A. HOLLANDER Huis- en Rijtuigschilder BËRIJDT P Struisvogel Rijwielen, z T. Van af MAANDAG 25 MAART KOFFIEHUIS VOORDRACHT ÜJ MAGAZIJN „DG LUCIFER." 3 der Nouveautés voor het a.s. Zomer-Seizoen. Spuistraat tegenover de Passage, DEl\ HAAG. Borstels, Zeemen, Sponsen enz, Emailleerei, Nikkelen en Repareeren f E~a.itenla.3n.d- Brieven uit de Hofstad. T 0, Telepliooin. Xzvter©. 210- Detail verkop in bereide Verfwaren, Terpentijn, Was, enz. BOELEKADE, tegenover Sociëteit „Ons Genoegen". Grands Magasins du Bazar de la Paiz Grootste, volledigste en voordeellgste sorteering en alle artikelen voor den schoonmaak. TAPIJTEN, L1N0LEII, VLOER- en TAFELZEILEN, VITRAGES. VENICE KARPETTEN, sterkste touwkarpetten, Alle dageo van 2 tot 5 uur Strljkorchest. Maatscbappli van Nijverheid J. II. W. Lcllmau, Ontsiering van Stad en Land, opgelaisterd met Lichtbeelden, op Dinsdag 26 Maart Sociëteit „Ons Genoegen", Woensdag 10 April, N/V. „Het Tooneel Notaris Montlju waarin Vergunning Brie Woonhuizen 0 H O firma A. v. VLIET, H Eleg'SLaa.t. 399e Staatsloterij. 3 «f„ Tijdgeestpolisscn a f II,li», betaalbaar mei f.per maand. Geldig voor 3 achtereenvolgende Loterijen. Kans gelijk f/20 Staatslot. Gratis Herverzekering-. Ook verkrijgbaar: Ttjdgeestferlefjef geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. \H, 1/5 en f/10 Tijdgseslliriefjes kannen vóór de 5e Klasse gesplist worden. Probeer het maarl ^TENTOONSTELLING van UAGGI'S Producten MACHINALE KOmEBRAHBCRU CM THEEHANDEL H het werd tot onze groote ver bazing gezegd dat het nog zoo kwaad niet is, als Heemskerk met zijne coalitie nog 4 of 8, ja, zelfs 12 jaar aan het roer blijft, hij zegge het. Maar hij kome niet met eischen als de hier door ons bespro kene, waarvan hij te voren weet, dat ze de ook door Dr. Bos ge- wenschte samenwerking onmogelijk maken. En die democraten k la Perel wenschen wij toch op ééne zaak te wijzen, en wel deze, dat hunne verwachting, dat eene langdurige clericaal-conservatieve regeering wel het beste middel zou wezen, om een krachtige, eenswillende, democrati sche partij aan te kweeken, reine utopie is. En België en Duitschland leeren ons juist het tegenoverge stelde, en wel ditDat eene lang durige clericaal-conservatieve regee ring haren tegenstanders op den duur met zulken afkeer vervult, dat ze, alle onderlinge verschillen ver getende, schouder aan schouder gaan staan, .van den sociaal-democraat tot den conservatiefsten liberaal. Zou het met zulke feiten voor oogen niet verstandiger zijn het in Neder land niet zoo ver te laten komen, maar door samenwerking met ge lijkgezinden, betere tijden voor te bereiden Wat men dient te weten. De nieren gelegen ter hoogte van het smalle gedoelte van den rug, zijn onontbeerlijke levensorganen, doordat zij uw bloed rein en zuiver houden en er alle onzuiverheden als urinezuur enz. uit filtreeren. Wanneer de nieren verstopt zijn, blijven de onzuiverheden in het lichaam achter en worden zij met het bloed naar alle deelen van het gestel gevoerd en zult gy spoedig slechte hartswerking, duizeligheid, en voortdurende hoofdpijn kunnen op merken. Zij zullen zich trachten te verzamelen in de holle plaatsen van het lichaam en daardoor zwellingen onder -de oogen, in de polsen of enkels veroorzaken. Het urinezuur kristalli seert zich in de spieren en gewrich ten en veroorzaakt rheumatiek, len den- en