IS T0EE 1ERK te letten. n No. 11832. Dinsdag 2 April 1912. 51e Jaargang. looping da, Stok. ving! 2^T5-e,\x"WS- exx -ö\.d_-verten.tïe'bla.<S. voor G-oioucLsu ezx Oaaa.stxeSsezx. behalve Zon lederen en Sixiterilan-d.. A Buitenlandsch Nieuws. D-A-, FEUILLETON. $)e stem óes Jiloeós. mtarls, tr. 222, ZONEN r 15 CT. I 11 Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. (MF* Alle Luxe- en Huish. Artikelen. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. (Wordt vervolgd). Eduard Römer voor Zn.,Gouda. ELLE ATER i* BIJL, •AART Lz. oningtoezicht irstands-Com- Genoegen” 8 oyaards, „De jndschool 7-r- Teekeningen druppels f 0.75. GLAS, POR- RK, ENZ. 3e verkooping tot 4 uur. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 Mij n werker 88 ta king De Amerikaansche mijnwerkers. Dd. Zaterdag is uit Cleveland (Ohio) geseind, dat het geschil tussöhen de t geld) RIL 1912, des o R. K.LEES- ten overstaan gevestigden G, leth. spreken (schikbaar om n. Nadere in- md adres. IN VAN KM. EEËN worden in verzegelde vijf, twee en een Ned. ons Ling van Nom- i, voorzien van 1 Merk, vol- gedeponeerd, de uitvoering ie orders aan- ’REKENING! IAAF VERGOED -éunie” 8 uur, ege de Ver. awijk, 3’/q u. a. „Gouda u, geregeld tijdig ntvangenvan vermakelijk- dan in onze ik akking onzor vuldig wordt eparalen van len man te p, dat roode II. Nanning, ■oord »K.ina- II ET uit onze Men eischo t.OIIISIII L COURANT. sai gebied en Katanga spoedig tob uit voering te brengen. Men weet echter nog niets over de bijzonderheden aan gaande het tracé, het beginpunt der lijn, enz. Op Wauters kaait staat reeds een ontworpen spoorweg aangegeven. Het tekort der Brusselsche wereld tentoonstelling is, blijkens verslag in de vergadering van aandeelhouders uitgebracht, sedert het vorige jaar met 216,000 fr. toegenomen wegens het ten deeje onverkocht blijven van de laatste serie der tentoonstellingsloten Uitteraard is de belangstelling voor die loten nu verflauwd. In het geheel is er 662,000 frs. tekort en de commissie van ontbinding der tentoonstellings- maatschappij vraagt nu nog 400,000 frs. subsidie aan de regeering, daar de aandeelhouders toch al hun geld kwijt zijn. De regeering, die na den brand reeds een millioen ter beschikking stelde, toont zich niet zeer geneigd, hierop in te gaan, maar de aandeel houders wijzen er op dat zij 1,750,000 frs. kosten hebben gehad door den ombouw van de arcaden van het Pare Cinquantenaire. Frankrijk. De auto-bandieten. Uit Grenoble komt bericht van een geheimzinnige arrestatie in hetlsère- departement. Eenige dagen geleden was de aandacht van de gendarmerie gevestigd op de aanwezigheid van een individu in een hotel te Décines-Char- pieu. De man had een grijze auto bij zich. Zaterdagochtend zetten .de gendar men de straten af en versberden den doorgang, doch de chauffeur joeg met een geweldige vaart tusschen\en over mq, 8J/2 uur. ond, Gewest td. Eere-Oom. issie. akbord,” 81/* Vrijz. Studie- Belgie. Volgens de XXme Siècle heeft de regeering met de groote bank Société Générale die hoofdzakelijk bij koloniale ondernemingen betrokken is een over eenkomst gesloten, ten deelhebbende het plan voor een rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen het Ka- f 1.25 «150 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90; Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren «■BBMBEH—BSB-S—I nette houding een even gunstigen in druk ja, men vond den zwaarmoedi- gen blik van zijn donkerblauwe oogen zeer interessant. Als ik in die donkerblauwe oogen zie, moet ik altijd aan een diepe, ondoorgrondelijke zee denken, zeide miss Edith op zekeren dag en daarop antwoordde hare moeder Ik geloof dat op den bodem daarvan een schat van kennis en van liefde is verborgen een oppervlakkig mensch is Mr. Römer zever niet. Martha zei niets, wanneer er op die manier over hem werd gesproken. Ook