-m Japonstoffen, BinELenlarLd. gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA. INGEZONDEN. ■ent <SLe Gemeentelijke Arbeidsbeurs, POSTERIJEN. Rechtzaken. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht ONTVANGEN Nieuwste Zwarte D. SAMSOM. Laatste Berichten. die zich het brengen van menschen- offers als eerste en hoogste doel stelt. Wij hebben eenigen tijd geleden ai eens melding gemaakt van het bestaan van deze secte, welke tal van moor den op negers gepleegd, scheen te verklaren. De thans gevangen geno men negerin zou met haar volgelingen, naar men meent, niet minder dan vijf-en-dertig moorden hebben ge pleegd. Zij zelf verklaarde schuldig te zijn aan zeventien moorden op negers. Hof van Abritage. In de Donderdag gehouden vergader, van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Abritage zijn de rekening en het verslag over 1911 vastgesteld en is Mr. W. II. de Beaufort lid van de Tweede Kamer herbenoemd als lid van het bestuur der Carnegie- stichting. De Bakkerswet. Het Hbld. verneemt dat er een niet 5500 geringe kans is dat de Tweede Kamer voor het einde van dit zitting jaar toch nog een besluit, althans een principieele beslissing neemt inzake de Bakkerswet. Dat zou dan wezen een beslissing over het amendement- Snoeok Henkemans. De Minister van Oorlog heeft be- f>aald, dat een ongeval, aan een ver- ofsofficier tengevolge van het te paard rijden overkomen, zal worden be schouwd als dienstongeval, indien de verlofsofficier op het oogenblik van dat ongeval in uniform gekleed is. De onthullingen van Madame Steinheil. Het sensatieproces, voor een tweetal jaren te Parijs gevoerd, waarbij Ma dame Steinheil beschuldigd werd haar moeder en haar man te hebben ver moord, ligt nog versch in elks geheu gen. In de acte van beschuldiging luidde het, dat zij met voorbedachten rade was te werk gegaan en er waren tal van bezwarende omstandigheden die tegen haar getuigden. Geen wonder, dat met spanning do afloop van het proces werd tegemoet fezien, en toen de beschuldigde van e monsterachtige daad werd vrijge sproken, bewees de houding van het publiek in de gerechtzaal, dat het met die uitspraak tevreden was. Toch waren er velen, die aan haar schuld bleven gelooven en nog altijd scheen het mysterie niet opgelost totdat Madamo Steinheil, die zich in- tusschen in Engeland metterwoon ge vestigd had, op aanraden harer vrien den besloot, om haar Memoires uit te geven. In Frankrijk en Engeland wordt thans de uitgave van deze merkwaar dige onthullingen, die medio April zullen verschijnen, met groot spanning tegemoet gezien, en is aan te nemen, dat in beide landen de oplaag eene reusachtige zal zijn. Vanaf de eerete tot de laatste blad zijde boeit dit merkwaardig boek, waarin zij haar jeugd, en haar huwe lijk met den, zooveel ouderen schilder Steinheil schetsthaar optreden in de froote wereld, haar verhouding tot 'elix Faure, den thans overleden staatspresident van Frankrijk, den moord en al zijne bijzonderheden, haar vorblyf gedurende 350 dagen in de gevangenis, en eindelijk de terecht zittingen en de vrijspraak der Jury. Ons Geïllustreerd Weekblad „Pak me mee", is er in geslaagd, om voor Nederland het uitsluitend vertalings- recht van Madame Steinheil's onthul lingen aan te koopen, teneinde die tegelijktijdig met de Fransche en En- gelBche uitgaven, te kunnen publi- ceeren. Men meldt ons: Doo# het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is ter uitvoering van het besluit der op 5 Sept. 19fl te Almelo gehouden Alge- meene Vergadering een Commissie be noemd, die de taak heeft de vraag te onderzoeken of do invoering van het stelsel van local option in de Neder- landsche wetgeving tot bestrijding van het drankmisbruik, al dan met aanbe veling verdient en zoo ja, onder wel ken vorm en met inachtneming van welke eischen. Leden dezer Commissie zijn de hee- ren Mr. Dr F. H. J. G. Snijder van Wissenkerke, Alg. Voorzitter van den Volksbond te Wassenaar, alsVoorzit- .ter, Mr. Dr. A. van Doorninck, Grif fier der Prov. Staten van Utrecht, Jhr. Mr. D. O. Engelen, President Arr. Rechtbank te ZutphenMr. Ant. van Gijn, Thesaurier-Generaal a./h. Dep. van Financiën te 's Gravenhagen W. C. van Haeften. Alg. Secretaris van den Volksbond te UtrechtP. H. J. van iïassel, Typograaf te UtrechtP. van der Meulen, Alg. Voorz. Ned. Ver. tot Afsch. v. Alh. Dr. te Leeuwarden; Mr. V. H. Rutgers. Lid Tweede Kamer te HilversumJhr. Mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester van Abcoude en Aug. Sassen, Oud-Notaris te 's Gra- venhage. Een zeilwagen. 