Japonstoffen, n Bln.n.©rLlar3.d.. Gemengde Berichten. VERGADERIV6 VAN DEN GEMEENTERAAD Stadsnieuws. SPOET. Rechtzaken. MARKTBERICHTEN Laatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Officieels Prijscourant Kl fee te li hu del le A uister d»«i - - - - - - - Duitsohlamd. Inbrekers zijn in de Domkerk te Straatsburg gedrongen en hebben daarbij een van de kostbaarste spitsbo gen vernield. Zij hebl>en 125 francs gestolen en zijn vertrokken zonder door iemand to zijn opgemerkt. Fhamkbuk. De vliegende oandidaat. De Fransche vliegenier Vendrines is zijn verkiezing»-veldtocht in het Anbe- departement begonnen. Vendrines vliegt van stad tot stad, van dorp tot dorp en strooit godurendo de vlocht zijn verkiezingsmanifest bij dnizenden exemplaren boven de samengestroomde menigte uit. Overal wordt de candi- doat met gejubel ontvangen, on naar verluidt, moeten zyn kansen dan ook zeer gunstig staan. Vedrines heeft verklaard, in geval hij gekozen wordt, met zijn één-dekkos'op het plein van het Palais Bourbon te zullen landen en in vliegeniers-pak in de Kamer te zullen verschijnen. De Chineezen in de Straits. Terwijl de Doli-bladen nog niets ver meldden omtrent do relletjes op Java, lezen wil in de nHtik\tiï Budget" dat ook in de 8trait*soitlm»enf* vrij ern stige ongeregeldheden nebben plaats gehad naar aanleiding van het Chi- neesch Nieuwjaar. Te Bingaporn en Penang ging alios kalm en oniolyk toe, maar te Koeala Loempoer is er gevochten, evenals te Boerabaja, tusschen do Chineezen on derling. Chineezen met staart en staart- looze Chineezen hadden het daar met olkander te kwaad, zoodat er vele inhechtenisnemingen moesten plaats hebben, terwijl er ook twee tlöoden vielen. Ook te Ipoh, inTelok Ansoon on in Troenoh haddon ernstige ongeregeld heden plaats. In TelokAnsoen werden zoa lieden door de onruststokeiH ver wond en twee der laatsgenoemden door de politie neergeschoten. Hiervan drong eohter tot nu toe niets naar buiten door. Anti —Tariefwet—Comlé. Namens bet Anti-Tariefwet-Comité is door den HoeretariB, Mr. J. H. O. Bekker te Amsterdam den volgenden open brief gorieht aan den hoer C. v. d. Voort van Zyp, Ud van do Twocde Kamer der Btaton-Qoneraal te s tl ra ve nh age. Hoogodoigostronjgi Hoer, In do FiTmelosohe Crt. van Woens dag 18 Maart IJ. wordt gewag ge maakt van eeno door U te Nykerk Ïehouden lozing over de Tariefwet. laarbij wordt geschreven„Maar nog niet wisten ai} hetgeen de heer van der Voort van Zyp mededeelde, dat het Duitsohe kapitaal ook reeds mee doet om He voor Holland zoo nadee- ligo Tarief wot te bestlijden. Op deze wyie wordon do kosten der Anti Tariofwot—advertontiön onder meor bestreden." Hoezeer hot ops moeilijk valt te geloovon, dat gij zoodanige mededee- Hng doodt, is net berioht, dat ook in andore bladen vonden zoo stellig, dat wy er niet aan kunnen twyfelen. Het zij ons dan evenwel veroorloofd met den meest mogelnken nadruk te proto*toeren tegen Uwe oantyging, omtrent do voor en door het Anti—* Tarief wet—Comité bijeengebrachte geldon. Hot is een verzinsel te be weren dat aan oenigo beweging van het Anti—Tnriofwet -Comité hot Duitsohe kapitaal modedoot. Dat gjj het noodig hebt gevonden een beweging die er haar eer instelt nationaal te zijn en die er niet minder trotseh op is. dat zij zich houdt buiten hot terrein dor politiek, to bestrijden met onware en onwaardige argumen ten, kunnen wy niet anders aan bo- treuren, te meer waar wij van den volksvertegenwoordiger althans feite lijk juiste mededeelingon mochten ver wachten. Tot het Anti—Tariefwet—Comité zyn nog als lid toeget roden B. Hartelust, Directonr van B. Har telust Limited, Loeuwardon. Mr. J. A. Stoop, lid der firma A. D. Beeronds en Veeron, Loeuwardon. J. R. Houwen. Dragten. R. Otter, Gorrodyk. J. Levenbaoh, lid der firma M. Ije- venbaoh, Amsterdam. Th. M. Th. van Welderen Baron Rengers, Oenkerk. J. Hibma, Directeur van de Kon. Nederlandsehe Maatschappij van Koas- on Boterfabrieken, Sneek. II. Twynstra, I^eeuwardon. J. F. W. S. Middelbeek, voorzitter van de Nederlandsehe Vereeniging van Kaashandelaren, Gouda. A. Zwenk, Directeur dor Tabak- en Sigarenfabriek v/h Louis Dobbelmann, Rotterdam. C. J. A. Begeer, Kon. Utrechtache Fabriek van Zilverwerken, firma C. J. Begeer, Utrecht. H. E. J. Terlingen, voorzitter van de Afd. Amsterdam van de Noderl Aannemers bond, Amsterdam. De vronw in 1913. Naar het „Vod." verneemt, zal door een aantal Neder landsehe vrouwen, die op het gebied der vrouwenbeweging en van den vrouwenarbeid in ons land een voor aanstaande plaats innemen, binnenkort een vergadering worden bijeengeroe pen om té l>eraadslagen over