Japonstoffen, VERGADËKI\6 VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. INGEZONDEN, Laatste Berichten - - - ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch, Weerbericht Qfficieele Priiscourant - - - - de heeren Hugenholtz en Kooien aan. De minister bestrijdt het amende' ment, dat te kras is. Men kon toch maar niet elke particuliere verzameling of elke verzameling in musea vernie tigen. Wilde de heer Rink zijn doel bereiken, dan moet hij zijn amende ment overbrengen naar het Artikel, dat clandestienen verkoop strafbaar stelt. Ook het tweede amendement heeft een ongetwijfeld goede bedoeling maar gaat te ver. De heer Rink trekt het eerste amen dement in, waarna de heer Kooien als sub-amendement op het nu nog overgebleven tweede amendoment- Rink voorstelde om vóór het woord „voorhanden hebben" in te voegen „ten verkoop". De miester adviseert den heer Rink ook zijn tweede amondemen in te trek ken. De minister moet het beslist ont raden. Nadat de heer Rink het sub-amen- dement-Kooien heeft overgenomen wordt 't aldus gewijzigde anjondement- Rink aangenomen met 83 tegen 23 stemmen. Artt. 2 en 3 worden daarna goedgekeurd. Op artikel 4 (kievitseieren) lichtte de heer van Foreest een amendement toe, strekkende om het zoeken van kievitseieren toe te laten tot 30 April en het vervoeren en verkoopen tot 4 Mei. (Het ontwerp wil het zoeken toelaten tot 25 April en het vervoe ren en verkoopen tot 27 April.) De heer Hugenholtz verdedigde een door hem voorgesteld amendement, strekkende om het zoeken van kievits eieren toe te laten tot 28 April en het voorhanden hebben, vervoeren en verkoopen tot en met 30 April. De heer'Tydeman vraagt of er nu voortaan volledige vrijheid zal zijn om kievitseieren te rapen. De heer Roodhuyzen vraagt den minister, of hier aanleiding was om in te grijpen in een jaren lang be staande volksgewoonte. De minister verdedigt het Regee- ringsvoorstel, dat steunt op deugde lijke adviezen van deskundigen, en door noodzakelijkheid geboden werd. De heer van Foreest wijzigt zyn amendement, zoodat het zoeken toe gelaten tot en met 30 April, en het verkoopen van het laatste raapseltot en met 3 Mei. Nadat de heer Hugenholtz zijn amen dement had gewijzigd, dat het woord tot vervangen werd door de woorden tot en met, nam de minister dat amen dement over, waarna de -heer Yap Foreest zyn amendement introk, en artikel 4 werd goedgekeurd. VRIJDAG 16 MAART 1912. (Vervolg). De heer Jongenburger: M. d. V.Tot zekere hoogte onderschrijf ik hetgeen gesproken is door den heer IJsselstijn, hoewel ik tevens op .den voorgrond wil stellen dat ik wensch mede te gaan met het voorstel van B. en W., zoowel met het oog op de bewoners van deze perceelen, als 01 de gronden welke ik indertijd hel aangevoerd voor mijn advies om niet over te gaan tot onbe;w<mnbaarver- klaring van het perceeprljjton Groe- nendaal, het geval, zoowm door den heer IJsselstijn aangehaald. M. d. V.Het doet eenigszins on aangenaam aan dat er zoo telkens verschil biykt te bestaan tusschen de Gezondheidscommissie en het college van B. en W. Het komt mij voor dat er in die verschillende quaesties niet genoeg practische voeling wordt gehouden tusschen beide colleg Het is toch bekend dat in de com missie deskundigen zitten en omge keerd dat B. en W. door deskundigen worden voorgelicht. Ware het dat in de commissie geen deskundigen zitting hadden dan zou men nog kunnen zeggen dat de commissie niet voldoende op de hoogte was om over den toestand der woningen te kunnen oordeelen, maar er zijn deskundige leden. Mij dunkt, als er meer voeling was tusschen de deskundigen van beide colleges dan zouden wy niet telkens die geschilpunten krijgen. Thans staan Gezondheidscommissie en het college van B. en W. weder vierkant tegenover elkanderde een zegt dat de woningen absoluut niet voor verbetering vatbaar zijn, en B. en W. verklaren precies het tegendeel. Zou er geen mogelijkheid bestaan dat men meer practisch te werk gaat Ik kan niet begrijpen dat,«als 2 des kundigen in een perceel van derge- lijken kleinen omvang komen, zij met elkander niet zouden kannen uitma ken of het al dan niet voor verbete ring vatbaar is. De heer Van Iterson: M.d.V.! Ik kan mij geheel aansluiten bij het geen de heer Jongenburger heeft ge zegd. Uit deze discussie heb ik vernomen dat indertijd aan deze woningen op advies van de Gezondheids commissie en na aanschrijving van B. en Wverbeteringen zijn aangebracht welke zy noodig achtten, en dat die woningen nu door de Gezondheids commissie worden voorgedragen voor onbewoonbaarverklaring. Daaruit maak ik op dat de deskundigen het volstrekt niet met elkander eens zijn dat de deskundigen