I ILA®, Ca^a/r I Woensdag 10 April 1012. No. 11837. Verschij nt dagelijks SvLïtexxlaxxd.. JA\SKERK Buitenlandsch Nieuws. JDE, S xx xxexxlaxxd.. FEUILLETON. %)e stem óes &loeós. 3D-A-, (gevers, Gouda beroemde ■rkglazen WARENHUIS, Spuislr. Den Haag, g** Alle Luie- en llulsh. Artikelen Janskerk, der keningen enz. A BE 1 H, ÜBAMM, eering Kammen, nmelkzeep 'rnt per stuk. Zwarte Kop, >akje. ?isia ïevoeders. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. -- IA U’S 1 5TE. RN HEM. 51e Jaargang. ^Tie-cL-ws- ezx voor G-ouda ezx OKCXstxelbEezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. .wing (Wordt vervolgd). punt rusten, Hildegard, antwoordde hij Zn.,Gouda. ENT. Kanaries I, en ’/i liter n der mee l roederkosten 10 en 5 kilo ■enoegen” 7!/2 joyaards, „De adruppels t 0,75. ICHT DER geregeld tgdig intvangenvan i, vermakelijk- dan in onse NG, Coiffeur. II. van Beeldende ter. Architect en van Bouwkunde PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post erk Het is te verwachten, dat dit wets voorstel op een hevigen tegenstand bij de verschillende groepen zal stuiten. Het eindresultaat zal echter wel zijn, wat het altijd is geweest. 'erseelvoer) 3 en I/a kilo rmethode. iderfaöriek ISA. E^khuizen. ■r bt) HH.: Tndstraat. Veerstal. Per kwartaal --< f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 150 Idem franco per post 1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren lóunie” 8 uur, vege de Ver. *oningtoezicht erstands-Com- is Genoegen”# Club. Openb. er: A. Rood- kunnen toonen? Uwe edelmoedigheid is voor mij verpletterenddoch zoo waar ik oprecht berouw heb over mijn misstap, zoo waar ook wil ik van dit oogenblik af met Gods hulp eerlijk en vlytig blijven en mij geheel aan uw dienst wijden. God loone u voor hetgeen gij heden aan mij gedaan hebt Toen de deur achter Robert gesloten was, zat Eduard nog lang in diep ge peins verzonken. Hij had een mensch voor de maat schappij gered, hoopte hij. Maar ach wie hielp hem uit den dool hof van zonde, gewetenswroeging en radeloosheid, waarin hij zich te onza liger ure begeven had? ongeduldig. Men moet zich het hoofd niet breken met dingen, waaraan toch niets valt te veranderen. Maar Paul, ik moet ie toch eens spreken over een vrees, die mij reeds lang kwelt. Je weet, hoe weinig ver-- stand ik heb van geldzakenmaar toch meen ik, dat wij op een te kost baren voet leven en dat wij meer geld uitgeven dan wij op verstandige wijze zouden mogen doen. De. graaf keek haar verwonderd aan. Hoe kom je aan zulke gedachten, vrouwtje vroeg hij op een toon die voor schertsend moest doorgaan. Ik zag, dat je gisteren een dik ken brief met geldswaarde verzond en hoorde je daarbij zuchten. Het is altijd aangenamer geld te ontvangen dan het af te zenden, luidde het luchthartige antwoord. Hildegard hernam Je ontwijkt me, Paul, en je hebt me toch beloofd, altijd openhartig tegenover mij te zijn. Ach, ik vrees dat je weer gespeeld en groote ver liezen geleden hebt. zestig leden van die partij zijn in Rus- hoogverraad beschuldigd, en l in ge heime behandeling veroordeeld, twee- en-vijftig zelfs tot levenslange ver banning en dwangarbeid, afschoon bij de behandeling van tyet proces geble ken is, dat 60 documenten tijdens het voorloopig onderzoek, dat vier jaar duurde, op de ernstigste manier ver- valscht werden. Amerika. De commissie in zake de handels vloot heeft aan haar voorzitter Alex ander opgedragen een onderzoek in te stellen in de Amerikaansche ge zantschappen en consulaten in Europa betreffende de buitenlandscho stoom vaartmaatschappijen ter voorbereiding der vervolging van do Scheopvaart- trust waartoe kort geleden door het Huis van Afgevaardigden besloten is. Griekenland. De Grieksche onafhankelijkheid. Maandag inplaats van Zondag heeft Griekenland wederom de verklaring van zijn onafhankelijkheid herdacht. Te 10 uur begaf zich de koninklijke familie naar de domkerk waar het gebruikelijke Te Deum werd gezon gen in