RONA GLAZEN, Van Houten’s Cacao ins Inkt k de BESTE. oCHADELIJK IOLLAND. No. 11837. 50e Jaargang. Woensdag 37 Maart 1913. öc BESTE voor den prijs. risiaw JERUTG, ml le Bollerdam. XTienjuw"®- voor G-o-^xcLsl ezx Oxo-streHsezi. Buitenlandsch. Nieuws. JANSKERK ro-A- FEUILLETON. &e stem óes eftloeis. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. A ITKSTANTENBOND UDE, t. Janskerk, der ekeningen eni. veevoeders. rgadering KBAMM, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. B-CLitexxlsixxd-- WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. en f 1.25 de boosdoeners (Wordt vervolgd Mexico. Uit een niet-officieel telegram uit Kanarie 13, en Vi liter lendermeel r voederkjosten 40 en 5 kilo r beroemde erkglazen )naGenoegen”8 Rooyaards, „De tOUDA". et Bestuur, CREBAS, Secretaris. '8 RICHT DER ABETH, merk MAART 1912, in de Sociëteit ithaven. ER: erp: itisme”. ie van Beeldende Ider, Architect en van Bouwkunde t. CENT. Jitgevers, Gouda ui Zn., Gouda. lermethode. Doderfabriok I8IA. Enkhuizen. I lar bij HH.I Wydstraat. Rusland. Joden bij de rechterlijke macht in Rusland. Een vergadering in pleno yan den Senaat verklaarde, dat voor de opne ming van joden in de bureau’s der advocaten, de bijzondere goedkeuring van den minister van Justitie nood zakelijk is en dat een bepaling van het percent der joden, die hiervoor kunnen in aanmerking komen, wen- schelijk is. getuigenis van verschillende personen, die de boeven op hun rit met de ge stolen auto hebben gezien, hebben althans Carouy en Bonnot deelgeno men aan den laatsten overval. Aan het Hoofdburoau van Politie te ’s-Gravenhage werden gisteren uit Parijs ontvangen do photographieön on signalementen van de drie perso nen Jules Joseph Bonnot, 35 jaar, Octave Garnier, 22 jaar en Eduard Carouy, genaamd „Raoul” of „Le blanc’*, 28 jaar, die verdacht worden van berooving van den golddrager Caby in do Rne Ordener to Parijs en van don driovoudigen moord to Mont- geron on Chantilly dezer dagen ge pleegd, waarbij f 45.000 gestolen word. In de bekendmaking staat vermeld dat zij het plan hebben naar Amerika over te stoken en gewapend zijn. Zij zijn vormoodolijk dezelfde personen die een paar weken geleden te Am sterdam een automobiel verkochten, welke zij te Gent hadden gestolen. Aan hot hoofdbureau te ’s-Graven- hage zijn driehonderd afdrukken van do photographieön gemaakt en wel PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 9 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTÏÏnTÏTÏT: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. nie” 8 a., Ned. afd. Gouda, ring, Rotterdam, chaakbord,” 81/* id. Vrijz. Studie- iverseelvoer) 13 en i/2 kilo Woningtoezicht nderstands-Com- rg“. Ons Genoegen", P. Club. Openb. ■eker: A. Rood- ggp- Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis De Britsche mijnwerkersstaking. Onze lezers weten uit de berichtén in ons blad, dat de behandeling van de stakingswet is uitgesteld, omdat men meende, dat overleg tusschen beide partijen alsnog een oplossing zou kunnen brengen. Dit is echter zeker, dat de gang die men zich bij de be sprekingen had voorgesteld, wol wat is tegengevallen. Verder dan tot on derling onderhandelen is men nog niet gekomen, zelfs de gemeenschappelijke bespreking van afgevaardigden van de mijnwerkers en van de mijneige naars met de regeering heeft nog niet plaats gehad. Men begint er dan ook aan te wan hopen, dat zelfs tegen aanstaanden Maandag het werk zou kunnen worden hervat. Daarom dringen dan ook verschillende liberale bladen er op aan, dat de regeering van haar