RONA Van Hou ten's Cacao Japonstoffen, ENORM VERSCHIL in Smaak. Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. Zeer belangrijk. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. n Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. De Times is van meening, dat de regeering de wettelijke bepaling op het mininum-loon in elk geval zal doorzetten. Haslam, de secretaris van de mijn werkers in Derbyshire, heeft Zondag gezegd, dat de bestuurders van het mijn werkers verbond beloofd hebben, dat zij do mijnwerkers weor over de eindrogeling zouden laten stemmen dit zou een nieuwe vertraging in do hervatting van het werk ten gevolge hebben. Do Daily Telegraph schat, dat er op het oogenblik bijna drie millioon mijnwerkers en werklieden in andere bedrijven werkeloos zijn. Zij verbouren eiken dag 700.000 aan loon. Het geheele verlies aan loonen sedert het begin van de staking zou de 10 millioen naby komen. Praag, 24 Maart. De mijnwerkers in de steenkolenstreken van Aussig, Brüx, Diix on Teplitz hebben in een vergadering tot een algemeene staking op Maandag besloten. Engeland. Het gebrek, dat de sta king veroorzaakt, stijgt. In vele plaat sen worden er gezinnen bedeeld in geld of goed. Te Birmingham moch ten Zaterdag zesduizend armen aan de gemeentelijke gasfabriek om niet gaskolen komen halen zij kregen ieder voor de waarde van twee stuiver. Er waren die er vijf uur voor in het gelid hebben gostaan. Mr. C. Th. van Deventer. In de „Sumatra-Bode" van 29 Fe bruari lezen wij Heden jb met het s.s. Wilis der Rotterd. Lloyd alhier (Padang) gearri veerd mr. Th. Van Deventer, lid van de Eerste Kamor, en mevr. Van Deventer, dio, zooals vroeger reeds medegedeeld, een reis door Nederl. Indië zullen maken. Zij zijn hier ge- debarkeerd en zijn van plan, een reis door onze mooie Bovenlanden tema ken. De Maleische vrouwen, die van deze kust naar de wereldtentoonstelling te Brussel zijn geweest, hadden aan me vrouw en den heer Van Deventor de aangenaamste herinneringen en daar om werden zjj heden te Emmahaven niet alleen door Europeanen maar ook door vele Maleische vrouwen begroet, 'n Zeldzaam verschijnsel! Heldenfonds. Evenals in eonige andere landen heeft, gelijk men zich herinneren zal, de hoor Andrew Carnegie ook hier te lande een Heldenfonds gesticht met oen kapitaal van twee-honderd-duizend dollars, ten einde de renten daarvan te doen strekkon om personen, die met eigen levensgevaar anderen het leven hebben gered, of ernstige pogingen hebben aangewend om dit te doen, by alle gebeurlijkheden en omstandig heden, waardoor mensohenlevens m gevaar worden gebracht, te bevrijden van geldzorgen, die het gevolg zouden zyn van hun heldenmoed, aoor het verleenen aan hen (of hunne weduwen en kinderen) van tijdelyke ondersteu ning en om anderen, voor wie geen geldzorgen uit een door hen volbrachte heldentlaad voortgevloeid zyn, te be- loonen door het toekennen van me dailles of onderscheidingen. Deze stichting is thans in werking getredon. Het bestuur, waarvan de buitengewone gezant en gevolmach tigde minister van de Vereenigde Sta ten van Amerika te 's-üravenhago eere-voorzitter is, is door den minister van binnenlandBehe zaken geconsti tueerd als volgt: de minister van staat jhr. mr. B. J\ C. van Karnebeek, als voorzitter; de administrateur van do Generale Thesaurie als penningmeesterde directeur-generaal van den arbeid de hoofdingenieur va» de mijnendo hoofdinspecteur voor do scheepvaart de voorzitter van den. raad van toe zicht op de spoorwegende inspecteur- generaal van het loodswezen, en dr. C. B. Tilanus, arts te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Eerste Hulp bij Onge lukkon, als leden. Als secretaris van het bestuur zal dienst doen jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, commies bii het departe ment van buitenlandsche zaken, aan wiens bureau het kantoor van de stichting zal gevestigd zijn. Kamerverkiezing in het district Hoorn. In de Zondag te Oosthuizen gehou den vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige Jciesvereenigingen in het kiesdistrict Hoorn is by derde stemming definitief candidaat gesteld de heer W. de Jong, Den Haag, met Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. 