RONA J Van Houten's Cacao Japonstoffen, Sin.rL@n.laa3.a. Mooi licht van kleur Goede pittige cacaosmaak De beste voor den prijs. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN ONTVANGEN Meiiwsie Zwarte D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht - - - Wh n Officieels Prijscourant Effectenhandel le A ms tor dam alles heen. Bij de vervolging vonden de politiebeambten de auto even buiten het dorp en panne staan. Do chauffeur trachtte nog te vluch ten, doch thans waftn de gendarmen hem t« vlug afhij werd gegrepen en naar de gevangenis gebracht. Hij had geen enkel papier bij zich, waaruit zijn identiteit kon worden afgeleid. Het parket te Brussel ontving Za terdag een telegram, meldende, dat Carouy zich in België zou ophouden vermoedelijk te Brugge of Gent. De Parijsche „Excelsior" verneemt, dat een twintigjarige bewoner van Suretues, Borguin, op het vernemen van hot bericht der arrestatie te Berck zich heeft doodgeschoten, na al zij papieren te hebben f^rnietigd. Uit Clermont bij Compiègne wordt gemeld, dat Zaterdag drie mannen en een vrouw, die met een auto waren aangekomen, getracht hebben in het kasteel Rieux in te breken. Een der automobilisten was reeds over den muur van het park geklommen, doch de bende ging er van door, toen do concierge den binnendringende met een geweer bedreigde. De gendarmerie ving onmiddellijk een vervolging aan. doch deze bleef tot nog toe zonder resultaaj. Een nieuwe aanslag. Een Hbld.-telegram uit Parijs meldt De politie heeft gistermiddag twee misdadigers gearresteerd, die het pi; hadden gevormd een looper van de „Banque de France" te vermoorden en te berooven. Een hunner, die vroe ger bediende was geweest in een be hangerszaak in de rue St. Honoro en wist dat de looper den eerste van de maand een groote som moest ontvan gen bij zijn vroegeren patroon en bij andere firma's in de wijk, had aan een vriend, een bookmaker, voorge steld den aanslag te wagen en c had het voorstel aangenomen. De politie, die gewaarschuwd was, volgde de boosdoeners, die den looper den gehoelen dag naliepen in afwach ting van het oogenblik, dat hij al het geld zou hebben ontvangen. Omstreeks vier uur kwam de looper op de „Banque Industrielle", waar men hem mededeelde, dat hij aangevallen zou worden, maar dat de politie hem zou beschermen. De looper weigerde, uit vrees dat de politie te laat zou komen, om heen te gaan. De politie arresteerde daarop de bandieten, die aan de deur do terugkomst van den looper afwaohten, zonder dat de mis daad tot een begin van uitvoering was gekomen. De gewezen bediende heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Op de bandieten werden een hamer, een spuitje, cyaankali en een tang om den ketting van den geldzak door te snij den, bevonden. De looper. had meer dan een millioen in waarden en geld bij zich. tenrijksohe grens. Door deze lijn, die 48 millioen roebel zal kosten, wordt het traject van Moskou naar de Ooa- tonrijksche grens met 300 werst be kort. De Invaliditeitswet. Wij lezen in „Het Volk" Naar wij vernemen, heeft Schaper als lid der Kamercommissie van voor bereiding voor de Invaliditeitswet den griffier der Kamer medegedeeld, dat hij de vergaderingen van dier oom commissie op heden en volgende dagen niet zal bijwonen» Hij heeft terstond den voorzitter, dr. Nolens, zelf door zijn reis naar Rome verhinderd, mede gedeeld, dat deze vergadertijd hem zeer slecht zou passen. Een der redenen tot zijn verhindering is o. a. dat hij de wet niet nader heeft kunnen be- studeeron, daar hij zich moest gereed houden voor de behandeling van de Bakkerswet en de amendementen daarop moest bewerken. Ook heeft hij in deze week met de soo.-democr. Kamen lub de amendementen voorde na het Paaschreces der Kamer te be handelen Ziektewet te bespreken. Inderdaad was de vergadering van de commissie op een later tijd bepaald. Zonder de leden Patijn en Schaper mode d iarover te laten beslissen, heeft men daarop een anderen vergadertijd vastgesteld en dat hoewel bekend was, dat de geheelo commissie bereid was ertoe mede te werken, dat de Inva liditeitswet nog vóór September in de commissie gereed zou komen. .1 Rusland. Een nieuwe spoorweg. Uit Moskou is te Weenen bericht ontvangen, dat een consortium van Russische kapitalisten concessie ver kregen heeft voor den aanleg van eej£ Men schrijft aan do