1LAZEN, I VanHouten s Rona Cacao E. Alter racht 269‘ AG, E WAAR- m eskleeding. f gedeelten Donderdag 38 Maart 1913. No. 11838. 50e Jaargang. JANSKERK B'CLiteixlaixca.- Buitenlandsch Nieuws, FEUILLETON. stam óm tSloeós. KBAMX, JDE, „E. ALTER n's Inkt de BESTE. SCHADELIJK OUANO. Earner» ro.v. vin. XTïe“CL"ws- exu-^.ëL-v-ertexxti®“bla.d. voor Gouda ezx OxxxstxeHsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN- EN ZOON. -WAREMIULS, Spnislr Oen Bug. en ■3 DIEST. flevering. Ie stad aan huis - 0.80 '2 (V^prdt .vervolgd). n Zn., Gouda. ’Bf/T. i tge vers, Gouda gfT Nieuwe -Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis 1 beroemde erkglazen f van Beeldende der, Architect en van Bouwkunde as Genoegen” 8 tooyaards, „De PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post .lanskerk, der keningeo enz. UCHT DBB ABETH, DANTZIG, HOOGEN. v. ABS- ;oed. f en ADRE& cht 269‘, AG. Zwitserland. De Joodsche gemeente to Luzern. Voor eenige dagen word te Luzern de nieuwe Synagoge ingewijd. Aan deze plechtigheid word deelgenomen niet» slechts door afgevaardigden van 9 geregeld tijdig ontvangen van en, vennakelijk- i dan in onze HIAAGD aan Egmond’s In Mislowico keerde do arme, zwaar beproefde Hildegard langzaam tot het leven terug. Sedert zij weer geregeld kon den ken, had zij tijdens hare kiekte menig maal de moede oogen gesloten met den wensch, dat zij niet meer zou ont waken. Zij had reeds zooveel smartelijk» ondeirvonden, ze was nog jong wat stond haar in een lang leven nog te wachten? Haar taak om op haar echt genoot een goeden invloed uit te oefenen, scheen in haar zwakte zoo reusachtig groot en onuitvoerbaar, dat zij er voor schrikte, en aan den-ande- de Joodscho gemeentel» in Zwitserland on door de autoriteiten, doch ook door deputaties van katholieke en protestantsche kerkgenootschappen Deze spraken do hoop uit, dat ook in hot vervolg do goede verstandhouding tusschen do verschillende gemeenten zou blyven bestaan. De Joodsche ge meente in Luzern werd in 1867 -ge sticht, doch onkelo Joden woonden er reeds in do middeleeuwen en werden ook toen roeds door het stadsbestuur daad werkelijk beschermd. Amerika. Taft en Roosevelt. De verkiezing van Republikeinache afgevaardigden van don staat Now- York voor do nationale conventie had tot resultaat, dat de aanhangers van Taft feitelijk in allo districten werden gekozen, waar candidaten van Roose velt tegenover candidaten van Taft stonden. IN ELK OPZICHT^ kan Idon toets der vergelijking I met andere goedkoope I merken doorstaan Inderdaad is het De beste voor den prijs II Kg 1.50 ^Kg. ƒ0.42, ho.. -o.isj GIIUIMIIE (IIIIRANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels fö 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. bedriegervoor zijn arme moeder zou dat nog erger zijn dan de tijding van zijn vermeenden dood. Terug treden was dus niet mogelijk hij moest voortgaan op den ingeslagon weg; met gehuld beladen moest hy als Eduard Römer zijn leven voortsleepten, steeds bevreesd voor het ontdekken der waar heid, zelfs by het genot van alles wat zyn rijkkommen hem kondep ver schaffen. Geluk en viede zou hij nimmer vin den, tevergeefs had hij den vreeselijken misstap begaan. ren kant gevoelde zij, dat zij sterven zou als zij wederoih bewijzen van zijn lichtzinnigheid en ontrouw mocht krij gen. Als zij schijnbaar sluimerend dAar nederlag, zag zrj tusschen do half ge sloten oogleden haar Paul bij haar bed zitten, zij zag zijn schoon, edel profiel en de uitdrukking van bange zorg op zijn bleek gelaatdan vlamde de liefde in haar op en zoo, slin gerend tusschen hoop on vrees, keer de Hildegard langzaam tot het leven terug. Hare jeugdige levenskracht en de zoele zomerlucht bevorderden de ge nezing; weldra *Was zij in staat aan, den arm van haar echtgenoot korte wandelingen te doen of kleine rijtoeren met hem te ondernemen. Bezoeken aan de buren werden niet gebracht. Hildegard’s toestand en de rotiw