J a pon stoffen BirLXi.©ra.la,m.d. TTit d.e Pers. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. S^OZKT1. Laatste Berichten. IPOSTZER/IJ-IETsr Cr" Telegrafisch Weerberiiht Onze Geïllustreerde Weekbladen. ONTVANGE Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Officieele Prijscourant Eifectenhan del te A msterdaw 3 APRIL 1912. Staatslecnlncen Vl LITER 'A 15 CT A% blanco uitgebrachte stemmen in dqze mijndistricten. In Midland heeft kleine meerderheid zich voor het be ëindigen der staking uitgesproken. In Sunderland zijn ongeregeldheden voorgekomen. Een talrijke^roep sta kers heeft overal ruiten ingeworpen en trachtte mot steenen het Empire- Theater te beschadigen. Eerst na ge- ruimen tijd gelukte het aan de politie de stakers uiteen te jagen, Op de Londensche steenkolenbeurs zijn aanmerkelijke prijsverlagingen ingetreden. Kaper-Politiek. „De Standaard" gaf op de huidige coalitie, wel gansch onbewust, zoo merkwaardige kritiek, dat hierop wat nader licht moet vallen. Het pleit betrof het nieuw op te richten Christelijk Volksdagblad, waar van thans een proefnummer verscheen, Tegen dit blad, zooals het zich dan nu ontpopte, heeft „De Standaard" groot bezwaar. „Het is een scheepkon, dat uitzeilt zonder kapitein en zonder vlag". „Dit kan slechts voeren tot misleiding van het publiekstraks komt er een klink in den kabel, en de grootste onaangenaamheden staan voor de deur. Waarna het Anti-Re- volutionair hoofdorgaan voortgaat De titel Christelijk zegt, zooals deze hier gebezigd wordt, niets. Die titel is niet toegelicht. Hij is niet uitgelegd Hij ontving zelfs niet de minste om lijning en verduidelijking. Is onze Roomsche bevolking niet Christelijk En zoo thans wel niemand meer het tegendeel beweert, zijn er dan ook de Roomsch-Christenen onder begrepen Christelijk is confessioneel of ethisch, zoo 't Protestantsch zal zijn. Wat nu is hier bedoeld? Is het een redactie gemengd uit wie de Heilige Schrift als uitgangspunt neemt, en uit wie de Heilige Schrift met ethische kri tiek ondermijnt Is Christelijk bedoeld in democratischen zin, of alleen als «inti-socialistisch Zal het blad politiek Anti-Revolutionair of Christelijk-His- tonisch zijn Twee scherp afgescheiden politieke richtingen, die met name op het sociaal gebied, dat voor den ar beiderzoo hoog belang heeft, keer op keer, vlak tegenover elkander blijken te staan. Wat op schoolgebied? Zal 't dan zijn het gaan in de richting van Dr. Kromsigt, of in de richting door Groen van Prinsterer reeds sedert 1868 aangegeven Altemaal vragen die beantwoord moeten zgn, eer men van wal steekt en met opzicht tot dit alles verneemt men niets. Wat aan den top van de mast hangt, is niets dan een stuk doek. En nu reeds laat de Nieuwe Cour. doorschemeren, dat er ook bui ten de Confessioneelen en Ethischen nog een Christelijk element in ons land bestaat, dat ook meêtelt. Nu had dit alles nog gekund, zoo op de brug een man had gestaan, wiens stem klonk als een klok. Goed; dan hadden we ten minste, zoolang hij er aan bleef, geweten, waar aan we toe z\jn. Nu zelfs dit niet. „De Beukelaar" teekent bij dit Stan daard-stukje hetvolgende aan Wat breed citaat was hier geboden. Want plaats nu voor „Christelijk Volksdagblad", Christelijke coalitie, en ge hebt een even scherpe beoor deeling van de huidige politiek der rechterzijde. Wij hebben immers nu een coalitie gemengd, naar „De Stan daard" hot gelieft uit te drukken, „uit wie do Hrilige Schrift als uitgangs punt neemt, en uit wie de Heilige Drift met ethische kritiek onder mijnt". Tot deze laatste de Heilige S.hrift dan ondermijnende richting behooren nu onder meer, „onze Tal- ma", lid van het huidige Christelijke cabinet, en ür. de Visser, de aan staande leider, zooals „De Standaard" zelf het onlangs uitdrukte, van een der gecoaliseerde partijen. De coalitie heeft voor alles een sociale taak, dit mochten wij telkens vernemen. Bij de verkiezing van 1909 werd den volke verkond, dat de Lin kerzijde te verdeeld was om de sociale wetgeving tot een goed einde te bren gen, daarom moest het coalitie-mini sterie Heemskerk bestendigd. Maar nu blijken de gecoaliseerde partijen, volgens „De Standaard" op s< Het hoofdbestuur van de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft bericht ontvangen, dat freule A. C. C. van Brakel, den 20sten Februari j.l. te Oude Rijn overleden, aan de Maat schappij f 10,000 heeft vermaakt. terrein keer op keer vlak tegenover elkajjmer te staan. >e schoolstrijd bond de gecoaliseerde partijen nog altoos wat saam- Ook wij hebben de beteekenis die zij op dit terrein kon bezitten, geenszins ver heeld maar nadrukkelijk