van de Gezond heidscommissie tot het besluit zijn ge komen dat de door de deskundigen van den anderen kant bevolen ver beteringen onvoldoende zijn geweest. Natuurlijk is het gevolg hiervan dat wij, leden van den Raad, in moeilijk heden komen, dat wij eigenlijk niet weten hoe of wjit. En wanneer wij zien dat zelfs voorstellen van de Ge zondheidscommissie naderhand sanctie vinden bij de God. Staten, dan wordt het voor ons nog moeilijker. Daarom zou ik zeer gaarne wenschon dat er tusschen de deskundigen van weerskanten overeenstemming was of althans voeling gehouden werd. De hoer Nederhorst: Ik kan mededeelen dat er van tijd tot tijd wel degelijk voeluig gehouden wordt tusschen dq, deslrondigen van de ge meente en die van de Gezondheids commissie. Maar men weet het, des kundigen zijn het niet altijd met el kander eens, on dat is hier ook het geval. Als ieder op zijn standpunt blijft staan dan wordt men het niet eens, men moge dan met desknndigen te doen hebben of niet. f De heer IJ s s e 1 s t ij n M. d. V.! Ik wensch voor te stellen de woningen Bleekerssingel Nos. 15 en 16 onbe woonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen 6 maanden. Het voorstel van den heer IJsselstijn wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in behandeling. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer IJsselstijn komt in stemming en wordt met 12 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen: de heeren Prince, Muijl- ijk, v. d. Torren, Broekhuizen, v. d. Velde, de Jong, Nederhorst, Jongen burger, Dessing, Herman, Kolijn en v. Galen. Voor: de heeren IJsselstijn, van Eijk, v. Iterson, Bokhoven, Knuttel en v. d. Ree. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. f Aan de orde Het voorstel om niet over te gaan tot onbewoonbaarverklaring der wo ningen Messemakorssteeg Nos. 2 en 4. Wordt met 12 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor: de heeren Prince, Muijlwijk, v. d. Torren, Broekhuizen, v. d. Velde, de Jong, Nederhorst, Jongenburge: Dessing, Herman, Kolijn en v. Galei Tegen: de heeren I Eijk, v. Iterson, Bokhoven, Knuttel en v. d. Ree. Aan do orde Het voorstel tot het treffen eener schikking met Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente in zake een door dat Ooilege aan te schaffen brandspuit. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot vaststelling der voorwaarden voor de levering van electriciteit aan de gem. Haastrecht. De beraadslaging wordt geopend. De heer van dor Ree: M. d. V. Ik kan mij met dit voorstel, waarvoor ik in de eerste plaats de Commissie van bijstand in het beheer der Ge meente-Lichtfabrieken, en voorts de Directie en het College van B. en W. mijn dank betuig, zeer wel vereenigen. Er is echter óón ding, dat mij tegen gevallen is, namelijk de prijs, dien Haastrecht zal betalen. In het in de stukken genoemd tarief lees ik dat de prijs voor 60000 Eenheden zal zyn 4 cent per rEenheid. Dien prijs ha*d ik gaarne iots hooger gezien. Ben ik wel ingelicht dan wordt in dergelijk geval door j andere gemeenten ook hooger tarief! toegepast. Ik had dils gaarne gezien dat de Commissie gekomen was met prijzen, die iets hooger waren geweest dan thans het geval is. Ik zou ook willen vernemen van de Commissie of met de thans voorgestelde prijzen nog eenige winst te maken is. De heer van Galen: Het ver heugt mij dat de heer van der Ree zich in het algemeen jnet dit voorstel kan vereenigen, al heeft hij eenig bezwaar tegen den lagen prijs. Inderdaad, de prijs is niet hoog, maar de Commissie heeft wel degelijk overwogen dat, wil de zaak eenige kans van slagen hebben, wij natuurlijk met de billijkste pryzen voor Haas trecht voor den dag moeten komen. Vandaar dat de prijzen gesteld zyn zooals nu het geval is. Men vergete niet dat Haastrecht bovendien moet betalen de rente en aflossing van <^en kabel, die van Gouda daarheen gelegd zal worden, dat het zal moeten zorgen voor het verdeel- net, voor de administratie, enz. wat alles nog belangrijke kosten zal mede brengen. Dat heeft de Commissie ook gemeend in aanmerking te moeten nemen bij de bepaling van den prijp der eenheden. Wat nu aangaat de .vraag of er voor onze centrale nog eenige winst in zit, wanneer er verlies in zat zou den wij het voorstel zeker niet gedaan hebben. De pfyzon zijn ook daarom zoo laag gesteld omdaLdaardoor onze! algemeene productiekosten natuurlijk ook minder worden. Dat is het grootel voordeel voor de centrale. Ik meen hiermede den heer van der Ree voldoende te hebben beantwoord De heer van dor Ree: Ik dank den heer van Galen voor zijn nadere toelichting van het voorstel, waarmede ik mij nu geheel kan vereonigen. De