Japonstoffen, BIrxn©3n.lan.d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. k - - k Laatste Berichten. Telegrafisch^Weerbericht ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. .Nagekomen Advertentie. Propaganda- vergadering NBDÏBUMM ZIONISTEN BOUD, Zondag 7 April Mej. J. Goudsmit, de Heer Dr. H. J Vos, Mr. S. A. san Vriesland. Officieele Prijscourant iïf fectenhan del te A mstfirdain BURGERLIJKE STAND - - - - - - - - - 1 1 De zoneclips van 17 April. Bij de op 17 April te verwachten zonsverduistering zal Maastricht de verzamelplaats zijn van een groot aan tal astronomen. Op nauwelijks 1 K.M. afstands dezer plaats ligt een punt in de centrale lijn van waaruit het ver schijnsel het bést kan worden waar genomen. O.a. zullen daar aanwezig zijn Noderlandsche hoogleeraren in de sterrenkunde, alsmede een aantal hun ner studenten. De Vrijzinnig-Democratische Bond houdt een algemeone vergadering op Zaterdag 18 en Zondag 19 Mei a»s., in het hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage. Do agenda vermeldt o.a. Verkiezing van drie leden van het Hoofdbestuur, in plaats van de heeren mr. C. Th. v. Deventer, prof. dr. D. v. Embden en mr. J. A. v. Öilse. Verder een motie van de afd. Schie dam betreffende het motu pr^prio, en behandeling van vraagpunten betref fende de Ouderdoms- en Invaliditeits- verzorging. Het ongeluk a.b. dor Zeeland. De heer Thomson heeft aangaande het ongeluk a.b. van Hr. Ms. Zeeland den 27 Maart 1912 de volgende schrif telijke vraag ingezonden „Wil de Minister zoo goed zijn om volledige bizonderheden mede te dee- len, aangaande het ongeluk op 27 dezer bij het houden van schietoefeningen a.b. Hr. Ms. Zeeland voorgevallen De Minister van Marine heeft hierop bij antwoord, den 2 April ingezonden medggedeeld, dat het hem onmogelijk is om reeds thans volledige bijzonder heden te verschaffen aangaande het ongeluk dat op 27 Maart jl. bij, het houden van schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. Zeeland, welk pantaer- dekschip in West-Indië vertoeft, heeft plaats gehad aangezien zoodanige vol ledige bijzonderheden hem nog niet bekend zijn. Het eenige wat. de Minister reeds thans met zekerheid kan mededeelen is, dat de onmiddellijke oorzaak van bedoeld ongeluk, ten gevolge waarvan óón matroos der 2de klasse werd ge dood, een korporaal der mariniers zwaar gewond en een marinier der 2de klasse, benevens een lichtmatroos licht gewond werden, is gelegen in het tengevolge van tot nu nog niei^ bekende redenen, ontploffen van een lading van een der kanonnen van 7.5 cM. bij niet omgedraaide kruk van het sluitstuk en niet getroffen slagdop der huls, en dat naar de oorzaak van het gebeurde een onderzoek wordt in gesteld. Een en under naar aanleiding van het Raadsverelag van Boekoop van 28 Maart 1912. Eene langdurige en zeker niet min der gewichtige en belangrijke verga dering was die van 28 Maart. Onze vroede vaderen vergaderden tot half twaalf n.tn. Voorzeker zal ieder wil len toegeven, dat het lidmaatschap van den gemeenteraad te Boskoop tegenwoordig geen sinecure meer is, te rekenen naar de besluiten, die in den loop van 1911 gevallen zijn; we herinneren slechts aan het besluit tot stichting der steenkolengasfabriek en aan het besluit tot geven van een ren teloos voorschot van f 100.000.voor den spoorweg, en naar de nu weer gevallen besluiten, wordt er van die leden van den gemeentoraad alhier niet alleen veel tijd, maar ook veel inspanning, kennis en ervaring ge- ëischt. Boven dit alles wordt nog gevorderd een ruimen blik op de ver moedelijke loop der zaken in do toe komst. Wil men niet, dat eene zich snel uitbreidende gemeente steeds hooge sommen, en altijd te voel betaalt voor inrlbhting van gemeentebedrijven, voor verruiming van verkeerswegen, voor verplaatsing en verbouwing van ge-, meente-eigendommen, dan is 't zeker in' do perste plaats noodig, dat het Bestuur eener gemeente vooruit loert zien en zich tracht in te donken in den toestand, zooals die vermoedelijk zal zijn na tien of twintig jaren. Voor het goed beheer, oók der gemeente- finantiën, is dit een eerste eisch. Het lidmaatschap van den gemeente raad in Boskoop is dus geen baantje meer, dat men zoo terloops wel kan waarnemen. Doch „revenons nos moutons". We noemden deze verga dering, behalve eene langdurige, ook een belangrijke en gewichtige. Niet zonder reden toch. Het vraagstuk der spoorwegverbinding Alfen, Boskoop, Waddingsveen, Gouda, is door het, m die vergadering gevallen besluit, eene belangrijke schrede nader tot zqn op lossing gekomen. Met 7—4 stemmen werd besloten, de volgens den eisch des ministers nog ontbrekende f 5000 voor het