10 steramen. Op dr. Wydenes Spaans waren 9 stemmen uitgebracht. Nederlandsche adel. Bij Kon. Besl. van 11 Maart is mr. Adolph Eugène Elias, te 's-Gra- venhage, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstam melingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. (St.-Ct.) Kamerverkiezing in het district Hoorn. De R.K. Centrale Kiesvereeniging te Hoorn, heeft gisteren, naar de Tijd verneemt, besloten den candidaat dor anti-revolutionairen, den heor Vegtel te 's-Gravenhage te stounen. Ing-ezonden Meiledeelingrn. L. S. No^ slechts enkele dagen en het is 1879 jaar geleden dat te Jeruzalem een ontzettend schouwspel plaats vond, n.l. do kruisiging van Jozus, welke geheel onschuldig op de gruwelijkste wijze werd ter dood gebracht. Deze groote historie wordt deze week aanschouwelijk voorgesteld in de Bioscoop üalon Hoogstraat alhier, in 5 afdeelingen in natuurlijke kleuren met verklaring en orgelbegeleiding. Niemand verzuime deze beelden te gaan zien, daar geen woorden beter in staat zijn een duidelijker indruk te geven van hetgeen do geheele wereld op Vrijdag 5 April 1912 her denkt. JOH. SCHEEPMAKER. Een honderdjarige. Zondag vierde de weduwe Hokke Riederman, wonende op een hofjo aan den Westzeedijk te Oud-Delf shaven haar lOOen verjaardag. De vrouw die te bed lag, lijdend aan rheumatiek, woont daar met haar 78-jarige dochter. Velen gaven blijken van belangstelling. - Te Geldrop bij Eindhoven werd Zondag omstreeks lialfacht een 16 ja rige Btoker van den Eindh. Tramweg My. overreden by het omleggen van oen wissel. Door de machine werd hem een „been afgereden, terwijl een ga pende wonde aan den onderbuik werd toegebracht. Men vreest voor zijn lo ven. Varkenspest. Te Leiden komen gevallen van var kenspest voor. Van gemeentewege worden do hokken schoongemaakt en ontsmet. Brandon. Zondagavond zijn do woningen van C. Hooiman en der weduwe Simons, gelegen aan de Groote Braak te Oos terhout, in de asch gelegd. Het go- lukte der brandweer het daarachter gelegen, met olie en vet gevulde pak- huiB der firma Joh. Verschure en Zn. te behouden. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Verzekering dekt deels de schade. Spoor Haarlemmermeer. De spoorlijnen door de Haarlem mermeer zullen hoogstwaarschijnlijk 1 Juli a.s. nog niet in exploitatie wor den gebracht. Als de werkzaamheden goed vorderen, zal er denkelijk in 't laatst van het jaar pas aan kunnen worden gedacht. De lijn Aalsmeer Amsterdam is nog lang niet klaar, waardoor het werk in Haarlemmer meer is gestaakt. Er is dan ook geen sprake van het tusschen de rails bren gen- van het grint, waarmee 1 Maart een aanvang zou worden gemaakt. Niet alleen aan de lijnen, doch ook aan de stations moet nog vry wat gewerkt worden. (Hbld.) Zonderlinge uitnoodiging. Over den toestand der wogen te Woensel circuleert aldaar oen adros aan don Minister van Waterstaat, waarin o.a. wordt medegedeeld, „dat er géón andere gemeentoreiniging be staat dan een half blinden man, gewa pend met een bezem, schop en krui wagen" en waarin Z. Exc. wordt uit- genoodigd „tot een bezoek op een regenavond, om zich te overtuigen van den toestand." Staking te Groningen. Gisteren is een staking uitgebroken in het schildersvak te Groningen. Zij omvat 300 personen. Eisch: vorhoo- ging van het uurloon van 20 op 23 cent en eon minimum-werktijd in den winter van 48 uur per week. Con- tractueelo verbinding daartoe voor twéé"" jaar. Do patroons willen deze verhooging geleidelijk toestaan, per jaar eon cent per uur meer, en een contract voor zes jaar. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks half-twee, werd er brand ontdekt in de sigarenfabriek van den heer J. W. Waterbeek, aan de Voorstraat te Dordrecht* Met be hulp van een slang op de waterleiding gelukte het der politie, het vuur meester te worden, maar niet voordat de fabriek zoo goed als geheel was uitgebrand. De geheele voorraad siga ren en tabak verbrandde of werd door het water zoodanig beschadigd, dat het overblijvende vrijwel waardeloos is. Het in het benedenhuis gevestigde schoenenmagazijn van de firma Gebr. Hoogenbosch kreeg belangrijke water schade. Alle sohade wordt door ver zekering gedekt. C. A., te Hoogeloon (N.