do mo gelijkheid om in 1913 oen congres en een nationale tentoonstelling te hou den, betrekking hebbende op don ont wikkeling der vrouwenbeweging en van den arbeid der vrouw in Neder land gedurende de laatste eeuw. De heer John J. Loke, te 's-Gra- venhago, die onlangs in de groote zaal van het Koninklijk Zoologisch Botanisch Genootschap in don Haag sprak over titaanijzerzand op Java, hoeft thans belangstellenden uitgenoo- digd tot het bijwonen van een tweede samenkomst in genoemde zaal op Vrij dag 22 Maart, des namiddags te 3 uren. Hij zal dan geven een techni sche toelichting met lichtbeelden. Het Utrechtache Bataljon infanterie. Volgens de Tel. zijn door hot lid dor Tweede Kamer, don heer Thom son, do volgonde vragen gericht tot den Minister van Oorlog Is het gerncht juist, als zou het voornemen bestaan, om het bataljon infanterie te Utrecht naar Harderwijk over te plaatsen, ton oindo in de vrij- komende kazerne de gymnastioksehool onder te brengen Indien ja Meent de minister dan niet, dat het onjuist zou wezen lo daar do gesteld heid van oefenterrein in Utrecht gun- •tiger is dan in verscheidono andere garnizoenen 2e. wyl daar in veree niging met andere wapensoorten kan en dus moet geoofond worden 3e. uit een oogpunt, van behoorlijke voor bereiding der landsverdediging, Utrocht zyn infanterie te ontnomen Is er geen andere plaatsruimte te vinden voor de gymnastioksehool hetzij in Utrocht, hetzij elders ZaJ de minister voorgenomen wi> zigingen in de dislocatie, waarmede toch vele belangen gemoeid zijn, vooraf aan het oordeel der volksver tegenwoordiging onderworpen Iloe men ©en sul 't smokkelen leert. Mon schrijft ons uit Tegelon (L.) Donderdagavond om half tien was het in het veld bil het klooster „De Oude Munt" een herrie van belang, 't I^eek wol of het geheelo kommiozen- oorps een bende smokkelaars op do hielen zat. Revolverschoten knalden onophoudelijk en aan schroeuwon en roepen geen gebrek. By navraag bleek echter, dat er heel iets anders gaande was. Een stuk of wat grappenmakors hadden er een kameraad tusschen ge nomen. Ze zouden hem 't smokkelen eons loeren. In een pannenloods aan don wog naar de Duitsohe grens ston den drie zakkon suikef. Die moesten weggehaald en naar Venlo gebracht worden. Met z'n drieën slopon zo er hoonde leorling-sraokkelaar in de achterhoede. De twee snaken grepen de zakken beet, twee mot kruUonen een mot zand, namen gauw ieder de lichtste en lieten den zwaron zandzak voor no. drie. Toen ging 't lang» modderige veld paadjes ut do richting van don grooten weg naar Venlo. Maar vlak by do Oude Munt moest over een beek ge manoeuvreerd worden. En doorzaten een paar anderen van het gezelschap, weggedoken onder struikgewas. De zware zandzak belemmerde do bewe gingen van den nieuweling terdege en net als hy den sprong zou wagen, daar brulde 't hem togen „halt 1 ryks- umbtenaren 1" gevolgd door het lossen van drie, vier revolverschoten bout portant. Of do schrik zijn beenon deed dubbelslaan, is niet te «eggen, maar dit is zeker, dat hy met zandzAk en al in do beek terecht kwam on plas send en struikelend door het water voortrendo, onder luid geschreeuw en druk schieten, achtervolgd door de pseudo-kommiesen-. Dit spelletje van smokkelen-loeren herhaalt zich trouwens telkens na het verloop van oen paar jaar en het is er al mode, al> met de 1 April-grap altyd weet men een slachtoffer te vinden. Hbld. Overreden en gedood. Een treurig ongeluk is Vrijdagmid dag omstreeks vijf uur gebeurd in de Bpaarndammerstraat. Een 4-jarig meis je uit die bunrt wilde de trambaan oversteken, juist toen een motorwagen van lijn 5 naderde. Het kind raakte onder den wagen, met het noodlottig gevolg dat het overreden en gedood werd. Het lijkje is naar de onderlijk© wo ning overgebracht. In don kelder gevallen. Toen Zaterdagnacht de onder Delfs- haven dienstdoende politieagent J. Joben niet op tijd van zijn rondo was teruggekeerd, ging men hem zoeken. Eerst om half vijf werd hij gevonden, op het hoofd staande in den kelder van een in aanbouw zynd pand in den Boschpolder. Men vermoedt, dat do agent dit huis binnengaande, door de duisternis niet hoeft gezien, dat er nog goen vloer in lag en gevallen is. De politiemodicus constateerde sche delbreuk. Seder eenige dagen, 7 Maart, j.l., hoeft de 16-jarige kantoorbediende P. Sogaar de ouderlijke woning te Leiden verlaten en is daarin niet terugge keerd. Daar mon voor een ongeluk vreest, doet do commissaris van politie te looiden een oproeping tot het ver strekken van inlichtingen en zou mo gelijk terugbrenging naar zijn woon plaats. De mijnwerkersstaking. Van socialistjscho