Japoostoffeii, Buitenland. Buitenlandsch. Nieuws. Biin.xiexxla.rLa.. TJIt cLe Pers. STATEN GENERAAL tweede kamer. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TOOJSrEUEXj SlücR auf! Laatste Heizichten. ONTVANGEN Meuwste Zwarte D. SAiïISOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant til fee te ii handel te A uister dam - - - - - - - - waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel van personen, die hom in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aan verwantschap bestaan, dat zijn aanwe zigheid daarvoor dringend noodzake lijk is. Tot het verkrijgeu van vrijstelling op dezen grond moet worden gehan deld in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwinnerschap Omtrent het verleenen van vrijstel- linh wegens aanwezigheid van hot bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist door de Koningin. GOUDA, den 21 Maart 1912. De burgomeester voornoemd, R. L. MARTENS. De Eugelsche vlootpolitiek. De heer Winston Churchill, de tegen woordige minister van marine in En geland hoeft een buitengewoon be langrijke rede gehouden in het Lager huis. Zooals onze lozers natuurlijk wel weten voerde Engeland sedert 1889 de zoogenaamde „twee-mogend- heden-standaard-politiek" d.w.z. En geland moest meer groote oorlogsche pen hebben dan gezamelijk de twee sterkste vreemde maritieme mogend heden. Deze politiek heeft Engeland schatten gekost. En het Engelsche volk hoopte dat er weldra eens een tijd van vlootbeperking zou aanbreken. Die hoop werd te grooter toen eenigen tijd geleden lord Haldane zijn bekende reis naar Berlijn maakte. Algemeen was men van oordeel dat hieruit een betere verstandhouding tusschen En geland en Duitschland zou ontstaan. Want hoewel het Engelsche ministerie zulks nooit had geuit, iedereen be greep toch dat do groote vlootaan- bouw hoofdzakelijk tegen Duitschland was gericht. De hoopvolle verwachtingen om trent vermindering van vloótaanbouw zijn echter jammerlijk verstoord. Het is waar het donkbeeld van de „twee- mogendheden-Btandaard" is losgelaten; doch het veel slechtere denkbeeld van den „twee tegen een schip-standaard" enkel ten opzichte van Duitschland is er voor in de plaats gekomen. Winston Churchill zei h^t heel duide lijk, de vlootaanbouw was qnkel tegen Duitschland gericht. De admiraliteit achtte het dan vol doende oen overwicht van 60 op Duitschland te hebben, zei Churchill. Hij voegde er aan toe, dat dit niet •in het minst een bedreiging tegen Duitschland was, hij wou dus enkel klare wijn schenken. Wat reeds sedert jaren buiten het Parlement was be weerd, is dus thans van de zijde van het ministerie toegegeven De unionistische pers is natuurlijk verguld over deze rede. Zij was een kolfje naar haar hand. Zij prijzen Churchill thans even hard als zij hem tijdens zijn minister van binnenland- sche zaken zijn hebben bestreden. Ook de meer conservatief liberale bladen zijn in liun schik. Radicale bladen als de Daily News en de Manchister Guardian vinden de oprechtheid mooi maar kunnen over de rede zelf niet tevreden zijn. Zij vreezen dat Duitsch land er teveel een bedreiging in zal zien ook al ontkent minister Churchill dit. De Duitsche bladen zijn ook wer kelijk niet best te spreken. Ook al uiten zij zich zeer kalm, zij voelen zich toen gekrenkt. De Kölnische Zei- tung zegt dan ook heel duidelijk, dat minister Churchill er wel niets op tegen zal hebben, als Duitschland zijn eigen weg blijft gaan en zijn vloot- plannen geheel blijft. De Deutsche Tageszeitung zegt nog dat Engeland toch ook met Japan rekening zal moeten houden. Maar uit alle bladen blijkt wel dit, dat van een tegemoetkoming van Engeland aan Duitschland of omge keerd voorloopig niet is te denken. Betalen blijft de boodschap. Mijnwerkerastaking Engeland. Balfour zal heden een nieuw voorstel indienen waardoor het ontwerp voor een minimum-loon eerst na 6 maanden tot de 2° lezing zou komen. Ook do arbeiderspartij is tegen het ontwerp in dezen vorm. Do liberale bladen zeggen daarom, dat deze poging niets minder beduidt dan een poging om de regeoring omver te werpen. Mogelijk zal in verband hiermee het ontwerp worden ingetrokken. De be sluiten evenwel der arbeidersconferen tie zijn slechts met een meerderheid van 12 stemmen genomen. Duitschland. De uitwerking der staking op de economische toestanden in de Ruhrstreek zal naar men ver wacht minder Hcherp zijn dan in 1905, daar in tegenstelling met toen, het werk nergens volkomen stilgestaan heeft. Nochtans zijn de verliezen aan loon in dezen korten strijd groot ge noeg om zware schade toe te brengen aan