tbank Rona Cacao ABDEL ES De beste voor den prijs DE VOLKSDRANK Frisia^ Dinsdag 9 April 1913. No. 11836. Verschijnt dagelijks Buitenlandsch, Nieuws. i;i:wisgevi\(. ,n ETxitexilaxxd.. FEUILLETON, HDe stem óes cfiloaós. 51e Jaargang. I by uitnemendheid. AND ISTïe-vL-ws- exx voor G-onoLc3.su ezx behalve Zon- mveevoeders. en ihoeden, [EU W, wan- aSCht met BIN, ets., bij Coops, Nijdstraat 29. i,E, Alter i Gracht 260' IAAG. Ped.E. ALTER Telefoon Interc. 82. Sterken Drank. VAN HOUTEN’S [XTZDufi- WAREMIUS, Spuislr. Den Haag. Hgr Alle Luxe- en Huitsh. Artikelen sche verwikkelingen uit het afgeloopen jaar is heden afgespeeld. Het protec toraat over Marokko is afgekondigd en gepasseerden Zaterdag in het eul- tanspaleis te Fez geteekend. Hoewel het verdrag betrekkelijk weinig bepa lingen vervat, Jslechts 8, is het vrij volledig. In die 8 bepalingen is eigen lijk voorgoed Marokko uit de rij der landen geschrapt. Marokko is een voudig een stuk van Frankrijk gewor den. De bepalingen van het verdrag zijn in het kort de volgende en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. s 09 i 'w ("Wordt vervolgd). Marokko, Fransch protectoraat. Het slotbedrijf van de Fransch-Duit- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1 Kg. 11.50 hjKcr. f 0.42} H 0.801Ho,, - 0.18 GOED en GOEDKOOP. VOEDEND «n OEMAKKEL1JK VERTEERBAAR. [houder, den Heer (itlUDSUHE COURANT. ,e merk AT 19. aten, e Modellen. No. SS®. crediet aan uk van niet Hoendermeel nder voederkosten kilo 40 en 5 kilo voedermethode. i Voederfabriek FRISIA. Enkhuizen. ijgbaar bij HU. IPS, Wijdstraat. JILD, Veer3tal, STE WAAR- agen imeskleeding. ie of gedeelten m de stad aan huis Dg Italiaansch-Tnrksche oorlog. Rome, 7 April. Een officieuze nota spreekt den aanval op Derna op 2 April en de vernieling van het vlieg tuig van Roberti tegen. Port Said, 8 April. De Italianen hebben zich meester gemaakt van een Grieksche stoomboot, beladen met con trabande. Rome, 8 April. Een officieuze nota meldt, dat de blokkade van de Turk- sche kust van do Rood® Zee van mor gen af zal worden. Nytgestrekt van Kasira tot Lohija, gelegen op 15.5° noorderbreedte en 42° O.-lengte van Greenwich. Bengazi, 6 April. Een vliegtuig wierp gisteren bommen in de Turksch- Arabische kampen en maakte daarbij tal van slachtoffers. Frankrijk. Het „Journal des Débats” bevat een telegram uit Avesnes, waarin gemeld wordt, dat tijdens een concert te Hou- dain, een petroleumlamp viel en vlam vatte. Een paniek ontstond, waarbij 7 personen werden gedood en 15 ge wond. vergoed. HM en ADRES'. Iraeht 269‘. JAAG. f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd"Zondagsblad 1 -50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren KLEINHANDEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, i°. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekoinen de aanvrage van Nicolaas van der Sprong voor den ver koop van sterken drank in ’t klein? voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteitvan het perceel aan de Karnemelksloot No. 8. Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver kenen van de vergunning schriftelijke be zwaren inbrengen. Gouda, den 9 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER or Kanaries sr 13, en */iliter Universeelvoer) do 13 en kilo schrijftafelVoor hem lagen de boe ken, rekeningen en gelden, zooals hy ze enkele oogenblikken geleden had verlaten. Hij begon de banknoten nog eens na te tellen voordat hij ze in de brand kast sloot. Eenmaal tweemaal, drie maal gingen ze hem door de handen, telkens schudde hij het hoofd en begon opnieuw te tellen. Ik vergis me toch niet, mom