/-—*ƒ tïaponstoffen, Sim. XLoan.la,n.cS.. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 309st0 Staats-loterij. Onze (ïellluslreerdfe Weekbladen. Laatste Berichten. ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. UURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kf l>et en handel le Amsterdam - mik - - - - - - - Vk «fc»/„ Mon denkt niet dat de andere te redden zijn. Düitschi.and. De ondergrondsche gpoorwog onder water. De ondèrgrondbaan in Berlijn staat gedeeltelijk onder water. VandeSpit- telmarkt tot bijna aan den Leipziger- platz, het drukste gedeelte van deze lijn, staan de rails onder water, zoodat het verkeer over dit gedeelte gestremd is. De oorzaak is te zoeken in een dambreuk, die gistermorgen tusschen 4 en 5 uur op hot traject van den ondèrgrondbaan tusschen de insel- strasse en de Kleine Stralauerstrasee, dat wel gereed, doch nog niet voor het verkeer geopend is, plaatB had. Hjer, waar de ondergrond onder de Spreo gaat, is een dam bezweken voor de kracht van hot Spreewator. Het water drong don tunnel binnen en stroomde tot het station Spittelmarkt en van daar nog verder. Op soihmige plaatsen staat het M. hoog. In hot station Spittelmarkt wordt ovor de geheele hoogte en breedte van den tunnel een cementen muur gebouwd, om het water togen te houden. De brandweer helpt met pompen. Ongeveer 80 arbeiders waren tijdens de overstrooming in den tunnel bezig. Zij konden allen gered worden. De schade bedragt milhoenen markon. De opening van het zoo dringend noo- digo traject 8pittelmarkt-Alexander: platz zal door dit ongeluk nog zeer lang op zich laten wachten. De hoop, dat héden do dienst op don ondergrondschen spoorweg hervat zal worden, is ijdel gebleken. Het water was, toen de avond viel, 70 cM. gewassen en had de perrons over stroomd. Gedurende den nacht zullen zes con- trifugaalpompen 1 opgesteld worden. Gisteravond ontstond er kortsluiting in de eleotrische goleiding, zoodat de pompen door locomobielen gedrovon ipoosten worden. De dienst zal eerst na eenige dagen worden hervat. De millioonen van Wirtz. Nadat do Vereeniging ter Verkrij ging van do Erfenis van wijlen Veld maarschalk Wirtz (hot gaat, zegt mort, om oen bedrag van 900,000,000 mark) een grooto som gelds van do Vereeni ging te Chicago had ontvangoh, hoeft zy de advokaat von Felsen te Dussel- dorp opgedragen, aanstonds voor het Hamburgsche gerecht hot proces aan hangig te maken. Later zal mob te Amsterdam optreden. Daar toch be rust, naar het heet, do prfenis. De enorme som gelds, die voorliet procos noodig is, is by een Koulseho bank gestort. Een koopman, genaamd Vollsack, heeft aan de gomoonte Dresden 3 millioon mk. voor liefdadige doelein den besproken. Eulenburg. Volgens de Tilglioho Rundschau hebben de doctoren, door don officier van justitie belast met de contróle ovor de gezondheidstoestand van Fürst Eulenburg, gerapporteerd dat de ader verkalking steeds erger wordt. De patient moet voortdurend het bod hou den en mag zich niet noodeloos bewe gen. Hij is dus niet in staat voor den rechter te verschijnen. Aan de hervatting van het proces kan dus niet gedecht worden. OoBTENatJ k-Hün<jarij*. Het ongeluk op den Sommering. Op de plaats van hot ongeluk werd Dinsdagmorgen vroeg een omvangrijke reddingspoging begonnen met mede werking van militairen. Eorst vond men het lijk van den kantonrechter mr. Hacker, Va meter onder de sneeuw. In den loöp van don morgen vond men nog zes lijken. Twee personen worden nog vermist. Drie Jyken lagen op elkaar ongeveer j 60 c.M. onder de sneeuw. Do lijken vertoonen geen verwondingen. Allon zijn blijkbaar gestikt onder de sneeuw. Uit de verhalen van Frl. Tagloieht, de dame, die gelyk in een vorig telegram gisteren reeds werd mede gedeeld, gered word, blykt nog, dat hot ongeluk plaats had bij do afdaling van do steile helling van den Hoch- schneeberg naar den Ochsonboden, en dat do personen, die zich op de hel ling bevonden door do bowogende sneeuwmassa in de diepte worden ge stort. Mon vermoedt dat dr. Hacker en Frl. Tagleicht, die liet laatste de Fisoherhutte verlieten, do lawin^ aan het vallen hebben gebracht. Mijn werkersH ta king Duitschland. In het district Dortmund is Maandag en gisteren by 38 mynen het loon uit betaald. Het loon voor zes werktijden werd ingehouden, als boete voor de door de del vers begane contractbreuk. Alles is ochter rustig gebleven. Te Beutheun is de staking bijgelegd. Te Radzionkau, in Silezie, hebben de mijnwerkers besloten, den 27sten te staken, indien zij niet 15 pet opslag krijgen. Enöbland. De stemming der mijnwerkers over de al of niet hervatting van hot werk zal Woensdag a.s. afgeloopen zijn. I)o bond heeft besloten aan de arbeiders geen aanwijzingen te geven over de stemming. Een arbeidorsloider uit Derbyshire heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, dat hij or zeker van was, dat in Derbyshire eon groote moerdorheid voqj* onmid dellijke hervatting van don arbeid zou stommen. Hij was zelfs bijna fceker van eon meerderheid ten gunste van opheffing der staking in do goheele federated area. Een gedelegeorde uit Zuid-Wales verklaardo daarentegen, dat do arboi- ders niet wedor aan het werk zouden gaan,, voordat zij zwart op wit hadden, dat de bedragen, vastgesteld in de minimum!ijst, waren toegestaan. VolgeliB het gevoelen der gedele geerden zal, voor zoover althans op het óogenblik valt na te gaan, oen groot gedeelto der arbeiders voor her vatting van den arbeid stemmen. Volksbond tegen Drankmisbruik. De 39o Algemoone Vergadering van den Volksbond togen drankmisbruik zal worden gehoudon te Apeldoorn op Donderdag 5 September 1912. Prins Hendrik te Amsterdam. Mon meldt uit Amsterdam Gistermorgon om 11 uur 52 arri veerde Prins Hendrik aan hot Cen traalstation te Amstordam vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtolon van do Haare. Z. K. H. werd ver welkomd door don burgemeester, jhr. mr. Röell. Onmiddellijk na aankomst begaven zij zich per rijtuig' naar de Kweekschool voor do Zoovaart aan de Prins iïondrikkado, waar de Prins tegenwoordig was bij do plechtige uit reiking van de gouden Do Ruvtor- medaille aan dr. J. P. van dor Stok, eon dor directeuren van het Koninklyk Meteorologisch Instituut, op grond van zijn verdiensten voor do zeevaart. Vóór do plochtigo uitreiking der medaille hield vice-admiraal Ellis oen rede, aan welke wij hot volgende onfc- loonen Na do aanwezigen namens do bo- stuurdefen der stichting wolkom te hebben geheoten, bracht spr. in her innering dat ter verwezenlijking van don ten tydo van de feest el yke hor- denking van den BOOston geboortedag van Miohiel Adriaansz. de Ruyter, feuiten wensch voor een op Amster- amsohon bodem te verrijzen nationaal monument gewijd aan het zoewozen, hot intu8schon alleen mogelijk is ge bleken hot medewerken aan het tot stand komen van een nieuw gebouw voor de Zeevaartschool de De Ruv- terschool te Vlissingen en do stich ting Fonds voor de De Ruyter Me- daillo, onder hot oerevoorzitterschap van don Prins der Nederlanden, mot het doel om elke vijf jaar een medaille uit te reiken aan iemand, hetzij man of vróuw, die zich, liefst in het laatst- verloopen tijdvak van vijf jaron, bij zonder verdienstelijk zou hebben ge maakt op het gebied van zeevaart of zeewezen in don ruimsten zin des woords. Die verdiensten kunnen zijn b.v. van technischen aard, van Weten- 8chappelijken aard, van eoonomischon aard, van philanthropischon aard. Spre ker licht vervolgens, na den hoer v. d. Stok persoonlijk te. hobbon toegespro ken, zijn toehoorders in omtrent de redenen voor de toekenning der me daille aan den heer v. d. Stok. Diens bijzondere verdiensten voor de zeevaart zijn van tweeërlei aard lo. De door hem aangedragen kennis op hot gebied der getij-studie 2o. do resultaten van zijn voelomvattondon arbeid als me teoroloog. Telofonooren met Frankrijk. By het bureau van de Franschen Kamer is het rapportfingekomen van de commissie inzake de telefoon-over eenkomst met Nederland. Dit rapport (opgemaakt door het Kamerlid Joseph Demais) strekt tot goedkeuring van de overeenkomst, den 15*® September tusschen ^Frankrijk, België en Neder land gesloten om den telefonischen dienst tusschen Frankrijk en Nederland over België te regelen. Het rapport wyst op het groote handelsverkeer tusschen de beide landen, dat de Fransche regoering, in plaats van een rechtstreeksche en onafhankelijke lijn tnscchen Parijs en Amsterdam aan te leggen, zooals Nederland ver langd had, het verkieselijk heeft ge acht den dienst te verzekeren door middel van de aansluitingen tusschen België en Frankrijk ter eone en die tusschen België en Nederland tor andore zijde. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 Maart. (Vervolg.) Verder zet do hoer Ketelaar o.a. uiteen, dat de bepaling waarop de minister zich beroepen hooft, dat do gemeenten verplicht zijn na 10 jaren \lo salarisregeling der onderwijzers te herzien, geen praktisch effect heeft, hotgoon spreker met eenige voorbeel den aantoont. Hij,dringt afin op een wetswijziging, waardoor die bepaling beter tot haar recht komt. Ten slotte bestrijdt spreker do motie- Arts, dio door de gister er in gebrachte wijziging betreffende gezipstoeslag, totaal van karakter is veranderd, en een algoheele ongowenschte revolutie in do salarisregeling brengt. Hot door den ministor toegezegde onderzoek naar het aantal onderwijzers met twee of moer kinderen, zal ons niets vooruit brengen, want als er bv. 1000 ondor- wijzors zijn, «lie in dien toestand ver- doeren, zal hun toeslag kunnen wor- ken