beraadslaging wordt gesloten Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel om niet een renteloos voorschot doch eene bijdrage „a fonds perdu" te verleenen voor den aan leg der lijn GoudaBoskoopAlfen. De Voorzitter: B. en W. wen- schen hun voófstel zoodanig aan te vullen, dat de te verleenen bijdrage ad f 40000 zal worden uitbetaald bin nen 3 maanden na het in exploitatie brengen van de lijn. Het aldus gewijzigd voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd). Diefstallen aan* het Centraal-Station. In den laatsten tijd kwamen bij do politie herhaaldelijk klachten in over vermissing van voorwerpen en geld, uit pakken welke van het Centraal station te Amsterdam uit verzonden waren of daar waren aangekomen. Die klachten betroffen zoowel gewone als postpakketten. Zaterdagavond nu werd een arbei ders der H. IJ. S. M. gearresteerd, die in het bezit werd gevonden van een pak sigaretten en een doos met sj es, w^lke uit pakketten gestolen waren. - Die arrewtatie ging als volgt,in haar werk Een ander arbeider vond achter een der spanten van het station een pak, dat daar vermoedelijk verborgen was. Hij stelde een hoofdbesteller van de posterijen van de vondst in kennis en deze ried hem aan, het pak te laten liggen, doch er op te letten, wie het weghaalde. Aldus geschiedde en even later verscheen een arbeider der II. IJ. S. M., die het pak meenam en er het centraal-station .mee verliet. Hij werd achtervolgd en op het Stationsplein door de politie gearresteerd. Het pak, dat sigaretten bleek te bevatten en een doos met sigaretten werden in zijn bezit gevonden. Deze arrestatie in verband met sta tionsdiefstallen werd hedenmorgen door een tweede gevolgd, ditmaal van een postbesteller van het bureel pak- ketpost aan het Centraal-Station. De verdenking rustte reeds eenigen tijd op dezen beambte en hedenmor gen Hop hij dan ook in den strik, dien men hem gespannen had. De bedoelde besteller had de wacht bij een kar met postpakketten, die op het tweede perron ih den trein naar Enkhuizen van 6.38 moesten geladen worden. Na de komst van den postcon- ducteur van bedoelden trein werden de pakketten ingeladen. Even later ver schenen een, jnspecteur van politie en een rechercheur, die zich verdekt op gesteld hadden. Zij vroegen den postconducteur een paar der pakjes terughet bleek dat eenig geld en voorwerpen 'uit deze pakjes verdwenen waren. Het geld en de voorwerpen waren van te voren gemerkt; de pakjes waren dan ook Slechts gefingeerde pakjes en alleen bij de andere gevoegd om een eventueelen dief te kunnen betrappen. De bestel ler, die de wacht bij de pakketten had gehad, werd aangehouden. De ge merkte geldstukken én voorwerpen werden bij fouilleering in zijn bezit gevonden. De aangehoudene, die bekende, 'is een jongeman, die reeds een paar jaar by de posteryen in dienst was. Onder zocht wordt thans of hij zich aan meer diefstallen heeft schuldig gemaakt. Aan de artillerie-inrichting aan de Hembrug werden gisteren proeven genomen met schieten. Terwijl een sergeant-scherpschutter hiermede be zig was, weigerde een patroon, die ech ter ontplofte, toen ae grendel werd losgemaakt, met het gevolg 'dat de sergeant het schot in de hand kreeg, waardoor dit lichaamsdeel ernstig ver wond werd. Branden. Op Fellenoord te Woensel zijn twee woningen afgebrand, bewoond door de Reumaux en de wed. Tomassen. Niets kon gered worden. Te Oss verbrandden eenige kla ver- en hooimijten der firma Welten. Op den bodem der zee. Zooals uit de berichten gisteren is gebleken, bevonden zich aan boord van het vergane stoomschip Oceana groote hoeveelheden goud en zilver, die door bankiers en kooplieden te Londen tor vereffening van verbintenissen naar Britsch-Indië waren verscheept. Het goud vertegenwoordigde een baarde van ongeveer 200.000 en het zilver een waarde van 550,000.v Beide be dragen zijn door assurantie gedekt, zoodat de verschepers geen schade zul len lijden door het teloor gaan van die hoeveelheden edele metalen. Wel drei gen er echter moeilijkheden voor hen te ontstaan door de mogelijkheid, dat zij zekere contracten niet zullen kun nen naleven; Ofschoon de assurantie een verschepen kail beschermen tegen verlies van het verscheepte muntma- teriaal, kan zij dat metaal niet op de plaats, waar het zijn moet, te voor schijn roepen. Voorzoover het goud betreft, zouden, naar de Standard opmerkt, de bankiers die gewoonlijk dat metaal verschepen, een overeenkomstig bedrag in Egypte kunnen koopen, zoodat het nog op het oogenblik in Britsch-Indië zou kunnen zijn als waarop het goud van de Oce ana daar zoa zijn afgeleverd. Maar met het zilver is het anders. Het stoomschip had, zooals gezegd, het