TTIt ca.© Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laadlo oio/w. 099ste Staats-loterij, INDISCH NIEUWS. KERKNIEUWS. Laatste Berichten. ONTVANGEN Nieuwste Zwarte «Faponstoffen, D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef fecteikaodel te Amsterd»» 87 V. 68% - - - tallooze droge tabellen, die wij vöor ons doel gelukkig kunnen overslaan Want het werk ia verrijkt met 61 platen, projecties van het aardopper vlak, waarop alle centrale ly non dezer eclipsen zijn aangegeven. Wanneer men nu alle gevallen bijeen neemt waarin de centraje lijn óf over ons kleine land óf vlak daarlangs loopt (hetgeen ons resultaat overbodig gun stig maakt) dan komt mon tot het resultaat dat in de behandelde 3370 jaar Nederland slechts 42 keer een centrale of nagenoeg centrale eclips heeft gezien. Hot komt dus gemid deld slechts óónmaal in oen menschen- 1 e e f t ij d vóór dat er oen „mooie" verduistering te zien is, en de kans op een zuiver oentrale eclips is natuurlijk nog veel geringer. Intusschon kan men boffen en wanboffen. De centrale lijnen der verduisteringen van 1133, 1140 en 1147 sneden elkaar nagenoeg in ons land, zoodat men binnen de 14 jaar drie centrale eclipsen (twee totale en óón ringvormige) vlak in de buurt had. Ditzelfde zal weer gebouren in het midden der 22*i0 eeuw. Wij echter behooren tot de wanbofforswij zou den moeten wachten tot 1999 om wederom de centrale lijn over ons land te zien loopon. Helaas, of geluk kig zullen wij dit niet meer beleven, en er is dus alle reden om ons voor do eclips van 17 April in allo opzich ten te ïnteresseeren. Men denkeniot: dat is een verschijnsel voor do ge leerden, maar besohouwe het als leer zaam en belangrijk voor iodereen. Is het niet interessant te bedenken hoe wij door het toovallige feit, dat do afstanden van 'Zon en maan on hunne middellonen dezelfde verhouding hob- ben, en beide dus als oven grooto schijven aan den hemel staan, in staat zijn zonneverschijnsolon te zien, die wellicht voor altijd vorborgen zouden gebleven zijn als de maanschijf veel grooter of vöol kleiner dan do zonne schijf ware geweest? Is hot niet inte ressant om de droge getallen, die wij moeilijk onthiolden uit de leerboeken, thans te zien „leven" aan don hemel Nu behoeven wij niet te berekenon hoe groot de snelheid der maan in haar baan is, wij zien die snelheid en als wij op de centrale lyn staan en de eclips is totaal, dan zien wij de maanschaduw mot duizelingwekkende snelheid arriveer.en, ons als een donker spook overvallen en even lator weg snellen in Oostelijke riohtlng. De komende eclips is centraal voor Zuid-Limburg en op zeer weinig na totaaldat wil niet peggen dat zo niet voor geheel Npderland een schitterend verschijnsel is zelfs den Helder, een der steden, die het verst van de centrale lijn af liggen, ziet nog meer dan 95 pet. der zon verduisterd, d. w. z. dat nagenoeg de geheele schijf der zon door die der maan bedekt zal worden en slechts een zeer Bmalle lichtsikkel zichtbaar blijft. Naarmate men de centrale lijn nadert, wordt het percentage der ver duisterde zon grooter, op die lnn zelve blyft er ten hoogste 7,0oo «eol der zonnesohijf zichtbaar, en ofschoon voorspellingen dienaangaande niet al tijd bevredigen, zoo is het tooh zoo goed als zeker dat een kort oogenblik de duisternis zóó groot wordt dat do helderste sterren zichtbaar worden. Deze eclips is nog in andere op zichten belangrijknet is de eerste maal dat in ons land gedurendo een eclips do physischo gesteldheid der zon bostuaoerd wordt. Sodert 1900 bestaat er in ons land eene uit de Koninklijke Akademie van Weten schappen gevormde „Eclipscommissie" die in 1901 naar Sumatra on in 1905 naar Spanjo waarnemings-expedities heeft uitgezonden, beide keeren onder leiding van de Utrechtsche hoogleer- aren Julius en Nijland. En ook thans heeft de Eclipscommissie gelden bijeen kunnen krijgen om een expeditie uit te rusten voor Zuid-Limburg, waar op enkele kilometers ten N.W. van Maastricht eon eclipskamp wordt in gericht, waarover lator nadere bijzon derheden bekend gemaakt zullen worden. Welk een verschil met vroeger. Ook in 1820 zag Nederland een „mooie" eclips, maar de centrale liep toen evon benoorden ons land, de maan stond verder van ons af en haar schyf be dekte dus die der zon slechts voor een deel. Op de drie sterrenwachten die Nodorland destijds bezat nl. te Leiden. Utrecht en Amsterdam (Felix Moiatis) zat. men ook toen niet stil, maar het waren uitsluitend geome trische waarnemingen, bepaling der aanrakingstijden en meting van de middellijn der maan. Deze eclips was niet ringvormig o.a. te Middelburg en Breda en evenmin te Leiden, maar Amsterdam en Utrecht bevonden zich juist binnen de strook waaruit