wanneer hij in het gezelschap was en alle anderen in druk gesprek waren, zat zij meestal zwijgend over haar werk gebogen. Een lichtrood kleurde dan welhare wangen als zij op keek en bemerkte hoe zijn oog onder zoekend pp haar had gerust, hoe zijn blik vragend de hare kruiste. Wat mocht hij haar wel te vragen heb ben Zij waagde het niet, die vraag voor zich zelve te beantwoorden, doch haar hart klopte sneller als zij aan haar dacht. De Hongaarsche minister-crisis. De minister-crisis in Hongarije is in een nieuw stadium gekomen. Een paar dagen geleden is graaf Khuen opnieuw bij den Keizer-Koning op audiëntie geweest. De crisis verlangt natuurlijk een oplossing en op de ma- nibr, waarop thans was beproefd, beide partijen weer bijeen te brengen, was geen resultaat gevolgd. De Koning van Hongarije is toen tot een ander middel overgegaan, hij heeft het geheele Kabinet Khuen Hedervary opnieuw benoemd. O. i. zal dit echter aan de crisis zelf weinig afdoen. De moeilijkheden zijn thans slechts verplaatst. Waren tot nog toe de moeilijkheden te beschouwen als gevolgen van een politieken toestand, thans zijn de moeilijkheden verplaatst naar het parlement. zich staan. O, wat een geluk dat u komt, stamelde Martha. Zijt ge erg verwond, vroeg hij bezorgd, terwijl hij hare hand greep. Ook Mary drukte zich tegen haar aan en al schreiende kuste zij haair op hand en arm. Het is zoo erg niet, antwoordde zij glimlachend. De roode striem zwol echter snel op en daarom stelde Eduard voordat zij zou meegaan naar een bron, die daar dicht in de buurt was. Hier maakte hij een witten doek flink nat en wikkelde dien om de pijnlijke plek. De jonge Hindoe die, zoo onzacht ap den grond was neergekomen, had zich intusschen uit de voeten gemaakt. Römer, Martha en Mary met haar doode hondje in den arm, keerden nu langs den kortsten weg naar de stad terug. Ik zou u gaarne goed en wel aan uwe bloedverwanten overgeven, juf frouw Martha, sprak de jonkman, toen zij de woning van Mr. Wight nader- den en Martha meende afscheid te moeten nemen. Hé ja, zei Mary, komt u eens mee naar binnen. Ik zal alles aan papa vertellendan zal hij u zeker bedan- 26) Mary knielde bij haar lieveling neder, terwijl de jonge Hindoe met een grijns lach zeide: Dat beest is onschadelijk ge maakt het zal niemand meer bijten 1 Vreeselijk verbitterd keek Mary hem aan en met vlammende oogen riep zij: Weet je, wat jij bent? Je bent een afschuwelijk mensch, een gruwe lijk monster! Ohowil je mij nog schelden op den koop toe, jij kleiner lachte de bruine bengel. Wacht ik zal jou ook je deel geven. Weer hief hij den stok op, doch Martha breidde beschermend hare ar men boven Mary uit. Het kind werd niet geraakt, de hevige slag trof haar op den arm en de hand. Op hetzelfde oogenblik dat Martha een smartkreet liet hooren, werd de jonge Hindoe door een paar sterke armen aangepakt en tegen den grond geslingerd. Martha zag.< arbeiders in de vetkool-districten en de mijneigenaars is bijgelegd. Alle werkgevers hadden een loonsverhoo- ging van 5 percent ingewilligd. Tusschen de eigenaarzen de mijn werkers der anthraciet-mijnen wordt nog onderhandeld, hoewel de staking, naar men weet, formeel reeds op 1 April is vastgesteld. Later wordt nog het volgende ge meld De United Mine Workers Union heeft de staking in de Amerikaansche anthracietmijnen bevolen. Dit is een voorloopige maatregel, die enkel van kracht zal zijn Voor den duur van de stemming die nu onder de leden van den vakbond wordt gehouden. Echter hadden Zaterdag reeds meer dan 10,000 man de mijnen verlaten. Men ver wachtte dat Maandag jn het anthra- cietgebied overal het werk stil zou staan. De staking in Engeland. Tot middernacht hadden ongeveer 25,500 mijnwerkers voor en 17,500 tegen de hervatting van het werk gestemd. Die in Lancashire, Yorkshire, Northumberland, Durham en Derbys