heupjicht, enz. De onzuiver heden kunnen zich ook ophoopen in de urinewegen en nierzand, niergruis, niersteen of verschrikkelijke urinekwa- len veroorzaken. Hoe de ziekte bp- treedt hangt natuurlijk af van het gestel van den patiënt, daar gewoon lijk het eerst de zwakste punten aan getast zullen worden. Het zal ons echter duidelijk zijn van welk belang het is zbrg te dragen voor een geregelde werking der nie ren en der blaas, die de door de nie ren afgescheiden onzuiverheden af voert. Zwakke of zieke nieren kunnen niét nit zichzelf gezond worden. Het is noodig dat hun van buiten af hulp wojtót geboden door een speciaal nie ren-geneesmiddel. Voor dit doel is niets beters bekend dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij reinigen de nieren van de belommerende onzui verheden, zij herstellen de ontstoken of verwoeste weefsels en doordat zij uw ziekte in haar oorsprong aangrij pen, geven zy volkomen en blijvende genezing. Teneindp u voor namaak te behoe den dient gij er op te letten, dat op elke doos de handteekening van James Foster moet voorkomen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn te Gouda ver krijgbaar by de heeren Wolff Co., Westhaven 11en Ant. Coops, Wijd- straat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.voor zes doozen. De Engelsche mijnwerkersstaking, ïfog altoos duurt de staking voort, al is het niet te miskennen, dat er onder de kringen der my nwerkers zelf velen komen, die ertoe overhellen het werk te hervatten. De ellende in de gezinnen, niet het minst ook van de niet kolendelversis enorm groot, temeer waar ook voor de mijnwerkers de sta- kingsuitkeeringen zijn opgehouden. Het schijnt echter dat met de meer dere zin tot weder aan het werk gaan, ook de ongeregeldheden zijn toegeno men. Althans uit vele plaatsen komen berichten van relletjes voor. IntusBchen komt ook de wet op de minimum-loonen verder, al staat nog vrij wat tegenstand te wachten. Die tegenstand zal waarschijnlijk van drie kanten komen: 1°. van de zijde der oppositie in het Lagerhuis» 2°. van de mijneigenaren en 3°. van de kolendelvers. De oppositie acht de wet gevaarlijk. Vooral is zij tegen de wet gekant, om dat het ontwerp geen volgende stakin gen zal voorkomen. Een andere grief is, dat men vooral ook vreest, dat na aanneming van deze wet voor de mijn werkers ook andere categorieën van arbeiders zullen komen om een wet telijke regeling van hun positie. Een ding is echter jammer, betere midde len tot oplossing van het geschil doet de oppositie niet aan de hand. De leider der Unionisten, do heer Bonar Law, kon niets anders zeggen, dan dat hij blij was dat de liberalen het zaakje moesten opknappen. Daarin ligt eigenlijk opgesloten, dat, was hij minister geweest, hij met dezelfdo wet zou zijn aangekomen. De wet verwerpen zullen zij wel niet, dat blijkt wel uit een rode van Balfour, de eerste die hij na zijn lei- der-af-zijn hield. Hij gaf den raad niet tot tweede lezing van het ontwerp over te gaan, omdat de wet volgens hom'niemand bevredigde. Daarom wilde hij adviseeren niet tot een tweode lezing over te gaan. Mocht echter het Lagerhuis hiertoe wel besluiten, dan zou de oppositie al het mogelyke doen, om het voor stel goedgekeurd to krijgen. Daaruit blijkt dus, dat in hetHoo- gerhuis niet veel oppositie tegen het ontwerp zal rijzen. Van de mijneigenaars komt