vele kleine lieden, die geheel van de mijnwerkers afhankelijk zijn, of dezen zelfs geheel te gronde richten. De vermindering aan kolenproductie berekent de „Frankf. Ztg." op ten minste 1,102,803 ton. Er waren even wel groote voorraden, zoodat de steen- koolverbruikers*met enkele op zichzelf staande uitzonderingen weinig of niets An de staking gevoeld hebben. Mis schien zal het gebeurde hen aansporen in de toekomst meer dan tot dusver op het versterken van hun steenkool- voorraad bedacht te zijn, om aan alle gebeurlijkheden weerstand te bieden. De hervatting van den arbeid gaat geregeld voort, zoodat er in het Ruhr- distnet gisteren zes districten waren waar niet meer dan 16 tot 20 pCt. de mannen op het appèl ontbraken. De arbeiders der staatsmijn Barsing- hauser in Hannover besloten op een vergadering van gisternamiddag, de werkstaking voort te zetten en onder handelingen te beproeven. Ook in Lippe—Detmold duurt de staking voort. De werkwilligen heb ben er voel te lijden. In Silezië breidt de stakingslust zich uiteen beslissing is nog niet ge nomen. Alleen in een paar mijnen staken 60 tot 50 pCt. der arbeiders. Het aan tal stakers in Saksen neemt toein het geheol staken in Zwickau onge veer 8000 man. België. Niettegenstaande de tijd voor staken, sedert het eindigen der Duitsche staking er niet gunstiger op goworden is, neemt onder de Belgische mijnwerkers de lust tot staken toe. Bijna alle mijnbezitters beloofden 5% lóonsvorhooging tegen het einde der week en zeiden zelfs toe, tot 10% te zullen gaan, wanneer do marktprijzen verhoogd worden. Desondanks duren de overleggingen onder do mijnarbei ders voort en Zondag houdt de Belgi sche mijnworkersbond een conferentie om zijn houding te bepalen. Men acht het niet onmogelijk dat Belgen en Franschen in dezen samengaan. Onder geen omstandigheden wil men dulden dat buftenlandsche steenkool naar België komt. Bohemen. De mijnwerkersstaking breidt zich uit in Bohemen. Gister avond vielen 500 stakers de gendar mes aan en noodzaakten hen zich terug te trekken. De „Limb. Koer." schrijft: De overtuiging is vrij algemeen, dat nu de staking in hot Roerbekken is opgeheven, die in Engeland ver slapt, eene stakingspoging der socia listen in Limburg, tegenover het stellig te verwachten verzet van den Chris- telijken Mijnworkersbond, onbegonnen werk*'is. Oostenrijk-Honqaeije. Directeur van een bank gearresteerd. Eenige jaren geleden wekto het bankroet van de Katholieke Volksbank te Boedapest in Oostenrijk-Hongarije groot opzien. De directeur-generaal van de bank, de toenmalige afgevaar digde van den Rijksdag, Frans Oed- vary, onttrok zich aan de gerechtelijke vervolging door de vlucht. Eenige dagen gmeden ontving de politie te Boedapest bericht, dat Oedvary te Boekarest als kunstschilder woonde. Toen hij daar zou worden gearresteerd, was hij reeds verdwenen. Thans is hij te Smyrna in heohtenis genomen. Amerika. Een dame, die betrapt was op het in de Vereenigdo Staten binnensmok kelen van paarlen, ter waarde van 50,000 gulden, en' die bekend had, de overtreding te hebben begaan, heeft zich te New-York van het leven be roofd. Zij koos daartoe een ietwat op zienbarende methode. Zij verhing zich namelijk buiten een raam van een hotel waar zij onder een aangenomen naam verblijf hield. De paarlen waren ge kocht in Britsch-Indië tijdens de jong ste kroningsplechtigheid. Zij stond op het punt van te worden in hechtenis genomen. Frankrijk. Woensdagnacht zijn eenige inbre kers een automobielgarage binnenge drongen om een automobiel te stelen. Toen de nachtwaker der garage de dieven tegemoet trad, losten zij tien revolverschoten op hem. De nacht waker antwoordde met zes revolver schoten. Toen hij daarna alarm maakte en zijn geweer ging halen, gingen de dieven op de vlucht zonder hun plan te hebben volvoerd. Düitsohland. Het Rijksdagpresidinm op audiëntie. De Keizer Ontving gisteren het Rijksdagpresidium ten Paleize. Z. M. was zeer opgewekt en uitte zijn vol doening over het bijleggen van de mijnwerkersstaking. Hij hoopte dat de oeconomische schade niet groot moge blijken. De Keizer sprak den wensch uit, dat de nieuwe militaire wetsontwerpen een gunstig onthaal mocht vinden. Een gift van Duitschland voor het Vredespaleis. Do Duitsche Rijksdag heeft 60.000 M. toegestaan om den tuin van het Vredespaleis aan te leggen volgens het ontwerp van den architect Bruno Böhring. Van Kol. Het Volk meldt, dat de heer Van Kol de voorloopige Kamercandidatuur voor Amsterdam II aanvaard heeft. De Koningin te Scheveningen. Do Koningin verscheen gisteren aan het strand te