stand punt om geen minimumloon in de wet op te nemen, moet afstappen en maar de gevraagde sommen van 5 shilling voor mijnwerkers onder den grond en 2 shilling voor jongend, in de wet moet vastleggen. Te meer kan de regeering daartoe wel over gaan, daar de leider der mijneigenarert uit Zuid-Wales, de heer D. A. Thomas, zelf in een ingezonden stuk in de „Times” toegeeft, dat de meeste mijnen in Wales best de uitgaven zouden kunnen dragen. Het is dus slechts uit halsstarrigheid dat deze eigenaars blijven vasthouden aan de regeling van 1910 en zij zijn dus aansprakelijk voor het voortduren der staking. De liberale Manchester „Guardian” zegt dat natuurlijk eenmaal de tijd zal komen, dat de mijn werkers uit geldgebrek zullen moeten toegeven. Maar het blad vraagt, voor hoe lang zal dan de vrede geteekend zijn Zoo dra de delvers weer over voldoende middelen beschikken, zullen zij opnieuw de eerste de beste gelegenheid aan grijpen om opnieuw stagnatie in het bedrijf te veroorzaken. Het wordt trouwens meer dan tijd, dat het einde komt. De «Daily Telegraph” schat het aan tal werkeloozen, stakers en gedwongen rij geregeld tgdig n ontvangen van ten, vermakelijk- ie dan in onze Réunie“ 8 uur, eid dep. Gouda nieur J. H. W. nonie” 8*/2 üui, g der Kon. Ned. Onderofficieren, Alle Luie- en Mulsh. Artikelen. werkeloozen, op ongeveer 3 millioen, het dagelijksch loonverlies op 700.000 pond sterling, terwijl het totale loon verlies al wel 10 millioen pond sterling zal bedragen. Met deze cijfers voor oogen kan men begrijpen, dat men in Engeland verlangt naar het einde der staking. Het denkbeeld van een vrij en on afhankelijk bestaan, het genieten van al het schoone dezer wereld lokte hem zoo aan, dat zijne kracht om zich er tegen te verzetten steeds minder werd en hij eindelijk voor de sterke ver zoeking bezweek. Hij trachtte de stemmen in zijn binnenste tot zwijgen te brengen mqt do gemompelde woor den Ja, Eduard, mijn geliefde vriend, ik wil je bezittingen beheeren, zooals je dat zelf zoudt gedaan hebben ik wil ze beschouwen als de erfenis, door je liefde aan mij geschonken nog na je dood heb je voor mij gezorgd en ik ben overtuigd, dat je niet boos op mij bent. Toen de morgen aanbrak, stond zijn rampzalig besluit vast. Doch hij ge voelde, dat hij snel moest handelen hij moest zijn terugkeer tot het pad dér waarheid onmogelijk maken, an ders zou hij weer aan het wankelen gebracht worden. En hij wilde, hij moest ryk zijn nu was er zijne geheele leven niet weder zulk een kans. Wat moest hij'nu in de allereerste plaats doen? Aan zijn moeder, zijne arme, onge lukkige moeder, moest hij schrijven, Eduard’s handschrift nabootsende, wij weten, hoe goed hij dit kon om haar den dood van Karei Brinken te melden. De gedachte aan do vree- selijke smart, welke zijne moeder zou moeten lijden, greep zijn geweten zoo erg aan dat hij op ’n oogenblik on ’t punt was om van zijn misdadig plan af te zieh en voor hom was het dan ook niet zeer gemakkelijk om voor eeuwig afstand te doen van zijn geboortegrond, doch hij stond voor de keuzein het buitenland te leven als de rijke heer Romer, of in het vaderland als Karei Brinken een vergeten bestaan te hebben. En hij koos den weg der zonde en van ’t schitterende onbekompen leven. De brief aan zijn moedor was ge schreven, en aan den gemachtigde van het handelshuis had Karei bevolen gezonden. Van Eduard’s bagage be hield hij alles, wat hij noodig had om zich voor te doen als Eduard Römer. Zijn eigen kleeren en papieren pakte hij in, om ze als een laatste aandenken aan zijn