taf- Japonstoffen, EIrLn.©rLlan.d. TXit d.e Peis. STATEN GENERAAL Stadsnieuws. 3998te Staats-lotery SPOET. Laatste Le richten. Telegrafisch Weerbericht Rechtzaken. - - - - Officieele Prijscourant F.f fee ten ban del te Amsterdam mi ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. ±v. n% 47. 11% - I - met zulk eon loffelijken spoed dat zij nog gisteren in de stad konden worden verspreid aan alle politiebureaus, af- deelingen en -posthuizen, in hotels, cafés enz. Deze foto's zijn onmiddellijk door ons Zondagsblad „Pak me moe" ge reproduceerd en ook aan ons bureau ge- bulletineord. Op de aanhouding van de verdach ten, is, gelijk bekend, door de Sociétó Générale 100.000 francs belooning ge steld. Men schrijft aan het Vaderland uit 's-Gravenzando Meermalen zegt men van orthodoxo zijde, dat de vijand alleen is te vinden bij de vrijzinnigen. Do kerkeraad van de' s-Gravenzandscho Hcrv. Gemeente leverde deze week een staaltje dat ook onder de broederen do waarheid niet altyd te vinden is. Een 02-jarige ongehuwde man alhier bezocht gere geld do zwaar-orthodoxe predikbeurten van Ds. Dekking te Monster, met voorbygaan van de Herv. Kerk to 's-Gravonzande, waar minder zuivere voorgangers predikten. De vorige maand is de man, die lichamolijk ge brekkig is, ongeschikt geraakt in zijn onderhoud te voorzien en verzocht hij tegen inbreng van zijn inboedel en een wekolyksche bijdrage in het Dia conie-gesticht der Ilerv. Gemeente te 's-Gravenzande te worden opgenomen. De Btumpor, geestverwant dus van dezon kerkeraad, ontving als antwoord: dat do kerkeraad, overwegende dat de godsdienstoefeningen dor gemeonte voortdurend en opzettelijk door hem worden verzuimd, besloten had zijn verzoek niet in overweging|te nemen. De hulpbehoevende beloofde nog de predikbeurten te 's-Gravenzando voor taan trouw by te wonen, zonder resul taat evenwel. Eonige opbeuring be stond in een zegel op hot couvert van den brief, dien do kerkeraad hom toe zond „Stryd mee voor oen drank vrij Nederland". Deze middeloeuw8cho opvatting dor Christelijke barmhartigheid heeft hier velen ontstemd. De Vogel wet en do Raven. In het Vad. komt do volgende merk waardige „Open Brief" voor. Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, geven eerbiedig te kennen H u g i n en M u n i n, vroeger als gedachte en herinnering in dienst van god Odin, maar sedert het aftreden van dezen hun Koning van uit Walhalla afge daald, om voortaan te leven hot loven van hunne broeders en zustors op aarde en thans wonende en sprekende uit naam van de raven in Ne derland; dat zij uit de couranten mochten ontwaren dat Uwo Excellentie doende is om, in aansluiting aan oen te Parijs gehouden congres, ook voor Nederland oene wet uit te vaardigen tot bescher ming der in hot wild levende vogels dat zij zoodanigen maatregel niet anders dan ten zeerste kunnen toe juichen dat toch do dieren worden gescha pen tegelyk met do monsohen of vol gens Genesis nog eerder en dus met nog oudoro rechten en evenzeer als do mensch gezegond door God, Rechten, ja ook het dier heeft ziin rechten voor God. Do mensch maakt zichzelf alloen niet zalig hy verdient zijn heil slechts door het heil van allen, ook door dat van zijne mede schepselen do dieron. De geheele natuur teekent verzet aan togen den barbaar, die zyn lageren broeder miskent, verlangt, kwelt. Terecht zeide Pythagorasde mensch is van Gods geslachte en do dieren zijn weer verwant aan den mensch. Dit heeft ook Uwe Excellentie be grepen waar hij optrad voor de rech ten der vogelsmaar waar zy ten deze beschermende bepalingen in het leven roept, meent zij op die bepa lingen uitzonderingen te mogen toe laten voor enkele soorten van vogels, waaronder adroRsanten tot hun schrik en leedwezen ook de raven moeten lozen. Hebben de musschen gemeend voor haro belangen te mogen opkomen, ook aan adressanten zij het vergund het tegen hen uitgesproken vonnis wreed en onrechtvaardig te mogen noemen en ter motivoering van doze hunne meening het volgende eerbiedig onder do aandacht van Uwe Excel lentie te brengen dat van of het begin der wereld de raven leefden met en in vrede 'met de menschen; dat toen Noach een toevluoht voor den zondvloed zoeken moest, hy niet alleen zijn kinderen, maar ook de dieren met zich in den ark nam en toqn de regens ophielden het een raaf was, dien hij uitliet op kondschap en die heen en weer vloog tot de wateren opgedroogd waren {Genesis 8 vs. 7); dat toen in later jaren de profeet Elia zich verborg aan de beste Krith, het de raven waren, die hom spijsden eiken dag met brood en vleesch (I. Koningen 17); dat het evenzeer een raaf was, die dagelijks brood bracht aan Paulus, den kluizenaar (prof. Pyper, Do Heili- gonvereering bl. 230) dat men deze en zoo vele andere bewijzen dor vriendelijke verhouding tusschen de monschen en adressanten vergeet, op de