ze ring vormig te zien was, het „zich vormen van den ring", zegt een der waarne mers „was het mooiste verschijnsel dat ik ooit in mijn leven heb waar genomen." Laten ook de huidige Nederlanders voor een enkele week hun aandacht op dit verschijnsel concentroeren bet is in aantocht, de maanschaduw nadert. Zij heeft zich op 1 April vermengd met de schaduw onzer aarde, rukte zich daaruit los en blijft nu „en route" als een dolende fee met onzichtbaar uitgestoken hand. Maar mot die hand zal ze de aarde op 17 April liefkozend even aanraken. En dan zal tevens, in strijd met hare gewoonte, de maan als zichtbare nienwe fnaan zich aan ons ons oog vertoonen. Moge Nederland voor dit kokette spel der Mane niet koud en ontvan- „sp< koli ijk blijken Door den uitgevor W. de Haan te Utrecht zijfc met hot oog op do in geheel Nederland zichtbaro zonsver duistering op 17 April a.s. een twee tal kaarten in den handol gebracht, welke op dat belangrijke en zeldzame hemelverschijnsel betrekking hebben. Door deskundige voorlichting van de hecren Dr. N. G. van Huffel en J. van der Bilt, observator aan de Sterrenwacht to Utrecht is, genoemde uitgever in staat geweest t? doon ver vaardigen een waarnomingskaart, wel ke zal bevatten oen vernuftig uitgo- dacht donker gekleurd oogscherm, waar door heen hot gehoole verloop van het verschijnsel, dat ruim 2uron duurt, zonder eonige schade voor do oogon kan worden gevolgd. Op deze kaart wordt daarbij eon verklaring van het verschijnsel aangegeven. Als tweede geeft genoemdo firma uit een orienteeringskaart, waarop is aangegeven pen gedeelto van Zuid- Limburg met de centraio lyn en eenige aanwijzingen omtrent do wetenschap pelijke expeditie van do hoogleeraron A. A. Nijland en W. H. Julius, die van uit aie centrale lijn het hemel verschijnsel zal volgen. Beide kaarten zijn met toelichtenden tekst in enveloppe, tegen zeer lagen prijs in eiken boekhandel verkrijgbaar. Omtrent don tocht van H. M. de Koningin in Haarlem en omstreken, jneldt het „Hbld." nader: De tocht werd gemaakt door Bloe- mendaal, waar het „Kopje" bezichtigd werd, Elswout, Aerdonhout, Heem stede, Bennebrook door de Haarlem mermeer naar Aalsmeer. Daar werden bezichtigd dekweekerijen „Terra nova" van de gebroeders Keessen, van D. J Tas en Zoon, van W. Topvoort en de Rijkstuinbouwsohool. Door de Haar lemmermeer werd weer naar Haarlem gereden, waar de kwoekerijen der firma Krelage en Zoon en der firma Tub- bergen bezichtigd werden. Namens de firma Tubbergen word een bouquet freesias aangeboden aan H. M. Zedelijkheidwet. Een adjunct-inspecteur van politie te Haarlem heeft den koopman J. N. uit Arasterdam bekeurd wegens het ton verkoop aanbieden van steenen beeldjus, namaaksels van het bekende Brussolsche manneke. Graaf van Bylandt, do voorzitter van de Tweede Kamer, heeft zich, volgens de Ned., voor een paar weken naar het buitenland begeven. Het nieuwe pantsersohip. Do „Java Bode" van 13 Maart schreef naar aanleiding van het afdee- lingsvorslag der Tweede Kamer Het ziet er voor den heer Went- holt nn al niet veel vroolijkor uit, dan toon hij nog voor de verdediging van zijn begrooting stond. Dezelfde be zwaren, indertijd tegen hot nieuwe pantserschip gooppera, toen het in de begrooting was opgenomon, zijn blijven bestaan, nu het bij suppletoire begroo ting wordt aangevraagd. Bereikt is alleen dit, dat het nu de Regeering gemakkelijker is gemaakt, bij verwer ping van het voorgestelde pantser schip, den minister van marine alleen te laten vallen. Blijkbaar is men op dien val reods voorbereidin Neder land werd als vermoedelijke opvolger van den heer Wentholt reeds de vice- admiraal Hoekwater genoemd, die weldra van hier naar Europa terug keert. Er was een zeer sterke aandrang in de afdeelingen om de keuse van het vloottype tè verdagen „tot na een hernieuwd grondig deskundig onder zoek". Maar woer een commissie dan en de zaak weer voor onafzien baren tyd op de lange baan. Wanneer zullen we toch eens uit het moeras komen? Deskundigen zijn het altijd oneens dat ligt 'm aan de deskundigheid. Een leek wordt daaruit niet wijs. Geef ons daarom aan het hoofd van de vloot óónmaal een man die weet wat hij wil, die weet wat hg kan en die dit weet door te voeren. Een vaste wil, kennis van zaken, eerlijke overtuiging en doorzettingskracht zijn de eenige argu menten, waarvoor de graag-pratende volksvertegenwoordiging per slot van rekening zwicht. Do zig-zag-politiek, die tot dusver gevolgd is, leidt tot niets, dan tot het embrouilloeren van een belangrijke zaak met andere niet minder belangrijko vraagstukken, die echter afzonderlijk behoorden te wor den opgelost. Is versterking van de vloot voor Indië noodig -V dat men haar dan versterke. Maar, men