pelde hij eindelyk, er ontbreekt hon derd pond sterling. En toen de oude Beatcher het geld gaf, was het in orde, dat weet ik zeker. Somber keek hij voor zichdoch opeens schoot hem de gedachte door het hoofd „Zou Robert hier geweest zijn en in een zwak oogenblik niet hebben kun nen weerstaan de verleiding, om de hand uit te steken naar het eigendom van een ander? Voor zijn doen kleedt de jongman zich veel te keurig, hij geeft gaarne veel geld uitmisschien heeft hij schulden gemaakt... hij zag de banknoten liggen en... O, kon ik hem redden, en hem van den rand des afgronds terugtrekken en hem bewaren voor een leven vol gewetensknaging I Ik weet helaas zelf zoo goed, wat het beteekent een onverzoende schuld zijn leven leng te moeten medesleepen.” la bestemd om te worden: De auto-bandieten. Raymond la Science ge arresteerd. Zondagmorgen is de politie te Parijs er in geslaagd een nieuwe arrestatie te doen in verband met den aanslag in de Rue Ordener. De arrestant heet Raymond Callemin en is in zijn krin gen algemeen bekend onder den bij naam van „La Science”. Ziehier onder vaarlijkste benden misdadigers, Mar seille slaat alle records wat de jeugd betreft van de loden van dievenbenden. In den laatsten tijd worden voortdu rend op het terrein van afvaart der paketbooten valiezen en voorwerpen van waarde gemist. Het gelukte eer gisteren aan de politie de daders te ontdekken. Het waren leden van een dievenbende, waarvan het hoofd, Henri Cafany, 9 jaar oud is, terwijl o. a. ook een broederpaar van 5 en 3 jaar oud deel uitmaakte van het troepje dieven. Gevat, bekenden allen talrijke valiezen te hebben gestolen, welke zij aan hun ouders brachten. Dezen zijn thans eveneens in hechtenis genomen. Amerika. Een nieuw type tram is door de internationale handeling te verrichten zonder voorafgaande goedkeuring van de Fransche regeering. Artikel 7 stelt vast, hoe de finan- cieele reorganisatie zal plaats hebben, terwijl bij artikel 8 den Sultan ver boden wordt, direct of indirect eenige openbare of particuliere leening te sluiten of eenige coicessio zonder machtiging van Frankrijk te verleenen. Daarmee is het verdrag ten einde. Het is ook trouwens voldoondoJM Frankrijk heeft voortaan de ^Brcht in handen, al zal het misschien nog op eenig verzet van de zijde der in landers stuiten. Vlug wilde Romer weer aan zijn werk gaan, doch voordat hij zijn schrijfvertrek had bereikt, ontmoette hij in de gang den zoon van zijn boek houder, Mr. Robert Beatcher, een knap, flink jongmensch, sedert een jaar onder leiding van zyn vader ten kantore der firma Römer werk zaam. Ik wenschte wel twee dagen verlof te vragen, mijnheer, sprak de jonkman haastig. Waar wilt ge heen, Robert? Ik zou gaarne een vriend gaan bezoeken, die kort geleden getrouwd is. Als u het goed vindt, zou ik nog hedenavond willen vertrekken, om morgen den Zondag reeds bij hem te kunnen doorbrengen. Wanneer uw vader u kan mis sen, heb ik er niets tegen, zeide Römer. Maar hebt ge soms geld noodig voor de reis, voegde hij er bij, kom dan mee naar mijne kamer; ge hebt uw salaris van de vorige maand nog niet ont vangen. Dank u dat heeft geen haast. Met een buiging wilde de jonkman zijn patroon voorbijgaan, doch deze reikte hem de hand en zei Goede reis en veel pleizier, En weder zat Eduard aan zyn Inrichting kn welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOUDA, Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET Brengen ter rlgemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een ver zoek met bijlagen van L Zevenhoven te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner Wagenmakerij