hire stemden meerendeels tegen, die in Schotland, Nottinghamshire, Leic estershire, Dean Forest en Noord- Stafford meerendeels voor. Dat Cumberland tegen en Zuid- Wales voor stemden iS^en verrassing geweest, evenals het geheele aantal tegenstemmers. De grootste verrassing was echter, dat ^oovelen zich van stommen onthouden hebben. Londen, 1 April. Uit vele mijn- distriqien komt bericht van hervatting van het werk. Spanje. Agitatie tegen den Rifveldtocht. De terugslag van de jongste neder lagen in het Rif, door de Spanjaarden geleden, is reeds in het moederland merkbaar. De republikeinen en socialisten heb ben te Madrid een groote vergadering onder leiding van Azcarave gehouden om te protesteeren tegen den Rifoor- log. De woordvoerders, die luide wer den toegejuicht, vielen den minister president heftig aan wegens het schor sen der parlementszittingen. De vergadering verklaarde zich ten slotte tegen den geheelen veldtocht, terwijl de wijze, waarop de operaties werden voorbereid en geleid, werd gehekeld. Engeland. Zaterdag is Tom Mann wegens op ruiing van soldaten wederom voor den politiemagistraat te Salford ver schenen en nadat eenige politiebe ambten getuigenis hadden afgelegd, verklaarde de magistraat, dat er vol doende aanwijzingen waren om de zaak voor de rechtbank te brengen. Mann zal nu voor de jury te Manchester terecht staan. Tegen 400 p. st. borg tocht bevindt hij zich thans op vrije voeten. Gisteren zou hij te Manchester spre ken, maar door het hangende proces hij zijn spreekbeurten af gezegd. Verrenigde Staten. De „Campagne-kus”. President Taft is te Boston aange komen om zijn verkiezingscampagne aldaar met een groote redevoering te openen en hij heeft te Boston al da delijk een goeden indruk gemaakt. Men moet voor de populariteit, wat Over hebben en niets maakt meer in1 druk op de menigte, dan een vriende lijk optreden jegens de kinderen. Dat begreep president Taft, toen hij te Boston aankwam. In de vestibule van de City-club zag hij een elfjarig meisje staan, een dochtertje van een rechts geleerde. De president nam het kind op en kuste het ten aanschouwe van een talrijke menigte, diep geroerd over deze vriendelijkheid van het staats hoofd. En door geheel Amerika gaan nu de telegrammen, dat Taft zijn eerste „campagne-kus” heeft gegeven. Roosevelt, Bryan en de andere can- didaten zullen nu weldra het gegeven voorbeeld moeten volgen. a Düitbchland. De Overstrooming van de onder- grondsche spoor te Berlin heeft op het traject Spittelmarkt -4 Leipziger Platz geheel opgehpuden.| Zondag avond was men er in geslaagd ook het laatste water uit het station Haus- vogteiplatz te pompen, nadat in den loop van den dag de aangrenzende deelen van de lijn reeds waren droog gelegd. uit, maar „Als de flinke bij zich zelven dacht hij jonge Römer inderdaad do man is waarvoor ik hem houd, dan zal hij door zijn kapitaal weldra ’n voorname positie in de handelswe- reld innemen. Gedeeltelijk zal hij die positie ook aan mij te danken hebben en niets zou natuurlijker wezen, dan dat hij mijn oudste dochter of, wil hij wat langer wachten, mijn jongste zijn hand aanbiedt. Dan heb ik goed voor mijn kinderen gezorgd en hij komt ook niet bedrogen uit, want mijn dochters krijgen een mooien bruid schat mee. Ziedaar de koopmansgedachten van Mr. Wight. Dat behalve zijn beide dochters ook Martha in huis woonde en dat flit meisje door haar bevallig heid en door haar bescheiden houding wel in staat was om op den jonkman indruk te maken daaraan dacht de man heelemaal niet. In zijn oordeel over de menschen was een onbemiddeld meisje een nul zij had niets te beduiden, ja zij bleef geheel buiten beschouwing. De dames der familie Wight zagen den jongen Römer gaarne. Ofschoon hij met de dames niet omging op de luchthartige manier, zooals hij als Karei Brinken met zooveel succes had gedaan, maakte