N. Crt. uit Ter- 800 werst lange spoorwegverbinding keuzen 30 Maart van Moskou naar Sarny bij do Ooï= De benoeming In zijn schrijven aan den griffier heeft Schaper niet verheeld, dat hij van den voorzitter dr. Nolens den indruk kreeg, dat voor pressie van boven de vergadering zooveel ver vroegd is. "Waar hom nu echter deze tijd zeer ongelegen komt en de voor zitter zelf niet eens de vergadering kan bijwonen, gevoelt Schaper onder se omstandigheden goon roeping alles op zyde te zotten om te trachten de vergadering toch nog bij te wonen Bewijzen van huwelijksvoltrekking, Naar het „Huisgez." meldt, is ten onrechte 's-Hertogenbosch genoemd als een der gemeenten, waar ongeze gelde bewijzen van huwelijksvoltrek king werden afgegeven ook anders dan in geval van onvermogen. Mond- en klauwzeer. Op vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende hot mond- en klauwzeer heeft de minister van land bouw geantwoord 1. De indiening van het verslag over het mond- en klauwzeer kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. 2. Afmaking van aan mond- en klauwzeer lijdend of daarvan verdacht vee heeft sedert Augustus 1011 niet meer plaats gehad, terwijl de stand der ziekte op dit oogenblik niet doet verwachten, dat deze maatregel ge durende den nog restenden staltijd zal behoeven te worden toegepast. Mocht het echter, ter voorkoming van een hernieuwde uitbreiding der ziekte, noodzakelijk blijken wederom tot toepassing van dit bestrijdings middel over te gaan, dan zal dit niet afhankelijk kunnen worden gesteld van het tijdstip, waarop de bespreking van het verslag in de Kamer zal kunnen plaats hebben. van den heer J. Huizinga, burgemeester van Axel, in gelijke betrekking te dezer stede, is vrijzinnige kringen alhier met te leurstelling vernomen. Het is toch be kend, dat de heer Huizinga. indertijd wonende te Watergraafsmeer, propa gandist der antirev. partij was en dat nu aan onze in meerderheid vrijzinnige gemeente deze partijman als haar eer ste burger wordt aangewezen, wekt wrevel. De linksohe en rechtsche groe pen staan toch reeds scherp tegenover elkaar en deze houding is er met de H. B.-school-quaestie niet beter op geworden. Op het oogenblik telt onze gemeen teraad 8 vrijzinnigen en 5 rechtsche leden, zoodat burgemeester Huizinga met een linksche meerderheid zal moeten werken. Een incident in een kerk. Zondagavond had in de kerk der Gereformeerde Gemeente op de Kei zersgracht te Amsterdam een incident plaats, dat de gansche gemeente in ontsteltenis bracht. Ds. C. van Proosdij, die de gods dienstoefening leidde, zonk, na bet uitspreken van het eerste gebed, be- ustoloos op den grond. De dienst doende ouderlingen beklommen daarna den kansel en droegen den bewuste- loozen leeraar naar de predikanten kamer. Eenigen tijd daarna, nadat de leeraar weer was bijgekomen, werd hij per ziekenauto naar zijn woning in de Ruyschstraat vervoerd. Ds. H. A. van Andel, die zich onder het gehoor van ds. C. van Proosdij bevond, beklom den kansel, waarna de godsdienstoefening word voortgezet. Torenbrand. Al heeft de plotselinge, hevige on weersbui, die Zaterdag over Groningen trok, althans voor zoover we konden nagaan, daar ter stede geen ongeluk ken veroorzaakt, te Den Ham, dicht bij Aduard sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv, Gemeente,, zoo dat er brand ontstond eg de dertig meter hooge toren tot op den nok van het kerkgebouw is afgebrand. Toen we Zondag eens naar de plaats dos onheils gingen kijken vertelde men ons, dat men om zes uur, juist toen de klok werd geluid, plotseling werd opgeschrikt door een hevigen donder slag, die wel vermoeden dged, dat de bliksem ergens in de buurt ingeslagen s. En spoedig bleek dit dan ook droeve werkelijkheid, want toen men allerwege buiten kijken ging, viel op den spits van den toren een vlammetje waar te nemen, oorspronkelijk niet grooter dan een vuist, dat echter al lengs grooter- werd en dat aangewak kerd door den wind, steeds meer en meer in omvang toenam, zoodat spoe dig de toren ia lichte laaie stond en de hevige vuurgloed de menschen van alle kanten uit den omtrek deed too- stroomen. De brandweer te Aduard werd ge alarmeerd en deze was spoedig bij den brand om ook direct water te geven. Zoo kon het gebeuren, dat het kerkgebouw kon behouden blijven, waartoe ook het optreden van een paar