Scheveningen bij de proeven der Mitrailleur-afdeeling en de Normaal Schietschool met tele- motors-machine-geweren, geweer mi trailleurs en automatische pistolen. H. M. liet zich in bijzonderheden voorlichten en onderhield zich met officieren eri onderhebbend personeel. De arrestatie wegens spionnage. Naar wij vernemen heeft de familie van dwi heer Carl Dènig Jr., die op Wight gearresteerd werd onder ver denking van spionnage, zich tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken gewond om te bewerken, dat de jonge man weder op vrije voeten zal worden gelaten. (Hbld.) Het antirevolutionaire Staatsrecht. De Nederlander heeft in een viertal artikelen betoogd dat het invoeren van stemplicht niet in strijd is met de anti-revolutionaire loer en wenschelijk bovendien, zoodat liet blad er zich vóór verklaart. Maar tegen de principieele beschou wingen van het Chr.-Historische blad komt Do Standaard op met een vuur. dat ons weer levendig het vernieti gend artikel van Fruin voor den geest roept over het „antirevolutionaire Staatsrecht" van mr. Groen van Prin- sterer. Ziehier wat De Std. schrijft De opgeworpen vraag, of invoering van Stemplicht geraden is, gaf de redactie van de Nederlander in haar nummer van 13 Maart jl. aanleiding om te schrijven II. „De Antirevolutionaire leer. Hoe daartegenover de anti-revo lutionaire leer, zooals wij die ver staan Zij ziet in het kiesrecht niet een subjectief recht, maar een functie, d. w. z. door te stemmen oefent de kiezer niet eigen recht uit, maar voldoet hij aan het ver zoek van de Ovèrheid, iemand aan te wijzen, die de belangen van het volk bij die overheid kan voorstaan". Men versta dit wel. Het was toch niet bedoeld als in vectief om de leer van onze partij te veroordeelen, maar als verklaring, dat de ware anti-revolutionaire Staatsleer het aldus uitwijst. Het kiesrecht als een functie te be schouwen, zou alzoo de leer zijn, die de anti-revolutionaire partij op electo raal gebied tegen de leer der Fransche Revolutie heeft over te stellen. Wat is hiervan aan? In de Assemblee nationale te Parijs was bij de regeling van het kiesrecht Thouret rapporteur en Barnave de groote leider. Op 11 Augustus 1791 nu verklaarde Thouret: „De hoedanigheid van kie zer vindt haar grond in een, commis sion publique" en sprak Barnave het met 't eigen woord uit„La qualité d'electeur n'est qu'une fonction publi que", d. w. z.„de hoedanigheid van kiezer is niets dan een publieke func- tie." Wat alB de Antirevolutionaire leer werd aangegeven, is alzoo juist om gekeerd de leer der Revolutie. Vergadering van Donderdag 21 Maart. Vogelwet. De beraadslaging wordt voortgezet en wel over art. 10 (vergunningen door den burgemeester verleend voor bepaalden tijden om vogels te dooden). De heer Tydeman licht een amen dement op dat artikel toe, strekkende om te bepalen dat de vergunningsbe wijzen moeten bevatten den termijn van begin en het eindigen der ver gunningen, en het terrein moeten aan- wijzen, waar de vogels gedood mogen worden. Voorts moeten de geoorloofde doodingsmiddelen in de vergunning worden vermeldeen en ander ter voorkoming van misbruiken. De heer Teenstra bestrijdt het amen dement, dat aanleiding kan geven tot willekeur. De minister van Landbouw ver klaart geen bezwaar te hebben tegen het eerste en tweede gedeelte van het amendementhet derde gedeelte wordt door hem bestreden. De heer Tydeman trekt daarop hot derde gedeelte van zijn amendement (het aanwijzen der middelen om vo gels te dooden of te vangen) in. De minister neemt daarop in zijn artikel over diegedeelten van het amendement-Tydeman, waarmee hij zich kan veroenigen, nl. de bepaling van den geldigheidstermijn der ver gunning en de aanwijzing der gronden of wateren waar vogels mogen worden gedoodA waarna de heer Tydeman zijn amendement intrekt. Art. 10) wordt daarna goedgekeurd. Op ar11 (kennisgeving aan den Commisshris der Koningin van een verleende vergunning) licht de heer Fleskens een amendement toe, strek kende om de verplichting op te leggen ook van een geweigerde vergunning kennis te doen geven, welk amende ment door den minister wordt over genomen. Op art. 14 (aanstelling van personen om schadelijke vogels te dooden enz.) betoogt de heer van Dedem dat dit artikel zeer omslachtig is. De commis sie van rapporteurs, namens wie spre ker hot woord voert, stelde dan ook een vereenvoudiging voor, welke door den minister wordt overgenomen. Op art. 19 (verleenen van vergun ning bij algemecnen maatregel van bestuur om vogels aan te wijzen, die voor kooi en jacht gevungen zijn, ten, verkoop