrairen weg, niet tegenstaande een vredes-paleia dit jaar zul zyn afgqbouwd, gaan doregeerin- gon ongestoord voort het leger en de vloot in de verschillende landen steeds uit te breiden. Op alle mogelyke ma nieren wordt daarbij op de chauvinis tische ideeën van de bevolking gewerkt om tooh maar steeds meer geld voor het militairisme te kunnen loskrijgen. Zelfs socialistische ministers bv. in Frankrijk doen er aan mede om door middel van taptoe's on paraded het militairisme onder het volk aan te wakkeren. En in Frankrijk is kans op sncces. De Franschon zien nog gaarne terug op hun groot verleden. In een opzicht gaat men in Duitsch- land eerlijker dan elders te werk. Daar noemt men geen vredeswoorden in den mond en oorlogstuig in de handen. Von Bethmann Hollweg heeft het im mers indertijd gezegd „De vredesidee, een utopie I Zorgt dat hot leger ou de vloot ontzag afdwingt en do vrode is verzekerd." De Dniteche regeering heeft dan ook opnienw een voorstel tot uitbreiding van leger on vloot gedaan. De Berliner Zeitung am Mittag weet van het nieuwe ontwerp- leger en vlootwet verschillende bijzonderheden meo te deelen. Morgen komt het ont werp ter sprake in den Bondsraad. Hot gehoele verloop van de voorge nomen versterkingen zou in zes jaar zijn beslag krijgen. Do moerdore kos ten bedragen per jaar 170 millioen mark, in zes jaar dus oen milliard. Hiervan wordt 200 millioen besteed voor do vloot en 800 millioen mark wordt uitgogovon voor hot legor. De vloot wordt versterkt met 3 nieuwe linieschepen en 2 kruisers, oen aantal onderzoebooten en een sterke marine-luchtvloot, d, w. z. vliegma chines dio van hot dek der schepen af vliogen. Hot aantal manschappon, dat meer noodig zal zijn, wordt op zesduizend gesohat. Hot is niot onwaarschijnlijk, dat met deze vlootuitbreiding oen minister crisis gepaard zal gaan. De tegenwoor dige minister van financiën Wermuth is echter iemand, die voor meerdere uitgavon ook verlangt meerdere in komsten. Dit lykt zoo oogenschijnlijk doodgewoon, maar zijn voorgangers hebben heel vaak, alle kosten maar door leeningen gedekt. Thans komt echter de moeilijkheid. Uit welke be lasting immers zyn leeningen uitge sloten, dan staat geen andere weg open zal de nieuwe legerwot worden betaald. De geruchten gingen, dat de regeering de indertyd vorworpen suc cessiebelasting weer zou indienen, maar op het gerucht alleen al is het centrum zoo opgestoven, dat den Rijks kanselier van Bethmann Hollweg de schrik om hot hart sloeg. In verband mot dat opstuiven van het centrum is het belangryk wat dó Berliner Lokal- Anzeiger woot mede to deelen. Dit reactionaire blad schrijft„Heden gin gen goruchten, dat minister Wermnth wilde aftreden, omdat hij vreesde,zijn voorstellen voor de dekking van de kosten der nieuwe legerontwerpen niet te kunnen doorvoeren." Hot blad weet zelfs als zijn vermoedelijke opvolger de onder-minister Riohter tojnoemen. Als men nu weet, dat in den Bonds raad de Pruisische minister-president von Bethmann Hollweg een overwo- gondon invloed heeft, dan zegt het bericht met andere woorden De Rijks kanselier loopt weer aan de touwtjes van de reactionairen. Terwille van Centrum en Conservatieven offert hij zelfs zyn ministers op. De Italiaansoh-Turksche oorlog. Bèngazi. Tripoli. 12 Maart. Inlichtingen uit vertrouwbare bron spreken van een belegering van. Bengazi door ©enige duizende Arabieren. Bengazi, 13 Maart. Do Italianen hebben de Arabieren in de oase Fejat aangevallen en op de vlucht gedreven, mot achterlating van een duizendtal dooden. De Italianen verloren 3 offi cieren en 26 soldaten aan dooden en 7 officieren en 65 soldaten aan ge wonden. Emokland. Uit Londen wordt gemeld, dat hon derden mannen, vrouwen en kinderen reeds sinds eenige dagen graven op een terrein dat aan don hertog van Norfolk behoort, in de hoop kolen te vinden. Zy groeven een sohacht van (ongeveer 18 voet en verkregen inder daad apn groote hoeveelheid kolen. Gisteren is een groote klomp aarde omgevallen. Een vrouw werd de tug- gegraat verbryaeld, een ander kreeg oen beenbreuk. Met hot oog cjp het gevaar is nu namens den hertog van Norfolk, die tot »u toe niet was tüsschen beiden gekomen, het graven verboden. De ooi die gedurende de laatste dagen was uitgegraven was door arme men sehen meegenomen en gisteren werd zij echter reeds door enkele mijnwer kers tegen hooge pryzen aan fabrieken verkocht. Dynamietschip ontploft. Te Bombay (Br.