tegenwoordigheid van den pre mier, alle hooge staatsambtenaren, het corps diplomatique on tal van officie ren van militaire missies en buiten landscho schepen. Een groote parade had vervolgens plaats, welke de koning en de Troon opvolger in generaalsuniform te paard bij woonden. Volgens den Atheenschen correspondent van de Times hadden do soldaten een krijgshaftigor houding dan vorige jaren en juichte de menigte hen geestdriftig toe. worden schoon zij deze zwijm niet in haar zelfs, maar ten opzichCyan ons onder gaat.” Aldus de aanhef van de Elfde les der „Inleiding tot de waare Natuur- en Sterrekunde” enz., vertaald uit het Engelsch door Johan Lulofs in 1741. Sedert zijn tijd zijn de zoneclipsen onze bespiegelingen nog veel waardig geworden. Niet alleen zijn zo belang rijk voor het wetenschappelijk onder zoek zon en maan, maar ze zijn ook leerzaam en verheven voor allen in don lande, oud en jong, arm en rijk, en voor velen die weinig of nooit „sterrenkundig denken” zijn ze een voudig een openbaring. Elk ver schijnsel uit de hemelmechanca is dit inzeker opzichthet toont niet alleen „de wonderlijke snedigheid van het menschel yk vernuft” maar opent den weg tot tallooze nieuwe vragen en nieuw bogrypen. Eer wij 14 dagen vorder zijn, hoeft Nederland oon cen trale zonsverduistering méér te boeken. Is Nederland voorbereid? Woot Nederland dat het óp 17 April a.s. oen'verschijnsel zal zien van groote zeldzaamheid en indrukwekkende pracht De centrale lijn dezer ver duistering, d.i. de lijn die de middel punten van zon en maan verbindt, de as van de maanschaduw, loopt door het Zuiden van Limburg. Dit is een zeer zeldzaam geval, een geval dat het thans levende geslacht nooit heeft bijgewoond en nooit meer zal bijwo- non. Hoe mon dit weet? Er bestaat een dik boek van Th. van Oppojzer getiteld „Canon der Finsternisse” dat book bevat de gegevens voor het berekenen van alle zoneclipsen tus- schen 1207 v. C. en 2163 n. C. in X. Vier jaren zijn verloopen sedert wij Hildegard en Paul Orlowsky te Meran aantroffen. Sedert hebben zij geregeld den zomer te Mislowice, den winter in de eene of andere zuidelijker gelegen plaats doorgebracht. Zoo bezochten zij Zwitserland en twee maal het plaatsje Riva, aan het Gardameerook hadden zij in het voorjaar mevrouw Brinken te Hamburg bezocht. Hildegan het graf van hare ouders en dacht met altijd met gebogen hoofd voor zijn patroon stond. En zeg mij nu eens openhartig, waarom ge het gedaan hebt, sprak Römer. Was het alleen het verlangen naar geld om uwe wenschen te be vredigen hebt ge schulden, of welke andere reden hebt ge T Ja, mijnheer, ik heb schulden mijn schuldeischers dringen aan toen ik in uw kamer kwam en het geld zag, dat mij uit den nood kon redden, ach, toen was ik zwak De ongelukkige Robert verborg weder het gelaat in de hand. Hoeveel bedragen uwe schulden Zeg mij de waarheid, de geheele waar heid. Honderd pond sterling, precies zooveel als ik wegnam, antwoordde de jonkman diep beschaamd. Welnu, ik wil niets ten halve doen, vervolgde de heer Romer. Ik wil u redden en u den terugkeer tot den rechten weg gemakkelijk maken. Noem mij uw schuldeischers, dan zal ik vandaag nog uwe schulden betalen. Behoud uwe betrekking op mijn kan toor, en beloon mijn vertrouwen, door uw werk met nauwkeurigheid en ver dubbelden ijver te verrichten. Mijnheer Romer, hoe zal ik u ooit voldoende mijne dankbaarheid 31) Bevend over het geheele lichaam, de oogen met beide handen bedekken de, viel de jonkman voor Römer op de knieën. Heb medelijden met mij en met mijn armen vader, snikte hij. Hier is het geldhet brandde my op de ziel, zoodra ik de daad bedreven had. Nog nooit heb ik mij iets onrechtmatig toe geëigend ik begrijp niet hoe ik zoo zwak, zoo slecht heb kunnen zijn. SU op, Robert, sprak Eduard diep bewogen, terwijl hij den jonkman op- richtte. Buiten mij weet niemand wat wij hier besproken hebben en niemand zal daarvan ook iets vernemen, wan neer ge