vooral tegenstand omdat het wetsontwerp geen waarborgen geeft, dat een vol doende hoeveelheid kolen zal worden geproduceerd, als de mijnwerkers van een minimufii-loon zijn verzekerd. Zij beweren ook, dat verschillende mijnen na de invoering zullen moeten sluiten. De mijnwerkers zullen nog trachten de wet in hun voordeel ge amendeerd te krijgen. In do eerste plaats willen zij aangenomen zien, dat elke werkman onder den grond een loon van 5 sh. per dag is gewaarborgd, terwijl een jongen 2 sh. moet verdienen. Ook zouden zij graag zien, dat hun lysfc van minimum-lbonen in de wet werd opgenomen. De laatste eisch zullen zij echter in het uiterste geval niet handhaven, wel de eerste. De regeering, dit is althans de gel dende overtuiging zal ook wel de eerste niet de tweede willen inwilligen. Zoodat de wet vrij zeker zal worden aangenomen. Of dit echter het einde zal brengen CXXVI. Met belangstelling zal ook buiten het Haagje gelezen zijn, hoe Hare Majesteit de Koningin weer als van ouds hare belangstelling toont voor do verschillende takken van volksbe staan. De Koningin ontvangt weer geregeld allerlei bezoek (audiënties, diners, soiróes) en heeft ook den laat- sten tijd verschillende bezoeken afge legd, waarbij een ieder kon waarne men, dat onze vorstin geheel hersteld is van haar jongste ziekte. Hot West- land, het Schevevingsche visscherij- bedrijf en nu pas weer IJmuiden ge noten de eer van het Koninklyk be zoek, waarby weer zoo duidelijk bleek, hoe onze Koningin zich niet alleen interesseert voor- maar ook op de hoogte is van veel, waarvoor men feen koninklijke belangstelling zou urven veronderstellen. Uit vele vra gen, die de Koningin ook bij deze bezoeken weer stelde, bleek dat men hier niet aan officiëele beleefdheids visites mag denken, maar dat de Ko ningin zich werkelijk op de hoogte komt stellen door persoonlijke aan schouwing. En gelukkig bleek ook nu weer niets van vermoeidheid na de vrij inspannende bezichtigingen, zoodat men ten volle kon waarnemen hoe Hare Majesteit, dank zij haar krachtig gestel, ook hare jongste ziekte weer geheel en al is te boven gekomen. Z. K. H. Prins Hendrik gaat daarbij steeds voort, sympathieën te winnen. Door zijn ongedwongen omgang met allerlei „gewone" menschen is het den Prins, die hier als vreemdeling kwam. in weinige jaren gelukt, in breede kringen gezien te zijn. De Koninklijke gemaal weet de Vorstin ongelukkige wijze aan te vullen. Wanneer de Kóningin bezwaarlijk haar belang stelling kan toonen, weet de Prins vaak teleurstelling weg te nemen en door zijn aanwezigheid aan een of ander plan cachet te geven. Men ziet den Prins hier als een gewoon burger door de straten gaan, vaak ook met kennissen uit hof-, adellijke of ambte lijke kringen en slechts zeer weinigen bemerken dan dat daar de man der Koningin voorbijgaat, zondereenigen opschik of geleide. Oók op particu liere feesten vertoont de Prins zich af en toe en men kan begrijpen, hoe er in de hoogste kringen naar 's Prin sen tegenwoordigheid gestreefd wordt. Ik zou U daaromtrent aardige bijzon derheden kunnen mededeelon, maar het ongeluk wil dat zulke mededee- lingen niet voor publicatie bestemd zijn en ik mij ongaarne aan onbe scheidenheid zou schuldig maken tegen over mijn zegsman. Voor de aardig heid mag ik echter wel eens over brieven, dat een onlangs hier gegeven soireó, waarop