Van Houten's RON A ITS, and el; SEL -l VAN l MERK te letten. Cacao LE. Alter Gracht 2694 AAG, ;te waar. g-en meskleeding, of g-edee^M No. 11821. 50e Jaargang. i if FEL1LLETOA. %)a stam óas <3Moais I i WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. Alle Luxe- en Hulsh. Artikelen. OOP PENHOUT A Gouda. i Heeren Met zorg bereid uit gezónde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak- AYZONEN Zfe'VLXtexilan.ca.. lomeii, ar 30-36 oM., eon d.E. ALTER Buitenlandsch Nieuws. Woensdag 20 Maart 1912. XTieix'ws- ezx ertexxtieTolo-d. voor G-ovlcLsl exi. Oxxxstr e Usezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Er wordt’zoo goed als alge- H' (Wordt vervolgd.) de stad aan huis cbord”, 8 uur rjjd. d. Tubér. shaakbord” 8 tandmeesters, tonie” Markt, ring der Holl. aid. Gouda en f loegen”, Ned. ckAuf”. Woningtoez. mtandsoomin ;uks ANDHOVT, te n bij J. H. VAN tmeentebouwkun- BIJL, 3AART Lz. s: T IN mEWwl MMOL I MJSD» I D£k.. ZIJN VAN IEM. IEEËN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons kling van Nom- js, voorzien van ad Merk, vol et gedeponeerd. de uitvoering •de orders aan- 8 n., Ned. ifd. Gouda, f, Rotterdam, eregeld tijdig utvangenvan vermakelijk- Un in Onze I 09* Nieuwe Ahonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis slaging over het wetsontwerp, hou dende bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels, verdedigt de heer Tydeman nader zijn amende ment op artikel 1, om de „zwarte lijst” van onbeschermde vogels te doen vervallen. De heer Duymaer verzoekt de Aal scholver, die in het noorden van Over ijssel veel schade aanricht onder de visch alsnog op de lijst te brengen. De minister van Landbouw ver klaart op dat verzoek niet in te gaan. Het betoog van den heer Tydeman, wat aangaat het onderscheid tusschen nuttige en schadelijke vogels, acht de minister onjuist. Ten onrechte meent de heer Tydeman dat het amendement der commissie van rapporteurs betrek king had op die uitvoerbaarheid der wet. De heer Teenstra verklaart zich bereid, tegen het amendement-Tyde- man te stemmen, nu de minister het amendement der Commissie heeft over genomen. Nadat de heer Pollema verklaard had tegen art. 1 te zullen stemmen, omdat de minister niet motiveert van welk beginsel hij uitgaat bij de sa menstelling der lijst van schadelijke vogels, wordt het amendement-Tyde- man verworpen met 53 tegen 8 stem men. rgoed. M en ADK BS-, »cht 269», LAG. trict zullen worden vastgesteld door districtscommissie’s uit beide partijen met een onpartijdigen voorzitter aan het hoofd. Gedwongen arbitrage zal niet worden voorgeschreven. Enkele bladen weten ook nog miee te deelen een bepaling, volgens welke den Staat het recht zou worden gege ven, de mijnen te naasten van die eigenaars, die een minimum-loon nipt willen invoeren. De wet kan dus (Ie oplossing van het conflict bespoedigen. Toch zijn er ook gevaarlijke zijddn aan het ontwerp. Wat vandaag dtjn mijnwerkers zal worden gegeven, vra gen morgen ook andere arbeiders. Verder dienen wij af te wachten. 1- De Britsche mijnwerkersstakiug. Het hoofdmotief van de mijneige naars vooral in Wales en Schotland om niet aan den eisch van minimum loon te willen toegeven, is hierop ge grond, dat de thans geldende over eenkomst nog tot 1915 loopt. Daar tegenover voert de bekende Lord Brassy aan, dat vijf jaar in het mijn- werkersleven een lange rek is. Hij vindt den eisch gerechtvaardigd, om dat de steenkolenprijzen enorm zijn gestegen en de (kosten voor levens onderhoud aanmerkelijk zijn verhoogd. Nu wordt veelal de oorzaak van het groote conflict aan de regeering ge weten, die te laat zou hebben inge grepen. De regeering heeft pas de onderhandelingen opgevat, toen de mijneigenaars en