kome bij een voorstel daartoe' niet aandragen met de vraag wie de kosten moet dragen, Nederland oMndië. Deze vraag.had reeds lang opgelost behooren te zijn; zoowel de Noderlandsche regeeringen als Nederlandsche parlementen hebben te lang verzuimd dit vraagstuk af te doen dan gaat^pet echter niet aan eigen tekortkoming incidenteel te be zigen als hinderpaal op den weg ter afdoening van een andere zaak. Wij hopen de. financieele zelfstandigheid van 'Indië binnen niet al te langen tijd ingesteld te zien, maar daarop behoeft waarlijk hot nieuwe pantser schip, indien het noodig is, niet te wachten. Kuyper-IIulde. Naar aanleiding van de Maandag te Utrecht gebrachte hulde aan Dr. Kuyper schrijft thans de N. Crt. Aan de viering van het veertigjarig jubileum van De Standaard is geheel en al hot karakter van een antirevo lutionair feest gegeven en als zoodanig het ook door de pers beschouwd. Slechts enkele roomsche bladen heb ben hun waardeering voor dr. Kuyper bij deze gelegenheid nog weer eens uitgesproken, maar overigens heeft men begrepen dat het hier een soort van familie-bijeenkomst gold, waarbij weliswaar de gordijnen open bloven maar het toch niet gepaBt zou zijn van buiten tegvh do ramen te tikken. Het verslag ^an de Maandag gehou den eere-betooj£ing voor dr. Kuyper te Utrecht maakt volkomen stilzwij gen van buitenstaanders als wij echter toch onmogelijk. Daar bracht een hoogleeraar, prof. Visscher, den antirevolutionairen lei der hooggestemde hulde, o.a. hierom wijl dezo het eigenaardige talent ge toond had te bezitten dat liberalen missen. Wat de zwakheid van de li berale pers was, zoide hij, dat was Kuyper'a kracht. Dat was waar. In De Standaard is veertig jaar lang tot het Neder landsche volk «n inzonderheid tot een zeer eigenaardig deel van dat volk de kleine luyden gesproken op een wijze als de liberale pers het nooit heeft gekund. Nooit zoo verwonder lijk populair, zoo pakkend, zoo opwin dend, zoo bezielend. Nooit zoo door en door onwaar in alles wat den staat kundigen tegenstander betrof. Nooit zoo zalvend eigengerechtig. Hoor den Leider gisteren weer De heer De Savormn Lohman heeft dien dag en in zijn blad gezwegen. 'ie de verhouding tusschen de beide leiders kent, zal zeggendit was de best mogelijke Jiouding en dr. Kuyper zal zioh wèl wachten zich daarover gevoelig te betoonen. Niet aldus. Het wegblijven van een „eeresaluut" niet minder dan dat van den heer Lohman heeft hem gesmart en hij zegt het! En hij bidt thans met aan roeping van Gods naam in het open baar den zegen Gods af op dezen broedor, voor wien zijn hart van „in nige, warme en broederlijke liefde" vol iB en bezorgt zichzelven aldus op delicate wijze een daverend applaus dor verzamelde schare vanwege het ontbreken van Lohman's eeresaluut. Den een vervullen zulke dingen met afkeer, de ander heeft er pleizier over. Maar voor de antirevolutionair, hoog of laag, zal de ironie der dingen de bittere zoowel als de blijde naar het schijnt voor eeuwig verborgen blijven. Want wat denkt men dat als bij zonder aandenken aan dezen dag voor den Leider, minister-president van 1901—1905, door zijn aanhangers als feestgave is bestemd? Het eenige voorwerp zoo zou een gewone liberaal zeggen waarover gisteren met de meeste nauwgezetheid had moeten worden gezwegen. Een ridderordenkaatje. Het is in één woord pyramidaal. En niemand in de vergadering heeft gelachen. Behalve, vermoedelijk, de jubilaris. In zichzelf. Onder den trein. Zondagavond is de brugopzichter H. Middendorp, die tijdens een storm vlaag langs de rails van zijn bureau naar het station Breda liep, door den mail trein, welke te 8.54 Breda voorbij- snelt, gegrepen en gedood. Botsing. Bij het binnenkomen in het station Kijkuit, op den spoorlijn Mechelen Terneuzen, is Maandagavond omstreeks acht uur de trein komende van Meche len, op een ledigen goederenwaggon geloopen, die vermoedelijk door den hevigen wind op de baan gedreven De machine derailleerde en viel om. kwam en werd er dood onder vandaan haald. De materieele schade is niet belangrijk. Het verkeer heeft onge stoord plaats. onbekende hand het middelste ge deelte uit de prent gesneden (Tel.) Zaterdagochtend is te Hoorn op straat liggende gevonden A. V., die een café had bezocht en daar ruzie had gehad met A. S. Ook was hij van feld beroofd. A. S. is gevankelijk naar Jkmaar gebracht. Gisterennacht is een jongeling, die zijn meisje van de kermis te Boven- karspel naar huis bracht, door een medeminnaar onverhoeds met een mes een diepe wonde in de zij toegebracht. Na verbonden te zijn, is de getroffene Eer brancard naar het ziekenhuis te iiitjebroek gebracht, in zorgwekken- den toestand. Men zoekt ijverig naar den dader. Te Tilburg