ook de prins verscheen, rond 30.000 gulden aan den gastheer kostte dat zijn bedragen, die ons een beetje fantastisch voorkomen, maar wanneer men bedenkt, dat alleen de bloemversiering eenige duizenden Ver slond en iedere gast cadeautjes kreeg van goud of edolgeente, dan komt men al gouw tot fabelachtige sommen. Voor wie zich wilde ergeren aan zulke geldverspilling in een paar uurtjes moge het oude woord, dat het geld rond is opdat het rolle, een tfoost zijn Wat het eigenlijke stadsnieuws be treft, wij zijn allereerst verrast door het in druk verschijnen van een on hoorbaar afgeraffelde rede van onzen stedelijken schatkistbewaarder over don toestand van onze financiën. Nu zal ik U allerminst vermoeien met vele cijfers, maar alleen oven aanstippen, dat na de vaststelling der begrooting voor 1912 een leening van 6millioen noodig was, terwijl reeds nu al weer door leening te dekken staat een be drag van 9V5 millioen, waarvan 53/5 millioen voor de nieuwe verkeerswegen. De plaatselijke inkomstenbelasting, die in 1911 f2.150.000 moest opbrengen, werd voor 1912 op niet minder dan f 3.400.000 vastgesteld dat is eventjes een stijging van 1 millioen over één jaar. En dan-- te denken wat ons nog te wachten staat! Hot wordt tijd om de bezuinigingsleuze wat meer te gaan aanheffen en vooral kleine ver beteringen en uitbreidingen achter wege te laten wannoor toch radicaler ingrijpen te eenigertijd noodig is. Zoo hebben Burgemeester en Wet houders wederom eenige uitbreiding voorgesteld ten bate van het gemeen telijk ziekenhuis, terwijl men bezig is met den aanbouw van een Zanderih- stituut, zalen voor orthopaedie en mas sage, ziekenzalen enz. Alles heel mooi. Niemand die ons gemeentelijk zieken huis niet g&ht wat de deskundigen noodig achten, maar er is hier een voortdurend uitstellen van den bouw van een tweede gemeentelijk zieken huis waar te nemen en dit is brood- noodig. Ons groote ziekenhuis is altijd propvol, de gemeente speelt voortdu rend leentjebuur bij particuliere inrich tingen die vaak ook al nieuwe pa tiënten moeten afwijzen en daarbij komt dan nog, dat er onder het volk gemompeld wordt dat hot gemeente ziekenhuis de zieken als 't ware weg kijkt, volgens sommigen zelfs te vroeg ontslaat. Ik neem dit zoo grif niet aan, aangezien directie en medisch personeel mij daartoe niet in staat schynen. Edoch, zulk gepraat is al verkeerd en men geeft er dagelijks voedsel aan, doordat de gemeente plaats te kort komt en er daardoor steeds wachtenden zijn. Eenigen tijd geleden heeft de Gemeente oen hulp- ziekenhuis in gebruik genomen, in het voormalige Krankzinnigengesticht bij gebrek aan beter plaats en ook dit gebouw was vol, eer men 't wist. Te meer schijnt het dan ook noodig, dat de Raad klein gepruts aan bestaande inrichtingen voortaan weigere (want al die kleine verbouwinkjes loopen nog aardig op) en blijft aandringen op het eenig afdoende: een groot nieuw zie kenhuis, waarmee wij tot in een be trekkelijk verre toekomst in alle be hoeften kunnen voorzien. We hebben verder op't oogenblik last van de stakingsbacil, waarvan mon ook elders, in binnen- en buiten- land> volop geniet. Bij ons zijn het de bouwvakken, waar het werk ten deele stil ligt, ten gevolge van niet inge willigde looneischen. En natuurlijk ook hier het gewone liedjeeerst op een enkel werk staking, later een zooge