HN THEE tMERK te letten. E. Alter iracht 269* No. 11829. XTi.e'VL-ws- exx -^cS.'v-ertexi.'tie'bls-d. voor O-ou-cL®, ezx Ozoo.stre2s:ezx- risia’ I Vrijdag 29 Maart 1912. 51e Jaargang. en KENNISGEVING. Buitenlandsch Nieuws. 3=3 ïxx ixexxlaixd.. S’vuitexu.laxxd.. FEUILLETON. ®s stem óes tfiloeós. ■ZD-A-, WARENHUIS, Spmslr. Den Haag. i.E. ALTER LAG, rE WAAR- en leskleeding. of g-edeelten Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. “prijs van“het abonnïïmênt7 Per kwartaal veevoeders. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON, AYZONEN I DIEST. aflevering. Zo-tt- de stad aan huis 1 kende (Wordt vervolgd.) n Zn., Gouda. D. Z. L BIJL, BAART Lz. avondschool 7 ng Teékeningen Kanarie» 13, en liter HOOGEN. v. ABS- Alle Luxe- en lluisli. Artikelen. yendermeel >r voederkosten 40 en 5 kilo goed. W en ADR VS: ,cht 269‘, AG. haakbord,” 8l/< 1. Vrijz. Studie- f Met Geïllustreerd'Zondagsblad dagelijks aangenomen aan ons BureauL. ns Genoegen” 8 looyaards, „De G0UD8CHE COURANT. Idem franco per post merk a K DANTZIG, De Vogolwot. De Tweede Kamer nam heden na oen tweede lezing do |V o g o 1 w e t aan met 58 tegen 6 stommen. Tegen stemden do hoeren v. d. Vol den, de Ram, v. Wassenaar, de Beau fort, v. d. Borch v. Verwolde en Schim- melpenninck. lermethode. oederfabriek 131A. Enkhuizen. aar bij HH.: Wydstraat. D, Veers tal. ij geregeld tijdig ontvangen van en, vermakelgk- dan- in ome BV* Nieuwe Abonné’s ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers gratis Woningtoezicht derstands-Com- )ns Genoegen”, P. Club. Openb. iker: A. Rood- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerB 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Do Italiaansoh-Turksche oorlog. De bemiddeling. Uit bijzondere bron, vorneemt de Agence Havas uit Londen, dat do mogendheden voortgaan van gedach ten te wisselen over een gemeenschap pelijk optreden in Constantinopel, op de wijze zooals dat in Rome is ge schied. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag ‘28 Maart. (Vervolg.) Voortgozot wordt de behandeling van de moties-Arts en ter Laan nopens de salarissen dor onder- w ij z e r s. De heer Smeer.ge, wijzende op het grooto belang van verheffing van het peil van den onderwijzersstand, door M (J n werkerwtaking. Het Hoogerhuis hoeft gisteren het kolenmijnwetsontwerp in derde lozing aangenomen. Geen wijzingen zijn er in aangebraeht. Het wetsontwerp zal heden de ko ninklijke bekrachtiging ontvangen. 1.25 1 50 1.50 Idem franco per postI Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 DER WET Brengen ter rlgemeene -.kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een ver- xoek met bijlagen van A. J. Schrave, kleederbleeker, te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner be staande Stoom Wasch en Strijkinrichting, door den bijbouw van een nieuw ketelhuis, en de plaatsing daarin van een jden (lig— genden) stoomketel in het perceel gelegen aan de Boclekade No. 173, kadastraal be kend Sectie A No. 3555 Dat op Vrijdag den isn April 1912, des namiddags ten 1% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op db Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 2911 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER liver see Ivoor) 13 en kilo nu ten slotte hetzelfde zullen inzien en de regeering ten slotte deze vol doening zal hebben, dat haar wet een einde zal hebben gemaakt aan een onhoudbaren toestand. cn 7 der 11IN- Passeyrdal maakten on daar in een eenvoudige herberg vertoefden om wat uit te rusten, hadden zij een schoon uitzicht op de Alpen en luisterden tegelijkertijd naar het guitaarspcl van een jongeling, dat werd begeleid door het gezang vat> twee allerliefste Ti- roolsche meirtjes. In die herberg hadden zij ook onver wacht een zeer aangename ontmoeting. Niet ver van de tafel, waaraan graaf Paul met zijne vrouw had plaats