JapoiislolTcn, TUINBOUW. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGEZONDEN,. Rechtzaken. I^aatete Berichten OMTVAKGEN Meuwste Zwarte D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kf fee t en li a n il el tc Amsterdam •>- 9 n - - - - - u5/,» - - verbetering van do opleiding en van de salarieering, ondersteunt de motie ter Laan als een stap in de goede richting. De motie-Arts acht hij niet afdoende. Noodig is do vorhooging van de aan vangssalarissen van alle kategorieën bij het lager onderwijs. Goed lager onderwijs is noodig ook voor de ont wikkeling van het vak-onderwijs, vooral ten plattelande. De heer de Klerk, de motie-ter Laan verdedigende, bestrijdt de stelling van don heer do Visser, dat de leerkrach ten bij het middelbaar onderwijs eigen lijk vóór moeten gaan, en bestrijdt evenzeer den hoer Tydoman, die had aangedrongen op een moer algemeeno verheffing van den onderwijzersstand. Spreker hoeft, als de heer Tydeman spreekt, steeds den indruk, dat deze iets anders wil, om niet té komen tot datgene wat gewenscht is. (Gelach.) Spreker moent, als mon er op moet wachten tot de gemeenten iets doen, do onderwijzers lang kunnen wachten op hun positieverbetering. Aan liet tweede gedeelte der motie- Arts (de gezinstooslag) geeft spreker in geen go val zijn stem. Buitendien acht hij dien toeslag voor de Regeering onuitvoorbaar, daar deze er dan een „kinderpotie" op na zal moeten houden (luid gelach). Met volle overtuiging zal spreker stemmen voor de jnotie-ter Laan, waardoor oen landsbelang gediend zal worden. De heer Treub bestrijdt do motie- Arts, waarin ter olfdor ure op een mot do goede parlementaire manieren beslist strijdige wijze een verandering is aangobracht, waardoor die motie principieel een gansch ander karakter hoeft verkregen. Hot verwondert spre ker zeer dat de minister van Binnen- landsche Zaken di,en gezinstoeslag, wolkon de heer Arts wenscht, zoo warm verdedigd hoeft, zelfs mot eon beroep op hetgeen do minister van Waterstaat indertijd deed, die een ge zinstooslag gaf aan de post- en tole- graafbeambtorv Dit beroep nu had do minister niet mogen doen, waar zijn collega van Waterstaat toenmaals uit drukkelijk in zijn toelichtende rede deed uitkomen, dat de maatregel al lerminst als een precedent voor de toekomst mocht gelden. Spreker zot uiteen, dat die kwestie van oen toelage, naar gelang van de grootje van hot gezin, gewichtig is, welke, behalve de raatorioele zijde, ook oon psyohologisch-suggostieve zij de heeft, deze namelijk, dat aan het Nederlandsche volk ook woer op deze wijze feitelijk zal worden ingeprent dat men eigenlijk geen goed Staats burger of goed ambtenaar kan zijn, als men geen groot gezin onderhoudt. Spreker acht 't waarlijk niet noodig voor Nederland, dat aan het hoofd staat van allo landen ten aanzien van zijn gunstige versbhillen tusschon ge boorte- en sterftecijfers, om, onder welken vorm ook, maatregelen te ne men tot vermoerdoring dor bevolking. In zijn verdere bestrijding van de motie-Arts oppert Bpreker als groot bezwaar ook dat die motie, waar schijnlijk onbewust, poogt om do be weging onder de ambtenaren te breken door onder dozelfde kategorieën van ambtenaren met dezolfde praestaties, verschillende groepen te scheppen, waardoor de gezamenlijke kracht van 't vereonigingsleven onder do ambte naren wordt gebroken. Voorts wijst hy op het bekrompen standpunt, waar op deze motie zich stelt. Spr.'s conclusie is, dat hij zou be treuren als de motie-Arts werd aan- gonomon, maar wordt zij om politieke redenen toch aanvaard, dan hoopt spreker dat zij nooit een precedent mag schoppen, omdat deze kwestie zoo gewichtig is. Men beginne alvast in do richting der motie-tor Laan. De heer Lioftinck sluit zich bij don hoer Treub aan in diens bestrijding dor motie-Arts, en beveelt zeer krachtig als beslist noodig aan, de verhooging der aauvangswedden. Hot gaat niet aan te zeggen dat zoo'n jong onder- wijzertje er niet kan komen met f 500 of liever, na aftrok van pensioenbij drage f 465 Het is er dan ook soms „komen" naar. Zulke jongens moeten hot wol degelijk wat ruimer hobben, om een behoorlijk onderdak te vinden, waar zij een apart kamertje kunnen hebben om te studeeron, en behoorlijk eten, en niet, zooals vroeger, ton plat telande behoeven zg. „rond te eten", dat is van eens bij genen, dan eens by dezen te gaan middagmalen. Men moet toch niet vergeten dat zulke jongens bestemd zijn paedagogen te worden, en beschaving te brengen onder de schooljeugd. Wie hier spoe dig helpt, helpt dubbel, meent spreker. De gemeenten kunnen niet altyd hel pen al willen zij graag. B|j het tegenwoordig ruimer vloeien der geldmiddelen kan wel wat gedaan worden voor die jongelui, die zulk een schotme taak te vervullen hebben