moest ondankbare wijze vergeet wat men hun is vorschuldigd, ook voor alles wat zij doen ter ver delging van veldmuizen en ander voor den landbouw schadelijk ongedierte dat men hen beschuldigt van het eten van kuikens, visch en ander voed sel, dat niet voor hen bestomd is dat adressanten in hoofdzaak zich voeden met wat voor de belangen van den mensch schadelijk is en wat do mensch dus voor hen geoorloofd noemtmaar dat wanneer zij uit hon ger soms die grens overschrijden, hun dit evenmin ten kwado mag geduid worden als aan Koning David, dat hy, toen hem hongerde, at van do toonbrooden, waarvan alleen de pries ters eten mochten en aan de discipelen van Jezus dat zij plukten en aten van het gezaaide en dat nog wel op Sab bath. (Matthous 12) dat mon adressanten beschuldigt van groote begeerte naar blinkende voor werpen, goud of juweel, maar dat ook die voorwerpen voor den mensch niet minder aantrekkelijks hebben en zij om in het bezit te komon van geld of een fonkelende ridderorde ook vaak ongeoorloofdo dingen doen aat adressanten op grond van een on ander hopen en vertrouwen, dat Uwo Excellentie het mooie van de door Haar vast te stellen vogolwet niet zal ontsieren door toevoeging van een lijst van uitzondering, of met andore woorden ter dood veroordeeling niet zal blyvon toepassen op Haro eorbiedigo onderdanen. DE RAVEN. 23 Maart 1912. Preventief toezicht op Toonoel- opvoeringen. Thans is aan directies van theaters te 's-Gravenhago medogedoold dat allo niouw op te voeren stukken steeds ter lezing gezonden moeten worden aan den inspecteur van politie, den hoor Th. H. J. Bossoling, hoofdbureau van politie, afdoeling recherche en dït zoo mogelijk acht dagen voor de op voering. Coalitie en Arbeidersbelangen. Tot troost voor de kleine luydon, die de Rechterzijde op het kussen brachten en dio in de vorloopen vier jaren, evenmin als in de jaren 1901 tot 1905, ook maar een klein deel van de beloofde verzekeringswetgeving za- ren tot stand komon, moge dienen, iat in een Standaard-driestar gecon stateerd wordt het werd zelden van die zijde zoo ruiterlijk erkend dat Anti-revolutionairen en Christolyk- Historischen „twee scherp afgescheiden politieke richtingen zijn, die met name op het sociaal gebied, dat voor den arbeider zoo hoog belang heeft, keor op koer, vlak tegonover elkander blij ken te staan". Voor de coalitie is het te hopen dat de arbeiders van anti-revolution- nairen en christolijk-historischon huize zoo'n uitspraak vergeten zyn vóór Juni 1913, in wplke maand zij zullen worden opgeroepen om te stemmen op den coalitiegenoot in het belang van... den arboider (Vad.) Koninklijk bezook aan het Westland. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins met hofdame, de adjudanten van dienst on llr. Ms. particulier se cretaris begaven zich gisterenmiddag ten 1 u. 15 min. in twee auto's an dermaal naar het Westland en kwamen ongoveer kwart voor tweeën aan in den tuin „Nieuw Honael" van den heer C. van den Berg to Honselaarsdyk. Aldaar was aanwezig de heer Mod derman, burgemeester van Naaldwijk, tot welke gemeonte Honselaarsdyk be hoort. Hoofddoel van dit vorstelijk bezoek was de bezichtiging van de uitgebrei de druivenkassen, die op dit terrein oen enorme oppervlakte beslaan, want do tuin is oen der fraaiste van het Westland en maakt deel uit van de vroegere bezitting van Prins Frederik Hendrik. Ook door aanschouwing van de verpakking en verzending van genoem de voortbrengselen ontving H. M. een denkbeeld van den omvang van dit bedrijf. Verwachting e n teleur8tellng. Dr. W. H. Nolens schrijft in de „Nieuwe Venlosche Courant" (r.-c.) het volgende „Do Standaard" beweert: Toen de Tweede Kamer op 24 December j.l. met de Kerstvacantie naar huis ging, verliet ieder man van Rechts het Bin nenhof in de stellige verwachting, dat begin Februari de Kamer het debat zou openen over de Ziektewet En uit de berekening dat de Ziekte wet eerst in Mei in openbare behan deling zal komen, besluit dat blad „Ruim drie maanden puur teleurstel ling." Ik voor mij hou het er voor dat niet vele Kamerleden, van rechts zoo min als van links, die verwachting, nog wel stellige verwachting, gekoes terd hebben. En die weinigen zouden dan nog bij eenig nadenken hunne verwachting hebben opgegoven Ze zouden zich dan een zoo lange teleurstelling heb ben bespaard. Men kan in December wel verwach ten dat in Februari de vruchten ryp aan de boomen hangen. En dan ziet men zich natuurlijk teleurgesteld als die tijd gekomen is. En ook nog veel langer. Maar aan wien dan de schuld Bij het begin der Kerstvacantie kon ieder weten, al was het dan ook maar van het rondvertellen, dat het mon deling overleg tusschen Regeering en Commissie nog moest plrats hebben, dat daarna nog heel wat moest gebeuren alvorens het ontwerp in openbare behandeling zou komen. Dat mondeling overleg had