FflllT/lSIÊ CSLÖERT CSSïflflü WAT WIJ BEHANDELEN: HAMEIS EN 0VM551 Rouwgoederen binnen 2 4 3 dagen, desverlangd Stoom-Ververij en Chemische Wasscherij „De Rijzende Zon", Gouda. DIPOT ÏM11 COSTER'» Stremsel en Kleursel COSTER's Stremsel en Kleursel. IS, prezen Alle soorten GORDIJNEN. Afievsring op- maat en als nieuw geapprStaeri DEKENS. Rolgordijnen k«„ „en„n»w( - 'ws.taLicQiax^Eggnp^ssgu.. Abonneert U op dit Blad. Waarschuwing I PÖOL's Odol, Tandpasta en Tandpoeder PORT WIJNEN. FLADDERAK, Bestelt derhalve uitsluitend GOUDSGHE COURANT TAMINIAU'S JAM 109 prijzen Wollen, Katoenen, Zijden en Donzen Dames- en Heerenkieeding I nmnnknnnpn worden g/e.toomd, en soonoodig opge- ËJOlIlJJCIKClJJJFA^lI verfd, mits deze niet verteerd zijn, Tapijten, Karpetten en Loopers Overgordgnen met en zonder voering. a Vlugste aflevering. Bekende uitstekende behandeling. Tolefooaa. 2sTo. IS©. Af haling aan huis kosteloos op eiken verlangden tijd-- De Tariefwet belast Meubelen met f 360.000. Hu wordt renookt op 't MERK to lotton. M. IMVENSWAAYZONEN L. FOOL ZONEN, <JLo BESTE. ELST BIJ ARNHEM. m ANTON COOPS, Drogist, WIJdstr. 29. Vraagt onze eerste soort Probeert onze Firma LOUBE1S, 109 I prijzen Koninklijke Eereprijs. 109 prijzen voldoen aan de hoogst gestelde elschen. Onthoudt dit: Alleen met het aller beste Stremsel en Kleursel bestaat de mogelijk heid allerbeste Kaas en Boter te maken. Tweede Blad. De Rijks-Hoogere-Eurger- school bedreigd, Buitenlandsch Nieuws smaak Het conserveert de tanden en hardt 't tandvleesch, ia zóóraangenaam van AaBVBimg AJUB»aiU OM. w voor voorjaar en zomer, wordt keurig mooi gestoomd of geverfd, en als nieuw geperst. wat vooral bij zijden lampekappen veel voorkomt. worden gestoomd of geverfd; het stoomen is tot nu toe de eenigste methode, om deze goederen door en door schoon te maken. magnifique in een donkere kleur geverfd. Verschoten voering wordt opgeverfd, en weer aan de gordijnen gemaaktwij leveren deze kant en klaar af. zenden, w\j leveren die ook weer zoo af. enz. worden met bijzondere zorg rjj U.U0UD11U behandeld, met het oog op de kleurenvooral deze artikelen geve men zoo vroegtijdig mogelijk in behandeling. binnen 24 uur. Voor groote verzendingen verdient het aanbeveling b.v. 8 dagen vooraf te vraarsohuwenwij knnnen er dan op rekenen, en ia het mogelijk deze goederen vlitg af te leveren. o_ verlangen zijn wij bereid tot persoonljjk bezoek, om bj eenigszins belangrijks opdraobten van deskundig adviës te knnnen dienenschrijft ons een briefkaart of telefoneert aan No. 196, op welk unr ons ter bespreking knnt ontvangen. >JLK uur u ons rer Despremng koui. ontvaugou. AR ri-TARIEFWF.T-COHITÉ NIEUWE MODERNE DES 51N 5:- LEG/nffën CHIQUE w" CPü Pfc UIT HKT MaOAZLTN VAN OOHINCITEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nom- mer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, vol gens de Wot gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan bevelend J. C. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. De Voordeelen van „ODOL" in Reformpatentflacons. Dit mondwater heeft de voor de gezondheid onmisbare eigenschap in mond- en keelholte een absoluut onschadelijk antisep- ticnm te versprei den, hetwelk 6 a 7 uur nawerkt. en laat gêen penétranten geur in de glazen achterhet is het beste en goedkoopste mondwater. De V, flacon kost slechts 80, de Vj flacon 50 ct. AMSTERDAM. Daar de verpakking onzer KINADRUPPELS, veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraoparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op, dat roode doozon, sondir den naam Pr. H.NannÜlf, doch voorzien van het woord Kina- druppelsof anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eisohe daarom steeds Dr. Nanning'a.Kinadruppeli I Alom verkrijgbaar A f 0.75. Verkrijgbaar; by Wyd8traat, Gouda. CREBAS, Telef. 