ISEL QLA2EN, ITS, i a n d e 1; Ires: BHT 3 No. 11826. Dinsdag 26 Maart 1912. 50e Jaargang. KENMSGEVIAG. S-ULitexilaxxd.. z*-*- Ca^td/ FEUILLETON. slem óm tZlooós. XTIo-cl-ws- en. ^.d.Tr®xteaa.tieTol©-d. voor G-oixcS.su Oaoo.streIbÈezx- "Verschijiit dagelijks Gouda. KBAMM, JANSkEllk Feestdagen. Telefoon Interc. 82. JUDE, Buitenlandsch Nieuws. VVAllENIILIIS, Spuislr. Den Haag. 99" Alle Luie- en Hulsli. Artikelen. gaat, zoo schijnt het ook met som mige partijen te gaan. Zondag hebben de nationaal-liberalen vergaderd, d.w.z. het centrale bestuur. Naar de tele grammen uit Berlijn melden, moet het er nogal fel zijn toegegaan en moet de linkervleugel een gevoelige neder laag hebben geleden. Wel werd ten slotte Bassermann, degene, die dan nog het meest links staat, herkozen als voorzitter, maar een leider der jong-liberalen werd niet in het uit voerend comité herkozen. Wel werd een voorstel aangenomen, waardoor het Voortaan mogelijk zal zijn de jong- liberalen uit de partij te dringen. Dit voorstel werd met 63 tegen 43 stem men, dus geen kleine meerderheid, aangenomen. Nog werd er heel lang gesproken over de samenwerking met andere partijen en daar de verkiezin gen voorloopig van de lucht zijn, heeft de nationaal-liberale partij gemeend, alvast weer wat meer rechts te gaan staan. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon en 20) (Wordt vervolgd). tan Za., Goud» UELLE NWATER Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummer» gratis Ons Genoegen” 8 -Rooyaards, „De PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post hy krachtigen weerstand ;ingen, om het eiland ge- SLAVERNIJ vordt te niet ight het hub 1 OP REKENING IUGGAAF VERGOED A 15 CT. G0UD8CHE COURANT EIT IN en Heeren nie van Beeldende \ilder, Architect en ie van Bouwkunde ht. CENT. Uitgevers, Geixla p!«, muren, er en door Is Sunlight voordeeligate w huis doen •k verlichten. wij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakalijk- ze dan in onae opi dit stuk ge er beroemde Kerkglazen mie” 8 u., Ned. I, afd. Gouda, iring, Rotterdam. Schaakbord,” 81/* ad. Vryz. Studie- PRIJS DER ADVERTENTIË~N: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ’s Avonds om zeven uur was er een gala-diner op het paleis te Schoen- brünn, waar, behalve de aartshertogen met hun echtgenooten, ook de Duit- sche gezant en de ambassadeur van Saksen, Beieren en eenige militaire en politieke hof dignitarissen aanzaten. Na het diner bleef men nog een korten tijd bijeen, waarna Keizer Wil helm naar Venetië vertrok. ,0ns Genoegen”, P. Club. Openb. reker: A. Rood- EN8 SI. JABskerk, der «ekeniagen en. ERICHT DER IA BETH, monie” 8^2 uui, ig der Kon. Ned. -Onderofficieren, onder meer ook verteld dat, volgens de sage, in een der afgronden tusschen de gespleten rotsmassa’s het graf van den broedermoordenaar Kaïn was, en die plek wilden zij gaarne zien. Het was niet gemakkelijk daar tus schen omhoog te klauteren, slechts met groote voorzichtigheid konden zij zich voortbewegen, maar eindelijk bereikten zij toch hun doel en prachtig was het gezicht, dat zij nu konden genieten. Daar lag Aden als in een bergkom, door hooge zwarte rotspilaren omgeven en verder de vuurtoren, de haven met haar drukke beweging en op de zee de trotsche koopvaardijschepen en mailstoomers. In stille bewondering genoten Karei en Eduard het schouwspel, dat zich aan hun oogen vertoonde, doch wel dra maande de gids hen aan om terug te keeren, daar de hitte spoedig on dragelijk zou worden. Met een zucht van spijt keerde Eduard zich om, en zijn vriend de hand drukkende, zeide hij Het valt mij zwaar deze plek te verlaten, maar kom, laat ons gaan I Hoe dikwijls heeft Karei in later tijd aan deze woorden gedacht! Zij vingen alzoo den terugtocht aandoch nauwelijks honderd schreden hadden zij gedaan, toen er een steen Duitschland. Het is roerig in Duitschland. De minister van financiën Hermuth is - af getreden. Van den staatssecretaris