over haar vader waren voldoen de verontschuldiging. Graaf Paul was tegenover zijne vrouw een voorbeeld van oplettendheid en liefde. Zoo moest iedereen wel denken, dat zij hot echte, stille huiselijk geluk gevonden hadden. W oningtoezicht derstands-Com- s“- his Genoegen”, P. Club. Openb. ker: A. Rood- Uit de redevoeringen van de arbei- dersaf ge vaardigden is echter duidelijk gebleken, dat de leiders niet tot her vatting van den arbeid zullen advi- seereg. Hoe zal dan de toestand wor den De regeering kan ónmogelijk de mijnwerkers dwingen den arbeid te hervatten en deze schijnen over voldoende middelen te beschikken, om nog ten minste 3 weken de staking vol te houden. Zelfs heeft één van de leiders, Hartshorn, uit Zuid-Walos nog gedreigd met een beroep op do transportarbeiders om ook te staken. Op die manier was allo bedrijf voor goed vernietigd. Dat zou een slag zijn, die Engeland nog jaren zou voelen. En naar men zegt, moeten de arbei ders nog meer dan hun leiders tegen hervatting van den arbeid zijn. Wel hebben enkele mijnwerkers ongeveer een 4000 het werk weer hervat, maar wat beteekent een dergelijk klein aan tal op de groote massa, die blijft staken Zelfs al bedroeg het aantal een 10.000, dan nog zou het in, den toestand niet veel verandering brengen. 22) Hij ging verder op het pad der zonde en van bedrog. Óp Eduard’s reispas veranderde hij ’t woord „bruin” in „blond” daar zijn blond haar hem anders in moeilijkheden zou kunnen brengen overigens kwam zijn signale ment vrii goed overeen met dat van zijn overleden vriend hij kon de reis- pas met gerustheid als zijn eigene gebruiken. Hij wilde Eduard Römer zijn voorts aan zullen wij hem in dit verhaal zoo noemen. Den volgenden dag bevond Eduard Römer zich aan boord van den mailstoomer „Wellington” met bestem ming naar Indië, naar de haven van Madras. Onwillekeurig moest hij terugden ken aan de zeereis naar Aden. Welk een onderscheid tusschen toen en nu Welk een verandering in zyn leven was er in die weinige dagen gekomen I Met zijn vriend had hy al de ontvan gen reisindrukken besproken, zij had den hunne gedachten aan elkaar mede- Turkije. De nationale inschrijving voor de militaire luchtvaart heeft het cijfer van 2,137,000 bereikt. Frankrijk. De automobiel-bandleten. Gedurende zijn eerste verhoor heeft Rodriguez, te Rijssel gearresteerd on der verdenking de medeplichtige te zijn van de bandieten van de Rue Ordener, aan den rechter van instructie verklaard „Ge zult zien, dat een dezer dagen Carouy, Garnier, Bonnot en de ande ren een inval zullen doen in een bank instelling. Zij zullen daar een bloedbad aanrichten en zich van al het aan wezige geld meester maken.” Reeds hebben de „bandits fanto mes”, zooals de Parijsche bladen de onvindbare misdadigers noemen, deze voorspelling verwezenlijkt. De geheele Fransche politie en gendarmerie is gemobiliseerd, stadspoorten en gren zen worden scherp bewaakt, de reizi gers aan de stations aan een nauw- De Britsche Mijnwerkersstaking. Reuter seintNa langdurige dis cussie heeft het Lagerhuis de mini- mum-loonwet in derde lezing met 213 tegen 118 stemmen aangenomen. De Arbeiderspartij stemde tegen. Ramsay Mac Donald verklaarde dat, nu in het ontwerp de vijf-shilling grondslag niet was opgenomen de wet een misluk king was de leiders der arbeiders konden dan ook niet tot hervatting van het werk adviseeren. Lloyd George waarschuwde daarop de arbeidersafgevaardigden voor de aansprakelijkheid die zij op zich hamen door de weigering om de wet te aan vaarden voor zij hadden gezien of de wet al of niet tot voldoening aan do eischen der arbeiders zou kunnen leiden. Nadat tal van arbeiders-afge- vaardigden redevoeringen hadden ge houden, waarin zij de wet veroordeel den, werd zij onder luide toejuichingen der ministerieelen aangenomen. Aan die laatste behandeling in het Lagerhuis is een geheele geschiedenis voorafgegaan. De regeering had zoo als wij reeds gisteren in