-Indië) is een dyna mietschip in de lucht gevlogen9 matrozen werden gedood en zijn met het vaartuig verdwenen. De Engelsohe onderzeeboot A 3. De verongelukte en weer boven water gebrachte onderzeeboot A 3 is eergisterenavond te Portsmouth in het dok gebracht. Toen de boot de haven binnen werd gevoórd, woeien alle* vlaggen halfstok. Om 10 uur begon men het dok uit te pompen en te middernacht ongeveer heeft men 14 lijken van do (ongelukkige bemanning, waaronder 4 luitenants ter zee waren, naar het hospitaal van Haslar over gebracht, waar zij geschouwd zouden worden. Amerika. Do van Chicago op weg nanr New- York zijnde Bnolsto exprostrein van de' Now-York Central lijnen is bij Pough- keepsio verongelukt. Vier wagons zijn door het ijs heen in do Hudson gestort. Niemand word gedood, doch ver- scheidenen zijn gewond. De mijnwerkerastakLny Do Engelscho pers laat zich opti- misjtisch uit over de vooruitzichten voor een spoedigen afloop van do sta king. De „Daily News" legt er den nadruk opr dat op de conferentie van Dinsdag, oön subcommissie van mijneigenaars en mijnwerkers werd ingesteld om de minimumloonschaal te behandelen of althans te bespreken. In verscheidene districten in Schot land werden bakkerswinkels bestormd en stapelplaatsen van kolen en hout geplunderd. In Nottingham heeft het O. M. een aanklacht ingediend tegen een socialistisch blad wogens ophitsing tot moord. Twee arrestaties hebben plaatsgehad. Een telegram uit Essen in de „Köln. Ztg. noemt don "Woensdag beslissend voor de staking. Volgons het arbeids reglement ontstaat contractbreuk wan neer do mijnwerker willekeurig rust neemt, d. w. z. wanneer hij zonder verontschuldiging of andere gegronde reden drie dagen niet in de mijn af daalt. Voor dit geval bepaalt de ar- beidsverordening, dat als straf voor dergel yko contractbreuk het loon van zes arbeidstijden kan worden ingehou den. GA»t««m was het dus de vraag of de arbeiders zich zouden schuldig maken aan dergelijke contractbreuk. Wat betreft den financieelen toe stand van de arbeiders meldt dezelfde berichtgeverDe laatste dagen hebben de mijnwerkers loon op afrekening gekregen. Dit geldt voor twee weken na welken tyd de afrekening plaats heeft. De eerste twee weken moesten dus oigenlyk de stakers van middelen voorzien zijn. Maar niet weinig mijn werkers hebben schulden by kruide nier, bakker en slager te betalen en ook de ervaringen van de staking van 1905 doen veronderstellen, dat een belangryk aantal van de stakers reeds in de eerste week stakersondersteuning verwacht en ook verlangt. Het soci- aal-demooratische Oude Verbond bezit volgens het verslag van dien bond over 1911 slechts een vermogen van 3,712,000 mark. Eenige 100,000 mar ken daarvan zijn in gronden belegd, zoodat men slechts onmiddellijk kan rekenen op een bedrag van 3,600,000 mark. Dinsdag waren er 100,000 sta kers rekent men op 10 mark per man in do week, dan is het vermogen van het Oude Verbond niet voldoende voor twee weken. Langer dan voor drie weken zijn er dus zeker geen middelen.* Neemt het aantal stakers toe, dan zal de tyd, dat de strydkas het kan uit houden nog korter zijn. De samenspreking van de beide par tijen te Londen met de vertegenwoor digers der regeering is tot heden ver daagd, om den vertegenwoordigers der beide partijen gelegenheid te geven menige voorstellen van Asquith in overweging te nemen. De tariefwet. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Utrecht heeft gisteren be sloten instemming te betnigen met het adres van de Nederl. Kamer van Koop handel te I»nden tot niet-aanneming van het ontwerp-tariefwet. Door H. M. de Koningin is honderd gulden geschonken als bydrageinhet Ziekenfonds der leden van het Resi- dentie-orkeit te 'i Gravenhage. Een Rykslandbouwwinterschool te Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer O. J. Kneppelhout van Sterkenburg heeft gisteren te Utrecht in het Land- bouwhuis een commissie vergaderd, benoemd door het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, teneinde uitvoering te geven aan dewenschen der vergadering van 10 Jaimari j.l., die zich zoo duidelijk uitsprak voor de vestiging eener land bouw winterschool in de provincie Utrecht. De commissie was samengesteld uit vertegenwoordi gers van verschillende Utrechtsche vereenigingen en heeft haar taak aan vaard met zich de volgende vragen voor te leggena. Waar moet die schooi komon b. Is er een gebouw beschikbaar? c. Zal de regeering tot stichting overgaan, als het gebouw beschikbaar is? Ten opzichte der eerste vraag gaf men de voorkeur aan Utrecht hoewel ook voor Amersfoort werd gepleit. Aangezien de gemeente steeds verzocht wordt, bij oprichting van zulk een in richting een gebouw beschikbaar te wil len stollen, richtte de commissie het verzoek aan het Genootschap van Landbouw on Kruidkunde, dat dit zich tot B. en W. en den raad van Utrecht wendt met het verzoek, het gebouw van Nieuweroord, aldaar, dat binnenkort door de Ned. Heide Mij. wordt verla ten, nu voor dit doel af te staan, in- indien, het zal blijken, dat de re geering de noodige gelden op de Staatsbegrooting wu brongen voorde school. Omtrent het op do school te verwachten bezoek was de stemming gunstig. (N. R. Cit.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 12 Maart. (Vervolg.) De heer Bos (v.d.) sprak de hoop uit dat spoedig wetsontwerpen de Kamer zullen bereiken waarin eeri betere ver tegenwoordiging in en voor Indië worden voorgesteld. Dit mede in ver band met de huishoudelijke bestuurs inrichting van Indië. Spr. achtte het zeer moeilijk de ken merkende eigenschappen van rechts persoonlijkheid vast testellen. Wan neer men dat nog had gedaan, rijst de vraag wat eigenlijk Nederlandsch- Indië is. Of het is een complex van eilanden die bezit zijn van Nederland, of een eigen land met eigen bestuur, waarbij het tal van eigenschappen be zit van rechtpersoonlykheid. De heer van Karnebeek keurt het goed dat de min. het oorspronkelijke ontwerp besnoeid heeft en beperkt tot het sluiten van Indische leeningen, maar kritiseert dat de wijze waarop de minister dit gedaan heeft, de groote strijdvraag, welke op het tapijt is ge bracht door de voor- en tegenstanders van rechtspersoonlijkheid van Indië heeft laten bostaan door die rechts» persoonlijkheid in het ontwerp op te nemen. Met het sluiten van leeningen tochhefeft rechtspersoonlijkheid niets te maken. Het is een eenvoudige zaak, en gemeenten en provincies sluiten óók leeningen zonder rechtspersoon lijkheid te bezitten. Waar Btaat ge schreven, dat zelfs de Staat rechts persoon is Daarom acht spreker het beter uit het ontwerp alles te liohten wat op de rechtspersoonlijkheid van Indië be trekking heeft, en wellicht zal spreker in dien geest een wijziging van het ontwerp voorstellen. De heer Vliegen uit zijn teleurstel ling, dat de wijze waarop de minister het oorspronkelyke ontwerp besnoeid heeft, er toe heeft geleid, dat de grond slagen voor een werkelijke zelfstan digheid van Indië er uit verdwenen zijn. Er is eigenlijk niets overgebleven dan een goede administratieve maat regel om Indië aan geld te helpen. En 't heeft geep zin om te spreken van aansprakelijkheid van Nederland, zoolang in Nederland immers nog steeds, de Indische begrooting wordt vastgesteld. De hoofdzaak van spreker's betoog is echter deze, dat als wij voor Indië een nationale schuld gaan creëeren, Nederland behoort te zorgen dat Indië met een schoone lei begint, en Neder land dus moet beginnen op zich te nemen de aflossing en rentebetaling van de loopende Indische schuld. De heer Boogaardt sluit zich aan bij het oordeel dat het wetsontwerp van weinig beteekenis is, want zoo lang de kolonie geen eigen wil heeft en geen orgaan bezit dat de uiting is van dien wil, heeft zij aan een declaratoire bepaling als van het onder havige ontwerp dat zy rechtspersoon is, niet heel veel. Spreker zal echter vóór het ontwerp stemmen. De heer de Meester verdedigt 't ont werp dat hy niet van die geringe be teekenis acht, welke verschillende