van binnenlandsche zaken von Kider- len Wachter wordt beweerd, flat hij heen zal gaan, ja zelfs de geruchten loopen, dat de rijkskanselier von Beth- mann Hollweg ook al niet sterk meer staat. En zooals het met de personen Engeland. Nu de Duitsche begrooting van ma- Ingesneopwd. Twee skiloopers raakten te Hoch- schneeberg by een sneeuwjacht onder de sneeuw bedolven. Een hunner is gered. Réunie“ 8 uur, leid dep. Gouda inieur J. H. W. Turkije. De moord van den vorst van Samos. Zaterdag is de vorst van Samos, Andreas Kopassis, door een Griek met revolverschoten gedood. Vier jaren heeft Andreas Kopassis als vorst van het hoofd der regeering van het eiland Samos gestaan. En onpartijdige beoordeelaars legden van hem de getuigenis af, dat zijn regee ring voor de welvaart van het eiland van groot nut is geweest. Onder het oude absolute stelsel in Turkije was de Vorst van Samos een speelbal der partijen op het eiland, die geen groot- sche bedoelingen, slechts kleinzielige plaatselijke of persoonlijke belangetjes najoegen. Zij waren slechts op een punt eenstemmigdat zij onder alle omstandigheden poogden den Vorst het leven zuur te maken. Het wantrouwen, waarmede de mo gendheden iedere poging der Porte om de souvereiniteitsrechten te bescher men, gadesloegen en in de kiem poog den te dooden, gaf aan die partijen op het eiland geschikte aanleiding, om den vorst onmogelijk te maken, en zoo zien wij dan op het eiland een vacature in de gouverneursfunctie, die door de Porte moet worden aange wezen. Volgens de Overeenkomst van 1832 moest de vorst, benoemd onder de goedkeuring van Frankrijk, Enge land en Rusland, een Christen van Grieksche afkomst zijn, en de ry'ke Grieksche familie in Konstantinopel waren er zeer op gesteld, een hunner zonen als vorst van Samos te zien. Sedert Andreas Kopassis optrad als vorst bood hy krachtigen weerstand aan do pogingen, om het eiland ge heel van Turkije los te scheuren. Hij liet Turkscho troepen komen die de orde herstelden, en aan deparlemen- En het denkbeeld, dat ge daar mee den eenigen, ja misschien den laatsten wensch van een armen ver laten -zieke vervult, zeg eens, tante, kan dat denkbeeld u niet bewegen, om uw toestemming te geven Laat Ka rei mij vergezellen, en ik zal u eeuwig dankbaar zyn. Zoo van alle kanten met verzoeken bestormd, gaf mevrouw Brinken ein delijk toe. Een heerlijke reis was ’t die de yrienden maakten. Zij vertoefden een paar weken aan het meer van Genève, trokken daarop naar Italië, staken de Middellandsche Zee over en reisden verder door het Suezkanaal naar het tooverachtig schoone Oosten. Zonder noemenswaardige voorvallen ging de reis over de Roode Zee voort eindelijk dook de havenstad Aden aan den gezichtseinder op. Toen de jongelieden voet aan wal zetten, zagen zij een bont, vreemd soortig schouwspel. Aden door de Engelsohen in 1839 veroverd is op taire twisten maakte hij een einde. Met kracht nam hij de oplossing van brandende economische quaestios ter hand, maar hij haalde zich door zyn optreden tevens den haat van Griek:- sche patriotten op don hals, die dwee- pen met de vereeniging van Samos en Kreta met het Ilelleonsche moeder land. Zulk oen fanatiek Helleen hoeft thans den vorst doodgeschoten. België. Zaterdagochtend is bij de werken aan don tunnel dor Konmginnelei te Laeken, een stelling, waarbinnen een aantal palen in ijzorbeton te drogen stonden, bij het voorbij rijden van een goederentrein ingestort. De palen oen gewicht van meer dan 20.000 K.G., vielen met hevig gekraak op een wo ning in de St. Jorisstraat1, waardoor de hoek van dit gebouw word af ge rukt en nederviel op een tiental werk lieden. Drie hunner werden levenloos onder het puin vandaan gehaald, een aantal anderen waren zwaar gekwetst. Mijnwer kersstaking, Engeland. Do laatste berichten no pens de heden gehouden samenspre- king tusschen ministers, mijneigenaars en do afgevaardigden dor arbeiders luiden weinig