heeft een geval vau bloedvergiftiging met doodelijken af loop plaats gehad. De jongeheer Chr. de Wijs, zoon T, Lvan den tricotstoffenfabrikant, kreeg 1)6 gehuwd» machinist Gossa d ,ed d f_ onder de kolen van den tender/fcdeX0ndje1n de°fabriek aar. de hand. Zondagavond begon de hand tenge volge van bloedvergiftiging op te zet ten. Na een hevig lijden van enkele uren overleed de jongeheer De W. Goed afgeloopen. Maandagmorgen viel, toen do moe der even afwezig was, een 3-jarig kindje van Van der Zee, wonende op de Lanen te Ilarlingen, in den open- staanden put. Op het geroep der teruggekeerdo vrouw wisten toege schoten buren het kind, dat reeds Was gezonken, met een haak te redden en mocht het aan een der helpers, bij gestaan door de in allerül geroepen geneesheeron, gelukken door kunst matige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken. De 15-jarige Jan Schut van Win schoten geraakte in de strokarton fabriek „De Aastroom" te Oudopekela tusschen do drijfriemen en werd zwaar gewond opgenomen. Zijn toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Het Geuzengesticht, Weeshuis voor kinderen van Zeelieden, te Brielle, heeft bericht ontvangen, dat deze stichting eon legaat ontvangt van i 15.000 van jonkvrouw Van Brakel, te Oudenrijn overleden. To Stedum (Gron.) is de dienstbode van den landbouwer K. gearresteerd wegens het verbergen van het lijkje van oen kind, waarvan zij was be vallen. Het lijkje werd in een kleer kast gevonden. Men meldt uit Nieuwediep: De visschersBchuit H. D. 12, schip per R. Bakker, heeft alhier binnen gebracht een wit geschilderde red dingboei, waarop met zwarte letters „RolandHamburg". Aan de boei is een lijn bevestigd van het Helmes- reddinglichtj terwijl zij drijvend werd gevonden in de Noordzee ongeveer 3 mul ten N. van het vuurschip „Haaks". Amerikaansch blad schreef een prijs vraag uit, hoe op de beste manier rijk te worden. Als 'tbeste antwoordver- scheen 't volgende. We beginnen een kattenkweekerij, zeg 1000.000 katten Elk zal hebben 12 jongen per jaar, de huiden zijn waard 25 ets. voor witte, f 1.80 voor zwarte, gemiddeld dus 75 ets. We krijgen dus 12.000.000 huiden per jaar op een in komen van 24000 gulden. Een man kan ongeveer 50 katten van hun huid ontdoen, etc. voor f4.80, zoodat we 1000 man noodig heb)>en> wat onze onze winst, of 't inkomen terugbrengt op 19.200 gulden. We moeten de kat ten voeden, hoe We beginnen tevens een rattenkweekerij. Deze vermenig vuldigen 4 maal zoo snel als katten we hebben dan 4 ratten voor elke kat. Meer dan voldoende! Hoe de ratten te voeden Heel eenvoudig, met de doode katten. lL kat per rat, meer dan voldoendeZoodoende, you seede zaak gaat van zelf, automatisch! De katten eten de ratten en de ratten de katten en wij nemen de huiden en de winst. Bijzonder groot is de verontwaar- lijkheid te Haps verzocht, de plaat te verwijderen. In het dorpje Eerde werd de plaat, vermoedelijk door de ver bolgen gade eens onderwijzers, van den muur gerukt, verscheurd en ver trapt en in het dorp Vegbel werd door Op 75-jarigen leeftijd is overleden la petite Dósiróe, oen dapper jong meisje uit Woissenburg, dat tijdens den Fransch-Duitschen oorlog haar geheele fortuin, 24 sous, offerde om brood te halen voor de Fransche sol daten, die stierven van honger. Dank zij haar kleine figuur kon zij onge merkt zich een weg banen door de Duitsche troepen en eenigen Franschen brood brengen. .Het kostte haar een mishandeling maar nadat de Fransche soldaten Weis- senburg hadden verlaten bleef zij 30 jaren lang trouw de graven der ge vallenen verzorgen, tot de ouderdom haar opneming ia het ziekenhuis nood zakelijk maakte, waar zij thans is overleden. De oude Fransche soldaten van Woissonburg geleidden haar naar haar laatste woning en legden een witten krans met Elzasser kleuren versierd neer op haar graf als laatste hulde aan een Fransche vrouw. Hoog water. Gisteren is het water in de Zuider zee nabij Edam tot 1.60 M. -f- A. P. gestegen. Het water Was 2.20 M. hoo- ger dan Maandag. Het eiland Marken is ondergeloopen. Men meldt van Urk Het Zuiderzeewater is reeds tot 1.40 M. boven A. P. gestegenhet weide land vier-vijf de van ons kleine eiland staat blank. Nieuwe uniformen bij het leger. Omtrent de nieuwe uniform van grijs-groen laken, welke binnenkort bij 4 compagnieën van het leger in beproeving komt, vernemen wij nog dat de bestaande kortejas met dub bele borst en 2 rijen knoopen, zoo mede de tegenwoordige tuniek komen te vervallen, en deze beide kleeding- stukken worden vervangen door een enkel kleedingstuk korte jas met óón rij knoopen en korte panden terwijl de overjas minder zwaar wordt dan de thans gebruikte, hetgeen met de in te voeren rijgschoenen