vorleond maar als er bv. 2000 of 3000 zijn, zullen de middelen te kort schieten, on komt er óf geheel niets van do zaak, óf er worden maar en kelen goholpon. Buitendien houdt dat onderzoek do zaak, waar 't thans om gaatvoorziening in een noodtoestand, maar op, en dit wil spreker ernstig voorkomen. Daarom zal spreker zeor stellig tegen de motio-Arts on vóór die van don heer tor Laan stommen. De heer Verhey ondersteunt de mo tie-ter Laan. Do heer Roossingh constateert met andere sprekers, dat verhooging dor aanvangssalarissen dringond noodig is. Met de motie-Arts zijn dó minimum- lijders niet gebaat, af gevoelt spreker wel iets Vbor een gozinstoeslag. Do hoer Roodhuyzen betoogt dat de heer Arts, die altijd gostredon heeft voor vorhooging dor ondorwijzorssn- larissen thans, door do in zijn motie gebrachte wijziging, alle ziol uit die motie heoft verdreven, eon wyziging, die de Regoering nu oen wolkome golegenheid biedt pm don schijn te redden en waarop dan ook do slimme ministor Heemskerk mot wellust is aangovlogon. Spreker meent dat do hoer Arts de inlassching om politieke redenen heoft aangebracht. Do motie-ter Laan daarentegen is aanbevelenswaardig als zuiverder on praktischer. Spreker komt op tegen de onbillijke kritiek, waaraan de Ilaagscho meeting, die zoo goed en ordelijk verliep, heeft blootgestaan in de rechtsche pers, en eindigt met eon warm pleidooi voor verhooging van hot minimum-salaris met f 100 als een goede grondslag voor een algemeene betere onderwijs- salarieering. Waar een wil is is een weg en die moet gevonden worden. Na de pauze wordt heloten a.s. Vrij dagmorgen eenige wetsontwerpen in openbare behandeling te nemen, w.o. onteigening voor uitbreiding der vis- schershaven te IJmuiden en onteige ning betreffende de haven te Dordrecht. By de voortzetting der discussies over de moties Arts en ter Laan, stemt de hoer Oostorbaan in mét den door don heer Arts verlangden gezinstoe- slag. Do heer Tydeman bestrijdt do beide motie?. Volgons spreker toch kan oen begin- noling met f 500 aanvangssalaris oen heol eind komen. Maar de fouten der tegenwoordige salarisregeling liggen elders, en wel: 1°. in te lage sala riëring van de schoolhoofden ten platten lande2°. in te groote ver schillen tusschen de salarieering van schoolhoofden on klasse-onderwijzers; 3°. in te groote tusschenruimbe (5 jaar) bij de .toekonning van de periodieke verhoogingen. Als de moties zouden uitspreken dat de wonschelijkheid orkend werd dat by de organisatie van het volkson derwijs meer rekening moet «orden gehouden met de maatschappelijke positie van den onderwijzer, aan zou spreker togen een dergelijke uitspraak der Kamer geen bozwaar hebben, maar thans, nu te vraag blijft waar de toe gestane gelden zullen terechtkomen, kan spreker aan geen der beide moties zyn stem geven. De heer do Viaaer bestrijdt beide moties, hoofdzakelijk omdat er on rechtvaardigheden gepleegd zoüden worden tegenover andere kategories van onderwijzend personeel, die ai zoo lang op positieverbetering wachten. Zoo de leeraren der ambachtsscholen en der normaallessen, die tevergeefs nog naar pensioen uitzien zoo ver schillende leeraren der Rijks Hoogere Burgerscholen, doctoren in de wiskun de o. a., die nu reeds 15 jaren staan op een salaris van f 1800 a f 1900, en zulks na de kostbare opleiding, die zij hebben genoton. Volgens spreker laten de salaristoestanden by het Mid delbaar Onderwijs meer te wenschen over dan bij het Lager Onderwijs, Overigens vreest hij dat, waar ten slotte do Regeering de oindbeoordee- ling blijft behouden of 's lands finan ciën toelaten do verhooging dor mi- nima-salarissgn te verwezenlijken, ver wachtingen bij de bij de onderwijzers van de lagere school zullen worden opgewekt, die misschien nooit verwe zenlijkt zullen kunnon worden. Ten slotte bestrijdt spreker de go- zinstoelage, welke do heqr Arts wenseht als oen novum, dat in onze wetgeving niet mag worden ingolascht. De eenige afdoende verbetering der salarisregeling is to vinden in 1°. de salarioorin^ goheel bij het Ryk te brengen, en 2°. de verbetering van de oploiding der onderwijzers. I)e lieer van Wijnbergen bestrijdt de motie-ter Laan, door welke niet alle onderwijzers zullen geholpen wor- don, maar uitsluitond gebaat zijn, do- geon, die thans hot wettelijke mini mum gonieton. Spreker sluit zich alleen aan bij het tweede deel dor motie-Arts (de gezins- tooslag, dat een niouw en goed elemout in de loonregeling brengt). Overigens is hij het volkomen eens met de al gemeene schets, wclko do hoer Tyde man gaf van een salarisregeling zoo als die behoort te zijn. I)e heer Bos had de voorkeur ge- gegeven aan een meer algomeeno mo tie, waarin aangedrongen wordt op algemeene salarisvorbetoring, dan aan de concreto moties-ter Laan on