40. f 1,25 per Liter. Aanbevelend, L. TIENDEWEG 57. Eereprijzen, Gouden en Zilveren Medailles enz. zijn toegekend zoowel aan COSTER'S fabrikaten als aan kaas en boter daarmede gemaakt. codbaI Hoofdkantoor on Fabrieken. ALKMAAR. Bijkantoren. ZATERDAG 6 ABRIlt 1919- Door den Minister van Binnen- landscbe Zaken is aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente dato 16 Maart 1912 een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld dat het gebouw, door dezo gemeente ten be hoeve van de Rijks-Hoogere-Burger- school afgestaan, naar het oordeel van de betrokken autoriteiten voor die be stemming niet meer geschikt is on door verbouwing niet afdoende zal kunnen" worden verbeterd, zoodat voor het geval die school in deze gétaeonte gevestigd blijft, een nieuw gebouw zal moeten werden gesticht. Verder wordt er door den Minister op gewezen, dat bij de Staton-Geheraal een wetsontwerp aanhangig ie. dat o.m. strekt om te bepalen, dat iedere gemeente, waar eene Rijks-Hoogere- Burgofschöol gevestigd is, in de kosten dier school bijdraagt tot bet bedrag, dat gevonden wordt door 80 pet. van het gemiddelde bedrag der kosten van de schoob per "leerling te vermenig vuldigen met het getal der in de ge meente woonachtige leerlingen, tenzij eene overéénkomst bestaat, krachtens welke de gemeente ia anderen vorm aan het Rijk tegemoetkoming verleent. Eene zoodanige tegemoetkoming worat niet verleend, wanneer het beschik- baar gestelde gebouw op grond van ongeschiktheid moet worden ontruimd. Echter is de Ministor bereid te be- vorderen, dat door het Rijk opnieuw eene overeenkomst met de Gemeente worde aangegaan, waardoor deze eventueel van de bovenbedoelde bijdrage, volgens het aanhangige wets- ontwerp, zal kunnen worden vrijge- I steld. De Gemeente zou zich dan I moeten verbinden tot de stichting en ij inrichting van oen nieuw gebouw voort hare rekening overeenkomstig doorj do Regeering te stellen eischen op het I daartoe door de Gemeente ter grootte van 4000 M2. kosteloos aangeboden I terrein aan de Krugerlaan. De kosten I voor stichting en. inrichting van heti gebouw worden door den Minister geraamd op f204000. De beslissing hieromtrent wenscht de Minister vóór 1 Mel a.s. te ver-i j nemen. Mocht de Gemeente niet be- reid worden gevonden om die kosten van, stichting en inrichting op zich te nemen, dan zou Zijno Excellen tie zich tot zijn leedwezen verplicht zien verplaatsing van de Goudsch© Rijks Hoogere Burgerschool naar oir ders te overwegen. Eeu ultimatum dus Geen twee ton, geen middelbaar onderwijs meer van Wij kunnen niet nalaten om over I een dergelijken ondoordachten krasson I maatregel onze ernstige afkeuring to I doen hooren. Overleg, wordt door het I vaststellen van den fatalen datum van I 1 Mei uitgesloten. Wij beschouwen dit schrijven als een bedreiging van de ernstigste soort. Gaan wij na, wat de aanleiding tot dit onverwachte optreden is, dan blijkt dat in December 1909 door de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs hier ter stede den Minister van Binnenlandsche Zaken is gewezen op de zeer ongunstige omstandigheden waaronder hier van Rijkswege het Middelbaar Onderwijs wordt gegeven. Die Commissie heeft den Minister ten opzichte van het gebouw der R. H. B. S. verschillende ernstige bezwaren ken baar gemaakt. Vooreerst is er door haar op ge we- zen dat dit gebouw is gelegen in een I straat, die een der drukste verkeérs- I wegen vormt, waardoor