nu zijn onberispelijk Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een ver zoek met bijlagen van het Bestuur der Goudsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbriiiksvereeniging „Ons Voordeel” te Gouda, om vergunning tot het plaatsen van 6 electromotoren, ter vervanging van de bestaande gasmotoren, en eveneens dienende voor het drijven der verschillende, voor het bedrijf benoodigde, werktuigen en machines, in het perceel gelegen aan de Ra^m No. 116, kadastraal bekend Sectie D No. 2315; Dat op Dinsdag den i6n April 1912, des namiddags ten i‘/t ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ot meer zijner leden zyn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichtcu. Gouda, den 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, - BROUWER Het Kabinet Khuen heeft aan de regeering in zooverre toogegeven, dat zij opnieuw de heele kwestie van de legerwet wil behandelen en zich niet verder gebonden acht door de vroeger aangenomen motie en de daarop ge volgde stemming in het parlement. De opvatting betreffende de recruten- kwestie is voor de regeering, zoo deelde minister Khuen mee, nog de zelfde. De ministers hebben dezen vorm van oplossing gekozen, omdat de Keizer had gedreigd bij een niet spoedige oplossing te zullen heengaan. En de Hongaren zullen dat zeker graag willen voorkomen. Zij weten maar al te goed, dat de opvolger, de aartshertog, den Hongaren heel wat minder sympathiek gezind is dan de oude Keizer Franz Josef. De kwestie is thans maar of de be trokken partijen deze oplossing zullen aanvaarden. Van de partij van den nationalen arbeid is zulks zeker te ver wachten. Ook de Volkspartij van 1867 schijnt zich met dezen vorm te kunnen vereenigen. Met de Justh- en Kossuth partijen staat het echter heel anders. Van de Kossuth-partij is misschien geen di recte obstructie te wachten. Met de Justh-partij is het anders gesteld. Deze heeft de vaste overtuiging, dat het kabinet Hedervary slechts is een overgangskabinet, dat zoo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd, zal moeten worden opgevolgd door door een kabinet dat in de eerste plaats de hervorming van het kies recht zal' ter hand nemen. Hoe eerder het kabinet Khuen dus is verdwenen, zooveel te eerder kan een oplossing van het hangende vraagstuk wor den verwacht. De Justh-partij zal dan ook van het eerste oogenblik af een stelselmatige obstructie voe ren. Daarmee is het voor den parle mentairen arbeid alweer zeer ongun stig geworden. ken, omdat ge ons in den nood hebt bijgestaan. Op deze wijze deed Eduard Römer zijn intrede bij de familie Wight. Nadat Mary in levendige kleuren had verteld, wat er zoo pas was ge beurd, werd hem de meest mogelijke vriendschap betoond. Hij moest dien avond bij de familie blijven doorbren- gen en bij het afscheid nemen moest hij beloven, dat hij spoedig zijn bezoek zou herhalen. Sedert dien avond was Eduard Rö mer een trouw bezoeker der familie Wight, die gaarne werd ontvangen. Toen de heer des huizes had ver nomen dat de jonge Römer voorne mens was zich voor goed te Madras als koopman te vestigen en dat hij het noodige kapitaal daartoe bezat, nam zijn belangstelling in den jonkman sterk toe. Hij voerde lange, ernstige gesprek ken met hem over handelszaken en gaf hem goeden raad, hiertoe in staat gesteld door kennis van den handel in het algemeen en van dien te Ma dras in het bijzonder. Hiermede had Mr. Wight echter zijne baatzuchtige bedoelingen. Als ervaren koopman was hij ge woon, bij alles £ijn eigen voordeel in het oog te hppdenhij sprak het niet 3 Genoegen”, Club. Openb. ir: A. Rood- PRIJS DERADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer s f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende-plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per, regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1