sprekers er aan gehecht hebben. Wat betreft de aansprakelijkheid van Nederland voor de Indische lee ningen, is het een natuurlyke zaak dat het moederland in normale om standigheden zich niet zal onttrekken aan zyn moreele verplichtingen te dien aanzien, maar spreker acht het toch goed gezien de scheiding in de wet op te nemen, opdat, in geval van oorlog, de veroveraar vooruit wete dat Nederland wettelijk niet aanspra kelijk is voor de Indische schold. De heer van Idsinga betoogt dat de wijze om Indië rechtspersoonlijk- heid te geven, zooals dit geschiedt by het onderhavige ontwerp, niet de juiste wijze is. Spreker zou willen dat de leenmgsvoorwaarden in de wet zouden worden aangenomen. Geschiedt dit, dan is het geven van rechtsper soonlijkheid aan Indië onnoodig. Do minister Kolkman, die sprekers beantwoordende, verdedigt het wets ontwerp. Onbeslist laat het wetsont werp of de rechtspersoonlijkheid van Indië thans reeds bestaat. Persoonlijk iq de minister echter het gevoelen toe gedaan, dat Indië reeds nu en reeds sedert lang een rechtspersoon is. De minister verklaart dat het wets ontwerp tot instelling van een ver tegenwoordigend lichaam in Indië zoo goed als gereed is om naar de Indi sche regeering te worden verzonden om advies. De minister zet uiteen dat het èn om Indië te geven wat het noodig heeft èn in het belang van het krediet van Nederland noodig is dat Indië zelfstandig leeningen kan sluiten. Hierna wordt gerepliceerd door de heeren van Karnebeek, Lohman, Bos, en gedupliceerd door den minister, waarna het algomeen debat werd ge sloten. Hierop verdedigt de heer Bogaardt het des ochtends ingediende amen dement, om duidelijk in de wet de financieöle scheiding tusschen het moe derland en de koloniën vast te leggen. Donderdag 11 uur voortzetting. QOUDA, 14 Maart 1912. Aan de Raadsleden zijn. de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 12 Maart 1912. Het onder Volgnummer 172 der Gemeento-Begrooting voor het dienst jaar 1911 uitgetrokken bedrag van f 120.als aandeel van het Rijken de Provincie Zuid-Holland in de bij dragen van particulieren in de ver- plegingskosten van arme krankzinni gen, zou voldoende zijn indien niet dezer dagen verpleeggelden waren ge restitueerd, welke de Gemeente reeds in 1909 betaalde. Op deze restitutie vas natuurlyk niet gerekend. Aan het Rijk en de Provincie te zamen komt nu toe eene som van f 131,23, zoodat de hierboven bedoelde post met on geveer f 12.behoort te worden ver hoogd. Ons College is verder gebleken, dat de kosten van het Plaatselijk toezicht óp hst Middelbaar Onderwijs (Volg nummer 157), wegens meerdere uit gaven voor drukwerk, de raming met ongeveer f 15.overschrijden, en dat de Muziekschool (Volgnummer 161) ongeveer f 100.boven de geraamde som vereischt, als gevolg van hoogere onderhoudskosten van het gebonw. Het gezamenlijk bedrag der genoemde overschrijdingen groot f 127.kan gevonden worden door afschrijving van den post Volgnummer 173d „Sub sidie aan het Van lterson Ziekenhuis", op welken post een overschot is ver kregen. Wij hebben de eer Uwe Vergade ring in overeenstemming met het voor gaande het voorstel te doen de Ge meente-Begrooting voor het dienstjaar 1911 te wijzigen als volgt; 1®. Te verhoogen ia uitgaaf Artikel 4 van de 2° Afdeeling van Hoofdstak VII „Kosten van het plaatselijk toezicht op het Middelbaar Onderwijs" (V olgnummer 167) metf 15. Artikel 2 van de 3* Afdeeling van Hoofdstuk VII „Kosten van de Muziekschool" (Volgnummer 161) met -100.— c. Artikel 5 van Hoofdstuk „VIII „Aandeel van het Rijk „en de Provincie in de bij- „dragen van particulieren in „de verplegingskosten van ArmeKrankzinnigen"(V olg nummer 172) met - 12.— Totaal f 127.— 2®. Te verminderen in uitgaaf: Het onderdeel d van Arti kel 6 van Hoofdstak VIII „Subsidie aan het Van Iterson- Ziekenhuis"; Volgnummerl73) met f 127. Gouda, 12 Maart 192. Ter benoeming van eenonderwyzer aan de School voor g. L o. n®. noodig geworden tengevolge van het aan den heer D. M. Emeis, oyereen- komstig zijn verzoek verleend eervol ontslag, hebben wij de eer in overleg met den heer Arrondissements-School- opziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school, voor te dragen I. C. M. KOOPAL, te Barwoutswaarder, II. G. VAN HEES, teJutphaas, III. J. DE HAAN, te Krimpen a/d Lek. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager On derwijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. BH de gisteren te Amsterdam ge houden aanbesteding voor het Depar tement van Koloniën was het laagst ingeschreven voor perceel 18, 4300 K.G. stearinekaarsen, de Kon. Stea- rinekaarsenfabriek Gouda, alhier. Ned. Gymnastiekverbond. Naar alle waarschijnlijkheid zal er den 20n Pinksterdag hier ter stede een uitvoering gegeven worden door 't Gewest Zuid-Holland van 't Ned. GymnastiekverDond. Er heeft zich reeds een regelingscommissie gevormd, die zal trachten een EerejComité sa men te stellen. Leeraar Ambachtsschool. Met ingang van 1 April 1912 is benoemd tot leeraar aan de" Ambachts school in het Vakhandteekenen de heer J. Raue te Enkhuizen. Deze benoeming is tydelijk voor óón jaar, om bij gebleken geschiktheid in een vaste over te gaan. Er waren 22 sollicitanten. „Glück Auf". Zooals reeds is aangekondigd zal op Donderdag 21 Maart de Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam in de Sociëteit „Ons Genoegen" komen geven „Glück Auf", een spel van de mijnen in vier bedrijven door Herman Heijermans. De schrijver heeft zijn stof voor dit tooneelstuk ter plaatse verzameld. Na een groot mijnongeluk, dat een paar jaar geleden in Duitschland plaats had, begaf hy zich daarheen, daalde in de mijnen af en zijn indrukken toen op gedaan, ziju in „Glück Auf" neerge- legd. De N. Rott. Courant van 30 Jan. schreef na een- opvoering daar ter plaatse „In heel dit werk is altijd geweost een prachtig besef van wat tooneel actie is, een het cynische soms nabij komende, glundere, maar spetterende levenshumor, die heel den dialoog op montert en als 't ware vportzweept. Daar is overal een wondertalent in om met een paar vlugge lijnen een perso nage te schetsen, het op pooten t« zetten, het te laten staan, loopen, praten. Heijerman's verve is verlei delijk." Blijkens meerdere bladen is de ver tolking uitstekend. Het gezelschap brengt zijn eigen decors mede. Yereeniging De Ambachtsschool voor Gouda e* Omstreken. Gisterenavond hield de vereeniging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" in een bovenzaal der Soc. „de Reünie" een algemeen© vergade ring. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer R. L. Martens, burgemeester, was geopend, werden door den secretaris, den heer C. J. M. Kroon, de notulen der vorige verga dering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarop werd mededeeling gedaan f dat ingevolge machtiging van de vorige algemeene vergadering was overge gaan tot aankoop van de voor inrich ting benoodigde huizen aan de Wil- helminastraat voor f 4429. Namens de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester werd rapport uit gebracht door den heer H. C. Edauw, die verklaarde dat de rekening accoord was bevonden, en daarom voorstelde den penningmeester, Dr. S. S. Hoog- stra, onder dankzegging voor zijn keurig en accuraat beheer, décharge te verleenen, hetwelk gegyhiedde. Uit de cijfers van den Penning meester bleek dat in 1911 de totaal- inkomsten bedroegen f 39144.68 waar van aan Rijkssubsidie f 12967.12, aan Provinciale-subsidie f 2982.60, aan Gemeente-subsidie f 6000.—, terwijl de exploitatie-rekening over 1910 een batig 'B&ldo in kas had gelaten van f 4933.94. De uitgaven bedroegen in totaal f 36106.02, waarvan aan kosten van bouw- en inrichting f 11570.035, en aankoop van huizen in de Wilhelmina- ■traat f4429.Het jaar 1611 levert alzoo een batig saldo op van f 3036.66' Door de heeren C. W. van de Velde en Dessing werden eenige inlichtingen gevraagd. Ten slotte werd uitgebracht het >rslag van den toestand der Veree niging en de School en van de uit komsten van het Onderwijs over 1911 hetwelk ongewijzigd werd goedge keurd. Dit verslag zal in druk ver schijnen en aan de leden worden toe gezonden. ("Wij komen daarop dan nader terug). De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten. Onbevoegde dokter. Hedenmorgen werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen Jacob den Hollander, marktventer, woon achtig te Rotterdam, wegens het op de Markt alhier onbevoegd uitoefenen der Deze koopman in zalfjes en wat daar meer toe behoort, was vanmorgen bezig een boer die een eeltknobbel op de hand had, daarvan te ontlasten, toen de politie hem juist bezig zag. Waarschijnlijk heeft de pseudo- dokter daarbij gebruik gemaakt van een scherp voorwerp. Tenminste de boer-patient toonde op het politie bureau een handwonde, waarvoor het noodzakelijk was zich onder genees kundige behandeling te stellen. In de Wijkverpleging werd de boer door dr. Montagno verbonden. Prijsvraag. Door de Vereeniging „Tentoonstel ling 1913" is een prijsvraag uitge schreven voor een passende reclame plaat, zoo mogelijk in overeenstemming met het doel der tentoonstelling, die in de maand Augustus 1913 ter ge legenheid van do opening van het Vredespaleis hier tor stede zal worden gehouden. De Vereeniging stelt zich ten doel te Gouda een expositie te organiseeren waarop voornamelijk zullen worden tentoongesteld of in beeld gebracht de Handel, Industrie en Kunst (St. Janskerk met hare gebrandschilderde glazen) en wat op dat gebiod werd of wordt voortgebracht, geschiedt of geschied is in Gouda. Do teekening moet zijn op ware grootte, geschikt voor reproductio in kleuren. De papiermaat van het reclamebiljet moet zyn ongeveer 60 X 75 c.M. Op het biljet moet in duidelijke letters het volgende to lezen zij „Tentoonstelling Gouda Augustus 1913" en moet gewezen worden op de St. Janskerk en hare glazen. Het ontwerp moet geschikt zijn om, verkleind, als sluitzegel gebruikt te worden. De mededinging is opengesteld voor alle Nederlanders. Als eerste prijs wordt uitgeloofd een bedrag van f 100.en als tweede prys een bedrag van f 60.(deze beide door de jury toe te kennen) en f 25.als publieksprijs (voor het ont werp waarop door hot publiek, dat daarvoor een stembiljet ontvangt, de meeste stemmen worden uitgebracht). De jury is gerechtigd om, indien naar haar oordeel geen der ingekomen ontwerpen voor den lon prijs voldoet, het totaal bedrag der prijzen onder de inzenders van eenige der beste ontwerpen te verdeelen. De ontwerpen moeten vrachtvrij vóór of op 15 Juni 1912 aan het adres van den Secretaris der jury, den heer P. A. Schroot, Ambachts school Gouda, ingekomen zijn. De door de jury bekroonde ont werpen blijven het eigendom der Vereeniging. De ontwerpen moeten voorzien zijn van een motto en vergezeld gaan van een correspondentie-adres en van een verzegelde envelop, voorzien van het zelfde motto, en inhoudende naam, beroep en adres van den ontwerper. De Jury bestaat uit de heeren W. Kromhout Cz., Architect, Rotter dam, G. Rueter, Sloterdijk, W. J. van Zanen, Fotograaf, Gouda, P. A. Schroot Dir. Ambachtsschool, Gouda en H. Knuttel, Boekdrukker, Gouda. Providentia houdt op l" 16 Maart a.s. in „het Schaakbord hare driemaandelijksche vergadering. Op de agenda komt o.a. voorbenoe ming van 2 leden der ondersteunings commissie. Gisterenavond sprak in de kleine benedenzaal der Sociëteit „de Rénnie" de heer Dr. J. Rutgers van 's Graven- hade over de „Hoogere Zedelijkheid van het N. Malthussianisme." Spr. wees er op dat een 0-tal jaren geleden hier een afdeeling was opgericht van den N. Malthusiaanschen Bond. Door tegenwerking van allerlei aard is die afdeeling te niet gegaan en is slechts 1 lid daarvan overge bleven. De bedoeling van spr. was door zijn uiteenzetting van het N. Malthusia nisme deze afdeeling weer tot nieuw leven te brengen. Spr. kon niet ontkennen dat de schijn tegen deze beweging is, on daaraan hebben zeer zeker de talrijke misbruiken schuld.Maar dat neemt niet weg dat dit streven moet niet worden veroordeeld. De Regeering heeft door de uit vaardiging van de Zedelijkheidswetten gemeend den arbeid van den Bond te fnuiken, doch zulks is niet geschied. Integendeel, juist de tegenwerking, die in naam der zedelijkheid geschiedt heeft aan de beweging groote kracht en vooruitgang geschonken. Volgens spr. k het N. Malthusia nisme gebaseerd op het streven naar hoogere zedelijkheid onder de men- schen, door