renteloos voorschot, nog bij te passen en tevens alle voorwaarden, door Boskoop oorspronkelijk gesteld, te laten vallen, |in het vaste vertrou wen op de beloften door den Minister gedaan, nl. dat met de belangen van beide deelen onzer gemeente rekening gehouden zal worden. Dit besluit juichen we ten zeerste toe. Z. E. zal na nog steeds meer gaan gevoelen hoe veel er voor Bos koop aan gelegen is dat deze spoor wegverbinding tot stand kome en onze volle overtuiging is, dat zeer zeker, op de royale handelwijze van Boskoop een even loyale uitvoering der plan nen van de zijde der regeering zal volgen. Wanneer nu de gemeenten Wad- dinxveon en Alfen de voorwaarden aan hunne bijdragen in het renteloos voorschot verbonden, laten vallen, zijn do laatste bezwaren, die de uitvoering van, het plan alsnog tegenhouden, vervallen dan zijn de administratieve en financieele hindernissen verwijderd en de voorbereiding van het technische gedeelte kan een aanvang nemen. Over de verwezenlijking van onze idealen sprekende, ten opzichte van de verbinding met de buitenwereld, kan men ver afdwalen, doch men moet altijd wêer tot de werkelijkheid terugkeeren. De spoorweg zal nog wel een jaar of wat op zich laten wachten en tot zoo lang zijn we nog aangewezen op het vervoer per boot. Wanneer we hieraan denken, dan kunnen we een gevoel van teleurstel ling niet onderdrukken. We hadden verwacht dat de stoomboot-maat schappijen, die het vervoer van pas sagier en goederen tusschen Boskoop, Waddingsveen en Gouda in handen hebben, ook in 't belang van hun voort bestaan als de spoorweg er eenmaal is, wel al het mogelijke in het werk gestold zouden hebben om zich „vier witte voetjes" te veroveren bij het reizend publiek. Het verwondert ons dat „de Vol harding" en „de Vooruitgang" niet reeds lang oen dienstregeling hebben ontworpen, die aan redelijke oischen voldoet. Op 1 Dec. 1911 is de nieuwe spoor brug geopond en nu is 't B April 1912 en niets is er te zien van eenige ver betering in de regeling der dienston. Informeert men bij „de Volharding" dan is 'tMet „de Vooruitgang" kun nen we niet opschietenzjj wil al de beste diensten; vraagt men bij „de Vooruitgang", dan hoort men 't zelfde ten opzichte der „Volharding". Naar we vernemen is in de laatste vergadering van aandeelhouders der maatschappij „Vooruitgang" aange drongen op reorganisatie en op den bouw van een tweede boot. Zijn we wel ingelicht, dan is de vrees gewet tigd, dat er van die plannen niet veel terecht zal komen. Bij de oprichting der Maatschappij werd breedvoerig betoogd, dat 't niet te doen was om grooto winst te ma ken, doch uitsluitend om een betere verbinding met Gouda, dan toen door de Maatschappij „Volharding" werd onderhouden. Men zou kleine aan- deeltjoB uitgeven van f 100.dan kon zulk een aandeel voor niemand een strop zijn, al gaf het eens geen rente. Deze weg is tegenwoordig door de meerderheid der aandeelhouders ver laten men wil liever geen verande ring. Het koetje geeft te veel melk en de melk schijnt ook, vooral voor het bestuur, nog al dik te zijn, Met die veranderingen kon de rootn er wel eens afgaan en dat wil men liever niet. Van de „Vooruitgang" hebben wo dus weinig of niets te verwachten. Van de „Volharding" wordt nu ver teld dat er een boot gebouwd wordt die op 1 Mei a.s. in lokaaldienst tus schen Boskoop on Gouda zal gaan varon, in aanvulling van de bestaande dienstregeling. In 't belang van het passagiers vervoer is 't te hopen dat dit bericht waarheid bevat, we kunnen dan de Maatschappij „Volharding" dankbaar zijn en verwachten dat hot publiek die maatschappij uit alle kracht zal steunen. Zij verdient het. Een kleine wenk zij 't ons veroor loofd deze Maatschappij te geven nl. dat zij aan de hofmeesters harer booten een paar malen per jaar meei een doosje poetsgoed, eenige poetslappen en een paar stoffers geeft: want de zindelijkheid, vooral in de van tijd tot tijd invallende reservebooten, Iaat nog al eens wat te wenschen over. Om nu ton slotte nog een oogen- blik tot hot verhandelde in de Raads vergadering terug te koeren is het ons nog een behoefte onze ingenomen heid te betuigen met het besluit om de bij het zoogenaamde „Laantje" gelegen overscheping aan te koopen tot verbreeding van den weg naar do gasfabriek. Op het laatste oogenblik schijnt er nog uitkomst te zijn. Naar we vernemen was de vrees niet onge wettigd dat er niets van komen zou. Een behoorlijke toegang naar de gasfabriek is nu verzekerd. X. De PrinB "Willem V, die Woensdag 6 Maart te Paramaribo aankwam, is geteisterd door een verschrikkelijke sneeuwstorm. Do boot moest in oen hachelijke positie hebben verkeerd. Do Royal