plaats van 9 tot 16 Januari. Ook daarvan moest na afloop ver slag worden opgesteld en moesten de noodigo wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht. Alleen aan den bewonderenswaar- digen, en door alle Kamerleden ge- roemden ijver en bekwaamheid van 'den griffior det Kamer, don heer Arnt- zenius, is het te danken dat het ge heele verslag, 132 folio-bladzijden, roods 5 Febr. in proef aan de Commis sie kon worden gezonden. Inmiddels moest ook de Rogoering dit verslag nazion, en do Commissie stelde hot definitief vast den 4don Maart. Nu schrijft het reglement van orde voor dat de Commissie, alvorens haar verslag uit te brongen, het zendt ter kennisneming alleen voor de leden. En dezon staat het vrij binnen con door do Commissie bepaalden, term ij n van ten minste 14 dagen wijzigingen op het voorstel bij de Commissie in te zenden. Een termijn derhalve van minstens veertien dagen, ook voor ontwerpen van geringen omvang. Het is alleszins begrijpelijk dat de Commissie met het oog op den om vang en de belangrijkheid van de Ziektewet en tevens met het oog op de bezigheden der Kamerleden voor de oponbare vergaderingen enz. dien tormijn stelde op vier weken. Die termijn toch heeft alleen zin, als er gebruik van gemaakt wordt door de leden om amendementen bij de Commissie in te dienen, en als daardoor voorkomen wordt dat bij de openbare behandeling zoogenaamd ge- improviseerde amendementen in het debat worden geworpen. Maar dan dient die termijn ook zóó genomen te worden dat redelijkerwijze aan de leden die eisch kan worden gesteld. De Comnyssie zal die amendemen ten moeten besproken, en aan die be spreking nemen do voorstellers deel. Ook dit vordert tijd. En daarna brengt de Commissie haar verslag uit, met haar gevoelen omtrent de bij haar ingediende amen dementen. En verder staat het aan den voor zitter der Kamer, en ten slotte aan de Kamer-zelve, om den datum der openbare behandeling vast te stellen. Wie bij dezen gang van zaken zich teleurgesteld voelt, mag zich afvra gen of hij het niet aan zich zelf te wijten heeft. En wie dan beweert dat er met de Ziektewet nu weer drie maanden voor een goed deel vermorst zijn, mag zich afvragen of hy niet beschuldigt zon der bewijs. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 26 Maart. (Vervolg.) Pe heer Smeenge (u.l.) gaf in over weging mee te gaan met ae gedachte van den heer van Dudem, omdat het anders alleen geldt voor Texel en Gaasterland. De heer van Dedem (c.h.) stelde na mens de commissie van Rapporteurs voor de woorden „in gemeenten" te schrappen. De minister van Landbouw zag niets anders dan een overgangsbepa ling in dit amendement. Het sub- amendement-Hugenholtz achtte de mi nister een verbetering, dat van de commissie van rapporteurs echter in strijd met de ratio van de wet, aan gezien de lijsters zich zouden kunnen verplaatsen. De bepaling moet beperkt blijven tot die plaatsen waar het een economisch belang geldt. De heer van Veen (c.h.) wijzigde nu weer zijn amendement zóó dat de be paling zal gelden gedurende vijf jaar na het in werking treden „van artikel 2" der wet. De heer Hugenholtz (s.d.) trok nu zijn subamendement in. Eveneens deed de heer van Dedem. Het amendement-van Veen en Scheu- rer werd daarna met 35 tegen 20 stemmen aangenomen. Langdurig werd hierna gediscussi eerd over een amendement van den heer Teenstra, om een nieuw artikel 41 bis in de wet te brengen, bepalende Nietig is elk beding, waarbij de ge bruiker van gronden of wateren af stand doet van zijn bevoegdheid een vorgunning als bedoeld in art. 9 (ver gunningen voor het weren van scha delijke vogels) aan te vragen of te gebruiken, een bepaling welke de voor steller noodig acht om te voorkomen dat eigenaars bij pachtcontract de ge bruikers der gronden uitsluitend om gebruik te maken van de vergunning om vogels te weren. Dit amendement werd mot 31 tegen 24 stemmen aangenomen. Als laatste amendement kwam in bohandeling dat de heeron Rink c. 8. om niet alloen de inwerkingtreding van de wet zelf, maar ook de tijd stippon waarop onderscheidenlijk de bepalingen dezer wet zullen in wer king treden, door de Kroon te laten bepalen. Nadat dit amendement door den minister was overgenomen, was de Vogel wet afgehandeld. De eindstem ming zal, zooals medegedeeld, wegens de vele wijzigingen in het ontwerp gebracht, op een nader te bepalen dag worden gehouden. Na de pauze werd behandeld net wetsontwerp tot goedkeuring vap do verlenging der Suikerconventie. 