-Br.), miste eenige dagen geleden zijn knip met f 120. Hoe men zocht, ze was nergens te vinden. Zaterdag vond hij in de kachelasch den koperen knipbeugel. Moeder de vrouw schijnt de knip met eenige brokjes turf in de kachel ge worpen te hebben. Nederlandsch Sportpark. Van de f 300.000.—, benoodigd voor de totstandkoming van een sportter rein aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, is thans reeds f 250.000 geplaatst. A Waarschuwing. Men meldt ons uit utrechtHet komt voor, dat personeel der Staats spoor, reizigers, die te laat komen voor eefi trein, zelf een portier openen en op een reeds in beweging zijnden trein springen, aangrijpt, om hen tegen te houden of van den trein te trekken, wat gevaarlyk kan zyn voor den rei ziger, zoowel als voor het personeel, hetwelk, by het voorkomen van eenig ongeval dan bovendien nog wordt ver weten dat het onoordeelkundig of on handig is opgetreden. Per dienstorder is hot personeel be richt dat zy zich op het standpunt moet plaatsen, dat een reiziger die zich wagen wil, zelf de gevolgen moet ondervinden en zich, met onthouding van handtastelijkheden, er toe bepalen overtreders mondeling te waarschuwen c.q. proces-verbaal voor bekeuring tegen hen op to maken. Vad. De politie te Alkmaar heeft, zoo meldt do Tel., Zaterdag tegen oen gehuwde dame, mevrouw O.-H., we gens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde proces-verbaal opge maakt. Te Delft is gistermorgen in het gasthuis overleden de werkman B., die de vorige week van een hoogen wagen van den studenten-optocht was gevallen en een eind werd medege- sleurd. Do daarbij opgedane verwon dingen hebben hem hot leven gekost. Brandstichting Zondagnacht hoorde de landbouwer G. Bloemenkamp in Okkenbroek, gem. Diepenveen, een hevig lawaai van het rundvee en op den deel komende, zag hij dat de nabij het huis staande schuur in lichtelaaie stond. Hij trachtte de deur nog te openen, doch het was te laat en een 12-tal pinken kwamenin de vlammen om. Men denkt aan moedwil, daar men ook getracht heeft huis en opstal in den brand te steken. Men vond althans een handvol stroo, dat ook gebrand had. Bloemenkamp heeft ernstige brandwonden opgeloopen. De 9chuur was verzekerd, het vee echter niet. Grand Théatre van Lier. Gisteren heeft het Grand Théater van Lier te Amsterdam gejubileerd ter gelegenheid "van de herdenking dat de gebroeders Isouard, Lion en Joseph van Lier 25 jaren de directie over dit theater hebben gevoerd onder den naam der firma A. van Lier. 4)e huldiging geschiedde in de fees telijk versierde schouwburgzaal met speeches en bloemen van de regelings- commissie en kunstbroeders en zusters. Naar het huis van bewaring te Mid delburg is gisteren gebracht een 79- jarig man uit Zaamslag, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderon. De bejaarde schilder Van Drossen, wonende aan den Gouzenweg te Hil versum, kwam gisteravond met de Gooischo stoomtram uit Laren. In de buurt van de Ripolmfabriok aan/ den Laarderweg te Hilversum, beging hij de onvoorzichtigheid van do in volle vaart zijnde tram te springen mot het noodlottig gevolg, dat hij viel en het achterste gedeelte van de tram over zich heen kreeg. Vroeselijk verminkt werd hij opgenomen en bleek toen de dood alreeds te zijn ingetreden. Door een molen gegrepen. Te Loosduinen is gistermiddag de molenaar v. d. H. door de as van den molen gegrepen en drie maal door een enge ruimte geslingerd. In en uitwendig zwaar gokneusd werd hij door den knecht verlost. Hoop op horstel is er niet. .Gisternacht omstreeks halfóón werd op de hfid van het Roodezand te Rot terdam de orde verstoord door een opgewonden menigte, die allerlei bal dadigheden pleegde. Twee agenten van politie werden tegen de straat geslagen en gescheiden. Een van deze agenten, weer op de been gekomen, poogde in de St. Laurensstraat een van de hoofd daders te achterhalen. Ander-maal sloeg men hem toen tegen de straat, waarop hij uit zelfbehoud een paar revolver schoten in de lucht loste, om zijn aan vallers schrik aan te jagen. Na het lossen van de schoten namen de men- schen de vlucht. Arrestaties hebben er niet plaats gehad. Naar het Volk verneemt, is de tram conducteur W. F. de Groot, die Vrij dagnacht bij het inrijden van