'n Ongewoon verschijnsel Woensdag middag aan 't Sóheveningscho strand. Een zeilwagenwit blinkt 't zeil in het voorjaarszonnelicht, over ons nog schaarsbezochte strand. 't Is góén Aprilgrapwat in deze dagen allicht niet overbodig is even op te merken. Heel wat vlugger model dan de oor spronkelijke zeilwagen van Simon Ste- vin, zag deze wagen er uit. Hij had veel van een autochassis, maar dan vee) lichter gebouwd, van hout. Voor op het breed, laag-bij-de-grondsclie vier-wieiige wagentje staat oen vier- Êoot, waartusschen 't zeil geheschen is. r zijn twee plaatsen, midden in het chassishet besturen geschiedt net als bij een auto, met een stuurrad, wer kend op de wielen. De zeiler had een dame medego- •nomen op zijn tocht langs hèt strand. In vlugge wendingen ging de zeil wagen over 't zand, vlot met den wind mee, of opleggend, met zijwaartschen wind. En gebeurde 't al een enkelen keer, dat de wind geheol uit 't zeil was, dan bewogen de passagiors even met de voeten hun wagentje over 'tzand vooruit, totdat do wind 't flapperende zeil weer bolde. En voort ging 't weer, recht uit het stand af in sierlijke boch ten en wendingen en vlugge draaiingen Vroolijk kleurde het witte en 'n klein vlaggetje, 'n roode bol op een blauw vela, wapperde op 't strandj in den wind. (Nieuwe Ct.) Dinsdagmorgen is bij Wijheopden IJsel een baggerschuit door de golven van een voorbijvarende stoomboot go- zonken. Een der opvarenden, zekere Peters, uit Deventer verdronk. Een bewoner van de Ohmstraat te 's-Gravenhage loste Dinsdag een re volverschot op iemand, die hom een quitantie presënteerde. Het Bchot miste. De man is, als verdacht van poging tot doodslag, gearresteerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij de firma W. Sterk aan de Nieuwe haven te Vlaardingen. Op .het kantoor zijn de verschillende lessenaars overhoop ge haald en werd getracht de brandkast te forceeren wat niet gelukte. Er wordt weinig van waarde vermist. Tegen een ingezetene van Almkerk, is proces-verbaal opgemaakt wegens vermeende omkoopmg bij de laatste stemming in het distriot Heusden voor een lid van de Prov. Staten. Deze beweert enkel aan twee arbeiders schadevergoeding voor verlet te heb ben gegeven. („N. R. Crt.") Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zullen gedurende de Paaschdagen twee belangrijke Ten toonstellingen gehoudon wordende eene omvat de producten eoner orien- taalsche industrie, welke in de om streken van Haarlem wordt uitgeoefend en wol de orientaalsche tapijten, af komstig vap de werkplaatsen te Pol- vliet to Beverwijk. Deze industrie wordt met gunstig gevolg beoefend en levert mooie resultaten op. De andere tentoonstelling is die van oud tafelgerei, messen, lepels en vor ken, welke reeds geruimon tijd in het Museum werd voorbereid en thans ge reed is. Deze beide Tentoonstelling van oude en nieuwe kunst op oude grondslagen zullen zeker vele belangstellenden ge durende de a.s. feestdagen trekken. Door onbekende oorzaak brandde het huis, bewoond door do gezinnen van den onlangs overleden A. Beumef en de petroleum venter G. J. Hietbrink, gelegen onder Brummen, tot den grond af. Ofschoon hot vuur, wijl het dak van stroo en riet was, zich spoedig over het geheele pand verspreidde, mooht men er nog in slagen het wei nige klein vee en een groot gedeelte der inboedels te redden. („Arn. Ct.") Een groot complot van valsche munters. „Wij waren reeds in staat eenige mededeelingen te doen omtrent de aanhouding van een met Europeanen gelijkgestelden A^nboinces te Ban doeng, employé der Ned. Ind. Handels bank aldaar, beschuldigd van het in oml&op brengen van valsch bank papier. Wij wendden ons tot do politie tot het verkrijgen van nadere inlichtingen en vernamen het volgende De Chinees Koe Koong Hok, wo nende te Djembatan Lima, stond reeds geruimen tijd onder verdenking in een complot van valsche mnnters te zitten. Toen aan dit vermoeden niet langer twijfel kon bestaan, deed de politie huizoeking bij den man en vond ge reedschappen voor de vervaardiging van valsche bankbiljetten van f 200, f 25 en f 10. Koeng Hok beweerde dat hij deze in bewaring had ontvan gen van zijn sobat Tan Soen Tjang to Bandoeng. Dit had een nader onderzoek aldaar ten gevolge, hetgeen leidde tot de gisteren vermelde gobeurtenissen. Ook Tan Soen Tjang zal naar Batavia worden opgezonden. De politie en justitie zetten hare nasporingen voort en de substituut officier van justitie, baron De Koek, vergezeld door den heer Ruempol, trof gistermorgen ook bij een Chinees te Kongsie Besar eenige valsche bank biljetten aan. Laat in den middag deden dezelfde hoeren nog een huizoeking bij Phoa Ban Siok, scbeepsleverancier te Pin toe Ketjil, alwaar eveneens eenige ver moedelijk valsche bankbiljetten wer den achterhaald. Wij vernemen nog dat in en nabij Bandoeng oen dertigtal valsche bank biljetten in beslag werden genomen. Over het uiterlijk van het valsche bankpapier deelt de „Pr. Bodê" het volgende mede Hoewel voorzien van een z.g. water merk, wijken ze, als gezegd, in kleur af. Donkerder aan de achterzijde, is de voorzijde lichter paars van kleur dan die der echte. Het wit en paars is eenigazins door- eengeloopen, terwyl de serie-nummers bijna op de woorden Javasche Bank" staan gedrukt. Ook zijn de eontröle-letters scherper dan op de echte biljetten afgedrukt, schroei het ^N. v. d. D. v. N.