uitgesproken. Doch ook dit nu- is volgens „De/ Standaard" uit. Ook hier gaat menv ter coalitie voor het vervolg uiteen Dr. Kromsigt, lid van het hoofdbe stuur van één der gecoaliseerde par tijen, wordt door „De Standaard" bizonderlijk als voorstander der ééne richting genoemd. Nu kan men er over twisten of een Christelijk Volksdagblad zich min of meer buiten de politiek kan en mag houden. Maar de coalitie is er in ieder geval louter voor de politiek, voor haar gaat de kritiek van „De Stan daard" dus zeker op. Een coalitie van partijen, die het feitelijk op geen enkel terrein eens zijn, noch op het terrein der sociale wetgeving, noch zelfs op dat der school, een coalitie die dan ook enkel jpaar vaag spreekt een door de drie partijen aanvaard program van samenwerking bestaat niet van rechtsche of Christelijke begins Christelijke beginselen,' zou „De Stan daard" kunnen zeggen zonder „de minste omlijning en verduidelijking". En verder schrijft „De Beukelaar" Zoo hangt dan aan den top der mast van het coalitie-scheepken louter een „stuk blank doek". Geen vlagge kleur valt te bespeuren, enkel er ziehier het verschil met het Christe lijk Volksdagblad is het dook met het woord „succes" gemerkt. Onder dit toeken vaart het schip. „De Standaard" eindigt haar drie star, dat aldus het scheepken van het volksdagblad niet kan in de vaart gebracht. „De historie leert toch", zoo wordt voortgegaan, „dat al zulke van geschut voorziene scheepkens die zonder vlag uitvaren, gedoemd zijn om straks te boek te staan als kapers". Zoo is ook het streven der coalitie, met veel geschut aan boord doch kleurlooze vlag, dus kaper-politiek. Om het foordeel is het vooral te doen. Was op de brug, aldus „Do Stan daard" over het Volksdagblad, nu nog een man, wiens stem klonk als een klok, dan zou het wellicht nog kun nen. Maar die man ontbrak hier. Nu heeft de coalitie echter Dr. Kuy- per, mot de stem als een klok. In steö van kaper-politiek werd het dan Kuy- per-politiekde Kuyper-naam in steê van een vlag, het teeken, waarin Chris- telijk-Historischen, Roomschen er Anti-Revolutionairen in één coalitie- icheepken de politieke zee bevaren Maar de Kuyper-naam zal hier toch wel niet gansch voldoende ucunnen geacht in plaats van een begurselvlag zoo werd het dan enkelDA Kuyper de Kaperkapitein van het coalitie-schip, In ieder geval„De Standaard" was ditmaal zeldzaam waarheidslie- vend. Inderdaad, de gecoaliseerden zijn het in schier niets positiefs meer Kakiank bij het 50-jarig jubi leum van de Goudse he Courant. Na hetgeen door eenige voorman en der Liberale partij is gezegd en nu zij zijn uitgesproken, zg het schrij ver dezes gegund, zij het obk eenigs- zins als een naklank en in bescheide ner vorm, zijn gelukwensch en hulde betuiging aan de Redactie en Uit geefster der Goudsche Courant aan te deden bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit blad. Ik twijfel niet of velen in Boskoop zullen instemmen met mijne beste wenschen voor de voortdurende groei en bloei der Goud sche Courant. Die groei en bloei staat toch, zonder twijfel, in het Nauwste verband met de groei en bloei der Vrijzinnige beginselen, niet alleenyn Gouda, maar in het gehèele district. Moge het volgende 50-tal jaren ge tuige zijn van steeds toenemenden omvang, doch vooral ook van toene mende kracht en invloed van beiden. Dat dé steun, vooral uit de omliggende gemeenten, u tot nog toe in betrek kelijk geringe mate geschonken, steeds krachtiger worde, en uwe Courant, in den vollen zin des woords, worde een blad voor het geheele district Gouda, voorop staande bij al wat de ontwik keling van de vrijzinnige beginselen kan bevorderen. Een woord van hulde voor wat door uw blad in de afgeloopen 50 jaren is gedaan voor Gouda en het district van dien naam! Daar waar de vrijzinnigheid in het gedrang kwam was het steeds vooraan op de bres en heeft met alle kracht gestreden voor de belangen van de vrge ontvrikkeling van ons staatkundig leven. En nu liberalen van het district Gouda, de woorden van hulde en ge- lukwensching zijn gesproken, laat hetgeen er qm gaat in ons zich nu ook uiten in aaden. Laten we zorgen dat de, Goudsche Courant groeie en bloeiéf Dit hebben wij, vrijzinnigen uit e omliggende plaatsen, die be hoor* n tot het district Gouda, in han den.yWanneer wij willen zal de, voor devrijzinnige beginselen en voor dit filnd, gewenschte ontwikkeling niet uitblijven. Dan moet de Goudsche Courant echter niet blijven spet een Goudsch blad, doch moet zij wor den ons vrijzinnig districtsblad. Steunt haar niet alleen door u te abonneeren, doch vooral door de re dactie te steunen door allerlei