de re mise Tollenstraat te Amsterdam be klemd geraakt tusschen de tram en de poort, waardoor de kaartjestrommel hem in den buik drong, zoodat hij zeer ernstige inwendige kneuzingen kreeg, Zondag aan de gevolgen overleden. Door een sleeperswagen is Zaterdag avond de 9-jarige L. J. in de Lamber- tusstraat te Rotterdam gedood. Hij speelde aldaar en had het ongeluk tegen den passeerenden wagen aan te vallen, door het achterwiel gegrepen, werd zyn borstkas ingedrukt. De dood trad onmiddellyk in. De bestuurder heeft geen schuld. Te Aalten is men thans bezig met de noodige maatregelen om te zorgen dat de betaling van Duitsch geld zal worden gehandhaafd. De vorige week had zich een commisBje gevormd om de uitgiften van Duitsch geld te helpen bestrijden. Vruchtbaar. Te Woold bij Winterswijk heeft een schaap van den landbouwer Geerdes vyf levende lammeren ter wereld ge bracht. B Te Groenlo is het 10-jarig zoontje van den heer B. na een kort lijden aan meningitis (nekkramp) overleden. Gistermiddag waren te Tilburg in do woning van Louis Brokkeh in de Oerlesche straat F. Koks, J. Brokken J. Abrahams en D. Loijten gezellig bijeen, ofschoon tusschen Abrahams en Koks een eenigszins gespannen Verhouding bestond. Om echter ruzie te vermijden, ging Koks weg, doch werd oogenblikkelijk door Abrahams achtervolgd, die hem in een klein straatje te pakken kreeg. Abrahams schijnt toen Koks meteen mes eenige steken in den rug en in hot hoofd toegebracht te hebben, waar door de getroffene ernstig verwond word en zeer veel bloed verloor. Na zijn daad gepleegd te hebben is Abrahams op de vlucht gegaan en is tot op het oogenblik, dat we dit schrij ven nog niet gearresteerd. Koks werd door eenige menschen uit de buurt ondersteund, doch zakte in de Hesperenstraat in elkaar en moest een woning worden binnengedragen. Zijn toestand is echter niet levensge vaarlijk. (N. T. Ct.) Hoog water. De rivier de Maas is te Grave zoo danig gewassen, dat alle uiterwaarden zijn ondergeloopen. Ook het laag ge legen land binnendijks staat nu wegens het niet kunnen loozen van het over tollige polderwater naar de* Maas, grootendeels blank. Nog steeds is het water langzaam wassende. Do peilschaal te Grave teokent thans 9.97 M. A..P. HOOGE RAAD. Winkelsluiting. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan op de cassatieberoepen van J. W., zetwinkelier aan de Raad huisstraat 23, en I. L., winkelier, aan de Blasiusstraat 113, te Amsterdam, beiden wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld tot f0.50 boete of 1 dag hech tenis, nadat de eerste requirant aan vankelijk door den kantonrechter mr. Höfelt was ontslageh van rechtsver volging, omdat de bedoelde verorde ning, als niet betreffende de gemeente huishouding, onverbindbaar zou zyn, terwijl de tweede requirant in eersten aanleg door den kantonreohter mr. Carstin, was veroordeeld. In beide zaken waren drie cassatie middelen voorgesteld 1°. zou de bedoelde verordening niet verbindbaar zijn als zijnde niet afgekondigd volgens het voorgeschre ven formulierdoch met bijvoeging van de woorden „en door dat College aan Hare Majesteit de Koningin ter vernietiging voorgedragen, zonder dat binnen den tijd van 2 maanden een beslissing van hoogere bestuur tot schorsing of vernietiging der verorde ning is gevolgd, zoodat overeenkom stig art. 170, art. 2e lid van de Ge meentewet moet worden aangenomen, dat voor schorsing of vernietiging geene redenen bestaan." 2°. Zou de verordening niet ver bindbaar zijn, omdat aan den Raad ingevolge art. 35 van de Gemeentewet alleen behoort het maken van de ver ordeningen die in het belang van openbare orde, zedelijkheid en gezond heid worden vereischt, en van andere, betreffende de huishouding der ge meente, waartoe de verordening op de winkelsluiting niet geacht kon worden te behooren. 