-I." van 8 Maart." Drankverbod. De uitslag van de gehouden proef- stemming betreffende de drinkgelo- genheden, georganiseerd door hot Drankweer-Comitó Wormerveer e. 0. (hieronder vallenWormerveer, Krom menie, Zaandijk, Assendelft en Jisp), in -samenwerking met de Katholieke drankbestrijdorsvereenigingen, was als volgt-uitgebrachte geldige stemmen 6632, geheel verbod 4068, verminde ring van drankgelegenheden 2053, handh. van bestaande toestanden 416, onbeperkte drankverkoop 95, 00 pet. van stemmen voor verbod. Annie Pascal aangehouden. Het is dei* politie mogen gelukken, de hand te leggen op de pseudo-avi- atrice Annie Pascal, over wier oplich tingstalent gedurende de laatste weken de meest fantastische verhalen in de pers de ronde deden. Donderdagavond ia Annie Pascal in een lunchroom te Arnhem kangehou den. In haar bezit werd een portefeuille zonder eenig geld gevonden. Dat zij haar rol van aviatrice prach tig blyft doorspelen, moge blijken nit hare verklaring aan de politie, dat zij aan de eerstvolgende rondvlucht wil deelnemen. In verband met deze aanhouding wordt uit Arnhem nog het volgende medegedeeld In den melksalon waar Annie Pas cal is aangehouden, kwam zij voor de eerste maal de vorige zomer. De juf frouw uit den salon was toen in ge sprek met eenige personen, uit Zeeland afkomstig. Het gesprek kwam op Zeeland en Zeeuwsche personen en toestanden en ook op ds. Helder uit Zierikzee, dien de juffrouw persoonlijk kende, aangezien ds. Helder boven haar had gewoond. Terwijl dit gesprek gevoerd werd, was Annie Pascal in den salon aan wezig en toen de Zeeuwen vertrokken waren, vroeg zij de juffrouw of zij eens bij haar kwam zitten om wat met haar te praten, daar zij ook ds. Heldor per soonlijk kende, zij was nl. een nientje ven den dominee. De juffrouw keek daar zeer vreemd van op, daar zij nog nooit van een nichtje van dominee Helder had gehoord. Annie Pascal hield echter vol en nadat men nog eenigen tijd had gepraat, vertrok zij. Ds. Helder kwam juist dien zomer te Arnhem logeeren en bezocht ook den melksalon. Het gesprek kwam op het „nichtje" en nu bleek dan Annie Pascal de juffrouw had trachten iets op de mouw te spelden. Daarna kreeg ds. Helder te Zierikzee bezoek van de pseudo aviatrice die hom geld te leen vroeg, aan welk verzoek niet werd voldaan. Toon zij met het zelfde ver zoek weer in den melksalon terug kwam men had intusschen in de kranten de romantische verhalen om trent haar persoon gelezen kon zij eveneens onverrichter zake vertrekken. Zij was niet in staat de door haar ge maakte vertering te betalen. Geheel anders was hot veertien da gen later, toen zij met een zak met geld kwam aanzetten met de bewering dat zij juist uit haar auto kwam, dat zij het vreoselijk koud had en behoefte had aan warme dranken. Na dien had men niets meer van haar bemerkt, tot Donderdagavond, toen zij v eer eenige versnaperingen kwam nuttigen. 'Nog had men kaar vrij uit laten gaan, in dien niet toevalligerwijs een ander persoon den melksalon had bezocht, wien men Annie Pascal aanwees en die zich onmiddellijk in verbinding stelde met de politie. Terstond kwam een tweetal rechercheurs in den salon. Op de vraag wie zij was deelde zij mede dat zij juffrouw Helders was en op weg van Berlijn naar Amsterdam. De politie nemr hiermee geen genoegen, noodigde do lang gezochte uit de c loor haar gemaakte vertering te betalen, waartoe zij niet in staat bleek. Onder belofte aan de houdster van den melksalon dat zij om vijf uur haar schuld kwam voldoen, vertrojt zij met de rechercheurs naar het politiebureau om.... ter beschikking van den officitjj? van justitie geleid te worden. GOUDA, 6 April 1012. Huisvlijt-Tentoonstelling. Men verzoekt ons te melden dat de inschrijving van voorwerpen voor de Huisvlijt-Tentoonstelling in Mei a.s. wegons het thans reeds ingekomen groot aantal biljetten 15 April defini tief gesloten wordt. Op 2n Paaschdag zal de Directie