De heer de Meester oordeelt, dat in 1907 de toestand van 's Lands finan ciën niet gedoogde verder te gaan dan bij het wetje-Rink gegaan werd, maar dat thans de financiën, hoewel dan niét boslist rooskleurig, toch zóó danig gunstig veranderd zijn, dat voor de onderwijzers wat gedaan kon wor den. Dat do minimum-verhooging in derdaad noodig is, staat vast. Spreker zal tegen de motie-Arts stemmen, wegens het verkeerde be ginsel waar zij thans van uitgaat, en steunt de motio-ter Laan, als voel goeds bevattende. De heer de Geer bestrijdt de motie- Arts. Alsnu komt de heer Arts aan het woord tot verdediging zijner motie. Spreker meent,, dat hij de motie, in plaats van vermoord, juist meer levens vatbaarheid heeft gegeven door toe voeging van het tweede deel. En hij vroeg nu den minister nader to willen toozeggon, dat het onderzoek spoedig zal worden ingesteld, opdat nog dit jaar een wijziging van art. 26 der Lager Onderwijswet in den den door spreker bedoelden zin zal kunnen ge schieden. Hierna verdedigt de heer ter Laan breedvoerig zyn motie. De houding van den hoor Oosterbaan in deze zyak noemt spreker bonoden kritiek. Spreker blijft ernstig de „fokpremie" van den heer Arts bestrijden. De minister van Binnenlandsche Zaken keurt af dat doze zaak allengs oen politieke is geworden in den loop der debatten. Er had moor een toon moeten klinken in den zin, dat de mogelijkheid om tot verbetering van de salarieering te komen, nog niet bestaat op dit oogenblik. De heer Troelstra wijst bij do ver dere bespreking op do wonschol 'kheid, om mot de Bakkerswet nog vóór het Paaschrocès aan te vangen, dus mor gen, opdat na hot Paaschrocès direct kan wordon voortgegaan mot do wet zonder tusschonschuiving van andore ontwerpen. De Voorzitter zegt, dat 't altijd het voornemen is geweest nog vóór het Paaschrecès to beginnen met de Bak- korswot. Evenwel kan hij geen toe- zegging doen, dat na het recès direct woer mot do Bakkerswet kan wordon voortgegaan, omdat er dan oen nieuwe regeling van werkzaamheden moet voorgesteld worden. Na een zeer rumoerige discussie, die geruiraen tijd duurde wijzigde de heer Troelstra do redaotio van zijn voorstel, ook na de rode van den heer El horst in dien zin, dat de Kamer besluit de Bakkerswet te laten op do agenda tor behandeling na het Paasch- reces. Het voorstel wordt verworpen mot 33 tegen 35 stommen van rechts, allen behalve de heoren Elhorst en Brummelkamp. De zitting wordt vordaagd tot Vrij dag 11 uur. Internationale tuinbouwtentoon stelling te Londen. Nu do inschrijvingsbiljotton binnen zijn gekomen en do tijd met rassehe schreden nadert, dat deze grootsche onderneming door koning George ge- opond zal worden, kan men zich al eenig idee vormen wat er te zien zal zyn. Hot programma b>vat 428 ru brieken, waarvan er 32 alleen gewijd zijn aan Orchideeën. Voor de vraag naar de beate en moest gevarieerde groep bloeiende Orchideeën voor liefhebbers, cone ruimto beslaande van niet moer dan BOO vierk. voet, zijn twee inschrijvin gen ontvangen. Zijn in doze af deeling dus 1000 viork. voot bloeiende kindo ren van hot woud te zien, in de af- deeling voor de bloemisten komon or vier inzendingen voor een dergelijke vraag, dat'is dus 2000 vierk. voet. In deze prysvraag wordt een prachtige zilveren bokaal als eereprijs door Sir George Holford uitgeloofd. Ook is er voor de bloemisten oen prys vraag gesteld waarbij govraagd worden Orchideeënsoorten en varië teiten, waarvoor 300 vierk. voet be schikbaar is gesteld. Het spreekt van zelf, dat er ook gedacht is aan hy briden, die zoowel in Engeland als daar buiten in een groot aantal exem plaren zyn gewonnen. Baron Bruno Schroder stelt voor deze vraag een „cup" beschikbaar. Een van de mooiste inzendingen zal zijn op de vraag naar Laelia's, Cattleya's en hybriden en variëteiten van het geslacht Brassavola. Ook in prijsyragen niet boven de 12 of 25 stuks zal men veel sohoons te zien krijgen. Het effect van de scharlaken rood e Cochlioda Noezliana zal gema nifesteerd worden in de helderrood gekleurde hybriden van het geslacht Ödonfcoglossum en hier zal men een prachtig beeld krygen vali de ver schillende kinderen, uit eene moeder ontstaan. Er worden ingezetaden een groot aantal Bpecimen-planten en er komen een aantal mededingers op de vraag naar de schoonste Orchidee der ten toonstelling. Er komt ook eeno inzending van Orchideeën, die uit een botanisch oog" punt interessant zijn en hier zal de toeschouwer verbaasd staan voor de bizarre bloomenvorraen en vreemde combinaties van kleuren, alle geboren voor een doel, de bevruchting te be werkstelligen voor de instandhouding der soort. Maar niet alleen op de prijsvragen wordt er veel ingezonden, ook ter op luistering zal er veel worden gebracht en alleen de inzending van Sir George Holford, de bezitter van eene der schitterendste1 collecties Orchideeën van Engeland, zal een reisje Amster damLonden dubbel beloonen. Deze inzending wordt de grootste, die ooit op onzen aardbol is geexposeerd. 