Arts. Noodzakelijk is verheffing van den onderwijzersstand, waar de onderwijzer zelf overtuigd van is. Intusschen sprekor kan meegaan mot do motio» ter Laan, den-einde alvast o enige vorbotering to hel pon aanbrongon. Togen de motie-Arts hoeft spreker de bezwaren, dio roods in het debat zijn vernomen. De hoer Troelstra critisoert dat de rechterzijde blijkbaar do salarborings- zaak opoffert aan de politiek. Als de zwenking, die thans de heer Arts ge maakt heeft, bij de Kamor ingang vindt, zal or van verhooging van de minimum-salarissen niets terecht ko men. Niet hartverhoffend is het thans den heer Oostorbaan te zien neigen naar een motio-Arts, wolko niets bedoelt dan etui aalmoes te geven aan gehuwde onderwijzers. Spreker vorwijt. de Regeoring dat zij wel geld uitgeoft voor drijvende doodkisten, doch niets over heeft voor inwilliging van de moest billijke wen- sohen der onderwijzers. Donderdag 11 uur voorzetting. Zooals men zich wellicht herinnert, zijn oenigon tijd geleden bij den storm, die het stoomschip Rotterdam, van de Holland-Amerika lijn, op reis van Rot terdam naar New-York trof, een tweede machinist en bootsman omgekomen. Hun Ijken zijn gebalsemd en zullen heden avond te Rotterdam aankomen, om te worden begraven. Om zooveel mogelijk bekendheid te geven aan do gezichten van hen, die verdacht worden de automobielboeven uit Parijs te zyn, en hierdoor een ar restatie of aanwijzingen, die tot ar restatie kunnen leiden, in de hand te werken, heeft de Haagscho politie na de verspreiding op ruime schaal van hun portretten en signalementen, thans ook maatregelen genomen, waardoor mot medewerking van de oigenaars van verschillende bioscooptheaters in Don Haag van gisterenavond af de foto's van do verdachten als stilstaand lichtbeeld op het doek zullen worden geprojecteerd. Bewoners van woonwagens, die in verband met de paardenmarkt te Hil versum, Dinsdag aan den Zwaluwen borg vertoefden, hebben Dinsdagavond herhaaldelijk aanleiding gegeven tot klachten over diefstal. Toen twee politie-agenten eon der dieven hadden gearresteerd, kwamon enkele zijner makkers hem ter hulp en losten eenige schoten uit revolvers, zoodat de agen ten genoodzaakt waren den dader los te laten. Nadat om hulp was getele foneerd, heeft een escorte agenten den troep buiten de gemeente gebracht. N. R. Crt. In de bleekery van de firma Dieben, aan de Wittesingel te Leiden, is Dins dagavond een 18-jarig meisje, dat daar werkzaamheden verrichtte, door een geopend luik gevallen en met het hoofd op een steenea vloer terecht gekomen. Zij is ter verpleging in het Academisch Ziekenhuis opgenonffen. Haar toestand is ernstig. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Grave, d.d. 26 dezer Heden is de Veerstraat te Neder- Asselt ondergeloopen, zoodat thans de overtocht per pont is gestaakt; deze hoeft nu plaats naar de zoogenaamde brouwerij, voor voetgangers per roei boot en voor voertuigen per aak. Ook is men -begonnen de Beorsche Maas, wolko mon na 15 dezer mag tegen- koudon, door ophoogmg te keoren. De peilschaal te Grave teekont thans 10,10 M. A. P. Men meldt uit Heerlen De Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, eige nares der Oranje-Nassaumijnen I en II, te Heerlen en te Schaesberg, zal een derde mijn aanloggen, do Oranje- Nassaumijn III, te lleorlerheide. Togon den spoorloos verdwenen notaris d. V. te Waalwijk is thans door de arrondissoraents-reehtbank to '8-Hertogenboschrechtsingang verleend met. bevel tot gevangenneming. Tegen H. W. B., oud 19 jaar, spoor- leggcr te Blerick, is proces-verbaal opgemaakt wegens het zich opzettelijk voor den militairen dienst ongeschikt maken door zich den rechterwijsvinger af te kappen. ".j I)ö gravers, die werkzaam zijn te Krabbendijde bij den aanleg der Zuid- bevelandsche waterleiding, hobbon het werk neergelegd de eisch is hooger loon. Eergisteren is bij het «wemmen in het IJ bij den ingang der Oude Hout haven te Amsterdam, verdronken de 10 jarige Koenraad Kollewijn wonende Lindengracht 211. Hij is geheel naakt, heeft donkerblond haar, oen kale plok op het achterhoofd en klein moeder- vlekjo op den rug. Namens de ouders wordt bij vinding van het lijkje spoo- dig bericht verzocht aan het bureau van politie Ie Spaarndammoi-straat 100 te Amsterdam. Te Heerlen is eon R. K. arbeidsbeurs opgericht, haar aanvrage om een sub sidie werd door den gemeenteraad ge weigerd, daar deze beura niet voor alle arbeiders is opengesteld. Op de Veetentoonstelling te Rotter dam is gisterenmiddag 'n broodbakker uit Schipluiden zijn gouden horloge en dito ketting gerold. Leelijke val. Gisterochtend klau terde een omstreeks 14-jarige jongen langs een afvoerpijp van de Mozes en Aaron kerk aan het Wateriooplein te Amsterdam en viel achterover met het gevolg, dat