1 Do minister van Buitenlandscho IZaken deelt o. a. mee, dat Engeland bij de Conventie blijft aangegesloten, en beantwoordt verder nog enkele in het voorloopig verslag tot hem ge richte vragen, waarna het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Als nu kwam in behandeling de moties van de heeren Arts en ter Laan, betreffende de jaarwedden van onderwijzers |De motie-Arts luidt: |„De Kamor, van oordeel dat het door de wet gewaarborgde minimum salaris van f 500 voor onderwijzers van bijstand te laag moet worden ;eacht, gaat over tot de orde van den De motie-ter Laan: „De Kamer, van oordeel, dat het minimum, genoemd in art. 26 der wet op het lager onderwijs, 1° lid sub 2d zoo spoedig mogelijk dient te worden gebracht op f 600, gaat over tot de orde van den dag". De heer Arts, zijn motie toelichtende, betoogde dat men het er algemeen over eens is dat de aanvangsalarissen veel te laag zyn. Volgens spreker mag de financieele toestand des lands niet absoluut een salarisregeling be- heerschen. Een verhooging der aan vangssalarissen met f 50 zou slechts 1 ton en met f 75 slechte 1»„ ton vorderen. Maar met een dergehjke verhooging zon de salarisregehng toch nog onvoldoende te achten zgn. En spreker acht het een eisch van sociale rechtvaardigheid een ambtenaar goed te bezoldigen voor zijn diensten. Maar des te meer geldt dit voor den onder wijzer, omdat daardoor betere leer- kraohten znllen te vinden zijn. Spreker vult tenslotte zijn motie aan in dien zin, dat er ook in uitgesproken wordt de wenscheiykheid van spoedige wij ziging van artikel 26 der L. O.-wet in dien zin, dat naast den toeslag voor huishuur, ook een toeslag worde toe- §ekend, berekend naar het aantal min- erjarige kinderen van den onder- Iteheer ter Laan lichtte vervolgens zijn motie toe. Spreker zette uiteen dat zijn motie niet alleen bedoelde de verhooging van het aanvangssalaris van 500 tot 600 gulden, maar tegelijkertijd ver- hooging van alle andere minima van de in de wet bedoelde kategorles van onderwyzers. Daarom spreekt 9p?e- kers's motie niet van onderwyzers van bijstand. Spreker'a motie zal 26/10 mil- lioen vorderen. De goede bedoelingen van den heer Arts erkennende, meende spreker echter dat diens motie in haar beperkte strekking de zaak waar 't om gaat in den grond dreigt te bederven. Ze heeft geen andere strekking dan, om met een koopje, er af te komen, vooral door de wijziging welke de heer Arts in zijn motie heeft aangebracht. De salarisregeling moet zóó zyn, dat het geheele gezin van den onderwijzer er behoorlijk van leven kan, en geen afzonderlijke tegemoetkoming naar mate van het kinderaantal noodig is. Het door spreker's motie benoodigde geld is gemakkelijk genoeg te vinden, getuige het bouwwetje en do trakte mentsregeling der officieren. De minister van Binnenlandsche Zaken herinnerde dat in 1907 de Ka mer reeds berust heeft in de afwijzende houding, welke de toenmalige minister Rink had aangenomen tegenover den aandrang naar verhooging der minima salarissen, en betoogt dat de voor stellers der motie in gebreke zijn ge bleven aan te toonen dat de toestand thans zoodanig veranderd is, dat de tegenwoordige minister van Binnen landsche Zaken een andere houding zal kunnen aannemen. Spreker betoogde dat men de mee ning kan toegedaan zijn dat do mini ma-salarissen te laag zijn, maar dat daaruit niet volgt dat verhooging dier minima door wetswijziging behoeft verkregen te worden. Immers bij de wet-Rink is den Gemeenteraden de verplichting opgelegd binnen 10 jaren onder goedkeuring van Gedep. Staten, en met beroep op den Raad van State, de salaris-regelingen dor onderwijzers te herzien, en is er nu aangetoond, dat de jurisprudentie van den Raad van State, met name do afdeeling voor de geschillen van bestuur, zóó slecht is, dat de wet gewijzigd behoort te worden, of dat de Gemeenteraden in verzuim zijn. Overigens zijn de financieele bezwa ren aan verhooging der minima ver bonden, inderdaad niet te gering te schatten. Op verschillend ander terrein van Staatsbemoeiing is de achterstand niet minder dan ten aanzien der on derwijzerssalarissen. En nu moge men zeggen het zal zooveel geld niet kos ten, holp die menschen nu maar oens, maar een feit is het dat het geld toch ten slotte maar moet wezen, en zolfs de Staat maar in het wilde mag hopen dat er wel komen zal. Verder zette spreker uiteen dat een gevolg van de motie-tor Laan zal kunnen zijn dat eon aantal onderwij zers van de verhooging niet zullen profiteeren, terwijl een resultaat van de motie-Arts zal kunnen zijn dat het openbaar maar ook het bijzonder onderwijs, zal gaan bezuinigen op het aantal surnumeraire onderwijzers. Bij den tegenwoordigen stand der schatkist aldus besloot de minister zal men verstandig doqn eerst te helpen hen, die het 't meest noodig hebben. De Regeering moet dus eerst onderzoeken hoe 't staat met de on derwijzers met 2 of meer kinderen, en tot dit onderzoek verklaard de minis ter zich bereid, ter tegemoetkoming aan den wensch,ljwelke de heer Arts heden aan zijn motie heeft toegevoegd ten aanzien van een toeslag aan de onderwijzers naar gelang van hnn kinderaantal. De heer de Kanter bepleit de snellere toepassing van de periodieke