Mail had op de jongste transat lantische reis ook vertraging door storm. Terwijl de vrouw van A. Oost op Urk even een boodschap deed en haar beide kinderen zonder toezicht in de woning had achtergelaten, was het vierjarig zoontje gaan spelen mot lu cifers, welke bij het theelichtje lagen. Brandende lucifers schijnen geworpen te zijn in de wieg, waarin een kindje van enkele weken lag te slapen. Toen do moeder op zijn geroop kwam aansnellen, stond de wieg met het bedje in brand. Stervend werd het schier geblakerd kindje opgenomen. Gistermorgen is te Arnhom ver dronken eon jongmensch, genaamd M. De Jongen, die idioot was. Hij is do Rijnbrug afgesprongen en had zich aan een ketffng vastgegrepen, doch hing reeds gedeeltelijk in het water. Een brugknecht, die een en ander zag, riep hem toe: „Houd je goed vast, ik kom", waarop de jongeman liet hooren „Dan moet je even wachten en meteen liet hij de ketting los en verdween ten aanzien van een menigte menschen in de golven. Na eenig dreggen werd hot lijk spoedig opge- vischt. Ontploffing. Maandagavond heeft in do woning van A. Roosendaal te Til burg een hevige gasontploffing plaats gehad, die vrij aanzienlijke schade aan huis en inboedel veroorzaakto. De meu belen in de kamer, waar de ontplof fing plaats greep, werden geheel ver nield. Geen _enkole ruit bleef er heel, de rechteirmaur viel dwars door de kamer tegen den linkermuur. Oorzaak is, dat R., die een sterke gaslucht had waargenomen, naar het lek zoekende, daarbij een lucifer ge bruikte. De man, en ook zijn dochter, die bij de ontploffing toesnelde, kwa men er goed af. (Tilb. Ot.) Branden. Te Tilburg zijn gisterennamiddag drie woningèn van Kort, Smulders en Van "Wouw afgebrand twee geiten en een varken kwamen in de vlam men om. De vermoedelijke oorzaak was een defect aan oen schoorsteen. Kort was verzekord, de anderen niet. Te Hardegarijp is de groote water molen, toebehoorende aan „de Groote gemeenschappelijke Polder", tot den grond afgebrand. De oorzaak moet zijn toe te schrijven aan het onder de vang doorloopen. (Leeuw. Ot.) Schipbreuk. De Brusselsche Gazette meldt, dat de Hollandsche lichter „Avontuur I" aan den ingang van de haven van Zeobrugge gezonken is. De bemanning werd gered. Te Maassluis zijn, naar aan het V. gemeld wordt, alle arbeiders en het kantoorpersoneel van de glasfabriek ontslagen, zoodat de geheele fabriek stop staat. Men zegt, dat zulks ge schied is om de ontslagenen, die bijna allen Belgen zijn, te noodzaken te vertrekken, om dan de fabriek met Duitsche werkkrachten te bezetten. De Belgen weigerden voor lager loon te werken en weigerden eveneens om Hollanders in het vak op te leiden. Het is nu reeds de derde maal in 2 jaar tijd, dat in deze fabriek zulk een massa-ontslag plaats heeft. De bloembollen. Men moldt uit Hillegom De bloembollenvelden staan dit jaar mooier dan ooit, en de bloei belooft lang aan te houden. Ten gevolge van het zachte voor jaarsweer hadden de hvacinthen zich zeer tijdig ontwikkeld, zoodat de vroegere soorten reeds sinds korten tijd liun geuren en kleuren versprei den. Dezer dagen is het weer echter wat koeler geworden, waardoor de bloei min of meer tot stiltand werd gebracht. Intusschen beginnen nu de latere soorten oök hun knoppen te openen, zoodat door de eigenaardige weersgesteldheden de verschillende soorten tegelijk in bloei staan, wat zelden voorkomt. Bij eenigszins gunstig zonnig weder zullen de bloemen zich zeer snel ton volle ontplooien, zoodat de velden een zeldzaam schoone afwisselende kleu renpracht zullen bieden. Er valt voor bloemen- en natuur-liefhebbers met de Paaschdagen, om welken tijd de bloei zijn hoogtepunt zal hebben bereikt, weer volop te genieten. GOUDA, 4 April 1912. Ambachtsschool. Heden had aan deze school do ver hooging der leerlingen plaats. Bovorderd werden uit de le naar de 2i® klasse: Smeden. C. M. v. Beek (Zegwaart), Ph. Die- ner, E. Gravesteijn, P. C. de Jong (Bodegraven), NJ. v. Leeuwen, A. J. Sprek (i&ouderak) J. P. Veldhuizen (Zegwaart), C. M. Verzeido, M. v. d. Hoek (Aarlandeflvéen), W. v. d. Broek (Woerden) J. Hagend ijk (Zevenhuizen) en voorwaardelijk S. Broekhuizen. Timmerlieden. A. K. Bouter (Stolwijk), J. D. v. Dam (Stolwijk), J. P. v. Doornen (Oudewater), F. Duym (Haastrecht), L. C. van Gennep (Moordrecht), P. J. Koemans, D. v. Leeuwen (Nieuwer- kerk), A. Loef, M. Valk, G. v. d. Vlist (Stolwijk) G. J. Blanken (Haastrecht). Meubelmakers. J. Arts, H. J. v. Leouwon, M. Schou ten, A. C. Zwambach. Verven. D. Hollander. Pottendraaion, D. v. Leeuwen. Van de 2° naar do 3° klasso wer den Verhoogd Smeden. A. G. Belonje, M. J. A. Bontekoe, K. de Jonge (Oudewater), W. Jong- koen, W. Ooms (Ammerstol), M. Rijkaart (Gouderak), J. W. Vonk, C. Zwanenburg. Timmerlieden. 