mij belooft, dat ge op dit oogenblik als een keerpunt in uw leven zult behouden. Wordt een ernstig mensch, blijf steeds aan uw plicht ge trouw en dank den goeden God dage lijks, dat Hij mij als zijn werktuig ge bruikte om u van den rand des afgronds terug te trekken. O dank, duizendmaal dank, goede heer! stamelde de jonkman, die nog Diefstal te Parys. Het bedrag van den diefstal 6 April j.l. gepleegd bij den voormaligen Mexi- caanschen gezant te Parijs bedraagt meer dan 950,000 francs. De brand te Höudain. Aangaande het ontzettend ongeluk te Iloudain in het Fransche dep. Avesnes voor gevallen, wordt nog het volgende gemeld. Maandagavond werd in de zaal op do eerste verdieping van een restaurant door de „Ligue patriotique des dames fran^aises” een concert gegeven, waarbij ongeveer 300 perso nen tegenwoordig waren. Op zeker oogenblik viel een der petroleumlam pen van hot plafond de lamp brak en de olie vatte vuur. Een toeschouwer wierp ijlings zijn overjas op de vlam men, doch hot publiek had deze reeds bemerkt en een onbeschrijfelijke pa niek ontstond. Alle aanwezigen ijlden tegelijk naar de deur,-kinderen vielen en werden vertrapt, vrouwen zakten ineen, kortom het was hetzelfde too- neel, als indertijd plaats vond bij don brand van de „bazar de la Charité” te Parijs. Eon pastoor en een officier dio zich in de zaal bevonden trachtten nog do menigte tot kalmte aan te manen, doch tevergeefs. Toen einde lijk de orde hersteld was, bleken ver scheidene personen gewond en 7 ge dood te zijn. Onder‘Wezen laatsten zijn 4 meisjes, 14, 12, 10 en 8 jaar oud en een knaapje van 7 jaar. De gemeenteraad hoeft besloten dat do begrafenis op kosten der gomeonto zal plaats hebben. Eon gorochtelijk onderzoek is ingesteld. Rusland. Protest tegen de Russische justitie. De redactie van de te Genove ver- schijnondo Russische courant „Dvo- schak” bevat een oproeping aan de openbare meaning in Europa, namens do politieke partij „Deschnakzutiun”, de Armenische partij, die voor de zaak van het Armenische volk in Rusland, Turkije en Perzië opkomt. Honderd- land van 1 w door den Senaat in Petersburg Do Italiaansch-Turksche oorlog. In do Roode Zee. Berlijn, 9 April. Uit Konstantinopel wordt geseindDe Tanin verneemt uit Jemen, dat do Italianen 400 sol daten uit Eritrea aan de kust van Jemen aan land gezet hebben en dat dezen to zamon mot Said Idris do vesting Modi belegerd hebben. De Italiaansche vloot belegerde tegelijker tijd do vesting van uit do zee. De Italianen hebben de vesting ingenomen on namen daar 70 man gevangen. Frankrijk. Een sloep om geslagen. Op de reede van Tanger heeft Zon dagochtend een treurig ongeluk plaats gehad. In een sloep van de „Du Chayla” hadden de Franscho gezantschapsse cretaris, de heer De Beaumarchais, met zijn echtgenoote en drie kinderen plaats genoyaen naast den Russischen gezantverder bevonden zich in de boot nog oen heer en dame en drie kinderen, benevens vier matrozen. De inzittenden zouden gebracht worden naar een Duitsch schip, dat op het punt stond naar Marseille te vertrekken. Plotseling zagen de achterblijven den de sloep door een golf opnemen en het onderstboven keeren twee vis- scherspinken, die juist binnen liepen, verleenden onmiddellijk hulp niette min verdronken drie vrouwen, een matroos en een kind, terwijl een twéede kind, dat gered en aan boord van oen der in de haven liggende schepen werd gebracht, korten tijd later toch over leed. Geen der lijken is opgevischt. De zee was, zonder hol te staan, woeligtoch bevonden zich verschil lende andere kleine vaartuigen op het water. weemoed aan ’t verleden en aan den broeder dien zij in zoo langen tijd niet had wedergezien. Thans vertoeven zij nog te Mislo wice, maar zij maken roeds toebereid selen voor de reis. Het plan is dezen winter te Nizza door te brengen het valt Hildegard niet moeielijk van haar „zomerpaleis” te scheiden. Nooit heeft zij zich daar reoht thuis gevoeld het verkeer met do dames