"k Japonstoffen, Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, ZEZTTWST1. Laatste Berichten ONTVAfNGKN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch, Weerbericht - - Officieels Prijscourant van adressanten niet kan worden vol" daan. Bevolkingvan Nederland. Het Centraal Buroan voor de Sta tistiek hoeft, de cijfers gepubliceerd svoor iedere Gemeente van Nederland do percentgewijze verhouding aange vende tot de totale bevolking van de personen die zich bij de volkstelling van 31 December 1909 hebben opge geven als Nedordoitsch Hervormd, Roomsch- Katholiek, behoorende tot de Gerefor meerde Kerken, Israëlietisch (Nederl. en Portugeesch), behoorende tot eene andere dan de bovengenoemde ge zindten, zondor kerkeiijko gezindte. De cijfers der afzonderlijk genoemde korkelijke gezindte zijn in een vijftal kaarten grafisch voorgesteld, terwijl in eene afzonderlijke grafische de toe- en afneming bij de onderscheidene volks tellingen der bovenstaande rubrieken voor het Rijk is voorgesteld, waarvan hieronder de cijfers volgen. Op 100 personen behooren tot onder staande kerkelijke gezindten 1849 1869 1869 1879 1889 1899 1909 Noderd. Herv. 64,57 64,94 64,67 64,60 48,65 48,41 44,18 Israël. (Ned. en Port.) 1849 1,92' 1859 1,93 1869 1,90 1879 2,04 1889 2,16 1899 2,04 1909 1,81 R.-K. Beh. tot de Gr. Kerken. 38,16 37,14 36,53 36,86 36,39 36,07 86,02 Overige kerkgez. 6,36 6,99 -6,90 7^29 8,32 6,14 6,60 4,01 7,08 8,42 Zonder kerkgez. 0,31 1,48 2,26 4,97 Verdronken. Donderdagmorgen 10 iiur is in kefc Overijselsoho kanaal op ongeveer 300 M. afstand van do Ganzepannebrug verdronken de riet dekker W. V., oud 35 jaar, wonende te Heino. Waarschijnlijk door het slippen der fiets op een smal fietspad geraakto de man te water. Hoewel aan de over zijde van het kknaal menschen aan wezig waren, was redding niet moge lijk. Een vrouw met vijf jonge kin deren blijven onverzorgd achter. (Zw. Crt.) Daar tegen het eerst genomen be sluit om de openluchtmeting van vrij zinnigen in Noord-Brabant en Lim burg te houden op 29 Juni, Sb Petrus en Paulusdag, overwegondo bezwaren bestaan, omdat die datum pp een Za terdag valt, heeft men nn voorloopig Zondag 23 Juni daarvoor aangewezen. Behoudens enkele in acht te nomon bepalingen heeft het comitó ook reeds toestemming van het kroondomein om die meeting te houden in een gedeelto van het Lies- of Mastbosch bij Breda. Hbl. Terwgl men eergisteren op Wilton's scheepswerf, aan den Westkousdgk te Rotterdam, bezig was met het sloopen van een stoomketel, zijn de gassen, die zich nog in dien ketel bevonden, ontploft, met het gevolg, dat er een stuk uitvloog. De electricien H. werd door een steen aan het hoofd gewond. De zedenpolitie te 's-Gravenhago heeft aangehouden een gehuwden man, die zgn vrouw door bedreigingen en mishandelingen aanzette tot het plegen van ontuohtige handelingen met en hot berooven van anderen. Gelijk men zich herinnert, heeft deze week juist de Hooge Raad beslist, dat ook de gehuwde man, die zgn vrouw bij het plegen van ontuchtige hande lingen als jputeneur ondersteunt, valt onder de^Pafbepalingen vanhetsou- tonoursverbod. Ook heeft de zedenpolitie proces verbaal opgemaakt tegen een te s Gra- venhago vertoevenden vreemdeling, die jonge meisjes in zijn woning had gelokt met oneerbare bedoelingen. b N. R. Ct. De 70-jarigo porder Vinok, te Nij megen, die Woensdagochtend, om 4 uur voor zijn werk zijn woning ver laten heeft, wordt sedert vermist. Petroleum als brandstof. Al sedert lang wordt gezocht naar doeltreffende methoden voor het be zigen van petroleum als braudstof voor machines, en de steenkoolcrisis was daartoe nu weer een krachtige aan sporing. Spoorweg- en stoomvaart-maat- jchappyen zgn begonnen, haar loko- motieven en machines aan boord voor petroleum als brandstof in te richten en het verluidt, schrijft men uit Londen aan db „N. R. Ct." dat de Great Eastern reeds een tachtig harcr lokomotieven voor het stoken met olie heeft ingericht. Een nieuwe vorm, waarmede men nu proeven neemt, heet „vaste petro leum" blokken, geperst van schillen, zaagsel en andor afval met petroleum. De briofschrijvor verhaalt verder van een „eenigszins woeste enthousiasme", waarmee Itudolf Diesel uit Munchen, de uitvinder van de Diesel-motoren, te Londen begroet is, toen hij daar verleden week oen voordracht kwam houden over zijn olie-machine in hot