'Do helft van do Orchideeën-inzen dingen komen uit het buitenland, zelfs uit Scheveningen van de familie Müller Abeken komen er Orchideeën op doze belangrijke tentoonstelling. Verder dr. E. s Regel uit Petersburg, Chr. Vuyl- steke, te Loochristi bij GentA. H. L. Vincko, te Brugge W. A. Manda, te New-YorkA. A. Peeters Zn., te BrusselF. Lambeau, BrusselG. Arends, RondsdorfMaron Zn., to Brunoy, en Grairo, Amiens. De bekende Engelsche firma's zoo- als Sander, Armstrong en Brown, Charlesworth, Dixon, Stuart 'Low, Ruttherford, Cowans en andere zijn present. Er zijn 350 juryleden benoemd en in elke afdeeling vindt men naast Biïtsche ook buitenlandsche beoor deelaars. (Hbld.) Bon not in Nederland Woensdagmorgen kwam een han delsreiziger uit VOravonhage aan de politie to Amsterdam medodeolon, dat hy den dag to voren tusschen ötrecht en Zeist in dou trein had gezeten met oen man, die gebroken IloJJandsch sprak on wiens haar blijkbaaygeverfd was. Aan, het station Zeist was de vreemdeling uitgestapt en had hij plaats genomen in de tram naar het dorp Zeist. In zijn woonplaats teruggekeerd, zag de handelsreiziger daar do signalemen ten van de drie Franscho auto-ban dieten hij meende toen in het portret van een hunner, Bonnot, zijn mede reiziger te herkennen, u. Onze politie stelde dé justitie van' een en ander in kennis en de politie van Zeist werd gewaarschuwd. Tot dusver schynt evenwel nog geen spoor van den verdachten reiziger ontdekt te zijn. Brand. Gisterenochtend te vijf uur is door onbekende oorzaak de pastorie te Huis- sen (Geldin asch gelegd. Alleen de muren zijn bly ven staan. Slechts eenige kerksieraden en wat meubilair konden gered worden. Bloembollen. Men schrijft uit Lisse Met het prachtige zomerweer der laatste dagen zijn ae bloemen op de bollenvelden in vollen bloei gekomen. Tot nog toe is er zeer weinig bezoek geweest van vreemdelingen. Er wordt reeds veel afgesneden voor de buiten landsche markten. De tulpen beginnen ook reeds hier en daar in bloei te komen. (Hbld.) Ongeluk aan boord van de Zeeland. Blykens by hot departement van marine ontvangen telegrafisch bericht is op den 27sten dezer bij het houden van schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland in West-Indiö oen ongeluk gebeurd, waarbij een matroos is gedood en een korporaal zwaar en twee schepelingen licht gewond zijn? De naaste familie betrekkingen van do getroffenen zijn vanwege het departement van marine onmiddellijk met het gebeurde in ken nis gesteld. Op verzoek van de Amsterdamsche politie heeft gisteren de Haagsche po litie in een woning aan de Heemstraat in den Haag gearresteerd deAmster- sche loodgieters B. en R., verdacht van geweldpleging. Deze arrestatie, die in verband moet staan met de be- kende ontploffing te Amsterdam, ging met veel moeilijkheden gepaard, daar de verdachten trachtten te ontvluch ten over de daken. Zij werden na een wilde jacht door de rechercheurs met de revolver in de hand gevat. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, dat de inbreker G. Schoenmakors bij het verhoor bekend heeft ook bij de dames De Burgh in de Peperstraat te 's-Her- togenbosch te hebben ingebroken. Voor het verhoor omtrent de in- braakj bij den heer Van Nes van Meer kerk te '8-Gravenhage, waarvan hij eveneens wordt verdacht, zal Schoen makers binnenkort naar Den Haag worden overgebracht. Do winkelsluiting. De verordening op winkelsluiting te Amsterdam en de auctionairs. In het verkooplokaal van de firma H. G. Bom, aan de Warmoesstraat kwam, op een avond in de vorige week, toen er veiling werd gehouden, een politie man tegen kwart vóór negen waar schuwen, dat na negen niemand meer mocht binnenkomen, en een half uur later de winkeldeur moest gesloten zijn. Do daad bij het woord voegende, posteerden zich twee agenten in bnr- gerkleeding voor den toegang tot den winkel en het verkooplokaal, oven nadat de torenklok der Westerkelk aan het uurtje van gehoorzaamheid herinnerd had. De hoor Bom liet de i straatdeur sluiten, bleef echter kalm met veilen tot het laatste nummer voortgaan. Evenals dien avond is het in de volgende geschied. Klaarblijkelijk afwachtend de beslissing van don Hoogon Raad, heeft de politie geen termen gevonden tot proces-verbaai opmaken, in tegenstelling met vijf maanden vroeger, toen het verbalisee- ren nochtans door niets jlat naar oen actie zweemt, gevolgd is. D6 mededeeling van dit geval gaf ons aanleiding te vragenwaarom juist de firma H. G. Bom gewaar schuwd werd, dat de verordening be staat en andere