1 9®. Zou de verordening niet ver bindbaar zyn, daar zij was getreden op een gebied, dat reeds door den rykswetgever was geregeld, terwijl de gemeentewetgever zich in deze ver ordening niet had bepaald tot het geven van aanvullende voorschriften. Advooaat-generaal mr. Ledeboerhad tot verwerping dezer beide cassatie beroepen geconcludeerd. De Hooge Raad achtte het eerste cassatiemiddel ongegrond, omdat het wettelyk formulier van afkondiging niet is gewijzigd of onduidelijk ge maakt door de gewraakte bijvoeging. Wat het tweede middel aangaat, overwoog de Hooge Raad, dat don gemeenteraad slechts toekomt de be voegdheid om verordeningen te maken, die net gemeentelijk belang betreffen, doch de gemeenteraad dit belang niet mag overschrijden en geen bijzondere belangen mag regelen. Dit was in casu echter niet het geval, aangezien een verordening als de onderhavige, waarbij verboden is, dat de aan de openbare straat gele gen winkels na zeker uur geopend zijn wel degelijk een'openbaar belang betreft. Ook dit middel was dus on- fegrond. En ook het derde middel on niet tot cassatie leiden, aange zien deze verordening inderdaad niet trad op het gebied van de Arbeidswet. Het beroep werd dus verworpen.^ De winkelsluiting te Amsterdam. Nu de Hooge Raad de verordering op de winkelsluiting bindend heeft verklaard, zal het, vroeger door ons vermelde, van 60,000 handteekeningen voorziene verzoek om de verordering te vernietigen, aan de Kroon worden aangeboden. GOUDA, 26 Maart*tfl2. Blijkens de op den 22° Maart jl. voorloopig vastgestelde Kiezerslijst, bedraagt het aantal kiezer^ in deze 6° uiouueu Kamer. Staten. Gem. 1= district 1037 1034 947 2° 952 947 839 3» n 1343 1339 1207 Totaal 3332 3320 2993 Het aantal kiezers voor de Kamer bedroeg in 1897 (het jaar waarin de Kieswet in werking trad) 2231, alzoo sedert dat jaar eene vermeerdering van ongeveer de helft. Gisterenmiddag werd aanbesteed het maken van een gebouw voor de Nieuwe Melkinrichting aan de Karne- melksloot, Ingeschreven werd door J. P. van der Pool, voor f 11872.20 L. van Wingerden, - 9700. J. Slegt, - 9395.— D. A. Verbeek, - 9200. A. F. Lafeber, - 8880.— P. Ooms, - 8700, Th. Boot, - 8627.74 A. P. J. Leusen, - 8614. W. Vonk, - 8500, J. P. de Groot, - 8483.— G. M. Peeters, - 8473. T. Oosterling, - 8469. Boon, - 7942. T. Boot, - 7365.— Paul, - 7360.— De Staats-Ct. n°. 70 bevat de akten van oprichting der naamlooze ven nootschappen sleepboot Haarlemmer meer I; Haarlemmermeer II; Haar lemmermeer IIIHaarlemmermeer V en Haarlemmermeer VI. Kapitaal f 8800verdeeld in 16 aan- deelen, elk groot f 560. Naamlooze Vennootschap sleepboot Haarlemmermeer VII, met een kapi taal van f 13.600, verdeeld in 16 aan deelen, elk groot f 850 Haarlemmer meer VIH, met een kapitaal groot f 12.800, verdeeld in 16 aandeelen, elk groot f 800, en Haarlemmermeer IX met een kapitaal, groot f 12.800, ver deeld in 16 aandeelen, elk groot f 800. De vennootschappen hebben het doelhet exploi toeren eener sleepboot. Uitvoering geweBt Zuid-Holland Ned. Gymnastiek Verbond. Op den 2den Pinksterdag 27 Mei 1912 zal hier in Gouda op het Sport terrein een groote gymnastiekuitvoe- ring gegeven worden door het Gewest Zuid-Holland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond Het doel van deze uitvoering is te dezer stede een flinke propaganda te maken voor de beoefening der gym nastiek. Groot is toch het belang der gym nastiek, niet het minst in onzen tijd, nu er gedurig meer inspanning van den geest gevraagd wordt, waaronder het lichaam kan lijden. Hebben de groote opvoedkundigen steeds niet op lichaamsontwikkeling aangedrongen Van John Locke is immers het be kende gezegde: Slechts in een ge zond lichaam kan eene gezonde ziel wonen". Daarom zien we vol belangstelling deze groote prop&ganda-uitvoering op den 2den Pinksterdag tegemoet, opdat de gymnastiek in Gouda weer mogó groeien en bloeien Er heeft zich nu een Commissie gevormd bestaande uit sportliefheb bers, die zich gaarne bereid hebben verklaard hunne krachten te geven tot voorbereiding voor zulk een ge westelijke uitvoering. Naast deze Commissie is ook een Eere-Comitó gevormd, Waarvan de leden zich gaarne uit sympathie voor deze zaak, beschikbaar hebben gesteld. Het geheele Comité bestaat uit Eere-Comitó* R. L. Martens, Burgemeester van Gouda, II. J Nederhorst Sr., G. W. van de Velde, J. van Galen, Dr. J. H. Bakker Niemeijer, G. Boutors, N. F. Cambier van Nooten, Dr. B. G. J. Evers, Dr. A. C. Geitel, F. J. H. H. Hendriksz, Dr. S. S. Hoogstra, H. Knuttel, Dr. P. J. A. Levedag, G. Prince, Mr. M. M. Schim van der Loeff, H. N. Valckenier de