BÜEl, ten O n W i KONA Cacao gefabriceerd door 4Ka f Mo„ I Ron a VAN HOUTEN i: I Cacao Maandag 18 Maart 1912. No. 11819. 50e Jaargang. a. ren kennis 2>® atom óm eZlooós VIERKANTE BUSSEN f 1.50 - 0,80 - 0.42>4 - 0.18 1.90 per bezorgd. ZONEN. 9EDT. BN Co. jmUU VAN Al AHOUTEIW DE BESTE VOOR DEN PRIJS Goedkoop Alom verkrijgbaar DE VOLKSDRANK Nieuws- en ^.c3.-v“ertezxtielolei.d. voor OoulcLsu ezx Oxxxstrelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Süon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. )UDE, XBAXMi WAHKNHUI8, Spoislr. Dm Haag. Alle Lixe- en Hulsh. Artikelen. Buiteslandsch Nieuws. 7 Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON, FEUILLETON. IVAN HOUTEN 5 'I ZUIVER OPLOSBAAR PRIJS VAN HET ABONNEMENT: loogstraat 4 14) INDANTZIG, HOOG EN. v. ABS- D. ez. r. DIEST. aflevering. tHF Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis ËiaJLte xilaix d. goedgevonden, dat 85 V> millioenRbl. m‘t fondsen van den staat beschikbaar zullen worden gesteld voor steun van do noodlydonde districten, voor welke tot dusverre reeds 154 millioon werd besteed. sr beroemde kerkglazen GOIDSLH E (OIKAM PRIJS DER-A D V ER T EN TI N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer .0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden dete tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van I—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel Groole letters en randen naar plaatsruimte. wond. De bende vluchtte zonder den veroordeelden kameraad te kunnen be vrijden. Honderd gewapende on ver woede burgers vervolgden do vluch telingen in de bergen en hot kwam tot een heftigon stryd. De vluchtelin gen zijn 35 man sterk en verdedigen zich hardnekkig togen de gewapende burgerwacht on de staaUmilitie, die de gouverneur te hulp had geroepen. Ten slotte zyn de leiders van de bende on twee andere roovers in hechtenia genomen. Paul niet meer bent op wien ik ver trouwde als op mij zelf. Tracht nog een enkele maal vertrouwen in mij te stellen, smeekte hij vleiend. Je zult er geen berouw van hebben. Het kostte de arme jonge vrouw een «waren strijd in haar gemoed, maar eindelijk sprak zij Beloof mij dan bij allee, wat je heilig is, Paul, dat je nooit gravin Bradsky zult wederzien, nog eenige vriendschapsbetrekking met haar zult onderhouden, en dat je vandaag nog met mn Warschau verlaat. Ik wil aljea beloven wat je ver langt en wat ik zelf als mijn geluk en als mijn heiligen plicht beschouw, ver zekerde de graaf. En mag ik dan ho pen, dat je mettertijd mij dwaze ver blinding wilt vergeten Blyft er voor mij dan nog een kans, dat mijn teeder bemind vrouwtje niet voor mij verloren is? voegde hij er smeekend bij. Hildegard liet haar hoofdje tegen zyn schouder rusten en weende in stilte. Terwijl graaf Orlowsky met zijn .vrouw nu een tamelyk rustigen, geluk kigen tijd beleeft, slaan we een blik in het huis der familie Römer te Ham burg. Gedurende de wintermaanden had nra St. Jaoskerk, der .eekenligei eu. IMUCHT DBB RABETH, l mie van Beeldende hilder, Architect en lie van Bouwkunde cht. CBJTT. Uitge»ers,GMd» ia” 7 uur, Ver. tot in. armouie” Markt, jadering der Holl. uw, afd. Gouda en i Genoegen", Ned. .GlüokAuf'. r- en Woningtoea. jndemtandscomm. •unie” 8 u., Ned. afd. Gouda, ering, Rotterdam. Mijnwerkernutaklng. Ongeveer 1200 niet bij den Bond aangesloten mijnwerkers uit het La- narkshire-mijnbekken in Schotland hebben verklaard Maandag den arbeic te hervatten,indien zij geen finan- cieele ondersteuning