verhoo- gingen, en verhooging der maxima- salarissen, in plaats der mininia De ninimum-salarissen} toch worden gege ven aan jongelui, die dus bij het aan vaarden van hun betrekking in sfciger conditie zyn dan zjj die reeds langer bij het onderwijs zijn. Vergadering van heden. Moties Arts en Ter Laan. Voortgezet werd de bespreking der beide moties. De heer Ketelaar (v.d.) vond dat door de behandeling van deze moties in de vergadering van gisteren, de zaak er niet eenvoudiger óp geworden was. Spr. wilde ze tot de normale proporties terug brengen. Een Onderwijzer die 500 gld. ver dient, verdient feitelijk per week, na maximum wat hy kan behalen is, als hij gehuwd is en hoofdakte bezit, slechts f 17.44. Spr. noemde de salarissen allertreurigst. Sedert 18781901 is aan de salarissen niets gedaan. Daar door staan wy nu voor groote uitga ven als wij de zaak goed willen herzien. Had men geleidelijke verbetering aan gebracht dan waren wy nn reeds veel verder. Spr. wilde de opvatting van Gede puteerde Staten en de Raad van State niet critiseeren maar wees er op dat deze weer bfj zeer verschillende per sonen hun inlichtingen inwinnen. Hierdoor worden allerlei onderling zeer verschillende beslissingen geno men. De bedoeling van de beide moties nu is om in den allerergsten nood te voorzien. Dat deze nood bestaat, zal niemand ontkennen. Daarom heeft minister's afwijzende houding in alle kringen bittere teleurstelling gewekt. De minister van binnenlandsche zaken: Zij weten niet, wat de regee ring kan doen. De heer Ketelaar: Dat weet dere- geenng zelf ook vaak niet. (Gelach.) Spr. verdedigde de houding van de sprekers op de Haagsche meeting en wees er op dat de meerderheid op die vergadering voor het bijzonder onderwijs was. Juist in de christelijke bladen was men vol lof over derede van dr. Bos. Laat dat de rechterzijde leeren wat meer met de mannen van links in aanraking te komen. De ministerAls de toon maar steeds^ was als die van dr. Bos. De heer Ketelaar betoogde dat de bedragen die voor de salarisverhooging noodig zijn, steeds zoo groot liiken om dat het getal onderwijzers zóó groot is. Eén gulden per week meer voor iederen onderwijzer kost al aanstonds dertien ton. Spr. wees op den kalmen toon die spreekt uit de motie die op de Haag sche meeting is aangenomen. Deze vergadering was buitengewoon rustig en net speet spr. zeer dat de minister er niet tegenwoordig was. Het ware te wenschen dat de regeering toch wat meer in aanraking kwam met het publiek, zooals dat in Engeland het geval is. Spr. ging van de berekening die de minister maakte om de kosten. Die 18 millioen was maar een losse schat ting die nu blijkt totaal onjuist te zijn. De geldkwestie wordt hier tot boeman gemaakt. Maar daar gaat het nu niet om. Aan de orde zijn de moties waarin erkend wordt dat de salarissen slecht zijn. De motie-Ter Laan achtte spr. het meest aannemelijke voorstel, vooral omdat het zoo eenvoudig is. (De zitting duurt voort.) GOUDA, 27 Maart 1912. Goudsche Courant 1862—1 April—1912. Op 1 April a.s. zal onze „Goudsche Courant" haar 50-jarig bestaan her denken. Ontsiering van Stad en Land. Poor het departement Gouda van de Maatschappij van Nijverheid was gisteravond in de groote zaal der sociëteit „de Réunie" een vergadering belegd, waarin de heer J. H. W. Le- liman, bouwkundig ingenieur een voor dracht zou houden overde ontsiering van stad en land. Na opening door den voorzitter, den heer Dr. A. C. Geitel, ving de heer Leliman zijn voordracht aan. Het on derwerp waarover hij zou spreken, was voor velen, hoopte hij, niet nieuw meer, doch spr. sprak den wensch uit, de belangstelling der aanwezigen zoo te kunnen prikkelen, dat zij de beweging tegen de ontsiering zouden willen steunen. Of de architecten het onder elkaar al roerend eens zijn, dat er paal en perk gesteld moet woorden aan het verdwynen en vernietigen van ons nationaal schoonheidskapitaal, heeft niet veel te beteekenende groote massa moet er meer belang in gaan stellen en willen tegengaan dat tal- looze mooie stad- en landgezichten totaal verdwijnen of verminkt worden. Het ligt wel zoowat in den aard van ons volk in dérgelyke zaken maar stil te berusten, doch spr. wees er op dat reeds velen hun stem ertegen hadden laten hooren en door oprichting van verschillende bonden en vereenigingen tegen de ontsiering kampten. De oprichting van „Heemschut", een Bond die zich ten doel stelt het tegengaan van de ontsiering van stad en land en die reeds vele goede ver anderingen dienaangaande heeft te weeg gebracht, fcoonda wel aan dat het niet alleen by stemmen blijft. Weliswkar wórdt de Heemschut" be weging niet altijd begrepen, en denkt men aat zy alles wil behouden en niets veranderen, doch spr. verklaart dat voor onwaar. Zy wil alleen verminking en ontsiering tegengaan en het ideale begrip van schoonheid, beter