Instituut van Werktuigkundige In genieurs. Eenigo voorname bladen noemen den Duitscher de redder der bestaande industrieele wi-rold. Stead nam in hot jongste nummer der „Review of Reviews" eon stukje op, waarin hij naar aanleiding van de komst der „Selandia", het eerste groote schip door Diesel-motoren voort bewogen sprak van do onttroning van koning Steenkool, met een dor naaste gevolgen afbraak van de mach tige Engelsche oorlogsbodems van te genwoordig. Dit laatste zou Rudolf Diesel zelf vejmoedelijk wel durven voorspellen, zegt de correspondentmaar dat de onttroning van King Coal in zijn be doeling zou liggen, heeft hij beslist ontkend in een onderhoud met een redacteur der „Westminster Gazette". Naar zijn verklaringen wil hij integen deel de ontginning van de Engelsche steenkoolmijnen op nieuwo banen lei den en de kolen aan de schachten zelf, als het kan, zoodanig bewerken, dat het tegenwoordige vermorsen van de er in voorhanden kracht verhoed kan worden, door gas, gaskolen en teerolie er uit te halen en dan de olie te ge bruiken voor het drijven van reusach tige Diesel-motoren. Volgens bij do Maatschappij „Neder land" to Amsterdam ingekomen radio- telegrafisch bericht, heeft het stoom schip „Grotius" bij zwaar stormweer schade beioopen aan de beide anker- kluizen en zal het te Lissabon, waar het eerst Zaterdag 23 dezer kan worden verwacht, moeten repareeron. Van, het te ondervinden oponthoud en eventueel later vertrek van Genua zal nader worden kennis gegeven. Te Schiedam heeft een felle brand gewoed in de mouterij „Haarlem", aan den Buitenhavenweg, waarin een drooginrichting van de firma Schutter te Rotterdam gevestigd is. Een groote voorraad granen, maïs, lijnzaad en peperkorrels bevond er zich. Doordat de niouwe distilleerderij Van de firma Joh. de Kuyper onmiddellijk aan het brandende perceol grensde, word daar door het eerst bevroesdzij bleef echter behouden. De drogerij brandde geheel uit. Een tuindersvrouw aan do Mon- stersolieweg te Loosduinen vermiste dezo week al haar goud, dat zij in een pulletje in de voorkamer had liggen. Nu herinnerde zij zich dat er twee lorrenkooplui geweest waren, van wie de een haar achter het huis aan de praat hield en de andere vóór bleef. Laterzag zij vuile voetstappen op het kleed in de voorkamer en vermiste toon haar gouden ketting, oorknoppen, ringen enz. Bij de politie is aangifte gedaan. .Donderdagavond is nabij de halte Vierpolders een vrouw overreden door de tram, die van Biielle kwam. Zij stapte uit de tram voordat deze stil stond, viel en Éfeog de wielen over het hoofd. Eerst mot de volgende tram werd het ongeluk opgemerkt en het lyk gevonden. Dezer dagen meldden zich 3 kin deren van 18, 5 on 3 jaren by de politie te Venlo aan met een brief hunner moeder aan den grenscommissaris, houdende het verzoek de kinderen aan haren te Venlo van haar gescheiden levenden echtgonoot over te geven, daar zij er niet langer voor wilde zorgen. Deze echter nam ze niet aan, zooaat ze weer naar Duitschland te ruggezonden werden. Aangezien vol gens de Nederlandsch-Duitsche over eenkomst de kinderen uit huwelgken tusschen Duitsehers eu Hollanders tot de nationaliteit van den vader behoo ren, is deze verplicht ze te onderhou den, zoodat zo weer naar Venlo te ruggebracht zullen worden. Te Wagenborgen, is gisteren afge brand het huis bewoond door J. Schui- temaook de schade aan den inboe del is groot. Staking in het bouwvak te '8 Gravonhage. In een vergadering van de stakers, is, naar aan Het Volk wordt gemeld, meegedeeld, dat de grondwerkers, die bij het Haagsche Vakcomité zijn aan gesloten. na Woensdag a.a. waar het noodig mocht zijn, stop zouden zetten, en dat aan alle organisat ies ter plaatse, voor zoover zij bij dat comitó zijn georganiseerd, een brief gozonden zal worden om een bi sluit in gelijken geest te willen nemen. Gisteren besloten de steenhouwers den arbeid, voor zoover het 't ver werken van voor besmet verklaarde karweien bestemde steenen betrof, neer te leggen. De politie, in konnis gesteld mot een beraamd plan, om een wagen lading steenon bet water in te werpen, wist zulks te verhinderen. Bg gebrek aan steenkolen wordt te Dalen voor de stoomzuivelfabriok on de electrische centrale thans uitsluitend met turf gestookt. De vraag naar turf is tegenwoordig zoo groot, dat do prijzen'aanmerkelijk stijgen, niettegen staande er in