dorpsgenooten, die op den nok van het gebouw de straal voerden, niet weinig bijgedragen heeft. Later op den avond liet het zich aanzien dat het gevaar geweken v en dat de brand tot den toren beperkt zou blijven, die dan ook geheel af brandde en met een geweldig geraas ineenstortte. De schade door den brand veroor zaakt is vrij aanzienlijk, het orgel heeft veel geleden en ook het kerk- jehouw zal, eer het weer geheel if ïersteld, vrij wat geld kosten. Het gebouw was naar wy vernamen ver zekerd. Een belangrijk historisch gebouw was de kerk te Den Ham niet, toch is zij van heel ouden datum. Verschil lende jaartallen zijn er in opgeteekend. Zoo wordt er in vermeld dat het ge bouw in 1729 het laatslKs gerestau reerd. Natuurlijk trok de afgebrande toren Zondag "veel belangstelling. Van ver schillende zijden kwam men het too- neel van den brand bezoeken. („N. Gr. Ct.") Voor bloembollenliefhebbers. Te Hillegom werden bloemvrienden in de gelegenheid gesteld kosteloos de grootste Amerilla-kweekerljen en bloemenveldon te bezichtigen. In den Restaurant „De Beurs" aldaar is een bewijs van toegang verkrijgbaar, StoenkolenVervoer. Nu de staking in Duitsohland op geheven is, is het steenkolen vervoer naar Rotterdam weder enorm toege nomen. Niet minder dan 5 extra trei nen passeeren dagelijks het centraal station te Utrecht van Emmerik naar Rotterdam de Staatsspoor komt wa gens te kort. (U. D.) Garnalenschuit omgeslagen. Omtrent het ongeluk met de gar nalenschuit voor Schoveningen meldt do Haagsche Crt. nog het volgende Gisterochtend kwam de garnalen boot „SCH. 6" uit zee dq visschofs haven binnen, toen een vloedgolf, gje paard met een hevigen rukwind, het schoepje opnam en een eind verder in do haven neerwierp, waarbij het kantelde. De bemanning, bestaande uit vier personen, werd van boord gewor pen. Spoedig waren een aantal roei bootjes bemand om de drenkelingen te hulp te komen en men mocht er op die wijze in slagen drie hunner te redden. Zij werden binnengebracht in het seinhuis van de Visschershaveu, waar de politic-inspecteur Blok en la ter de eersto-hulpdienst de levensgees ten der bowusteioozen opwekte. Een der vier visschers, een broeder van een der geredden, verdween in de diepte, vóór men hom kon bereiken. De stoomreddingsboot voer terstond uit, om nog hulp te bieden, maar mocht daarin niet slagen. Het lijk van den man, een 40-jarig weduwnaar, vader van twee kinderen, is nog niet vonden. De redding door middel van de roeibootjes was volgens ooggetuigen een zeer levensgevaarlijk werk, dat door de saamgestroomde menschen'in angstige spanning werd gadegesla; De boot was gisterochtend, zoo wordt nader bericht, omstreeks 4 uur uitgevaren en was wegens den hevigen wind voor anker gaan liggen, om te wachten totdat het weer eenigszins bedaarde. Door de woelige zee werd het scheepje van zijn ankers geslagen en de bemanning had toen geen andere keus dan te trachten, de haven te bereiken. Door de zware branding werd bij het binnenvaren het roer weggeslagen, met het bekende nood lottige gevolg. De namen der geredden zijnToet, Mos en Fret, broeder van den verdronkene. Een der geredden zat in een der masten verward en werd daaruit in bewusteloozen toestand ge red door de bemanning van een der roeibooten. De bewustelooze werd aan boord gebracht van de havensleepboot, die hem daarna aan boord bracht van de stoomreddingboot „Rutgers van Rozenburg", waar door de toepassing van de kunstmatige ademhaling de levensgeesten werden opgewekt. Maandag heeft te Amsterdam in een huis in de Land van Beloftenstoeg een bejaarde man zijn 18-jarige kloin- zoon met een dolkmes in de rechter zijde gestoken. De jongen was zoo ernstig gekwetst, dat hij in een der gasthuizen moest worden opgenomen. Zijn grootvader, is in hechtenis ge- Bij het verlaten van de haitan- te Nieuwediep, heeft het pantserschip „Kortonaer", door stroommisloiding, gistermorgon het aan den steiger lig gende stoomschip De Dageraad aan gevaren, dat daardoor schade beliep. De Dageraad, die van Nieuwediep op Texel vaart, kan in de vaart blijven. De Kortenaer werd oogenschijnlijk niet beschadigd. Te Amsterdam is een man aange houden, verdacht van het opzettelijk uitgeven van valsch geldbij een huiszoeking in zijn woning in de Bloemstraat zijn verschillende materia len, bestemd tot het vervaardigen van valsch geld, gevonden. Twee