zijde wordt go- tracht ook in Zuid-Limburg tot sta king aan te sporon, zegt de Limb, Koor. Een daartoe strekkend strooibiljet, getiteld„Onzen blik gericht naar het buitenland 1" is verspreid namens den Nederl. Mijnwerkorsbond door den secretaris *J, II. Elfers. Volgens de N. R. Cfc. nemen ver schillende stoomvaartmaatschappijen proeven met Limburgscho kolen. Men schryft uit Sittard aan de L. K. Do gasfabriek ontving Vrijdag nog één wa^on gaskolon uit de mijn to Gelsenkirchen, zoodat de gosverbrui- kers weer voor enkele dagen zijn ge rot]. Men was roods bevreesd Zondag avond zondur licht te zitten. Met do Limburgscho kolen is mod wegons het goringo gasgohalto weinig gebaat, zooaafc de grootst- mogelijke spoarzAagiheid dient in acht te worden genomen. De gemeente gaat hierin reeds goed voor, want na elf uur 's avonds heerscht in de stad oen Egyptischo duisternis. Enkel de nachtlantaarns worden in den avond ontstoken en ze worden om 11 uur weer uitgedraaid. Moordaanslag. Te Tilburg is Zaterdagmorgen door zekeren Jacob een moordaanslag gepleegd op Geboers on een vrouw'uit België, door revol verschoten op hen af te vuren. Ge- boers werd vrij ernstig gewond. De doder is gearresteerd. (Hbld.) VRIJDAG 16 MAART 1912. (Vervolg). Ingekomen ajjn verder: 10. Een schrijven van B. en W. betreffende de levering van Elektrici teit aan de gemeente Haastrecht. Reeds in dit blad vermeld). 11. Een schreven van B. on W. betreffende het leggen van gasbuizen en kabels in den IJseldijk. (Bij uitvoerig uittreksel reeds in dit blad vermeld). 12. Een schrijven van B. en W. betreffende het beschikbaar stellen i fonds perdu van het ten behoeve van don aanleg van den spoorweg Gouda —Boskoop—Alphen toegestane rente loos voorschot van f 40.000. (Reeds in dit blad vermeld). 13. Een schrijven van B. en W. houdende voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de school v. g. 1. o. No. 1. (Reeds in dit blad vermeld). 14. Een schrijven van B. en W. betreffende wijziging der gemeento- begrooting voor 1912, in verband met de contributio als lid der Voreeniging van Nederlandsehe Gemeenten. (Reeds in dit blad vermeld). 16. Een schrijven van B. en W. betreffende het verleenen van een subsidie van f 100.— aan de afd. Gonda van den Volksbond tegen Drankmisbruik ten behoeve van de door haar te houden Hoisvljjt-Ten- toonitelling. (Reeds in dit blad vermeld). 16. Een schryven van B. en W. houdende voorstel tot het toekennen van een buitengewoon subsidie van f 250.— aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de inrich ting van een Gouda—Huis op de Ideal Home Exhibition te Londen. (Reeds in dit blad vermeld). De Nos. 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 voor heden aan de orde gesteld. 17. De rekening van het Gemeente- Pensioenfonds. Ter visie 18. Een schrijven van B. en W. betreffende wijziging der Concessie voorwaarden der Goudsche Water leiding Maatschappij. (Van dit uitvoerig schrijven werd reeds een uittreksel in djt blad vermeld). Ter visie. 19. Een schrijven van B. en W. houdende voorstel wijziging der Ge meente-begrooting dienst 1911. (Reeds ia dit blad vermeld). Dit voorstel zal worden behandeld na punt *3 der agenda. 20. Een schrijven van de afd. Gonda van den Ned. Timmerlieden- bond en van de afd. Gouda van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders betreffende minimum loon en maxi mum arbeidstijd. Dit schrijven luidt aldus Aan dep Raad der Gemeente Gouda. Geeft met verschuldigden eerbied to kennen ondergeteekende A. Fok kers Jr. IJssollaan 121, optredende namens de afd. Gouda van den Alg. Nederl. Timmerliedenbond en de afd. Gouda van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, dat zij uwen Raad beleefd verzoeken de bepalingen be- treffonde minimum loon en maximum arbeidsduur, vastgesteld in de Gemeen teraadszitting van 3 September 1901 en opgenomon in het Gemeenteblad n®. 131, to willen horzien en te wijzigen als volgt a. het loon van een timmerman te brengen óp 23 cent per uur en voor een opperman op 20 cent per uur; b. den arbeidstijd te brongen op 10 uur per dag. c. voor overwerk te rekenen 25 °/o voor de eerste 3 uren na hot eindigen van den gewonen werktijd 50 voor nachtarbeiden 100 voor arbeid op zon- en feestdagen d. doör betaling van loon op al- femoen erkende Christelijke feost- agen e. handhaving van de artikelen 1638c. en d. voor het Burgerlijk Wet boek (Wot op hot Arbeidscontract). Bijgaando Memorie van Toelichting zal, naar wij hopen, UEd. Achtbaren ovortuigon van de noodzakelijkheid van dit verzoek. 't Welk doende, Namens de afd. Gouda van de bonden voornoemd* A. FOKKERS Jr. Goudh, 4 Maart 1912. Ter Visie. 