Greeve, A. J. J. Vos, I. IJs8el de Schepper, Dr. A. van IJsendijk. Regelings-Commissie. Bestuur. H. J. Bitter, Voorzitter. Aart Mul, Secretaris. C. J. Verschoor, Penningmeester. H. J. Nederhorst Jr., Commissaris. H. Ouderkerk, Commissaris. J. C. den Boer, J. Boot, D. van Duuren, ,M. Gibbon, A. de Groot, A, Jonker Czn., J. G. C. Kamphuizen, P. M. A. v. d. Pauw, J. W. Peeters, N. A. van dor Ree, J. Samson, O. Snoeij, Th. van Steijn, H. N. Valcke nier de Greeve, P. Weijer, L. de Wit, A. Wijnhof, J. A. C. IJsselstijn. SecretariaatAart Mul. Ridder Van Catsweg 44. Door dr. van Eijk voorloopig ver bonden is hij hedenmorgen door be middeling van het Groene Kruis naar het ziekenhuis .te Leiden vervoerd. - De Minister van Landbouw Nijverheid, Handel heeft den heer 0. Th. Moerlands, leeraar aan de Tuin bouwschool te Lisse eervol ontslag verleend als lid en secretaris van de Commissie van advies van de Phyto- i ïathalogischen Dienst, gevestigd te Boskoop en heeft als zoodanig be noemd den heer M. van den Broek alhier. Waddinosveen. Moj. J. 8. Meiers, onderwijzeres aan de openbare schooi (dorp) is als zoodanig benoemd te Eist bij Rhenen. Morgenmiddag half twee zal het Goudsche H. B. S.-elftal een wedstrijd spélen tegen het Schiedamsche H.B.S.- elftal op 't Sportterrein alhier. In den 'ftvedstrijd, dien de Biljart club „Ter %ouwu Zondag 31 Maart e.k. zal spelen tegen „Rotterdam" in „De Vereeniging" op de Schiokade, zullen do volgende heeren uitkomen H. Eijssen, C. W. don Hoed, C. P. Backers, J. Horneraan enD.de Jong. Deze match belooft interessant te worden daar de krachten der beide vereenigingon veel overeenkomen. Maggi'a producten. De Generaal-agentuur van Maggi': producten houdt7 dezer dagen hier ter stede een tentoonstelling, waarbij een leerares in het koken de bezoeksters inlicht over het gebruik en de voor- doelen van deze zoowel in vloeibaren als in vasten toestand verkrijgbaar gestelde producten, waarmede verschil lende soepen en ook bouillon smake lijk kunnen worden bereid. Had gisteren zulk een tentoonstel ling plaats in de zaak van den hoer L. v. d. Beek, Tiendeweg, heden en ook morgen wordt deze gehouden bij den heer T. Crebas, Wijdstraat. Alle bezoeksters worden daar in de gelegenheid gesteld met de door kun dige hand bereide producten kennis te maken, en kunnen daar de soepen en bouillon proeven. De ontzaggelijke groote fabriek, die gevestigd is te Kempttal in Zwitser land, waarvan een aardig reclame boekje een kijk geeft op het geh bedrijf, maakt het hare consumenten gemakkelijk «door hen gratis tal van recepten te verschaffen, waarbij de Maggi-artikelen worden gebruikt tot het aanbrengen van een aangenomen smaak en geur aan verschillende voe dingsmiddelen. Zooals gezegd, is voor iedereen mor gen nog een gratis proef te bekomen irf het magazijn van den heer Crebas. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Bij de Zaterdagmorgen gehouden aanbeste ding van het bouwen eener Geref. Kerk was de laagste inschrijver de heer A. Buis te Capelle a.d. IJsel voor f 3950, de hoogste inschrijver was de heer J. v. Gent te Gouda voor f 11200. (R. Nbld.) Oudewater. In een vergadering der alhier bestaande brandverzekering i._.v Oudewater Stad" bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, dat de ont vangsten over 1911 bedroegen f 680.93 en de uitgaven f 65.62, alzoo een ba tig slot van f 515.10. De heer J. J. J. Putman werd her kozen als commissaris. 39©ste Staats-loterij, 1° KI. Trekking van Dinsdag 26 Maart. Nos. 3715, 4202, 8040, 15337 en 20972 iedor f 100. 1829 en 10600 ieder f 200. 20496 f 400. 20521,14413 en 3467 ieder f 1000. 16549 f 2000. 19690 f 5000. 11158 f 20.000. Prijzen van f 20. 