berichten die in verband staan met de propa ganda voor de vrijzinnige beginselen. Wanneer alle secretarissen van ver- eenigingen op vrijzinnig gebied voorts allen die er door hun positie en invloed top in de gelegenheid zijn, al wat er merkwaardigs voorvalt in hun vereeniging of omgeving wilden meêdeelen, dan kon de firma Brinkman er wel een blad bij laten drukken en werd de inhoud ook voor de kleinere gemeenten in ons district belangwek kender. Hier in Boskoop wordt behalve het geheel neutrale „Boskoopscho Adver tentieblad" ook „deïtijnbode" gelezen. Als men nu ziet hoe de anti-revolu tionairen in Hazerswoude, Alfen, Kou dekerk, Zwammerdam, Bodegraven enz. bijna ieder nummer van dit blad volschrijven met verslagen van pree- ken, politieke redevoeringen, Ghr. Zanguitvoeringen, enz., enz., en men ziet hoe bitter weinig openbaarheid gegeven wordt aan hetgeen er op vrij zinnig gebied wordt gedaan, dan be treurt men 't, dat onzerzijds zooveel lauwheid en onverschilligheid heerscht en gevoelt men, dat als 't zoo door gaat, de vrijzinnige beginselen zullen worden doodgedrukt door het cleri- calisme. Wat is 't toch voor moeite, om van tijd tot tijd een berichtje in te zenden van hetgeen er op 't gebied van het werken en streven der vrijzinnigen voorvalt. Dit houdt de belangstelling gaande, wekt op en sterkt elk in zijn werk. Ik twijfel niet of, wanneer alle vrij zinnigen in ons district, doen wat in hun vermogen is, de groei en bloei der Goudsche Courant is verzekerd en daarmede de groei en bloei der libe rale partij in ons district. De Goudsche Courant moot twee maal zoo groot worden en het moet ons vrijzinnigen een dagelijksch weer keerond genoegen worden haar in de bus te hooren vallen, en als de firma Brinkman er 'dan „een goede" aan heeft, wie zal 'zich daarin niet verheu gen? De arbeider is zijn loon waardig. Komt vrijzinnigen van alle nuan- s, steekt een handje uit, draagt een steentje bij en ons district zal er wel ij varen Komt, handen uit de mouwen, Courage en vertrouwen, Gewerkt met alle kracht. Waar links voor rechts ook viel, Dat Gouda nimmer kniel' Voor clericale macht. P. A. OTTOLANDER. Boskoop, 2 April 1912. Te Reiderwolde (Gr.) is gisternacht door den hoogen vloed een schip op den uiterdijk van den Dollard ge- De loopknecht van de firma v. d. B., in assurantiën, to Breda, is er vandoor met f 1500 van zijn patroon. De man heeft zijn vrouw met vijf kinderen achtergelaten. Uit den Rijn nabg Duiven (Geld.) is opgehaald het lijk van een 20-jarigen jongeman, waarschijnlijk een jeugdigen schipper. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Het hoofdhaar, de blauwe kiel en zwarte broek waren met klei bedekt. De man had leeren pantoffels aan. Kerktelephoojw De kerktelephoon verkiljgt hoe lan ger zoo meer ingang. In We Luther- sche kerk te Arnhem is du ook een installatie aangebracht. Te Zandvoort is men druk bezig. Er zijn nu weder met hartelijke dank zegging aan de gevers, giften ont vangen van f 40, f 10 en fl 25. Wie de gevers zgn is onbekend, maar vrienden der, tot hiertoe in de kerk vergeten dooven zijn het zeker. et is heerlijk dat nu eindelijk door de gemeente begrepen wordt, dat de dooven ook recht hebben om te hoo ren. Zondag j.l. waren in de Janskerk weder alle tefephonen bezet. Er zijn nog maar zes toestellen, maar het hangt van de dooven af de zaak uit te breiden. De gelegenheid is er voor, men wende zich tot H.H. Kerkvoogden. (Ons Maandblad) Te Delft werd gisterenavond een man wegens dronkenschap en orde verstoring opgebracht. Uit zijn zakken kwam maar even f 1400 in contanten, Aan den Zuid-Buitensingel te 's Gra- venhage werd gisterenavond laat een man aangetroffen door een plotselinge ongesteldheid overvallen. Nadat hij overgebracht was naar den centralen post van den eerste-hulp-dienst bleek, dat hij een ontvluchte patiënt was uit het krankzinnigengesticht Bloe- mendaal onder Loosduinen, waarheen de man is teruggebracht. Een prijsvraag. De Handels- en Kantoorbedienden- bond „Mercurius" hooft een prijsvraag uitgeschreven. Gevraagd wordt een zéér beknopt, maar overtuigd gesteld boekje, waarin meer in 't bijzonder aan jonge, nog niet voor het lidmaatschap van don bond in aanmerking komende vakgenooten, alzoo jonge menschen van 15 tot 18 jaar, gelegenheid kon gegeven worden een bovattelijk in zicht te verkrijgen in de plaats die zij als kantoorbedienden in de toekomst zullen innemen en de rol, dié eene vereeniging als „Mercurius" verricht. Als prijzen zijn vastgesteld voorde drie meest in aanmerking komende bijdragen f 25, f 15 en f 10, terwijl als omvang van het geschriftje werd ge meend, dat