valsche rijksdaalders werden gisteren bij de politie gedeponeerd. Aangaande den te Amsterdam aan gehouden valschen munter meldt men ons nog, dat hij H. K. heet en 60 jaar oud is. Hij gaf eenige valsche dub beltjes in betaling aan den kastelein in ae "Westerstraat, die het onmiddel lijk bemerkte en de geldstukjes niet wilde aannemen. Daarop nam hij ze terug, legde er eenige goede dubbeltjes vdor in de plaats en ging heen met zijn vrouw, die buiten stond te wach ten. De kastelein volgde hen en leverde hem aan de politie over. Zeventien valsche dubbeltjes werden op hem be vonden. Het is niet de eerste keer, dat hij wegens valsche munterij in handen van politie geraakt. Zijn vrouw schijnt geheel onschuldig te zijn en van de zaak niets af te weten. Men schrijft uit Haarlem: Door het gure weer was het bezoek aan de bloembollenvelden op verre na niet zóó druk als in verband met den vroegen en rijken bloei had verwacht kunnen worden. De drukte was nauwelijks grooter dan op een gewonen Zonaag, terwijl thans eigenlijk meer te bewonderen viel dan- aanstaanden Zondag het ge val zal zijn, omdat men dan meer bloemen heeft afgesneden. Bij eenigs zins gunstig weer in de komende da- en zullen dan misschien de vroegere ^ipen kleuren. GOUDA, 2 April 1912. Het Jubilé der Goudsche Courant. Een schoone dag is voorbij De dag van het 50-jarig bestaan der Goudsche Courant is voor redactie en uitgevers een schoone herinnering voor later tijden. Hoewel het do bedoeling was om vóór den dag 'vaft het jubilé daarvan geen melding te maken, heqft „het Vaderland" het bericht daarvan de wereld ingezonden en in een oogwenk 1 was het bekend en hebben ook wij toen in ons blad den datum van hét 50-jarig bestaan der courant gepubli ceerd. Direct daarna ontvingen wij uit het liberale kamp bhiten Gouda zeer sym pathieke brieven, getuigend van groote waardeering voor hot streven van ons vrijzinnig dagblad. De dag van gis teren echter was een huldedag. Tele grammen, brieven en kaartjes kwamen den geheelen dag, vanaf het vroege morgenuur aan en brachten ons de gelukwenschen, overal vandaan. Het jubileumsnummer sprak reeds van de sympathiebetuigingen van onzen geachten afgevaardigde Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, van den voorzitter der Liberale Unie, Mr. H. Goeman Borgesius, van de liberale kamerleden mr. Th. H. de Meester, A. Roodhuyzen. L W. J. K. Thom son, en van den geachten leider der vrijzinnigen hier, Mr. M. M. Schim van der Loeff. Maar bn deze hebben zich velen gevoegd die, uiting gevend aan wat er in hen omging na het lezen van onze extra-Courant, ons persoonlijk kwamen gelukwenschen of ons tele grammen en brieven zonden, waaruit sprak de groote waardeering voor onze Courant als strijdster voor de vrijzin nige beginselen en als verdedigster daarvan. Ook de Kamerleden, Luit.-Generaal K. Eland en Mr. R. J. H! Patijn deden daarvan op hartelijke wijze blijken. Zoo in de stille tijden zijn de vrij zinnigen in ruste en men zou dan soms meenen, dat die rust hen brengt in een doezel, die hem langzamerhand maakt tot weinig-belangstellenden eerst tot volmaakt-onverscbilligen later. Bij het jubilé der „Goudsche" is het echter gebleken dat er nog vele wak kere vrijzinnigen zijn, velen, wier hart warm klopt voor de beginselen, die hen heilig zijn, velen, die hoogelijk waardeeren datgene wat wordt gedaan om die beginselen te verdedigen, en daarvoor pal te staan. Dat is de grootste hulde, die ons kunnen worden gebracht. Geen feestelijk vertoon heeft uiting gegeven aan onze vreugde daaroverwij hebben dat niet noodig geacht. Maar daarom heeft het ons juist des te aangenamer getroffen, dat zoovele geestverwanten vrienden van hier en elders door hunne hartelijke sympathie ons dezen dag tot een feestdag hebben gemaakt. Wij zijn daarvoor zeer erkentelijk. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde gisteren de heer J. Smit voor het doctoraat examen wis- en natuur kunde (met lof.) Het Gouda-Huis op de Ideal Home Exhibition te Londen. „Alle wegen leiden naar Gouda", dat is de indruk die ons bovenal ia bijge bleven, toen wij gisternamiddag een kijkje namen in het interieur, dat op de Tentoonstelling te Londen, welke aldaar zal worden gehouden, van 12—30 April zal worden geëxposeerd in oen huis, met een' oud-Hollandsch geveltje, waarvoor als model heeft ge diend de gevel van het pand van den heer J. van Reedt Dortland aan de Westhaven alhier, welk gebouwtje als geheel den naam zal dragen van Gou da-Huis. Zooals onze lezers uit reeds vroe gere berichten weten heeft deNeder- "andsche Kamer van Koophandel te Londen zich zeer beijverd op de groote Londensche Tentoonstelling, voor Hol land reclame te maken. Dank zij den krachtigen financieelen steun dier Ka mer, zij vormde een waarborgsfonds van f50.000, kan daar op die ten toonstelling verrijzen een echt Hol- landsch dorp, hetwelk zal bestaan uit 20 verschillende gebouwtjes gelegen aan een straat, waaraan gelegen het Ontvangsalon. In dit dorp zullen ko men een Friesche en N.-Hollandsche boerderij, welke zullen worden gecom bineerd tot één en welke heeten zal Juliana-Hoeve"er zal worden aan gelegd een groot bollenveld, waarmede de firma M. Koster Sc Zonen te Bos koop is belast; Hollandsche groenten zullen daar aanwezig 2ijn en verder alles wat herinnert aan het typisch Hollandsch waterland, bruggen, kwa kels, en windmolens zelfs. - Van die gebouwtjes zal dan één zijn het Gouda-Huis. Tot de samenstelling van dit Gouda- Huis mocht de Goudsche Kamer van Koophandel krachtdadige medewer king en financieelen steun ontvangen van het bestuur dezer gemeente, het departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid, de vereeniging „Gou da Vooruit",! Jeënige industrieele on dernemingen en particulieren. Hot Gouda-Huis, dat thans nog is opgesteld in één der pakhuizen van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, aan de Turf singel, is groot 6.10„M. X 6.30 M., heeft qen breeden ingang, ter weerzijden waarvan in lood gevatte glasschilderingen zijn aangebracht, naar Rembrandt-motieven, waaronder in kleuren een gedeelte der Staal meesters. Het meubilair bestaat uit tafels en stoelen van Oud-Hollandschen stijl, een eiken schouw, waarop koperen candalabres met kaarsen, en oud aar dewerk zijn geplaatst, een antieke kast voor porcelein en een oude zeeuw- sche kast van eiken- met ebbenhout ingelegd. De schouw is zoo getrouw mogelijk nagebootst. Daar zijn koperen ketéls, potten, een koperen doofpot waarop prachtig drijfwerk, tangen, ja zelfs de zwavelstokkondoos met zwavelstokken ontbreekt niet. Een paar koperen luchters sieren het vertrek. De wanden zijn van imitatie-eiken betimmering voorzien. Vlak tegenover den ingang i3 aan den wand een groot tegeltableau aangebracht, vervaardigd door de Plateelbakkerij Zuid-Holland, waarop op bijzonder handige wijze de verbindingswegen van Engeland naar Holland zijn aangebracht. Het merk waardige daarvan is dat die verkeers wegen allen over Gouda loopen. Gouda is het punt, waarom alles zich cen traliseert. ilfljen wil den Engelschen doen geloovén dat zelfs de weg naar den Haag] over Gouda loopt; naar Mar ken, dat gaat nu nog. Deze geograpische opvatting is ge baseerd op de bevordering van het vreemdelingverkeer en wij willen gaarne hopen dat dit er door zal ver meerderen. Verder zijn aan de wanden aange bracht een paar etsen van Toorop, voorstellingen uit het bedrijf der Kaar senfabriek, mooie prenten van Oud- Gouda, die zeer zeldzaam zijn, tegeltjes van Gouda enz. In het vertrek staat bovendien een kostbare antieke staande klok, .waar van hier te lande geen tweede aan wezig moet zijn, de oudo archiefkist van het Pijpenmakersgilde uit het be gin der 18e eeuw en nog meerdere historische merkwaardigheden en za ken die betrekking hebben op Goud a's industrie, die niet alle afzonderlijk kunnen worden vermeld. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier hebben voor dit Gouda-Huis een portefeuille afgestaan met etsen, voorstellingen van de beroeipde Goud sche Kerkglazen. Voor de inrichting van dit gebouwtje is veler medewerking noodig geweest, doch in het bijzonder mag .hier wor den gewezen op hetgeen door den heer W. A. Hoyng daarvoor is gedaan. Door hem is niet alleen de grootste hulp betoond1 bij de inrichting en plaatsing, doch meerdere mooie stuk ken aardewerk werden door hem voor dit doel afgestaan. Ook de heer W. L. Bruckman, oud architect te 's Gravenhage heeft zich ten opzichte van de installatie van dit Gouda-Huis zeer vq^aienstelijk gemaakt. Donderdag gaat alles scheep en de heeren I. IJssel de Schepper en Mr. M. M. Schim van der Loeff resp. voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel alhier zullen op het tentoonstellingsterrein in Londen\het eigenlijke Gouda-Huis inrichten, zool het thans hier is opgesteld. Twee Hollandsche meisjes in natio nale kleederdracht zullen de bezoekers uitleg doen van hetgeen het Gouda- Huis te zien geeft. Voor het uitgeven van reclame kaarten bestaat nog gelegenheid tegen overeen te komen voorwaarden. De Tentoonstelling wordt 12 April a.s. geopend. Moge dit Gouda-Huis medewerken dat deze gemeente in den vreemde haar goede naam met betrekking tot kunst, industrie en handel handhave en meer verbreide! Remonstrantsche Kerk. Ons wordt verzocht te melden dat de ochtenddienst in de Remonstrantsche kerk op Goede Vrydag niet zal plaats hebben, terwyl de avond dienst, inplaats van te half zeven, te aoht uur zal aanvangen. Zionistenbeweging. Zondag 7 April a.s. zal in een zaal der Sociëteit „de Rèunie" een propa- ganda-vergadering worden gehouden door de afd. 's-Gravenhage en Rotter dam van den Nederl. Zionistenbond. Koffie H. A. G. Wie een smakelijke kop koffie wil drinken ga heden of morgen naar het magazijn van den heer T. Crebas, Wijdstraat, waar een van een diploma voorziene represantante der Kaffee- Handels-Akt-Gesellschaft, te Bremen en Amsterdam, die gratis aan iedere bezoeker of bezoekster aanbiedt. Het doel daarvan is om het publiek tot de overtuiging te brengen dat de Koffie H.A.G., die geen enkel schade lijk bestanddeel bevat, toch de heer lijke koffiesmaak en geur heeft be houden, en I als volkomen giftvrij door, de dokters, wordt aanbevolen voor lijders aan organische en andere ziek ten, voor wie gewone koffie zeer na- deelig is. Deze koffie H.A.G. is gezuiverd van de giftige caffeine, die in een pond koffie in vrij groote hoeveelheid aan wezig is. Men neme een proef om zich per soonlijk van smaak en geur te over tuigen. Boskoop. In de gisteren gehouden openbare vergadering van Gedep. Staten van Zuid-Holland heeft jhi mr. de Geer rapport uitgebracht over de voorziening van A. L. Koenekoop alhier, tegen het besluit van den raad dezer gemeente van 2 Febr. 1.1. tot onbewoonbaarverklaring van een wo ning in Den Ham alhier. De inspec teur van de Volksgezondheid advi seerde tot handhaving van de bestre den beslissing, van oordeel, dat de woning alleen voor afbraak geschikt is en mededeeler.de, dat hij voorne mens is om, nadat de woning zal zijn ontruimd, tot afbraak te adviseeren in het belang ook van cte aangren zende panden op grond van gevaar voor instorting. De eigenaar zijn be roep toelichtende, verzocht gelegenheid tp mogen hebben om herstelling aan te brengen en het perceel als woning te mogen behouden, waartoe z. i. aan leiding zou kunnen gevonden worden ook in verband met het feit, dat er woningnood te Boskoop is. Vanwege do gezondheidscommissie werd hot beroep bestreden. De beslissing van Ged. volgt later. (N. R. Ct.) Hekendorp. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren be handeld een verzoek van H. Hoogen- doorn Fzn., alhier, om wijziging van den legger der wegen en voetpaden dezer gemeente in dien zin, dat de gemeente mot het onderhoud van den Tiendweg worde belast. Uit het over deze zaak door jhr. mr. L. E. M. van Fisenne uitgebrachte verslag bleek, dat bij besluit van den raad der meente Hekendorp in 1887 besloten was, dat de gemeente, hoewel niet tot verbetering of onderhoud gehouden, e'chter een gedeelte van den Tiendweg zou onderhouden, doch dat thans] bij besluit van April 1911 besloten/was tot intrekking van bedoeld besluie van 1887 op grond van de billijkheid. In een toelichting van het beroepswees appellant op het belang van unifor miteit in het onderhoud, hetwel worden verkregen, als de gemeente er zich medé belaste. De zaak wei door drie belanghebbenden mondeling toegelicht. Twee wilden, dat de ge meente met het onderhoud werd last. De derde wenschte, dat het be streden besluit van den gemeenteraad werd gehandhaafd. (N. R. Ct.) XtNJ^K55QN DEN. 