0. Amosz, J. Amosz, C. J. Kal- meijer, D. Keij, D. Keijzer (Boskoop)j W. Kool (Gouderak), W. A.Janssen, C. P. Lafober, G. Meulman, A. L. Scheijgrond (Gouderak), G. J. Vj d. Togt, G. M. A. Verkaaik, G. Wortman. Ververs. G. J. Broere, R. A. do Jong (Am merstol). Joh. de Vreugt (Stolwijk), J. C. v. Zuylen (Zevonhuizen). Pottendraaiers. J. Gibbon, Jac. de Jong, KI. Keiler, J. H. Wout. De nieuwe cursus vangt aan op 15 April a.s. met 73 leerlingen. Typografenstaking Koch Knuttel geëindigd. Naar aanleiding van gehouden be sprekingen is de typografenstaking bij de N. V. Drukkerij v/h. Koch Knuttel geëindigd. De typografen hebben hun oorspron kelijk gestelde eischen laten vallen waartegenover door de Directie een nieuwe loonregeling is opgemaakt die beide partijen kan bevredigen en welke 15 April zal worden ingevoerd. Tevens zal zij een onderzoek instellen of het mogelijk is een 9'/2 urigen arbeidsdag in te voeren. Roei- en Zeilvereeniging Gouda. In de gisteren gehouden algeraeene vergadering in het clubgebouw der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" werd bij monde van den heer Mr. F. H. Kranenburg door de commissie belast geweest met het nazien Nyan de reke ning over 1911 rapport üüggbracht. Onder dankbetuiging voor het^öhou- den beheer werd de penningmeester gedechargeerd. De begrooting voor 1912 werd goed gekeurd. In de plaats van de heeren 0. van Eijk, T. B. Grampré Molière en H. P. van Reedt Dortland, die zich niet langer voor de bestuursfunctiën be schikbaar konden stellen, werden ge kozen de heeren Mr. F. H. Kranen burg, G. F. W. van de Velde en W. Zuijdam. Op voorstel van den heer Zuijdam werd besloten, door het lager stellen van de contributie en vrijstelling van intreegeld voor leerlingen van ae R. H. B. S. en het Gymnasium aan die jongelui de gelegenheid te geven ad- spirant-lijj der vereeniging te worden. De hoofdafdeeling van de gymna stiek vereeniging Sparta" te Middel- harnis, directeur de heer J. H. van Dijk van Schiedam, zal deelnemen aan de wedstrijden te Gouda, welke tegen 27 Mei a.s. (2en Pinksterdag) zijn uit geschreven door het Gewest Znid- Holland van het Nederlandsche Gym- nastiek-Verbond. Turnfeest op 2Jen Pinksterdag. Men meldt ons Gisteren had in het hotel „De Zalm" door het Gewöstelijk Bestuur de in stallatie plaats van het Eero-Comitó tot het geven van eon Gewestelijke Uitvoering van het Nederl. Gymnas- tiek-Verbond op den 2on Pinksterdag te Gouda. Do gewestelijke voorzitter de heer Dirks, verheugde zich over de talrijke opkomst, hij meende hierin te mogen zien, dat de notabelen van Gouda sym- pathiseeren met het werken en streven van|het Nederl. Gymnastiek-Verbond. In 't bijzonder meende hij een woord van hulde te moeten brengen aan den Edolachtbaren heer Burgomoester van Gouda voor diens gewaardeerde tegen woordigheid Z.Edolachtbaro was to- vens zoo bereidwillig geweest het eere-voorzitterschap van het eere comité te willen aanvaarden. De Burgemeester deelde mede, dat do gemeente Qouda do vereenigingen officieel ten st^dhuize zal ontvangen, en bracht een woord van lof aan het Nederl. Gymnastiek-Verbond. Onder luid applaus stelde de heer Nederhorst Jr. voor, namens hot eere- comitó en de regolingscommissie den garnizoenscommandant, den Hoog- EdelGestrengeft heer Hondriksz, te willen verzoeken den gebruikelijken welkomstgroet aan de turners en turn sters op liet Sportterrein te houden. Door den heer Dirks werden nog eenige punten ter sprake gebracht be treffende de verdere werkzaamheden, het programma, den te houden op tocht en de uitvoering. Namens de régelingscommissie roept hij, in het bijzonder den financieëlen steun in van Gouda's ingezetenen, op dat het gymnastiekfeest in Gouda moge slagen. Wanneer de gymnastiek in ons land meer beoefend wordt, zal dit zeker ter. goede komen aan de orde en tucht onder het Nederlandsche Volk, twee faètoren, die wel eens te wenschen overlaten. Na nogmaals èn den financieëlen èn den moreelen steun van Gouda te hebben gevraagd, sloot de voorzitter van het Gewestelijk Be stuur de vergadering. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden. Gouda, den 19 Maart 1912. By Uw bedluit van den 29 Sept. 1911 no. 15 werden de woningen aan de Derde Kade nos. 33 en 34, krach tens artikel 18 der Woningwet onbe woonbaar verklaard met last tot ont ruiming daarvan binnen 6 maanden, te rekenen van den dag waarop de tijd tot voorziening zou zijn verstre ken of het besluit tot onbewoonver- klaring zou zijn gehandhaafd. De bewoners dier perceelen hebben ons verzocht om den termijn voor de ontruiming gesteld te verlengen, aan gezien hunne nieuwe woningen, die zij wenschen te betrekken eerst in Juni e.k. ter bewoning gereed kunnen rijn. De Gezondheids-Commissie, door ons goraadpleegd, heeft bij haar schrij ven van 12 Maart jl. no. 18B bericht, dat zij geen bezwaar heeft tegen een verlenging van bedoelden termijn met twee maanden. Onder overlegging van dit advies hebben wij mitsdien de eer U voor te stellen te besluiten, dat de termijn van ontruiming van de bovengenoemde bij Raadsbesluit van 29 September jl. no. 15 onbewoonbaarverklaarde woningen aan de Derde Kade nos. 33 en 34, ondev nadere goedkeuring van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, met twee maanden wordt verlengd. Gouda, den 26 Maart 1912. Van Zijne Excellentie den heer Minister van Binnënlandsche Zaken ontvingen wij dezer dagen eenschry- ven gedateerd 16 Maart 1912, waarin wordt medegedeeld, dat het gebouw door deze Gemeente ten behoeve van de Rijks Hoogere Burgerschool af gestaan, naar het oordeel van de be trokken autoriteiten voor die bestem ming niet meer geschikt ia en door verbouwing niet afdoende zal kunnen worden verbeterd, zoodat voor het geval die school in deze Gemeente gevestigd blyft, een nieuw gebouw zal moeten worden gesticht. De Minister wijst er verder op, dat by do Staten-Generaal een wetsont werp aanhangig is, dat o. m. strekt om te bepalen, dat iedere gemeente, waar eene Rijks Hoogere Burgerschool gevestigd is, in de kosten dier school bijdraagt tot het bedrag, dat gevonden wordt door 80 pet. van het gemid delde bedrag der kosten van de school per leerling te vermenigvuldigen met het getal der in de gemeente woon achtige leerlingen, tenzij eene over eenkomst bestaat, krachtens welke de gemeente in anderen vorm aan het Rijk tegemoetkoming verleent. Eene zoodanige tegemoetkoming wordt niet verleend, wanneer het beschikbaar ge stelde gebouw op grond van onge schiktheid moet worden ontruimd. De Minister is evenwel bereid te bevorderen, dat door het Rijk opnieuw eene overeenkomst met de Gemeente worde aangegaan, waardoor deze eventueel van de bovenbedoelde bijdrage, volgens het aanhangige wets ontwerp, zal kannen worden vrijge steld. De Gemeente zou zich dan moeten verbinden tot de stichting en inrichting van een nieuw gebouw voor hare rekening overeenkomstig door de Regeering te stellen eischen op het daartoe door de Gemeente ter grootte van 4000 MJ. kosteloos aange boden terrein aan de Krugerlaan. De kosten voor stichting en inrichting van het gebouw worden door den Minister geraamd op f 204000. Ten slotte wenscht de Minister vóór 1 Mei a. s. te vernemen of Uwe ver gadering genegen is zulk een over eenkomst te sluiten, er bij voegende dat, mocht Uw antwoord op deze vraag ontkennend luiden en het voormelde wetsontwerp niet vóór 1 Januari 1913 zijn aangenomen, Zijne Excellentie zich tot haar leedwezen verplicht zou zien verplaatsing van de thans in deze Gemeente gevestigde Rijks Hoogere Burgerschool naar elders te overwegen. Naar aanleiding van dit schrijven zy het ons vergund U in herinnering te brengen dat Uwe Vergadering bij besluit van 29 Juli 1910 machtiging verleende aan de Cómmissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs mede te deelen dat aan het verzoek door haar, een wenk van den Minister van Binnenlandsche Zaken opvolgen de, gedaan pm een nieuw gebouw te stichten, door inrichting en door ligging geschikt als Hoogere Burger school, on dat gebouw wederom ter beschikking van het Rijk te stellen, niet kon worden voldaan, maar dat Uwe Vergadering bereid was een zoo danig gebouw voor het Rijk te doen stichten en inrichten, wanneer aan de gemeente de kosten in overeen te komen annuïteiten werden terugbe taald. Dat besluit werd genomen overeenkomstig oris voorstel van 11 Juli 1910 No. 90, waarin o.m. voor kwam het volgende: „Het schrijven van de Commissie, dat bedoeld verzoek aan U overge bracht, werd bij Uwe beschikking van 24 Juni jl. om advies in onze handen gesteld. Aan Uwe opdracht voldoende hebben wij de eer U mede te deelen, dat de Minister verschillende van de door de Oommissie tegen het bestaande gebouw der Rijks Hoogere Burger school alhier aangevoerde bezwaren gegrond achtende haar naar het Ge meentebestuur heeft verwezen omdat overeenkomstig de bestaande contrac ten van af de stichting der school steeds de noodige Realiteiten door de Gemeente Gouda zijn beschikbaar ge steld. Inderdaad heeft de Gemeente zoo lang hier eene Rijks Hoogere Burger school bestaat, het gebouw, waarin de school successievelijk gevestigd was, kosteloos aan het Rijk in gebruik af gestaan. By overeenkomst met het Rijk