de mijnwerkers de besprekingen hadden opgegeven. Het verdere verloop kennen de lezers uit onze vroegere overzichten. Thans is er maar één middel dat een oplossing kan brengen. Het is de minimum-lopn-wet. Volgens de berichten zou zij gisteren in het La gerhuis worden ingediend. De regee ring had zich de volgende behande ling gedacht, Dinsdag eerste lezing, Woensdag tweede lezing, Donderdag eindbehandeling, Vrijdag, behandeling in het Hoogerhuis, Zaterdag bekrach tiging door den Koning. Bonar Law merkte namens de oppo sitie op, dat waar de maatregel van zoo ernstigen aard was, het de voor keur verdiende, tusschen eerste en tweede lezing een dag tusschenruimte te laten tot overleg tusschen de leden en het inwinnen van het oordeel van deskundigen. De regeering antwoordde, dat zoo mogelijk met de opmerkingen rekening zou worden gehouden. Enkele bladen weten het een en ander uit de wet mee te deelen. Zij zou een bemiddeling zijn tusschen het standpunt van de mijneigenaars en mijnwerkers. Voor alle arbeiders onder den grond zal een minimum-loon moeten worden ingevoerd, terwijl ook aan de mijneigenaars verschillende waarborgen zullen worden gegeven. De minimum-loonen voor elk dis gewoon. Er wordt zoo goed als alge meen gewerkt. De bladen zijn het er over eens, dat het wetsontwerp op de kolenmij nen geen dwangmiddelen zal toepassen. Volgens de „ïimes” kunnen de ver- zoeningsraden in de mijndistricten dienst doen als de raden, waaraan de vaststelling van het minimum loon wordt opgedragen. Naar de „Daily Chronicle” van een lid van het Lagerhuis, van de arbei derspartij verneemt, zal het wetsont werp 17 mijndistricten vormen. De districtsraden zullen een maand tijd hebben om het minimum loon vast te stellen. Wordt het wetsontwerp Za terdag wet, dan wordt het werk Maan dag hervat. Volgens een mededeeling in de bla den heeft de arbeiderspartij uit het Lagerhuis gisterenavond besloten zich in beginsel niet tegen het wetsont werp te verzetten, behoudens een na dere beslissing als morgen de tekst bekend wordt. De unionistische „l^all Mall Gazette” zegt, dat het wetsontwerp alleen een korten wapenstilstand zal brengen. Het moedigt de vakvereenigingen aan tot stakingen in andere bedrijven, teneinde ook daarin een minimum loon te verkrijgen. Het blad had het on eindig beter gevonden, de staking nog een veertien dagen te laten voortdu ren; dan zouden de weerstandsfondsen der mijnwerkers uitgeput zijn. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 19 Maart. Ingekomen is een- missive van den heer Ferf, houdende meedeeling dat hij, tengevolge van zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer, ontslag neemt als lid der Tweede Kamer. De voorzitter wijdt eenige waardec- ronde woorden aan den heer Ferf, die gedurende 20 jaren lid der Tweede Kamer was, en steeds een ijverig aan deel nam in haar werkzaamheden. Bakkerswet. De voorzitter uit den wensch dat de volgende met de behandeling der Bakkerswet zal kunnen worden be gonnen, en noodigt de leden uit amen dementen, welke niet meer in het gewijzigd ontwerp passen, in te trek ken, of door andere te vervangen. V o g e 1 w e t. Bij de hierop voortgezette beraad- Duitsohland. Militaire Ballon verongelukt. De bemande vlieger-ballon van de vestingtelegraafafdeeling te Straats burg rukte zich los van de touweiji, waaraan hij was vastgelegd, en dreqf naar het Z.W. af. Een meegesleepte stalen tros kwam in aanraking met de electrische draadgeleiding, waardoor kortsluiting ontstond. De ballon vloog in brand en stortte bij Rischheim neer. De beide opvarenden, de eerste-luite nants Clover en Roever werden ernstig gewond. Mijnwerkersstakliig. Naar uit Valenciennes gemeld wordt, hadden de mijnwerkers van de