een boekje in octavo-for maat van V2 vel druks (8 ptgina's) toereikend kan worden geacht. Inzendingen worden ingewacht vóór 1 September, ten kantore der vereeni ging „Mercurius", Ged. Glashaven 7, Rotterdam. Een nieuwe botervervalsching. Een boterhandelaar van Bressoux, een voorstad van Luik, had een wer kelijk vernuftig middel uitgevonden om aan het vervalschte product, dat hij verkocht, een uiterlijk van echte, gewaarborgde Hollandsche boter te geven. Hij kleedde het product name lijk aan, door het te omgeven met een omhulsel Hollandsche boter, ongeveer 2 c.M. dik en dragende het Nederland- sche botermork. Een inspecteur der levensmiddelen vond onder de Hollandsche laag een goedje, dat 40 Belgische margarine bevatte, vermengd met sesamolie en rdappelmeel. De „boter"handelaar in quaestie werd tot 300 francs boete veroordeeld, Te Amersfoort brandde gisteren het drooghuis uit van de garenververij der tapijtfabriek Hamers en van Beek. De maansverduistering. Prof. A. A. Nijland, te Utrecht, schrijft aan de N. R. Ct. De maansverduistering is hier Maan dagavond onder vrij gunstige omstan digheden waargenomen. Regenbuitjes en oogenblikken van zware bevolking wisselden af met lange perioden van zeer heldere en doorschijnende lucht. Te 8 uur 14 m. moest de maan in de halfschaduw der aarde treden, maar eerst te 9 uur 17 min. zag ik op het benedenste deel der schijf iets van een donker waas. Te 9 uur 44 m.. 1 mi nuut vóór de intrede der maan in den schaduwkegel, was al een duidelijke deuk in den rand te zien. Onder af wisselende omstandigheden werd de voortgang van de eclips waargenomen. Het maximum viel op 10 uur 44 m., maar bedroeg niet meer dan 19 pCt. der maansmiddellijn. Te 11 uur 24 m. meende ik den laatsten deuk uit den maansrand aan de Zuid westzijde te zien verdwijnenhet berekende tijd stip was 11 uur 22 m. De schaduw leek ditmaal zeer donker. Burgemeester-Molenaar, Naar de Tielsche Crt. verneemt, is de nieuwbenoemde burgemeester van Geldermalsen, de heer A. W. De Leeuw ACz., de zoon van den bur- w «ster van de Zuid-Hollandsche gemeente Schoonderwoerd. De nieuwe urgervader oefent thans het eerzame bedrijf van molenaar uit. In het gezin van den loodgieter Wollenberg te Nijmegen heeft zich Maandag vergiftiging voorgedaan, ten je het gebruik van bruine boo- nen. van de tien kinderen werden er zeven in het Wilhelmina-Ziekenhuis opgenomen. Een meisje van drie jaar is overle den, de andere gevoelen zich na de braking nogal goed. De politie stelt een onderzoek in. Te 's Gravenzande heeft de geheele schoolcommissie ontslag genomen we gens te weinig werkzaamheden. De Raad zal een nieuwe instructie ont werpen en een nieuwe commissie be noemen. Door het overlijden van den heer J. Posthumus, is tot tijdelijk organist de Herv. kerk te Oude water aan- de heer P. J. Muntendam. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. In 1910 was de 70-jarige meubel maker A. D. V. te Waddingsveen, thans gedetineerd, in dienst gekomen van get. A. Kempkes aldaar. Vanaf Augustus 1911 tot Februari van dit jaar, had hij zich een aantal voor werpen, aan zijn patroon toobohoo- ronde, toegeëigend ruim zeventig ko peren deur- en ladetrekkers, een aan tal sloten, een hoeveelheid rood en groen laken, enz. Het O. M. waargenomen door mr. Bouman requireerde ter zake van diefstal, zes maanden gevangenisstraf. Mr. E. J. J. v. d. Heijden wees op de ongunstige levensomstandigheden van dezen bejaarden beklaagde, die dit misdrijf pleegde, ten einde nog iets extra te kunnen verdienen om daarmede een zijner behoeftige kinde ren te ondersteunen. Pleiter verzocht den bekl. een niet zoo zware straf als de geëischte op te leggen. Op 26 Febr. had de 37-jarige sla gersknecht I. v. L-, gedetineerd, zich te Gouda laten insluiten in don winkel van A. G. de Leeuw, bij wien hij vroeger in betrekking was geweest. Hij had een gesloten secretaire ge opend en daaruit ontvreemd, twee bankbiljetten van 100 gulden, vier van 10 en een van 25, ongeveer 40 gulden aan specie, twee horloges met kettingen, een gouden halsketting, een broche en een ring. De onder-inspec teur van politie A. J. Roos had hem te Amsterdam aangehouden. Gerequireord werd een jaar gevan genisstraf wegens diefstal. Mr. C. L. Terley Duwel voerde aan, dat deze beklaagde niet is een beroeps misdadiger, maar door benarde om standigheden kwam tot dezen stap, waarover hij tot dezen stap, waarover hij tot in lengto van dagen berouw zal hebben. In 't vorig jaar stiorf bekl.'s vrouw krankzinnigzgn ouders, bij wie hij nog oenigen troost vond, ontvielen hem gelijktijdig en* hij bleef met zijn kindje alleen achter. Dit