'uitpr^rantwoordelijkheid der Red. derende Redactie VoWtJwe spontane welwillende toe zending; van Uw feestvierend geacht orgaam dank ik U zeer. Ik betuig U bij deze tevens mijne erkentelijkheid voor het polemisch gedeelte van Uw blad bij al zijn ouderdom zeer frisch en jong waarbij bij 't breken van politieke en daarmede verwante lan sen ik telkens Uwe ridderlijke opvat ting mocht huldigen in de weinige malen, dat ik Uwe tournooi-gastvrij heid inriep. En^ hoewel beginselvast tegenover Uwe eveneens beginselvaste houding staande, gevoelen wij ons toch ook weer opnieuw zóó vereenigd in onze beiderzijdsche eerlijke strevingen naar gemeenschappelijke belangen en als eden onzer burgerlijke saainhoorig- heid, dan dat ik niet Uwe vreugde zou kunnen waardeeren en U niet uit heeler harte zou kannen gelukwen schen Het zijn toch Uwe beginselen, die de mijne levend houden Dr. A. C. A. HOFFMAN, Gouda, 1 April 1912. Naschrift. Wij stellen dezen gelukwensch van onzen geachten R. K. tegenstander op hoogen prijs. De erkentelijkheid voor onze rid derlijke wijze van polemiseeren ons betuigd, aanvaarden wij gaarne, hoe wel wij van meening zijn dat op elke eerlijke redactie deh plicht daartoe rust. Redactie. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in zaken van L. 0. te Gouda en S. C. te Rytj-erdam, door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van eenig door misdrijf ver kregen voorwerp veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Op grond dat niet voldoende gemo tiveerd was de beslissing dat de be dongen koopprijs der goederen was te beschouwer! als de opbrengst der goederen, waar irqmers van koop van eigen goed geen sprake kan zijn, ver nietigde dö Hooge Raad het arrest en verwees de zaak naar het Gerechts- hofl te 's-Hertogenbosch. (Verbeterd bericht.) Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Maart bezocht door 597 belangstellen den, uit de aan het Musoum verbon den Boekerij werden 242 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van het land in bruikleen ver zonden, terwijl de verschillende lossen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 187 vrou welijke en mannelijke leerlingen wer den gevolgd. Den Haag. De recherche stelde he den ter beschikking van de justitie zekeren D., agent van een buiten- landsch bookmokersfirma, die in en bij hq,t postkantoor trachtte wedden schappen af te sluiten, <op wedrennen van paarden in Frankrijk. Op hem werden een monigte pari's gevonden. Scheveningen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik brachten heden een bezoek aan de Schevening- sche haven naar aanleiding van het ongeluk met de garnalenschuit. Zij onderhielden zich eenigen tijd met de redders en den broer van den veron gelukten visscher. Van het onderhoud is verder niets bekend. Berlijn, 2 April. Te Pochen is in een der staalfabrieken een klok uit een gietpan geslagen, waardoor zes arbeiders met vloeibaar staal over goten werden. Drie ervan zullen wel' bezwijken, terwijl men de drie andere hoopt te redden. 's Gravenhage. Alhier in de Hugo de Grootstraat viel een dienstmeisj' twee verdiepingen hoog door een z.g. glazen lantaarn. Zij verwondde zich zeer ernstig en werd naar hetDiaco- nessenhuis vervoerd. De hervatting van den arbeid. Londen, 1 April. De bladen schatten iet getal der mijnwerkers die heden 6t werk hervattten op 20.000 Londen, 1 April. Volgens de Daily Mail heeft de directie van de North Eastern Railway besloten een som van 70.000 pond te besteden om zijn be ambten aie het slechtst betaald worden een toeslag te geven met het oog op de stijging der prijzen van de levens middelen. De mijnwerkers. Uit New-York aan de Daily Tele graph. De grootè mijnwerkersstaking schijnt voorbij, hoewel op het oogen blik een honderd duizend werklieden nog staken. Maar het is met het oog op hun collectief arbeidscontract dat de werk lieden bij referendum zullen uitma ken of zij de nieuwe condities zullen accepteeren. Ditmaal verlangen de werklieden een verhooging van 10 procent en eenige andere verbeteringen. Maar het is vrij wel zeker dat zij het compromis zullen aanvaarden hnn door de pa troons aangeboden en bestaande in een verhooging van 5 procent. Berlijn, 1 April. Uit Nanking wordt gemeld dat Dr. Soeniatsen officieel zijn ambt heeft neergelegd. Hjj is van plan een reis door Ohina te maken teneinde overal de republiek te pro- pageeren. Londen, 2 April. De „Times" ver neemt uit New-York dat te Chicago 15.000 timmerlieden, staken voor hoo- ger loon. In verschillende andere steden moet dit voorbeeld gevolgd zijn. Londen, 2 April. In Sunderland hebben een duizendtal stakers de ruiten van verscheidene winkels ingeslagen, terwijl een restaurant geplunderd werd. Wat de stemming betreft, zijn in het geheel 88946 