aan de mar8chvaardigheid ten goede moet komen. Giovaninni. De „Haagsche Torenwachter" van de Middelb. Ct. schrijft aan zijn blad Onlangs is hier vernomen, dat de gewezen internuntius, Monseigneur Giovannini, die een paar jaar geleden zooveel van zich deed spreken door zijn galante avonturen met enkele Haagsche dames, weldra van plan is met de weduwe, die hem indertijd het hof maakte, te trouwen. Na zijn vertrek uit Den Haag heeft hg de pauselijke diplomatie verlaten, en is mpn in België in „zaken", hetgeen zoo goed marcheert, dat hij met de HaagBche vrouw zijner keuze kan trou wen. Men begrijpt, dat dit „nieuwtje" fu rore doet in de Haagsche salons, waar men dezen priester-diplomaat nog niet vergeten is. Met dit slot derGiovan- niklucht voor oogen, kan men intus- schen begrijpen, dat onze Roomsche medeburgers indertijd niets van dezen vertegenwoordiger van den Paus wil den weten. Aangenomen het beroep naar Bar- neveld door ds. E. J. Wientjes, pre dikant bij de Geref. Kerk te Krimpen a. d. Lek. GOUDA, 10 April 1912. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 12 April 1912, des avonds 73/% uur. Aan de orde 1. De suppletoire begrootingen voor 1911 van: a. het Burgerlijk Armbestuur, b. het Vereenigd Wees- en Ael- moeseniershuis. 2. De rekeningen over 1911 van: a. het gemeente-pensioenfonds, b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Het voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaarverklaarde woningen aan de Derde Kade Nos. 33 en 34. 4. Het voorstel betreffende een op te richteU Volks- en Schoolbad. 5. De reclames van J. Polman, F. P. Wethmar, 0. Jungerie, J. Dekker, J. Fleurke, L. M. Maas, S. Bakkers, J. P. J. Ahsmann, Wed. Wolff Quinterne, Ha. H. Kortenoever, A. Van Elk, C. Hoogerdijk, M. v. d. Pijl, P. J. Scholten en Wed. N. D. Wolffers tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911 (aanvullingskohieren). 6. De verzoeken van diverse personen om ontheffing van Schoolgeld op de Burgerscholen, dienst 1911/12 De Violiers. Men verzoekt ons mede te deelen dat de opvoering van „De Violiers" heden niet kon doorgaan wegens on gesteldheid van den heer Jan Musch, die de hoofdrol daarin zou vervuil an. De heer Rooyaards zelf kon niet hier komen, aangezien deze heden elders in Jonk vrouwe de la Seigliero optreedt. Maandag a.s. zal nu de opvoering geschieden, waarbij de hoofdrol zal worden vervuld door den heer Jan Musch, indien dezo horsteld is, en an ders door don heer Rooyaards zelf. Even voor het afdrukken van ons blad vernamen wij dat in den IJsel bij de Haastrechtsche brug is drijvende gevonden het lyk van een man. Het lijk werd door de politie geborgen. Omtrent de identiteit kon ons nog geen inlichtingen worden verstrekt. Voor 't examen voor adspirant- landmeter is met No. 6 van de 15 toegelaten candidaten geslaagd de heer W. A. Dogterom te Lekkerkerk oud leerling der R.H.B.S. te Gouda. De Minister van Waterstaat heeft den ingenieur A. J, Krieger te Amers foort medegedeeld, dat indien de Ze kerheid wordt verkregen, dat naast den aanleg van een paardentramweg station HarmeienUtrecht tevens de totstandkoming van andere door de streek gewensohte verbindingen ver zekerd zou mogen worden geacht^ er sprake van kan zijn door de teekening eener Rijksbijdrage den aanleg van dien paardentram te bevorderen. Verder werden hem de voorwaarden ter kennis gebracht, waarop tusschen station Harmeien en Utrecht de nor male bij de spoorwegen gebruikelijke spoorwijdte langs den Rijksweg van alle door hem aangevraagde tramwe gen zou kunnen worden toegepast. Oüdewateb, 9 April. Thans zyn aan de grensscheidingen van de ge meente bordjes geplaatst, waarop de woorden „Kom der gemeente". Deze bordjes zijn geplaatst in verband met de verordening op de kaasmarkt, welke de bepaling inhoudt, dat op den dag der kaasmarkt binnen de kom der ge meente geen kaas mag worden ver kocht vooraleer de bel aan de waag heeft geluid. De 20-jarige M. S. uit Utrecht, op proef werkende aan de machinefabriek „De Hollandsche IJssel" alhier, had dezer dagen het ongeluk een ijzqren schijf op den linkervoet te krijgen. De voet werd zoodanig verwond, dat dadelijk heelkundige hulp moest wor den ingeroepen en de patient den volgendeD dag per rijtuig naar Utrecht moest worden vervoerd. Zevenhuizen, 6 April. Donderdag had alhier een trouwplechtigheid op fietsen plaats. Een vijftiental getuigen reed per fiets naar het raadhuis. Maandag-nacht is uit de woning van den tuinder D. Heuvelman, in den Prins Alexanderpolder, een fiets ge stolen. Van dezen diefstal is aangifte ge daan. Stolwijk. Dat de telephoon hier werkelijk in een behoefte voorziet, kan wel zeker hieruit blgken, dat vanaf de opening op 6 Maart tot aan het einde