voorhanden te hebben, te koop aan te bieden enz.) licht de heerHu- genholtz een amendement toe, strek kende om voor dien tijd aan te wijzen van 15 September tot 1 December en van 1 Maart tot 1 Mei. Door den heer Elhorst wordt een amendement verdedigt, strekkende om een einde te maken aan het verminken van vogels (vinken de oogen uitbran den enz.). Indische Comptabili teitswet. Zonder hoofdelijke stemming wordt bovengenoemde wet goedgekeurd. Vogelwet. De beraadslaging wordt daarna voortgezet over art. 19 en de daarop voorgestelde amendementen. De minister neemt het amendement- Elhorst (tegen het verminken van vo gels) over. Aan den heer Hugenholtz verzekert de minister dat hij rekening zal houden met de belangen van do personen door den heer Hugenholtz bedoeld, waarbij hij hem verzoekt zijn amendementen in te trekken, waaraan deze verklaart vooralsnog geen gevolg te kunnen geven. Intusschen wijzigt de heer Hugen holtz zijn amendement in dién zin, dat daarin de data vervallen, en alleen gesproken wordt van voor- en najaars trek. Dat gewijzigde amendement wordt verworpen met 55 tegen 7 stemmen. Op art. 20 (geldigheid der vergun ningen voor vogelvangen) verdedigt de heer Hugenholtz een amendement, strekkende om aan het artikel toe te voegen de bepaling, dat voor den vogelvanger en den houder van een vogelwinkel een duplicaat vergunning kosteloos verkrijgbaar is, en om de vergunning ook doen gelden voor personen in dienst Van^den vergun ninghouder. Door den minister wordt dit amendement bestreden, doóh een wijziging in het artikel gebracht, in dien zin, dat het gezin van den vogel vanger een kostelooze vergunning kan krijgen en alzoo vogels kan verkoopen, terwijl de vanger zich in het veld be vindt. Aldus gewijzigd wordt het artikel aangenomen. Op art. 23 (verbod van vogelvangst op Zondag en algemeene erkende christelijke feestdagen) licht de heer Hugenholtz een amendement toe, strekkende om den bestaanden toe stand, die het vangen toelaat, te hand haven. De minister laat het verbod op al gemeene erkende christelijke feestda gen vervallen, en antwoordde aan den heer Hugenholtz dat het vogelvangen als liefhebberij op Zondag moet ver vallen. Als arbeid is het van zelf ver boden door de Zondagswet. i g Waarom het dan in de wet gezet? vraagt de heer Hugenholtz. In stemming gebracht wordt het amendement verworpen met 56 togen 8 stemmen. Op art. 25 (aanleiding tot het wei geren van vergunningen) neemt de minister als Regeeringswijziging een amendemerft over van den heer Hu genholtz, strekkende om te bepalen, dat aan bona fide vogelvangers, te goeder naam bekend staande, geen vergunning kan worden geweigerd. Do heer Tydeman bestrijdt de wij ding» (li° na verdediging door den minister wordt goedgekeurd. Op art. 29 verdedigt de heer Rink een door hem voorgesteld amendement strekkende om een tweede lid aan "het artikel toe te voegen, luidendeBij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald met welke van de in 't eerste lid bedoelde middelen het al dau_ niet onvoorwaardelijk verboden is zich te bevinden in het veld, buiten de openbare wegen en voetpaden. Dit amendement wordt door den minister overgenomen, waarna de ver dere behandeling van hetHrtikel op verlangen van don heer Tydeman wordt geschorst. Dinsdag 11 uur voorzetting. Vrijdag afdeelingso.iderzoek. Gezonken. Woensdagnamiddag is in de Wittotonnenvalloi bij Wemel- dinge gezonkon het ijzeren sleepschip Gallicia, schipper J. Van den Boogaert, geladen met koolteer, van Amsterdam bestemd voor Schoonaarde. Doordat het voorste schot brak, liep de kool- teer naar voren, zoodat de Gallicia bijna steil naar benoden zonk. Ongeluk aan de Hembrug. Aan de artillerie-inrichting aan do Hembrug werden Woensdag proeven genomen met schieten. Terwijl een sergeant scherpschutter hiermede bezig was, weigerde een patroon, die echter ont plofte, toen de grendel werd losge maakt, met het gevolg, dat de sor- geant het schot in de hand kreeg, waardoor dit lichaamsdeel ernstig ver wond word. Inbraak. Gisternacht is te Maas sluis ingebroken bij den heer N. Haas noot. De inbrokers hebben zich blijk baar door inklimming toegang tot do woning verschaft. Hoeveel er gestolen is, kan nog niet met zekerheid wor den vastgesteld. De heer H. was verzekerd bij de maatschappij „Mercurius". Een ernstig ongeluk. Nabij de spoorwegbrug over de Dieze te 's-Hertogenbosch had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Aldaar ligt een bruggetje, dat verbreod moet worden, omdat er een dubbele spoor lijn over gelegd moet worden, wolk werk verricht wordt door