de venen nog flinke voorraden aanwezig zijn. Aan de gasfabriek te Delft is aange plakt, dat Zaterdag de derde oven ge doofd zal worden. Tevens zijn 120 plaatswerkers tegen dien datum ont slagen. Het bedrijf staat dan voor twee derde deel stop. Biykens het testament van de on onlangs overleden mevr. Jano K. Sather te Oakland, in Californië, heeft deze dame meer dan oen millioon tweehonderdduizend gulden vermaakt aan de staatsuniversiteit van Californië. Armenzorg. Wijlen mevr. A. van Andringa, weduwe van den heer K. Djurrema, te Apeldoorn, heeft, naar de Nod. meld, o.a. aan het weeshuis van de Hervormde gemeente en aan de diaco nie van diezelfde gomeente aldaar, vermaakt een bedrag van f 1000 aan elk. Naar de N. Ct. verneemt, wordt er een gerechtoliik onderzoek ingesteld naar do oorzaak van het noodlottig» ongeval van oen jongmensch in Den Haag, dat eenigo dagen geleden dos avonds met zifn rywiel kwam te vallen over het opgebroken en niet verlichte straatgodeelte in do Groothertogin no- laan aldaar en dientengevolge overleed. Do 70-jarige molenaar L. Tetteroo, te Voorburg, 'heeft gisteren een slag van een wiek van zijn molen gekregen, waardoor hij in het water geslingerd en bijna onmiddellijk overleed. INDISCH NIEUWS. De houding der Chineezen tor Oostkust. Nog steeds blijven de Chineezen zoowel te Medan als op de kebon ruë- tig. Hun optreden is uiterst correct en naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd broeit er ook niets onder hen. (DeliCt.) De houding der Chineezen te Semarang. De „sembajang toean Allah" is te Semarang volkomen rustig voorbijge gaan. Er werd druk gepatrouilleerd door de politie. Het bestuur en de Chineesohe autoriteiten zijn homogeen. De kapitein der Chineezen Lim Kiok Liam, voorkwam door zijn flink op treden een plundering van huizen van rijke Chineezen door Macausche sing- kehs. (Deli Ct.) Een pestrat in een apotheek gevonden. De militaire apotheek te Soerabaja is gesloten wegens het vinden van een pestrat onder de slaapplaats van een bediende van een apotheek. Deze is onder verdachte verschijnselen ziek geworden. (Heli Ct.) KERKNIEUWS. Men schrijft uit Dinxperlo aan de N. R. Crt. De pastoor heeft hier de Katholieke geloovigen van den kansel gewaar schuwd om de plaatselijke neutrale courant niet meer te lezen. Dit blad had de stoutigheid begaan een verslag op te nemen van een lezing, door een predikant in den Protestantenbond gehóuden over het modernisme, even als het ook verslagen van andere le zingen opneemt. Vrouwenstem recht in de Kerk. Buitengewoon groot was gisteren avond do opkomst van leden van de Haagsche afd. van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht op de verga dering, waarin Mej. A. Zernike, pre dikante by de Doopsgezinde Gemeente te Kugpe, (Fr.) sprak over vrouwen stemrecht in de kerk. Zij deelde mede, dat in tegenstelling met de Hervormde Kerk, waarvan alle gemeenten moeten gehoorzamen aan de synode, de Doopsgezinde ge meenten autonoom zgn, Welnu, van de 140 Doopsgezinde gemeenten be staat in 139 het vr ouwenkiesrecht voor de leeraarsberoeping, in 120 ook voor de kerkeraads- en diaconiebenoeming, hoewel het regel is, dat de vrouwen nooit van dat recht gebruik maken. Mej. Z. kreeg op haar vraag naar de oorzaak ten antwoord, dat do vrouwen de minder gewichtig! zaken liever aan de mannen overlaten In acht gemeenten bestaat ook het passieve vrouwenkiesrecht voor kerke- radon en in een paar daarvan zitten ook vrouwen in den kerkeraad, hoe wel hieraan ook wel wat moeilijk heden waren verbondeneen paar dames wilden alleen te zaraen in den kerkeraad, werd de een niet herkozen, dan zou ook do andere heengaan. Een andere maal eischten de dames naar huis te worden gebracht na af loop van de vergaderingen, terwijl de heeren daarin niet treden wilden. Het nut echter van het zitten van vrouwen in den kerkeraad acht zij herhaaldelijk gebleken, o.a. ten_aanzien van-de armenverzorging. Omtrent haar eigen ervaringen ver telt Mej. Zernike, dat zij zelve in veel opzichten tegen fle moeilijkheden op zag, doch dat zij die alle zag ver dwijnen. De boeren-kerkeraadBleden lieten voor haar het rooken in do vergade ring, zij heeft een kosteres- eft een organiste, zij overwon de vooroordee- len van Friesche boeren ten aanzien van begrafenisgebruiken van eeuwen her, zelfs is zij over haar aanvanke- lijken schroom heen, boerenjongens