drië mijnen in het bekken van Den ai n-, Zondagavond, tegen de beslissing vai|i hun afgevaardigden in, besloten Maanr dagochtend, niet aan het werk te gaan. Dé staking is echter verre van alge- meen. Het besluit tot staking, dat iii het bekken van Denain gevallen is, is genomen tegen de uitspraak van het te Angers gehouden mijnwerkers-cont gres in. In het kolen-gebied van het Nauw van Calais heerscht een zekere onrust! daar sommige groepen mijnwerkers et tot staking willen overgaan. Het bei stuur van den bond van mijnwerkers heeft den arbeiders in een manifeslj aan de te Angers gevallen beslissing herinnerd. In het Loire-gebied is de toestand! geld en nog een aanzienlijk bedrag bovendien. Het spel en de wijn hadden het ge zelschap zoo erg te pakken, dat nie mand bemerkte, hoe Hildegard ’t salon tersluiks verliet. De lucht daar drëigde haar te ver stikken, zij de eenige die nuchter gebleven was, meende onder een gezel schap van krankzinnigen verzeild ge raakt te wezen, en haar «chtgenoot, haar Paul had zich weer laten mee slepen. Wankelend ging zij de trap op naar hare kamer en daar zonk zij op de sofa neer. Juist onder haar was het salon waar gespeeld werd. De luide stemmen van opgewonden menschen troffen haar oor, soms vernam zij een ruw gelachen daar in die hel was haar mangevoelde aandrang oni weer naar beneden te snellen, hem bij den arm te grijpen en met geweld aan zijn verderf te ontrukkendoch zij bleef liggen, het was of al hare lede maten verlamd waren. Te zwak om hem uit het gevaar weg te rukken, gevoelde zij toch al de ellende, die haar man zich zelf en ook haar be reidde. Hoe lang zij daar wel zoo gelegen had wist zij nietdoch het trok hare aandacht, dat het beneden in het salon het macao-spel. Kom hier eens naast] mij zitten en let goed op, dan zal hetj niet lang duren, of ge vindt er ook; genoegen ini Werktuigelijk nam Hildegard plaats, haar man bntweek haar blikken, als] gastheer was hij druk in de weerom] voor kaarten te zorgen en voor meer! wijn daarbij toonde hij een opgewon- den, vroolijk gelaat. Nu begon het spel en de gemoederen werden meer en meer verhit. In den beginne werd nogal laag ingezet, lang zamerhand zette men hooger en de dames waren de ijverigste onder de spelenden. Op Hildegard maakte dit alles een onaangenamen indruk, maar vooral toen zij zag, hoe door den hartstocht voor het spel het gelaat van hare buurvrouw, baronnesse Von Jabionowitsch, geheel verwrongen werd. Zij speelde ongelukkig, verloor het eene goudstuk na het andere, doch dit prikkelde haar nog meer, zij scheen de fortuin te willen dwingen om haar te begunstigen. Om Hildegard bekom merde zij zich reeds lang nietdeze zat zwijgend in haar stoel met bran dende slapen en onuitsprekelijk harte- leed. Graaf Paul had tot dusver gewon nen, maar plotseling keerdé de kans en hij verloor snel al het gewonnen plotseling zeer stil werd en dat er stoe len verplaatst werden. Wat moest dat beduiden Daaromtrent zou zij niet lang in twijfel verkeeren. Het zal ongeveer elf uur in den avond geweest zijn toen een rijtuig, met vermoeide paarden er voor, voor de deur van het zoogenaamde „paleis” te Mislowice stilhield. Een bejaard heer, in een reismantel gehuld, stapte uit, vroeg den toesnellenden bediende naar den graaf en de gravin, en toen de man sprak van „eerst aanmeldon” duwde de heer hem ter zijde en trad met hoog opgericht hoofd het salon binnen, waaruit het luide gedruisch der spelenden hem tegemoet klonk. Graaf Paul zat juist tegenover de deur, hij moest den binnentredende oogen- blikkelijk bemerken. De verschijning van zijn schoonpapa maakte op hem een overweldigenden indruk. Beste schoonpapa, wat een aan gename verrassing! stamelde de graaf met