hij met zyn rug in de pen nen van het hek terecht kwam. Met een zeer ernstige rugwond werd hij nadat de eerste hulp op het politie bureau J. D. Meyerplein was verleend, •per brancard naar het gasthuis ver voerd. Naar het „A. D." verneemt, is gis terenmiddag 12 uur uit de voorloopige hechtenis ontslagen A. J. H., die ver dacht werd schuldig te zijn aan den moord op zijn 7-jarig dochtertje Maria, wier lijkje op Zondag -18 Februari te Beek gevonden werd achter een hout mijt. Thans bevindt zich in verband met deze treurige zaak dus alleen nog in het huis van bewaring te Arnhem de verdachte H. B. Gisterochtend ontstond te Leiden een ernstige uitslaande brand in het perceel Oude Rijn no. 92, waarineen fabriek van witgoederen wordt ge dreven door de firma G. J. Bresiot. Door de spoedige ter plaatse aange voerde brandbluschmiddelen bleef de brand tot het bewuste perceel beperkt, dat evenwel grootenaeels werd ver nield. De oorzaak is niet bekend maar perceel en inventaris zijn tegen brand schade verzekerd. GOUDA, 28 Maart 1912. Heemschut. Aan dijkgraaf en heemraden van den Krimpenerwaard is het volgende schrijven verzonden. „Het bestuur van den Bond Heem schut tot behoud der schoonheid van Nederland heeft van den burgemeester van Gouda vernomen, door Uw College aan het gemeentebestuur niet wordt toegestaan, de gerooide boomen op den Gouderakschen dijk door andere te vervangen. Daar, werd dit verbod gehandhaafd, een groote ontsiering van den linker IJseloever daarvan het gevolg zou zijn, verzoekt het bestuur voornoemd Uw College, de herbepian- ting alsnog toe te staan, gelijk ook dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land vergunning hebben gegeven, de gerooide boomen op den dijk aan den rechteroever door andere te vervangen, opdat de schoonheid van het landschap geen schade zou lijden." Het Spiritisme. De afd. Gouda van den Ned. Pro testantenbond hield gisterenavond in de kleine zaal der Sociëteit „de Réu- nie" een openbare vergadering, waarin als spreker optrad Ds. P. Eldering, Remonstrantsch predikant te Rotter dam. Na opening van de vergadering door den voorzitter, Ds. H. van As sendelft, waarbij deze de aanwozigon en speciaal den spreker het welkom toeriep, gaf deze liet woord aan Ds. Eldering. De spreker begon er op te wijzen dat het spiritisme zeker is een onder werp van actueelen aard. Yeel wordt daarover geschreven en veel wordt er over gesproken. Spiritistische lezin gen trekken in do groote steden veel belangstelling, het aantal aanhangers is niet gering. Onder deze zijn be kende personen als Van Kpl en Felix Ortt, Ds. Beversluis en een drietal andere predikanten en steeds wordt ook gewezen op de vroegeron Schim mel en Justus van Maurik. Ook in Indië is de aanhang groot. Het spiritisme is geen nieuwe be weging, doch is in de laatste jaren weer opgeleefd. De grondgedachte daar van is dat er óen leven na den dood mogelijk is. Deze gedachte bestond ook reeds by de oude natuurvolken. Spr. noemde djt ook wel begrijpelijk. Men onderscheidt dat de ziel en het bestaan van den menseh zijn twee gescheiden dingen, wat zich openbaart b.v. door het droomen in den slaap. Op die wijze wordt aangenomen al van oudsher dat do mogelijkheid be staat van afzonderlijk nabestaan. Nieuw noemde spr. het spiritisme van thans in dien zin dat het wordt verdedigd op wetenschappelijke gron den. Hetzelfde geschiedt met het materialisme. Spr. meent verband tusschen die bóide te zien. De spiritisten geven een andere ver klaring van hun beweging. De Fremery geeft als geboortedatum van het spiritisme op 1 Maart 1848 en verklaart het ontstaan uit de open baring door de manifestaties, waar genomen in 1Ö48 in Hydesville in den staat New-York. De beweging der Aufklarung stelde zich op het standpunt dat er bestaat God, deugd en onsterfelijkheid. Het materialisme dat toen opkwam verwierp het Godsbestaan en volgen: spr. daarmede ook deugd en onster felijkheid. Maar twee dingen bleven hen on verklaarbaar, en wel het lijden en de dood. Daarmede wist men geen weg. Die konden niet worden weggerede neerd. Uit deze beweging zijn voort gekomen de theosofen en de spiritis ten. En deze laatsten hebben daar van aangenomen dat de dood niet het einde kon zijn van den mensch, doch dat er moest bestaan een leven na dit leven. Spr., die veel studie heeft gemaakt van al wat tot de spiritistische bewe ging in betrekking staat, verklaarde dat de aanhangers van het spiritisme alleen worden gevonden in die kringen waarin Eet Godsgeloof is verloren gegaan. Onder de verschijnselen die bij het spi ritisme worden gemanifesteerd, vond spr. de telepathie, het somnambulisme, de helderziendheid, het te voorschijn brengen van automatisch en direct schrift, het bewegen van voorwerpen, materialisaties. Spr. verklaarde