der maand verzonden zijn 17 en ont vangen 16 telegrammen, terwijl 129 gesprekken gevoerd werden. Boven dien werden ontvangen 3 en verzon den 1 telephoon-oproepberichten. Men vraagt zich nu afhoe heeft men het in Stolwijk vroeger zonder telephoon gesteld Lekkerkerk, 9 April. De tentoon stelling van hot tuberculose-museum gedurende de Paaschdagen is hoven verwachting goed -'geslaagd. Was het bezoek Vrijdag en Zaterdag niet groot, (waarvan het slechte weer en de onbekendheid met hetgeen te zien was, wel de oorzaken zullen ge weest zijn). Zondag en Maandag was de toeloop veel drukker soms zoo druk, dat het te vol liep. In het geheel is het museum bezocht door 1072 personen (kinderen niet me de geteld). Aan de duizendste bezoekster werd namens het museum een verrassing aangeboden. Allen keerden hoogstvoldaan over hetgeen gehoord en gezien was huis waarts, menige nuttige wenk met zich nemend. De voorzitter van de Groene Kruis afdeeling alhier, de hoer D. Luijten, sloot met een toepasselijk woord deze nuttige en interessante expositie. Aan den wedstrijd/betreffende de organisatie en werking van Fokver- eenigingen, uitgeschreven in verband met de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Graven- hage in 1913 nemen niet minder dan 28 vereenigingen deel, namelijk die te Ninnertsga, Noordahuizum, Leeuwar den, de Wijk (2), Enschede, Lenth, Marle, Brummen, Oude Rijn, Hoog- karspel. Assendelft, TwiBk, Wognum, Oostwoud, Blokker, Ursem, Wierin- gerwaard, Poortugaal, Oud Charlois, Nieuwenhoorn, IJsselmonde, Abben- broek, Roosendaal, Wouw, Zevenberg- sche Hoek, Nieuwstadt en Baexem. Het Dagelijksch Bestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeniging benoemde voor dezen wedstrijd de volgende keu ringscommissie S. Koener te Benne- kom, Voorzitter. G. Bvoekema, Secre taris en T. J. Swierstra, Arnhem, lid. 2° KI. Trekking v. Woensdag 10 April. No. 8926 f 1500. 71 en 11497 ieder f 1000. 13267 f 400. 1686/3325,"7792,13072 en 14158 ieder f 200. 1796, 5596, 6410, 6751, 11455, 11507, 11733, 16871, 17264, 19152 en 19244 ieder f 100. Prijzen van f 30. 37 57 170 83 900 0 44 01 81 846 65 08 71 78 400 18 51 07 88 88 501 09 831 00 67 76 88 709 40 95 805 90 58 59 79 90 90024 5 »0 17 98 88 85 1001 5 1113 44 79 1219 34 88 00 90 1884 67 81 98 1448 81 88 90 99 1520 44 71 87 1680 45 08 1787 01 74 76 1810|88IMU94|19Ol 10 25 72 71 89 2008 22 23 89 75 2180 2240 83 2817 28 29 41 75 2411 88 90 2501 88 58 81 98 2020 42 2784 84 2845 00 2900 7 25 49 98296 3015 80*80 02 88 98 8174 3218 49 68 81 8822 28 74 81 8480 8588 8006 80 68 72 77 91 8710 11 24 23 44 81 8822 8925 89 48 06 90 97 4027 77 98 4106 19 20 4244 61 71 72 4812 27 4418 4607 20 90 4001 89 48 48 4718 45 51 4828 28 61 81 86 87 4918 28 81 00 97 5006 80 40 07 98 6108 87 44 45 5277 07 5820 27 82 6420 08 BÖ408W 49 80 W 5612 U 5780 78 70 6847 78 0008 86 20 41 68 71 0119 84 00 78 92 8221 80 84 8846 61 58 80 6100 12 27 95 0509 01 97 0018 17 48 78 79 0718 88 0845 81 9J 0900 11 12 98 7010 19 83 45 7182 45 71 92 7202 24 29 82 64 69 70 7819 21 87 50 78 74 7420 49 7659 7040 49 84 7700 25 88 70 71 7801 4 18 29 81 86 88 48 47 86 87 92'0927 81 54 82 8082 87 75 85 88 98 8112 21 26 77 8216 54 70 8887 8456 00 8586 82 8841 8776 79 91 8816 68 02 88 85 8912 9018 66 75 9106 47 (15 9219 58 71 81 80 0007 81 41 40 90 9476 99 0511 42 68 70 0028 81 42 9710 85 70 80 81 0818 54 75 9006 80 82 10000 78 10102 28 68 10242 61 88 10819 27 42 80 10412 22 45 47 02 65 89 10520 10814 79 10708 12 28 48 58 80 10680 77 78 10008 46 82 11006 86 88 49 50 61 11105 26 87 74 88 11215 24 80 98 11805 9 24 67 11480 81 48 50 90 11567 11841 48 QO 88 11710 49 97 11810 18 21 11915 68 87 12002 12104 80 40 12345 48 12825 47 48 49 87 79 12482 50 00 74 89 07 12502 18 12806 25 28 64 55 02 12704 49 66 80 82 12815 28 03 87 92 00 12905 18000 68 67 18106 01 18200 88 82 92 18808 20 47 65 85 18408 58 02 79 18602 7 08 18614 48 55 71 18710 49 71 18802 51 18025 42 68 88 97 14016 41 76 95 14155 81 94 95 14202 71 14458 81 14048 14752 89 14808 85 72 78 14900 17 19 00 16018 41 49 84 15114 28 07 15252 50 17 80 97 15085 40 05 15429 72 07 16545 66 15607 12 88 07 88 16744 08 76 77 94 15809 48 01 85 15900 2 58 10000 48 54 56 16178 89 18208 29 78 85 89 10321 84 88 16402 10617 20 88 61 77 18840 82 16724 81 87 10822 65 18904 19 88 50 84 17027 41 48 56 50 17108 96 17248 50 80 80 17800 18 88 56 56 02 17428 29 80 52 17542 05 89 17878 17722 28 81 80 90 17825 95 17906 42 50 18070 94 18101 86 18214 80 18829 40 06 71 80 18538 64 00 18616 84 68 18719 84 88 18848 49 82 88 86 18905 48 10008 10 82 50 59 08 19184 86 10215 25 28 70 19880 70 88 19402 8 90 19682 72 19821 86 80 19728 29 50 19826 71 19021 20001 95 20184 48 20211 14 88 92 20887 20444 54 20522 