naamd „algemeene", door een minder heid geproclameerd. Ik zal hier niet treden in een beoordeeling van de al-of- niet noodzakelijkheid van deze staking. Het geldt hier bedrijven, die wel last èn schade van staking ondervinden (o.a. is dit geschil een leelijke streep door de rekening van het nieuwe hotel Central, dat nu niet op den voorge nomen tijd gereed kan zijn), maar nie mand zal deze mannen het recht ont zeggen het weck neer te leggen als zij dit wenschen. Zien zij kans betere condities te bedingen, waarom zouden zij 't dan niet probeeren En dat zy daarby hun kameraden trachten te overreden hen te steunen zal ook nie mand hen euvel duidenHet wordt in onzen tyd meer en meer een strijd tusschen vereen igde groepende pa troons vereenigen zich evenals de werklieden om tezamen sterker te staan tegenover de wederpartij. Dit moge geen ideaal-toestand zijn, het is de natuurlijke loop der dingen, die ten slotte ons allen dwingt mee te doen. Wat echter in steeds groeiende mate verzet vindt bij de publieke opinie, is dat het overreden om meê te doen gewoonlijk in allerlei dwang ontaardt en dat de politie telkens heeft tus- schenbeide te treden en voortdurend preventief moet optreden om al te hardhandige argumenten buiten het debat te houden. Kunnen wij er ons in verplaatsen, dat het voor stakers soms alles waard is om niet-stakenden over te halen, wij eischen anderzijds volledige vrijheid voor wie werken wil en een staking owgemotivoerd acht. Men onderscheide hier „onderkruipers" d. z. nieuwelingen die do opengeko- mon plaatsen komen bezetten en ge woon aan het werk geblevenen. Beiden zijn volkomen in hun recht,'maar er is toch verschil. De onderkruiper is als 't ware de man die het brood van den staker komt weghalen en dikwijls een allerminst gunstig sóórt arbeider de man, die voor staken goën reden vindt, tevreden is met zijn werk en zijn loon, en niet verkiest om anderen te volgen in wat hij verkeerd en vaak roekeloos vindt, behoorde ook bij de stakers voor vol te worden aangezien en niet te worden gehinderd en gemc- lesteerd. Waar de politie niet in ster ken getale voortdurend aanwezig is, heerscht kortweg terrorisme, door een kleine groep vaak met de onbehoor- lijkste middelen uitgeoefend. Wordt het niet tijd dat daartegep, ook door de arbeiders-zelf, met meer kracht tegen opgetreden worde Wat zouden die mannen, die hier hun anarchisti sche ideeën botvieren, wel te keer gaan, wanneer de patroons eens zulke middelen aanwendden om onwillige collega's in het gareel der vakbewe ging te dwingen Men zou eens Wat hooren I En terecht alleen maar, de heeren veroorlooven zichzelf wat zij in een ander ten sterkste zouden af keuren, een niet vreemd verschijnsel in den strijd om materieële voordee- len. Met dat al is het jammer, dat zulke uitwassen de vakbeweging, waar in zoo veel goeds zit, in discrediet brengen, waardoor de normaio groei der arbeidersverhoudingen als gevolg van veranderingen in de productiewijze belemmerd wordt. Intusschen is de vakbeweging nog in haar „vlegelja ren" het zal wel beteren, wanneer men door schade en schande is wijs geworden. Ten slotte een paar berichten, die de aandacht trekken. Zoo krijgen we waarschijnlijk een congres en een nationale tentoonstel ling, betrekking hebbende op de ont wikkeling der vrouwenbewegingen van den arbeid der vrouw in ons land