beperking van groote ge zinnen. Uit statistieken toonde spr. aan dat het sterftecijfer van kinderen in groote gezinnen, boven zes jaar, zeer hoog is. Uit spr.'s langdurige praktijk als medicus verklaarde spr. dat hot weerstandsvermogen dier kleinen, zoo wel als van de moeders uiterst goring is, zoodat de groote bevolkingstoename niet is een maatschappelijk voordeel. Op de arbeidsmarkt ontstaat daardoor een wreede concurrentie, die velen noodzakelijk tot slachtoffers maakt in het maatschappelijk leven. Dat trachten te voorkomen is het doel van den Bond. Haar devies „Ken nis is macht" wordt door de Regee ring tegengestreefd door de uitvaardi ging van hot wettelijk verbod dat de geschriften van den Bond niet moor openbaar mogen worden verspreid. Do zedelijke toestanden waren vroe ger niet beter dan thans, al wil men het doen voorkomen. Juist tot verbe tering van dien toestand, tot verhef fing van het zodelyk peil, tot weer stand in don economischen strijd is do Bond opgericht en werkt hy met succes. Spr. hoopte ten slotte dat velen zouden willen medewerken daartoe te geraken, in het belang van hun zelf, in het belang van het kind, in hot belang der maatschappij. V Nadat door eenige aanwezigen vra-* gen waren gesteld, welke door den spr. werden beantwoord, werd de open bare vergadering gesloten en ging men over in een byeenkomst in be sloten kring. De vergadering was goed bezocht. Boskoop. In, deze gemeente heeft zich weder een geval van mond- klauwzeer voorgedaan, n.l. onder het vee van den landbouwer L. Groene- veld. Door den burgemeester zijn de noodige maatregelen getroffen ten einde uitbreiding der ziekte te voor komen. Bij het eind-examen der Rijks- tuinbouwwinterschool alhier zijn ge slaagd de heeren A. N. Bal lego van Leiden, C. Brakman van Zeist, C. M. v. Hengelaar van Zwolle, M. H. ten Hove van Deventer, J. Josselin de Jong van Leiden, L. B. Kamps van Scheemda, H. F. Klein van Rotterdam, K. A. Langeraad van Rotterdam, H. Mees van Tjummarum, G. van Muis winkel van Bodegraven, O. J. van Noordt van Boskoop, J. W. Ottolander van Boskoop, J. Reuken van Roer' mond, W. N. Rynsaardt van Schoon oord, B. L. Tieme van Rotterdam. Waddingsveen. Bij de gisteren al hier gehouden aanbesteding van ver en bijbouwing van een magazijn met schilderswerkplaats voor de firma A. van der Loo Zoon, Meubelfabri kanten alhier werd ingeschreven als volgt M. W. Schouten, Gouda f 8020. J. van Gent, f7998. P. Mac. Daniël, Reeuwijk f7500. J. Sekeris en P. Reehorst, Waddinxveen f7265. G. van Dam, Boskoop f 7220. A. H. v. d. Sterre, Waddinxv. f 6978. W. Boere, f6888. G. den Hoed, f6410. De gunning werd aangehouden. Door het hoofdbestuur der pos terijen en Telegrafie werd gister aan besteed het herstellen en verbeteren van dt rijkstelegraaflijnen langs den Staatsspoorweg DordrechtRoosen daal. Laagste inschrijver: P. van den Berg alhier voor f 1589. Bij een landbouwer te dezer plaatse is onder de koeien het mond en klauwzeer uitgebroken. Alweer een bang vooruitzicht! TWgEDE KAMER. Vergadering van héden. Indische Comptabiliteit. Voortgezet werd de behandeling van het wetsontwerp tot regeling en wij ziging van de Indische Comptabiliteits wet. Aan de orde was artikel 1 met het amendement-Bogaardt c.s. luidende: „De geldmiddelen van Nederlandseh- Indië zijn gescheiden van die van Nederland en worden beheerd en ver antwoord naar de rogelen in deze wet De heer de Meester (u.-l.) achtte een ruimere uitdrukking noodig in hetgeen onder het woord „geldmid delen" verstaan moet worden. Hier onder vielen niet de passiva. Spreker wilde er voor lezen „de baten en de lasten" en ried de voorstellers aan hun amendement in dion zin te wij zigen. De heer van Karnebeek (u. 1.) achtte de bepaling, dat Nod. Indië een rechts persoon is, schadelijk en overbodig, omdat Indië ook zonder deze opzet telijke wetsbepaling in Btaat is leeningon te sluiten. Schadelijk is die bepaling omdat ze zal leiden tot on juiste voorstelling van de zaak. (De zitting duurt voort.) Egypte, Publieke werkon. Cairo, 13 Maart. De ministerraad hoeft het drainage-ontwen) voor Ne- der-Egypte goedgekeurd. Dit ontwerp beoogt de