I st. Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, 16 ZBIxxxxexxla/rxca. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TTit do IFers. Rechtzaken. 4 399ste Staats-loterij. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht - - Officieels Prijscourant F.lfectenhandelteAmstflrdam delijke dader bevindt zich in hechtenis verder heeft men! nit hetzelfde ka naal het lgk opgevischt van iemand, die geworgd en beroofd ia, voor dat hg in het water wejrd geworpen. Dan felooft men, dat een 62-jarige arbei- er, wiens lijk eenige dagen geleden in het kanaal is gevonden, eveneens het slachtoffer is van een misdrijf. En eindelijk is te Etri^ny het lijk gevonden van een gepensionneerd on derwijzer, die men onder een matras had gesmoord. Gevaarlyk bijgeloof. Op verschillende plaatsen in Fran krijk worden deze weken, in verband met de poging geld bijeen te brengen tot styging van het fonds voor de luchtvloot, vliegdemonstratios gehou den. Zoo ook te Brioude, nabij Le Puy. De korporaal-aviateur Gibert was bij een zijner tochten wat afgedwaald en vloog vrij dicht over de akkers. Een 83-jarige boer zag den monstervogel over zijn velden zweven, en, meenende dat het de gevreesde „Lou Baret" was, de vogel, die de slechte oogsten met zich brengt, haalde een oud ge weer uit zijn woning en Bchoot op den eendekker, gelukkig zonder te raken. Gibert, die dacht dat een geestdrif tig bewonderaar een saluutschot had gelost, wierp als antwoord een hand vol brochures naar beneden ver moedelijk heeft do bijgeloovige oude boer dezen aangezien voor veeren van den „aangeschoten" vogel, die ijlings in de verto verdween. Het ongeluk te Tanger. Do Temps-correspondent te Tanger meldt in verband met het op de reedo plaats gehad hebbende ongeluk, dat de deskundigen allen van oordeel zyn, dat het materiaal van het Fransche smaldeel te Tanger veel te verouderd is en niet voldoende zeewaardig. Zelfs op oen kalme zee was de sloep feitelijk niet meer te gebruiken. De Figaro laat zich in den zelfden geeBt uit. De auto-bandieten. De veiligheidspolitie heeft in do Rue Ordener no. 96, in de woning van Rènó Valet een huiszoeking gehouden waarbij eenige karabijnen en revolvers, van diefstal afkomstig voor den dag zijn gekomen. De in beslag genomen karabynon zijn van de zelfde soort als welke by den aanslag in het kantoor der Societé Gónórale zijn gebruikt, waardoor oen belangrijk bewijsstuk in handen is gekomen. Uit het verhoor van den concierge is voorts gebleken dat in diens woning de boevenbende beraadslaagde over de aanslagen. Portugal. Het Lissabonsche blad „Secoio" verzekert, dat de Portugeesohfl regee ring met eenige Fransche en Portu- geesche banken onderhandelt, over een leening van 25 millioen frcs. welke zal moeten dienen voor den bouw van spoorwegen. Het schijnt dat de regee- nng ook een tweede leening, van 200 k 300 millioen fros zoekt te plaatsen, waarvan een gedeelte voor de delging van oude leeningen zal worden aan gewend. Oostrnbi j k-Hono a ruk. Maandag jl. is in de Oostenrijksche hoofdstad een 87-jarig inwoner, Spitz - berger genaamd, overleden, die zijn ge- heelo vermogen van 2Va millioen kr. aan de Weensche Israëlietische ge meente vermaakt heeft, voor het op richten van oen gasthuis voor kinde ren van alle gezindten. Spitsberger, die hoofdkassier eener industrieele onder neming was, leefde op uiterst beschei den voet, ten einde oen zoo groot mogelijk bodrag voor weldadige doel- oinaon te kunnen nalaten. De Tariefwet. De Nederl. Kamer van Koophandel te Parijs heeft zich ,ook gewend tot Minister Kolkman met het verzoek hot daarheen te leiden dat 't Ontwerp- Tariefwet niet tot wot wordt verheven. Evenwel wenscht ook deze Kamer in het bijzonder nadruk te leggen op het zeer terecht door hare Zusterka- mer te Londen bijgebrachte motief, luidende „dat hot afwijken van de tot heden gevolgde gedragslijn slechts nadeeligen invloed kan oefenen op de pogingen van Nedorlanders in den vreemde tot vorlevendiging van den Nederlandschen handel met het hmd hunner inwoning." Verder