21. Een schrijven van de afd. Gouda van den Ned. Schildersgezellenbond, houdende verzoek het uurloon der timmerlieden in de gemeente-bestokken to bepalen op 22 cent per uur. Dit schrijven luidt aldus Gouda, 4 Maart 1912, Aan den Gemeenteraad van Gouda. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden J. F. Potharst en F. J. Piket, respectievelijk voorzitter en seoretaris van de afdee- ling Gouda van den Nederlandschen Schildersgezellenbond domicilie kie zende ten huize van den secretaris Cornells Ketelstraat 18 alhier, dat zy in opdracht van hunne vereeniging uw College verzoeken het daarheen te leiden dat het loon voorschilders- gezellen in de Gemeentebestekken op 22 cent per uur wordt bepaald. Wy achten deze bestekkon wat de arbeids voorwaarden betreft en reeds van 1901' dateeren niet meer in overeenstem ming met -de gewijzigde levensstan daard en de- verhoogde loonen bij particuliere patroons. Voorts kunnen wy u slechts ver wijzen naar de uitvoorige toelichting, door de timmerlieden en de Centrale Bond van Bouwvak-arbeiders by hun adres aan uweri Raad gegeven. Hetwelk doende, enz. Namens de afdeeling Gouda van den Nederlandschen Schildersgezellen bond, goedgek. by Kon. Besluit van 19 Januari 1902, J. F. POTHARST, voorz. F. J. PIKET, secr. Ter visie. Aan de orde: 1. De benoeming van a. een Cdrator van het Gymnasium. De Voorzitter: Mag ik de heeren van der Velde, Nederhorst en Bokhoven uitnoodigen voor deze en de volgende benoemingen het stem bureau te willen uitmaken? Door het College van curatoren znn aanbevolen de heeren: Mr. K. N. Hengeveld en Mr. F. H. Kranenburg. Uitgebracht worden 18 stemmen, waarvan op Mr. K. N. Hengeveld 12, Ds. T- Sap 4 en blanco 2, zoodat ge kozen is ae heer Mr. K. N. HENGE VELD. b. een onderwijzeres aan dé school v.g.l. o. no. 1. Uitgebracht worden 18 stemmen, waarvan op Mej. G. Boer 13 en op Mej. van Marle 5, zoodat benoemd is Moj. G. BOER, alhier. c. een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. No. 4. De Voorzitter: Ik doe op merken dat in stuk No. 35 een fout geslopen is. De door B. en W. ingo- dienoe voordracht strekt niet ter voor ziening in de vacature—Emois, maar in de vacature—Middelhof. Worden uitgebracht 12 stemmen, alle op den heer C. M. Koopal, terwijl 6 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is de hoer C. M. KOOPAL, te Barwoutswaarder. De Voorzitter: Ik zeg den heeren stemopnemers dank voor den verleenden bijstand. (Wordt vervolgd). GOUDA, 18 Maart 1912. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" geeft deze week „Gluck Auf', een prachtfilm, die den bezoeker een dui delijk beeld geeft van het leven van de mijnwerkers in de mijnen, de ver warring bij een ontploffing, de daar opvolgende vlucht om zich te redden, het mislukken daarvan en tot slot de te late redding. Het is werkelijk aan grijpend dit vreeselijk schouwspel op het doek te zien. Het publiek dankte door een krachtig applaus. Door deze en nog enkele andere films waarbij de duidoiijko en heldere explicatie van den heer Verbeek kunnen wij een be zoek aan deze Bioscoop wel aanbe velen. In de sociëteit „Ons Genoegen" gaf de Fa. Nöggerath ook gisteravond een heel aardig programma, waarin vooral uitblonk de film „Als de liefde ver dwijnt". De zaal was weer zeer goed bezet en het publiek applaudisseerde luide voor de fraai geprojecteerde beelden. In de Zaterdagavond gehouden drie- maafldelijksche vergadering der ver eeniging „Providentie" werd o.a. door den secretaris verslag uitgebracht over den financieelen toestand der vereeni ging gedurende het t" kwartaal 38" boekjaar. Uit dit verslag bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 749.60, de uitgaven f ^2.31, zoodat er een nadeelig saldo" is van f 182.81 De reservekas had over hetzelfde tijdsver loop oen ontvangst van f 54.06 en een uitgaaf van f 100, zoodat ook hier een nadeelig saldo is en wel van f 55.94. Het kapitaal op de Spaarbank daalde dientongevolge tot f 1974.90 De kas en boeken van den penning meester werden door twee leden na gezien en in orde bevonden. Tot leden der ondersteuningscom missie werden benoemd de heeren P. Ravesteijn en Th. Leeflang. „Op Manoeuvre". Zaterdag gaf „Be Quick" in de zaal Kunstmin een liefdadigheidsopvoering van Gustav von Moser en Thilo von Trotha's aardig blyspel „Op Ma noeuvre". „Be Quick" beschikt voor het meeren- deel over goede krachten en zoo is het niet te verwonderen dat deze dillet- tanten Zaterdagavond een groot succes hebben gehad. In T algemeen werd er verdienstelijk ;ospeeld, er waren wol enkele rollen, jio met wat losser