bevlooiing van 399000 H. A. grond. Het werk zal binnen vier jaar worden uitgevoerd en kost 2l/j mil lioen pond sterling. Het werk zal den 23en Maart worden begonnen te Irshab in tegenwoordigheid van Lord Kitche ner, do ministers en de voornaamste autoriteiten. Aanslag Italiaansche Koningspaar.' Rome, 14 Maart. Hedenochtend toen de Koning en de Koningin van Italië zich naar het Pantheon begavon tot bijwoning van de mis tor gedachtenis aan Koningin Umberto, werd oen aan slag op hen gepleegd. Een individu loste drie revolver schoten, doch de Koning en de Ko ningin bleven ongedeerd. üe Majoor, die het escorte Kuras- siera commandeerde werd gewond. De dader word gearresteerd. Hij heet Antonio Balber is metselaar en 21 jaar oud. Tweede Kamer. De Tweede kamer nam hedenmid» dag z. h. st. de Armenwet en do Erf- gooierswet aan. De eindstemming over de Ind. Comptabiliteitswet aal later volgen. Deskundige gestraft. De Arrond. Rechtbank te 's Graven hage heeft E. J. Eilers, alias Mevr. van Dam, beklaagd vaa het misdrijf genoemd in art. 351bis Wetboek van Strafrecht, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Dat de zaken goed marcheerden blijkt wel uit het feit, dat de beklg. te Rotterdam 2 automobielzakon had. Hij was 5 dagen 's weeks te 's Gra venhage en hield dan 's avonds consult. Italiaansch-Turksche oorlog. Constantinopel, '14 Maart. Telegram men van den Turkschon Commandant uit Tobroek melden dat een groot ge vecht heeft plaats gehad inèt de Itali aansche troepen bij Tapsoera. De Italiaansche verliezen zijn be langryk. buit. De Turken kregen grooton van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta, laagste stand 731.2 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, een weinig regen, zacht weer. 14 MAART 1912. Vorig» ko»rt> een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, GOUDA. GEBOREN13 Maart. Leendort, Hendrikus ouders C. Verhoeven en P. Spee. 14. Jannigje, Petronella onder» F. de Bruijn en P. Verwaal, GETROUWD: 13 Maart. N. C, Uitondaal en F. Zijlstrft. OVERLEDEN: 13 Maart. J. F Breed veld 77 j. G. H. Hammer 4 mnd. SUatsleenineen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. 82 Vf Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. 901/* Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 649/u Russische Obl. 1906 6 pet. IQO'Vi ld. Obl. (Gr. Russische Sp w.mij.) 1898 4 pet. ö83/8 ld. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. 923/, ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet 887/i„ Japan. Obl. 1899 4 pet. 86l/» Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. 45 Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 164 d. Obl. 1889 4 pet. 87lJ: Venozuela Dip). Schuld 1905 3 pet. 687/, Uauk- en Credlet-lnstel- Hagen. Ned. Bankaandeolen 212 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. 55 Id.Smeltlng ARefining Co. Cert. v. Aana. 75lR/16 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 25Va U. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 66 ll/J( Kol. Crcdiet Instelt, èn Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A MUnbouw MUen. Kotahoen" Mijnbouw My. Gow. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. 6. A Scheepvaart «(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A Nieuwe Asahan Tabak M$. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand." Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, Holl. IJzeren Spoor- wogmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew, A. Wabash Gew. Aand. Premieieenlngeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLn-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS» Prolongatie U/a pCt. koer» ra» bode». 82'/,. 10G»/„ 87'/, M"/,. 75'/, 66'/, 219 318 188% 218 818 189% 67 413 68 408 68% 180'/, 159% 489% 490 485 178'/, 179 120 19% 19% 110% 110'/, 16 40 4'/, 88'/, 85 97% 64%, 04%. 185% £100.- f 99 99 34% 33'%. 168% 7% 168% 7% 100 100% 165 153'/, Nat. Staatsf. minder, Buitenl. «ftver anderd, Cobar vast, Tram waarden beter, Amerikanen flauw, Petroleum kalm, Tabakken tamelijk levendig, Culturen vaster, Rubbers beter en »til_

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2