27 44 56 80 98 20627 96 30718 24 71 74 20807 51 88 89 20051 81 2^ Klasse 1-* Lijst No. 3539 m. z. 3531 en No. 19132 m.z. 19)33. Een brutale diefstal. In den morgen van 9 Maart, aldns het Soer. Hbd., had op Pasar Bong een zeldzaam brutale diefstal plaats. Een Chineesehe kassier van de firma Van Nierop en Oo. reed daar in een tokowagen en had 2 zakken, elk met f 500 zilver by zich. Onverwachts schoot een MadoereëB op het rijtuig af, griste er een zak uit en zette het daarmee op een loopen. Eenige om standers zagen dit en waarschuwden den kassier, die den diefstal nog zoo gauw niet gemerkt had. Onmiddellijk liep men den dief achterna. Men slaagde er in hem te grypen, daar hij onverwachts in het gedrang kwam en niet zoo spoedig verder kon. Hii werd eerst duchtig afgerammeld en daarna aan de politie overgeleverd. Atjeh. De civiel en militair gouverneur vae Atjeh en Onderhoorigheden seinde 9 Maart het volgende: Pidië: Atjehsohe arrestant bg po ging ontvluchting en aanranding schildwacht neergelegd Lho Soekoen gemeld een kwaadwillige Serbodjadi neergelegd drie, gemeld een kwaad- willigo buit blanke wapens Gajoe- loeosneergelegd een, gemeld twee kwaadwilligen Meulaboh neergelegd Oelama Teungkoe Diblang, negen kwaadwilligen. De Chineezen opstootjes. Velen in Indië en vele Indisohe oud- gasten hier, zijn, naar het voorkomt zeer terecht, van meening dat vele der opstootjes zouden zijn voorkomen als bestuur en politie ae Chineezen, die er plezier in hadden, kalmweg vrijheid hadden gelaten de vlag, die zij voor de republikeinsche hielden, uit te steken. Het verbieden en tegen gaan er van, dat toch een feit schijnt te zijn al wordt het door den Gouver neur-Generaal tegengesproken, heeft natuurlijk reactie gewekt en kwaad bloed gezet. De bekende resident van Rembang, de heer Gonggrijp, die zijn volkje goed kent, heeft de zaak op meer handige wijze aangepakt. Toen de Chineezen hem kwamen vragen, wat hij van het vlaggen dacht, luidde het antwoord „Het is nog geen vlag, en een ieder mag zooveel pim pelpaarse doeken uitsteken als hij wil dat is speelgoed voor groote kinderen." Toen.... werd geen enkele vlag uit gestoken, Indien dio verstandige opvatting ook elders ware toegepast, zou misschien veel verzet voorkomen zijn. Te Padang was van detjap-goméh wandelingen der Chineezen, wegens den regen, niet veel gekomen. Den daarop volgenden avon4 werd bij het prachtige weer de schade echter ruim schoots ingehaald. In het Chineesehe kamp was onder een gedeelte van het nijvere volkje 's avonds wel eenige op gewondenheid merkbaar. Door eenige Macao'ers werd in hun brooddronkenheid jacht gemaakt op nog gestaarte landgenopten en, waar zij er een te pakken kregen, in het kamp of op de wandeling aan het zeestrand, moest de tantjang er on verbiddelijk middels schaar of mes af. Eenige verwondingen zijn hierbij voor gekomen. Toen Macao'ers in het kamp een hunner op straat van zijn staart wil den ontdoen, waartegen deze heftig protesteerde, kwam daar toevallig de panghoeloe van wijk VI, Soetan Mad- jid. Hij verbood den „revolution- nairen" hun doen, dpch toen zij daaroc tegenover hem brutaal werden, trol hij zijn revolver, waarop zij dadelijk tam werden. Met dat al zal ook voor de Chinee zen de „Zopfzeitt" spoedig geheel tot het verleden behooren. Overstrooming. Van den resident van Cheribon werd onder dagteekening van 7 dezer het volgend telegram ontvangen Volgens rapport plaatselijk bestuur Indramajoe zes dezer ten gevolge jongste overstrooming mislukt 778 bouws padi-aanplat, waarde f 11.000 100 bows polowidjo-aanplant, waarde f500. Schade aan weg Indramajoe— Djatibarang geschat op f 2000 aan tra cé stoomtram f 5000. Zooveel mogelijk zullen mislukte sawahs nog overge plant met restant bibit. Liturgie. De „Ned. Kerkb." vermeldt de na men van die predikanten der Ned. Herv. Kerk, die met de daad hun sympathie voor den liturgischen dienst hebben bewezen of zullen bewijzen. Het zijn H. H. Barger, te Utrecht D. Bins Jr., te EUewoutsdgk; ds. A. J. P. Boeke, te Noordwijkeriioutdr. A. W. Bronsveld, te Utrechtdr. J. H. Gerretsen, te 's-Gravenhagedr. F. van Gheel Gildemeester, te 's-Gra venhage J. Groeneweg, te 's-Graven- hage; W. Haspels, te BuurseJ. L. A. Martens van Sevenhoven, te UtreohtP. J. van Melle, te Ngkerk R. J. van der Meulen, te Welsum H. F. de Puy, te Cadzand L. O. Ter neden, te Souburg; H. W. A. Voor hoeve, te 's-HertogenboschH. Visser, te Glanerbrug. Zgn genoegzaam sympathiebetui gingen ingekomen, d«n zal het noodig zijn, een samenkomst te beleggen, waarin de lgnen worden aangegeven en een programma wordt opgesteld. Daarvan zuilen allen, die er niet tegenwoordig kunnen zgn, op de hoogte worden gesteld. t Staking in Japan. Een