der Bioscoopsalon „Gouda Vooruit" een middag- en avondvoorstelling geven in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen". Die Bioscoop is goed, aanbeveling is daarvoor niet noodig. De Directie kondigt aan, dat de bezoekers der Matinóo elk oon rijks daalder ontvangen Als dat niet trekt, trekt niemendal Naar de Hervorming meldt, heeft dr. C. B. Hylkema wegens onvoorziene omstandigheden zich als medewerker aan den cursus voor godsdienst-onder wijzeressen van den Protestantenbond moeten terugtrekken. Dr. H. Schim van der Loeff, uit Boskoop, zal zijn plaats innemen. Prof. dr. H. A. van Bakel zal eenige colleges geven over homiletiek. Het aantal deelneemsters is tot op heden nog onrustbarend klein. Ambachts-avondschool De uitslag van de examens der Ambachts-avondschool is als volgt: Bevorderd van de l,to naar de 2° klasse: A. Terlouw, G. J. Broere, H. Meijer, L. Benschop, H. Slinger, G. van den Berg, T. J. Arts, B. J. A. Cramer, E. Gravesteijn, C. C. Wiezer, A. Graaf land, A. Hoogendoorn, P. Binnendijk, J. Slobbe, N. van der Pool, A. Stolk, J, J. van Hoff, L. van IJzendoorn, J. C. Bezem, Th. Daems, P. C. Gra vesteijn, F. A. Dijksman, J. van der Aart, F. Bastink, J. M. Roode, A. G. Belonje, W. Plak, H. J. van der Horst, H. J. de Jong, M. Vuijk, G. Stolk, P. A. Monnier, C. J. van Oostenrijk, O. Slaman, J. Tak, S. Boxhoorn, G. Vos. Van de 2° naar de 3° klasse: L. Loendersloot, Joh. do Bruin, F. Radix, P. G: de Jong, J. Amesz, A. de Korte, L. Terlouw, M. J. A. Bon tekoe, A. J. de Gruijl, W. Streefland, C. J. de Jong, W. Janssen, M. J. Bertels, H. P. van der Pool, H. J. Bouman, D. van der Kist, J. Honkoop, G. van der Togt, C. van Vliet, W. F. Furrer, A. C. Schriek, W. Jongkoen, J. Vink, A. M. "Wiezer, M. W. Hui schor, C. M. Verzeide, W. v, Leeuwen, A. Loef, C. de Ruijter, L. J. van der Valk. Van do 3fl naar de 4° klasse: J. J. T. Kerper, C. Amesz, G. Th. Wortman, B. A. Swiep, J. van der Lecq, J. G. Janmaat, W. Verschut, E. A. Polet, W. van Hoorn, T. de Bruin, H. Zuidervliet, B. C. Revet, G. A. van den Eng, D. v. d. Starre, C. Dercksen, Joh. Vermeij, E. Radix, J. Boot, A. P. de Knegt. W. Middel woord, P. Larieveld, L. Punselie, H. J. G. Futselaar. Van de 4° naar de 5° klasse A. H. Doornik, J. Reijm, D. Ken, E. Oosterwijk, J. G. van Gent, C. Loendersloot, J. T. Verstoep, O. P. Lafeber, J. Ales, A. van der Locq, W. van Hesse, L Cusveller, J. Slaman, A. Lok, M. van Eijk, F. van Katwijk, J. A. Boot, G. Visser, H. Boekamp, G. Broekhuizen, A. Bruijstens, D. J. Koets. Voor het eind-examen slaagden van de 32 candidaten er 29. Voor Timmeren. W. Kool, H. P. de Wit, A. van Straaten, A. Vorbrugge, J. M. van Maaren, II. Cusveller, J. Meilof; C. Valk, J. B. A. Luiten, R. N. van Vliet, K. Burger, J.A. Kruijt. Voor Metselaar. F. K. van Wingerden. Voor Mach .-bankwerker. J. van Hoorn, L. G. Hoogenboom, J. N. de Jong, J. W. Vonk, J. M. van der Valk, A. Dercksen. Voor Smid. L. de Looij, A. Sas. Voor Meubelmaker. A. Brenkman. Voor Schilder. K. van Wens veen, J. Ballering, H. T. Carlier. Voor Plateelschilder. J. J. Ph. den Boer, W. van Ham. Voor Typograaf. R. N. Akkerman, D. Blok. Prijzen zijn toegekend aan 1° kl. a. G. J. Broere le pr. lijnt, en 1° pr. handt., A. Terlouw 2° prijs lijnt., T. J. Arts 3° pr. lijnt., A. Hoo gendoorn 2° pr. handt. 1° kl. b. P. Binnendijk 1° pr. lijnt, en 1° pr. handt., N. van der Pool 2° pr. lijnt, en 2® pr. handt. I0 kl. c. A. G. Belonje 2° pr. lijnt, en 3° pr. handt., P. A. Monnier 2e pr. lijnt., K. do Rooij 2° pr. handt. 2° kl. d. J. Amesz le pi;, lijnt., H. J. Bouwman 1° pr, lijnt., P. G. de Jong 2® pr. lijnt, en 2° pr, handt., M. J. Bertels 1° pr. handt. 2° kl. b. G. van der Togt 1° pr. lijnt, en 2° pr. handt., Joh. Honkoop 2° pr. lijnt, en 2° pr. handt., J. do Bakker 2°. pr. handt. A 3° kl. G. Th. Wortman 1° pr. vakt. en lö pr. handt., C. Amesz 1° pr. vakt. en 2° pr. handt., H. Zuidervliet 1° pr. vakt., J. J. T. Kerper 2° prijs vakt., W. van Hoorn 2° pr. vakt., E. Radix eerv. verm. vakt. R>3° kl. J. G. Janmaat 1° pr. vakt., C 3° kl. W. Verschut eerv. verm. vakt. E 3* kl. G. A. van don Eng 1° pr. handt, en le pr. boets., C. Deroksen 2° pr. handt, en 2° pr. boets., D. van der Starre 3° pr. handt. A 4° kl. E. Oosterwijk 1° pr. vakt., C. P. Lafeber 2° gr. vakt,, J. G. van Gent eerv. verm. vakt. D 4° kl. M. van Eijk 2e pr. boets. E 4° kl. F. van Kartwijk 1° pr. handt, en 1° pr. boets., J. A. Boot 1° pr. handt. A. Bruijstens 2° pr. handt. A 5° kl. A. Verbrugge l°pr. vakt., W. Kool 2° pr. vakt., A. van Straa ten 2° pr. vaktH. P. de Wit eerv. verm. ijver vakt. B 56 kl. J. N. de Jong 1° prvakt., J. Vonk