vermeldt dit adres Geldt dit eventueel vooruitzicht voor de in Engeland gevestigde land- genooten, zoo staat het, inderdaad, wellicht met nog grooter zekerheid vast voor do Nederlanders in de Fran sche Republiek, wier tegenwoordige handelspolitiek uitgaat van bescher mende beginselen, aan welker stelsel, uit den aard der zaak, het nemen van represaillemaai regelen gemakkelijker aangepast zou kunnen worden dan doorgaans in een land van vrghandel geschiedt. Het feit, dat wij leven in een land, hetwelk zijn "tariefwet, nog kort ge leden, in beschermenden geest her vormde, is overigens in staat ons van nabij de gevolgen te doen leeren ken nen on ondervinden van verhooging van rechten op don invoer in het algemeen: Dat die gevolgen, voorzoover Frankrijk'» welvaren en handelsver keer met het buitonland aangaat, door hot groote publiek der consumenten zoowel als door vele indiretrioelen geenszins bevredigend geacht worden zal trouwens Uwe Excellentie evenmin onbekend zijn. Mr. De Meester te Den Helder. De heer De Meestor heeft Dinsdag in de hoofdplaats van zijn kiesdistrict een politieke rede gehouden. Aan het verslag in „Het Vad." ontleenen wij het volgende omtrent de financieele politiek „Het geld voor de sociale wetgoving moet opgebracht worden door verhoo ging van hot tarief van invoerrechten. Maar men meene niet dat de minister Kolkman daarom andere belasting- verhoogingen versmaadt. Met 1 Mei begint het vierde belastingjaar, waar in de tien opcenten op Vermogens- en Bedrijfs-belasting zullen worden geheven. Maar bovendien betalen wij thans meer dan in 1908zegelrecht op effecten 1 millioen, gedistilleerd 3.1 millioen, successierechten 1.1 mil lioen, registratie 0,2 millioenvoeg daarbg de 2 millioen der 10 opcenten, dan komt men tot een totaal van 7,4 millioen 's jaar» meer aan belastingen. Spr. heeft berekend hoeveel het na tuurlijk accres der middelen buiten en behalvo die belaatingverho'ogingen heeft bedragen en kwam tot 18 mil lioen, tezamen 26Vj millioen. En toch sluit de begrooting voor 1912 nog met een tekort van 4,7 millioen. „En dat terwyl nog niets is uitge trokken voor de Verhooging van uit gaven voor de nieuwe Militie wet, 1,3 millioen, de officierstraktementen en pensioenen, de voorgestelde Land stormwet, do verhooging van do sub sidies aan de bijzondere scholen (eerst 2 ton, later nog 3,3 ton meer, tenge volge van het amendement-Van der fiolen). „Ofschoon wij de crisis, die heerschte toen de heer Kolkman als minister optrad, te boven zijn, en de middelen nu prachtig vloeien, is er voor al die dingen geen geld". Spr. bestreed daarna de tariefwei plannen en schetste vervolgens don wederom verrassenden invloed van dr. Kuyper, die zich opmaakt om de Regeonng in uiterste richting te drij ven. Ook meende hij te moeten ver wachten dat bij de Grondwetsherzie ning getracLt zal worden het onder- wijs-artikel, dat het voortbestaan van het openbaar voor allen toegankelyk volksonderwijs waarborgt, te wijzigen Ik heb gegronde reden zegt Bpr. verdet om aan te nemen, dat ons ook andere voorstellen, die in menig opzicht beslist reactionnair zijn, van deze Rogeering te wachten staan, voor stellen gaande in stellig anti-vrijzin nige richting. De heer De Meester besloot aldus „Welke moet onder deze omstan digheden de houding der vrijzinnigen zijn? Aaneensluiting! moet aller leuze wezen. Aaneensluiting, zonder ver doezeling van beginselen, en indien mogelijk op vast akkoord» En dat is mogolyk indien wij van onze zijde vooropstellen, dat de stryd zal gaan vóór net algemeen kiesrecht en tegen de tariefverhooging, maar dat hij bo venal gerioht zij op het verbreken van het noodlottig overwicht der coalitie". Koninklijk bezoek aan Rotterdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zullen Za terdagnamiddag a.s. te halftwee aan het station D. P. aankomen tot het brengen van het aangokondigde, niet- officieele bezoek aan Rotterdam. Koopvaardijvloot en Protectie. De schrijver der artikelen over Koopvaardyvaart" in „Het Nederl. Zeewezen" schetst in het Aprilnum mer