gezegd karakter, in de kunst bevorderen, door er op te wijzen dat vele dingen veel mooier hadden kunnen znn, indien Vervolgens besprak de heer Leliman de pogingen die men daartoe aan wendde, en zette verder breedvoerig het doel van den bond „Heemschut" uiteen als organisatie van aaneenge sloten vereenigingen, en wees daarna op het slagen der „Heemschut"-con- ferentie te Amsterdam door de Mij. tot bevordering der Bouwkunst, en de stappen die reeds in die richting waren gedaan. Zoo o.a. noemde spr. het verbod van den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland om ontsie rende reclameborden te plaatsendoor de Tramweg Mij., van gemeenten als Nijmegen, die de reclame-platen reeds verbood als de stad ontsierend enz., waaruit bleek dat velen in den lande dit streven reeds begrijpen en zonder bestaand wetsartikel reeds toepassen. Hierna ging spr. over tot een be spreking van de maatregelen, die in Duitschland genomen worden. Daar bestaan in verschillende plaatsen ge heele wijken, waaraan zonder vergun ning absoluut niets mag veranderd of verbouwd worden. Ook strekt zich dit uit tot de moderne gebouwen, waarvan vele wijken onder bescher ming staan. Zoo bijv. zal men aan de Moesel geen gebouw meer vinden, dat niet voldoet aan zekere eischen. Prijs vragen worden uitgeschreven om het schoonheidsgevoel te prikkelen, terwijl die vereenigingen hoog gesubsidieerd worden. Tot slot vertoonde spr. een groot aantal lichtbeelden en wees hij op het mooie en leelijke, het gelijkmatige en ontsierende dier gebouwen en parken.I Ook liet spreker een tweetal kiekjes] zien van Gouda, do toren van Groote Kerk vanaf de Keizerstraat gezien en de Hooge Gouwe met de ElectriBche Centrale. Bij de eerste foto toonde spr. aan het mooie, gelijkmatige in bouw en stijl, en de leelijke, het ge-| heel geweld aandoende verschijning erbij van het gebouw van de fa. Vroom ^■Dreesman, terwijl van do andere I foto door spr. werd gewezen op het] met de anderen gebouwen volkomenl |rythmische gebouw der Centrale.^^® Na dankzegging aan den heer Le] liman sloot daarop dr. Geitel d^verj gadering. Er was vrij veel publiek opgeko-l men, dat met belangstelling don spre-1 ker volgde. Boskoop. Ten nadeele van don boom-I kweeker F. K. alhier is uit diensl tuinloods ontvreemd een zoo goed al» nieuw rijwiel. De politie is hiermede in kennis vindt zijn oorzaak in de onvolmaakt heid der menschen. Het onderwijs moet buiten het terrein van de politiek worden gehouden, daar de laatste het eerste bederft. Het openbaar onder wijs moet neutraal zijn, dat wil nog niet zeggen onverschillig of vijandig tegenover den godsdienst. Dat som mige openbare onderwijzers een ver keerde toon aanslaan, bewijst nog niets het instituut, evenmin als dit ook kan worden gezegd van het bij zonder onderwijs, wanneer enkele by- zondere onderwijzers in hetzelfde euvel vervallen. Over het algemeen wordt te veel vergeten wat het land aan de open bare school verplicht is. Het bijzonder onderwijs heeft het openbaar onder wijs tot model gebruikt, een bewijs dat het openbaar onderwijs nog zoo slecht niet is. Dr. Gunning zei dan ook terecht: „Ik heb nog nimmer ie mand ontmoet, die op de school soci aal-democraat geworden is, wel iemand die op de Christelijke school van den godsdienst vervreemd is. De openbare school moet goed ingericht zijn en toegankelijk voor allen. De rede werd met veel aandacht gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. (Sch. Ct.) Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912/1913 komen voor 1109 kiezers, waarvan 1109 voor de 2do Kamer, 1108 voor de Prov.-Staten en 1055 voor den Gemeenteraad. Rebuwitk. Bij de Vrijdag gehou den bijeenkomst van R.-K. landbou wers ter pastorie der R.-K. kerk alhier is opgericht een R.-K. boerenbont voor Reeuwijk en omstreken. Staande de vergadering traden een 19-tal land bouwers als lid toe. Het voorloopig bestuur werd gevormd uit de heeren C. Vermeulen, E. Vergeer, L. van der Werf, Johs. de Joilg en W. Stal wijk Fzn. Zevenhuizen, 25 Maart. Vrydag22 dezer sprak Dr. H. A. van der Meuh predikant bij de Ned. Herv. Gem. Bergen-op-Zoom, in het schoollokaal aan de Rotte voor de afdeeling „Ze venhuizen" van de vereeniging „Volks onderwijs" en de liberale kiesvereeni- ging- Spreker was een groot voorstander van openbaar onderwijs, omdat dit de kinderen vereenigt en verdraagzaam heid aankweekt. Een klein volk als het onze kan alleen groot zijn door eendracht. Gaan de kinderen naar verschillende scholen, dan worden zij van hun jeugd af reeds gescheiden. Deze scheiding leidt niet tot waar deering, veel minder tot eensgezind heid. Bij verschil van godsdienstige overtuiging is het noodig, dat men eikonder leert waardeeren, terwijl men nu in plaatsen met verschillende scho len soms hoort van de kinderen der bijzondere scholenjelui bent heidenen, met