zware tong, terwijl zijn gelaat allesbehalve vreugde uitdrukte. Wel, met uw verlof, laat ik u met mijne gasten bekend maken, voegde hij er zeer verlegen by, toen hij den minach tenden trek op het gelaat van den senator zag, waarmede deze het gezel schap en de geheele omgeving opnam. Die verhitte, opgesmukte dames, die inderhaast neergeworpen kaarten, die op tafel verspreid liggende goudstuk ken en bankbiljetten, naast die ledige en half gevulde champagneglazen zeiden hem alles wat hij verwacht had hier met eigen oogen to zullen aan schouwen. Voor het oogenblik verlang ik alleen te weten, waar ik mijne dochter kan vinden, antwoordde de heer Romer op zeer koelen toon. Zeker, zeker, stotterde graaf Paul. Hildegard was zooeven nog hier... ik zal dadelijk £aan zien... zij zal zeer verheugd wezen. Verder kwam ‘hij niet, de heer Römer drong hem ter zijde met de woorden Blijf alsjeblieft bij uwe gasten, ik zal mijne dochter wel alleen kun nen vinden, en jbij de eerste ©ogen blikken van het wederzien behoeft geen derde tegenwoordig te zijn. Graaf Orlowsky gehoorzaamde als een beknorde schoolknaap, zijne ge wone gevatheid liet hem totaal in den steek; hij voelde den grond onder zijn voeten wankelen, en zijne hoop op hot geld, dat hij van zijn schoonvader wilde leenen, vervloog in rook. GonisciiEdiiiinr. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regeï. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Art. 1 wordt daarna goedgekeurd met 57 tegen 6 stemmen. Aan de orde was daarna art. 2 (verbod van vangen, dooden en ver- koopen enz. van beschermde vogels) licht de heer Rink twee, amendemen ten toe, 1°. om in plaats van „ten verkoop voorhanden”, te lezen „voor handen”, en 2°. om ook te verbieden het voorhanden hebben, te koop aan bieden, verkoopen of afleveren ,van huiden of vlenuels van beschermde vogels. De heer Kooien is van oordeel dat het eerste amendement de wet veel slechter zou maken, want men zou dan ook bij particulieren voorhanden beschermde vogels vogels in musea. De heer Hugenholtz bestrijdt het eerste amendement op ongeveer de zelfde gronden. De heer Pollema bestrijdt het eerste amendement. De heer Teenstra is het in beginsel met het tweede amende ment eens, en hoopt, dat de voor- steller er in slagen zal, het bezwaar te ondervangen, dat de winkels, waar vleugels en vederen voorhanden zijn, bemoeilijkt worden. De heer Lieftinck zet uiteen, dat ’t amendement zeer onpraktisch is. Trou wens men maakt vaak kunstmatig, vederen en vleugels voor hoeden. De heer van Idsinga sluit zich bij PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.21 Idem franco per post 1 .5] Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.5] Idem franco per post1 .9( Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren) 1B) Tevergeefs trachtte zij heimelijk een wenk ,te geven, doch opzettelijk ont week hij haar blik, en enkele minuten later wist Hildegard, dat haar Paul wederom voor de verleiding was be zweken, en dat hij besloten had mede te spelen. Toen verzamelde zij al haar moed en zich tot een der dames wen dende, zeide zij zoo luid, dat alle aan wezigen het konden hooren Zou het niet veel prettiger zijn, wanneer wij met ons allen iets speel den? De heeren verdiepen zich anders zoo in de kaarten, dat zij voor ons geen oog of oor meer hebben, en dat is juist niet zoo aangenaam voor ons, arme dames. Graaf Konsky stemde hiermee in, maar mevrouw Von Jabionowitsch antwoordde Maar, lieve gravin, wat denkt ge van ons Meent ge soms, dat wij tevreden zijn met toekijken Wij spe len natuurlijk allen mee en het zal mij eene bijzondere eer zijn, als ik n mag bekend maken met de geheimen van

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1