aangegaan den 6/9 Maart 1866, werd het gebouw op den Tiendeweg, wyk D, no. 42, ten behoeve van de Rijks Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus ter beschikking gesteld. Dit contract verviel door de overeen komst van 21/29 Augustus 1883, toen de school veranderd was in eene school met vijfjarigen cursus en de Gemeente zich bereid had verklaard de kosten der verbouwing en uitbreiding van het gebouw ad f 23506.voor hare rekening te nemen en bovendien jaar lijks eene bijdrage van f 6700.in 's Rijks schatkist te storten, welke bijdrage bij overeenkomst vair 29 April 8 Mei 1899 verminderd werd tot op f 2500.'s jaars. Bij overeenkomst van 24/31 December 1901 werd de Gemeente van de verplichting tot be taling van de bydrage aan het Rijk ontheven, nadat zij op zich genomen had aan het gebouw ter voorziening in de toen bestaande behoefte aan uitbreiding der school in verband met het aantal leerlingen de noodige ver anderingen en verbouwingen te doen geschieden, de uitvoering van welk werk haar f22931.— kostte. Uit het medegedeelde blykt welke offers de Gemeente zich in het belang van de school en het Ryk getroost heeft. Met de laatste bydrage voor de verbouwing der sohool voldeed zij aan de voorwaarde haar gesteld voor hare ontheffing van de jaarlyksohe uitkee- ring aan het Ryk en bracht zy de school wat hare grootte en hare in richting betrof in zoodanigen toestand dat zy beantwoordde aan de eischen, die men toen stellen kon. De Minister moge na zeggen, dat het voor de hand ligt met een verzoek om een nieuw gebouw in de eerste plaats te komen tot het Gemeentebestuur, ons komt 't voor, dat de Gemeente na al wat zij gedaan heeft geen aanleiding zal vinden om wederom sommen gelds te bestoden voor de stichting van een gebouw, bestemd tot Rijks hoogere burgerschool." Wij meenen in dat advies afdoende te hebben aangetoond, dat de gemeente Gouda op grond van vroegere overeen komsten wel een bepaald aangewezen gebouw voor de Rijks Hoogere Bur gerschool in gebruik moest geven en laten, maar allerminst verplicht is pen nieuw geboaw voor die school te stichten en in te richten. Dat de Minister toch bleef bij het ingenomen standpunt is gebleken uit de gewisselde stukken en de beraad slaging in ae Tweede Kamer bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het jaar 1912. In de Memorie van Antwoord is im- .mers te lezen: „Volgens de bestaande „contracten rust echter op de gemeente „(Gouda) de verplichting voor de be- „noodigde Realiteit zorg te dragen. „Daarom is aan het gemeentebestuur „gevraagd, of men bereid was tot den „bouw van een nieuwe school over te „gaan. Op die vraag is echter geen „bevredigend antwoord ingekomen." Thans schijnt de Minister evenwel dit standpunt te hebben verlaten, maar beroept Zijne Excellentie zich op de bepalingen eener wet, die nog slechts in ontwerp bestaat, om van de ge meente, behalve den kosteloozen af stand van den noodigen grond, een uitgaaf te verlangen, welke geraamd wordt op meer dan tweemaal honderd duizend gulden. Wij kunnen U niet adviseoren aan dit verlangen van den Minister te voldoen. In de eerste plaats gelooven wij dat deze gemeente met haar toenemenden schuldenlast, hare niet het minst ten gevolge van verschillende Rijkswetten steeds grootor wordende uitgaven en haar drukkende, tot voortdurend hoo- ger percentage geheven inkomstenbe lasting (de heffing zal in 1912 tot over 5°/o stijgen), niet weder een dergelijke belangrijke som mag ton kosten leggen aan eene zaak, waarvoor zij zich roecis zoovele offers heeft getroost. Maar gesteld al eens dat de ge meente wel overging tot deze uit gaaf, wie en wat waarborgt haar dat het nieuw te stichten gebouw over een aantal jaren niet wederom, volgens de inzichten der dan werkzame auto riteiten, uitbreiding of verbouwing be hoeft, ja vervangen moet worden dóór een ander gebouw, en dan ook niet weder zal worden gewezen op de mogelijkheid dat de school naar elders kan worden overgeplaatst Wij brengen immers in herinnering dat het tegenwoordige gebouw in 1901, dus betrekkelijk nog slechts kort ge leden, op kosten der gemeente be langrijk is verbouwd en uitgebreid, en toen door autoriteiten en Rogeering wel geschikt werd geacht ter huis vesting der Rijks Hoogere Burger school, en dat thans van dat zelfde gebouw wordt verklaard dat het, als ten eenenmale ongeschikt, moet Wor den ontruimd. Wij wagen het trouwens beacheidenlijk de vraag te opperen of de bezwaren niet te breed zijn uitge meten, of ook nu niet door uitbrei ding en verbouwing aan die bezwaren is tegemoet te komen. Eindelijk zouden wij in het licht wil len stellen dat, wanneer het tegen woordige gebouw