van 18 tot 25 jaar catechisatieles te geven. Do vraag, of de vrouwelijke predikante het vertrouwen van haar manlijke gemeenteleden zal kunnen winnen (hetgeen ontkend is), kan de spreekster uit gebrek aan ervaring nog niet beantwoorden. HWel vreest zij, dat de vrouwelijke predikante den twijfel van mannen niet zoo goed zal kunnen ovorwinnen als een mannelijk predikant, omdat hun genfoedsleven anders is, maar aan den andoren kant gelooft zij zeer zeker, dat de vrouwelijke predikante vrouwen eerder winnen kan. Vast is^ zij> overtuigd, dat de vrouw het pre- dikantswerk anders zal doen dan de man, de vrouw doet hot werk spon taner, eenvoudiger. Bij het huisbezoek is de man altijd predikant, de vrouw voelt zich vriendin. ■Het besluit van de Doopsgezinde gemeente om een vrouw te beroepen zal wanneer gebleken is, dat het zeer goed gaat wel aanleiding zijn, dat ook in andere korkgenQotschappon de uitsluiting van de vrouw eindigt. Na de rode van mi j. Zernike, sprak dr. Oberman, predikant bij de Engel sche Kerk te Vlissingen. Hij verklaart, hoewel geen voorstander van het staatkundig vrouwenkiesrecht, zeer Voor het kerkelijk vrouwenkiesrecht te zijn. Hij beroept zich ten deze zoo wel op bijbelteksten als op zijn eigen ervaring om te bewijzen, dat de vrou wen voor diacones zeer geschikt zijn. Wat de wenschelijkheid aangaat om vrouwen tot predikanten te beroepen is bewezen acht hij door het voorbeeld van mej. Zernike, dat de vrouw een welsprekend voorgangster kan zijn, maar nog is hij niet overtuigd, dat steeds in moeilgke omstandigheden, waar het aankomt op persoonlijk over wicht, de vrouw als predikant zal voldoen. Het is dan ook goed, dat de proef voor eerst maar beperkt blgft tot een klein kerkgenootschap als het Doopsgezinde. Bijbelsche bezwaren koestert hij niet, prof. Harnack schrijft ,den brief aan de Hebreeën, die men eerst dacht, dat van Paulus was, toe aan zekere Prisca of Priscilla! Er zou dus destijds al een vrouwelijk predikant zijn geweest. Ook als'notabele, als beheerschter van kerkelijke goederen enz. acht hij de vrouw zeer goed op haar plaats. De meeste verdere bezwaren tegen het predikantschap van de vrouw acht hij louter conventioneel. Vroeger trouwens was het anders en in de eerste Chris tengemeente speelden de vrouwen een groote rol. De uitspraak van Paulus „het past, dat de vrouw in de ge meente zwijge" heeft men ganschelijk verkeerd uitgelegd. Paulus vreesde voor het komen van hetaeren in de gemeente te Corinthe. De heer Oberman gelooft vast aan de noodzakelijke komst van het vrou wenkiesrecht in alle kerkgenootschap pen, al erkent hij, dat er sommige bezwaren zgn, die men onder de oogen moet zien, zoo o.a. dit, dat er ten aanzien van do stemming geen verschil moet zgn tusschen man en vrouw. Hij hecht dan ook eigenlijk alleen maar aan het vrouwenkiesrecht waar het de ongehuwde vrouw geldt. Dat ditde vrouw is het hoogste van de schepping, zooals z. i. reeds blijkt uit het bijbelverhaal, doch ook buiten den bijbel om blijkt dat, en nu vreest hij, dat het een degradatie is voor de vrouw, als zg zich gelgk gaat stellen met den man, hij vreest, waar het de gewone maatschappij geldt dan ook, dat de vrouw door haar gelijk stelling den stralen krans zal verliezen die zij nu draagt. In de kerk besftaat dit gevaar echter niet. Bij hot debat werd voornamelgk door den heer Van Bolhuis tegen over den heer Oberman het kiesrecht voor de gehuwde vrouw verdedigd, o.a. met dit argument, dat, waar ver schil in levensbeschouwing tusschen man on vrouw zoo vele en.groote gevaren voor botsing opleveren, het waarlijk geen zin heeft, het onbedui'-. tiende govaar, dat van verschillend in zicht ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht dreigt, alleen te ontwijken. Do heer Oberman antwoordt, dat z.i. de gelukkig gehuwde vrouw het kiesrecht niet zal willen uitoefenen. N. R. Ct. De zaak-Van Eijk. Voor do Rot- terdamsche rechtbank stond Donder dag terecht, Jan Valk Jr., 38 jaar, commissionnair in effecten te Rotter dam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar. In de aanklacht werd hem tonlaste gelegd, in zijn kwaliteit van directeur vari het Rot- terdamsche bijkantoor der firma wed. P. van Eijk te Amsterdam, verschil lende personen tot afgifte van effecten to hebben bewogen om zich zelf we derrechtelijk daarmee te bevoordeelen. Er waren 24 getuigen