spel meer tot hun recht zouden zijn gekomen, maar dat deed toch aan 't geheel geen schade. De inhoud van dit blijspel, dat zoo als alles wat van Gustav von Moser is verschenen, „militarisch" is, de titel geeft het ook voldoende aan, is zeer komisch. Gevon wij den inhoud van het stuk weer dan komt het hierop neer dat Resi Haller door haar vader bestemd wordt de verloofdde te worden van den schat rijken heer Vogel, eigenaar eener cho coladefabriek. Door een vergissing komt zy echter eerst in aanraking met den directeur der fabriek van den heer Vogel, den heer Starke en dit charmante jong- mensch, maakt op haar zoo'n indruk, dat zij van den verwaanden kWast, den heer Vogel, nieta wil weten. Allerlei byomstandigheden leiden er toe, dat tenslotte Resi Haller zich verlooft met den dir. Starke, en dat Resi's nichtje Asta den door haar ver anderden heer Vogel weet in te palmen door haar ongekunsteldheid, en deze haar tot vrouw vraagt Het eerste en tweede bedrüf, die spolen ten huize van Gustaaf Haller brengen aardige figuren ten tooneele, de origineele Resi Haller, die een postcommies, die haar voor het loket wat lang laat wachten, doodleuk be titelt met „wat teut die postzegel weer", hetgeen onder de medewachtenden voor het loket de noodig© hilariteit teweeg brengt, waardoor de spreekster zich eigenlijk wel een beetje beangst gevoelt dat de „postzegel" het wel eens kon hebben gehoord, later de manier waarop Resi rfiet haar nichtje Asta, een nog grooter wildzang, over legt hoe zij het met de postcommies Muller in orde zal brengen, het rond borstige type van dat nichtje dat mijn heer Vogel de eigenaar eener choco ladefabriek, een vreeselijk verwaand nummer, het noodige te slikken geeft, dan Resi's vader Gustaaf Haller, die zijn oogen van de mooie meisjes niet kan afhoudon en wel eens een slip pertje maakt en het gentleman-like optreden van den directeur Starke. Het derde bedrijf speelt op het land goed van August Nordman, den zwa ger van Gustaaf Haller. Deze Nord man heeft zyn familie, nadat hy hen in de stad heeft bezocht, op zijn buiten genoodigd. Daar vinden wij allon terug. Daar wordt het vermake lijk tooneeltje afgespeeld dat de direc teur Starke als officier, zyn patroon Vogel als fuselier, op manoeuvre heeft te gelasten wat de dienst voorschrijft. Op post staand laat fuselier Vogel zich door de dames Resi en Asta verleiden wat by hen te komen zitten, en wat te gebruiken. Plotseling staat dan luitenant Starke voor hem, die op inspectie den schildwacht op zyn post heeft gemist. Hot gevolg is dat Vogel op last van zijn luitenant door den sergeant Laehman, den bediendo van de familie Haller, in arrest wordt gesteld en 14 dagen moet brommen. In het laatste bedrijf komt ten slotte ten huize van den heer Haller alles weer terecht. Daar is nog wel een scèno tusschen mevrouw Müller, mijn heer Haller en mevrouw Haller en mijnheer Müller, maar dan komt toch het goede besluit dat de beide verlovingen waarvan we hierboven al spraken tot stand komen. Dat er zoo vlot werd gespeeld ii zeker voor een groot deel te danken aan de goede regie, die den heer A. van Veen, onze vroegere stadgenoot, ondanks zijn seriense rol vaa Direc teur Starke, zoo uitnemend heeft ge voerd. Dat het geheel zoo'n prettigen in druk maakte is ook voor een doel te danken aan de zeer fraaie toilletten, waarin de dames voor het voetlicht kwamen. Voor de keurige tooneeldecoraties en de juiste grimeering gaarne onze hulde. Wij hebben goede verwachting, dat deze opvoering, die door een groot en dankbaar publiek werd bijgewoond, de kas der Kinderbewaarplaats aan zienlek zal verzwaren. Dierenbescherming in de Bioscoop. De afdeeling Gouda en omstr. der Ned. Vereen, tot bescherming van Dieren (beschermvrouw H. M- de Ko ningin-Moeder) besloot in hare jongste vergadering onder meer, door het doen vertoonen van lichtbeelden, op haar werk betrekking hebbende, wat grooter bekendheid aan deze zaak te geven, om daardoor, zoo mogelijk, ook meer medewerking van jong en oud te verkrijgen. In deze week nu wordt gedurende één uur per dag in de Bioscoop-Hoogstraat een kindervoor stelling gegeven waartoe uitnoodi- gingskaarten gratis zyn uitgereikt aan een 500-tal schoolgaande kinderen. Mag deze proef slagen, dan ligt het in de bedoeling van het Bestuur der afdeeling deze in 't najaar op dezelfde of soortgelijke wijze te herhalen, na tuurlijk wêer voor andere schoolkin deren. Wy kunnen aan deze mededeeling, die ons van geachte zijde gewerd nog toevoegen dat de ondernemer der Bioscoop, de heer Joh. Scheepmaker op heden, Woensdag en de verdere dagen der week des middags te 5 uur