jelui spelen we niet. Wie moet dan den godsdienst aan de kinderen leeren, wanneer op de openbare school daarin niet wordt on derwezen Natuurlyk moeten de ou ders daarvoor zorgen. Zyn ze daarvoor niet in staat, dan is daarvoor de pre dikant de aangewezen man of hij moet cursussen voor de ouders oprichten. Zonder opzweeping zouden ae ouders niet zoo erg voor Christelyk onderwijs zyn. De openbare school moet zoo goed niet de bekl., maar deze haar had uit gescholden. Daarna had bekl. haar bij de haren gegrepen, op den grond ge rooid, heen en weer gesleurd en in iet gezicht geslagen. Den volgenden dag had zij een paars gezicht. Een tweede getuige bevestigde ditde mishandelde was echter niet op den grond geworpen, maar gestruikeld. Eisch wegens mishandeling f 10 boete, subs. 15 dagen hechtenis. 1° KI. Trekking van Woensdag 27 Mrt. Nos. 4916, 9525 en 16239 ieder f 100. 3102 f 200. 3921 en 14642 ieder f 400. 18034 en 18208 f 1000. 9358 en 19548 f 1500. Prijzen van f 20. 83 56 58 98 124 31 85 27» 85 808 25 62 00 453 SU) 8 18 003 17 781 87 80 75 Bffil 50 80 1021 27 70 7(1 1138 80 51 58 1257 01 87 75 1883 1157 79 1580 78 1800 11 79 1750 89 1822 80 11 72 76 19U0 83 88 80 2028 48 2192 38 18 56 89 01 2214 21 18 15 51 56 84 88 91 2811 91 2117 29 31 06 2010 58 08 2705 K) 58 01 2B40 8016 56 8112 59 71 80 3820 «1 93 8331 85 91 99 8102 69 8580 3028 21 8725 10 8911 47 90 4010 17 1177 1883 99 4422 52 89 98 4502 51 67 4708 4809 15 19 12 4995 5019 5187 5200 24 6813 07 00 5419 58 5602 5808 11 80 5729 68 78 5800 5041 0000 -21 28 8 84 02 0102 79 0278 70 8897 8111 18 51 58 90 8507 28 51 Hl 0011 20 '25 0780 18 48 91 0887 7087 GO 00 71-29 00 7256 7344 08 85 98 7488 7528 09 7023 7757 7828 '27 7088 8000 45 91 03 8110 8281 00 8827 75 8101 71 8525 H606 58 öfl 8718 50 81 8801 141 8060 9170 9207 37 08 01 0304 1») 941 9414 28 72 74 87 93 0501 10 31 80 41 0(110 0002 0885 02 1010» M 10212 54 50 10029 02 76 10485 18 85 10558 09 10840 92 10730 44 55 88 95 07 10802 28 80 (11 79 80 11068 11119 88 11200 82 25 11841 02 94 11484 48 96 11508 8-2 11006 11702 45 11883 71 88 11000 1 90 12044 51 1-2101 89 OH 12487 12501 18 12003 30 19718 20 (U 98 12802 82 36 12051 06 18008 24 (SB 98 13131 38 18200 HÖ17 28 08 18400 90 18681 13007 47 57 HH 89 18702 21 89 13828 87 78 18928 5J 14052 81 11180 11280 34 85 80 47 98 14821 44 88 14427 72 14570 11074 14707 57 81 14848 14mi N 90 15010 15178 15238 <0 03 00 15008 20 57 15411 15570 94 16080 00 15797 16849 04 88 HO 1501I 1(1 81 16112 84 80 10220 10083 18450 10504 45 10HU) 0 35 40 55 08 10716 72 10801 43 74 18958 17014 44 17124 55 17228 48 86 17830 53 17447 74 79 17538 72 77 17877 17704 44 58 54 82 17805 17987 18052 50 18107 18809 28 47 08 18408 50 18501 69 08 18701 4 72 1H801 88 40 47 74 84 93 1801O 48 72 19004 10100 86 19222 '24 19875 99 10412 19517 52 88 70 71 75 80 10003 32 97 19780 19840 07 83 19080 20106 00 20285 40 59 23028 '20405 1» 20517 20020 25 20 50 88 20740 80 20812 85 94 '20081 an heft Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.8 te Horta, laagste stand 745.3 te Christian- raad. Verwachting tot den volgenden dag: Matige westelijke tot zuidwestelijke wind, afwisselende meest zware be wolking, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Het Goudsche H. B. S.-elftal speelde hedenmiddag op het Sportterrein tegen het Schiedamsche H. B. S.-elftal, was steeds in de meerderheid en won wel verdiend met 31. Hot was oen ani- meerende wedstrijd met van beide zijden, vurig en vlug spel. In verband met door den Nederl. Voetbal Bond getroffen maatregelen voor den verkoop van kaarten bij in ternationalen wedstryden, verzoekt de secretaris van de vereeniging ,01ym- pia" ons mede te deelen, dat toegangs kaarten voor don Hoïland-België-wed- stryd te Dordrecht op 28 April a.s. aan het secretariaat Hoogstraat 7 slechts verkrijgbaar zullen zijn tot 10 April a.s. voor 1 eden dier vereeniging terwijl nil dien datum eerst de over gebleven kaarten aan nader bekend te maken plaatsbureaux voor het publiek zullen worden verkrijgbaar gesteld. men het niet zóó mooi had willen I mogelijk worden gemaakt. Dat er aan I de openbare aohool soms iets hapert, RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafaittin g. De rechtbank heeft veroordeeld W. S., werkman te Gouda, wegens wederspannigheid en eenvoudige be- leediging van een ambtenaar, tot zes weken gevangenisstraf. J. D., 40 jaar, broodbakkor te Krim pen a/d Lek, wegens mishandeling, tot f 5 boete subs. 10 d. hechtenis. J. V. E., te Schoonhoven, wegens wederspannigheid, tot veertien dagen gevangenisstraf. De 22-jarige S. L. K., zonder be roep te Capelle a/d IJssel, had aan het Kralingsche Veer op 21 Februari ruzie gekregen met get. Kamp, die htyAr had uitgescholden. Zij had haar vyandin by de haren gegrepen en deze was gestruikeld. Geslagen had zij haar niet. De mishandelde verklaarde, dat zy De scheepsramp by Vlissingen. Betreffende de aanvaring tusschen het Belgische stoomschip Garonne en de Belgische sleepboot John Bull in de Wielingen, meldt men nader, dat de omgekomene is de matroos Wiech- man, die verpletterd werd. Mon hoorde zijn angstkreten, maar het was on mogelijk hem te hulp te komen. Het overige deel der equipage der Gfcronne word dQor de sleepboot opgenomen te Vlissingen aan wal gebracht. De toestand van den Paus. Milaan. 