28 80 41 75 217 29 814 415 551 59 785 73 888 901 55 77 H8 16 1031 61 1220 87 1888 10 78 1145 1521 1681 40 1832 1923 37 69 91 »10 19 64 91 2175 76 86 98 2232 2314 37 77 81 2431 42 49 68 65 85 91 2519 23 52 71 74 95 99 2643 87 2781 74 8815 79 8957 4031 40 4117 42 48 4240 52 4485 40 4574 4001 24 75 99 4746 69 97 4891 4971 5012 71 5390 5435 5581 97 5004 19 72 81 6705 B8 63 5815 65 89 5982 u 0034 08 81 94 6113 16 89 91 0250 62 0367^75 78 08 6107 6518 23 93 0002 81 0735 55 <«54 03 04 0927 07 7001 10 12 7112 68 00 77 80 7248 7894 7448 88 04 7557 85 7745 7815 97 7909 11 45 50 9016 71 8100 7 44 79 84 05 98 8239 8301 8 10 21 92 04 8400 73 8505 8680 8748 70 8885 69 8958 72 9082 48 70 9115 49 00 0212 41 9301 11 13 89 0412 03 9514 58 98 9675 9704 29 40 «836 0908 10114 61 60 78 10205 22 63 76 103») 10441 83 10543 58 61 97 10008 86 10706 73 10825 48 51 99 10993 11022 47 62 94 11124 52 11217 87 11301 8 35 51 54 75 98 11117 82 11581 11008 21 30 84 65 11712 10 11831 11913 21 24 62 12045 46 82 12113 47 50 51 00 77 12244 92 12314 12440 47 63 87 12586 90 12822 12737 128(0 59 80 82 12925 72 79 91 13050 13206 25 40 13361 13428 13530 73 13000 15 13713 08 18840 77 82 13919 41 80 92 14008 28 08 14121 00 14251 14334 70 14443 14558 03 04 14038 36 30 58 73 75 14735 00 80 14849 61 14976 15000 15200 35 50 72 15400 03 61 76 79 15524 28 15028 16720 29 36 15928 59 66 10020 25 43 10130 47 10207 10308 45 52 10581 10040 10740 65 80 10823 39 40 10915 17 28 70 92 17064 00 17101 0 39 42 89 17230 40 17344 73 87 17401 17620 51 17084 90 17713 24 49 83 17811 44 19 07 78 89 17964 79 81 18003 10 1815-4 72 70 18282 09 18325 18446 70 18744 18807 71 80 18900 08 19088 45 64 19115 57 19204 19310 74 1Ö422 19541 19710 48 09 19800 8 88 20020 00 20122 20204 24 28 58 65 72 82 2(093 00 20443 20505 97 20097 20734 40 20845 20920 71 78 le kl. lo lijst 3069 m. 3029. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. V o g e 1 w e t. Voortgezet werd de behandeling van het wetsontwerp, bevattende bepaling tot behandeling van in het wild levende Bobkoop. Gisteravond had er bij den schutsluis van den Vereen. Polder alhier een ongeluk plaats, doordat schipper Mik met kracht met zijn schuit voer tegen de schuit van schip per van Velzen van Zoeterwoude, waarbij laatstgenoemde zyn been brak. Aan de orde was het gewijzigde artikel 29 waarin thans bepaald wordt dat bij algemeenen maatregel van be stuur wordt aangegeven welke midde len om vogels te vangen of to dooden verboden zijn. De heer Tydeman (v.l.) bleef zich tegen deze bepaling verzetten omdat hij ze niet noodig achtte. De heer de Beaufort (v.l.) vroeg den minister bij dezen maatregel van bestuur ook te willen opnemen be palingen die het vervoer van vogel huiden voor wetenschappelijke doel einden mogelijk maken. De minister van Landbouw zeide op dit laatste, dat deze regeling bij tweede lezing in de wet zou kunnen worden aangebracht. Art. 29 werd daarna goedgekeurd. Bij art 44 was door de heeren van Veen en Soheurer h et bekende lijster amendement ingediend, thans echter gewijzigd in dien zin dat het artikel in overeenstemming zal zijn met de jachtwet. De heer Hugenholtz (s.d.) erkende dat economische belangen aan den lijstervangst verbonden waren. Daarom wilde spr. wet over zijn bezwaren tegen dit amendement heen stappen. Daar echter het tijdstip waaróp wet in werking zal treaen, niet bekend is vroeg spr. de voorstellers in plaats van vijf jaar te lezen „tot pn met het jaar 1916." De heer van Dedem (c.h.) wilde schrappen de woorden „in gemeente' waardoor het amendement meer alge meen zal gelden. De heer' van Veen (c.h.) kan aan deze verlangens niet voldoen omdat hij er 'de noodzakelijkheid niet van inzag. De heer Hugenholtz (s.d.) stelde nu de heer van Veen niet aan zijn ver langen wilde voldoen, een subamende ment voor om de boorden „vyf jaar" te vervangen door „tot en met^het jaar 1916". De zitting duurt voort. De Tweede K^mer hpeft heden het wetsontwerp tot goedkeuring der op 5 Maart jl. te Brussel geteekende sui ker-conventie zonder hoofd. st. aan genomen. Het wetsontwerp Vogelwet werd heden afgehandeld. De eindstemming zal op een nader te bepalen dag geschieden. De Belgische bladen melden dat een aantal sportmannen te Frankfurt a/M. den Keizer een door hen zelf betaalden aeroplaan zullen aanbieden. De aanslag op Victor Emanuel. Uit Rome bericht men aan het Journal"Het onderzoek in zake den aanslag op Victor Emanuel ingesteld is beëindigd. Disciplinaire maatregelefi zijn ge nomen tegen verschillende politieamb tenaren. Do heer Severa, politioprefoct van Rome, zal naar een provinciestad wor den verplaatst en vervangen worden door den prefect van Palermo, die bekend is wegens zijn energiek op treden togen de Maffia. Mexico.0 Een telegram uit Jimenez meldt dat de