gedagvaard. Bekl. bleek lichamelgk erg gesloopt te zijn. Hg verklaarde gehandeld te hebben op advies der beide oudste firmanten. Hij mocht niet zelfstandig handelen. Ilij vertrouwde de zaak volkomen, anders had hij er zich niet mee ingelaten. Meermalen werden door Amsterdam de stukken niet terugge zonden en dan leende hij zelf bij an deren stukken om de eigenaars tevre den te stellen. Mr. Pekelharing, ourator in het fail- lissoment-v. Eijk en Zn., en de N. V. Bank voor Handel en Industrie, ver klaarde, dat uit de uitgegeven obli gaties niet jniuder dan 4 en niet meer dan 6 °/0 zou komen. Get. Kreukniet, accountant, had bemerkt, dat hot bijkantoor te Rotter dam groote bijdragen aan Amsterdam schuldig was. Get. Vonkeuborg, kantoorbediende, verklaarde, dat in hot debetboek namen werden opgezocht van personen, die 9tukkon hadden en deze kregen dan de mededeeling, dat uitlotingen hadden plaats gehad. Hij had reeds lang te voren de debacle zien aankomen en wist niet of de groote schuld lag te Rotterdam of te Amsterdam. Een vroegere kantoorbediende van bekl., als getuige gehoord, meende niet, dat er bij bekl. kwade trouw was. Bekl. hield staande, dat hg steeds te goeder trouw is geweest. De Officier van Justitie, hierop het woord verkrijgende, achtte bewezen, dat op misdadige wijze aan betrekkelijk eenvoudige menschen papieren van waarde zgn afgenomen. Achtereen volgens ging spr. de listige kunst- grepén na, waarmede te werk is ge gaan, om vervolgens aan te toonen, dat hier behalve van bedrieglijke han delingen, ook sprake is van weder rechtelijke bevoordeeling. Niet slechts voor oplichting, maar óók wegens ver duistering zou beklaagde veroordeeld moeten worden. Deze heeft geweten, wat hij deed en is zich zijne kwade trouw bewust geweest, wat wel het best hieruit blijkt, dat hg zich op het privaat opsloot als een ontevreden cliënt kwam klagen. Spr. neemt aan, dat de hoofdschuldigen in Amsterdam hebben gezeten, maar beklaagde was toch een willig werktuig geweest, tegen wien spr. veroordeeling eischte tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. B. Limburg, zag in beklaagde wel degelijk een slacht offer, die zich wel van leugens heeft bediend, doch bg wie geen kwade trouw mag verondersteld worden. Bekl. heeft niet de bedoeling gehad, slacht offers te maken. Pleiter trachtte aan te toonen, dat er geen sprake was van wederrechtelgke bevoordeeling en dat veroordeeling wegens oplichting niet zou kunnen volgen. Ook de beweerde gevallen van verduistering kunnen niet als zoodanig gequalificeerd wor den. Pleiter gelooft, dat het rechts gevoel der ingewgden niet zou worden geschokt, als beklaagde werd vrijge sproken. Na re- en dubiiek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 4 April. GOUDA, 23 Maart 1912. Vrijzinnige Studie- en Propa- gandaclub. Op Woensdag 17 April a.s. zal de heer A. Roodhuyzen, lid der Tweede Kamer voor Brielle, voor de Vrijzin nige Studie- en Propagandaclub in een openbare vergadering in de So ciëteit „Ons Genoegen" spreken over „Vrijzinnige Concentratie". Er zal ook gelegenheid zijn tot debat. Huisvlijt-Tentoonstelling. Het aantal inzendingen voor de tweede Huisvlijt-Tentoonstelling welke op 13, 14, 15 en 16 Mei a.s. zal wor den gehouden in de Sociëteit Ons Ge noegen neemt gestadig toe, zoodat het zich laat aanzien dat deze tentoon stelling in belangrijkheid zijn voor gangster minstens zal evenaren. Zij, die hun inschrijvingsbiljet nog niet inzonden, worden verzocht dit nog te doen vóór 1 April bij mej. A'. Breebaart, Regentesseplantsoen 11. Naar wg vernemen is er in deTy- pografenstaking bij de N. V. Drukkerij v/h Koch en Knuttel nog geen ver andering gekomen. Eén zetter is er intusschen ter drukkerij bijgekomen terwijl door de directie met enkele andere werkkrachten onderhandeld wordt. De afmetingen van briefkaarten. Wij maken er hen die briefkaart formulieren uit den handel betrekken op attent, dat bij de posterijen tegen woordig met den millimeter wordt nagegaan of de kaarten de afmetingen van 14 bij 9 centimeter overschrijden, in welk geval strafport wordt verlangd van den geadresseerde. Een lezer deelde ons mede dat ook hier ter stede acht daarop wordt ge geven en te grooto briofkaarten met strafport worden bezwaard. Men lette er op! Openluchtsamenkomsten in Zuid- Holland. Sinds eenigen tijd bestaat te Dordrecht een Centraal Comité