dagelijks op I de tijden dat de Bcholen voor Lajger I Onderwijs uitgaan, maar ook op de I marktdagen, wanneer zeer veelrijtui- tuigen daar door komen en de boelren veelvuldig gebruik maken van de te genover het gebouw gelegen uitspan ning, voortdurend ongerief en stoornis j in het onderwijs wordt veroorzaakt in de aan de straatzijde gelegen vier on- derwya-lokalen van het gebouw. Bovendien heeft het gebouw zelf ook ernstige gebreken, waarvan de Com missie als haar meening "uitsprak dat deze niet kunnen worden weggenomen. Die gebreken zijn, da.t voor een viertal vakken afzonderlijke lokalen worden gemist. Dit doet zich zeer gevoelen met het onderwijs in aard rijkskunde, plant- en dierkunde, lijn- teekenen en practische scheikunde, waardoor deze vakken niet tot hun reoht kunnen komen. De meening der Commissie was, dat uitbreiding der i' bestaande lokaliteit niet mogelijk zou zijn door gebrek an beschikbaar ter rein. In 1901 is door de Gemeente I uitbreiding gegeven aan de lokaliteit door op de toen beschikbare ruimte te bouwen een gymnastieklokaal, gren- I zend aan een ondeywijslokaal, waar door oen ander nadeel in het leven I is geroepen. 1 'Echter,, al zon uitbreiding mogelijk zijn dan zou, zoo sprak de Commissie I het uit, harerzijds nimmer tot uitbrei ding of verbouwing mogen worden geadviseerd. De ouderwetscho inrich ting van het hoofdgebouw mot al zijn gangen en gangetjes, waardoor het toezicht uiterst moeilijk is, zal het steeds ongeschikt doen blijven. Ge eenige^wonschelijko oplossing meen da de Commissie dat zou zijn hot stichten van een nieuwe school op eon ander lirrein. I Op grond van dogenoemdo bezwaren en met het oog op het steods toe nemend aantal leerlingen meende de Oommissie ten slotte to mogen ver trouwen dat de Mininster die maat- rogelen zou willen treffen dio Gouda 1 en Omstreken in liet bezit wouden I stellen van een nioUw, naar deeischon I des tyds ingericht gobouw voor Mid- I delbaar Onderwijs. Do Minister echter, do bezwaren dei- Commissie gegrond achtend, verwees haar naar het Gemeentebestuur, omdat overeenkomstig do bestaando conffiic- ten van af do stichting der scBöoi steeds de noodigo lokaliteiten door do Gemeente zijn beschikbaar gesteld. De Commissie van Toezicht wenddo zich daarop, den 7dcn Juni 1910 tot hot bestuur dezer Gomeento ihet het verzoek om een nieuw gebouw to stichten, door inrichting en door lig- ling geschikt alB Hoogero-Burgerschóol en dat wederom ter beschikking van I het Rijk te stellen. I Aan dit verzoek frerd door den I Raad dezer-gemeente niet voldaan. In de vergadering van 11 Juli LJ1U I werd besloten dat de gemeente bereid zon worden gevonden eon zoodanig gebouw voor het Rijk to doen stichten I en inrichten, wanneer aan de gemeente I de kosten in overeen te komen annuï teiten werden terugbetaald. Met betrekking tot de bestaande contracten, waarop de Minister wordt in liet bovenbedoelde raadsbe sluit het volgende gezegd „Inderdaad heeft do Gemeente zoo- I lang hier eene Rijks Hoogere Burger school bestaat, het gebouw, waarin I de school successievelijk gevestigd was, kosteloos aan het Rijk in gebruik at- I gestaan. Bij overeenkomst met het Rijk aangegaan den 6/9 Maart 1866, werd het gebouw op don Tiendeweg, wijk D, no. 42, teh behoeve van de I Rijks-Hoogero-Burgerschool met drie jarigen cursus ter beschikking gesteld. Dit contract verviel door do overeen - komst van 21/29 Augustus 1883, toen die school veranderd was in eene sohool met vijfjarigen cursus en do Gemeente zich bereid had verklaard de koeten der verbouwing en uitbreiding van het gebouw ad f 23506.