bemoedigend. De moeste voormannon van de mynwerkers wil len niet van do wettelijke bepaling betreffende hot minimum-lQon weten, tenzij do door hen geeischte minimum- loonen in do w^t opgenomon worden, wat de mij neigen aars en ook de re geering volstandig weigeren. Beide laatsten schijnen te hopen, dat de verzoenlijkor bestanddoelon van het mijnwerkorsverbond ten slotte de bo venhand zullen krijgen over do onver- zoenlijken. onder Eduard’s voet losraakto. Hij verloor daarbij het evenwicht, tuimelde op den grond, vond nergens een hou vast en stortte met een ijselijken angst kreet in de diepte. Dit was het werk van een paar seconden. Als verlamd niet in staat te donken, staarde Karei in don duizelingwekkenden afgrond. Wij moeten hem na I riep hij toen plotseling don gids toe. Dat is onmogelijk mijnheer! Uit dien afgrond keert niemand levend terugJaren geleden is op juist de zelfde plaats een jonge Engelsche dame verongelukt. Haar man bood groote geldsommen aan en liet nasporingen doen, maar op den bodem van dien afgrond kon niemand komen. Men kwam slechts zoover, dat men in de diepte het verpletterde lijk kon onder scheiden. Zou ik daarmee tevreden moe ten zijn riep Karei, vervuld van droefheid en ontsteltenis. Zou ik hier vandaan gaan met gezonde ledematen, terwijl mijn vriend daar in die ijzing wekkende diepte misvormd en ver minkt nederligt, zonder hulp, zonder redding Met het oog op het aanstaande landsveidedigingsvraagstuk ziet de nationaal-liberale partij er geen be zwaar in met het Centrum en de rech terzijde samen te werken. Die leger en vlootwetten belooven wat. Twee nieuwe legercorpsen, een vliegerscorps, een derde vloot-eskader, drie nieuwe linieschenen en torpedo-booten, te za- men een toeneming der jaarlijksche uitgaven met gemiddeld 127 millioen. Dit kan zooiets worden. Na de rede van den Engelschen minister Churchill weten we dat voor elk schip, dat Duitschland. aanbouwt, Engeland er twee zal bouwen. Voor die drie Duitsche komen dus zes Engelsche. Natuurlijk zal dat even wicht van 3 schepen van Engeland Duitschland noodzaken ook weer vlug ger en meer te gaan bouwen. Engeland dan nog weer wat sneller. Een wedloop die zal duren tot een van de twee machteloos is. En de belastingbetalers doen maar vast hun portemonnaie heel wijd open. Voor loopig moeten zij er maar op rekenen, wel meer, maar niet minder uit te moeten geven. rine drie extra dreadnoughts aanvraagt, waarvan de eerste op stapel zal wor den gezet in 1913, de tweede in 1916 en de derde op een ongenoemd tijd stip, zal Engeland, naar Churchill in zijn rede heeft aangegeven, er zes extra moeten bouwen, maar de be grooting van dit jaar zal er niet om bezwaard hoeven te worden, aangezien Duitschland eerst in 1913 aan zijn eerste extra dreadnought begint. In middels, zegt de Westminster G azette, zal er dus tijd zyn, om te zien, of er geen overeenkomst kan worden ge troffen teneinde in beide landen de last der bewapening te verminderen. Het blad heeft dus nog hoop, dat de onderhandelingen die er tusschen de twee landen worden voerd tot iets zullen leiden. Frankrijk. Regnault, Frankrijk’s gezant te Tandzjer is te Fes aangekomen, waar hij sultan Moelai Hafid’s bekrachtiging van het Fransche protectoraat over Marokko zal trachten te verkrijgen. Onder prachtig weer heeft Regnault zijn intrek in de hoofdstad van het Sjerifijnsche rnk gedaan, in gezelschap van generaal Moinier, afgezanten van den sultan en omstuwd door een mili tair geleide. El Mokri, de minister van buitenlandsche zaken van Moelai Ha- fid, die, zooals men,: weet, even na Regnault uit Tandzjer op weg was gegaan naar Fes, kwam, daar hij eer der de hoofdstad bereikt had, Reg nault tegemoet, dien hij, uit naam van den sultan, welkom heette. De Echo de Paris heeft een telegram uit Madrid ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Moelai Hafid weigert om de protectoraatsovereenkomst te tee- kenen. De