gedurende de laatste eeuw, natuurlijk in het wonderjaar 1913. Wie zich de „vrouwententoonstelling" herinnert, die hier gehouden werd, toen de vrou wenbeweging in ons land nog in haar kinderjaren was, zal zeker dit donk beeld toejuichen. Er mag in dit ver band wel even aan herinnerd, dat deze tentoonstelling een der weinige was, die geen verlies opleverde f Dan is de concurrentiestrijd tusschen de beide groote plaatselijke bladen weer een nieuw stadium ingetreden, De „Nieuwe Courant" begon ditmaal met een uitbreiding en 3 bezorgingen per dag. „Het Vaderland", dat dit laatste al jaren heeft, antwoordde zonder een woord te publiceeren op denzelfden dag met een precies gelijke uitbreiding Het zijn precies twee echte-Haagsche families, die om tegenover elkaar op te snijden, boven haar stand leven, maar drijft zoodoende eikaars uitgaven op en verdient beide geen cent En ten slotte komen een zes-tal Leidsche studenten weldra voor de Haagsche rechtbank wegens het ver vaardigen van het veelbesproken li bretto, dat door de groenen in Oct. 1911 werd vertoond. 22 April is de groote dag. Ik ken Haagsche dames (om van de heeren te zwijgen) die gaarne nu reeds een plaatsje zouden bespreken voor de terechtzitting. Maar men vergeet dat lang niet uitgesloten is, dat de rechtbank de deuren zal sluiten. Het zou anders wel een tegen valler voor velen zyn I HAGENAAR. Het kind en de school. IX. De alzijdige opvoeding. Vervólg. Het valt dagelijks op te merken, hoezeer de verschillende kraohten en gaven naar lichaam en geest in on gelijke mate ontwikkeld kunnen wor den. Vaak hebben lichamelijk krachtig en welgevormde menschen een eng verstand en verbijsteringwekkende wanbegrippen op moreel gebied, ter wijl aosthetisch gevoel totaal ontbreekt. Hoe dikwijls komt 't niet voor, dat verstandelijk zeer ontwikkelde men schen op zedelijk gebied aanstoot ge ven, En hoe dikwijls niet hebben wij gelegenheid om op te merken, dat door en door „brave" menschen, men schen, die geen dier kwaad zouden kunnen doen, lijden aan gebrek aan doorzicht en totaal gebrek aan energie Groote kennis in een bepaalde rich ting of op een bepaald terrein gaat maar al te dikwijls gepaard met be krompenheid en onkunde in andere opzichten. Gebrek aan evenwicht, ge brek aan alzijdighoid, dat zijn de fouten, dio den volwassene over 't al gemeen individueel aankleven. Een boekhandelaar die een drukke zaak heeft, zei eens, toen een kennis hem vroeg, öf hij de beoordeelin'g van een zeker boekwerk gelezen had: „Neen, ik lees geen boeken, ik lees ook geen krantendaar heb ik geen tijd voor." Mij dunkt, dat iemand, die niet een zijdig alleen maar tot dienaar van een bepaald vak was opgeleid (niet opge voed geen vrede kon hebben bij een toestand, die hem tot zulk een wan hopige uitspraak brengt. En het zijn deze of andere teekenen van eenzijdig heid, van disharmonie in het geestelijk leven van de mensehen, die vaak het schoone menschelijk leven als 'tware tot een carioatuur maken 0 Wij bepalen ons nu vorder bij de opvoeding van schoolgaande kinderen. Door gebrek aan inzicht en door totaal gebrek aan samenwerking tas- schen school, huisgezin en maatschappij is daarbij geen sprake van de onont beerlijke alzijdigheid. Mogelijk, dat 't nog niet te laat is, om onze kinde ren daarmee tevens onze volks-opvoe- ding terug te brengen van het dwaal spoor