ISEL [ITS, a and el. ires: BHT 4 Vrijdag 22 Maart 1012. No. 11823. 50e Jaargang. FEUILLETON. 2>® stem óes tSloeós. LA. WARENHUIS, Spnislr. Deo Haag. Gouda. en Heem Feestdagen. a Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. MILITIE. Telefoon Interc. 82. XTie-cLWS- voor G-o-cud.su en Oxxustxoloezx- Verschynt dagelijks ris ia behalve Zon en 0.10 zakboekje of pas- jrkrijgen ,i„4 DIEST. aflevering. 18) de deur achter Broskowitach an Zn., Gouda. D. z. mdermeel voederkoaten 40 en kilo HOOGEN. v. ABB- PRIJS VAN HET ABONNEMENT:* Per kwartaal Idem franco per post Alle Luxe- en Huish. Artikelen. rte doen zulk Kanaries 3, en */i Hter v hute doelt k verlichten. ■IBffJ JVEIJLITTE- Vrijstelling wegens Kostwinnerschap. 'EIT IN s ffDANTZIG, SLAVERNIJ -ordt te niet ght het hub •U, muren, »r en door ia Sunlight 'oordeeligBte Rénnieu 8 utir, leid dep. Gouda nieur J. H. W. nonie” 8*/2 nui, ig der Kon. Ned. ■Onderofficieren, Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis staan, zou ik hem dan nu verlaten, zoodat hij nog meer afdwaalt Neen papa, dat zult ge van mij niet ver wachten En bovendien, voegde zij er met bekoorlijken glimlach aan toe, bovendien heb ik hem lief, ondanks al zijn gebreken! God gave, dat hij eindelijk be sefte, wel een schat voor hem de liefde is, sprak de senator met oen zucht. Het plan voor de reis naar Ham burg werd nader besproken. Hildegard verklaarde beslist, dat haar verblijf in hare geboorteplaats ten huize van haar vader haar zeker geen goed zou doen, als Paul niet meeging en dus alleen hier bleef. Zoo stemde de heer Romer er eindelijk in toe ook zijn schoonzoon bij zich te noodigen hij deed dit alles terwille van zijn dochter. Graaf Orlowsky keurde alles goed hij stelde zich het verblijf te Hamburg als een aangename afwisseling voor en misschien gelukte het hem nog door zich aangenaam voor te doen, den ouden heer af te brengen van zijn voor nemen betreffende de verandering van zijn testament. Werd het testament veranderd, dan zou het zeker ten na- deele van hem zijn. De dag van het vertrek was be paald, de koffers stonden gepakt en Hildegard verheugde zich reeds in het Genoegen”, Ned. ■HückAuf”. Reeuwijk 10'/j Zeilvereniging idering. en Woningtoez. iderstandsoomm verseelvoer) 13 en */2 kilo PRIJS DER" AI>\ ERTENTlt.N: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aange wezen gemeenteambtenaar, bij voor keur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in»hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zon der dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder ze kere voorwaardenIndien twee of meer broeders, die geen recht op vrij stelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootero helft vnjjgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbe- doelde roden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschre vene tusschen 10 en 18 Juli ter secre tarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij over eenkomst, op dezelfde wijze als hier voren omschreven is onder „Broeder dienst”, doch voor dit geval moet hot opmaken van een sehriftelijke over eenkomst en het geW»van een schrif telijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschie den in de maand Juli. De redenen van vrijstelling moeten bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrij stelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak moet worden gedaan. Gouda, den 21 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. broeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2°. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder 1°. bedoeld, wor den, voor zoover de reden van vrij stelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen -tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuig schrift, onder 2°. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aan vraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 29 Maart a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getui gen, die meerderjarige mannelijke per sonen moeten zijn, van wie kan wor den aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene be- hoor.tr voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst wor den verleend, dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitge maakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aan wij zen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderja rigen moeten voor zulk een overeen komst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten wmethode. >edor fabriek 3IA. Enkhuizen. ,ar bij HH. Wijdstraat. VVteerstaLj^ Hij was slechts een onbemiddeld handelsman, hij had reeds groote ver liezen, door geldleeningen van voor name jonge heeren, geleden, hij had zelf ook voor vrouw en kinderen te zorgen, enz. enz. Genoeg, genoeg, sprak de heer Römer om den .man in zijn woorden vloed te stuiten, en daarop zich tot zijn schoonzoon wendende, vroeg hij Is deze wissel echt Erkent ge deze vordering als gegrond Paul wierp een blik op het ver- wenschte papier en zonder den senator aan te zien, antwoordde hij op doffen toon De wissel is in orde. Kalm, alsof de zaak hem geheel onverschillig was, betaalde de oude heer aan Broskowitsch de som gelds, klein vermogen uit at toen naar de deur en Vrijstelling van den dienst wegens iegen vrijwilligen dienst, broederdienst of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ten aanzien van vrij stelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde rede nen het volgende geldt Eigen vrijwilligen dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen; die nog dienen of wier verbintenis nog.loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrij stelling, indien dit niet reeds bij do inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secre tarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag, 26 Maart a. s., des voormiddags tus schen 9 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het op vragen en het indienen van de ver- eischte stukken. Medebrengen van poort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de „grootere” helft wordt vrij gesteld. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd 1°. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of half- in den nood, doch de senator wees hem koel terug. Wat ik gedaan heb, deed ik ter wille van Hildegard, die helaas je naam draagthet oordeel dat ik me over u gevormd heb, staat echter vast. On danks al je mooie woorden, die je nu aan mij verspilt, weet ik dat je karak ter lichtzinnig en niet oprecht is daarom zal ik schikkingen maken om te verhinderen, dat na mijn dood het erfdeel van mijne dochter in jou han den komt. Met die woorden verliet hij de kamer en graaf Orlowsky waagde het niet hem te volgen. Bij Hildegard had de oude heer nog veel te praten eer zij beloofde, met hem voor een paar weken naar Ham burg te gaan, waar zij weer op dreef kon komen. In zijn binnenste koesterde, mijnheer Römer den wensch, det Hildegard zich van haar echtgenoot zou laten schei den doch toen hij het waagde hierop een kleinp toespeling te maken, was zij zoo vast besloten aan de zijde van haar echtgenoot te blijven, dat de sena tor dit onderwerp niet weer aanroerde en aan die kleine zwakke vrouw zijne bewondering niet kon onthouden. Ik heb beloofd mijn Paul in Maar ik ben hier en zal die zaak wel kunnen regelen, viel de senator in. Laat hem binnen komen. Ge hebt aan mij geschreven, sprak de sena tor tot den handelsman, die herhaalde malen onderdanig boog. Ge kondt echter niet verwachten, dat ik van Hamburg uit aan uwe eischen zon voldoen, zonder mij zeker heid te hebben verschaft, dat uwe aan spraken gegrond zijn. Daarvoor ben ik hier. Hebt ge eenig papier in uw bezit, waaruit blykt, dat graaf Orlows ky vetnlicht is u de groote som gelds te betalen, welke gij in uw brief hebt genoemd Broskowitsch nam uit zijnbrieven- tasoh een door dêfi graaf ondêrteeken- den wissel, reikte dien aan den senator over en verzekerde herhaalde malen, dat er geen haast bij was, dat hij van daag alleen wegens den koop van een paard was gekomen en al had hij aan den „heer baron” te Hamburg geschre ven, dat was alleen geschied om vol ledige zekerheid te hebben. vooruitzicht dat zij in haar vaderstad zoovele vrienden en bekenden zou terugzien. De trein, waarmee zij zouden reizen, passeerde reeds ’s morgens negen uur het naaste spoorwegstation, dat nog twee uur rijdens van Mislowice ver wijderd lag. Alzoo verlieten zij des morgens zeven uur „het paleis”. Het was een heerlijke lentemorgen en de rit in het rijtuig werkte verfris- schend en opwekkend op Hildegard’s zenuwen. Zij was druk in gesprek met haar vader, die haar vertelde van zijne reisplannen met Eduard: wie de jonge vrouw gezien had met haar door de frissche morgenlucht rood gekleurde wangen, zou niet vermoed hebben, dat zij zooveel moeilijke uren, zoo veel nachten in tranen had doorge bracht. Reeds had men ongeveer de helft van den weg afgelegdde moedige bruinen, door graaf Orlowsky zelf be stuurd, liepen in fiinken draf, toen er plotseling een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting kwam aan rennen klaarblijkelijk Ixad de bestuur der van dien wagen zijne paarden niet meer in bedwang. (Wordt vervolgd.) f 1.25 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. GOUBSCIIE COURANT vrijstelling eindigt, ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschre ven onder 3°. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een staat van in lichtingen, dient zooveel mogelijk daarbij opgaven te verstrekken omtrent de omstandigheden, waarin de militie- plichtige en waarin het gezin of de naaste bloed- of aanverwanten ver- keeren. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten be hoeve van het aanvragen van vrijstel ling wegens kostwinnerschap, voor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moet geschieden, zitting worden ge houden op Vrijdag, 29 Maart a.s, voormiddag? tusschen 9 en 12 uur. Omtrent de vrijstelling wegens kost winnerschap wordt beslist door Ge deputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvings register gesloten is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor do vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nomen beslis sing nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. Voorts wordt ook vrijstelling ver leend in het geval, dat oen dienst plichtige, aan wien geon vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of Lvan dat, lerk eevoeders. wel personen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloed- of aan verwantschap bestaan. Geldt het iemand, die reeds is in gelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te vorleenen on bij toekenning eener vergoeding van ten hoogste oen guidon per dag voldoende in do mid delen tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden overgelegd een staat van inlichtingen, opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor do militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De staat kan echter ook door een anderen, burge meester worden opgemaakt, als daar voor een bijzondere roden bestaat. In dien hot bezwaren oplovert, den staat van inlichtingen hier te landFU opmaken, kan in de plaats van een staat worden overgelegd hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in hot buitenland opgomaakt stuk, waar uit met genoegzame zekerheid de om standigheden blijken, welker bekend heid voor de beoordeeling van het recht op vrijstelling noodig is. Door of vanwege dengene, die vrij stelling verlangt wegens kostwinner schap, moet zooveel mogelijk ter se cretarie der gemeente aanvraag wor den gedaan tot het opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, en wel 1°. tusschen 21 en 31 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsre gister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op eerstgenoemden datum 2°. in de maand November van hot jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 31 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal ver keerde in het geval, omschreven onder a 3°. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4°. in de maand, op één na voor afgaande aan die, waarin de loopende De BURGEMEESTER der Ge meente GOUDA brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat vrij stelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan die Abijna"^ maakte, wei zeide Wees w K den voet Iteen te gaan en niet terug t~ -AI, J4. Vi-Vx komen, zou ik voor u niet te spreken zyn. Zoodi gesloten was, snélde graaf Paul op zijd' schoonvader toe, greep naar zijn hand en wilde\hem overstelpen met dank betuigingen, voor de grootmoedige hulp goede en kwade dagen ter zijde te mie” 8 u., Ned. afd. Gouda, ring, Rotterdarii. in zoo goed om op staan- te komen/AJs ge ooit weer hier mocht

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1