anetionnairs hier* tot heden ongemoeid zijn gelaten Ver moedelijk, wijl zij in 't voorhuis aan de Warmoesstraat eon winkol houdt, die, zoo lang er geveild wordt in do zaal erachter, open en verlicht blijft. Doch, niet denkbeeldig is het gevaar, dat do auctionnairs dreigt, wanneer een kantonrechter onder „winkel" in de verördening ook begrijpt een „vei linglokaal" want beide zijn ruimten tot het verhandeion van koopwaar bestemd. (Nbld. v d. Boekh.) GOUDA, 29 Maart 1912. Huisvlijt-Tentoonstelling. Gisterenavond hield het Comité voor de Huisvlijt-Tentoonstelling 1912 onder voorzitterschap van den heer W. Gol een algemeone vergadering in het Hotel „de Zalm". Er werd besloten met het oog op de inzenders, die nog niet geheel gereed zijn de termyn te verlengen tot 15 April a.s. ten einde nog velen in de gelegenheid te stellen het inschrij vingsbiljet in te zenden. Hoewel in de vorige vergadering besloten was geen attractie aan de Tentoonstelling te verbinden is, nu in een sub-commissie het plan ter sprake is gebracht om op de tentoon stelling eenigen practischen arbeid van Huisvlijt te laten zien, een nieuw voor stel ingediend en aangenomen waarbij bepaalde personen zullen worden uit- genoodigd hun praestaties op Huisvlijt- gebied in de tentoonstellingszaal te doen zien. Ook werd bepaald dat de Tentoon stelling zal wordon geopend op Maan dag 13 Mei des middags te 2 uur, waarbij verschillende genoodigden te genwoordig zullen zijn. Voorloopig werd vastgesteld dat de Tentoonstel ling geopend zal zijn 13 Mei van 36 en van 710 uur; 14 Mei van 15 en van 710 uur15 Mei van 15 en van 7—10 uur en 16 Mei van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De entrée-prijzen werden bepaald op 25 en 10 ct., ter regeling van het bestuur. De inbrenging van voorwerpen zal kunnen geschieden op 9 en 10 Mei, gedurende de avonduren. Voor de verloting is do Koninklijke goedkeuring ingekomen, zoodat eerst daags met de uitgifte der loten kan worden aangevangen. De vele inzendingen van schilderijen noopte de Secretaresse van do Com missie van Onderzoek, Mej. A. Bree- baart, de inzenders daarvan te ver zoeken, op de inschryvings-biljetten te vermelden wat de voorstelling is van het in te zenden schildery. Na de rondvraag, waarby nog eenige huishoudelijkezaken werden besproken sloot de voorzitter de vergadering; Openluchtsamenkomst onder LoOsduinen. In de openluchtsamenkomst, uit gaande van het te Dordrecht geves tigde Centraal-Comité vbojr openlucht samenkomsten in Zuid-IJollftnd, welke op Hemelvaartsdag *.s. op het land goed Ockenburg onder Loosduinen zal worden gehouden zal door Dr. Schraffordt Koop* te Sliedrecht do openingsrede worden uitgesproken. Verder zullen' op de samenkomst spreken Prof. Oort te Leiden, over „Geestelijke Vrijheid", Ds. L. R. Olde- man, Rem. Predikant te Rotterdam ovei4 „De Levensvraag", de heer R. van Yperen, hoofd eener school v. g. 1. o. te RotterdamT over „De Bijbel en de Jeugd", Dr. A. van Iterson te Dordrecht over „Dit leven en dan?", Ds. A.' E. Junod Lnth. Predikant te 's Graveyhage over „Voor Recht en daarom voor Godsdienst", Ds. F. Dijkema teJ Rotterdam over „Brengt godsdienst de wereld vooruit ter wijl door Ds. J. H. C. Kater te Ouds- hoorn de slotrede zal worden uitge sproken. Een drietal gemengde zangkoren uit Maassluis, Schiedam en Vlaar- dingen zullen op deze samenkomst eenige godsdienstige liederen zingen. Toegangsbewijzen zullen dezer dagen hier ter stede verkrijgbaar worden gesteld. Hollandsche Tentoonstelling in Londen Aan het verslag der Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen be treffende de daar te houden Holland sche tentoonstelling ontleenen wij het volgende Bij de aanstaande Hollandsche ten toonstelling, waaraan hij zulk een buitengewoon en loffelijk deel geno men heeft, stond de heer Mr. W. Roozegaarde Bisschop uiteraard het laógste stil. Hij wees op do veelzijdige on schier onbegrijpelijke tegenwerking, welke de tentoonstellingsplannen in Nederland ondervonden hebben, ook bij de bloembollenkweekers, voor zoo ver betreft het bollenveld, dat rondom het Hollandsche dorp zal worden aan gelegd. Scherp beoordeelde spreker de uitlatingen dienaangaande van den heer Krelage als voorzitter der algo- meene vergadering der Haarlemscho Vereeniging van Bloembollenteelt, als onjuist en onbillijk, trouwens als nutte loos, omdat de Nederlandsche Kamer van Koophandel een gunstige over eenkomst heeft aangedaan met firma M. Koster Zonen te Boskoop, waar door het succes der bloembollenten- toonstelling in Qlympia alleszins ver zekerd wordt. Hebben de tentoonstellingsplannen in Nederland veel tegenwerking onder vonden, daartegenover gedenkt spre ker met innige voldoening de krach tige medewerking van andere, vader landlievende