eigen moeder te zonden. Dit alles verrichtte hij met een kalmte en overleg, dat hij or zelf van ijsde. losthet zou verkeerd wezen, nu nog een tweede menschenleven op het spe te zetten, sprak hij, en hij trok den willoos volgenden Karei voorzichtig mee. Later wist de jonge Brinken zelf niet hoe hij weer te Aden in het hotel was terecht gekomen. De avond begon reeds te vallen, reeds brak een vreeselüke nacht aan, die voor Karel’s geheel volgend leven beslissend zou zijn, toen hij uit zijn akelig gepeins ontwaakte en in zichzelf sprekend, rusteloos in de kamer begon heèn en weer te stappen. Ik moet onmidaellijk terug naar Hamburg en Eduard’s dood bekend maken, zijn bagage en geld afgeven... en dan!... ja, wat zal er dan van mij worden? sprak hij zuchtend. Mijn vriend heb ik verloren en met hem het beste deel van mijn geluk. Ik keer terug tot mijn duister Teven, tot den dagelijkschen kringloop tus- schen allerlei kleine zorgen en afmat- tenden arbeid, om eindelijk het doel te bereiken, dat ik niet zelf heb ge kozen. maar dat mij is aangewezen door den wensch mijner moeder en door de bittere noodzakelijkheid. En alles wat Ik zou hebben kunnen ge nieten door de vriendschap en edel- moedigheidheid van Eduard, zal ik Belgie. Staking van havenarbeiders. Ongeveer 1000 havenarbeiders, werk zaam aan dc haven van Gent, hebben Maandag wegens een loongeschil, den arbeid neergelegd. Zij verlangen 6 inplaats van 5 francs, een eisch wel kende reeders niet denken in te willigen. De haven heeft n.l. de laatste jaren tengevolge van de lage loonen in Brugge en Ostende zware verliezen bij den houthandel geleden. De houding van de arbeiders be- teekent een contractbreuk, daar de onderhandelingen nog voortduren en eerst gisterenavond de opzeggingster mijn verstreken was. De minister van kunsten en weten schappen heeft gisteren aan een libe raal afgevaardigde in de Kamer op een betreffende vraag van dezen mede gedeeld, dat er volgens de jongste officieele opgaven in ’t geheel 6788 ordebroeders en ordezusters zijn, die in de Volksscholen onderwijs geven. Van het onderwijs-personeel in de kloosters hebben er 3893 het onder wij - zers-examen af gelegd, terwijl 2426 meer dan een dorde dus zonder eenig brevet van bekwaamheid les geven. Mexico (stad) blijkt dat do regeerings- troepen Zondag begonnen terug to*’ trekken op Torreon, op den voet na gezeten door generaal Oroczo. De ro- geering geeft toe, dat generaal Salaz, de bevelhebber dor federale troepen, na de nederlaag bij Carralitos zelf moord heeft gepleegd, doch volgens haar was de nederlaag niet ernstig. De regeering loochent ook de juistheid van het bericht volgens hetwelk een groot aantal officieren on manschap pen van hot regeeringsleger door do opstandelingen gevangen zouden zijn genomen. Do correspondent van de Now-York Herald die het gevecht van Maandag bij woonde, verklaart, datdoregeorings- troepen in een allergevaarlijkste positie en van allo kanten omsingeld waren. Zij hadden toen vierhonderd dooden en een groot aantal gewonden. Do opstandelingen hadden honderd doo den en vele gewonden. Amerika. Do spoorwegtarieven in do Ver. St. De commissie voor den tusschen- staatsche handel heeft in beginsel aangenomen, dat iedere spoorweg maatschappij, die binnen een staat een laag tarief invoert, zelfs wanneer zij door den staat ertoe gedwongen is, dit lage tarief voor het geheele tus- schenstaatschc verkeer moet toestaan. Het verkeerscomité uit den Ameri- kaanschen Senaat bereidt een wets ontwerp voor, dat de anti-trustwet van Sherman duidelijker redigeert