Vooral tusschen school en huis gezin moet 't in het belang van een werkelijk alzijdige opvoeding zoo spoedig mogelijk tot eén weloverwo gen samenwerking komen. Waar de school geen ouderavonden wil houden, daar moeten de ouders ouderbonden stichteneen ernstig streven naar alzijdigheid met als eersten prijs een gelukkig kinderleven en met een ge lukkig on nuttig leven als belofte voor de toekomst, wie zou daaraaa zijn krachten niet willen wijden! Het schoolonderwijs heeft te zeer een intellectueele richting en dat terwijl het schoolkind tot zuiver intellectuee- len arbeid eigenlijk niet in staat isJ Valt nu den kinderen het loeren moei lijk, kunnen zij het onderwijs in de klaB niet volgen, dan wordt niet ge luisterd naar de stem der natuur, die zich aldus uit, neen, dan treden huisgezin en school helaas vaak met allerlei dwangmiddelen, als rapport cijfers, straffen, belooningen, privaat lessen enz. op, om de geestelijke in digestie te verergeren en het ver broken evenwicht tebestendigen. Hoe kortzichtig toch f Tot heil van hun lichaam (en ook van hun geest) hebben kinderen veel behoeften aan vrijheid en aan lichaams beweging in de britenluoht en aan veel slaap en school en huisgezin ontnemen hun vaak door huiswerk en allo mogelijke soorten van privaat lessen de gelegenheid om dat onont beerlijke in voldoende mate te krijgen Het groote belang van de zedelijke opvoeding wordt om strijd erkend, maar de eenige ware gelegenheid: de opvoeding tot godsdienstzin en deugd in het milieu, dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt, nl. het huisgezin, wordt den kinderen vaak door veel huiswerk ontnomen. Deze wantoestand verergert voor de kin deren, die inrichtingen van voortgezet of middelbaar .onderwijs bezoeken ze zijn vaak van den tijd af dat zij op staan totdat zij naar bed gaan door school- en huiswerk aan den huiselij- ken kring onttrokken. Geen wonder, dat de kinderen van hun ouders ver vreemden De opvoeding van den schoonheids zin, die eiken jongen mensch als het kenmerk Van zijn adeldom is inge schapen, schiet er bij het intellectua lisme in de opvoeding geheel en al bij in en dat, waar liefde voor het schoone de krachtigste steun voorde zedelijke opvoeding is. Laten we de handen tot hervorming van ons „opvoedingssysteem" ineen slaan Den Haag. 0 G. VAN DORSTEN. ooG#Doo BAHLMANN (L GOUDA, EXPOSITIE houdt zich beleefd aanbevolen voor alle voorkomende werkzaamheden op GEWOON en DECORATIEF gebied. WARENHUIS! Telefoonnummer voor bestellingen Haag 41. Enorme keuze nouveanté's op elk gebied. reclameprijs 1.80 Mj 2.70 f4.95, 2.70 bij 3.00 I 8.30. Alles wordt op verlangen geplaatst door werklieden, speeiaal aan ons huls verbonden. Afdeelingen Uurwerken. Onze Reclame SchWarzwaldklokje 46 cent. Prachtige koperen Pendules met Stolp, loopende 400 dagen, vanaf f 16.50 met 2 jaar garantie. I Afdeelingen Nikkelwaren. Groote nieuwe en prachtige keuze I Theelichtjes, alle soorten van Nikkelwaren. AfdeelingenIjzerwaren. Koperen Roeden en alle Behan- gersbenoodigdheden. Alles wordt aan dè verkoopafdeeling gereed om te plaatsen in orde ^enmtfkf^ Afdeelingen Horcelein en Glaswerk. Schitterende tentoon stelling ^deb hieuwste soorten Porcelein en fijnste slijpsels I I Afdeelingen Huishoudelijke artikelen en emailAlles wat practisch is voor het gebruik in het huishouden is er I te bekomen