en verderziende Neder landers, vooral van de zijde van Ko ningin Wilhelmina, die van haargroote belangstelling in de Hollandsche ten toonstelling te Londen herhaaldelijk heeft blyk gegeven, en van de Neder landsche regeering die, met goedkeu ring der Staten-Generaal, een toelage van f 10,000' er voor bewilligd heeft. Voor den grachten spreker lijdt het geen den minsten twijfel, dat deze Hollandsche tentoonstelling een groot succes zal blijken te wezen. Niet alleen zyn de twintig dorpshuisjes alle ge nomen, ook is men genoodzaakt ge weest er nog twee bij- te bouwen. De heer Roosegaarde Bisschop sprak ten slotte het vertrouwen uit dat deze tentoonstelling sterk zal bijdragen om de volksbetrekkingen tusschen Enge land en Nederland te stevigen en te verlevendigen. Uitslag van den schietwedstrijd van „Willem Teil" te Bodegraven, gehou den ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, op 5, 6, 7, 12, 13, 14, 19, 20 en 21 Maart 1912, in het hotel „Van Haaf ten" aldaar. Korpswedstrijd Marga (Maximum 300 punten). 1. Vermaak en Oefening, den Haag 288; 2. L. S. V., Leiden 281; 3. Oefe ning en Ontspanning, Woerden 280; 4. 's Lands Weerbaarheid, Utrecht 274; 5. Burgerplicht, Gouda 274; 6, Resi dentie. den Haag 274; 7. Kon. Weer baarheid, Leiden 268. Hoogste Korpsschutters (Maximum 60 punten). T. Hartog, den Haag 60, D. Wes- seling, Woerden 60. Eere Baan Marga (Maximum 60 punten). 1. J. L. Hulleman, Gouda 60; 2. D. J. van de Vooren, Utrecht 59; 3. J. van der Giesen," Bodegraven 59; 4. Dr. Valkema Blouw, Bodegraven 59- 5. C. Teekens, Bodegraven 59; 6. Joh. Dekker, Leiden 597. J. Oud- genoeg, Utrecht 59: 8. W. Boer, Bo degraven 58; 9. A. J. Vermen} Gouda 58; 10. T. J. van Teutum, den 58; 11. J. C. de Vet, Bodega- ven 58; 12. 0. J. van Wijk, den Haag 58* 13- W. Vos, Oegstgeest 58; 14. P. Gadrij, Leiden 58 15. H. Paling, Woerden 58; 16. J. R. Hoogkamer, Zwolle 58.» Personeele Baan Marga (Maximum 60 punten). 1. K. Verweij, Bodegraven 592. Dr. Valkema Blouw, Bodegraven 59 3. Dr. Brand, Utrecht 59; 4. N. D. Gravesteijn, Gouda 5Q; 5. J. J. Hu- bregtsen, den Haag 58; 6. J. van der Giesen, Bodegraven 58 7. J. L. Hul leman, Gouda 68; 8. O. Buijzert, Woer den 58; 9. Joh. Dyklter, Leiden 58 10. A. Bax, Gouda 58 11. C. P. Kok, Leiden 58; 12. J. Mooij, Ermolo 58; 13. J. C. Gaijkema, Leiden 58; 14. J. C. Roeske, Leiden 5715. T. Hartog, den Haag 5716. C. Teekens, Bode graven iw; 17. W. Vos, Oegstgeest 57 18. C. J. van Wijk, den Haag 57 19. A. Visser, Ermelo, 5720. Van Ernst, Ermelo 57. Vrije Baan Marga (Maximum 72 punten). I. J. Brunt Hz., Woerden 72; 2. A. M. Vink, Bodegraven 723. C. P. Kok, Leiden 72; 4, E. Kauling, Bode graven 72; 5. K. Verweij, Bodegra ven 72 6. C. Teekens, Bodegraven 72; 7. T. Hartog, den Haag 728. H. Schoo Jr., Bodegraven 72; 9. J. Oud- genoeg, Utrecht 72 10. J. van der Giesen, Bodegraven 72; 11. T. Zaal, Bodegraven 7212. F. Looij, Bode graven 7213. N. D. Gravesteijn, Gouda 7214. D. Uitenbogaard, Bo degraven 7215. O. Buijzert, Woor den 72; 16. Dr. Valkema Blouw, Bo- degraven 7217. C. Zaal, bodegra ven 7218. Huygen de Raat, den Haag 7219. S. D. Boonzaaijer Sr., Bodegraven 72; 20. D. J. v. d, Vooren, Utrecht 72; 21 H. Brouwer, Leiden 72 '22. J. S. v. Hasselt, Leiden 72; 23. L. W. Slierendregt, den Haag 72 24. W. Vos, Oegstgeest 72 25. P. Vis, Bodegraven 72. Kampioenwedstrijd (Maximum 120 punten). E. Kauling, Bodegraven 117. Dagmodailles Marga (Maximum 36 punten lste dag. C. P. Kok, Leiden 36 2de dag J. Brunt Hz., Woerden 36 3de dag S. D. Boonzaaijer, Bodegra ven 36; 4de dag A. C. Rikkers, Er melo 365de dag H. Brouwer, Lei den 366de dag D. J. v. d. Vooren, Utrecht 367de dag L. W. Slieren dregt, den Haag 36; 8ste dag T. Har tog, den Haag 369de dag A. M. Vink, Bodegraven 36. Korpswedstrijd Buks (Maximum 600 punten). 1. Vermaak en Oefening, den Haag 471; 2. Piet Cronjó, Ermelo 463; 3. L. S. V., Leiden 460 4. 's Lands Weerbaarheid, Utrecht 4595. Wil helmina, Utrecht 456. Hoogste KorpBschutter (Maximum 100 punten). B. Meijn, Leiden 99. Vrije Baan Buks (Maximum 200 punten). 