nationale inschrijving voor de militaire luchtvaart heeft het cijfer van twee millioen 40,759 frank bereikt. Oostenrijk-Hongarijb. Het bezoek van keizer Wilhelm. Het bezoek van Keizer Wilhelm te Weenen is precies volgens het program verloopen, zonder dat er eenig incident heeft plaats gehad. Na het diner met Keizer Frans Jozef, heeft Keizer Wilhelm graaf Berchtold in audiëntie ontvangen. Daarna legde hij verschillende bezoeken af, o.a. bij mevrouw Tschirschky, de vrouw van den Duitschen gezant, en dronk hij thee bij Prinses Victoria Louise. f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren den bodem van een uitgebranden vul kaan gebouwd en omgeven door woeste rotsen. De bevolking bestaat hoofd zakelijk uit Arabieren en Engelschen maar men treft er ook vele veeemde- lingen aan van allerlei natie. De plan tengroei heeft er een volmaakt tro pisch karakter en dl temperatuur is er drukkend heet, althans voor hen, die daar niet geboren zijn. Zoodra Eduard en Karei den voet aan wal hadden gezet, werden zij aan gesproken door een jongen Duitscher, die zich als gids aanbood. Zijne dien sten werden aangenomen. Allereerst lieten de jongelieden zich naar het beste hotel der stad brengendaar spraken zij met den gids af om den volgenden morgen in de vroegte een uitstapje te maken in de rotsachtige omstreken. Reeds vóór zonsopgang wilden zy de hoogste rots beklommen hebben, om het vergezicht op Aden, de haven en de zee te kunnen genieten, voordat de hitte hen zou dwingen een schuilplaats te zoeken onder de palmen of onder de linnen tenten. Na zonsondergang lokte een koel zeewind je de vrienden nog eens naar ’t strand. Menschen in de meest uiteen- loopende kleeding en kleederdrachten bewogen zich hier in bonte mengeling door elkaar, allerlei talen en tongval len werden hier gehoord en toch waren de vrienden als het ware alleen met elkaar. Niemand stelde belang in hen, zij konden ongestoord wandelen en met elkaar praten, alsof zij geen mede- menschen op de wereld hadden. Zoo gaven zij zich dan geheel over aan het genot van den heerlijken avond. Den volgenden morgen verlieten zij reeds vroeg hun legerstede, daar zij slechts weinig slaap genoten hadden. De vreemde, bonte indrukken, welke de Arabische stad op hen had gemaakt en de begeerte om zooveel mogelijk van de belangwekkende omgeving te zien, deden hun vroegtijdig opstaan. Hun jeugdige gids van den vorigen dag kwam op ’t af gesproken uur. Voor zien van groote, witte zonneschermen en eenige leeftocht begaven zij zich op weg. De wandeling was wel de moeite waard. Zoodra zij de stad met haar kolen magazijnen, factorijen, regeeringsgo- bouwen, hotels en kerken hadden ver laten, verlustigden zij zich in den aan blik der zomerverblijven jnet hun platte daken, die op kale, zwarte rots punten gebouwd een romantischen indruk maakten. Allereerst werd ech ter hun aandacht getrokken door de vulkanische rotsgroepen van meer dan 1700 voet hoogte. De gids had hun Inrichtingsn welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter dgemeene kennis^ dat op de Secretarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van iste de Directie der Goudsche Siroop- fabriek, te Gouda om vergunning tot uit breiding harer fabriek, door bijplaatsing van eene stoommachine van 3 P. K., voor het drijven van een drooge luchtpomp, ter vervanging van een oude bestaande natte luchtpomp in het perceel gelegen aan de Gouwe No. 61 kadastraal bekend Sectie D No. 1801 2de M. Th. Moons, Landbouwer te Gouda om vergunning tot oprichting eener Karn- inrichting, gedreven wordende door een gasmotor van i>/4 P. K. in het perceel gelegen aan den Graaf Florisweg No 75 kadastraal bekend Sectie I No. 578. Dat .op Dinsdag den 90 April 1912, des namiddags ten i‘/s ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag ®p d* Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 2Ón Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1