le pr. vakt., J. van Hoorn 2° pr. vakt., 5° kl. A. Brenkman eerv. verm. boets. E 5e kl. W. van Ham 1 pr. handt., J. J. Ph. den Boer 2° pr. handt., R. N. Akkerman 3° pr. handt. Goüderak. Men verneemt, dat deze gemeente is toegewezen aanl,het 4° militiedistrict, hoofdplaats Dordrecht. De zitting voor den militieraad, keuringen enz. zullen voortaan te Schoonhoven worden gehouden. Boskoop. Donderdagmiddag werd onze gemeente bezocht door de heeren LöhDis, inspecteur van den landbouw, Van Elzelingen, hoofd-ingenieur, A11- kersmit, ingenieur b 'd Mij. tot Exploit, v. S.S., Van der Minne, rijks-ingenieur en Stieltjes, Lid van den Raad van toezicht op do spoorwegen, naar men verneemt om een bespreking te houden omtrent de richting van den spoorweg Gouda—BoskoopAlphen. Zitting van 3 April 1912. Uitspraken C. J. A. te Waddinxveen, f 25. subs. 10 d. wegens als hoofd en be stuurder van een fabriek niet zorgen dat de daarin werkende arbeiders vol doende zijn beveiligd. J. v. O. te Gouda, 4 X f 0.50 subs. 4 X 1 d, wegens in een werkplaats een jeugdig persoon arbeid doen ver richten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des morgens en als hoofd en bestuurder van eene onderneming niet zorgen dat hij in het bezit i? van een arbeidskaart, arbeidslijst en ar- beidsregister. H. B. L. te Gouda, f 10 subs. 3d. wegens zich in staat van dronkenschap op een station bevinden. D. E. E., echtg® van P. L. te Gouda en C. S., huisvrouw van P. G. S, te Gouda, ieder f 3 subs. 3 d.H. J. v. d. W., huisvrouw van A. B. te Gouda f .5 subs. 3 d. wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken. P. Z., te Moercapello f 0.50 subs. 1 d.J. K. enA. S. te Bleiswijk, G. V. en J. do W. te Nieuwerkerk a.d. IJsel, M. N. te Reeuwijk, ieder f 1 subs. 1 d.A. D. te Nieuwerkerk a.d. IJsel f 3 subs. 2 d.C. B. te Reeuwijk 3 X f 1 subs. 3 X 1 d. J. C. J. G. te Bleiswijk, 10 X f 1 subs. 10 X 1 d.J. R. te Zevenhuizen 6 X f 1 subs. 6X1 d*.en f3 subs. 1 d., allen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maten en ge wichten, wegens overtreding derlJk- wet. J. M. v. d. H. en Ff. d. H. te Gouda, f0.50 subs. 1 d., wegens fietsen zon der bel. P. D. en J. L. te Gouda, A. V. te Capelle a.d. IJsel, ieder f 1 subs. 1 d. wegens 's nachts rijden mot Óen voer tuig zonder licht. C. v. d. K. te Gouda, f 2 subs, 2 d.; H. v. S. te Gouda, f 1 subs, ld., wegens 's nachts rijden met een fiets zonder licht. W. de B. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d. wegens zijn hondenkar gebruiken zon der deze is voorzien van een drinkbak. J. M. te Gouda, f 5 subs. 3 d., we gens zijn hond als trekdier gebruiken terwijl deze gewond is. P. de H. te Gouda, 2 X f 1 subs. 2 X 1 d., wegens zijn hondenkar ge bruiken zonder als houder te zijn in geschreven en zonder d4t zijn naam en die zijner gemeente daarop voor komt. W. J. v. d. P. on M. de J. te Gouda, ieder voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor 1 maand onder proef tijd van 1 jaarW. v. d. H. en J. de J. te Gouda, ieder f 3 subs. 2 d., we gens te Gouda op den openbaren weg met een voetbal spelen. H. L., H. L. L., M. W., M. J. K-, allen te Gouda, ieder voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor een maand, onder proeftijd van een jaar, wegens te Gouda op den openbaren weg met geld spelen. H. E. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d., wegens te Gouda met een handwagon rijden op het bestrate voetpad. A. IJ. de 9. te Gouda, f 1 subs. 1 d„ wegens te Gouda bij het afhalen van bezoekers van een Schouwburg niet aan de bevelen der politie gehoor zamen. H. K. te Gouda, ontslag van rechts vervolging, wegens zonder vergunning van den Burgemeester eene uitvoering, waartoe het publiek met betaling toe gang heeft, geven. J. H. d. K. te Gouda, voorwaarde lijke plaatsing in een tuchtschool voor óén maand, onder proeftijd \an een jaar, wegens te Gouda op den open baren weg met een voetbal spelen en opgeven van een valschen naam. F. 0. d. D. te Waddinxveen, vrij spraak, wegens na vestiging in een gemeente niet xl aar van na een maand kehnis geven. M. v. d. P. te Bleiswijk, f 1,50 subs. 2 weken tuchtschoolW. V. te Gouda, f 1,60 subs. 2 d. wegens straatschen derij. J. M. te Gouda, f 1 subs. 1 dag, wegens op den openbaren weg zijn trekdier onboheord laten staan. H. J. v. d. Z. te Gouda, f 3 subs. 2 d.G. J. B. te Gouda, vernietigd het vonnis dato 6 December 1911, doch alleen voor wat betreft de straf en opnieuw rechtdoende veroordeeld hem tot f 2,50 subs. 3 lyi^we,gi nachtelijk burengerucht, H. U. d, D. te Wadcuniveen, f 1 subs. 1 d.J. P. en L, SLVfce Gouda, ieder f 3 subs. 2 d. wegen8\openbare dronkenschap. J. v. K. en L. H. te Zevenhuizen, C. v. d. L. te Moeroapelle, ieder f 1,50 subs. 2 d. wegens straatschenderij. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Tarief herziening en waarheid. Hooggeachte heer Hoofdredacteur. In uw blad van 30 Maart j.I. komt een ingezonden stuk van de Nederl. Vereeniging van Handelaren in buiten landsch meel, voor. Daarin spreekt het bestuur, afgaande op de verslagen omtrent het debat te Hoorn tusschen jhr. Van Fisenne en mij gevoerd, de meening uit, dat ik onjuiste mededee lingen deed omtrent de heeren Heems kerk, Kolkman en Talma. Ik moet ait verwijt ten stelligste terugwijzen. In alle vergaderingen citeer ik de antwoorden, die de heeren Heemskerk en Kolkman in zake meelrechten aan de Vereeniging van Handelaren in buitenlandsch meel indertijd deden toekomen. Omtrent den heer Talma heb ik te Hoorn precies hetzelfde gezegd, wat het bestuur in zijn. ingezonden stuk hieromtrent vermeldt. De inzenders komen er tegen op, dat ik te Hoorn zeide, dat de meel rechten reeds uit een oogpunt van politieke moraliteit moeten worden gewraakt. Dat is gansch iets anders dan hetgeen de heeren in het vervolg van hun artikel hieruit distilleeren„de heer De Jong wraakto de politieke eerlijk heid der H.H. Heemskerk, Kolkman en Talma." In mijn redevoeringen onthoud ik me steeds van persoonlijkheden en over 't karakter der heeren ministers velde ik in 'tgansoh geen oordeel. Mijn betoog was en is het volgende: Voor de stembus dacht niemand van de rechterzijde over graanrechten, thans stelt het rechtscho kabinet ze voor. Zoo'n handelwijze is politiek immoreel. Voor de juistheid dezer uitspraak beroep ik mij op een onzer grootste en invloedrijkste organen, De Nieuwe Rotterdammer Courantwelke in haar bekeiid artikel „Ongehoord", over de meelrechten schrijft „Maar het voorstel is daartegen zoo ergerlijk, wijl het lijnrecht ingaat tegen alle beloften en voorspiege lingen, die tot nu toe door de mede standers der regeering, ja, door de regeering zelve, gedaan zijn. Het voorstel is niet slechts op de nijver heid een aanslag, maar ook op de goede trouw in de Staatkunde (curs. van mij, de J.). Het denkbeeld van meelrechten is door de propagan disten dor rechterzijde, ook door Staatslieden van rechts van den eersten rang in het openbaar steeds met verontwaardiging ter zijde go- Bchoven." Was dit alles de Nederl*. Vereeni ging van Handelaren in buitenlandsch meel bekend Zoo ja, dan had het bestuur zeer zeker de tot mij gerichte verwijten niet neergeschreven. Van het door mij gesprokene noem ik geen woord terug. U mijnhoer do hoofdrodactour dank zeggend, Uw dw. dn. W. DE JONG. Den IIaao, 3 April 1912. De begrafenis dor Bakkerswet. Er is nu oen Katholieke stom, die in zake de Bakkerswet do waarheid spreekt. De (Katholieke) „Geldersche Koe rier" schrijft „Droeviger bewijs van wetgevonde onmacht door het gesol met de Bak kerswet ie wel nimmer door ons Par lement vertoond. Behandeling van deze wet stond op de agenda, welke bestemd was voor Paschen afgehandeld te worden, maar zóó heelemaal achteraan, dat het wel leek alsof ze met opzet daar geplaatst was teneinde haarn voor goed op de lange baan te kannen Schuiven. Waarom moesten de behandeling der Armenwet en der Vogel wet vóór die der Bakkerswet gaan, welke toch reeds eenmaal de Kamer had bezig gehou den Alleen reeds de vaststelling dezer volgorde, ontneemt alle waarde aan de al te gemakkelijke bewering, dat 't nieuwste uitstel dezer wet, dat dit maal wel een afstel zal wezen, aan de linkerzijde zou te wijten zijn. Trouwens, de beschouwingen, zoo wel door De Tyd als door de Standaard, aan het Bakkers-ontwerp gewijd, zijn duidelijke aanwijzingen, dat de rech terzijde geen prijs stelde op spoedige behandeling van dit ontwerp. Laat men dit nu maar eerlijk be kennen. Men was het rechts niet eens over de Bakkerswetmen zag in haar een „appel van twist" dit is de reden van het uitstellen der behandeling, ad calendas Graecaa. Zelfs al neemt men aan, dat van links bedekte obstruotie de behande ling der Bakkerswet hoogstens een paar dagen hebben kunnen vertragen". En verder„De dieper liggende oorzaak van het gesol met de Bak kerswet, welke een eerlijk man van rechts als Elhorst terecht urgenter noemde dan de Ziekteverzekering, is de verdeeldheid der coalitie op sociaal- politiek gebied. Deze doemt tot onvruchtbaarheid, tot politiek gescharrel in den slecht- schen zin, dat iedere coalitie-partij op zichzelf, ook de Katholieke, meer en meer sympathieën doet verliezen. Dit prooes gaat langzaam, doch zeker en is des te gevaarlijker, omdat het zoo weinig naar buiten zichtbaar wordt. Hoe ondankbaar het ook moge zyn, hierop telkens te moeten wijzen, wij achten het plicht, juist in het belang van de Katholieke partij en het Katho licisme". Voetbal. Voor de "Waddinxveensche serie- wedstrijden en den wedstrijd van het G. V. B.