1. Van Ernst, Ermelo 196; 2. C. W. F. van Aken, Utrecht 196 3. A. F. Bos, Overveen 196; 4. Dr. Brand, Utrecht 1966. W. Luijtjes, Utrecht 195; 6. W. J. v. d. Hoef, Utrecht 195; 7. J. R. Hoogkamew Zwolle 1958. Joh. Dekker, Leide/r 1949. L. van Lommei, den Haag 193; 10. G. A. v. d. Bergh, den Haag 193; 11. C. Tee kens, Bodegraven 193; 12. T. Hartog den Haag 193; 13. A. Visser, Ermelo 19314. P. H. van Ingen, Bodegra ven 193; 15. J. Godee, den Haag 193; 16. C. Zaal, Bodegraven 193; 17. H. Brouwer, Leiden 193; 18. H. Drost, Ermelo 191; 19. B. deri Nooij, Maar tensdijk 19120. A. C. Rikkers, Er melo 190. Dagmedailles Buks (Maximum 100 punten), lste dag Joh. Dekker, Leiden 97 2de dag C. W. F. van Aken, Utrecht 99; 3de dag K. Verweij, Bodegraven 914de dag Van Ernst, Ermelo 98 5de dag P. H. van Ingen, Bodegra ven 986de dag W. Luijtjens, Utrecht 987de dag Dr. Brand, Utrecht 99 8ste dag A. F. Bos, Overveen 98; 9de dag O. T. Strathmann, Leiden 95. Prysuitreiking op Donderdag 11 April, 's avonds 7 uur, in het Hotel „Van Haaften". Goudebax. Op de voorloopig vas t- gestelde kiezerslijst voor het jaar 1912/1913 komen voor 270 kiezers, waarvan 270 voor de 2de Kamer, 270 voor de Provinciale Staten en 212 voor den Gemeenteraad. Oüdewateb. De regeering heeft aan de afdeeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, alhier, haar toestemming geweigerd tot het houden van een landbouwverloting. Hierdoor zal de' tentoonstelling dezen zomer waarschijnlijk niet doorgaan. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Tariefherziening en Waarheid. Het wel of niet tot stand komen der aanhangige tariefherziening, 't is niet tegen te spreken, is voor verschil lende groepen een bestaans-kwestie. Dit maakt het begrijpelijk, dat door de pleitbezorgers dier groepen niet steeds de noodige objectiviteit wordt in acht genomen. Dagelijks lezon wij dan ook onjuistheden, die bijv. door voor- on tegenstanders van „Meol- rechten" worden gedebiteerd. Wij achten het niet noodig die in 't algemeen to weerleggen, zij die oordeelon moote», worden voldoonde door ons ingelicht zij die meer willen weten zullen ota inlichtingen nooit te vergeefs bij ons aankloppen. Lezen' wij bijv. van zekéren Heer Ds. Petersen die in een Vergadering te Oude-Pekela heeft gezegd, dat meel- rechten een middel zullen zijn om do bloomverknoeiïng met katoenzaadmoel te keeren, dan halen wij onze schou ders op, al kunnen wij een gevool van medelijden met iemand die zooveel onwetendheid ten toon spreidt, ook moeilijk onderdrukken. Ander? wordt het, indien de man nen, die als propagandisten voor en tegen het tarief het meest op den voorgrondvtredop (en die dus in dezen economisehen, doch zoo dikwerf door politiek vertroebelden, strijd vooraan staan), onjuiste mededeelingen doen, onze zaken betreffende. Dan dienen wij daarop toch even te wijzen. Daarom achten wij ons geroepen naar aanlei ding van een debat te Hoorn gehou den tusschen 'de Haagsche"Heeren W. do Jong namens het Anti-Tarief-Co- mitó en Jhr. von Fisenne, den Se cretaris dor Tarief-Vereeniging, hot volgende op te merken. I)e Hoer de Jong dan zeido, dat een Meelrecht reeds gewraakt moest wordon uit een oogpunt van politieke moraliteit, omdat in het Tarief-Ont werp een belasting van 40 cent per 100 K.G. wordt voorgesteld, torwijl de Ministers Heemskerk, Kolkman en Talma als Gandidaten voor het Lid maatschap der Tweede Kamor zulk een belasting afgekeurd haddon. Geheol juist is deze mededeeling niet. 't Blijkt uit de jaarverslagen onzer Vereeniging. Het Kamerlid Heemskerk heeft het als Voorzitter van en ook namens de Anti-Revolutionaire Kamerclub toege juicht, dat Minister Harte in wiens voor-ontwerp een meelrecht was opgo- nomen, dit in het ontwerp zelf schrapte. Toen wij de zaak in quaestie indertijd bespraken met het Kamerlid Talma, wilde deze geen bepaalde opinie uiten. Toen hij echter later in Dordrecht candidaat was, kwam één dag voor de verkiezing een speciaal daartoe af gevaardigd bestuurslid der Dordtsche Kiesvereeniging ons namens den heer Talma mededeelen, dat oen nauwge zette studie er den heer Talma toe- geloid had een invoerrecht op meel schadelijk te achten. De heer Kolkman was, geheel onaf hankelijk van een candidatuur, steeds een beslist tegenstander van Meel- rechten. Hij uitte zich in dien geest zelfs toen het voor-ontwerp Harte be kend was. Van een kamercandidatuur of van politieke berekening kon bij hem geen sprake zijn. "Wanneer thans in het door Minister Kolkman ingediende en door Minister Talma mede onderteekend wets-ont- werp een invoerrecht op Tarwe en Roggemeel wordt voorgesteld, dan is daarvoor slechts óén verklaring te vin den. Dan moeten den Ministers on juiste inlichtingen zijn verschaft. En dit is meer dan een veronderstelling. Om óén voorbeeld te noemen. In onze bespreking met de Commissie van handelspolitiek is ons gebleken, dat door leden dezer Commissie cijfers zijn geproduceerd, die óf onvolledig óf feitelijk onjuist waren. Nu echter ter bevoegder plaatse door ons voor de noodige correctie gezorgd is, gebiedt de goede trouw aan te nemen, dat de meeirechteö, welke tengevolge van verjeeerde voor lichting in het Tarief-ontwefp zijn ge bracht, door Minister Kolkman zullen worden terug genomen. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat zoolang die terugname niet geschied is, zij, die invoerrechten op meel scha delijk achten, niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben, daartegen te blijven ageeren. En die actie wordt dan ook met gelijken ijver en kracht gesteund door leden van alle politieke groepen, van Talma tot Troelstra. Door onvolkomen kennis der om standigheden'was de heer de Jong dus minstgenomèn wel wat voorbarig toen hij de politieke eerlijkheid der heeren Heemskerk, Kolkman én Talma opdien grond meende te moeten wraken. Nog minder goed op de hoogte toonde zich echter de pro-tariefwet propagandist Jhr. von Fisenne. De Heer de Jong had gezegd, dat bij het heffen eener belasting op Amerikaansch Meel, zonder twijfel de uitvoer van bloembollen naar Amerika ernstig zou worden bedreigd. Jhr. von Fisenho antwoordde daarop, dat onze** bloembollen-cultuur van represaille maatregelen niets te -vree- zen heeft, omdat alleen onze bodem zich tot die cultuur leent. Jhr. von Fisenne acht*Nederland- scho bloombollen dus oen noodzakelijke behoefte voor Amerika en laat het. voorkomen alsof Amerika geen vol-,i doende bollen planten uit andere landen zou knqnen betrekken. Maar hoe komt het dan dat door geen enkel bedrijf in ons land zulk een krachtige propaganda tegen Meel- rechton is gevoerd, als juist door do belanghebbenden bij de bloembollen-, cultuur En daarbij is toch van eenige poli tieke bedoeling geen sprake, want de geheele landstreek waar do bollen worden geteeld vaardigt uitsluitend rechtsche Kamerleden af. Jhr. von Fiseftne heeft zich dan ook blijkbaar van deze zaak niet vol doonde op do hoogte gesteld, anders zou hij moeten woten, dat Holland de verminderde in voorrechten in Ame rika op bloembollen alleen en uitslui tend dankt aan het werken der Ame- rikaanscho meelfabrikanten. Het dag blad „De Nederlander" leverde in zijn nummer van 28 Januari 1911 hier voor onverdachte bewijzon. Bij eon evontueele invooring van Moelroehten in Nederland, zullen de Amerikanen dan ook zeker niet nalaten alles in hot werk te stellon om bij wijze van represaille deze vermindering der Amerikaanscho invoerrechten weder ongedaan te maken. Indien Jhr. von Fisenne zich de m'oeite had gegeven zich op de hoogte te stellen by hen, die ter zake kundig zijn, dan zou hij waarschijnlijk ook gehoord hebben, dat de Amerikaansche Meelfabrikanten reeds thans bezig zijn hun regeering in deze richting te bewerken. Hot is te hopen, on wij nemen het gaarne aan, dat Jhr. von Fisenne zich omtrent andere zaken boter op do hoogte heeft gosteld, want anders de opmerking moot ons van het hart heeft zijn voorlichting voor ver breiding dor waarhoid in zake Tariof- horzioning, een twijfelachtige waarde. Namens de Nederl. Ver eeniging van handelaren in Buitonlandsch meel W. II. H. HESLENFELI), Voorzitter. M. LUCHSINGER, Secretaris. Amsterdam, 28 Maart 1912. V o e t b a 1. Het wedstrijdprogramma voor Zon dag a.s. luidt: T.O.P. "IOlympia II, op het ter rein aan den Winterdijk, sch.r. W. Sanders W. F. C. IExcelsior I te Woerden, R. Larssen Excelsior II—K. F. C. II in de IJssellaan, B. Sibbes Voorwaarts II—Moordrecht, sch.r- A. Huibregtse. De wedstrijd Olympia IKampong is alsnog tot later datum uitgesteld. V. F. C. uit Vlaardingen speelt in do promotie-comp. tegen Victoria to Hilversum. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De 27-jarigo sjouwer H. W., to Schoonhoven kwam in verzet tegen een vonnis van deze rechtbank d.d. 27 Februari, waarbij hij ter zake van huisvredebreuk bij verstek werd ver oordeeld tot een maand gevangenis straf. De getuigen verklaarden hetzelfde als bij de eerste behandeling en bekl. verzocht, hem een geldboete op te liet O. M. eischte hokraehtiging van het vonnis bekl. is reeds herhaaldelijk veroordeeld. De rechtbank bekrachtigde het von nis, na in raadkamer te zijn geweest. Uitspraak, 4 April. GERECHTSHOF TE 's-GRAVEN- HAGE. In de zaak tegen den heer M. V., die door de Haagsche rechtbank werd vrijgesproken van de aanklacht ter zaïce dat hij als voorzitter van de Nederl. Israël. Gemeente in Don Haag aan don opzichter van de begraaf plaats dier gemeente last had gegeven den heer D. S. van Emden niet toe te laten tot die begraafplaats zonder schriftelijk bewijs, heeft het gerechts hof gisteren het vrijsprekend vonnis van de rechtbank bevestigd, schoon op andere overwegingen dan in het vonnis van do rechtbank voorkwamen. Het gerechtshof heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van P. V., metselaar-aannemer te Gouda, wien do Rotterdauische rechtbank 6 d. hech- tenisstraf oplegde wegens het door schuld veiworzakon van lichamelijk letsel, tengevolge van het instorten van een steiger. Het Hof, opnioww recht doende, legde dozelfdo straf op. EERSTE K/VMER. In de heden gehouden vorgadering dpr Eerste Kamor zijn aangenomen de wetsontwerpen betreffende de toe treding van Nederland tot t|e suiker- eonvontio, do Parijache