— voor hare rekening te nemen en bovendien jaar lijks eene bijdrage van f 6700.in 's Rijks schatkist te storten, welke I bijdrage bij overeenkomst van 29 April 8 Mei 1899 verminderd werd tot op f 2600.— 's jaars. Bg overeenkomst van 24/31 December 1901 werd de Gemeente van de verplichting tot be- taling van de bijdrage aan het Rijk ontheven, nadat zij op zich genomen had aan het gebouw ter voorziening in de toen bestaande behoefte aan I uitbreiding der Bchool in verband met het aantal leerlingen de noodige ver anderingen en verbouwingen te doen geschieden, de uitvoering van welk werk haar f 22931.— kostte." B. en W. zijn nu van meening dat op grond van vroegere overeenkoms- I ton de gemeente Gouda wel een be- I paald aangewezen gebouw voor de R. H. B. S. in gebruik moest geven en laten, maar allerminst verplicht is een nieuw gebouw voor die school te stichten en in te richten, welke ziens wijze door den minister niet wordt gedeeld, onder beroep op het hiervoor genoemd wetsontwerp, dat bij de Sta- ten-Generaal is ingediend. De minister komt thans met den eisch vóór 1 Mei f 204.000 voor een nieuw gebouw, of door mij zal ver plaatsing naar elders worden over- I wogen B. en W. achten zich blijkens hun aan don Raad gezonden schrijven d.d. 26 Maart niet verantwoord om de femeente Gouda, met haar toenemen- en schuldenlast en met het oog op het hooge percentage der inkomsten belasting, hetwelk voor 1912 5°/0 zal bedragen, een nieuwen last van meer dan twee ton op te leggen, te meer daar het hun hoogBt onbillijk voor komt dat Gouda een geheel nieuwe sohool moet betalen, die voor bijna de helft wordt bezocht door leerlingen uit andere gemeenten. In dit schrijven wordt ook iloor B. en W. de vraag geopperd of de bezwaren met te breed ziin uitgemeten, of ook nu niet door uitbreiding en. verbouwing daaraan is tegemoet te koroqiji- I Wat dit laatstè" betreft, waar de Commiaeio van Toezicht, de inspecteur van het M. O., directeur en leeraren 'zoowel als het advies van een bouw kundige volkomen overeenstemmen dat de school als zoodanig onbruik baar is, daar mag Teihg worden aan- genomeh dat een gejheol meuw gebouw drihgend noodzakelijk is. B en W. adviewren nu, met aan het 'verlangen van den Ministor te voldoen, welk advies ten gevolge kan hebben dat Gouda fijn Rijks-Hoogore- I Burgerschool verliest. Wij wenschen or Juor de aandacht op te vestigen, dat indien zulks ge- schicddo, aan Gouda en aan do ge- heelo omgeving een grooten slag zou 1 worden toegebracht^ Waar het hier geldt, het behoud van een inriohting van Opeitiaar Mid delbaar Ondm-wijs, daar is zeker m de gegeven tijdsomstandigheden een voor- 1 ziehtige beslissing ^boden. i Blijkens de Stafetisoho gegevens omtrent de Rijks-Hoogere-Burger school bedroeg de btvolkmg van 1900 tot 1903 150 tot 165 leerlingen. De volgende jaren wijaon bijna allen eon wassend aantal leerlingen aan. In 1904 I waren er 166 19051691906166 I 1907: 107, waarvan 73 buitenleer- linnen1908: 172, waarvan 107 bui tenleerlingen; 1909; 183, waarvan 94 buitenleer) ingen 1!»0178 Waarvan I 88 buitenleerlingen. Over het afge-1 aioopen jaar werd do school bezocht door 87 leerlingen uit Gouda en ver der uit do volgende gemeentenBode graven 8; Den Haag on Seheveningen 7 Boskoop 6 Zevenhuizen 0 Woer-1 den 5; Oudewater.8Oudshoorn 2 Schoonhoven 2; Bleiswijk 2 wad-I dinxveen 2 Lekkeckork 2 Stolwijk I 2 Haastrecht 2Roeuwijk 2 en vor der door dón leerling uit elk der gemeentenMoordrecht, Dirksland, Nieuworkerk a/d IJsel, Bonthuizen, Zoetermeer, Waarder, Goudorak, Hil- legersborg, Zegwaard, Hekendorp, I Voorburg, Berkenwoude, Alfen a/d Rijn, Utrecht, Zwammerdam en Nieu- wersluis, bijna de helft dus van buiten. De gemiddelde kostprijs per leerling J bedraagt, globaal .u&nomen, f 236. I terwijl liet schoolgöra slechts f 30. I bedraagt, een verhouding, die bespot- I 1 telijk is. De uitgaven der school staan I daardoor tot de inkomsten ongeveer 1 als f 45000f 5000. Een dergelijk enorm verschil behoeft niet te bestaan. I Indien het Rijk op het M. 0. wil bo- zuinigen, dan verhoogo het eerst het 1 I schoolgeld tot f 60.