den Bosschen aannemer Hochstenbach. Twee werk lieden, die gistermiddag aan het werk bezig waren, werden plotseling ver rast door den sneltrein uit Den Bosch. Eén van hën sprong van het brug getje tegen een ijzeren balk en kreeg een hersenschudding. Hij was oogen- blikkelijk dood. De andere werkman werd door den trein gegrepen en kreeg zoo ernstige verwondingen, dat hij spoedig overleed. Een hunner was ongehuwd, de andere l§iat een vrouw en 6 kinderen na. Een meevaller. Woensdag jl. zou door de erfgena men van een voor eenigen tijd te Finkum bij Stiens overleden schipper de inventaris worden opgemaakt. Tot de nalatenschap behoorde mede een bij de woning van den erflater staand hok. Op verzoek van mr. J. W. Tijsma, als gemachtigde van een der erfgenamen, was dit hok na den dood van den schipper dichtgespijkerd. Die erfgenaam, bekend met de eigen aardigheden van den schipper, dacht nl., dat een deel der nalatenschap wel in'het hok verborgen kon zijn. En dat hg goed gezien had, bleek Woens dag. Toen toch werd in twee blikken busjes en in een stuk doek aan zilver geld en bankpapier een bedrag van over de 1100 gulden te voorschijn gebracht. (Hbld.) GOUDA, 22 Maart 1912. De heer M. den Hoed onderwijzer te Stolwijk en hier ter stede woon achtig komt als n°. 1 voor op de voor dracht als onderwijzer aan een open bare school te Amsterdam. Rijksnormaallessen te Gouda. Aan het examen voor de Rijksnor maallessen alhier Werd deelgenomen door 7 mannelijke en 16 vrouwelijke candidaten. Toegelaten werden tot de 2e klasseJannetje van Vliet, alhier, en tot de de le klasse1. Arnold de Ruijter, Waddinxveen2. Wijnand Boer, Hekendorp; Corn. F. Dolder, Aarlanderveert 4. Corn, de Jong en 5. Bastiaan Abbema, beiden te Gouda. 6. Carolina Kruiswijk7. Annigje Plomp en 8. Neeltje A. Oskam, beiden te Wtyldinxveen 9. Pietje E. M. de Jong, Krimpen a. d. IJsel10. Cornelia E. v. Kersen. 11. Maria J. Kelder. 12. Petronella C. v. Driem. 13. Johanna A. H. Kettler. 14. Theodora H. Blok. 15. Hendrika A. v. Driesten. 16. Ca- tharina Triezenbnrg en 17. Wilhelmina H. P. M. Bruynel, allen te Gouda. 2 mannelijke en 3 vrouwelijke can didaten werden afgewezen. Op den ln Mei a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer C. J. P. Spruit als opzichter-boekhouder bij de ge meente in dienst trad. Jubiló J. Coster. Zooals reeds gisteren gemeld her denkt heden de heer J. Coster, oudste lid der firma J. Coster Zonen, zijn tachtigsten geboortedag. Tachtig jaren, een leeftijd, die door slechts weinigen wordt bereikt, een leeftijd, die van die weinigen door en kelen slechts wordt gedragen op een wijze zooals de jubilaris van heden zulks doet. Want, al mogen de jaren veel zijn in aantal, het stempel daar van is niet op hem afgedrukt. Daar is nog zon in zijn gelaat, dat vroolijk het leven inkijkt. Daar spreekt nit een optimistischen geest, die menig jonge man dezen oude benijden zal. En met dit jonge hart herdenkt deze oude jubilaris den feestdag van heden. Zeer talrijk was het aantal geluk- wenschen, dat telegrammen, brieven en kaartjes den ouden hoer Coster in de morgenuren brachten. Maar de receptie van hedenmiddag bracht de glorie van het feest. Allereerst was daar gekomen een schrijven van den Minister van Land bouw, Zijne Excellentie A. S. Talma, waarin met gelukwenschen wordt ken nis gegeven van het Koninklijk Besluit van 20 Maart 1912 n°. 14, waarbij de heer J. Coster benoemd is tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Daar waren telegrammen van den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, van den Directeur-Gene raal van Landbouw en van het lid der Tweede Kamer voor Gouda, Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, die door ambtsbezigheden verhinderd was zelf te komen, om den jubilaris op dezen feestdag geluk te wenschen. Daar kwam de burgemeester dezer gemeente den krassen ouden heer de hand drukken en zijne gelukwenschen bieden. Daar bracht ook de jHollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Gouda en Omstreken den jubilaris hare hulde. De voorzitter en de se- pretaris dezer corporatie waren daar tegenwoordig en overhandigden den nestor der afdeeling met een harte lijke toespraak een bloemenhulde die de attributen draagt van den landbouw in het algemeen. De heer Valckenier de Greeve voeg de daarbg de gelukwenschen van de Ned. Vereeniging van Zuivelfabri- kanten. Daar kwam de heer Frank namens het schaakgezelschap „Messemaker" zijn ijverig medelid een bloemen- schaakbord bieden, hetwelk hem onder een geestig speechje werd overhandigd. Ook de Kamer van