ons overzicht uiteen zetten, beide partyen nogmaals gevraagd te willen onderhandelen, omdat zij hoopte nog tusschen beide partijen een regeling tot stand te kun nen brengen. Die hoop is niet vervuld geworden. Dinsdag is er slechts een korten tijd gezamenlijk geconfereerd. Toen de Schotscho mijnwerkers tijdens de onderhandelingen een nieuwen eisch lieten hooren, weigerden de eige naars in groote meerderheid verder te onderhandelen en gingen heen. Minister Asquith heeft toen in het Lagerhuis zeer onder den indruk van de afbreking der onderhandelingen aan het Huis gevraagd thans de voorge stelde wet .zonder uitstel aan te nemen. De regeering zoo deelde hij mee, had gedaan wat zij kon, om van beide zijden de afgevaardigden te overreden. Thans was zij echter uitgeput. Er kon nu maar een weg gevolgd worden. De wet moest worden aangenomen en dan zou men zien wie na de aanne ming de zware verantwoordelijkheid op zich durfde nemen, de staking te doen voortduren. aie” 8 o., Ned. afd. Gouda. ng, Rotterdam, haakbord,” 81/* 1. Vrijz. Studie- gedeeld dat hij zich verheugde, als de ernstige, matte gelaatstrekken van Eduard levendiger werden, of als een warme handdruk hem zeide, hoe ge lukkig Eduard zich in zijn nabijheid gevoelde. Nu zat hij alleen op het dek, met strakken blik starende in de einde- looze verte, en hij voelde zich eenzaam en verlaten,. Vroëger was hij arm aan aardsche goederen, vroeger had hij slechts weinig geld in den zak, ter wijl hij dorstte naar de genietingen dezer wereld nu bezat hij rijkdom men hij kon alles genieten wat de wereld aanbood! En toch was hij er ernstig, ja byna droef gestemd hij scheen opeens vele jaren ouder geworden. Zijn natuurlijke opgeruimdheid was vervlogen en had plaats gemaakt voor het drukkend bewustzijn eener zware schuld. De droefenis om den verloren vriend was het niet alleen die zijn geest verlamde, het waren de folte ringen, die zijn geweten hem nu reeds deed lijden nu de eerste opwinding plaats maakte voor kalmer nadenken. Met kracht poogde hn dien druk van zich af te wentelen hij had im mers niemand benadeeld aan Hilde gard, en die was volledig gewaarborgd door het erfdeel dat zij ontvangen had. Te Madras zou hij ook voor zyn keurig onderzoek ort^firworpen tot nog toe alles tevergeefs. Het parket van de Seine heeft besloten, op grond van de bepalingen van den Code Pónal, de instructies, in vetschillende doelen van het land den laaisten tyd geopend in verband met aanslagen, waarachter een optreden van de bende Carouy c.s. wordt vermoed, in één hand te leggen. Omtrent de beide misdaden zelf be vatten do Parijsdhe Ochtendbladen talrijke bijzonderheden, de „Matin” wijdt vrijwel zijn geheele ruimte aan de „page la plus marante d’ histoire du crime” de portretten der slacht offers ontbreken patuurlijk niet, zelfs do in de auto gevonden revolverkogels zijn gefotografeerd. Wij laten hier enkelen dier bijzonderheden volgen. Uit verklaringen der verschillende getuigen mag met vrij groote zeker heid worden afgeleid, dat de bandieten wisten, dat Maandagochtend do nieuwe auto van den kolonel (’e Rouge naar Nice zou vertrekken. Hoe zij tot die wetenschap zijn gekomen, is nog niet opgehelderd. Maar vermoedelijk is het zestal Zondagmiddag al te Mongéron gekomen, om het terrein van hun toekomstige evoluties op te nomen. Maandagochtend zijp zeker honderd auto’s het Sénartwoud doorgetufd voordat No. iy9-W.