werkelijk niet meer aan zijne bestemming beantwoordt, dit in hoofdzaak is het gevolg van de sterk wassende schoolbevolking, door de toeneming der zoogenaamde buiten- leerlingen. Het groote aantal leerlin gen uit andere gemeenten doet het gebouw te klein en minder geschikt worden. Moet dan Gonda geheel be kostigen den bouw van een nieuw schoolgebouw, dat, ware de school alleen door jongelieden nit deze ge meente bezocht, zeer zeker niet behoef de te worde* opgericht? Het komt ons voor dat deze eisch niet billijk is, en wij betreuren het zeer dat de Minister heeft gemeend, blijkens de besliste formuleering van zijn schrijven, Uwe Vergadering slechts de keuze te moeten laten tusschen het aanvaarden of het verwerpen van Zijner Excellence's voorstel, waardoor overleg is afgesneden. Onder deze omstandigheden kunnen wij niet anders dan U in overweging geven den Minister van Binnenland sche Zaken mede te doen deelen dat Uwe Vergadering vooralsnog niet ge negen is tot het treffen der door Z.E. aangegeven overeenkomst. Haastrecht. In de gisteren gehou den gemeenteraadsvergadering is be sloten de voorstellen tot aansluiting aan de electrische centrale te Gouda aan te houden, teneinde te trachten van het gemeentebestuur van Gouda gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Gelukken de onderhandelingen niet, dan zal er een onderzoek worden in gesteld naar de kosten en de renta biliteit van een eigen centraldk Lekkerkhrk. Dinsdagmiddag ge raakte op 300 meter van den Achter weg het 7-jarig dochtertje van schip per L. Mudde, aan den Kerkweg in de diepe en ruim 7 meter breede Kerkvliet. Het bij haar zijnde kameraadje schreeuwde om hulp, zoodat de koop man C. Den Oudsten en diensknecht vanaf den Achterweg er heen ijlden, maar toen zij op de plaats des onheils kwamen, was zij bijkans in haar on- wetenheid heel de sRot overgesparteld. Dadelijk ontkleedde zich Den O., doch toen kwam van de andere zijde de heer A. v. Vuuren, die het kind, dat een langen tijd in het water had ge legen, op 't droge haalde. IJ Bobkoop. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren in de eer ste plaats oen beroep van J. Groene- wegen alhier en anderen tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten Van Zuid-Holland dd. 6 Nov. 1911 tot goed keuring van de keur voor den polder Steekt. Blijkens het over deze zaak door Staatsraad mr. Cort van der Lin den uitgebracht rapport waren de bezwaren van appellanten in hoofdzaak hierop gegrond, dat in bedoelde poli tieverordening geen voldoende voor schriften zijn gegeven betreffende de deugdzaamheid van een dijk als water- keering waardoor speciaal de gronden in den lager gelegen polder Reine veld in ongunstige conditie zouden verkee- ren. De appelant Groenewegen het beroep toelichtende, herinnerde aan de schade door den jongste storm o.a. in hot Haagsche Bosch aangericht, waar toen door ontworteling van boomen groote stukken grond werden van hun plaatsen gerukt. Door de bedoelde dijk, die als waterkeering moet dienen, ook met houtgewas is beplant, zouden bij omwaaien van dat houtgewas ook uit dien dijk stukken grond kunnen wor den weggenomen. En hiertegen wenschten de appellanten meer af doende maatregelen in de keur. De provinciale en de Rijkswaterstaat, over het beroep gehoord, achtten met Ge- dep. Staten de voorschriftèn derdceur voldoende. MARKT BERICHTE ft. Gouda, 4 April 1912. GRANEN: Vast en enkele artikelen hooger betaald, Tarwe: Zeeuwsche 9.50 k io.— mindere dito 8,75 k 9.—. Afwijkende 8.50 X 9.—. Polder 7.75 4/8.50. Rogge Zeeuwsche 7 40 k f 7.60. Polder é.75 k f 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 7.-— a 7 «5 GerstWinter 7 a 7.25. Zomer ƒ6.75 k 7«—Che valier 7.75 k ƒ8.25, Buiten!, voergerst per 65 kilo 6.75 k 6.90. Haver per H.L. 5—k 5 50 Per 100 kilo 10,— k 10 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 k f 8a5. Kanarie zaad 13.k 13.50. Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad 15 4/ 16.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten '4>5° k '5-50* Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 ƒ8.25 Boonenbruine boonen 17. 4 18.witte boonen 224 24, Paardenboonen 8.75 9.Duiven- boonen 9.75 i 10Mais per 100. Kilo Amorikaansche Mixed 8 50 4 8.75. Kleine ronde 8.75 4 9. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel vlug prjjzen zeer hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, 28 4 30 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel, aanvoer, handel matig, 20 k 22 ct. per halfK.G* Magere Biggen, goede aanroer, handel stug, f 1.55 4 1.85 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, handel Lammerenaanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 10.