der vakvereeni- ging krijgen. In Sunderland is het bij de uitbetaling der stakingstoelagen Zaterdag tot heftige kloppartijen ge komen, daar ongeveer 100 mijnwer kers, die met hun contributie-afdracht aan de bondskas achterstallig waren, geen ondersteuning ontvingen. De ontevredenen verklaarden, dat zij dan ook niet langer wilden staken. Ook i ii__ richten, dat een zeker gedeelte der arbeiders, het staken moede zijn, en den arbeid willen hervatten. De Spoorwegmaatschappijen kondi gen nieuwe beperkingen van het goe derenvervoer aan. Amkrika. De beschieting van oen rechtbank. Vrijdag hoeft oen nieuw gevecht plaats gehad tusschen de bende, die in de gerechtszaal te Hilsville het bloedbad heeft aangericht en de politie. Negen personen werden zwaar ge- achteruit gegaan niet alleen, maar zelfs dat het tentoongestelde niet veel meer beteekende dan door uiterlijken schijn den bezoekers een rad voor de oogen te draaien. UDMUVn Het clericale ministerie heeft het de ach- leerprogramma ook voor de lagere scholen aanzienlijk besnoeid. Slechts de allernoodigste kundigheden bleven gehandhaafd. Om nu niet een al te simpelen indruk te maken heeft men in de onderwys-afdeeling niet laten vertoonen, welk onderwijs gegeven werd, maar welk onderwijs zou ge geven kunnen worden. Niet het plan matig onderwijs, maar het z. g. occa sioneel of toevallig onderwijs moest worden vertoond. Dit zou op zich zelf niet verkeerd zijn geweest, wan neer veel aan dergelijk occasioneel onderwijs was gedaan, doch dit was niet het geval. Men zette een ver- tooning ineen, voldoende om den niet- kundigen toeschouwer een grooten indruk van het Belgisch onderwijs te geven. Het is maar jammer dat deze poging dank zij den heer Sluys is mislukt, Hij heeft ons achter de cou lissen doen zien, en ons een waar schuwing gegeven voor wat de cleri cale overheersching ten onzent ons nog brengen kan. Eduard dikwijls gesukkeld met zijn gezondheid, doch zijn studie had hij slechts zelden laten rusten. Hii en zijn vriend Brinken zonden weldra hun eindexamen aan het gymnasium doen. Der senator had met zijn zoon reeds lang een plan ontworpen voor een reis naar het Oosten. liet lag in hunne bedoeling over Weenen en Triëst naar de Levant te gaan. In stilte hoopte Eduard, dat Karei Brinken hem en zijn vader op de reis zou vergezellenhij wilde zijn vader verzoeken het reis geld voor Karei te betalen en mevrouw Brinken wilde hij bestormen met ver zoeken om hare toestemming tot deze reis. Voorloopig sprak hij echter niet over zijn plannen; zelfs tegenover Karei bewaarde hij hierover het stil zwijgen. Zoo brak de gewichtige dag van het examen aan. Eduard was stil en ern stig, Karei welgemoed en vol vertrou wen, toen zij samen dien morgen naar het gymnasium stapten. Na eenige uren van bange verwach ting, die zoowel de senator als me vrouw Brinken eindeloos lang schenen, kwamen de jongelui weer thuis. Bei den hadden het examen met gunstigen uitslag doorstaan. Men had plannen gemaakt om den avond gezellig ten huize van den sena tor door te brengen, doch in den loop van den dag ontving de heer Römer twee brieven, die als droppels alsem in den beker der vreugde vielen^. De eene brief was van graaf Or- lowsky, de andere was van tfen onbe kende hand en niet ondertoekend. De naamloozo brief luidde „Hooggeachte Heer Senator! Een onbekende, die nauwkeurig is ingelicht, waarschuwt u voor uw schoonzoon, graaf Paul Orlowsky Hij is lichtzinnig en niet oprecht; zijn landgoederen zijn zwaar