werd opgevoed bij andere menschen ande ren hielpen hem bij het betalen der daaraan verbonden onkosten, maar toen zij daarmede ophielden en bekl. z$lf werkeloos werd, ging hot mis en kWam hij ten slotte in wanhoop tot dezen stap. Pleiter meende, in verband hiermede, dat de geëischte straf veel te hoog is. De 26-jarige pakhuisknecht D. N. te Gouda, pleegde op 10 Maart een politieovertreding. Daarvoor werd hg aangesproken door een persoon, dien hij niet kende, die in burgerkleeding was en zich niet bekend had gemaakt. Hij had dezen man uitgescholden en zich losgerukt, toen de onbekende hem vastgreep. De agent v. Bekkem verklaarde, zich dadelijk aan bekl., die hem toch reeds kende, als politieman te hebben bekend gemaakt. Hij schold get., uit, rukte zich los en sloeg get., toen deze hem wederom had vastgegrepen, in 4 het gelaat en schopte hem. Eisch wegens eenvoudige beleedi- ging van een ambtenaar en weder- epannigheid, zes weken' gevangenis straf. 1 GOUDA, 3 April 1912. Tentoonstelling van Teekeningen in de Ambaohts-Avondschool. Gisterenavond namen wij een kijkje op de Tentoonstelling van teekeningen, welke in den afgeloopen winter door de leerlingen der Ambaohts-Avond school zijn vervaardigd. In de beneden-lokaliteiten zgn aan de wanden de teekeningen aangebracht seerwerk geëxposeerd, waarvan menig stukje den aanleg van den maker verraadt. Ook het eenvoudige schil derwerk is daar te bezichtigen. In de bovenzalen is het werk der meergevorderden en van de leerlingen, die reeds alle klassen hebben door- loopen, tentoongesteld. Daar is de groote zaal voor het vakteekenen, waar een ontzaglijk groo(, aantal tee keningen, op de tafels zijn uitgespreid en aan de wanden zijn gehangen, uitsluitend betrekking hebbend op de practijk van het vak van timmerlieden, metselaars, meubelmakers, Bmeden, machine-bankwerkers enz. Onder deze teekeningen zijn een groot aantal die op ware grootte of wel op zeer grootte schaal zijn uitgevoerd. Deze zaal geeft een goeden indruk welke practische resultaten dit onderwijs voor den ambachtsman oplevert. In een andere zaal is een zeer mooie collectie samengebracht van handteeken- en schilderwerk van de leerlingen der hoogste klasse. Onder dit werk is zeer zeker veel moois. Het getuigt, dat er onder die een voudige leerlingen superieure krachten zijn, die zich bij goede ontwikkeling kunnen vormen tot eerste krachten ii de maatschappij. Het geëxposeerde geeft in zijn ge heel blijk, dat de onderwijskrachten van de Atobachts-Avondschool zich zeer beijveiaju om van hunne leer- lin gen te maken practische bekwame ambachtslieden, die altijd en overal' uitstekend kunnen worden geplaatst. De Tentoonstelling genoot' een zeer druk bezoek. Den geheelen dag door was het een voortdurend komen en gaan. Soms werd het wel wat te druk. Een openbare tentoonstelling als deze sticht groot nut. Door de expo sitie in massa dier teekeningen zien de -leerlingen het mooiere werk, dat door hun makkers is gemaakt, en dit zal velen een aanleiding zijn om te trachten ook hun werk te ver beteren zooveel zij kunnen om niet bij hun makkers achter te staan. Er4 wordt daardoor gewekt een streven naar beter, dat wij gaarne waardeeren. Winkel op het water. Door een nieuwe inrichting van den kantoorboekhandel en luxe handel van den heer A. H. Quant, Kleiweg, waar door het pand geheel opnieuw moet worden opgetrokken, zal genoemd ma gazijn een tijdelijke plaats betrekken boven het water der Turfmarkt-gracht. Zooals velen wellicht hebben gezien zijn in het water daar bij de Hoog- straatbrug een aantal palen geslagen waarop een houten gebouw zal ver rijzen van c.a. 15 X 7 Meter groot. Het water zal daardoor van dichtbij de brug tot een eind verder met een houten vlonder worden gedekt, waar bij vermoedelijk een gedeelte der brug leuning zal worden weggebroken. Deae tijdelijke winkel, die, naar het ons voorkomt toons veel op een aardig ten- nstellingsgebouw zal lijken door de aan de Kleiweg-zijde, waar hot front van het magazijn zal komen, aan de pui aan te brengen ornamenten en vlaggestokken zal Worden voorzien van zes spiegelruiten, waarvan twee aan de frontzijde, twee aan de schuine zijdenen twee aan de beide zijkanten van den winkel, ook een kantoor zal daarin worden aangebracht. "Het ge bouw zal met een plat dak worden gedekt. Om een tijdelijke winkel op een der gelijke wijze te vestigen, lijkt ons waarlijk een zeer ingenieus idee, waar voor de heer H. J. Nederhorst Jr. de eer toekomt het te hebben bedacht, De nieuwe winkel wordt 1 Mei ge opend en zal boven het water geves tigd blijven tot c.a. 1 Sept. wanneer de herbouw van het magazijn