staking is uitgebroken in het arsenaal van Konrózij breidde zich sterker uit en vijf duizend werklieden hebben het werk gestaakt. De regee ring heeft de leiders van de staking doen arresteeren. Volgens de laatste berichten heeft een gedeelte van de werklieden die staakten, spoedig weer het werk hervat. Luchtvaardera of spionnen Volgens het „Berliner Tageblat' landde een Fransche ballon heden te Spalt nabij Neurenberg. De luoht- vaarders verklaarden Parijsche ambte naren te zijn, maar daar men op hen een zeer aanzienlijk bedrag vond en foto-toestellen, heeft men ze gearres teerd. Het „Berliner Tageblat" zegt dat men gelooft mot FranÉche offi cieren te doen te hebben. De Olympische Spelen. De inwijding van het Stadion te Stockholm zal plaats hebben mst een schitterende militaire en sportieve be tooging. Deze plechtigheid zal plaats hebben in tegenwoordigheid van den Koning die voor die gelegenheid uit Nice overkomt. Als. hooge gasten worden verwaoht de Duitsche Kroonprins en Prins George van Griekenland, een der orga nisatoren van die spelen in 1906 te Athene. President Roosevelt kan niet tegenwoordig zijn met het oog op de Presidentsverkiezing in de V. S. België zendt 10 officieele vertegen woordigers, Engeland 43, Duitschland 14, Italië 12, Australië 10, terwijl Ne derland er vermoedelijk 45 zal zenden. Naar men verneemt zal de voor zitter van het Ned. Olympisch Comité trachten gedaan te krijgen de volgende Olympische (in 1920) in Amsterdam wordt gehouden. Ernstig Auto-ongeluk. Hedenmorgen heeft te Doorn een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De automobiel van den heer W. D. Blijdenstein te Amsterdam, waarin alleen de chauffeur zat, wilde den Rijksstraatweg oversteken, waar de Oosterstoomtram rfldt. By zijn poging om voor de tram uit te wijken reed hij met volle vaart tegen een boom op. De chauffeur werd uit de auto geslingerd en bekwam daarby ernstige inwendige kwetsuren. De auto werd geheel vernield. Kruit-ontploffing te Utrecht. Hedenmorgen is bij de Nederland- sohe Pyrotechnische Fabriek een der vuurwerkgebouwtjes door een ont ploffing van kruit uit elkaar geslagen. Twee werklieden werden daarbij zwaar gewond weggeslingerd. In zeer zorgelijken toestand zijn beide men- schen naar het Ziekenhuis overge bracht. Een begin van brand kon dadelgk worden geblusoht. Scheepsramp op de Nijl. Kaïro. 9 April. De slachtoffers van de op de Nijl zijn allen Egyptenaren. Er is geen omgeslagen stoomboot enkele toerist bij. De Italiaansch-Turksohe oorlog. Parijs, 10 April. De Eclair zegt dat met de benoeming van den nieuwen admiraal het sluiten der Dardanellen door de Italianen vaststaat en dat daarmede slechts wordt gewacht tot dat de Duitsche Keizer van Korfoe is vertrokken. Parijs, 10 April. De gezanten der groote mogend heden hebben aan de Porte mededee- ling gedaan welk antwoord zg van de Italiaansche Regeering hebben ont vangen op de vraag of Italië bereid ia vrede te sluiten. een groote keuze in de van de goedkoopste tot de beste soorten. Aanbevelend, van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta, laagste stand 740.7 te Riga. Verwaohting tot den volgenden dag: Meest matige noordwestelijke tot westelijke wind, veranderlijke bewol king, waarschijnlyk nog regen of sneeuwbuien, iets zachter. VAN DEN 10 APRIL 1912. StMtsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Sohuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Sohuld 3 pet. Russisohe Obl. 1906 ld. pet. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. I. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pot. Bank- en Krediet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Co. Cert. v. Aand. Anglo Amerioan Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Credlet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg. C.v.A Mijnbouw H(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Oobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg'.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporatioii Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 Hongarije. Theirs-1 gs-Gei. 4 pet. 80 90 64% 100»%, 88% 92% 87% 86'/, 46'/.. 108'%. 206 Vorig* Koer*. K**r* ru 175 9'/, 101% 162 81 90'/, 87% 46'/, 68"/,, 216 60 60 86% ex div. 95'/, 86% 25 73 78%. 212 334'/, 189% 211 267 61 63% 317 87% 318 89 164 165 626 588 600 172 120 24 24% 101% 103 4'/.. 11% 86 84% 98% 64 63% 186'/, 1100.- 1 - 98% 98% 36% 37% 177 9'/, 101 162 GELDKOERS. Prolongntie 4%5 pCt. Amerikanen weinig omzet, Marine- weerden iets leger, Petroleums vest. Tabakken lusteloos, Rubbers prijsh,, Cult, iets beter, Net. Steetsf. iets beter, Buitenl. onveranderd, Mijnen leger, TTemwearden prijshoudend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2