een 100-tal kinderen gratis de gelegenheid biedt een groot aantal beelden te zien van allerlei dieren, waarvan de foto's genomen zijn zoowel in de natuur als in Artis. Bovendien worden de met dierenbescherming in verband staande filmsEen dieren hospitaal in Parijs, Trouwe Dieren, De hond van den blinde en nog een tweetal andere op het doek gebracht. Voor deze week mn genoodigd de kinderen van de openbare scholen nos. 4, 3, 1 en 2 en die der christelyke school uit de Groenendaai. Een uit- noodiging aan de R. K. scholen ge richt, kon met het oog op de „Vasten" thans niet worden aanvaard. Dit streven van dan heer Scheep maker in het belang van de dieren bescherming verdient zepr zeker waar deering. Wij vernamen dat een klein aantal >laatsen le rang ad 10 ets beschik- >aar wordt gesteld voor belangstel lende bezoekers. Staking in het Drukkersvak. Zaterdagavond tegen middernacht ontving de firma A. Brinkman Zoon, bericht namens de afd. Gouda van den Alg. Ned. Typografenbond en den Ned. R. K. Typografenbond dat met ingang van Zondag 17 April den arbeid op hare drukkerijniet zou worden hervat. De oorzaak was een door eonigo drukkers ter dezer stede gezamenlijk verzonden schrijven, waarin afwijzend werd beschikt op door die organisaties gedane voorstellen. Aangezien de firma A. Brinkman Zoon, door zeer presseerend werk het dringendst om arbeidskrachten verlegen was, zelfs genoodzaakt was dos avonds overwerk te laton ver richten en verzocht had aan oen drie tal typografen ook eenige uren op Zondag te arbeiden, hebben de typo- grafenorganisaties gemeend deze urma het bost te kunnen treffen door on- middelyk een staking te proclameeren. De eischen aan die firma gesteld, waren niet van zeer ernstigen aard, beoogden aanvankelijk oen bemidde ling tot eon latere hoogere loonrege- ling. Daar het reeds in het plan der firma lag om een dergelijke regeling als aanvankelyk word verzocht mot 1 April a.s. in te voeren, heeft zij met het oog op hare dringoude werkzaam heden die regeling op heden doen ingaan en daardoor do staking tot den Zondag kunnen beperken. De wijze van optreden echter van de typografon-organisaties iu deze geeft blijk dat de verhouding tusschen werkgever en werknemer bijzonder scherp is, welko verhouding or door dit conflict niet op verbetert. Voetbal. 'De gisteren in en om Gouda ge speelde wedstrijden hadden hot vol gende verloop Op het Sportterrein won na een harden strijd Voorwaarts I uit Schoon hoven eenigszins geflatteerd van Olym- pia II met 2—0 T. O. V. flloeg op het terflhwian don Winterdijk W. F. C. uit^voerden met 56. In Moordrecht speelde T. O. P. II tegen Moordrecht, verweerde zich daar flink en speelde geljjk met 11 Excelsior II trok naar Schoonhoven eu-wist daar slechts een 1—1 to be halen togen Voorwaarts II De wedstrijd K. F. C.Volkw. Gou da werd uitgesteld. Daarentegen speelde Volksw. Gouda ill Woerden tegen W. F. C. II won met 21 en behaalde hierdoor een me daille. Sportman sloeg Voorwaarts met groote cijfers, nl., 92, zeker niet verwacht. De stand in West. 3" kl. B. is daardoor onveranderd gebleven Korfbal. Voor de Ned. Korfbal Bond werd gisteren te Boskoop ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan vanAmicitia serie-wedstrijden gespeeld en den wed strijd om den zilveren eiketak. Boskoop heeft zijn eerste lustrum op flinke wijze gevierd. De belang stelling by de wedstrijden was groot en het was er zeer gezellig, wat trou wens niet anders van Boskoop ver wacht kon worden. Om twaalf uur ving de eerste wed strijd aan tusschen Vitesse (Leiden) en Velox (Rotterdam). Vitesse gaf prachtig spel te zien, de Rotterdam mers daarentegen waren laks en ver leren den striid met 0—2. De tweede wedstrijd werd gespeeld tusschen Ami- citia, de feestvierende club te Boskoop en D.V.D. van Amsterdam. D.V.D. won den striid gemakkelijk met 5—2, hoewel de Boskoopers tot wisselen goed party hadden gegeven. Daarna kwamen de twee verliezers, Velox Amitia, tegen elkaar in 't veld, Velox gaf nu prachtig spel te zien, dat wel 60% hooger stond dat van de eerste ontmoeting. De Rotterdammers be haalden de overwinning met 50. Toen kwam de laatste -der serie- wedstrijden, nl. tusschen de winners D.V.D.—Vitesse. Deze stryd was de mooiste van den geheelen dag en stond zelfs hooger dan die om den zilveren eiketak. Het spel was wederzijds vlug met Vitesse iets in de meerderheid. Voor doel evenwel werd nogal eens een kansje verknoeid, terwijl de D.V.D. verdediging steeds klaar stond om de gevaarlyke oogenblikken succesvol te onderbreken. Na een kwartier spelens nam Gillavray voor Vitesse de leiding. Toen van volden gewisseld werd was binnen één minuut de stand 2— 0 eveneens door Gillavray en later ver hoogde Ballego de leiding zelfs tot 3—0. Dit was voor D.V.D. te erg, de blauwen zetten nu flink op, maakte dan ook vlug 2—8. Het D.V.D.