en Smederij, door bijplaat sing van 2 elactromotoren van 5 en 1 PK. in het perceel gelegen aan de Spoorstraat No. 6a, kadastraal bekend Sectie A No. 3810; Dat op Dinsdag den 2311 April 1912, des namiddags ten i’/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagd® vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ot meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 9 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER 30) Slechts langzaam herstelde Eduard Römer zoover, dat hij jsich weder met zijne handelszaak kon bemoeien, en toen trok het algemeen de aandacht, dat hij nog minder sp/aakzaam was dan te vorenhij leek wel menschen- schuw geworden. De beklagens waardige man lijdt stellig aan een zielsziekte, oordeelden ^zij die medelijden met hem hadden. Die jonge Römer is een onuit staanbaar zonderling, oordeelden wöer anderen. Martha leed hieronder niet weinig, ook zü werd ernstiger en stiller. Alleen de liefkozingen van haar kleinen Man fred, die voorspoedig opgroeide, waren nog in straat een glimlach op haar bleek gelaat te voorschijn te roepen. Het was October gewordenvreese- lijke stormen geeselden de golven der zee en bruisten rondom de woning van de familie Romer. De kleine Manfred moest wegens een lichte ongesteldheid de kamer houden; Martha was een uurtje naar Réunie 2‘/z Pro’ rad. Ned. Zionistek- Ons Genoegen” I'll hap-Rooyaards, it „De Réunie" 8 o®, van wege de - en WoningtoesiA' Qnderstanda-Oo®*, oit „Ons Genoegen’) en P. Club. Openb Spreker: A- R0®’ kon wij geregeld tijdj nogen ontvang®»™ ancerten, vermakelf» L deze dan in 0B* Mén. 1 ■inkman Zn.,GotwB welke omstandigheden de arrestatie plaats had. De politie was gewaar schuwd, dat sinds eenige dagen een persoon, wiens signalement nauwkeu rig beantwoordde aan dat van een der bandieten van de Rue Ordener, zijn intrek genomen had bij een zekeren Clément, 48 Rue La Tour d’Auvergne, die samen met een vriendin op de zesde verdieping een kamer gehuurd had. Gedurende den nacht van Zater dag op Zondag omsingelden verschei dene agenten het huis en wachtten af wat gebeuren zou. Omstreeks zes uur des morgens ging de huisdeur open en twee mannen kwamen naar buiten. De inspecteurs herkenden on middellijk in den persoon, die Clément begeleidde, den sinds weken gozochten bandiet Raymond la Science. Zij wil den niet onmiddellijk tot do arresta tie overgaan, maar volgden beide mannen, die zich in de richting van Montmartre begaven. Toen de ver dachten gekomen waren op den hoek van de Avenue Trudaine, besloten de inspecteurs hun slag te slaan. Met één sprong wierpen zij zich op Ray mond, die op dat oogenblik eenige passen van Clément verwijderd was. Bij het kort gevecht, dat ontstond, nam Clément de vlucht. De eerste handbeweging, die La Science maakte, was naar zijn zakken te grijpen, maar de agenten verhinderden hem een wapen te voorschyn te halen. Niet temin bood hij heftigen tegenstand, on hadden eenige slagersknechts, die juist voorbij kwamen, de politie niet geholpen, dan was de vogel misschien nog gevlogen. De goheele scène duur de slechts eenige seconden, maar het ging er zeer heftig toe. Tot overmaat van ramp sloeg het paard van een melkwagen, die in de nabijheid stond, op hol on liep recht af op de groep vechtende personen, waajrdoor de ver warring niet weinig vermeerderd word. De inspecteurs sleurdoKRaymond, die tegenstand bleef biedQ»,Anode naar het dichtstbijzijnd óofiimissariaat Van politie, waar hij gefouilleerd werd. Men vond in zijn zakken drie gela den Browning-revolvers en een som van 5G00 francs aan bankbiljetten, die in de voering van zyn jas