uit de nabuur schap heeft zij voortdurend beperkt, en met tegenzin zag zij haar man heengaan, als hij in de buurt bezoeken ging brengen. Hij kwam dan gewoonlijk eerst laat in den nacht thuis, was den volgenden morgen somber en verstrooid, terwijl hij op Hildegard’s vragen altijd ont wijkende antwoorden gaf. Zoo was het ook heden. De koffers stonden gepakt, den volgenden mor gen reeds vroeg zou het jonge paar afreizen. Daar vond Hildegard haar man in het halfduister op de sofa zit ten, in diep gepeins verzonken. Zij kwam naast hem zitten, greep zijne hand en zei Is je iets onaangenaams over komen, Paul, of heb je zorgen, die je j namuurg uezuum. .^drukken :d stortte heete tranen bij* Ach, laat dit ontkwikkelijke T. CREBAS, Telef. 40. Russificeering van Finland. Telkens weer lezen we berichten, waarin vermeld wordt wat van Rus sische zijde geprobeerd wordt, om Fin land te Russinceeren, d. w. z. hetz.g. onafhankelijke land aan Rusland on- derhoorig te maken. Onlangs hebben we gemeld, vap het steeds benoemen van zuivere Rus sen voor allerlei Finsche betrekkin gen. Later hebben we er op gewezen, dat Rusland tot gevaar van eigen en anderor schepen het Finsche loodswe zen onder de Russische admiraliteit wou brengen. En thans krijgt de Doema voor haar uiteengaaft nog een wetsontwerp te behandelen, waarbij wordt voorgesteld twee z.g. kerspelen van het gouvernement Wiborg, be- hoorende aan Finland, te voegen bij het Russische gouvernement St. Pe tersburg. In de toelichting wordt uit eengezet, dat deze beide gedeelten van het gouvernement Wiborg reeds ten tijde van Peter den Grooten aan Rus land zijn gehecht. Later is geheel Finland door Czaar Alexander op Zweden veroverd. Toen is het z.g. Oud-Finland, waar de beschaving veel te wenschen overliet, weer bij het gouvernement Wiborg gevoegd. De commissie, die benoemd was om de zaak te onderzoeken, vond de vo rige oplossing zeer verkeerd. Natuur lijk wordt in het door die commissie opgestelde rapport niet weersproken, dat de toevoeging is geweest in het belang van Oud-Finland. Dit was niet te ontkennen. Thans wordt uit een ander vaatje getapt. Een eerste reden, die in het rapport wordt genoemd is, dat Finland het steunpunt van de Russische revolutie is. De geheele bijvoeging van de kerspelen bij het gouvernement St. Petersburg is dan ook in de allereerste plaats bedoeld als politiemaatregel. Ook wijst de commissie er op, dat er op verschillende manieren propa ganda tegen Rusland wordt gemaakt. Een aantal kweekscholen zijn opge richt, waarin de commissie ziet een poging tot verdringing van de Russi sche taal en de Russische beschaving. Ter voorkoming van verdere maatre gelen strijdig met de Russische belan gen, acht de commissie het thans r.oo- dig, dat Oud-Finland bij Rusland wordt gevoegd. De waarneming van de centrale zons verduistering in Nederland. „Niets is er in de sterrekunde, dat de wonderlijke snedigheid van het menschelijk vernuft en deszelfs schran dere doorzichtigheid moer aantoont, als do klare uitlegginge van de Ver duisteringen der Zon en Maan en de nauwkeurige voorzeggingen derzelve, zooals die bij de sterrenkundigen wordt opgomaakt. Dit deel van onze Weten schap is wel fijn, echter is het zeker en ontwijfelbaar zoodat er niets ver hevener, of onze bespiegelingen meer waardig is. „Het woord Eolipsis, is een Grieksch woord, en stamt af van ekleipoo, ik zwijme, zoo dat het een Zwijminge of In-zwijm-vallige beteekent, waar van daan de zieken en do stervenden als hen een flauwte of dodelijke zwak heid bevangt, worden gezegd in zwijm te vallenen de Zon, wanneer de Maan zich tusschen haar en den Aard kloot snel schijnt ook verduistert te (lOIDSIIIE (011! V\T. PRIJS DER AD V E R T EN TI Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. rpakking onzer jelvuldig wordt raeparaten van den man te op, dat roode >r.H. Manning, woord >Kina- MET uit onze Men eische

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1