-spei werd steeds beter, doch de Leidsche vereeniging zette er alles op omver der doelen voor de Amsterdammers te voorkomen, hetgeen haar dan ook gelukte. Nooy bracht de overwinning met 4—2 in handen van Vitesse. Zoo dat deze club den eersten prijs, het zilveren kruis, D.V.D. den tweeden de verguld zilvoren medaille, behaalde. Velox als winnaar in den tweeden strijd (verliezers togen elkaar) kroeg de eerste zilveren, Amicitia de tweede zilveren medaille. Voorts kregen A. L.O. en D.E.V. een zilveren herinne- ringsmodaille en mej. Orjano en de heer Krijgsman een krans voor 't ma ken van do meeste doelpunten. In den wedstrijd om den zilveren eiketak hebben de Hagenaars A. L. O. de Amsterdammers D.É.V. geklopt, zoo dat er weor kans bestaat, dat hot dierbare kleinood voor 1912—1913 opnieuw naar 't Zuiden kan verhuizen. ■Om twee uur, tusschen de serie- wedstrijden der eerste en tweede ronde werden de twaalftallen binnen de lijnen gefloten. A.L.O. zette best in on was dadolyk iets in de meerder heid. D.E.V. spoelde veel te zenuw achtig en was voor doel de eerste minuten slecht. Nadat beide partijen elkaar oen kwartier in bedwang hadden gehou den bracht mej. Hintzlor do Hiding in hadden van A.L.O., daarna werd opnieuw bijna een half uur kranig tegen elkaar opgespeeld. Do forsche aanvallen worden steods afgoslagon tot oven vóór rust Schmidt den stand voor A.L.O. op 2—0 bracht. Na een kwartier rust maakte moj. Orirand voor D. E. V. een prachtig tegenpunt. Van toon -af was A.L.O. weer eenigszins sterker, doch plaatste het leder meermalen slecht. Gestman evenwel werkte in den Haagschen aanval uitstekend en wist tweemaal de D. E. V.-verdediging te verschalken, zoodat de stand 4' werd en dit twaalftal in de finale mag spelen. Engeland- -Holland. V o o t b a»l Zooals roeds Zatordagavond nog voor half zevon aan ons bureau en aan het sigarenmagazijn van (ie firma 0. G van der Post Hoogstraat is gebulleti- neerd is de uitslag van don wedstrijd EngelandHolland 4—0 geweest. Dat Engeland dozön wedstrijd win nen zou, verwondert ons niet. Enge land is ons nog de baas. Maar wij mogen het zeggen en de Engelschen zeggen het ook het Hollandscne elftal heeft zich kranig geweerd en vooral de doelman Göbel verdient alle hulde voor zijn schitterend spel. Zoowel op het veld als aan boord van de „Whit by Abbey", en by de aankomst te Rotterdam werd hem daarvoor een warme ovatie gebracht. De Engelschen zijn in wit hemd met donkere broek de Hollanders in oranje hemd en witte broek. Engeland wint een toss. San ders trapt te half vier af. Engeland valt aanhoudend aan. De eerste aanval eindigt in een off-side, de tweedo wordt door Göbol al val lende gecoupeerd. De Hollandscho achterhoede is goed en het heeft den schijn dat de elftallen tegen elkaar zijn opgewassen. Engeland doet daarop een schitterende aanval, waarbjj de voorhoede-combinatie prachtig is Woodward scoort Engeland's eersten goal. Na een aanval van Holland wordt het spel snel verplaatsten weet Göbel reddend op te treden. Een grootscho aanval van Engeland volgt daarop inet het gevolg dat door Baily een goal wordt gemaakt. Het spel wordt even gestopt daar de Engelsohe rechtsbinnen Sanders een kwetsuur heeft gekregen. Even later schiet Thomee, doch helaas er naast. De Korver werkt uit stekend dooh het samenspel der En gelschen is superieur. Göbel en Feith treden achtereen volgens reddend op om den door Berry in praohtigen ren gedreven bal te stoppen. Göbel maakt zich nogmaals ver dienstelijk door een hard schot van Woodward te keeren. De Engelschen zijn echter op den duur veel sterker en half-time komt met 30. Na de rast pakken do Engelschen weder energiek aan. Hun superioriteit wordt ook verder door hen gehand haafd. Göbel weert zich kranig. Fort- gens en Feith «pelen een schitterend ■pel. Holland valt een oogenblik goed aan. Het resultaat is ecuter een cor ner. De achterhoede der Engelschen weerstaat, eiken aanval. Ten laatste waagt Holland nog een krachtige poging, doch ook deze blijft zonder snccos door buitenspel van Vos. Berry drijft daarop den bal door alles hoen vlak voor Göbel, die onmiddel lijk den bol wegpikt. Het eind kwam ten slotte met 4—0 voor Engeland. Het was een schitterende wedstrijd. Het Hoog Militair Gorechtshof te Utrocht hoeft den le-luitonant D. v. N. von het 11e reg. infanterie die beschuldigd werd van verduistering van ruim f350 uit do officiorscantino in de Harskamp vrijgesproken. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien w aanvoer, pryzen waren voor lste kw 40, 2e 36 en 3o 30 cent per half kilo, Vette Kalveren, rodolijko aanvoer, lste kw. 33, 2o 30, 3o 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 28, SoTtw. 25 cent per half kilo. Schapen en Temmeren weinig aan voer. Handel in vet vee, vette Kalveren Schapen en Lammeren gewoon, pryzen onveranderd. De vette Varkens worden langzaam verkocht, enkele trokken 1 cent boven noteering. Staking in de Bouwvakken. - Do staking in de bouwvakkon te 's-Gravonhago is heden begonnen. Er wordt hier en daar nog goworkt door werklieden, aangosloton bij organisa ties, die zich togon de staking hebben uitgesproken. I)oor do politie wordt toezicht ge houden op do karwoion waar neg wordt gewerkt. Do toestand is rustig. De ïtaliaanscho vloot. Parijs. 18 Maart. Uit Constantinopel wordt gemeld dat 30 ïtaliaanscho oorlogsschepen zich tor hoogte van Tenodos zouden bovinden. Iloogvorraad. Parijs, 16 Maart Men seint uit Rome aan do Temps Een vervolging is gis teren ingesteld tegen oen hoogon of ficier van de marine te la Spezzia. Deze officier die thans in arrest is gesteld, zou, naar men zegt, beschul digd zijn van hoogverraad. Na den aanslag. Rome, 16 Maart. De „Populo Ro mano" zou willen de wederinstelling van den doodstraf voor moordenaars van bloedverwant en Koningin. Tiet blad wijst er op dat de meest be schaafde staten terug komen op de afschaffing daarvan. De „Vita" wijst op het gemis aan voldoende bewaking van den verkoop van wapenen. De „Memgero" prijst de energieke daden van Dorna, van Benghazi en Tobruck. Het blad hoopt dat generaal do Camera de generaals Bucoola en Amegleo zal nadoen. Berlijn, 18 Maart. In Mexico is een Duitsohe vrouw vermoord. De Duit sohe bladen gaan dientengevolge zeer heftig tegen Mexico te keor en bewe ren dat het tyd wordt voor Duitsch- land oorlogsschepen naar Mexico te zenden. Den Haag. Gisteravond brak een brand uit op de Dunne Bierkade. De eerste verdieping brandde uit. De bo- woners waron afwezig. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Het stoomschip van de Indische Gouvernemonts marine „Albatrosis heden behouden te Cofumbo op Ceylon aangekomen en vertrok aanstonds naar Batavia. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.0 te Horta, laagste stand 728.6 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige wellicht tydelijke storm achtige zuid-oostelijke tot zuid-weste lijke Avind. Meest zwaarbewolkt, regen buien, zelfde temperatuur. een groote keuzo in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, Staatileen ineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet- Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6, pet. fd. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afl. Binnonland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet Baalt- en Credlet-lutel llnf©n. Ned. Bankaandeelen lidustr. OudcruciuiuKcu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A U. S. Steel Corp. Cert, v. Qew. Aand Handelsver. „A dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-My.C.v,/ Mijnbouw MUen. Kotahoen" MIJnbou\ Mij. Gow. Aand. ltcdjang I,obong, Mijn houw M(j. limit (lobar Annd. l'etrvlcuiu-(Ni4«ri. (brtucho Petrolnnm In duatrie Mij. 0«w. A. Shell" The Tramp. Trad Cy, 0. v. .K-kerprenrt H(|ei. fed.-Am. Stoomvaar Mi). Annd. Sfcoomvaarl-Mij. „Zei land" Preferente It. Mcrountile Marin Cy. afgest. Pref. A. Tabtk-Ondernemlnten. Bindjey Tabak Mij. A. "liouwe A«ahan Tabak My. Aand. flilan" Anahan Mij. Aand. Direreen. Maxwel Fend Cert. v. Aand. kprnrwegen. Boll. Ijlere* S wagmij. j Mij. t. Eipl. v. Staat»- spoorwegen Zmd-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 8 pot. W araohau-W oenen Amerika. Atchiaon Alg. Ilypb. Obl. 4 pet Erie Spoorwog-Mij Clew. Aimd. oion Pacifio Railrot S. Cert. v. gew. j tub öew. Aan Premleleeningea. GELDK0EBS. Prolongatie 3'/,—4 pCt. Amerikanen minder vaat, Petroleum minder levendig, Tabakken vaat, Cul turen iete beter, Rubbera prijshoudend, Nat. Staatsfondsen flauwer, Buiten- landaohe onveranderd. Tram weerden Mts lager. 1912. Voriga Koer» koer» ven beden. SI'/ia 80»/,. AO3/,. 90'/,, 04»/,, 100»/, 88'/, 87'/, 92»/, 87 88'/, 86'/, 80'), 46 104 87'/, 68"/,, 212 65 64'/, 76'/, 76 26'/, 25'/, 67'/, 68'/, W'li 320'/, 189=/, 217 189'/2 65 66'/, 426 68'/, 415 67'/, 161 161 496 428'/, 486 179'/, 180 120 20 19"/,, 109 109'/, 15 40 i'l. 4 11"/,, 84'/, 84'/, 97'/, 97 03'/, 68»/, 186'/, f100. f - 99 98'/, 86'/, 36'/, 169'/, 169 7'/, 100'/, 100'»/,, 163'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2