aan de Kleiweg geheel gereed zal zijn. Ambtsjubileum Ds. J. G. Deur. Heden herdenkt Ds. J. G. Deur, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier den dag van zijn 26-jarig ambts jubileum. Den 3en November 1886 candidaat in de theologie gewoon, aanvaardde de jubilaris van heden het eerst het leeraarsambt te Leerbroek op 3 April 1887, bleef daar ongeveer 2 jaren, werd predikant te Zetten op 3 Nov. 1889, welke gemeente hg na zeven jaar verliet om den 4 April 1896 de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn intrede te doen. In den loop der jaren heeft Ds. Deur zeer veel beroepen (ongeveer -40) ont vangen naar andere, grootere ge meenten, doch de lust tot trekken van plaats tot plaats is bij dezen predikant niet aanwezig geweest. Ds. Deur is bekend als predikant van streng rechtzinnige richting met grooten zin voor het litteraire; zijn calvinistisch standpunt echter geeft hem geen vrijheid de banen van de meesten zgner geestverwanten te vol gen op politiek gebied, waar het geldt een samengaan met Rome. Op dezen voor den jubilaris gewich- tigen dag begroeten wij hem daarom als man van eerlijke overtuiging, die hoewel in principe staande tegenover ons, voor zijn beginsel strijdt zonder hakt en onverdraagzaamheid te wekken Het is dan ook geen wonder dat .velen heden van hunne groote belang stelling deden blijken op dezen feest dag, die in intiemen kring werd her dacht. Van uit de gemeente werd den jubilaris als blijk van erkentelijkheid een tegeltableau aangeboden, voor stellende een interieur van de St- Janskerk. De ontvangkamer van des predi kant nieuw betrokken woning aan de Westhaven prijkte met vele mooie bloemstukken. Zondagmorgen hoopt dé jubilaris in de St.-Janskerk een rede te houden ter herdenking van zijn feest. Door de politie alhier zijn gisteren een drietal minderjarigen, die hier zwervende werden aangetroffen, over gebracht naar Utrecht, Een persoon uit deze gemeente, die nog een jaar opzending naar Hoorn te goed had, is gisteren door de po litie daarheen overgebracht. Een 60-jarig werkman van den heer *B. bleef gisteren op zijn werk plot seling dood. Per politiebrancard werd hij naar zijn woning op de Nieuwe Haven vervoerd. De Violiers. Daar voor do eerste opvoering van „De Violiers" alle kaarten zijn uit verkocht, zal worden getracht een tweede opvoering daarvan te verkrij gen. Zulks is echter alleen mogelijk, indien voor Zaterdagmiddag 4 uur een voldoend aantal kaarten is besproken bij den pachter der Sociëteit „Ons Genoegen". De aanvrage om kaarten kan ook telefonisch geschieden. Haastrecht. Gisterenavond had het gymnastieklokaal der O. L School alhier een tentoonstelling plaats van teekeningen welke door de leerlingen der Avond-Teekenschool, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van het Teekenonderwijs alhier, wordt gehouden. Deze school heeft een 17-tal leerlingen, die allien de L. S. hebben "jeloopen en een vak leeren; onder deze bezoeken ook een paar de Am bachtschool te Gouda. De aan de wanden van het Gym nastieklokaal bevestigde lijn-, vak- en handteekeningen geven te zien dat er in de afgeloopen wintermaanden aardig werk is gemaakt. De voorzitter der Vereeniging sprak een woord van dank voor de door het Rijk, de Provincie en de Gemeente yerleende subsidiën en aan de parti culieren die door hunnen financieelen steun aan de Vereeniging dit onder wijs Jhebben mogelijk gemaakt. Daarop werden door den Directeur der Avond-Teekenschool, den heerP, den Breeje, met een toepasselijk woord de prijzen aan de leerlingen uitgereikt, welke bestonden uit teekengereed schappen als passerdoos, verfdoos, enz. De volgende leerlingen ontvingen de prijzen0. van Delft, L. Paul. W. Houdijk, M. Sirre, F. Duim, C. Leeu- wis, M. v. d. Heul, P. Laurier, K. Sluis, W. de Graaf, G. Blahken, L. de Hartog allen uit Haastrecht en T. Blonk van buiten die gemeente. Woebden. De Stct. n°. 78 bevat de statuten vanFabriek voor Hout bewerking, te Woerden. Doel: het fabriceeren van emballage-artikelen uit hout, de handel in deze artikelen en het verrichten van hetgeen met het bovenstaande in verband staat of daaraan bevorderlijk kan zgn. Duur: tot 31 December 1911, Kapitaal f 50,000, Verdeeld in 60 aandeelen van f 1000, waarvan 15 geplaatst en vol gestort, 14 door inbreng van den tot het door den heer Brunt tot dusver voor eigfcn rekening uitgeoefende be drijf van houtbewerking behoorende* voorraad handelsgoederen, materialen, relatiën, clienteele en verdere activa, Het bestuur der vennootschap is op gedragen aan een directie, bestaande uit 1 of meer personen. Voor de eerste maal is benoemd tot directeur