Koophandel, vertegenwoordigd door de heeren I. IJssel de Schepper, M. M. M. Schim van der Loeff en H. Knuttel bracht den jubilaris haren groet en compli menteerde hem met dezen feestdag. Maar buiten deze autoriteiten en corporaties waren van zoo tal van C'culiere en handelsvrienden vele e bloemstukken en gelukwenschen in telegrammen en brieven uit bin nen- en buitenland gekomen. Onder deze bloemstukken viel ons nog een op door zijn merkwaardigen vorm. Dat was er een Van het per soneel. Denkend aan de jeugd van hunnen patroon, boden zij hem heden twee bloemenschepen, waarvan de linten het opschrift dragen „Aan Kapitein Coster." De receptie was hedenmiddag druk bezocht. Velen uit deze gemeente, maar ook vertegenwoordigers van den handel, waaronder die van de firma Ant. Jurgens te Osch, kwamen den jubilaris oomplimenteeren Deze, goedlachs als altijd, ontving de hulde te midden van zijn familie, waarbij een viertal kleinkinderen, in de tot een bloemenhof' herschapen ontvangsalon in het Hotel „de Zalm". Het was een feestelijke réunie die den jubilaris en zijn familie als een gulden dag zal bijblijven. Kantongerecht. Nog stonden Woensdag terecht M. de J. en W. J. v. d. P., die in de Boelekade met een voetbal hadden gespeeld. De eisch luidde voor den eersten bekl. 1 maand tuchtschool mot een proeftijd van een jaar en voor den tweeden f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Verder waren aanhangig een twee tal overtredingen der Leerplichtwet, overtredingen der Goudsche Politie- verorden. en 'n overtreding derIJkwet. Van al deze zaken werd de uit spraak bepaald op 4 April a.s. Reeuwijk. Nu de Sluipwijkscho plas „Elfhoven" met nog enkele woningen aan den Platteweg alhier, het eigen dom zijn geworden van den heer F. L. G. d'Auéierie, notaris te Scheveningen, ondergaan zoowel gebouwen als de eilandjes in dien plas een groote ver andering. Zoo is de met riet overdekte woning naar de Groene-ree naar Oud- Hollandscho methode ingericht, be nevens daarachter een mooie tuin met broeikast aangelegd. De eilandjes in dien plas die tot dusver een wildernis te zien gaven en in het na- en voor jaar door kievitenvangers werden in beslag genomen, worden nu beplant met boomen, rozen, enz., wat een grootsch aanzien geeft zoo over het water. Het zal dan voor de water sportliefhebbers (sters) in den ver volge verboden zijn de eilandjes te betreden. H. M. de Koningin heeft aan den 76-jarigen visscher P. Burger al hier f 35 geschonken voor aankoop van een nieuw visschersbootje en eenig nieuw vischwant. Schoonhoven. Bij hot gisteren te 's Gravenhage gehouden examen voor nuttige handwerken slaagde ook mej. P. J. de Knegt, alhier. De gemeenteraad heeft besloten zich bereid te verklaren, voor de tot standkoming van de lijn Schoonho ven-Utrecht een subsidie van f25,000 te verleenen, onder nader te stellen voorwaarden. Moordrecht. Mej. K. A. Buijs, on derwijzeres alhier, is als zoodanig be noemd te Rotterdam aan de school voor g. 1. o. 3e klasse n°. 85. Oude water. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk t$ Brakel, ds. H. Doorn- veld alhier. Waddinxveen. De gemeenteraad heeft besloten, voor den aanleg van den spoorweg Gouda-Boskoop-Alphen een bedrag van f 30,000 te verleenen. Boskoop. Donderdagmiddag had er in de rivier de Gouwe alhier een aan varing plaats tusschen een sleeptrein komende van Alphen en een motorboot komende uit de richting Gouda. De sleepboot en het eerste vaartuig ach ter de sleepboot, kregen belangrijke schade. De oorzaak moet gezocht worden in het onklaar worden van het roer van de motorboot. Bij den landbouwer W. J. Bon tekoe, alhier heeft zich ook een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee dat hij op de markt te Leiden had gekocht. Het erf is onder bewaking gesteld. Een Spel van-de-mijnen in 4 Bedr. (7 Taf.) door Herman Heijermans. „Al mag dit stuk over jaren soms vergeten zjjn, het zal tenminste den tijdgenoot iets hebben gezegd", zoo schreef Heijermans ongeveer in zijn inleiding van bovengenoemd tooneel- spel. Nu, tot ons, die gisterenavond in de zaal „Kunstmin" van de Soc. „Ons Genoegen" dit stuk hebben zien opvoeren door de kranige „Nederl. Tooneelvereeniging", tot ons heeft het wel degelijk iets gezegd. Aan grijpend, geweldig aangrijpend soma, was menig tooneel dat wij zagen ver- toonen. Wij denken bijv. aan het huisgezin van den mgnwerker Êfchulz, in het 2de Bedrijfaan de samen scholing der wanhopige menigte vóór den ingang der mijn, in het 3de Bedrijf, 2de Taf.de samenkomst van de depu tatie der mijnwerkers vrouwen met Baumgarten en Stein in de