opstandelingen na een strijd 1 van ongeveer drie dagen beweren, dat zij de overwinning hebben behaald. Aan beide zijden vielen een groot aantal dooden. De opstandelingen lieten een lichte locomotief geladen met 40 bussen dynamiet togen een trein der gefedereerden los waarvan er 60 gedood werden. Generaal Campa, liet hoofd der op standelingen rechtvaardigde deze han deling door te verklaren, dat de gefe dereerden Zaterdag het terrein in brand hebben gestoken, waardoor zij de ge wonden aan de vlammen prijs gaven inplaats van hun te hulp te komen. Hedennacht heeft op de Noordzoo in Wielingen eone aanvaring plaats go- had tusschen hot Belgische stoomschip Garonne en de sleepboot John Buil. Do stoomboot is gezonken. Een op- van ndo is omgekomen. De methyl-alcohol-vergiftiging. Te Berlijn is hoden het goding aan gevangen tegen Scharmach, diens rëi- ziger en 2 kroeghoudors, die worden beschuldigd door methyl-alcohol bij 89 menschen do dood en bij 5 andere blindheid te hebben veroorzaakt. Een der blind gewordenen heeft zich civiele partij gesteld. Er zijn 10 deskundigen en 60 go- tuigen gedagvaard. De verdediger beweerde geen tijd gonoeg te hebben gehad voor behoor lijke voorbereiding. Op diens verzoek is de behandeling tot Vrijdag verdaagd. Een nieuwe roofdaad. Uit Parijs wordt geseind Te Calais is ingebroken in het pa leis van den graaf de Mont Didier. Er is voor 1.750.000 panes aan kost baar Delftsoh aardewerk gestolen, waaronder werk van Pijnacker, Sietoor en eeiK prachtverzameling zwart Delftsch.x. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te München, laagste stand 752.4 te Thors- hann. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige meest zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, zelfde temperatuur. VAN DEN Kf ('cctc 11 ha 11 tl e 1 te Amsterdam 26 MAART 1912. Vorige Koers- MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 32 cent por half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goeden aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, le kw. 35, 2e 32 en 3e 27 cent per half kilo. De handel was in vet Vee en vette Kalveren goed, Stieren lager in prijs handel stug. Bij goeden handel on hooge prijzen werd alles op de ma- verkocht. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN22 Maart. Johannes Anfconius, ouders J. van Haren en E. J. Dieponbroek. 24 Maart. Lijdia Pe- tronella Johanna, ouders P. J. Bellaart en A. P. Kersbergen. Johanna, ouders P. J. Dijkman en S. A. Buur man. OVERLEDEN: 23 Maart. J. G. Everling 23 j. 24 Maart. A. van Reede echtg. van J. F. de Vroom 47 j. Staatsleeiilngcn Ned. Cert. Workolijke Schuld 3 pet. SU/s 80 j% Oostenr. Belastingvrijo Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. M exico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uank- en Crediet-Iustel- lingen. Ned. Bankaandeolen Intlustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Cert. v. Gow. Aand. (tol. Creiliet Install, en Cultuur Ondernemingen Handolsvor. „Amster dam" A ana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolemu-Onüeru. DortBche Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheep vaart Mljen. Nod.-Am. Stoom vaa.rt- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-OnUernemlngen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. f 100.f Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 Erie Spoorwog-l! Gew. Aand. Union Pacific Railró& Cy. Cert. v. gew. AVI. Wabash Gew. Aand. 73/t Premleleeningeu. AmsterdamAand.3pct 101 Hongarije. Theris-Re- grSirungs-Gei. 4 pet. 154l/8 GELDKOERS. Prolongatie pCt. Nat. Staatsfondsen luier, Buitenl. soorten onveranderd, Mijnen Stil,Tram waarden voor Madoera beter, vooral vraag naar Pref. Marinewaarden, Steels eveneens beter, Petroleum vast, Ta bakken levendig, Culturen prijshou dend, Rubbers iets beter. Koers van bodea. 81'/, 89 64'/, lOO'/s Ö81/, 92»/, 87 86>/s ■*57,, 104V» 86»/. 68»/,. 218 59 86%| 24 =71 212»/t 822 188'/, 63'/: 345 68% 158'/, 491 485 179% 120 217» 105 15 40 11', 85% 98 64 186'/. 1100.- 877a *57,6 687» 213 589/,6 88»/» 25»/, 70»/,' 212»/, 188'/, 62 820% «8% 159 495 167'/, ex div. 23'/» 104 '/a 117» 85 98 98', 37 173»/» 77,» 101

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2