buitengewoon groote bedrag van £550,000 van dat metaal aan boord, en wel doordat er op 6 April in een aanzienlijke settle ment te Bombay moet worden voor zien. Onder gewone omstandigheden zou die zending daar juist vóór noemden datum zijn aangekomen, door het vergaan van het stoomschip zal het nu wel haast ondoenlijk zyn om van Londen een nieuwe zending te doen, die nog tijdig ter plaatse van bestemming'kan aankomen. Natuurlijk zou men, wanneer te Marseille een ichip gecharterd kan worden om de mail over te nemen, hot zilver over land daarheen kunnen sturen, maar het is daarbij niet gemakkelijk om zoo maar even de hand te leggen op een half millioen pond sterling in zilver, .zelfs in een markt als de Londensehe. Intusschen zal veel afhangen van den aard der contracten, die er op den markt van Bombay zijn gesloten. In dien het aankoopen betreft voor de rescontre, zullen de verkoopen van het metaal wellicht gecornerd worden, terwijl wanneer, gelijk, nu en dan ge schiedt, de aankoopen geschied zijn om werkelijk zilver te laten uitkomen, de verkoopers een redelijken termijn zul len kunnen bedingen voor de afleve ring, daar zij hun contract in zooverre zijn nagekomen, dat het metaal wer kelijk door hen verscheept is. Onvoorzichtigheid met schietgeweer. Aan de groote wetering te Terwolde wilde gisteren zekere H. J. met een buks een kraai schieten. Het vuurwa pen ging plotseling af, toen de loop nog naar zijn lichaam was gekeerd. De kogel drong in de longen door. Hij werd naar het ziekenhuis te Twello overgebracht. Zijn toestand is niet bui ten gevaar. Bij een huwelijksfeest te Meteren (Tielerwaard) werd er door eenige feestgangers volgens gewoonte dapper op los geschoten, bij wijze van vreug de-uiting. Een der schutters wilde eens op een geweldige wijze hulde brengen aan iet jonge paar en meende dat niet beter to kunnen doen dan door het geweer zeer overdadig met kruit te aden Het geweer vloog uit elkaar en de schutter werd zeer ernstig ge wond. Voor de omstanders, onder wie veel medehuldebetooners, liep het gelukkig goed af. (Geld.) GOUDA, 20 Maart 1912. Uit een bodewagen staande bij den stal van den heer Erberveld zijmeenige borstels benevens een kan met sterken drank ontvreemd. De poHtie is er in geslaagd de dader op te sporen en ïeeft tegen dezen, zekere K. alhier, proces verbaal opgemaakt. Maatschappij van Nijverheid. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de heer J. H. W. Leliman Bouwkundig ingenieur op Dinsdag 26 Maart in de groote zaal der Sociteit „De Róunie" een voordracht houden over Oytsiering van Stad en Land welke zal worden opgeluisterd me/ lichtbeelden. Het Stbl. n° 103 bevat een Kon. besluit van den 12den dezer, tot vast stelling van een reglement voor de scheepvaart ter beveiliging van de be weegbare spoorwegbrug over <jo Gou we bij Gouda in den Staatsspoorweg van Utrecht naar Rotterdam. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering) In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uit spraak plaats gehad o. a. in de vol gende zaak Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, die meerdere scha deloosstelling weigerde, aan A. deK., hulpzager-houtzagerij te Gouda, is toe gekend eeno rente van f O.lO'/a per werkdag naar 15 pet. invaliditeit, ter zake van een ongeval waardoor hij twee leden van den rechtermidden- vinger mist. De Centrale Raad ver nietigde de uitspraak, behalve voor zoover daarbij is vernietigd de be slissing der Bank, en kende getroffene ingaande 22 Mei 1911 eene rente toe van f 0.07 per werkdag naaf 10 pet. invaliditeit. Vereeniging tot bestrijdifig der Tuberculose. Gisterenavond hield de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Gouda in de bovenzaal van het Café „Het Schaakbord" een algemeene edenvergadering. De voorzitter, do heer Dr. P. J. A. Levedag opende de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering werden gelezen, welke werden goed- kourd. v Door den Secretaris werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, evenzoo deed de Penningmeester reke ning en verantwoording van het door hem gevoerde financieel beheer. Het jaarverslag, waaraan wij reeds vroeger een en ander ontleenden, werd onder dankzegging goedgekeurd. Tol leden der Commissie tot nazien van de bescheiden van don penning meester werden benoemd de hh. van de Vegt en van der Werff. Door den heer van Meurs werd rapport van accoordbevinding uitge bracht namens de Commissie, die op de vorige jaarvergadering was be- noem$ tot nazien der rekening en ver antwoording over 1910, waarna door genoemden heer werd voorgesteld onder dankzegging voor zijn accuraat beheer den penningmeester décharge