— k 15. Graskalveren aanvoer, handel 4 f Fokkalveren 14 4 24.—. Kaas, aangevoerd 110- partijen, handel vlug ie kwal. 30.— k 33.'/»- 2de lfwal. 26.4 29.—. Zwaardere k Noordhollandsche .-r- a Boter 1739 stukken van l/# K G. Handel vlug. Goeboter t.40 k r.50. Weiboter 1.25 k ƒ1.30. Heden slaagden te 's Gravenhage voor de examen Nuttige Handwerken de dames A. van der Paauw en W. Raastrop, beiden alhier. "Werkstakingen. In de vallei van Rhymney op en kele mijlen van Cardiff, heeft een ern stig treffen plaats gehad. Zes honderd mijnwerkers waren in den nacht in den mijn afgedwaald maar bij den terugkeer daaruit werden door een duizendtal stakers opgewacht die hen ernstig trachtten van hun werk te doen afzien. De werklieden leverden hun gereed- jchappen inen het is zeer onwaar schijnlijk dat ze weer aan den arbeid zullen gaan. Amerikaansch vertoon. New-York 3 April. De Amorikaan sche regeering heeft bij Yuan Chi Kai or met ernst op gewezen welk gevaar de plunderaars opleveren voor de zen ding en do Amorikaansche hospitalen in de provincie van Tchili. Aan de republiek werd gevraagd afdoende maatregelen te nemen. Constantinopel, 3 April. Do ver/ kiezingen voor de Tweede Graad zifn tot nu toe uitsluitend ten gunste van het Jong-Turksche Comité uitgevallen. Het geheele resultaat schijnt aan het Comité oen verpletterende meerderheid te zullen geven. Wassen van de Mississipi. Memphin, 3 April. De wassing van de Mississipi is grooter dan ooit. De dijkon worden over een lengte van tweehonderd mijlen bedreigd. Enorm groote vlakte zijn overstroomd. Te Urckmann (Kentucky) lijden duizenden personen honger. De bewoners van de streken beneden het niviau van de rivier van af Caire (provincie van Illinois) tot aan Hólóna (Arkansas) verlaten hun huizen en bergen hun vee op heuvels. Tot nu toe zijn er twee dooden. Do matorieele schade is aanzienlijk. Duizenden menschen werken aan de versterking der dijken. De Koning van Bulgarijo. Woenen, 4 April. Uit Sofia wordt gemeld dat de Orthodoxe Synode weigert den Koning te kronen. De Koning zal nu of van de kroning afzien of het bij de gewone wereld scho plechtigheid laten. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, VAN DEN des middags te half drie in de zaal „RÉUN1E", Oosthaven. Als sprekers zullen optreden van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.1 te Sint Mathieu, laagste stand 744.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige westelijke tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempe ratuur. VAN DEN 4 APRIL 1912. GOUDA. GEBOREN 3 April. Geertruida, ouders L. de Jong en A. H. Rabouw. Hugo, ouders W. van Bergen en T. J. Versloot. 4. Christina Die- wertje Jannetje, ouders J. J. Burgert en A. M. Dekker. OVERLEDEN2 April. J. de Hoop, 60 j. 3. D. A. van den Berg, 9 w. 4. L. Staalman, 58 j, echtg. van G. Puijk. REEUWIJK. GEBORENJohanna Adriana, ouders G. Zietsma en N. Polderman GEHUWD A. v. Os e n T. Hoeksel SUatsleeniugeii Ned. Cert. Werkelijke Schold 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1006 5 pet. Id.fiw)}. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. (juiik- en Crediet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting&Refining Co. Cert. v. Aafld. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kei. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Néd.IIaadel-Mij.C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gevy. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A .Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Müen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mrj. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. fut. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjoy Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. [Ij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. uid-Italiaan. Spwmrj, Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand dito dito Act. de Jouiss. tnerika. Atchis< Hypb. Obl. Erie Spoorwi Gew. Aand. Wabash Gew. Aan Premieleenlngen. Voriga Koer». Koer» Tan heden. 80'/, 80%, 89'%» G4% 100% 88% 93'/» 92'%, 87% 86% 46%, 46%, 104'%. 86% 69% 69'/» 214 56% 67'/, 86% 86% 25% 70 71 212 334 189% 211 62 64 310 88 84 162 162 506 509% 507 500 172 120 23'/, 24 106 105'/, 4'/» H%6 11% 85'/, 98 86*/, 98% •64'/, 64%, 185'/ 1100.- 983/ 98% 36'/ 173 73/ 36% 174% 7% 101»/ 150 152 GELDKOERS. ProRngatie 4 pCt. Amerikanen vast, Marinewaarden beter, Petroleum minder omzet, Ta bakken flauw, Culturen prijshoudend, Nat. Staatfondsen beter, Buitenl. on veranderd, Mijnen wat beter, Tram waarden lager.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2