de heer W. Brunt, fabrikant te Woerden. Jubileum H. A. Westbroek. Stolwijk. Het 26-jarig ambtsjubi leum, dat de heer H. A. Westbroek, hoofd der 2e openbare school alhier, zich voorgesteld had te vieren ter herdenking van zijn 25-jarig hoofd schap aan die school, is den len en April gevierd, en o] In den morgen van den lon April hadden zich in de versierde schoollo- "kalen, de gemeente-autoriteiten Burgemeester en Wethouders met den geheelen gemeenteraad van Stolwijk opgesteld ten einde den jubilaris en zijn vrouw, die den dag herdacht, waarop zg 25 jaar als onderwijzeres in de handwerken was werkzaam ge weest, geluk te wenschen. Ook waren de schoolkinderen aan wezig en familie, vrienden en bekeri- den#om den heer Westbroek en diens echtgenoote feestelijk te ontvangen. Toen de heer Slingeland, onderwijzer aan die school, het echtpaar West broek had binnengeleid, nam de Bur gemeester het woord en herdacht in zeer hartelijke woorden de groote verdiensten van het echtpaar West broek voor Stolwijk. „Vijf en twintig jaar lang", zoo sprak ZEd. Achtb., „hebt ge beiden Uw beste krachten gegeven aan Stolwijk en zgn jeugd en beide zijn U daarvoor recht dank baar. Het gemeentebestuur, dat er van overtuigd is, hoe moeilijk de taak der opvoeding is en met welke groote bezwaren die taak veelal gaat gepaard, is U dankbaar voor Uwen arbeid en hoopt, dat U nog tal van jaren kracht en lust moge worden geschonken om Je jeugdige Stolwijkors tot nuttige leden der maatschappij te vormen." Daarop trad de onderwijzer Slinge land naar voren, om te getuigen»hoe 25 jaar lang want de leer Slingeland was al aan de school, Joon de heer Westbroek als hoofd optifd met den heer Westbroek mocht samen werken en hoe er altijd de beste har monie tusschen hen beiden had ge- heerscht. Hij hoopte dan ook nog lang den heer Westbroek zijn chef te kun nen noemen. Nu had het jubileerende echtpaar tal van geschenken in ontvangst te nemenvan de gemeente, van het gemeentebestuur, van de schoolkin deren en de oud-leerlingen, van vrien den en kennissen, terwijl tal van bloemstukken, waaronder ook een van Goudsche zangvereoniging „Arnold Spoel", getuigden van de groote sym pathie, die men alom voor het echt paar Westbroek koestert. In de avonduren van Maandag 1 Aprij vereenigden zich alle bewoners van de Beiersche buurt natuurlijk nagenoeg alle leerlingen of oud-leer lingen van den heer Westbroek om hun meester en de juffrouw geluk te wenschen. Toen kwamen ook de tooneelclub „de Goudsbloem" van Gouda en „Excelsior" van Stolwijk om hun regisseur i^et zijn feest te complimenteeren. Eenige uren bleef men gezellig bijeen en kortte den tijd met voordracht, zang en pianospel. De groote feestdag voor de school kinderen was echter de Dinsdag, den 2° April. Om ongeveer half elf waren gemeentebestuur """^fc^schoolkinderen aanwezig om de gisten te zijn van het feostvierende paar. "Voor alle aanwezigen trad toen op de heer Proper, Mechanicus (Tolling straat 47, den Haag), die op uitste kende wijze, tot groote tevjftdenheid van alle aanwezigen de schdblkinderen en ook de volwassenen bezig hield met zijn goocheltoeren, die bijna onaf gebroken de aandacht van grooten en kleinen in spanning wisten te houden. Onder de bedrijven door werden de aanwezigen, kleinen en grooten, op versnaperingen onthaald en die feest vreugde duurde tot ongeveer half twee. Aan alles komt een eind zoo ook aan deze pret. Toen de voorstel ling van den heer Proper was afge loopen, dankten de schoolkinderen in een lied huq geliefden meester en hun evenzeer geliefde juffrouw voor al het genotene. Eenigen tijd- daarna keerde ook het gemeentebestuur huiswaarts, voldaan van al, wat gehoord, gezien en ge noten was en met den wensch in het hart, dat de heer en mevrouw West broek nog lang voor Stolwijk mogen gespaard blijven. de Berlijnsche Ondergrond baan onder water, de Veetentoonstelling te Rot terdam, het Haarlemsche Schimmen spel, caricaturen, vervolg feuilleton, schetsen, enz. De Waddingsveensche Footballclub „Be Quick" heeft op 7 en8Aprila.s. serie-wedstrijden uitgeschreven op haar terrein in de Putte Polder. Het programma luidt lon Paaschdag. A 12 Olympia IH—Excelsior II. B 23 Top IIBe Quick. C 3-—4 Moordrecht—K. F. C. H. 20n Paaschdag. 1011 Verliezer A id. B. 1112 Winnaar ABverliezer O. 1—2 Winnaar A id. B. 4—5 Winnaar AB id. C. Van 2—4 zal T. 0. P. I een vriend- schappelijken propaganda-wedstrijd telen tegen Excelsior. Do prijzen bestaan uit medailles, welke direct na afloop uitgereikt zul len worden. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor- te Gouda heeft de eer ter algemeene kennis te brengen dat op den 2den Paaschdag en Hemel vaartsdag en op 2de Pinksterdag de tweede bestelling zal worden opge heven. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat op de bedoelde feest dagen, evenals op Zondagen, gele genheid zal worden gegeven tot het afhalen der correspondentie, tusschen 1 en 2 uur 's namiddags. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. V rou wen-Kiesrecht. Do Zweedsche regeering heeft aan den Rijksdag zijn wets-ontwerp aan geboden, betrekkelijk het vrouwen kiesrecht. Dit ontwerp strekt hm aan do vrouwen het stemrecht en het ver- kiezingsrecht te verleenen op dezelfde^ voorwaarde als voor mannen. Het kiesrecht zal niet worden verleend aan de gehuwde vrouwen wier man geen belasting zal hebben betaald gedurende drie achtereenvolgende jaren. Handela-reglementeeiing. Washington 2 April. De Gouverneurs van de Vereenigdo Staten hebben tot het hoogste federale Hof een plechtig protest gericht tegen de aanmatiging van het centrale federale bestuur om den handel in de Veree/igde Staten te reglementeeren, vooral wat betreft de spoorwegen, hetgeen als een ver krachting van de Souvereine rechten van iederen Staat moet beschouwd worden. Een Kabel van Zuid-Amerika. De Fransche ministerraad, gisteren •d het ontwerp en de exploi- 0;abel onder-zee den weg van Brest naar Dakar te vorlengen tot aan den kust van Zuid-Amerika. Regeeringszetel in China. Berlijn, 3 April. Uit Shangai wordt gemold dat de Nationale Vergadering besloot na een zeer verbitterden strijd de zetel der regeering naar Peking te verplaatsen. De Koningin heeft f 200.— ge schonken aan de nagelaten betrekt kingen van den Maaiylag j.l. in de Scheveningsche haven verongelukten visscher Firet. Kon. Bezoek aan Amsterdam. De Koningin heeft vastgesteld dat tan Amst. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.4 te-, Sint Mathieu, laagste stand 749.1 te Vestman ver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwkkke tot matige winden uit wes telijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weiij|g of geen regen, iets zachter. De Iransche ministerra? bijeen, heeft goedgekeurd 1 betrekkelijk de legging en tatie van een telegraafkabe het jaarlijks bezoek aan Amsterdam ditmaal zal plaats hebben van 3 tot 9 Mei. Mijnwerkersstaking in Engeland. Het Leven opent deze week met het portret van de concertzangeres Julia Culp, geeft dan een groot ar tikel van een inbraak in de Ned. Bank te A'dam en vervolgt verder met foto's en artikelen van het Residentie- Orkest, Het Zuiderbad te Amsterdam, Londen 3 April. Tot gisteren werden litgebracht 175510 stemmen vóór de taking en 157150 er tegen. Een meerderheid van 18000 man heeft zich dus verklaard tegen de hor- vatting van den arbeid. Stoomschip vergaan. Berlijn, 3 April. Het stoomschip Koombana is op de N.-W. kust van Australië met 130 opvarenden vergaan. Qqder deze bevonden zich 50 passa giers'en 80 leden der bemanning. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, V.AJÏ DEN Schuld 3 pet Oostenr. Belastingvrij* Kronenrente 4 pet Port. Obl. 3de Seri* JLmort. Schuld 3 pet Russische Obl. 190t Ed 5 pet. L. Obl. Spw.mij.) 1898 4 pet. L Obl. (Nicolai Spo weg) 1867-69 4 p ld. DRACHEN-QUELLE FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD.DOCH BU TERUGGAAF VERGDE G| EDI NATUUR BRONWATER sie 4 pet Japan. Obl.' 1899 4 pet. "exico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crcdlet-lnstel- llujren. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemiiiffeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert, -v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Crediet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „A. dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mfjen. Ketahoen""* Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart Htyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Afaxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. as ter dam Aand. 3 pet jarije. Theüs-ïL ings-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 441/at pCt. Amerikanen vrij vast, Marinewaar den lager, Tabakken levendig, Cul turen nauw, Rubbers prijshoudend, Nat. Staatsfondsen stil, Buitenlandsche onveranderd, Mijnen prijshoudend, Tramwaarden iets minder. Vorig# Koer» Koer# ran beden. 80'/ 80% 89"/, 64' 64% 101 100%, 88'/, 92 '1 88%{ 93'/, 87 '1 86 87% 46% 46%, 1M»/,. 86 86% 59 213 214 58 66% 87% 85% 26% - 71 70 212 334 189% 212 64 62 310 88 310 160 162 498% 505 507 - 1701/, 172 120 - 24% 23 106V, 106 4% 11% "7,a 85'/, 98 86'/, 98 64 64'/, 185'/, f100.— 98% 98% CD CO 36'/, 174 7% 173 7% 100% 101% 150

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2