voor Openluchtsamenkomsten in Zuid- Holland, dat zich ten doel stelt belang stelling aan te kweeken in het vrij zinnig godsdienstig loven doormiddel van samenkomsten in de open lucht. Daartoe aangezocht heeft de heer Ds. H. van Assendelft alhier gisteren avond in een bovenzaal de Sociëteit „de Róunie" een bijeenkomst belegd, waarvoor een aantal dames en heeren waren genoodigd teneinde te bespreken aan die beweging hier ter stede steun te verleenen en om in meerdere ge- gemeenten in den omtrek te trachten medewerking te krijgen om de eerste samenkomst welke op He melvaartsdag zal worden gehouden op het landgoed Ockenburg, onder Loosduinen, daartoe welwillend door den heer S. J. van den Bergh, notaris te 's Gravenhage, be schikbaar gesteld, zoo goed mogelijk te doen slagen. Daar van meerdere genoodigden bericht van verhindering was inge komen, waren slechts enkele personen ter vergadering aanwezig. Deze hebben zich echter bereid verklaard de voor- loopige werkzaamheden op zich te nemen, waarvan later mededeeling zal worden gedaan. Diefstal van Rijwiel-onderdeelen. Gisterenmiddag kwam iemand by den rijwielhandelaar W. I. D. van R., Veerstal alhier een rijwiel ter reparatie brengen, waarvan hem bleek dat de banden, hoewel niet door hem gele verd, toch het merk droegen van zijn magazijn. Toen de heer v. R. daarop infor meerde bg wie die banden waren ge kocht, vernam hg dat deze waren geleverd door zekeren v. W., die vroe ger bg den heer v. R. werkzaam was. Dit verdacht vindend, stelde de rij wielhandelaar de politie hiervan in kennis en deze vond aanleiding na een ingesteld onderzoek bg den vroe- geren knecht een huiszoeking te doen. Daarbij kwamen allerlei onderdeelen voor aen dag, die dóór den heer v. R. herkend werden als uit zijn inrichting afkomstig. De knecht, die aanvankelgk ont kende die banden te hebben ontvreemd, viel ten slotte door de mand en be kende de verschillende onderdeelen uit het magazgn van zgn vroegeren patroon te hebben meegenomen. Tegen dezen v. W. is daarop door de politie proces-verbaal opgemaakt. Stolwijk. Het paard van den land bouwer J. O. te Bergambacht, van de Goudsche markt huiswaarts keerende, schrikte Donderdagmiddag bg het passeeren van den korenmolen op den Tent weg alhier. Het gevolg was, dat paard en brik terecht kwamen in de Tentaloot, gelukkig, nadat de beide opzittenden er bijtgds waren afge sprongen. Nadat alles op den vasten wal ge bracht, het tuig „zoo wat" gerepareerd en het gebroken lemoen door een van den molenaar vervangen was, kon de reis worden voortgezet. Haastrecht. Naar wij venemen zal de passagiers-stoombootdienst „De kleine Estafette" tusschen Oudewater en Gouda me't 1 April worden gestaakt. Verliezen we aan den eenen kant al weer een middel van vervoer, aan den anderen kant kan het bestuur der mo torboot-onderneming en allen, die daarbg zijn geïnteresseerd, niet anders dan verheugd zijn, want de staking van den dienst beteokent een concu- rent minder en de kans dat er weer een dienst opgericht zal worden is gering. De aanlegplaats is thans aan het Jaagpad, met het oog op het in- en uitstappen der passagiers, een belang rijke verbetering. Reeuwijk. Bij de openbare aanbe steding voor het bouwen van een wo ning aan de Reewijksche brug voor den heer K. Verweij was laagste in schrijver voor het timmersmids- en loodgieterswerk de heer A. Bontenbal voor f 1303 en voor het metselwerk de heer C. Bontenbal, voor f 1348. De begrooting was respectievelijk f 1150 en f 1320. Het werk werd niet gegund. Thans heeft heraanbesteding plaats gehad. Laagste inschrijver voor per ceel 1 was de heer J. H. Versteeg voor f 1155 en voor perceel de Gebroe ders Stok, beiden to Gouda, voor f 1275. Dezen inschrijvers is het werk gegund. Bodegraven. Voor het gisteren te Utrecht gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde mej. J. Zwijnen- burg, alhier. Opg-ave der Personen, die zloh gedurende de week van 15 tot 22 Maart in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben GEVESTIGD-. B. Kirpestein uit Moordrecht in Crabethstraat 69. A. van den Heuvel uit Polsbroek in Van Beverninghlaan 34. C. Meilof uit Leeuwarden in Oost haven 48. C. de Bruin uit Rotterdam in Peper straat 13. IJ. Vonk uit 's Gravendeel in Kru- gerlaan 41. H. van Dam uit Amsterdam in Vierde kade 40. M. A. Kat uit Amsterdam in West haven 12. J. van der Ende