—. Bezwaar is daar totaal niet aan verbonden, daar 1 voor e.-v. leerlingen, wier ouders niet bij machte zijn dit bedrag te betalen, een verminderd schoolgeld of wel ont heffing kan worden toegestaan. Een schoolgeld van f 60.— ban goen oor zaak 'worden, dat de school met be zocht zal worden door buitenleorlingen, daar een verschil van f 30.— daar voor te gering is. Bij do Gemeente- liike Hoogere-Burgerscholen met 5-ja- ngencursus elders bedraagt trouwens t schoölgold f 100.-, zoodat Gouda met f 60.- voor de buitengemeenten 1 toch altijd nog de voorkeur hebben zou. Wordt een dergelijke verhooging ingevoerd, dan pntvangt het Rijk daarvoor toch zeker, wanneer met verminderd schoolgeld en ontheffing zeer ruim wordt rekening gehouden een bedrag van, globaal genomen, f 4000.— meer, welke som als jaar- lijksohe ontvangst oen rente vertegen- woordigt van een kaprtaal, dat een aanzienlijk deel vormt van de thans door den minister geraamde kosten van stichting en mrichtingyan een nieuw gebouw voor f 204.000. Indien wij daarbij bewijzen op het hierboven gespecificeerde groot aantal buitenleerlingen, waarvan door som- I mice gemeenten 876-5 leerlin I gen worden geleverd, dan ligt het toch, meenen w.j, op den weg, dat, waar thans Gouda groote kosten zal moeten maken voor het behoud harer burgerschool, dat dan de omhggende gemeenten, althans die, waar door meer dan een enkele leerling van de H B S. hier wordt gebruikt gemaakt, meedragen in de kosten, daar ook voor die gemeenten het belang van een goede Middelbaar-Onderwijs-innch- ting even zwaar moet wegen als voor Gouda Wanneer straks nienwe spoor wegverbindingen tot stand zijn ge komen, dan zal natuurlijkerwijs het aantal buitenleerlingon nog sterker toenemen; op dien grond eischt dus het belang dier gemeenten lyst voort bestaan der inrichting en li het met meer dan biUijk dat door de gemeen ten in verhouding, wordt bijgedragen. Gouda kan de Rijks Hoogere Bur gerschool niet missen. Niet alleen op grond hiervan, dat de behoefte aan Middelbaar Onderwijs hier het bestaan van oen Hoogere-Bnrgerschool met 5-jarigen cnrsus dringend eischt, doch op grond van bijomstandigheden, die ten nauwste verband houden met de hier aanwezige inrichting voor Hooger Onderwijs. Door het combineeren der betrek kingen van leeraren aan deze beide onderwijsinrichtingen heeft het Gym nasium oen aantal goedkoopo leer krachten. Ook wordt ten behoeve van I het onderwijs op het Gymnasium go- bruik gemaakt van lokaliteiten en van materialen voor bepaalde onderwijs- vakken in het gebouw der R. H. B. S. Indien nu de R. H. B. S. naar elders zou worden verplaatst, zouden dé jaarlijkscho koston van hot Gymnasium aanmerkelijk stijgen, hetwelk met het oog op het toch al niet groote aantal leerlingen dier inrichting, volgens hot verslag over 1910 totaal 32, waarvan 10 buitenleerlingon, niet gewonscht is. I Komen wij ten slotte nog tot een ander bezwaar, dat naar het ons voor- 1 komt, niet denkbeoldig is, nl. dat door I verplaatsing van do R. H. B. de gelegenheid hier wordt gobodon tot I j hot stichten van ren Bijzondefó-Hoo- j I gere-Burgerschool, wat tegenwoordig I door de ruime subsidie ering van Rijks- I I wege zoor wol mogelijk is. Wij opperen dit bezwaar slechts, I opdat hier to Gouda zal kunnen wpi- I don verhoed dat een inrichting van I openbaar M. O. zal mooten plaats ma- j I ken voor een, die gebaseerd is op I christelijkon grondslag, zooals in do groote goraoenten in de lnatsto jaren zijn opgericht. 