ge nomen, zat een ander jong echtpaar. De heer fluisterde zijn vrouw iets toe deze keerde zich óm en zoodra zij Hildegard zag, snelde zij verheugd op haar toe en de beide dames omhelsden elkaar hartelijk als oude schoolvrien dinnen. Marie von Reinsberg was met haar echtgenoot op de huwelijksreis. De hoeren werden aan elkaar voor gesteld en men bleef verscheidene dagen te Moran bij elkaar. De vrien dinnen hadden elkaar veel te vertellen, in het bijzonder vroeg Hildegard her haalde malen, hoe hot met oude vrien den en bekenden te Hamburg ging en hoe mevrouw Brinken den zwaren slag droeg, die haar getroffen had. ZIJN VAN TEM. [IEEÊN worden 1 in verzegelde m vijf, twee en m een Ned. ons flding van Nom- ijs, voorzien van nd Merk, vol- ret gedeponeerd, •t de uitvoering rde orders aan- Fhankrijk. De automobiel-bandieten. Zoowel bij de politie als bij de di rectie van de Sociétê générale, die 100,000 frank heeft uitgeloofd voor het doen van aanwijzingen, die kunnen leiden tot het aanhouden der auto bandieten, komt een stroom in Van brieven en menschen, die meenen iets te zeggen te hebben. Geen der tal- looze brieven heeft tot dusver een en kele aanduiding van waarde bevat. Na den slag. De minimum-loonwet is aangeno men. Wat nu Zoo vroegen wij ongeveer gisteren in ons overzicht. In werkelijkheid hebben de mijnwer kers gekregen, wat zij verlangden. Zij staakten om het minimum-loon aanvaard te krijgen. De allereerste uitingen stemmen hoopvol. Bij de eindstemming over de wet heeft een der werklieden-afgevaardigden gezegd, dat hij tegen de wet zou stemmen, omdat hij haar te vaag en te verward vond. Maar, voegde hij er aan toe en daar komt het op aan, wanneer de wet eenmaal was aangenomen en door doelende, die voor Hildegard bijna een broeder was geweest. Zij schreef, dat Eduard voorloopig niet van plan was naar Duitschland terug te keeren, dit wist zij van zijn gemachtigde. Zij zelf was een gebroken mensch en zij ver langde naar den dood. Diep ontroerd schreef Hildegard onmiddellijk een brief vol deelneming aan hare tante en een andere aan haar broederzijn gemachtigde moest voor de toezending aan het juiste adres zorg dragen. Op dezen laatsten brief ontving zij nooit eenig antwoord. Zoo verliepen er dagen, weken en maanden. Hildegard nog altijd zwak, had Mislowice niet verlaten. De meeste dames in de nabuurschap waren ge-, durende den zomer naar de baden of op reis geweest en voor de enkele dames, die thuis gebleven waren, ge voelde de jonge gravin weinig ge negenheid. Dat de graaf, als hij een rijtoer deed, soms bij deze of gene oude be- Jeen bezoek bracht, kon Hilde gard niet verhinderen, maar in den laatsten tijd was het meermalen voor gekomen, dat hij eerst laat weer thuis kwam en dan was zijn blik den volgenden morgen niet open en eerlijk, dus juist zooals in den vroegeren t|jd. Hildegard's gemoedsrust werd we derom sterk bedreigd zij vermoedde, dat het met haar Paul verkeerd ging, maar zij sloot de oogenzij wilde het naderende onheil niet zien, uit vrees, dat zij hot niet zou kunnen dragen. Dit slingeren tqsschen hoop en vrees, dat voortdurend beven voor haar geluk, maakte haar erg zenuw achtig, en toen in den herfst de ruwe winden de boomen van hunne blade ren beroofden, vertoonde zich bij de jonge vrouw een kwaadwillige hoest. Mevrouw moest dezen winter niet in ons ruw klimaat blijven. U moest eenige maanden te Meran gaan doorbrengen, raadde de dokter haar aan. Graaf Orlowsky was zeer ingenomen met deze afwisseling in het eentonige landleven en Hildegard ging gaarne op het voorstel in. Voor haar was er alles aan gelegen, dat zij haar echt genoot verre hield van de verderfe lijke vrienden, met wie hij te Mis lowice noodwendig moest omgaan. Of haar hoesten genezen zou worden, woog bij haar niet zoo zwaar als dit. In het midden van October aan vaardde het jonge