stemmen uitgebracht vóór de hervatting en 82765 er tegen. De stemming is over het algemeen het minst voor de staking waar men het meest /zou verwachten en het sterkst, waar men het minst zou ver wachtte, voornamelijk in Noord-En- Van de K. M. A. verwijderd. Op voordracht van den gouverneur der K. M. A. zijn door den Min. van Oorlog een cadet sergeant en een ca det sergeant-titulair van de K. M. A. verwijderd, wegens doorgaand slecht gedrag, ook blijkende uit ongevoelig heid voor straffen en vermaningen, alsmede ondeugden, welke hen voor anderq cadetten gevaarlijk doen zijn. Door den gouverneur is hun hun rang ontnomen, waarna zij naar hunne be trekkingen zijn teruggezonden. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 36 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goeden aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 30, 2e kw. 29, 3e kw. 26 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd. Handel voor allo veesoorten prijs houdend. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, GOUDA. GEBORDN30 Maart. Johannes Hendrik, ouders P. Huisman en F. A. Wout. 31. Willem, ouders W. Hom mels en J. M. A. van Leeuwen. Anthonia Wilhelmina, ouders N. de Waal en J. G. J. Oskam. Grietje Alexandria Josephina Hubertina, ou ders H. O. Huurman en M. Schouten. 1 April. Dirkje Maria, ouders, A. C. Kalkman en M. van Wieringen. OVERLEDEN30 Maart. F. Me taal 68 j. J. Spijkerman 64 j. 1 April. E. de Kramer 60 j. echtg. van J. van den Heuvel. K. C. Groenendaal 4 w. BOSKOOP. GEBORENAntonius Nicolaas Al- burtus, ouders A. J. Hogenes en J. Sonneveld. Petrus Hubertus, ouders P. Vergeer en J. M. van der Vlagt. Elbert Pieter, ouders S. Barendse en A. de Bruin. Maria Johanna, ouders J. H. Heijker en M. Bosland. -c- Cornelia, ouders D. C. Jongejan. en P. Loef. Geertruida Margaretha, ouders A. Pannebakker en M. Rave- 8teijn. Klazina Geertruida, ouders D. Jongejan en J. de Jong. Ma- rinus Joseph Cornelis, ouders A. Vu rens en P. Uljee. Maria, ouders G. de Jong en T. Ravensberg. Leendert, ouders G. Gelderblom en L. Keijzer. Teuntje Johanna, ouders H. Alblas en A. van den Haak. Gerardus Theodoras, ouders T. Verbeij en A. Moraal. Dirk Arie, ouders P. Vuijk en E. Jongejan. Hendrina Catharina, ouders U. van Bemmel en W. van Ooijen. Jan, ouders J. Dijkhuis en E. Mesman* Cornelia Gerarda, ouders D. H. Dorrestijn en. G. M. de Frankrijker. OVERLEDEN: C. Houtman 81 j. wedn. D. Velders. 1Chr. Alphenaar 79 j. wed. G. de Bruin. W. Burg graaf 11 mnd. J. J. Hofman 59 j. echtg. v. J. Rateland. A. O. Schoe- maker 2 mnd. Q. O. Kroesmeijer 2 mnd. A. Ouwerkerk 66 j. echtg. v. C. de Leede. GEHUWD: F. van den Heuvelen C. van Zoomeren. C. Loomans en J. A. Nieuwer! - F. N. Kolster en L. de Ruiter. H. de Kooter en L. Slappende!. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Sint Mathieu, laagste stand 747.4 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Afnemende noordwestelijke tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk naoht- vorst, overdag zachter. Vorige Koers- Koer» ran heden. 80% 80% 89"/,, 64% 101 QQ7/ 00 /16 92% 87% 86% 87% 46% CO i£. 104»/,, 68% 59 213'/, 6e>i, 85% 25 69 212 335 189% 61'/ 316 78 158'/, 494'/, 485 120 24'/, 106 15 40 85'/, 98 64', 18fr% fl00.-f 98'/, 58 87'/, 71 212 334 64 310 88 VAN DEK 2 APRIL 1912. Staatsleenlucen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (NicoMft Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- lingeu. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mfj. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand, Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, HoU. IJzeren Spoor- wegmq, Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen. Aand- Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H ObL 3 pot. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. ObL 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniugen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Ke- gxüirungs-Ges. 4 pot. 150 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen vast, Steels hooger, pe troleums levendig, Tabakken lager, t Culturen vaat, Rubbers prijshoudend, •nationale Staatsf. minder geanimeerd, $mtenl. onveranderd, Mijnen levendig, Tramwaarden stil. 160 498Va 507'/, 24% 106'/, 11'/, 173% 7'/, 100% 64 98% 36"/,, 7%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2