-I. kwam. Een landbouwer heeft reeds ’s morgens vroeg eenige tnünnen opgemerkt, die op het weggedeelte, waar later de auto is aangehouden, opnemingen deden, welke hem den indruk gaven, dat hot beambten waren, zoodat hij verder geen notitie van hen nam. Nadat zij zich op de reeds bekende wijze van het onmisbare werktuig voor hun ondernemingen hadden mees ter gemaakt, reden zij ongeveer half elf Chantilly binnen. Vermoodolijk hebben zij hier van een vrouw, die op het stationsplein had staan wach ten, de laatste inlichtingen gekregen, waarna zij rechtstreeks naar het ge bouw van de Sociétó Générale door reden (later is de vrouw bij hen in de auto gezien). Hier aangekomen hebben zij verder met groote beslistheid en besluitvaar digheid gehandeld. Een hunner sprong uit de auto, ontdeed een karabijn van hot omhulsel on plaatste zich voor het gebouw op schildwacht; de chauffeur bleef aan het stuurrad, de andere vier snelden het gebouw binnen. Slechts drie ambtenaren bevonden moeder zorgen hij zou de villa bij de Brockpoort aankooien on aan haar ten geschenke geven. Ja, hij zou Eduard’s naam eer aan doen. Ook trachtte hij plannen voor zijn toekomst te ontwerpen. Hij bezat nu rijkdommen, waarom zou hij geen schitterende huishouding opzetten en zijn leven geheel naar zijn smaak in richten. Maar zouden die kwellende gedachten zich ook laten verjagen Zou hij niet altijd en overal vervolgd worden door die verschrikkelijke in wendige stem, Welke hem telkens toeriep: Ge zijt een misdadiger, ge zijt een eerlooze Hij loosde een diepe zucht. Als het mogelijk geweest ware, zou hij nu nog alles ongedaan gemaakt hebben, zou hij de gebeurtenissen van de laatste dagen als een boozen droom afgeschud hebbendoch het was te laat. De brieven, die den dood van Karei Brinken mededeelden, waren op weg naar Hamburgmet nauwkeurig heid berekende hy, wanneer zij daar zouden aankomen en zijn moeder zou- 'den treffen als een bliksemstraal uit den helderen hemel. En als hij nu de waarheid bekende, moest hij zichzelven aan het gerecht overleveren als schriftvervalscher en Mynramp. Uit Bluefield (West-Virginia) wordt gemold, dat daar aan 85 tot 100 mijn werkers in oen mijn do weg tot den uitgang is afgesnoden. Een later bericht meldt, dat men tö 3 uur ’s middags vier lijken had geborgen en tien mijnwerkers goredf zich in het voor het publiek gereser veerde gedeelte van do zaal, welke in twee helften verdeeld is door oen groote schrijftafel, waarachter de em ployés werkten. Rechts tegenover de deur bevindt zich het getraliede loket van den kassier. Als zoodanig was de heer Trinquior aanwezig, bezig zijn booken te ordenen. Naast de beide beambten was oen stool ledig. Plotseling gaat de deur open, vier personen komen binnen, van Wie twee automobielbrillen dragon. Een der be ambten wil den bezoekers vragen wat er van hun dienst is hij hooft er den tijd niet toena hun binnentreden heeft het viertal zich verdeeld, een voor hot loket, de drie anderen voor de schrijftafel, drie revolverschoten knallen, do kassier is doodelijk ge wond, de beide andere beambten val len op den grond. Nog eenige schoten worden gelost op do ongelukkigon, de woestelingen springen over do schrijf tafel, maken zich meester van een groot bedrag aan contanten en papie ren geld, op een tafel uitgetold (een paar effecten lieten zij- liggen), en maken zich gereed het vertrok to ver laten. Op dit oogenblik gaat een zij deur open, de vierde beambte treedt binnen onmiddellijk knetteren weer de brownings, doch treffen geen doel, de binnentredende hoeft nog juist bytijds de deur weten dicht te trokken. Intusschon heeft do schildwacht buiten do menigte, die op hot geluid der salvo’s afgokomoh was, mot eenige schoten uit zijn karabijn op eon af stand gehouden. Zonder overhaasting klimmen de andere vier in do auto, de schildwacht trekt, steeds met de karabijn in den aanslag, terug, springt ook in do wagen en voort gaat het. In de rue de Paris wil een vrachtrijder zijn wagon dwars door de straat zet ten eenige revolverschoten brengen hem van dit plan af, een andefe koet sier wordt op dezelfde wijze tot rede gebracht. Iets verder willen tweo met selaars, die oen ladder dragen, hier mede den doorgang versporren on middellijk slaan de kogels rondom hen tegen de keien aan. En de wog is vrij. t 1.25 „1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren MT Alle Luxe- en Huish. Artikelen. ra

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1