paar de reis. Ver andering van lucht en opwekkende reisindrukken oefenden een gunstigen invloed op Hildegard’s toestand, en Reorganisatie Departementen van Algemeen Bestuur. De staatscommissie in zake de re organisatie van de departementen van algemeen bestuur heeft gister in het gebouw van de Eerste Kamer haar laatste vergadering gehouden tot on- derteokening van hot rapport, dat nog heden aan II. M. do Koningin word aangeboden. In Arabië. Hot telegraafagentsohap van Stefani meldt, dat 400 soldaten vati Soeleima pasja, die onlangs vah een onderbe velhebber van Idris klop gekregen heeft, aan het muiten zijn geslagen. Slechts met gowereft en kanonnen kon Soeleima de muiters tot gehoorzamen dwingen. Het plan, om ook vfor Turkije mi litaire luchtschepen te laten vervaar digen, heeft algemeen geestdrift ge wekt. De douanebeambten van Salo nika hebben een vierde van hun in komen van een maand beschikbaar gesteld, officieren van alle wapenen hebben voor hooge bedragen op de lijsten, die rondgaan, geteokend, cn mon rekent ook op een krachtigen steun van de burgerlijke bevolking. Rusland. De monniken van Jasna Gora. De prior van het klooster Jasna Gora heeft de cel, waarin Maczoch zijn zwager, dien hij, gelijk men zich her innert, met zijn liefje had laten trou wen, heeft vermoord, laten dichtmet- selen. 23) Over het verleden werd niet ge sproken al kwam de herinnering daar aan soms boven. Hildegard had haars vaders erfdeel aanvaard, de geldzorgen waren nu verdwenen daaronder leed het goed humeur van graaf Paul dus niet meer, zooals vroeger ’t geval was. Alleen scheen het wel, of hij somtijds last had van vervelingde vroolijke gelagen met zijn luchthartige vrien den, de prikkelende opwinding van het spel waren hem eene behoefte ge worden. Het ontging niet aan Hilde gard, hoe hij dikwijls verstrooid bij haar zat, terwijl zij trachtte hem te boeien dooa een mooi boek of door heerlijke muziek. Van haar broeder Eduard had Hil degard vernomen, dat hij met Karei Brinken op reis was gegaan en ge- ruimen tijd buitenslands zou ver toeven. Daar ontving zij onverwacht een brief van mevrouw Brinken, haar in aandoenlijke bewoordingen den plot- selingen dood van haar zoon mede- den Koning bekrachtigd, dan achtte hij het plicht zijn burgerschap te stel len boven zijn trade-union-schap. Dan was het plicht het land niet langer te houden in moeite en ellende. Dan was het plicht zooveel goeds uit den maatregel te halen als mogelijk zou wezen en dus handelende een toestand op te heffen, die hoe langer hoe on dragelijker wordt. Nog een andere reden bestaat er waarom er valt te hopen, dat de op lossing zich niet al te lang zal laten wachten. De federatie heeft op raad van het hoofdbestuur van den mijn- werkersbond en op dien van Ramsay Macdonald en Henderson besloten, onder de mijnwerkers een hoofdelyke stemming te doen houden over de vol gende vraag „Zijt gij bereid het werk te hervat ten hangende het vaststellen van een minimum-loon voor de verschillende categoriën van werklieden door de districtsraden die benoemd zullen wor den krachtens de minimum-loonwet.” Deze twee uitingen laten zien dat de uitersten in den federatieraad niet langer de macht in handen hebben. Thans is tenminste te verwachten dat de verstandigen onder de mijnwerkers weer aan het - werk zullen gaan, want ook al zou een deel hen willen dwin gen vooralsnog den arbeid niet te willen hervatten, van de zijde van het ministerie is op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis gedaan, ge antwoord, dat de regeling, waarmee de mijneigenaren althans de mijnen opensteldon, werkwilligen zou bescher men. Zoodoende kan dus de wet het gewenschte gevolg hebben, ook al heeft het ministerie voet bij stuk hou dende, het vijf-en-twee geweigerd. De regeering meende het uiterste te hebben met wottelijk een minimum, al was