RONA 1 nu ra p T MERK te letten. Van Houten’s Cacao tende IBHT EP Eerste Iliad. Onrechtmatige eisch. Hoe geheel ANÖERS en hoeveel BETER FEULLETOÜ. IDa stem óes cBloeóa. 4IIET. Smaak Kracht Geur Kleur WARENHUIS, Spnislr. Den Haag. in’s Inkt kde BESTE SCHADELIJK OLLAND. in in in in dan alle andere goedkoops merken. 'AAYZONEN No. 11834. 2>Tïe“CL-ws- ezx voor «3-onj.d.a, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. jjSjsFtnu'S Touwenkiesrecht geen stap vrouwen als dadelijken :ijn wij gelukkig niet het eenigszins een wed- dat de vrijéinnig-demo- 1 voor het vrouwenkies- DIEST. aflevering. IV Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis D. 85. in de Memorie van Toe- dat voorstel, vinden wij HOOGEN. v. ABS- Dit Nummer bestaat uit twee bladen. die volle eisch eerst van jaren. In het voorstel tot worden gelijk gesteld antwoorden ondergetee- Reeuwijk 10l/2 Zoilveroeniging dering. en Woningtoez. derstandscomm Alle Luxe- en Huisii. Artikelen. s N DANTZIG, SLAVERNIJ wordt te niet light het huls gels, muren, oor en door is 5uniight voordeellgste Iw huis doen rk verlichten. vij in dit verband er aan dat de twee politieke roor mannen, als het komt, 4 étapes zal zijn verkre- 1841, 1887, 1896, en?, zoo .och zeker wel begrijpen, t voor riet aus einejn Gusz zijn ms staatsleveh zal doen; Réunie“ 8 uur, aid dep. Gouda lieur J. H. W. L- Bij het debat, dat over de rede werd gehouden, verklaarde mr. Adolf Perel, één van de vrijzihnig-demo- craten te Amsterdam, niet met den heer Roodhuyzen in deze mede te kunnen gaan. Volgens hem zou samenwerking alleen mogelijk zijn tusschen hen, die aan den eisch wilden voldoen van dadelijke invoe ring van algemeen kiesrecht voor mannen èn vrouwen. Wij veroorloven ons dit een on rechtmatige eisch te noemen. Wil men geen samenwerking, dat men het dan zegge, maar wil men die wèl, dan mag men niet met eischen aankomen, waarvan het vooruit vast staat, dat ze voor een groot deel den vrijzinnigen beslist onaanneme lijk zijn, daargelaten, dat deze eisch in een afzienbaar tijdperk niet is te vervullenwe zouden wel eens willen zien, dat iemand dit laatste op goede gronden zou kunnen be twisten. In de zaak van het vrouwenkies recht wreekt zich onze achterstand op het gebied van mannenkiesrecht. Wanneer wij thans het geluk had den, dat we in plaats van Van Houten’s mammonistisch kiesrecht, het democratisch algemeen kiesrecht hadden, dan ware de zaak van het vrouwenkiesrecht veel gemakkelijker tot hare eerste oplossing te brengen, en dan waren wij spoedig gereed met die voorstanders van vrouwen kiesrecht, die het willen hebben om de democratische kracht van het algemeen kiesrecht voor mannen te bezwerenen wij hadden niet tel kens om te kijken of die ons ook tusschen de beenen wilden loopen. Maar, zoo staat de zaak, zooals men weet, niet. En nu kan men wel aan alle moeilijkheden 'ontkomen door zich maar in eens voor algemeen kiesrecht voor mannen èn vrou wen te verklaren, maar daarmee het nog br ükbaar. Het Ijjk van den senator wer 1 er in gelogd op de ach terbank nar i graaf Paul plaats en liet zijne vrouw in zijn arm rustenter wijl de koe sier op den bok ging en de teugels namLangzaam als bij een be grafenis re d men nu terug, en ein delijk eindelijk hield het rijtuig stil voor „het Paleis” te Mislowice. VI. 3AZIJN VAN 1ITEM. THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- d c. bijl, GEBAART Lz. Hij wees naar de plek, waar de heer Römer onbeweeglijk nederlag. Nauwelijks had Hildegard dit ge hoord, of zij verzamelde al haar krach ten, stond op en knielde met den graaf het volgende oogenblik bij haar vader neder. De oude heer gaf geen teeken van leven meer, een donkerroode vlek aan den linker slaap wekte ’t vermoeden dat hij met ’t hoofd tegen den stam van den boom was geslingerd en daar roerloos was blijven liggen. Och papa, goede, lieve papa, kijk me eens aan, kom tot u zelven I jammerde de arme Hildegard in doods angst. Zütrachtten eenige druppels wijn in ^Pmond te krijgen, wreven zijn voorhoofd met eau de cologne alles was vruchteloosgeen spier bewoog zich, van de ademhaling was niets te bespeuren, de gelaatstrekken werden voortdurend stijver, evenals het ge- heele lichaam. Mijn Hemel, mijn Hemel, hij is dood Met dien smartkreet zonk de doch ter neer naast het lijk van haar vader. Aan de vereende krachten van graaf Orlowsky en van den koetsiei*mócht