2(5 Maart. Telegr. De mede werkers van het Vaticaan voor den Secoio telegrafeert aan zijn blad, dat de Paus aan hevige pijnen lijdt ten gevolge van zijn jicht, <lio de laatsto dagen verergerd is. Zijn lijfarts Prof. Petacci heeft gisteren een uur bij den Heiligen Vader vertoefd. Vele audien- tiegangers moesten worden afgewezen. Uit al deze feiten moet worden opge maakt, dat de toestand tot ernstige bozorgdheid aanleiding geeft, al wordt dan ook getracht do waarheid te ver bergen. I)e Matin vernoemt telegrafisch uit Rome dat ondanks de tegenspraak hot zekor is dat de Paus gisteren eon flauwte heeft gehad. Men vreest voor een aanval van beroerte. Er dreigt oen nieuwo staking. Uit Radzienkan (Pruison). De ver gadering van mijnwerkers heeft Zon dagavond een motie aangenomen, waarin zij een vorhooging van 15 van de loonon voor do bovengrond- werkers verlangen. Wanneer deze eisch niet wordt ingowilligd, zal do algemoone staking worden geprocla meerd. Te Lübeck zijn ornstige ongeregeld heden tusschen stakers on werkwil ligen uitgebroken. Er werd met revol vers geschoten. Twee personen werden gedood. Onlusten Marokko. London, 27 Maart. Do Morning Post' vernoemt uit Tangor dat in Mar rakesj ernstige onlusten zijn uitge broken. Een aantal Europeanen van verscliillonde nationaliteit zijn gewond: 5 inlanders worden gedood. Stakingen in Bohemen. Weonen, 27 Maart.. In Bohemen is 't initiatief genomen 'n voor arbitrage- raad. Vanmiddag vergadereh de Mijn eigenaars. De arbeiders zullen hun standpunt met het oog op de staking vaststellen. Mijnwerkers aan do Staatsmijnen. Uit Heerlen wordt geseind Het hoofdbestuur van den Ned. Mijnwerkersbond heeft van de Directie der Staatsmijnen bericht ontvangen dat de loonen met ingang van 1 April zullen worden verhoogd voor de ar beiders onder den grond met 78%, voor die boven"don grond mot 5%. Ongeregeldheden in Suriname. Bij hot Depart, van Koloniën te 's Gravenhage is heden van den Gou verneur van Suriname het volgend telegram ontvangen: Gewapende marodeurs kwamen op de Place des Compagnies des Minos d'or de la Guyana hoUandaise in ver zet togen de uitgezonden politie. Heden vertrekt een detachement van het garnizoeh ter sterkte van 40 man. Voormelde plaats is gelogen by de grens van Fransch Guyana tusschen de Drie dubbeltjes-kreek en Lava. Vorig* Koers. k oer» van beden. 80'/, 80'/, S>'7„ 04'/, 64'/, 100'/, 88 92'/, 87'/, 80'/, t> 1 X 1 45 15 104'/, 80'/, 104'/, 68';, VAN DEN 27 MAART 1912. Staatsleenincen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. ubl. (Nicolai Spoor weg) 1867-G9 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie. 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Iro ning 5 pet, Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. flauk en Credlet-lnstel- lingeu. Nod. Bankaandeelen Industr OnderiicmiiiKen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smeïting Refining Co. Cerfc. v. Aanti. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instell en Cultuur Ondernemingen Handelsver.„Amster dam" Aand Jav. CnltuurMij. Aand. Ned. Handel-Mij.O.v.A Wijnbouw N(jen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. lledjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderii Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. xT...i kit: t„tr, 213 68'/, «83/. 25'/, 70'/, 212'/: 322 188'/: 82 320'/, m"i. 159 213'/, 67'/, 86"/„ '26'/, 69'/, 212'/, 62'/, 317'/, 159 een groote keuze in de van do goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, 495 485 167»/, ox tliv 120 23 104'/ 15 494 108 243/s 104'/, Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Sholl" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Schrrpvaart «yen Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-My. „Zoe- land" Proforento A Int. Mercantile Marino Cy. af ges t. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwol Land Gpftnt. Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Sponrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- Prolongatie 3 Va pCt. Nat. Staatsfondsen pryshoudend, Integralen flauw, Buitenl. soorten on veranderd, Mijnen stil, Marine waarden flauwe omzet, Petroleum minder, Ta bakken vooral Deli flauw, Culturen iets minder, Rubbers vaster. 85 847. 98 98 04 W7,. 185'/, 1100.— 1 1 «M 93'/, 98", 87 36»/, 173»/, 77,. 172'/, 77, 101 154'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2