genaaid waren. Eenige oogenblikken later had de arrestatie van Clément en diens vrien din plaats. Groote en kleine dievenbenden. Houdt Parijs het record van de ge- Deze gedachten gingen Eduard blik semsnel door het hoofd. Onmiddellijk sloot hij alle papieren van waarde weg en ging naar het kantoor. Is Mr. Robert nog hier vroeg hy. - Ja, mijnheer, luidde het ant woord en de jonkman stond op van zijn stoel. Ik heb u nog iets op te dragen wees zoo goed even mee te gaan. Eduard Römer zag don jongen Beat cher verbleeken en werd daardoor in zijn vermoeden versterkt. Toen de deur achter hem gesloten was, ging Römer voor den jonkman staan en vroeg Hebt ge mij niets te zeggen En toen er geen antwoord volgde, vroeg hij nog dringender Hebt go mij werkelijk niets te bekennen O, Mr. Robert, tot heden waart ge een jonkman, op wien niets viel aan te merken I Ik bezweer u, bezwaar uw geweten niet met een verkeerde daad. de familie Wight gegaan, waar men dien dag Edit’s verjaardag vierde. Eduard liet zijne gelukwenschen en een fraaien bloemruiker door zijne vrouw overbrengen. Hij kon zelf niet komen, want hij moest de rekening van het afgeloopen kwartaal opmaken ook moest hij nog een groote som gelds incasseeren wegens verkochte katoen, enz. Het werd reeds duister. Eduard zat in zijn schrijfvertrek over een dik boek gebogen. Mr. Beatcher, zijn eerste boekhouder, was juist heengegaan, nadat hij vijf honderd pond sterling voor verkochte katoen had uitgesteld voor zyn heer. Daar klonk opeens in de stilte van het schrijfvertrek het luide schreien van den kleinen Manfred. Eduard Römer wetende dat zijne vrouw niet thuis was, sprong op en snelde naar de kinderkamer aan het andere eind van de gang. De knaap was zyn oog appel en hij was bijna al te bezorgd voor zijn kind. Gelukkig was er geen reden voor ernstige bezorgheidbij het spelen was het kind gevallen, had een buil aan het voorhoofd gekregen, maar spoedig wad het tot bedaren gebracht en liet zich troosten met een stukje I Robert, suikergoed. E_ Artikel 1 bepaalt, dat de regeerin- gen van Frankrijk en Marokko zijn overeengekomen in laatstgenoemd land een stelsel in te voeren van ad ministratieve, rechterlijke, economi sche, flnancieele, militaire en het on derwijs betreffende hervormingen, welke de Fransche regeering noodig zal achten in het Marokkaansche ge bied door te voeren. Vrijheid van godsdienst blijft gehandhaafd, terwijl ook het prestige en het aanzien van den Sultan zullen blijven geëerbiedigd. In de eerste plaats zal dus het in- landsch rijksbestuur worden gereor ganiseerd. Met Spanje zal de Fransche regee ring onderhandelen om diens nadere belangen, die het in Marokko heeft, vast te stellen. Artikel 2 geeft aan Frankrijk de macht om na eenvoudige kennisgeving het geheele Marokkaansche gebied militair te bezetten, natuurlijk in het belang van orde en veiligheid. Ook de politiemacht te land en te water komt in Fransche handen. Bij artikel 3 belooft Frankrijk het leven en de kroon van den Sultan en diens afstammelingen te beschermen. Bij artikel 4 wordt bepaald, dat alle maatregelen voortaan zullen wor den voorgesteld door Frankrijk, al zullen zij blijven uitgaan in naam van den Sultan. De tusschenpersoon tusschen de Fransche regeering en den Sultan wordt bij artikel 5 als Algemeene Commissaris-Resident aangesteld. Hij is tevens de tusschenpersoon tusschen den Sultan en de buitenlandsche ver tegenwoordigers. Frankrijk neemt natuurlijk de belangen van de Marok kaansche onderdanen in den vreemde op zich. Artikel 6 verbiedt den Sultan elke PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1