zeer zeker van mee ning te zijn dat er merkwaardige ver schijnselen bestaan in het geestesleven van den mensch, die onverklaarbaar zyn. Zoo noem<ïe spr. het zich bij het naar bed gaan voornemen precies op een bepaald uur te ontwaken, een indruk ontvangen dat men zonder ge roepen te worden, zich naar een of andere plaats begeeft waar de tegen woordigheid wordt vereischt, een over dracht van gedachten, zooals spr. dit noemde. Tegenwoordig komt men er toe te erkennen dat er in den mensch een onderbewustzijn leeft, dat de zintuigen niet in staat zyn duidelijk tot uitdruk king te brengen. Men noemt het ook wel het subjectieve-ik. Wat aangaat het somnabulisme en wat men dan verder wil rangschikken onder occulte wetenschappen, spr. meent dat suggestie en auto-suggestie bij deze een zeer groote rol spelen. Spiritisten spreken vaak over schim men-manifestaties, maar de verhalen, waarin daarover wordt gesproken zijn zoo vaag, zonder melding van nament data en plaatsen, dat het niet moge lijk is te controleeren of dergelijke verhalen wel eonigen grond van waar heid hebben. Felix Ortt heeft eens ge sproken van 8chimmen-phothographio, als vast bestaand. Spr. echter wees er op dat juist mot betrekking tot die schimmen-photographio in Frankrijk veel bedrog is voorgekomen. Wetenschappelijk zijn dergelijke ver schijnselen nog nooit onderzocht. Na deze beschouwingen over het spiritisme in engeren zin, wilde spr. het in ruimeren zin bezien. Dan blijkt dat daaraan kleven groote fouten. De namen en proeven van de spiritistische séances zijn niet weten schappelijk, en op onvoldoende gronden wordt weergegeven wat aan afgestor venen wordt toogesehreven. De spiritisten ondorzoeken niet go- noeg. Hun orgaan, hot Toekomstig Leven neemt maar klakkeloos op wat daaraan wordt gezonden. Wetenschap pelijk hebben al de daarin voorko mende verhalen dus geen wnarde. Sprekend over de Fremery's Hand boek, dat door do spiritisten een stan daardwerk wordt genoemd, vorklaarde spr. .do daarin genoemde manifesties volkomen waardeloos. De verhalen van Fox in Hydesville schreef spr. toe aan zolf-suggostie van het daarbij ge noemde meisje. Wat door Justus vftn Maurik destijds werd verhaald, ver klaarde spr. niet te aanvaarden wegens onvoldoende gronden. Hetgeen door Ds. Bovorslnis en door den Rus Akzakoff daaromtrent wordt verkondigd noemde spr. onweten schappelijk. Nog haalde spr. eenige voorbeelden aan o.a. van Felix Ortt. met botrekking tot Generaal Draison, doch bij allen vorklaarde spr. dat slechts schijnbewijzon waren aange voerd. De schimmen, dio zich heeten to manifesteeren, moeten hebben, blijkons hunne uitingen, een stoffelijk bestaan en spr. vraagt nu wat is den aard dier stof en welken vorm hebben zij aan genomen en ten slotte wat is het be wijs vas het stoffelijk bostaan. Na een korte pauze sprak Ds. Elde ring over hot geloof in verband üiot het spiritisme. Spr. ging hierbij na dat de Psalmdichters het idee, hot eeuwig leven met God, voor oogen hebben gehad. Het eeuwig leven waarvan Jezus Christus later sprak is anders van inhoud, omdat dit do le vensraadselen ontsluiert. Toen Jezus was gekruisigd, hebben velen ge zegd dat het geloof aan het eeuwig leven niet vernietigd werd daarmede. Voor het geloof heeft de Christen niets aan het spiritisme, zelfs niet al zouden de demonstraties als echt kun nen worden bewezen. Op de vraag of wij onze dooden zullen wederzien geven de spiritisten een antwoord, dat hen zelf bevredigt, doch dat spr. onbegrijpelijk is. Wan neer spr. die vraag wordt gedaan, dan beantwoordt hij deze in! dien geest dat het de vreeze Gods is^ die de vrees voor den dood moet overwinnen. Het geloof in God is voor den spr. genoeg. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer F. H. A. J. Hendriksz. Deze verklaarde spiritist te zijn uit volle overtuiging. Echter niet een spiritist, zooals die door den spr. waren geschilderd, doch een, die zich niet kan vereenigen mot de door de spiri tisten aangevoerde demonstraties van allerlei aard, die door deb. als de uit wassen van het spiritisme worden be schouwd. Liever noemde deb. zich dan ook spiritualist. De praktijk van het geestelijk spiri tisme spiegelt zich volgens deb. afin 's menaehen leven, altijd en overal. Ds. Eldering beantwoordde den heer Hendriks met een enkel woord. Spr. verklaarde zich van den deb. in vele opzichten volkomen geestverwant, het verschil bestond echter naar spr'-e meening alleen in het bezigen van den naam van God, die voor spr. het hoogste is, terwijl door deb. daarvoor een ander hoog ideaal wordt genoemd. De Voorzitter, Ds. H. van Assen delft dankte daarop den sprekor voor diens heldere en duidelijke wijze waarop het spiritisme is uiteengezet en wees er daarbij op dat spr. vooral in het tweede gedeelte van zijn lezing zulk een hartelijk en stichtelijk woord had gesproken. De afd. Gouda van den Ned. Protestantenbond was den spr. daarvoor zeer verplicht. De vergadering werd daarop ge sloten. Boskoop. Door het bestuur dezer gemeente is besloten tot levering van water aan de gemeente Waddinxveen, hetwelk telkens met oen schuit aan den watertoren, alwaar een moter is geplaatst, zal worden afgehaald. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen A. v. d. V. alhier, wegens het dragen van een geladen revolver op den openbaren weg. De revolver is in boslag genomen. 1«K1. Trekk. van Donderdag 28 Mrt. Nos. 4048, 12739 en 14561 ieder f 100. Prijzen van f 20. 40 482 720 1688 1705 2043 2481 2001 82 4041 4Ö18 4741 5077 90 61H0 5610 6000 6532 50 0606 7006 58 7102 7218 7480 7014 8206 41 00 8406 12 8540 0008 0182 0810 9Ö8Ü 0019 10299 10025 70 88 10800 10026 11102 11602 11735 11857 12260 12635 13357 13560 18770 78 13854 14000 14180 14311 14082 15020 59 15107 15687 16082 10190 16411 16700 25 10870 80 10067 17148 08 17208 17030 95 17715 17802 17921 18186 18228 48 18313 51 18526 80 18010 92 10140 10676 10745 10882 20008 03 20200 20632 90018 MARKTBERICHTEN. Gouda, 28 Maart 191a. GRANEN: Onveranderd. Tarwe: Zeeuwsche 9.25 a 9.75, mindere dito ƒ8,75 9-~- Afwijkende 8.40 A 8 65. Polder 7.50 i f 8.50. Kogge Zeeuwsche ƒ7.25 Polder 6.75 A 7.25. Buitenlandscho per 70 kilo 7.—- i> ƒ725 GerstWinter ƒ7- 7 25. Zomer ƒ6.50 A ƒ6.75. Che- valier 7.75 A ƒ8.—, Buitenl. voergerst per 65 kilo 6 50 A 6.75. Haver per H.L. 4 75 5 25 Per 100 kilo 10.— A 1025. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 A 850. Kanarie zaad 12.50 A 13.—. Karwijzaad per '50 Kilo k Koolzaad '5 A 16.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 14.50 A 15.Buiten- landsche voererwtcn per 80 Kilo ƒ775 A ƒ8.Boonen bruine boonen 17. A 18.—. wjtte boonen 23.— A ƒ24,— P.iardenboonen ƒ8.75 11 9-—Duiven- boonen 9 50 i 10 Mais per 100. Kilo Arnorikaansche Mixed 8 50 A 8.75. Kleine ronde 8.75 A 9. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zooals vorige week. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, 28 A 30 ct. per halt K G. Biggen voor Engeland, redel, aanvoer, handel vlug, 22 A 24 et. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel flauw, f I.40 A 1.70 pér week. Vette Schapen, geen aanvoer, handel A Lammerenaanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han- dil redel. 8.— A f 12. Graskalveren - aanvoer, handel f A f Fokkalveren 12A 18. Kaas, aangevoerd 68 partijen, handel vlug ie kwal. 33.50 A 34.—. 2de kwal 26.A 29.—. Zwaardere A Noordhollandsche a Boter 1849 stukken van '/8 KG Handel vlug. Goeboter 1.40 A 1.45. Weiboter 1.20 A ƒ125. Het Leven van deze week opent dit nummer met'het portret van don voet balheld J. M- de Korvor gekiekt in zijn landweeruniform en geeft daarna een 12-tal foto's van den Jlolland- Duitschland-wedstrijd te Zwolle. Ver der geeft het nummer foto's en arti kelen van de AmBterdamscho kunst handelaar Izak de Vries „DerRozen- kavalier" in Amsterdam, J. L. Wens- ma f, Opening van het Zuidorbad te Amsterdam, de „Oceana", jubileum Gebr. van Lier, cariaturon, schetsen, vervolg feuilleton enz. enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Moties-Artsen Ter Laa,n. De heer Smeenge (u.l.) betoogde de noodzakelijkheid van positieverbete ring van het onderwijzend personeel en gaf aan de hand van eenige schet sen uit de Drentsche Volksalmanak een overzicht over de wijze waarop in vroeger tijd salarissen werden ge regeld, om daar mede een parallel te trekken met de huidige toestanden. Uitvoerig pleitte spr. voor verhooging der salarissen. De h^er d0 Klerk (u.l.) viel den heer de Visser aan over diens exegese van het bijbölwaord „de arbeider is zijn loon waard". De voorzitter interrumpeerde dezen spreker met de opmerking dat wij hier niet zyn in een theologisch debat-» gezelschap. De hoer de Klerk viel vervolgen: den heer"Tydeman aan en betoogde dat deze afgevaardigde steeds iets anden wil om daarmede hetgeen voorgesteld wordt, van do baan te helpen. Daarna bestreed spr. den heer Oos- terhaan, die naar hij zeide veel verder wil gaan dan de heer Ter Laan en weel een motio indiende die veel minder wil geven. Ton slotte betoogde spr. dat h\j zijn stem niet zal geven aan do motie-Arts. Spr. was tegen een zoodanig Kinder- potjo". (Grooto Hilariteit). (De zitting duurt voort.) In Bark a Uit Benghazi (Italiaanseho bron). Er wordt bericht, dat twee afgevaar digden uit Benghazi die zich in hot Turksche kamp bovondon naar Egypte zijn vertrokken. De aanleiding tot dit vertrek zou zijn oneenighoid met de Arabische aanvoerders over do uitbe talingen. Bij Newport hooft in een mijn oon gasontploffing plaats gehad, waardoor 20 arbeiders werden gewond, van wie 