uit Moordrecht in Vorstmanstraat 48. B. van Katwijk uit Bodegraven in Regentesseplantsoen 16. P. Samsom uit 's Gravenhage in Markt 26. J. Visser uit Gouderak in Crabeth straat 73. L. M. van Schaik uit Reeuwijk in Willeps 18. L. v. d. Valk uit 's Gravenhage in Derde Kade 49. J. H. H. Damoiseaux uit Amby in Kleiweg 76. M. J. Fennet uit Rotterdam in Minderbroederateeg 14. H. Pommer uit Vleuten in Drapier- steeg 36. VERTROKKENEN: M. F. de Wit uit Westhaven 12 naar Amsterdam, Prinsengracht. J. Buurman uit Groenendaal 18 naar Waddinxveen. H. J. Menger uit K. Tiendeweg 8 naar Warns veld. W. Osterman uit L. Tiendeweg 49 naar Hoornaar Wed. Osterman. A. M. Versteeg uit Markt 53 naar Haastrecht. G. F. Hoogenhuijze uit Turfmarkt 2 naar 's Bosch, Hooge Steenweg 26. B. Roozendaal uit Oosthaven 33 naar Nijmegen, Oldenbarneveldstr. 77. Jde Ruiter uit Crabethstr. 75 naar Sa88enheim, J. S. Stelma. L. Middelhof onderw. uit Hout- mansgr. 16 naar Haarlem, Spaarne 84 wit. L. Verheul uit Graaf Florisweg 73 naar Benthuizen, A. Verheul. E. van Rgk uit Keizerstraat 56 naar Utrecht, Bankastraat 2bis. L. van Gent uit Bogen 39 naar Ber gen op Zoom, Znidsingel. Th. van der Vossen uit Westhaven 66, naar Bennebroek. M. C. van de Pavoordt uit L. Tien deweg 10, naar 's Gravenhage, 4e Obrechtstr. 373. Aanvragen van werknemers op 22 Maart. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 1 metselaar, 2 opperlieden, schilders, 1 voerman, 1 boomkweeker, 1 grondwerker, 8 pakhuisknechten, 4 loopknechten, 4 werklieden ponder vakkennis. Halfwas óf aankomende. 2 kantoorbedienden, 1 ballenkoker. Leerlingen en jongens. 1 klerk, 1 pakhuisknecht. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 pottend raaiers, 2 touwslagers (diksp.), 1 hekelaar, 1 kachelsmid, 1 inwonend portier. Halfwas of aankomende. 2 schilders. Leerlingen en jongens. 1 loopjongen, 4 pakhuisknechten, 1 loodgieter, 4 jongens zonder vakkennis. Predikbeurten te Gouda Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens lO'/a uur- Prof. Dr. T. CANNEGIETER, Hoogleeraar te Utrecht. GROOTE KERK. Lijdenstekst Voorin. Luk. 23: 3943. Avonds Matth. 27 3943. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Heid. Cat. Zondag 40. Avond ten 6l/o ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTIIERSCHÉ KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 27 Maart, Ds'. BIJL. BOEKAANKONDIGING. Den Gulden Winkel n°. 8 bevat: de Auteur van Joachim Polsbroekerwoud, door E. Gewin, het hedendaagsch Too- neel in Frankrijk door Andró de Rid der, Duitsche letteren door H. van Calker, Kanteekeningen bij de Litera tuur van den Dag, door Gerard van Eckeren, Boekenschouw, Lexicogra- pische Mededeelingen, letterkundig leven uit de Tijdschriften. Bij de Holland ia-drukkerij te Baarn verscheen Uit Zenuw- en Zielsleven, serie II n°. 1. Het Onder-Bewustzijn door J. P. F. A. Noorduin, Arts voor Zenuw- en Zielsziekten te Alkmaar. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Prins van 23 Maart geeft als voorplaat het portret van de Vlaamsche Dichteres en Schrijfster, Virginië Love- ling. Verder zijn opgenomen foto's van merkwaardige dieren in Artis, kiekjet van de voetbalwedstrijd te Huil, spoor' wegongeluk in Wittenberg (Pruisen) de insectenetende bekerplant, de Jung- frau-spoorbaan, het zeemonster in de Zuiderzee gevangen, opgravingen te Pompei, kapitein Amundsen aan de Zuidpool, en meer actueelt foto's, ro- manvervolg, schetsen en romanbij voegsel. De Wereldkroniek van deze week geeft foto's en geïllustreerde artikelen van Roald Amundsen de ontdekker der Zuidpool in zijn Pool-uitiusting, kunstverkooping te 's Hage, de Olym- fiiade te Stockholm, de aanslag op het even van den Koning van Italië. Kroniek van de Week, Voetbalwed strijd Engeland-Holland, feuilleton, Ca- riaturen enz. „De Violiers" verboden. De administratie van de N. V. „Het Tooneei", directie Willem Royaards, meldt ons dat de voorgenomen voor stelling van Willem Schürmann's „De Violiers" in den Casin schouwburg te 's Hertogenbosch op Zondag 24 Maart, niet kan doorgaan, als zijnde door den Burgemeester aldaar verboden. Een mijn in brand. Londen, 22 Maart. In de mgnen Van Dy sart (Schotland) is een brand uitgebroken. De mijnwerkers doen alle moeite om het vuur te blusschen. Luchtvaart. De Matin deelt mede dat de in- schrgving voor de aviatiek al bedraagt 1.914.062 francs. De