het eindelijk gelukken het rij tuig over eind te krijgenwonder genoeg was Onder h$t rijden had Hildegard reeds een paar keeren de oogen opge- slagen en gekermd van pijn. Of haar bewustzijn was teruggekeerd wist Paul niet, en hij pastte wel op, dat hij het droevig voorval niet in haar geheugen terugriep. Zoo werd de gravin voorzichtig naar boven gedragen, ontkleed en met be hulp van juffrouw Janutsch door de Het lijk naar w terwijl de jonge graaf een renbode naar de naburige stad zond om een geneesheer te halen. (lOIIISIIIE COURANT. PRIJS VAN- HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 61, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren recht zal hebben op te bouwen, deze oplossing als dé eenig mogelijke voor te schrijven.” En ook in het voorstel tot Grond wetsherziening van de heeren Troel- stra c.s., op 4 Augustus 1903, bij de Tweede Kamer ingediend, verge noegden de voorstellers zich ten op zichte van het vrouwenkiesrecht mei een blanco-artikel, en kondigden ze het voornemen aan om, zoodra dit blanco-artikel zou zijn verkregen, bij de samenstelling eener nieuwe kies wet de politieke gelijkstelling van man en vrouw op den grondslag van het algemeen kiesrecht mede te hel pen tot stand brengen. Zooals men dus ziet, zelfs de so- ciaal-democraten waren in 1903 ei nog voorstanders van, om in twee étapes tot algemeen kiesrecht te komen. Wij willen, waar de zaak zoó staat, vragen, of de eischdadelijke invoering van algemeen kiesrecht, er één is, die door hem, die waar in een rede, door den heer Roodhuyzen te Amsterdam voor de Vrijzinnige Propagandaclub aldaar gehouden, heeft deze spreker ten zeerste aangedrongen op samenwer king bij de stembus van 1913 van al die vrijzinnigen, die mee willen gaan met den eischAlgemeen kiesrecht voor mannen en opening van de mogelijkheid, om het vrou wenkiesrecht geleidelijk uit te brei den tot aan de grenzen, die voor mannen ook bij invoering van alge meen kiesrecht zullen gelden. Uit drukkelijk werd daarbij gevoegd, dat deze eisch inhield, dat de democra tische beteekenis van het algemeen kiesrecht nooit zou mogen verzwakt worden door uitbreiding van de be voegdheid der Eerste Kamer, of welk ander palliatief ook, en even min door het opnemen van eene categorie vrouwen in het kiezerscorps, die als tegenwicht zouden moeten dienen voor het gewicht, dat de nieuwgeboren mannelijke kiezers in de schaal zullen leggen. Op deze leuze meende Brielle’s afgevaardigde, dat samenwerking mogelijk zou zijn tusschen Vrijzinnig-Democraten en Liberale-Unie-mannen en van die vrij-liberalen, die, als Mr. Beaufort zie zijne rede door hem bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting gehouden en als Mr. Tydeman zooals hij in zijne verkiezingsrede op 15 Januari 1.1. te Geldermalsen gehouden, ver klaarde aan den eisch van alge meen kiesrecht willen toegêven. komt dat verder. Evenals toch liet algemeen kiesrecht slechts in gen, zal men^ .1o.. dat ook h st algemeen kiesrecht vrouwen intree in dat het cok geleidelijk zal moeten worden vei kregen, al zeggen wij niet, dat ook ji ist op dit gebied de étapes er vier zu len moeten wezen. terugriep. Zoo werd de gravin voorziohtig naar boven gedragen, ontkleed en met be- kamenier zorgvuldig te bed gelegd. van den senator bracht men kamer waar hij gelogeerd had, de naburige stad zond om een Zoo verliepen er een paar bange uren. Hildegard lag met open oogen en hoogroode wangen zij scheen hevige koorts te hebben en dronk begeerig achtig prijs stelt op samenwerking van die vrijzinnigen, tusschen welke die samenwerking mogelijk is, zou mogen worden gesteld. Waar iedere stap in de goede richting de beste propaganda is en steeds was om het einddoel te bereiken, en waar op het gebied van vrouwenkiesrecht nog geen enkele stap is gedaan of kunnen gedaan worden, daar zouden wij willen vragen, of de overtui ging, dat het einddoel moet zijn volkomen gelijkstelling van de man nelijke en vrouwelijke Nederlanders ten opzichte van het kiesrecht, thans algemeen genoeg kan doorgedrongen zijn, om wat men als einddoel wenscht, in zijn geheel thans voorop te stellen, of de overwegingen, die in 1903 ten dezen opzichte voor de vrijzinnig-democraten golden, thans, nu er nog altijd geene enkele vrouw ten onzent het kiesrecht heeft, al hare kracht hebben verloren? Nog eens, die geen samenwerking wil, die met mr. Adolf Perel