directie kamer, na de ramp. Ontzettend, het oogenblik, waarop de mijn instort en alles in duisternis wordt gehuld vree- selijk, te denken, dat die allen, levend begraven, onherroepelijk ten doode zijn opgeschreven. Maar ook, hoe meesterlijk heeft de auteur ons be schreven het leven in het gezin van den mijnwerker, bij Moeder Schulz. „Welk een treurig bestaan is toch dat van den mijnwerkerze'gt men on willekeurig. Men voelt, dat hier een man aan 't woord is, die in alle op zichten zijn onderwerp meester is. Trouwens, Heijermans zélf heeft ge durende eenigen tijd het mijnwerkers leven medegemaakt, heeft vertoefd in hun gezinnen, is zelfs met hen in „de donkere diepten" der aarde afge daald. Hij is door eigen aanschouwing het best in staat om die toestanden zoo realistisch mogelijk te schetsen, en op welk een voortreffelijke wijze hij dat heeft gedaan, daarvoor staat ons de naam van Heijermans Jr. vol doende borg. Dat de politieke over tuiging van den geachten schrijver uit zijn werk spreekt, wie, die het hem euvel zal duiden, al houden wij het evenzeer voor mogelijk, dat er toch ook wel meer humane, edeler mijn eigenaars en mijn-bestuurders te vin den zullen zijn, dan H. ons in Baum garten c. s. heeft geschet^. Maar het hoofddoel in dit stuk, heft laten zien van, het doen medeleven met die nijvere arbeiders, die in de donkerste ingewanden der aarde, onder tempe raturen, die wij niet kennen, onder toestanden, waarover wij tot nu toe si echts bij benadering konden oor- deelen, dat doel heeft de schrijver volkomen bereikt- Wij brengen onze nederige hulde aan den auteur voor zijn stuk, vol leven, vol realiteit, waar uit blijkt zijn groote liefde naar die „koempels", die ongelukkigen, wier lot, vergeleken met dat van de mees ten onzer, zoo beklagenswaardig is. Wat de schrijver in „Op Hoop van Zegen" heeft gegeven, om de treurige toestanden in het visschorij-bedrijf aan het licht te brengen, dat heeft hij ook getracht in „Glück Auf," wat betreft do toestanden in de mijnstreken. Maar, zou het stuk zóó tot ons spreken, indien de schrijver niet in de „Nederl. Tooneelvereeniging" de beschikking had over een corps artis- ten, dat zijn werk op zulk een emi nente wijze weet te vertolken Want werkelijk schitterend was het spel van allen, zonder onderscheid, en wij zou den het bejammeren, indien wij, door enkele namen te noemen, ook maar den schijn op ons zouden laden, iets te kort te doen aan de verdiensten van de anderen. Wij brengen een eeresaluut aan dó „Nederlandsche Tooneelvereeniging" voor hetgeen zij gisterenavond heeft gepresteerd. Toch zij het ons vergund enkele pakkende momenten voor onzen geest terug te roepen. En dan noemen wij uit het 1° bedrijf de scène tusschen Anna en Matieu, als ook die van Anna met directeur Wied. In het 2° bedrijf het aangrijpend tooneel tusschen Rudolf en Moeder Schulzwanneer de klein zoon aan zijn grootmoeder mededeeling doet van zijn visioenende heftige scène, prachtig gespeeld, tusschen Schulz en zijn vrouw Orete. De vele treffende momenten na de ramp, in het bijzonder de ontmoeting van Anna Menzel met Sylvia Wiedin bijzijn der mijnwerkers vrouwen, in het laatste bedrijf. Doch genoeg; al deze tooneelen (en het zijn slechts enkele grepen) zij strekken ten bewijze van hetgeen wij zeiden over het schitterend spel der leden van dit gezelschap, dat wij slechts noode misten op onze abonnements voorstellingen in den afgeloópen winter. Dat de regie, onder leiding van den auteur, tot in de puntjes verzorgd was, laat zich begrijpen. Vooral het 3° bedrijf was een mooi stuk werk. Het vrij talrijk publiek gaf herhaal delijk door warm applaus zijn inge nomenheid met deze opvoering te kennen. Soms moest 3 k 4 malen worden V o e t b a 1. In de promotie-competitie voor de West. 2e klasse speelt Zondag V.F.C. (Vlaardingen) tegen D.E.O. uit Amster dam te Vlaardingen. Voor den Goudschen Voetbal Bond is het volgende programma voor Zon dag vastgesteld: Olympia IIK.F.C. I (Kralingen) op het Sportterrein alhier, sch.r. W. Sanders VoorwaartsD. V. S. (Alfen) te Schoonhoven, sch.r. A. Huibregtse Volksweerbaarheid GoudaT.O.P. II op het terrein aan den Rotterdam- schen Dijk, sch.r. B. Sibbes. Naar wq vernemen zal Zondag 31 Maart a.s. Olympia I een vriendschap- pelijken wedstrijd spelen tegen de 2e-klasser Kampong uit Utrecht op het Sportterrein. In de gisterenavond gehouden be stuursvergadering van den Goudschen Voetbal Bond werden de volgende besluiten genomen. De uitnoodiging van den Leidschen Voetbal Bond om op 7 April a.s. (le Paaschdag) te Lei den de jaarlijksche ontmoeting