te verleenen. In de bestuursvacatures werden de leriodiek aftredende leden, de dames 3runsde Vos, HoyngBruns en de heeren Dr. Beijers en Dr. Hoffman herkozen. Door den voorzitter werd nog mede gedeeld dat de werkzaamheden der enquètrice, Mej. Ouweleen wegens on gesteldheid, worden waargenomen door\Mej. Luinenga, dat door een on geval de heer Dr. Idenburg te Delft verhinderd was de aangekondigde lezing te houden, doch dat in diens jlaats Dr. Willemse van 's Gravenhage ïetzelfde onderwerp zou behandelen. Voorts vestigde de voorzitter er de aandacht op dat de verkoop der Tuber- culose-bloem dit jaar zal plaats Ijebben op 22 April, daar de 21ste op Zondag valt. Met het oog op de geringe inkom sten uit contributie, verzocht de voor zitter deze zooveel mogelijk te ver- hoogen en het aantal contribueerenden uit te breiden. Na een korte pauze ving de heer Dr. Willemse zijn lezing aan over Bestryding der Tuberculose in het gezin". Dr. Willemse begon zijn lezing met te zeggen dat de tuberculose niet hetzelfde is als de tering, hoewel dit in 't algemeen in den volksmond zoo wordt genoemd. De tering is een ziektetoestand, die niets anders is dan een gevorderd tuberculose-prooes. Achtereenvolgens ging de spreker de verschillende oorzaken na der tu berculose en' kwam daarbij tot het resultaat door Prof. Koch in 1882 bereikt, tot de ontdekking der tuber kelbacillen. De tuberculose treedt op zoowel in wendig door aantasting dar verschil lende organen en weefsels, als wel uitwendig in welk geval deze ziekte bekend is onder den naam lupus. Spr. wees op tal van voorbeelden dat de tuberculose besmettelyk is zoo wel op dieren onderling, zoowel als op menschen, die met elkander ver- keeren. De besmetting gaat niet over van dier op mensch. Hoewel' Rofkoch zelfs niet vreesde vóór besmetting door mèlk en vleesch van besmette dieren door menschen te doen nutti gen, achtte spr. het met vele autori teiten zeer gowenscht de melk tot 70° te verhitten en vleesch uitsluitend ge steriliseerd te gebruiken. Spr. achtte de tuberculose geen er felijkheidsziekte. Echter het is natuur lijk dat een kind van tuborculeuse ouders minder weerstandsvermogen heeft dan een krachtig kind van ge zonde ouders. De besmetting is echter voor bmde mogelijk, al is de kans voor de eerste grooter dan voor de tweede. Dat deze ziekte oen groot aantal slachtoffers maakt blijkt wel daar spr. verklaarde dat wel 2/3 der menschen tubereulous zijn. Jaarlijks bezwijken over de geheele wereld wel 3 millioen menschen er aan, waaronder volgens de statistiek in Nederland alleen per jaar 10.000 slachtoffers vallen, Door welke verschrikkingen ook een land wordt geteisterd, aardbevingen overstroomingen, oorlogen, do tuber culose maakt altijd meer slachtoffers. De tuberculose treed niet ep^iflemisch op als andore besmettelijke ziekten, doch is een stationaire ziekte. Daar om is het zoo noodig dat er groote bekendheid wordt gegeven aan de middelen tot bestrijding daarvan. Er moet worden gewaakt dat de tuber kelbacillen niet bij den mensch kun nen binnen dringen, dat het persoon lijk weerstandsvermogen moet worden versterkt en dat lijders aan die ziekte zoover worden genezen dat door hen geen bacillen meer worden afgestaan. Reeds op de volksschool kan door onderricht in de gezondheidsleer veel worden gedaan. De kinderen moet worden ingeprent dat reinheid frissche lucht groote factoren zijn voor hot behoud van een gezond lichaam, Infectie der kinderen in het gezin en op school moet worden, vermeden De voeding dor pasgeborenen moet natuurlijk zijn. Ook de volwassen mensch moet zorg dragen dat zijn voedsel voldoende voedingswaarde heeft tot instandhou ding van het lichaam. Spr. wees er vooral op dat er veel te weinig paar- denvleesch wordt gebruikt. Naast goede voeding is noodig een goede woning, waar licht en lucht kan binnenkomen. Alcohol-gebruik noemde spr. op den duur beslist na- deelig voor het lichaam. De kleeding moet zijn doelmatig en van porouse stof. Spr. verklaarde dat slechts weinig gevallen van tuberculose ongeneeslijk behoefden te worden verklaard. Verder wees spr. op de verschillende vereenigingen die den strijd tegen de tuberculose hebben aangebonden. Ook wees spr. op de succesvolle behandeling door middel van onder- handsche tuberculine-inspuitingen, een uitvinding a/an Rofkoch te danken. Na de behandeling zooals die tegen woordig wordt toegepast verklaarde spr. dat het sterftecijfer c.a 50% is teit voor het aanvragen der vergun ning zorg draagt en dat in dit geval het verzuim door dezen is begaan. Echter heeft de heer K. de verant woordelijkheid daarvan op zich ge nomen. Op de vraag van den Kantonrech ter of