'Hot voorstel dat thans aan a Raads oordeel wordt onderworpen, is or oen van boogst ernstigen en ingrijpenden aard, dat hot openbaar belang van Gouda en haar geheele omgeving ton I zeerste raakt. Mot het oog op den financieelen toestand der gemeente is zoor zeker de grootste zuinigheid geboden, te meer daar in dit jaar nog meor geld j voor andere doeleinden zal pioeten worden gevoteerd. Men trachto in don nog beschikbaren tijd, zoowel met het Rijk als met do omliggende ge- I meenten oen schikking te treffen, op- I dat Gouda behoudo haar Rijks-IIoo- I gero-Burgersclioolin niouwen, fris- 1 schen vorm, hetwelk door liot opon- 1 baar belang wordt geëischt 1 (lot kind en <lo school. XI. Samenwerking tusschen schooi en huis gezin, of „De nil en do valk". „Bevorder, zoo goed gij kunt, dat [als een rozenknop, Bij 's hemels zonneschijn en fris- [sohen morgendauwe. De goest van uw jong kind zich [oop'ne en ontvouwe, Maar breek hem met geen mes, [gelijk een oester op". I NIG. BEETS. Samenwerking tnsschen school en huisgezin is een zeer ernstige zaak ernstiger dan de ondertitel van dit artikeltje doet verwachten. Immers is het waar, dat wij, ouders, zoo vaak gelooven, „dat onze uil een valk is" en dat dit geloof nadeelig is voor de I opvoeding van onzen „uil" en vosral voor een degelijke samenwerking tus schen sohool en huisgezin. I Als mer. de vaders en moeders over hun wonderkindoren hoort spreken, I dinog te jong zijn om naar school te gaan, maar die door hun „bg-de- band-heid" zooveel beloven, dan ver bazen we ons er over, dat de onder- derwijzers ons inderdaad maar zoo wei nig vlugge leerlingen kunnen aanwij zen. De wonderkinderen, die de trots waren yan vader en moeder en van I een groot deel van de familie, blijken later vaak heel middelmatig van aan- 1 leg te zijn, moeten wel eens een keer 1 „blijven zitten" en de school krijgt daarvan de schuldv I Tot schade voor lichaam en geest I worden bovendien door premies op I hooge rapportcijfers en extra-lessen de arme „uilen" gedreven tot wanhopige pogingen om een valkennatnnr te ont- wikkelen, een droevig feit, dat geen andere dan teleurstellende gevolgen heeft en dikwijls het goed vertrouwen in de school schokt. De menschelijke fidelheid misleidt en benevelt onzen blik helaas maar al te vaak, waar wij meohen, dat de geestelijke aanleg van onze kinderen zoo goed isnit de grootte en den vorm van het hoofd van een kind tracht men soms op te maken, dat dit toch zooveel veretand heeft Een dame komt met oen jongetje van een jaar of vijf een kapperssalon binnen. De haren van 't kereltje moe ten gekniptDe kapper begint terstond met zijn werk. De dame (hopend, dat de kapper zal zeggen „O, zeker mevrouw 1 Vindt u niet dat hij een groot hoofd heeft De barbier (die niet begrijpt, welk antwoord de dame verwacht) „O, noen, mevrouw, hij heeft juist zoo w moot rond hoofdje De dame (snibbig)„Heeft hij een Idem hoofd V Dan heeft hij zeker weimg hersenen De barbier weet niet, wat hij zeggen zal. De dame verlaat, zoo gauw de haren van haar zoontje geknipt zijn, geërgerd het salon on besluit een an dere kapper te nemen. De kapper had een klant verspeeld. Mot hoog gespannen verwachtingen worden later zulke kinderen naar school gestuurd en deze is maar al te dikwijls gedwongon, do ouders teleur te stellen; hot