dan ook niet bepaald hoeveel, voor de mijnwerkers vast te leggen. Het zal toch wel een uiterste stap voor de regeering geweest zijn, dit is trouwens door minister Asquith al erkend, om een dergelijk gevaarlijk terrein in het staatkundig leven te betreden. Waar haar dan ook tot zelfs van den oppositiekant tenslotte de hulde is gebracht, dat zij alles ge daan had, wat zij kon, om de staking op een andere wijze te doen eindigen, daar is het te hopen, dat de arbeiders de graaf schepte er een bijzonder ge noegen in, zijne vrouw te ijzen op al het schoon® gedurende deze reis, welke hij reeds vroeger had gemaakt. Hij kon zeer beminnelijk en onder houdend zijn, als hij wilde. Geen won der dat Hildegard wederom geheel onder de bekoring van zijn persoon lijkheid geraakte. Zij vertoefden eenige dagen te Mün chen, namen vele schoone herinnerin gen aan die plaats mede, en reisden van daar over Insbrück en Bozen naar het bekoorlijk gelegen Meran. Omgeven door bergen van roode poifier, te midden van schoone wijn gaarden, kastanje- en vijgeboomen, en besproeid door de bruisende wate ren der Etsch, leverde het den reizigers een verrassend, aanlokkelijk gezicht op. Ook de schilderachtige kleedor- drachten der Tirolers zetten aan hot geheel een bijzondere bekoorlijkheid bij. Een fraaie woning was spoedig gevonden en daar richtten graaf Paul en zijne vrouw zich in voor een maan denlang verblijf. De lucht, die zoo licht en geurig was, lokte telkens weder uit tot beweging in de vrije natuur, en Hildegard’s hoesten ver dween na korten tijd. Toen zij in het begin van November een uitstapje naar het romantische Zooals steeds in dergelijko gevallen, gaan er nu uit alle richtingen geruch ten op, dat de misdadigers van Mont- géron on Chantilly hier of daar gezien zijn. Zoo moet eergisteren te St. Ger main, ie Versailles, te Achères een grijze automobiel gezien zijn, waar den ganschen dag jacht op gemaakt is die telkens gesignaleerd werd. Zoo moet de wagen in het bosch van St. Germain geruimen tijd, wegens een ongemak, stilgestaan hebben. Allerlei menschen hadden de auto en de drie personen, die er bij hoorden, gezien. Maar het doorsnuffelen van het bosch, den ganschen avond door, heeft niets opgeleverd.De menschen, die de auto in het bosch hadden zien staan, hebben er zelfs het nummer van ont houden, waaruit opgemaakt kon wor den, dat hij aan graaf van R be hoort. De graaf is op het oogonblik op reis. Maar deze spook-auto is ook in Bretagne gezien. Te Dinard had ze weer een ongemak te herstellen, en de drie menschen, die er bij hoorden, tra den dreigend op tegen de inwoners van de plaats, toen dezen hen wilden helpen of nieuwsgierig rond den wagen drongen. En ook in andere plaatsen aan de Brotongsche kust is de geheim zinnige tuf gezien, zoo Dinsdagnacht op hét strand van St. Malo, waar hij in het zand was vastgeloopen. Twee inwoners van St. Malo, door het ge daver van do auto gewekt, dio hulp aanboden, werden afgesnauwd en be dreigd. De auto reed zonder lichten. Hot gelukte den bestuurder den wagen weer op den harden weg te krijgen, waarna koers in de richting van Di nard gezet werd. Beluik. De staking aan de haven te Gent heeft zich nog uitgebreid er zijn nu 2000 stakers en werkeloozen. De inter national Shipping Federation te Lon den heeft aangeboden talrijke boot werkers te zenden, andere buitenland- scho patroonsvereenigingon, bij de scheepvaart betrokken, hebben aange boden 24 uren na een verzoek daartoe 1500 werklieden festuten. De scheeps agenten on stuwadoors hebben boslo ten met alle middelen tegenstand te bieden een fonds van weerstand zal naar alle waarschijnlijkheid gevormd worden. De patroons zullen morgen middag buitenlandscho havenarbeiders ontbieden, want de stakers hebben heden besloten de staking voort te zetten.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1