en een handelscommissie instelt tot toezicht op de industrieele maatschappijen. Frankrijk. Brutale aanslagen. De moordenaarsbende die in de Rue Ordener te Parijs een aanslag op den banklooper Caby hebben gepleegd hebben door nieuwe gruweldaden te Mongeron en Chantilly do aandacht op zich gevestigd. Maandag is door deze bende een auto aangehouden, waarvan de chauf feur direct werd doodgeschoten, en de inzittende man zwaar werd ver wond. De onverlaten reden met de auto daarop naar de Société Générale te Pa rijs waar zij den kassier en oen bediende doodschoten en zich met een bedrag van frs. 40.000 uit de voeten maakten. De politie heeft onmiddellijk na de jongste aanslagen te Mongeron en te 21) Hij bedektee het gelaat met beide handen en schreide. Dan zal ik vlug naar Aden terugkeeren en trachten daar menschen te vinden, die zich aan touwen ge bonden in dien afgrond willen laten afzakken om te zoeken. Blijft u maar hier, totdat ik te rugkeer, sprak nu de gids en ging onmiddellyk heen. Karei bleef alleen achter, op korten afstand van de plek, waar zijn vriend hem zooeven de hand drukte, waar zij •amen de grootsche natuur hadden be wonderd. Uur na uur verliep, altijd heeter brandden de zonnestralen op hetzwarte gesteente, voortdurend namen Karel’s krachten af, hij voelde zich het be zwijmen nabij. Eindalyk keerde de gids terug zijne pogingen om moedige mannen mee te brengen waren vruchteloos ge weest. Geef het op. mijnheer! Uw vriend is al lang uit zijn lijden ver- Chantilly allerlei maatregelen genomen om de drieste moordenaarsbende in handen te krijgen. Deze hebben echter voorloopig nog tot niets geleid. Alleen is een man in hechtenis genomen, die aan do Porte d’Italie op eonigszins verdachte wijze Parijs trachtte binnen te sluipen. Men hooft echter nog niet kunnen uitmakon, of hij werkelijk mot de boosdoeners in verbinding hoeft gestaan. Te Asnières zijn verschillende huis zoekingen gedaan, daar mon meende, dat de bende daar helpers of mede plichtigen zouden hebben, maar ook deze hebben niets ongelevord. In do auto, die de misdadigers te Asnières in den steek hebben gelaten, zijn behalve een aantal kledingstuk ken" en toilet-artikelon nog 25 scherpe patronen on 34 verschillende sleutels gevonden. Naar het schijnt, is de politie over tuigd, dat do aanvoerders dor bende de drie anarchisten Gamier, Carouy en Bonnot zijn, die ook den overval op don looper Caby op Montmartre op hun geweten hebben. Volgens het sedert dit oogenblik moeten ont beren I O, ik heb meer verloren dan in woorden kan worden uitgedrukt. Wie zal thuis om hem treuren Wie zal zijn nalatenschap erven Hilde gard? Zij is getrouwd, ze heeft haar man, die haar boven alles lief heeft j door Eduard’s dood wordt aan haar leven een onherstelbaar nadeel toegebracht, zooals aan t mijne. Ook is zij rijk en gevoelt geen behoefte aan deze nieuwe erfenis,-om van zor gen en ontbering bevrijd te blijven. Als hij nog spreken kon, zou hij zeg gen „Karei, ie bent mijn dierbaarste vriend geweest tijdens mijn leven, welnu, neem na mijn dood al mijn aardsche bezittingen tot u, dan zijn ze op de beste manier besteed.’ Doch dat is onmogelyk. Hè, als ik er aan denk, zou ik krankzinnig kunnen worden. En weder stapte hij in de kamer rond en drukte de handen tegen het hoofd, waarin het hevig bonsde en ^’noodlottige gedachte, hem op listige wijze door den Booze inge blazen, verliet hem echter niet meer. Tevergeefs sprak de stem van zijn ge weten, tevergeefs verzette zijn verstand zich.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1