resultaat is, dat hot ver trouwen in de school verloren gaat. j Laten we toch, waar het de belangen van onze kindoron geldt, onze ijdel- beid op zij zetten en «iet vragen wat zouden wij wel wenschen, maar - wat moet gedaan in liet wezenlijk be lang van ons kind 't Ik maakto eens kennis met een vak man, oen hoofd van een school, wiens dochtertje van vijf jftar bostemd was om op zesjarigen leeftijd niet bij hem zelf maar op oen andere school te ko- mon. Dat kind moest uitblinken Het moost kunnen lezen en schrijven en A^at rekenen, zoodat hot terstond in de tweede klas kon geplaatst worden. Ik vroeg hem, waarom hij zijn kind zoo vroeg al onderwees. Op deze vraag bleef hij 't antwoord schuldig (hij kon toch niet zoggen, dat hij wou „geureh" met zijn kind), alleen boweerde hjj, dat I het kind spelende loerde, ofschoon hij I zich ook liet ontvallen, dat het kind telkens met lekkers wórd beloondals het de den vorigen dag geleerde letter nog kende t Ik sprak hom van rustig don tijd afwachten en van nieuwero donkboolden op onderwijsgebiod.... het hielp me niets. Ik dacht: wacht maar en zond hem „Do Eeuw van het Kind" van Ellen Key tor lezing. Eenigo maanden later kroeg ik dat book vol idealen on mooie gedachten terug: „het was hem te.... dik.... hij l had hot niet gelezen. Later vernam ik dat h(j oen half jaar, nadat hot kind op school was, al aq,nmorkingon kwam maken De cijfers op het rapport van I zijn kinderen waren te luag. I Deze man vorlangde, dai do school I van zijn kind (heel middelmatig aan- I gelogd) een wonderkind zou maken- Ziet ge wel: van welken knnt we I het opvoedings-vraagstuk ook bozion, I we moeten beginnen met.... ons zeiven.... op to voeden. En tot dio zelfopvoeding kan een sympathieke samenwerking tusschen school en huisgezin ten zeerste medewerken. Ouders, waar de Bchool geen ouder avonden houdt, daar moet ge er om vragen, of ouderbonden stichten, ten einde gezamelijk te beraadslagen, wat u in het belang van de opvoeding van uw kinderen te doen staan. Het aller eerste punt op 't program van actie moet zijn hoe verkrijgen wij samen werking tusschen school en huisgezin 4 Den Haag. G. VAN DORSTEN. Noobd-Afbika. In de „Westm. Gaz." vinden wij I een beroep op de bevolking van Groot- Brittannië en de Britsche kolonies door I den chef van de Engelsche Roodekruis- Jj expeditie op het Tripolitaanscho oor- 1 logstooneel, om gelden bijeen te bren- gen tot ondersteuning van de bevol- king aldaar, welke meedoogonloos uit p haar woningen wordt verdreven en sterft van honger en ellende. Tubkije, Uit Konstantinopel d.d. 4 April wordt aan den „Borliner Lokal An- {K zeiger" geseind, dat gistermiddag de Grieksche stoomboot „Smyrna" met den bekenden Bulgaarschen anarchist B I Kisker aan boord te Konstantinopel ?ji I aankwam. Hij trachtte een aantal bom- p' men en eenige kisten dynamiet naar 5 de Oostenrijksche stoomboot „Myrol" |f te brengen, die koers zou zetten naar j| een Russische haven. Douane-ambte- naren hielden de sloep aan, waarin Kisker zich van de „Smyrna" naar f de „Tyrol" liet brengen, en vonden bij Kisker 9 bommen van verschillend formaat en twee groote pakken dyna- miet. Deze ontplofbare stoffen waren li gezondon door het Macedonisch-Bul- gaarsch comité. Met Kisker werd ge- arresteerd de Russischo onderdaan 1 Simon Ivanoff. De politie zoekt naar I de andere medeplichtigen. Vebeeniöde Staten. Berichten hit Amerika maken mel- ding van do in hechtenis neming van een jeugdige negerin, dio hoogepries- teres zou zhn van een religieuse secte, de Heilige Slang geheeten, een secte

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2