belast met hypotheekschulden, do financieelo om standigheden staan slecht. In het spe len om aanzien! yke sommen zoekt nij zijn geluk, doch daardoor geraakt hy voortdurend dieper in schulden. Hij misleidt zyne vrouw, maar zij is blind voor zyno gebreken. Wees dus gewaarschuwd Deze brief, die op don omslag den poststempel „Warschau” droeg, gaf den heer Römer veel te denken. Over het algemeen hechtte hij weinig waarde aan naamlooze brieven, doch de mede- deelingen van dezen onbekenden schrijver stemden helaas maar al te zeer overeen met de vrees, die de se nator reeds lang omtrent zyn schoon zoon koesterde. Met bevende hand brak hij den brief van graaf Paul open on las „Zeer geachte schoonpapa Ge zult wel verwonderd zijn een •chryven van my te ontvangen, terwijl Hildegard tot dusver de briefwisseling met u onderhield. Om een bijzondere reden vat ik echter de pen op en wend my rechtstreeks tot u, in de vaste over tuiging, dat ge uw kinderen gaarne met raad en daad zult willen bijstaan. Zooals ge van mijne vrouw hebt ver nomen, brachten wij de wintermaan den te Warschau doornu zijn wij weer thuis, doch bij mijn tófugkeer in Mislowipo heb ik opgemerkt, dat ver scheidene groote herstellingen aan schuren, enz. niet langer uitgesteld mogen worden. Daar ik op dit oogen- blik uit eigen middelen de kosten van dit herstellen niet kan bostryden, verzoek ik in het vaste vertrouwen op uwe goedheid om twintigduizend thaler ter leen, waarvoor ik gaarne vijf procent rente wil betalen totdat ik u het kapitaal kan teruggeven. Ik hoop daar toe binnen korten tijd in staat te zijn. Het zou mij bijzonder aangenaam zijn, als ge mij het geld zoo. spoedig mogeUjk liet toekomen. Metftle beste wensenen, enz. Uw gehoorzame schoonzoon, PAUL ORLfOWSKY”. (Wordt vervolgd.) Schrei je Schrei je om mij riep Paul, de knieën van zijne vrouw omvattende. Je tranen branden mij op het hart en toch schenken ze mij een troostje laat me nog niet geheel los je acht me nog niet verloren, je wilt me niet verstooten, ach, laat mij nog een weinig hoop, zeg me een enkel woord van troost! Ik heb je eenmaal innig lief gehad, fluisterde Hildegard nauwelijks verstaanbaar, terwijl zij de hand op zyn donker golvend haar legde maar je hebt mij bedrogen, voegde zij er snik kend bij. Ik bezweer het je, Hildegard, dat ik niemand anders liefheb dan jou riep hij. Ik was verblind ik weet het zelf niet, hoe ik zoo dwaas heb kunnen zijn; maar je blijft me tot wanhoop, als je me loslaat. Och, wees voor mij de goede engel, die mij weer in het rechte spoor brengt. Kon ik maft* vertrouwen in je stekten, klaagde Hildegard op roeren den toonmaar het is, alsof je dezelfde Per kwartaal f 125 Idem franco per post ,150 Met Geïllustreerd Zondagsblad,150 Idem franco per post1 90 Abon nemen ten worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Do gisting in Saksen. Do vergadering der afgevaardigden van de mijnwerkers in het Zwickauer- district nam een besluit, waarin na kennis genomen te hebben van het mislukken der onderhandelingen tus- schen de arbeiderscomfté’s en do mijn directies, eenstemmig verklaard wordt, dat op het oogenblik geen andere weg meer open staat dan staking. De mijnwerkers willen morgen het werk 'heerleggen. De algemeeno vergadering to Bochum. De gisteren te Bochum gehouden openbare bijeenkomst van den Drie bond van mijnwerkers was minder1 druk bezocht en leverde het bewijs, dat de staking in het district Bochum aan het verloopen is. Slechts 2000 personen waren