het bestuur der Sociëteit, daar dit verzuim blijkens het proces-verbaal meermalen is begaan, daarop reeds was gewezen, antwoordde de verbaU- sant dat wel den bode daarop gewe zen was, niet alleen in dit geval, doch ook met betrokking tot andere voor tellingen, ook door anderen dan door den verbalisant. Het O. M. waargenomen door mr. "Wolffson, de overtreding bewezen achtend, stelde daarop den eisch van 3 boete, sub. 1 dag hechtenis. Als raadsman van den gedaagde trad op Mr. F. H. Kranenburg. Plei ter maakt bezwaar tegen do conclusie van het O. M. Een feit is het dat de bode gere- *eld de aanvrage doet en daarom was iet bestuur ten hoogBte verbaasd dat voor den bewusten avond geen ver gunning was gevraagd. Dit is een verzuim geweest. Het bestuur heeft nooit ontdekt dat zulks reeds vroeger "Waar deze resultaten zijn, daar moet zijn grooten geldelijken steun om het werken dier vereenigingen, door mid del van enquètrices zooveel mogelijk te bevorderen. Door middel van eenige lantaarn plaatsjes gaf Dr. Willemse ten slotte pen toelichting op het gesprokene. De voorzitter dankte daarna' den Spreker voor diens belangrijke rede die een duidelijk beeld had gegeven van de ontwikkeling der tuberculose, waaruit bleek dat Dr. Willemse, die zoo op het onverwachts de plaats van Dr. Idenburg had ingenomen, zijn onderwerp volkomen beheerscht. De voorzitter dankte ook voor de attentie om onder de beelden ook de Goudsche Lighal te hebben geprojec teerd. De vergadering werd daarop ge sloten. Kantongerecht. In de hedenmorgen gehouden zit ting van het kantongerecht, waarin door ongesteldheid van den kanton rechter Mr. Hengeveld, diens plaats werd ingenomen door den plaatsver vangend kantonrechter Mr. Schim van der Loeff, werd behandeld de zaak tegen den heer H. Knuttel, die als voorzitter der Sociëteit Ons Genoegen zonder vergunning van de poHtie' op 11 Febr. jl. in een lokaUteit dier So ciëteit een Bioscoop-voorstelling had doen houden, die voor het publiek tegen betaling toegankelijk was. De onder-inspecteur van poHtie, die proces-verbaal inzake deze overtreding had opgemaakt, verklaarde dat de voorzitter dier Sociëteit hem had «ld dat de bode der Socie- broodbakker A. v. Buuren een stomp het gezicht te hebben toegebracht. Bekl. was kwaad geworden, omdat B. hem met zijn wagen den weg versperde. Eisch wegens mishandeling f 5 boete subss. 10 dagen hechtenis. Bevestigd werd een vonnis dd. 25 Jan. van den kantonrechter alhier, waarbij W. J. v. W., 45 jaar, slachter alhier, ter zake van drie overtredingen van de visschery wet, te Gouderak ge leegd, werd veroordeeld tot driemaal 12 boete subs, driemaal 10 dagen hechtenis. Pleiter komt er tegen op dat de heer K. als voorzitter der Sociëteit de be wuste bioscoop-voorstelling had doen geven. Die voorstelling ging uit van de Sociëteit als geheel, de Sociëteit had dus de vergunning moeten vragen. Het is nu de vraag of het moet wor den beschouwd dat op de heer K. q. q, de verplichting rust die vergunning aan te vragen. Pleiter meent dit op grond van arresten van den Hoogen Raad ont kennend te moeten beantwoorden en concludeert dat aangezien de voorzitter niet is de aansprakelijke persoon, deze moet worden ontslagen rechtsvervol ging, subs, vrijgesproken.' Naar aanleiding hiervan verzoekt de ambtenaar den Kantonrechter te ge lasten dat de beklaagde in persoon zal verschijnen tot het intrekken van zijn verklaring van aansprakelijkheid. Heden over 14 dagen zal dan door het O. M. een nadere uitspraak wor den godaan. De andere behandelde zaken en de uitspraken der vorige zitting verschij nen in het volgend nummer. Waddinosveen. Zondag zal de heer J. L. G. Lindeman, prop. te Leiden zijn intrede by de Remonstr. Gemeente doen Boskoop. Gistermiddag had er nabij de Halveraak onder deze gemeente, alwaar de rivier de Gouwe zeer smal is, pen ongeluk plaats, toen oen der stoombooten van de Volharding aldaar een geladen tjalkschip passeerde. Door de dijning raakte de schipper het roer kwijt, met dat gevolg dat het schip tegen de kant sloeg en op de plaats zonk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door een en ander wordt de passage ten zeerste belemmerd en zal voor spoedige opruiming worden zorg dragen, Woerden. Hier t<^ stede is een ver eeniging gesticht tdr bevordering van het vrij zinnig godsdienstig leven het voorloopig besthur bestaat uit de heeren ds. G. Muntqn, V. K. Bekking en mej. J. v. d. Gri\t. RECHTBANK TE KÖTmtDAM, S traf zitfci n w De agent van politie M. Lunenburg te Gouda, arresteerde aldaar in den nacht van 18 op 19 Februari een per soon, dien hij op het plegen van een strafbaar feit betrapte. De niet ver schenen beklaagde W. S., werkman Gouda, verzette zich tegen de over brenging van den arrestant en greep den agent aan, die genoodzaakt was den gearresteerde los te laten. Boven dien schold S. den politieman voor smeerlap uit.