10 ernstig. Preparatieven (Ttaliaanseho lezing). Uit TripoliEr wordt voortgogaan met het #ncentreeren van krachten op Gargaresoh in afwachting van eon aanstaande opofatio tegen do oaso van Zanzouw. Men verwacht hier nieuwe versterkingen van niét minder dan 12000 manschappen. Op het oogenblik is er geen kwostio meer van om alleen de oaso van Zanzouw te bezetten maar ook Zouara. Wanneer deze opo- ratio tot stand komt, zal zij zeker de bolangrijkste zijn, die sedert het begin der vyandelijkhedon heeft plaats gehad. Do Italianen zullen daardoor moeatot worden van do wogen dor Karavanen tusschen Bongardane en Gharian, waarlangs zich allo voor de Turken bestemdo convooion bewegen. Kanon gesprongon. Naar een telegram to Berlyn meldt is to Rio Janeiro eon Ki'upp-kauon gosprongen. Twaalf artilleristen zyn Baarbij gedood en een groot aantal Mr. Gooman Borgesius. Mr. Gooman IlorgosiuB, dio gorui- mentijd tot horstel van zijn gozond- hoid in het buitenland heeift vertoefd, was heden weder in 's lauds verga derzaal togonwoordig. Rome, 27 Maart, Tel. Do Agonzia Stefani meldt uit Aden: Berïèhten uit Hodoida vermelden dat 400 sol daten van Suleinan Panka, dio korten tijd geleden met oon onderbevelhebber van don Scheik Idris in do nabijheid van Muhail een ongelukkigen strijd voerde aan het muiten zijn geslagen. Slechts met behulp vair goworen en kanonnen konden zij tot gehoorzaam heid worden gedwongen. Vorgiftiging Nieuwo Meer. Martin Exfcer, verdacht zyn vrouw Christino van Raam door arsenicum te hebben vergiftigd is heden door het Hof vr ij go sproken. Zoowel door den advocaat-generaal bij hot Hof als door het O. M. bij de Rechtbank was levenslang geöischt, Mr. Vis was verdediger van den beklaagde. De zitting werd bijgewoond door don verdachte zoowel als door de moeder van do overleden vrouw. oen groote keuze iu do van de goedkoopste tot de boste soorten. Aanbevelend, GOUDA. GEBOREN27 Maart. Gejurdus, ouders J. A. Reijerkerk en J. M. Buijtelaar. 28. Maria Magdalena, ouders B. J. Boer eil O. M. van Work- hooven, GEHUWD 27 Maart. C. Dijksman en F. W. Dijkhuis. R. Peek en A van Baren. T. Verdouw en J. O. Heij. K. O. Bleijenberg en C. M. de Graaf. A OVERLEDEN: 27 ïAart. A. F. Syl 20 j. REEUWIJK GEBOREN: Johannes Petrus ouders O. P. van den Hoorn en G. A. Borst. Willemijntje, ouders G. de Knikker en M. Oosterwyk. van het Koninklyk Moteriologisch Instituut te DE JULDT. Hoogste barometerstand 771.0 to Coruna, laagste stand 739.4 te Ilerno- sand. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige westelijke tot zuidwostelijko wind, meest zwaar be wolkt, enkele regenbuien, zelfde tem peratuur. VAN DEN 28 MAART 1912. Staaf slecniuscii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. O hl. 3de Serie Amort. Sehuld 3 pet. Russische Obl. 1900 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisohq Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie .4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Afexioo A tl.Binnenland ObL 6 pél.' Brazilië, Fj&dyig Lo©~ ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Sclmld 1905 3 pet. Bank en ('redlef Instel Uiige». Ned. Baakaandeolon Iiuliistr. Ondernemingen American Car Foun dry Coinp. C. v. A. Id.Smelti ng fa Refi nipg Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. It »1. Credlet lustcll. en f'ultüur Ondernemingen Handolsvor. „A dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cofiar Aand. I'etroleuni-Oiidcrii. Dorische Petrolouraln- du8t.rio Mij. Gew. A. Kon. Nod. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. fa Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart Mij «mi. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mjj. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant, Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lam. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor- wegrnij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwogmy. Aand. dito dito Act. de Jouisa. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngeii. Amsterdam Aand. 3pet Hongarye. Thei s-Re- gtfiirnngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 83/%4 pCt. Nat. Staatsf. flauwer, Integralen prijsh. Buitenl. prysh. Mijnen zeer stil, Tramw. stil, Amerik. tamolyk vast, Petrol, weinig omzet, Tabakken iets beter, alleen Rotterdam-Deli wat luier, Culturen stil, Rubbers iets minder. Vorige Koer» Kom raa hedeo. 80 'h 80'/, 89% 89'/, M'/a 100'/, JOi 88 92'/, 87'/, 80'/, lÓi't, 86»/, 88'/, 88 58'/" 213»/, 07'/, 57'/. 'HÖ'/„ 25 25'/,, 69'/, 212'/, 822 188'/, 212 02'/, 03 017'/, 08»/, 330'/, 09 159 158'"/,. 494 485 108 120 24»/, 24'/, 104'/, 105'/, 15 40 i'l. IIs/,» 84»/, '96 04'/,. 84»/,. 485'/, «100.— 88'/, 95% 90'/. 36% 172'/, 101 172»/,. 7 154'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2