aanwezig. De stem ming was zeer gedrukt. De Rijksdag afgevaardigde Sachse wees op de nood zakelijkheid, om de agitatie krachtiger te voeren. Naar hij verzekerde, zijn de stakers tevreden met een onmid- dellyke loonsverhooging van 10 0/«, mits den lon April de andere 5 °/0 toegestaan worden. Nergens hadden onlusten plaats. Rusland. Steun aan noodlijdende districten. De ministerraad in Peterburg heeft De L - zich steeds uit. De grp< naaigaren te Paisley, 12.000 werklieden, mfe smeltovens van Parkfaw met 3500 werklieden it Volgens de nTimei” is het bijna zeker, dat het wetsontwerp op het minimum loon Dinsdag zalmgediond worden. Men denkt, dat het werk kan hervat worden, fioodra de wet bekrachtigd is en terwijl men nog plaatselijk onderhandelt over de rege ling der loonen. Indien de werklieden daarin toestemmen, zou de staking de volgende week eindigen. De eigenaar eener groote mijn te Cannock Chase, met 2000 tot 3000 werklieden, is van oordeel, dat do staking niet vóór Paichen zal eindi gen, zelfs zoo do werklieden willen toegeven, want de eigenaars zullen geen stap vorder gaan. Zij hadden zich voorbereid op een langdurige staking en zij zullen niet toestemmen in al do eischen, door de leiders ge steld. Genoegen” 8 u. Manoeuvre. Iet Schaakbord” I. der Vereeniging Open- afsch. Vervolg Belgisch onderwijs. In ons blad van Zaterdag hebben wij uiteen gezet dat na f884 teruitzetting van het openbaar onder wijs is begonnen en wij beloofden toen aan te toonen dat het volgend cleri cale ministerie niet alleen het open baar onderwijs heeft achteruitgezet, maar hoe het ’t geheele onderwijs heeft bénadeeld. In de eerste plaats moest het de opleiding der onderwijzers ontgelden. Het aantal kweekscholen, dat door do wet van 1879 was in het leven ge roepen, werd tot op de helft vermin derd. Dit was echter het conserva tieve ministerie niet voldoende. De leerprogramma’s werden daarop aan zienlijk besnoeid. De geschiedenis der opvoeding, de staathuishoudkunde, en de geologie werden voor goed ge schrapt, terwijl de natuurwetenschap pen én in lesuren èn in omvangaan zienlijk f werden bekort. Op dio manier moest het peil van de onder wijzers aanzienlijk dalen. Even zeker is het, dat met den teruggang van het peil der onderwijzers, de teruggang van het onderwijs zelf gelijken tred hield. De dertigjarige clericale heerschappij is voldoende geweest om het aantal analphabeten enorm te doen toenemen. Bij elke gelegenheid moest dit wel 1 blijken en diegenen die met het Bel gisch onderwijs eenigszins op de hoogte zijn, zij, die met do kringen der Bel gische onderwijzers eenigszins in relatie staan, zij kunnen frappante mede- deelingen doen over het onderwijs in België. Het meest is de achterlijkheid echter aangetoond op de Brusselsche wereld tentoonstelling in September j.l. In één der zalen van de Belgische on- derwijsafdeeling hield de heer Sluys de ondervoorzitter van de „Ligue de l’Enseignement” een voordracht over het tentoongestelde onderwijsmateriaal, uit andere mijndistricten komen be- Niet alles wat de heer Sluys meedeelde wm vleiend voor het Belgische onder wijs, maar nog meer dan uitdevoot- dracht is uit een later verschenen boek van den heer Sluys gebleken, hoe hard het Belgische onderwijs is gevolgen der «taking breiden ui- «wiote fabriek van Schotland, met est sluiten. De Bd, te Glasgow, taplüks. is het bijna zeker,” dat het wetsontwerp op worden. Men denkt, dat het werk

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1