( Het O. M., waargenomen door Steenberghe, requireerde wegens derspannigheid en beleediging van ambtenaar, zes weken gevangenisstraf Bevestigd werd een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij C. H., 46 jaar, losse werkman te Gouda, werd veroordeeld tot drie dagen hech tenis en plaatsing in een rijkswerk inrichting voor den tijd van een jaar, wegens openbare dronkenschap, bij herhaling. De 40-jarige broodbakker J. D. te Krimpen a./d. Lek, bekende op 17 Febr. te Krimpen a./d. IJssel, den Buiten verantwoordelijkheid der Red. M. de Red. Mogen wij een kleine ruimte in uw geacht blad verzoeken, naar aanleiding van het ingezonden schrijven van de H. II. C. 0. v. d. Bergh d.d. 15 dezer. Bij voorbaat onzen dank. De vereeniging Weduwenzorg stelde zich bij de oprichting op het juiste standpunt dat alle Militairen Kame raden zijn, en dat zij allen aanspraak meenen te mogen maken om ter wille de diensten door haar aan den Lande bewezen, ook hunne weduwen den strijd om het bestaan te doen verlichten Dat zij daarom steunden op le. Medewerking, van alle kame raden 2®. Op steun van cle meergegoeden onzer medeburgers en 3°i Vooral op steun van rijkswege. Moge het schijnen waar te zijn dat de subsidie niet is verleend omdat de Indischo Militairen in de vereeniging zijn opgenomen. Zeker is het dat er kentering komt, en wij blijven ver- meenen dat juist do Indische Militair het eerst recht heeft op dien stonft. Dat zij in den dienst niet huwen strekt hun deels ter eere en is deels het noodzakelijk gevolg der maatre gelen door land- en legerbestuur ge nomen. Wij kunnen dit hier niet nader uit oen zetten om niet te veel ruimte te vragen, ieder die het Indische leger kent weet het. Dat er kentering komt kan het Hoofdbestuur van Weduwenzorg beter beoordeelen dan de IJ. H. v. d. Maaden c. s. en wij achten het onverdedigbaar dat de Goudsche Heeren eene splitsing beproeven welke wij onkameraadschap- pelijk achten niet in het belang der Weduwen en vermoedelijk uitloo pend op fiasco. 1 Dat hunne actie 1 schadelijk werkt ten opzichte van hen die anders ge negen zouden zijn Weduwenzorg te steunen is een uitvloeisel eene bewe ging welke wij niet nader qualificeeren, Hoogachtend, MAAS, Voorz. KROÖK, Secr. JANSEN, Red. orgaan W. zórg, R'dam, 19 Maart 1912. Bij de eerste conclusie maakte de heer van Doorn (u.l.) een enkele op merking. Adressant was vervallen ver klaard van den militairen stand en niettegenstaande dat was de militaire straf aan hem voltrokken. Spr. vroeg de regeering te voorkomen dat derge lijke moeilijkheden zich weer zullen voordoen. De minister van Justitie i merkte op dat iemand die vervallen verklaard wordt van den militairen stand, de straffen "hom tijdens zijn verblijf in het leger opgelegd onmiddellijk wof- den uitgevoerd en de overige straffen aan hem, als burger worden voltrok ken. De zaak komt alleejn hier op neer of de man te veel straf heeft ndergaan of niet, maar niet is de vraag welke soort van straf hij heeft ondergaan. 1 Bij de tweede conclusie vraagt de heer Bogaardt het rapport in zijn heel te doen drukken en ronddeelen opdat het tot een vruchtbare bespre king kan strekken bij de Indische be grooting. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt zeide, dat er sedert 1910 gelegenhoid heeft bestaan de stukken te lezen. Bezwaar tegen drukken heeft de Minister niet, m»ar nut ziet de minister er niet in. Besloten word het rapport te laten drukken. V o g e 1 w e t. Aan do orde was daarna de behan deling der Vogelwet. Bij art. 5 (rapen van eieren van meeuwvogels) heeft de heer Hugen holtz een amendement voorgesteld, strekkende om to bepalen dat steeds vergunning kan worden verkfej voor het rapen. De heer Hugenholtz (s. d.) verde digde dit amendement. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Aan de orde waren de wetsontwer pen Naturalisatie van E. Neubauer en 6 anderen Naturalisatie van M. A, Hauer en 6 andèren Aanvulling en wijziging def bepalingen omtrent de heffing en de verzekering der invoer rechten en accijnzen Verhooging van het Vilde hoofdstuk B. -der Staatsbe- grooting voor 1911 (Aankoop gebouw voor den dienst der belastingen Delft)Vaststelling van het slot der rekening van 4e koloniale uitgaven ontvangsten voor Cura9ao over 1908 Vaststelling van het slot dei; rekening van de ontvangsten en uitgaven voor Nederlandsch-Indië over 1908 en volgende Conclusiën het Verslag der Commissie omtent de inlichtingen op het adres van G. Klooster, vroeger ge detineerd in de strafgevangenis te Leeuwarden, betreffende zijns inziens onwettige gevangenhoudinghet Ver slag der Commissie omtrent de In lichtingen op het adres van H. W. Couperus, gewezen O. I. ambtenaar te, Batavia, houdende verzoek om rechts herstel en houdende critiek op gevangeniswezen in Nederlandsch- Indië de Verslagen der Commissiën omtrent de inHchtingen op de adi van D. Hoek, conducteur der brieven malen, te Zwolle, houdende verzoek om meerdere vergoeding vóór verhuis kosten en G. C. Scholten. adsistent ten postkantore te Arnhem, houdende verzoek hem te herstellen in het ge not zijner voUe jaarwedde. Al deze wetsontwerpen werden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd, terwijl de conclusiën onder dankzeg- fing aan de betrokken ministers, wer en aangenomen. Oostenrijk-Hongarije. De „Neue froie Presse" vermeent, dat hier niets bekend is" van een toe- komstigo verloving van den ex-Koning Manuel van Portugal met prinses Elisabeth van Braganza. De familie Braganza, die doorgaans teSoebenstein resideert bij Weenon, reist thans in den vreemde. Rusland. Weenon, 15 Maart. De „Neue freie Presse" deelt mede, dat de nieuwe Russische gezant te Constantinopel, de Gier8, heden Bukarest verlaat, waar hij tot nu toe Rusland heeft vertegen woordigd, ten oinde zich naar St. Petersburg te begeven, waartoe de Czaar hem geroepen heeft. De staking in do Bouwvakken te 's Gravenhage. Het aantal niet-arbeidende werklie den neemt toe. De stakers trekken in een grooten troep langs de bouw werken waar nog gewerkt wordt, Dientengevolge leggon vele werkwil ligen het werk neer. Op sommige werken zijn wel metselaars doch geen opperlieden te krijgen, op andere omgekeerd. Daardoor is voortzetting van den arbeid op deze karweien on mogelijk en tijdelijk onslag, daarvan het gevolg. Bij het thuis brengen van werkwil ligen door stakers op de Paul Kru- gerlaan moest de poHtie de sabel trek ken tegen de opdringende menigte. Er vielen echter geen klappen. Mijnwerkersstaking. St.-Petersburg 15 Maart. 8000 werk lieden in een mijn van de Lenagroe- ven (Oost-Siberie) hebben gestaakt. Met het oog op de dreigende houding der stakers, zijn troepen naar streek gezonden. De moord te Beek. Gisteren is na verhoor, inzake de kindermoord te Beek aangehouden de broer van vrouw Hartjes, zekere Bosch, tegen wien men reeds onmid- delijk na den moord verdenking had Deze Bosohjs gevankelijk naar Arn hem overgehracht. •De Tooneelspeler Wensma overleden. Men seint ons uit Amsterdam De tooneelSpeler Wfensma is heden overleden. Vorige Koers. 80 Koers van beden- 80% 90 89% 64 100% CO 87% 93% 92% 87% 86% 46 00 O tfi. 00 O 58%. 68% een groote kenze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, het KoninkUjk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.9 te Horta, laagste stand 736.6 te Stor- noway. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige later tijdelijk afnemende zuidwestelijke t. zuidelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnHjk regen buien, zelfde temperatuur. Elfectenhandel teA instnrdani 20 MAART 1912. Staatsleeuiueen Ned.-Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet: Oostenr, Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr., Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie*^ pet Japan. Obl, 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. - 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Creillet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting& Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet liistell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Üandel-Mij. C.v.A Mynlmuw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. MijvtotExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Trausp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marinq Cy. afgest. Pref. A'. TabaK-Ondernem ingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-ItaHaan.- Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen, Amsterdam.Aand.3pct Hongarije. TheLs-Re- giüirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 3%3% pCt. Nat. Staatsf. lager, Buitenl. soorten ietB beter vooral Russen, Culturen kalm, Petroleum zwakker, Mijnen lager vooral Redjang Lebong, Rubbers ta- mel. omzet, Amerikanen iets flauwer, vooral Steels, Amalgamated en Eries. 212 54% 66% 77% 77%. 26'/, 26% 68%. «8%. 217 321'/, 188'/, 66% 216% 321% 60 404 67% 389 68% 159'/, 167 496 493 485 180'/, 180 120 20'/, 21'/, 109% 108% 15 I 40 4%, 11'/, 84'/ 84% 97'/ 97% 633/ 185'/ f100.- f - 98'/ 98% 37 1703/ 7'/ 30%, 170'%. 7% t 100'"/, s 100%. t. 153' i

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2