tegen het G. V. B. elftal te spelen werd aan genomen: Het rapport van de com missie naar aanleiding van een door haar ingesteld onderzoek in verband met plaats gehad hebbende ongere geldheden te Schoonhoven tijdens den wedstrijd Voorw. IIT.O.P. II werd ter kennisgeving aangenomen, terwijl het bestuur zich met de daarin ver vatte conclusie geheel kon vereenigen. Een verzoek van Voorwaarts (Sch.) om restitutie van gemaakte onkosten, door niet doorgaan van den wedstrijd tegen Olympia II werd afwijzend be schikt. Aan de Vereen. Be Quick te Waddinxveen werd besloten niedower- king te verleenen met de door haar op 7 en 8 April te organiseeren pro paganda wedstrijden; o.m. zullen T. O. P. I en K. F. C. I worden uitge nood igd tot het spelen van een pro paganda wedstrijd. Na behandeling van tal van huishoudelijke kwpéties werd de vergadering ruim half Jwaalf verdaagd tot Woensdag 27 Mftart. De mijnwerkers. Donai, 21 Maart. Verschillende in cidenten hebben hedenmorgen plaats gehad in het mijnwerkersdistrict van Ariche. Do stakers hebben hun kame raden verhinderd in de mijnen af te dalen. Echter gaat het werk in vele mijnon zijn gewonen gang. Mon con stateert een geringe hervatting van het werk in heel het bassin van Anzin. Militaire aviatiek. Constantinopel, 20 Maart. Het mi nisterie van oorlog heeft heden vier monoplans met twee plaatsen gekregen Besloten is zes officieren naar Frankrijk te zenden en 8 mecaniciens om zich in de techniek te bekwamen. Te San Stefano zal een centrum van militaire aviateurs worden gesticht dat zich geleidelijk zal ontwikkelen. Turkije bezit nu reeds vier aeroplanes waar van twee de vorige week zijn aange komen en de anderen in Frankrijk dienst zullen doen voor de instructie van Turksclie officieren. Ongeluk. Toulon, 21 Maart. De „Dugay- Trourin" school-schip van do marine is heden te 11.45 van het hospitaal te Saint-Moudrier aangekomen. De stoomsloep van het schip is gisteren voor het eiland Hyères verongelukt met 12 man aan boord. Twee zijn gedood. Het meerendeel van de an deren die zich wisten te redden, ver- keeren echter in levensgevaar. Buenos Aires, 21 Maart. Het ge vecht bij Assuncion wordt met groote heftigheid voortgezet. De revolutio nairen zijn sterker, men gelooft dat zij zullen winnen. Amsterdam. Bij de familie is bericht ontvangen dat Carl Denig op vrije voeten is gesteld. Men veronderstelde dat hij gewichtige stellingen aan de Solent bespionneerden. Londen, 22 Maart. Perziö heeft de Engelsche en Russische eischen onder teekend en heeft zich daardoor offi cieel aan de overeenkomst onderwor pen. Leipzig, 22 Maart. In de Würtbur- gerstrasse is een in aanbouw zijnd huis ingesort. 10 personen zijn onder het puin bedolven; 5 bleken licht, 2ern stig gekwetst. Berooving van een trein. Uit Corinthe (Mississipi) wordt ge meld, dat een viertal bandieten een personentrein op weg naar Mobile (Okio) hebben tot staan gebracht. Zij forceerden de geldkist en gingen er met 60000 dollars van door. Reizigers een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.2 te Horta, laagste stand 736.6 te Skegnen. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige zuid-westelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DEN 22 MAART 1912. Staatglcciiiiiceii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kroüenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itauk- en Crcdiet-fnstel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr ihitlerueiuingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. IT. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Rel. Crediet Instelt, en Cultuur Oudernciuingeii Handelsver. „Amster dam". Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw W(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Jl(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. - Wabash Gew. Aand.' Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-GeB. 4 pet. GELDKOE Prolongatie 3% pCt. Amerik. minder vast, Petroleums weinig omzet, Tabakken flauwer, Cul turen prijshoudend, Rubbers lager, Nat. Staatsfondsen beter, Mijnen flau wer, Tramwaarden beter. Vorige Koers. Koers van beden- 80 V* 81V» 895/„ 64 64'/, 100'/» 87'/, 88'/, 92'/, 87'/» 86'/» 45 45'/» 10*7.8 86 58'/,» 101'/, 212 54'/, 17'/,e 77"/,» 80'/, 25'/, 25'/,» 68'/,» 68'/, 215'/, 321'/, 188'/, 215 66 63 389 68"/» 350 68 157 157 493 483 485 180 179»/» 120 ai'/a 21'/, 108'/, 104 15 40 4-V.6 11 Va 11'/, 84'/a 97 Va 63'/, 64'/» 186'/, f100.— f 98'/» BO'/ie 98 361/» 170"/,» 7 Va 171'/» 7'/, 100», 153'/s 3RS. 154V»

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2