Chineesche-Belgische leening. Sint-Petersburg, 21 Maart. Men ver neemt uit gezaghebbende bron dat de volksvergadering van Nanking de leo- ning hoeft geratificeerd, die door de Chineesch-Belgische bank is geaccep teerd. Het procos van Metz. Metz, 22 Maart. Vanochtend zijn voor de strafkamer begonnen de de batten in zake het proces tegen Louis Martin wegens moord op den sergeant Marsch, tegen twee broers Samarin, Charles Geiiy en den electricien Luck wegens medeplichtigheid aan de ruzie waarbij Marsch gedood werd. Martin verklaart dat hg dronken was en slechts uit vrees heeft geschoten Alexis Sumarin verklaart zonder reden een vuistslag van Luck, den kameraad van Marsch ontvangen te hebben. Berlijn, 23 Maart. Joeansjikai is voornemens aan de z. g. Nationale vergadering te Nanking toe te voegen leden van de raadgevende vergade ring te Peking, aan te wijzen door de provinciale vergadering. Do zittingen zullen voortaan te Peking worden gehouden. Melillah 22 Maart. Drie collonnes hebben hedenmorgen de stellingen Sammad en N. Z. Tomiau bezet op 4 K.M. afstand van de Kert-rivier. Vier man werden buiten gevecht gesteld. Parijs, 23 Maart. De Sultan van Marokko voert obstructie tegen Frank- rgk. Hg wil zijn paden verlaten om in schijn afstand te doen. Do Fran- schen onderhandelen met Abdoei-Azis, die mogelijk wel terug zal komen. ALLERLEI. De aanvoer ter Loosduinsche groen- tonvoiling bedroeg deze week 250.000 krop salade, die tusschen de 4 en 6 Gld. per 100 krop opbracht. Dan waren er ongeveer 35.000 Engelsche kom kommers, waarvan de prijs echter voortdurend achteruitliep, gister 10 gld. goedkooper dan 8 dagen vroeger. In verband met den kerkbrand te Groot Lindt, verneemt do „Ned.u, dat bij wijze vanproef de morgengodsdienst oefening in de Chr. (Herv.) School zal gehouden worden, daar het andere kerkgebouw der gemeente, te Heer Oudelands Ambacht, te ver afligt. Met 't gemeentebestuur van Zwijndrecht wordt onderhandeld over den herbouw, ook van den toren. Uit dezen laatste is met de noodige moeite de oude klok gehaald. Tegen het eerstgenomen besluit om de openluchtmeeting van vrijzinnigen in Noord-Brabant en Limburg te hou den op 29 Juni, St. Petrus en Paulus dag, bestaan overwegende bezwaren, omdat die datnm op een Zaterdag valt. Men heeft nu voorloopig Zon dag 23 Juni daarvoor aangewezen. Behoudens enkele in acjht te nemen bepalingen heeft het comité ook reeds toestemming van het Kroondomein om die meeting te houden in een gedeelte van het Lies- of Mastbosch bij Breda. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.6 te Coruna, laagste stand 746.5 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot matige of krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, be trokken tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vorige Koer»- Koer» van heden 80 81'/,. 89'/, 89"/,, 64'/, 100'/, 100'/, 88'/,, 88'/, 92»/, 87'/, 88'/, 87 45»/, 45 V, 101'/, 86'/, 104'/, 58»/,, BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN22 Maart. Jansje, ouders J. Snel en J. Wolvers. Johanna Emmerentia Martina ouders M. J. Donk en O. G. den Oudsten. 23 Maart. Johannes Dirk, ouders D. C. M. den Adel en J. J. M. Veenenbos. OVERDEDEN: 22 Maart. C. de Vroom 69 j. REEUWIJK GEBOREN Gerard, ouders J. van Dgk en G. Oskam. Trijntje, ouders H. van der Wolf en M. Brunt. EfTecteiihandel teA instordam 23 MAART 1912. Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mg.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet.' Mexico Afl. Binnenland Obl. pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk- en Credlet-Instel- 1 ineen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw Wijen Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Hyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmg. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeu Amsterdam Aand. 3 pet Hongarge. TheLs-Ro- giuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3J/k— 3*/a pCt. Amerikanen tamelijk vast, Petro leum beter, Tabakken vast, Culturen prijshoudend, Rubbers zwakker, Nat. Staatsfondsen iets minder, Buitenl. onveranderd, Mgnen prgahoudend. 212 47s/,« 80'/, 26V,6 08 'U 215 321'/, 188 V, 03 360 66 167 483 485 179'/, 120 81»/, 104 16 40 4 W/t 84'/. 86'/, 97'/, 98 64'/, 64'/, 186'/, (100.— f 98»/, 98'/, 36'/, 36»"/, I"1/, 7'/, 100», 1541/, 164'',

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 6