meent verwarde taal sprak werd hij bevan gen door do vrees, dat de dood hem zou berooven van zijn geliefde vrouw. De liefde, die zij hem had getoond, het geduld dat zij met hem had ge had, zag hij nu helder voor oogen, ja helderder dan ooit, en zijn licht zinnigheid drukte hem zwaarder. En toch wie zou het kunnen gelooven? toch kwamen er oogen- blikken, waarin hij niets vuriger ver langde dan het openen van het testa ment van wijlen zijn schoonpapa, opdat het erfdeel van Hildegard mocht wor den uitbetaald. Ho'e geheel anders zouden de zaken voor hem geloopen zijn, wanneer de senator gezond thuis gekomen ware I Ja, de dingen hadden voor hem een gunstigen keer genomen. Hildegard zou genezen, en, in het bezit van een aanzienlijk vermogen, zouden zij voortaan een heerlijk leven kunnen hebben, onbekrompen en vrij van alle zorgen. Zoo werd zijn ge moed in beroering gebracht door de meest uiteenloopende gedachten tri gevoelens, terwijl hij bij het matte licht der nachtlamp menigmaal uren lang aan het ziekbed zijner vrouw waakte. Dan trad juffrouw Janutsch bijna onhoorbaar binhen en bood hare diensten aan. (Wordt vervolgd.) Mogen herinneren partijen, d e algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen als dadelijken eisch tot 1 suze hebben, in deze toch wel wat h sel hard zijn gegaan. Zéé hard, dat sen ergdenkend mensch maar dat s”“ in dit opz cht vermoeden zou koes teren, dat loop geweest is tusschen sociaal- democratei i en vrijzinnig-democraten, wie het ei rst den vollen wensch zou doen hoor mwaarbij njcn zich zal herinneren craten de:1 sociaal-democraten eene vlieg hebbsn afgevangen. Toch is de laatste Grondwet» serziening van de heeren Drucker c.s., op 20 Februari 1903, bij de Ti ieede Kamer ingediend, kwam mer recht nog r iet verder dan een blanco- artikel, en- lichting to over dat punt het volgende: „Moe ten ten a inzien van het kiesrecht de vrouwel jke Nederlanders met de mannelijke In beginsel kenden bevestigend. Als einddoel staat hun kiesrecht oor vrouwen gelijk voor mannen. I itusschen, de overtuiging dat het al< us behoort te zijn, is nog niet algen» en genoeg doorgedrongen om aan den wetgever, die op het grondwette ijk fundament eene kies- van een verkoelenden drank, dien men haar aan de lippen bracht. Zij sprak geen enkel woord, herhaalde malen schokte haar lichaam hevig. Toen de geneesheer, een lang, deftig man met grijs haar, aan Hildegard's bed trad, meende zij haar vader te zien. O, wat heb ik akelig gedroomd I riep zij, terwijl zij met de hand de f oogen bedekte. Ik droomde dat u dood was, papa, en ik was ook dood, en toch kon ik nog denken en alles ge voelen Ach, heb medelijden, begraaf papa en mij niet; wij zijn nog niet werkelijk gestorven! Zij drukte het hoofd in de kussens en rilde. De geneesheer verordende ijskom- pressen op het hoofdmen moest daarmee dag en nacht voortgaan, tot dat hij terugkwam. En nu begon er een moeilijke tijd voor graaf Orlowsky. Hij bracht uren door aan liet ziekbed van zijn vrouw, voortdurend gekweld door. zorgen en gewetenswroêgjng.Ondanks zijne licht zinnigheid was hij toch vatbaar voor betere gevoelenshij beminde Hilde gard op zijn manier; toen hij zag, hoe zij gepijnigd wérd door angst wekkende voorstellingen en onrustig lag te woelen, toen hij hoorde, hoe zij ronie” 8lli nui, g der Kon. Ned. Onderofficieren, lie” 8 u., Ned. afd. Gouda. ing, Rotterdam. voor oogenalgemeen 19) Met een geweldigen schok kwamen die dieren tegen het lichte rijtuigje van graaf Orlowsky; deze hield met een forschen ruk zijne paarden in doch nu maakten deze eene te vlugge wen ding en het rijtuigje stortte met de inzittende reizigers in de sloot naast den straatweg. Alles was in enkele oogenblikken gebeurd. Gelukkig ble ven de paarden in hun ontsteltenis stokstijf staan. De koetsier en graaf Orlowsky waren de eersten, die weer op de beenen stonden. Zij hadden geen kwetsuren opgeloopen, doch mijnheer Römer en Hildegard lagen voor dood. Shel vloog Paul naar zijn vrouw, lichtte haar op en keek of zij bloedde. Na eenige seconden sloeg zij de oogen op, en nadat zij haar man had herkend, keek’ zij angstig rond en vroeg: waar is papa? Daar kwam de koetsier nader en zeide 'Wil mijnheer de graaf zoo goed zijn spoedig mee te komen? PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerB 0.10 Bij drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1