verdragen tot beteugeling en vorspveiding van on tuchtige uitgaven en tot bestrijding van den handel in meisjes. Tot toelating van den hoor Forf werd besloten. De Kamer is tot nadere 'bijoenroe- ping verdaagd. - Tweede Kamor. Na behandeling heden van oenigq kleine wetsontwerpen welke werden goedgekeurd, werd de V o g o 1 w e t in stemming gobracht en aangenomen met 58 tegen 6 storamenn. Daarop worden voortgezet de behandeling van de moties Arts en Tor L{ian. De mo tie ter Laan werd tenslotte verworpen met 46—30 st., rechts tegen links -{- do heeren van Karnebeek en de Beau fort. Do Syrische dagbladen dooien méde, dat do Ifcaliaansche consul tê Beyrouth die sedert het begin van den oorlog iu don Libanon is, een memorandum heeft gericht tot do vreemde consuls to Beyrouth, waarin hij protesteert tegon de verdrijving der Italianen in don Libanon en do Turken met oon kust bombardement in dezo streek be dreigt. Een gat in de maan. De consul-generaal van Costa-Rica te Berlijn, die chef was van eon groot handelshuis is verdwenen met achter lating van een passief van ongeveer een millioen francs. Volgons het Posenor dagblad heeft een landbouwer te Moldam zijn vrouw inet oèn bijl onthoofd, nadat hij haar armen en beenen had vastgebonden. De moordenaar is goarresteerd. Constantinopel, 29 Maart, liet pa leis van den Min. van Buitenl. Zaken is verbrand. Eenige' kostbare meu belen konden worden gered. Staking in Amerika. Berlijn, 29 Maart. De staking in do kolenmijnc'n iri de Vereenigdó Staten begint Maandag. 350.000 man zullen don arboid neorloggen. Alleen in het Zuiden zal nog worden goworkt. Berlijn, 29 Maart. Do ondergrond- sche spoorweg is eindelijk watervrij gemaakt. I)e pompon hebben gisteren het water Va metor doen zakken. He den hoopt men'geheel droog te komen. „Allerzielen" te fDelft. Mon meldt aan „Het Volk", dat de Delftsche dilottanten-tooneelvereeni- ging „Multatuli" op Zaterdag 13 April weer het stuk „Naastenliefdo" (Aller zielen van Heijermans) zal opvoeren. De burgemeester heeft nu verlof ge geven, om het in besloten kring te doen opvoeren. een groote keuzo in do van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOED V\ LITER A 15 CT. NATUUR BRONWATER van het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.1 te St. Mathiore laagsto stand 737.2 te Haparanda Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige, westelijke tot zuid westelijke wind, veranderlijk, later" toenemonde bewolking, waarséhijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DKN 29 MAART 1912. StuiatslectiUioeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kroftenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schukho pqt. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilip. Funding Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Vénozuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Crediet-lustel- liiiffeii. Ned. Bankaandeelen Industr. OiulcrnciuiiiKcii American Car Sc Foun dry Comp. C. v. A. Id.SmoltingiV Refining Co. Oert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Ceri. v. Gow. Aand. Hel. redlet lnstell. en ('nltuur Uiiderneniiiiireii Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v. A Mijnbouw Mijcu Kétahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuni-Ondern. Dorische Potroloumln dustrie Mij, Gow. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mi jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaar^Mij. „Zoo- land" Preferente A. IntMercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rubak-Ondernein ingen Bindjey Tabak My. A. Nieuwe A&ahan Tabak My. Aand, „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Cjorpora Lim. Cert. v. Ai Spoorwegen, lloll. IJzeren Sp wogmy. Ai Mij. t. Expl. v. Sta spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Woenen Spoorwegmij. Aa dito dito Act. de Jouisp. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4' Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand Preiuieleeningen. Amsterdam Aand.3 pci Hongarije. TheLs-Re gulirungB-Ges. 4 pet GELDKOERS. Prolongatie 441/% pCt., Nat. Staatsf. beter alleen integralen iets lager, Büitenl. onveranderd, Mij. nen stil, Misssouris en Eries flink ver beterd, Marinewaarden stijgend, Pe troleum weinig omzet, Tabakken vast, Culturen iets beter, Rubbers zwakker- Vorige Koers- koer» van heden. 80'/» 807,» 89'/, 89'7,» 64 '/a 047. 101 88 887, 87'/» 8<i 45'/, 104V» 80'/» 80 1 087. 587» 2137, 07'/» 57 7,» 857, 85''/,» 2B'/„ 25'/, 09'/, 697, 212 322 188'/, 212 03 617» 880'/, 697» 326'/, 08»/, 158"/,» 159 494 4947, 485 168 1097, 120 24'/, 25'/, 1057, 106 15 40 4'/» UV» 847» 85'/» 98 647,, 64 186'/, f100.- f 957, 98'/,, 90B/, 87'/,» 172s',, 77 174'/, 77» 100'7, 154'/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2