tegen de scherpst concureerende prijzen. Afdeeling Houtwaren is nog meer uitgebreid niettegenstaande haar enorme grootte. Afdeeling JWandewerk is geheel veranderd en biedt de vol ledigste sorteering met de grootste gemakkelijkheid tot het doen eener keuze. I Afdeelingen manufacturen Uitgebreide keuze passementerie en kantstoffen, changeantzijde. Groote en geheel nieuwe sórteering dameskousen. Ruimste en volledigste keuzo Dames- en Kinderschorten. Dames- en Heeren-handschoenen in speciaal goedkoope prijzen. 1 Door onzen kolossalen omzet kannen wij aan het i publiek aanbieden het nieuwste, het beste en het goed koopste. Ons enorm saooes is een doorslaand bewijs dat onze geaohte en altijd aangroeiende oliöntöle in de hoogste I mate tevreden is. 1 I LUNCHROOH met LEES- en SCHRIJFTAFEL. ADRESBOEKEN van HOLLAND en RELeiE. Telefoon gratis ten dienste der bezoekers. Dept. GOUDA. van den Heer Bouwkundig Ingenieur, over in de groote zaal van de Sociëteit „DE REÜNIE" 's avonds te 8 uur. Introductie door H.H. Leden. 8 uur,, Dir.: W. ROIJ AARDS. ENORM SUCCES. enorm succes. TOEGANGSPRIJSBij inteekening vóór 30 Maart bij den Pachter der Sociëteit „Ons Genoegen". Leden en hun gezin iM.95. Niet- Leden f f .95. Daarna f M.dO en f 9.—-. Plaatsbespreking bij loting op 9 April 8 ujar. te GOUDA is voornemens om, op Ittaandaff 23 maart 1912, v.m. 11 unr, in het café „Harmonie" aan de Markt aldaar, in ééne zitting, publiek te veilen en te verkoopen Pere. 1. EejA pand met stal ling voor OO^paatden, erven en Open grond. Sedert onheuge lijke jaren dienende tot o/d. Stolwijkersluis, H n°. 1. Verhuurd aan dhr. H. G. van der Wolf voor f 9.— per week tot en met 31 October 1913 met 3 optiejaren. JPerc. 2, 3 en 4. met ERVEN en GROND naast perc. 1, H n°" 2, 3 en 4 resp. verhuurd voor f 1.15, fl.65enfl.o5 per week. een en ander zeer gunstig staande en gelegen aan den Goudschen rijweg, femeenten Stolwijk en Haastrecht in e onmiddellijke nabijheid van Gouda. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op Maandag 15 April Te bezichtigen de 3 laatste werk dagen vóór de veiling van 912 en 24 uur en 's morgens vóór de veiling. Breeder by biljetten en nadere in lichtingen ten Kantore van Notaris mONTIJN voornoemd, Nieuwsteeg no. 18. irl SPECIAAL ADRES VOOR g, Desgewenscht worden alle andere merkert geleverd. Q Aanbevelend, Q Rijwielhandel „STRUISVOGEL''. I Electr. Inst. Bureau. Verkrijgbaar te Rotterdam a/h Hoofdkantoor WIJNSTRAAT 16 en te Qouda bij J. T. SWARTSENBURG, Kleiweg 89r Hoofdagent, S VAN WUNGAARDEN, Spieriügstraat 81, B. VERGUNST, Boomgaard straat 99, to Ifuuwerkerk ajd. IJssel bij A- VIS, te Beeuwijk bg J. v. n. fcLEIJ. BIJ creams, Doosjes Brons, enz. enz. enz. R. ZANDVOORT, Nienwehavon, Gouda, koopt gij beslist het best, het soliedst en het goedkoopst Uwe inkoopen van allerlei soorten Waschartikelen, Lucifers, Poets artikelen, Dweilen, Vaatjes Zeep, Zakjes Kogel- en Stangenblauwjf Stijf seis, Schoen- Aanbevelend, Het goedkoopst adres voor b.h. winkeliers. Vraagt Uw Winkelier uitsluitend R. ZANDVOORT'S RECLAHESODA- EXTRACT i Ze Is beslist de beste. Wsebt U voor namaak, mm op a.s. ,mn»dag en Woenadag. Een leerares in 't koken zal de geëerde bezoeksters over het juiste en veelzijdige gebruik en de voordeelen van MAGGI'S Producten inlichten.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4