-elftal zijn geen matches door het bondsbestuur vastgesteld. 'fc GVB.-elftal speelt, zooals gemeld, morgen om half drie op het Ajax- veld te Leiden tegen het elftal van den Leidschen Bond. Dit elftal, o.m. winnaar van den Begeer-krans, is mo menteel het sterkste bondselftal en zal dus wel een warme ontvangst bereiden. Het Goudsehe elftal is (met een 4-tal invallers) als volgt samen- Hennuin DVS. Schuüng Hekket TOP. DVS. v. d. Bak, J. Verkaaik, v. Zwieten, KFC. Exc. DVS. Dortweg, Overeijnder, KFC. KFC C. de Groot, P.Verkaaik, Dekker KFC. Exc. DVS. Als reserve-spelers zijn aangewezen: de Ridder van TOP. en Kleijn en "Wegeriff van DVS. Naar aanleiding van bij hem inge komen aanvragen om inlichtingen verzoekt de seor.-penn. van den G VB. ons te willen medoelen dat op 2en Paaschdag de propaganda-wed strijd TOP IExcelsior I te Waddinxveen wel zal doorgAan. In de promotie-competitie speelt V. F. C. te VJaardingen togen Bloemen- daal. In de Winterdijk speelde gisteren een T. O. P.-combinatie tegen een V. O. C.-combinatie uit Rotterdam. De uitslag was 5—2 voor de Rotter dammers. Donderdagavond hield 't bestuur van den G. V. B. hier ter stede een ver-^ gadering Aan W, F. C. werd toe stemming verleend tot 't organiseeren van Serie-wedstrijden .pp Maandag 8 April. Een aanvrage van Voorwaarts (Sch.) om de wedstrijd W. F. C. Voorwaarts opnieuw vast te stellen, werd aangehouden tot nadere gege vens bij het bestuur dienaangaande zullen zijn ingekomen. Inzake do op 1° Paaschdag te spelen wedstrijd tegen 't Leidsche Bondselftal werden de noodige schikkingen getroffen en de secr.-penm. tot leider van het elftal benoemd. Wegens het vergevorderd uur werd daarop door den voorzitter de vergadering tot nader datum ver daagd. Opgave der Personen, die zloh gedurende de week van 29 Maart tot 5 - April in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. O E VESTIGD 0. W. E. de Sturler uit Leiden, in Oosthaven 58. W. de Wit uit Moordrecht, in Blauwstraat 15. W. T. Nieuwenburg uit 's Graven- hage in IJssellaan 106. 1. Duijm, kaasha^elaar uit Keulen in Peperstraat 40. W. Pitlo uit Amsterdam in Krui denierstraat 21. B. K. Bekker uit Amsterdam in Steijnkade 7. N. M. Droog uit Waddinxveen in Crabethstraat 20. H. van Zwanenberg uit Nijmegen in Markt 25. P. Jorritsma uit Duitschland in Achter de Visphmarkt 26. J. van 'tWoud uit Linöchoten in Bogen 37. J. ter Haar uit Rhenen in Spie ringstraat 91. VERTROKKENEN: N. H. Geldermans uit Wijdstraat 1 naar Dordrecht Voorstraat 230. P. Bosman, kapper uit Doelestraat 23 naar Wateringen. C. Boon, boomkweeker uit P. C. Bothstraafc 52 naar Noord Amerika. H. A. Houdijk uit L. Tiendeweg 84 naar Hilversum Kerklaan 10. G. O. Heppener uit Houtmansgr. 4 naar Leersum. J. C. van Pappelendam uit Steyn- kade 7 naar Utrecht Vleutersoheweg. A. S. Kromme uit Jaagpad 34 naar 's Gravenhage Jacob Mahestr. 186. T. Loeve, arbeider uitGoejanverw. dflk 12 naar Stolwijk C 20. F. Keiler uit Naaijerstraat 2 naar 's Gravenhage St. Aidegeedaplem 47. J. J. Mul uit Peperstraat 10 naar 's Gravenhage BinkhoraUtraat 50. P. A. H. Voe uit Turfmarkt 106 naar 's Hertogen bosch Kerkstraat 101 P. van den Berg, veekoopman uit IJssellaan 86 naar Haastrecht. C. Voorkamp uit Hoogstraat 10 naar Waddinxveen. T. PunBelie, timmerman uit Spie- ring8fcr. 95 naar Hilversum J. v. Bogen straat 7. A. Woerlee uit Pr. Hendrikstr. 117 naar 's Gravenhage Riviervischm. 12. Predikbeurten te Gouda. Zondag. 1° Paaschdag. REMONSTRANTSCHE KERK. '8 Morgens lO'/a uur. Ds. H. VAN ASSENDELFT. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Gedachtenisrede 25-jarig ambtsjubileum. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten Gll2 ure. Ds. BERKEL- RACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. f Namiddag ten 2 ure. Ds. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. 8 April, 2° Paaschdag. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ös. V. DOORN, pred. te Sluipwijk. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 10 April. Ds. DEUR. Aanvragen van werknemers op 5 April. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 4 opperlieden, 2 voerlieden, 1 grondwerker, 5 pakhuisknechten, 3 loopknechten, 5 werklieden zonder vn'ckennis. Halfwas of aankomende. 2 kantoorbedienden. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 metselaars, 2 touwslagers (dikgp,)» 1 hekelaar, 1 plaatwerker. Halfwas of aankomende. 2 schilders. Leerlingen en jongens. 1 loodgieter, 5 jongens zonder vakjeennis. De directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Gouda heeft dB eer torjalgemeene kennis te brengen} dat met ingang van 9 Aprilj ;I912 het hulptelefoonkantoor te S t 0 1 w ij k wordt opgenomen in het Nederlandsch» Belgisch telefoonverkeer. De prijs van een enkelvoudig ge sprek bedraagt f 1.45. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Inbreuk op auteursrecht. De Viérde Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed Donderdag uit spraak in de zaak van den winkelier, die prentbriefkaarten liet vervaardigen naar een repróductie van het portret van H. K. H. prinses Juliana, voor komende in den Cadetten-Almanak voor 1911 en die deze prentbriefkaar ten verspreidde en in zijn winkel voor een ieder openlijk te koop stelde. Het O. M. had 1 50 boete of 20 dagen hech tenis geëiseht, met last tdyVerbeurd- verklaring der in beslag genomen exemplaren. De Rechtbank veroor deelde bekl., wegens het inbreuk ma ken op eens anders audrarecht, tot f 200 boete of 80 dagen hemitonia, met last tot verbeurdverklaring der prent briefkaarten. GOUDA. GEBOREN4 April. Johanna Eli sabeth, ouders H. van Assendelft en J. Hoos. Klaas, ouders S. M. Haze- broek en M. J. Langeraar. 5. Em- merensiana Alida, ouders F. J. van Dipt e* C. Spruit. Hendrik Reijk, ouders C. A. Wagenaar en EL M. van Veen. Johannes, S. C. van Boren en G. van Kersbergen.Adriaans Corneüg, ouders A. van Asten en A. Borger. ONDERTROUWD: 1 April. M. Roeloper te Arnhem en J. fi. Sleiffer. 4. A. Coomans en T. Bonefaas. J. J. van Roon pn J. Verboom. F. J. de Bout en A. J. Meijsen. H. van Harten en C. S. van Mensch. OVERLEDEN4 April K. Oberin- ger 56 wed. van A. Dekker. GOUDERAK. Van 1 Maart tot 1 April. GEBOREN Bastiaantje, ouders F. de Bruijn en B. de Jong. Wilhei- mina, ouders P. Lingen en E. Ter louw. Arie, ouders P. de Kwaaste- niet en H. van Vuuren. Maria, ouders S. denDuden en B. Speksnijder. OVERLEDENM. Stoppelenburg - 76 jaar, wed. van J. de Mik. J. C. Groene veld, 42 jaar, echtg. van C. P. Vleggeert. C. Molenaar 68 jaar, wed. van D. van Dam. GEHUWDB. de Kwaadsteniet, oud 27 jaar, met E. de Jong, oud 23 jaar. T. Blanken, oud 32 jaar en N. J. Boer, oud 25 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.3 te Brarritz, laagste stand 733.9 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige tijdelijk wellicht stormachtige westelijke tot zuid-wes telijke wind, betrokken met weinig regen, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, Engelsch eskader in Frankrijk. Malta, 5 April. Het eskadeF van de EngQischo Kurassiers „Good Hope", „Lancaster" en „Suffolk" onder com mando van admiraal Ganble is gisteren naar Villefrancke vertrokken om deel te nomen aan de feesten georganiseerd ter gelegenheid van de inwijding van het standbeeld van Koninhin Victoria. De scheepvaart in de Dardanelles L' Agence Oriëntale meldtDe on zekerheid omtrent handelsscheep vaart in de Dardanellen, wordt door de bladen in Europa gesignaleerd na de ontploffing van vier torpedo's. Volgens informaties uit goede broh, Was deze ontploffing een doodgewone jroef genomen door militaire autori- ;eiten die zeer goed geslaagd is. Dien- tengeyolge bedreigt geen enkel gevaar de nandelsBoheepvaart in de Darda nellen. Een millioen voor een hond. Men seint uit Weenen aan de „Pa trio" Madama Bella Crabo, weduwe van een .rijk bankier is dezer dagen te Salzburg in Tyrol" overleden Bij tes- temeataire beschikking, laat zij heel haar fortuin van bijkans-een millioen francs na aan haar hond, waarop zij bijzonder gesteld was. Berlyn, 6 Maart. Men verneemt dat als opvolger van Von Kiderlen-Wach ter do tegenwoordige minister van koloniën Dr. Solf is uitgekozen. Berlijn, 6 April. Tusschen Rusland en Italië is een overeenkomst gesloten betreffende de Balkan-quaestie in het algemeen en Albanië in 't bijzonder. Kleermakersstaking in Duitschland. Berlyn 6 April. Waarschijnlijk zul len na Paschen de kleerniakersgezel- len over geheel Duitschland het werk hervatten. Het scheidsgerecht te Jena heeft voor 21 steden een uniform tarief ingesteld. Misdaad Men seint ons uit Mourik Gisterenavond is in een sloot het lijk gevonden van den gemeente veldwachter. Het horloge van den man stond op 9 uur, terwijl hij des middags te 2 uur was uitgegaan. De Justitie uit Tiel is ter plaatse om een onderzoek in te stellen, daar vermoed wordt .dat hier een misdaad is gepleegd.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3