den eigenaardigen invloed van het beschermend stelsel op de ont wikkeling der koopvaardijvloot, en wel een zeer noodlottigen. Het is bekend senryft hg dat Amerika zeer nagverig is op de scheep vaart van de Europeesche landen. Het land van de stars and stripes zou zoo gaarne een groote koopvaardij vloot willen hebben, onder eigen vlag en van Amerikaansch geld, maar ondanks alles, wat men tot dusverre gedaan heeft, is dit niet mogen gelukken. Als een van de elementen, die tot deze mislukking aanleiding hebben fegeven, moot genoemd worden de uurte der arbeidaloonen. De Ameri- kaansche werven kunnen geen schepen bouwen tegen den prijs, waarvoor do Europeesche werven bouwen en met de duurdere schopen kan het Ameri- kaansche volk niet concurreeren op de wereldmarkt. In hot buitonland ge bouwde schepen kunnen niet onder de Amerikaansche vlag gebracht wor den, dan tegen betaling van invoer rechten, die in de Veroenigde Staten geheven worden op alle bewerkte artikelen en die noodig zijn, om aan de arbeiders de hooge loonen te kun nen „uitkeeren". Ik gebruik hier met opzet' het woord „uitkeeren", omdat er op het gebied van arbeidsloon een grens komt aan het begrip „verdienen". Men heeft van alles gedaan om de Amerikaansche koopvaardij vaart aan te moedigen. Toen indertijd hot kapi taal van de Engelsche Inman Line voornamelijk in Amerikaansche han den was overgegaan en de wensche- lijkheid was ontstaan den zetel der maatschappij naar New-York to ver leggen en de schepen onder de vlag van hot land te brengen, is dat by speciale wet toegestaan, op conditie evenwel, dat genoemde maatschappij, sedert do American Line, een even groot aantal en minstens gelijkwaardi ge schepen zou laten bouwen op Ameri kaansche werven. Op die wijze zijn de „8t. Paul" en de „St. Louis" ge boren. Een jacht van een der grootste millionnairs evonwel, dat in Engeland gebouwd was en dat onder de Yan kee-vlag të New-York aankwam, werd daar aan den ketting golegd en niet losgelaten voor en aleer de inkomende rechten waren betaald Ten gevolge van dit alles heeft de reusachtigen vaart tussclien Noord- Amerika en Europa bijna uitsluitend •laats onder vreemde vlag, en in de taven van New-York, waar do mooiste, de grootste en de snelste schepen van de geheele wereld komen, wordt geen vlag minder op het achterdek van zee schepen gezien, dan juist de Ameri kaansche. In do afgoloopen 10 jaren is op de werven van de geheele Unie slechts één, "zegge óón schip gebouwd voor de buiteulandsche vaart! Het voorbeeld van het machtige Amerika zij hier met bescheidenheid door iemand, die niet aan politiek doet, ons vaderland ter spiegeling aan geboden. Aan den vooravond van een weifelenden koers, die dreigt uit te loopen op aanvaarding van het protec- tiesysteem, dient overwogen to worden, of voor de vaderlandsche welvaart dit systeem niet soms verderfelijk zou kunnen worden Audiëntie algemeen kiesrecht. Gistermiddag werden de dag. be sturen van den Vrnz.-democratischen Bond en het Alg. Nederl. Werkl. Ver bond, bestaande uit mevr. W. van Italliev. Embden en de heeren prof. dr. D. van Embden, mr. J. A. van Gilse en W. O. A. Koster, voor den V.-D. B., en C. H. Kouw, C. Quispel en A. v. d. Veen, voor het A. N. W. V., door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen ter overhandiging van het adres voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. De voorzitter van den V.-D. B., de heer Herman Snijders was afwezig, in verband met het door H. M.t op medisch advies, uitgedrukt verlangen niemand in audiëntie te ontvangen die in de afgeloopen weken in aan raking kwam met iemand lijdende aan een besmettelijke ziekte. In zijn plaats werd het gezegd adres met een begeleidend schrijven in leeren omslag overhandigd door den onder voorzitter van den V.-D. B., den heer prof. dr. D. van Embden. Na deze audiëntie, waarbij de in ar gebonden adreslijsten in 5 zware deelen, bevattende 27421 namen van mannen en 9397 van vrouwen, ten Paleize waren afgegeven, werd aan het gebouw van de Tweede Kamer eveneens een gezegeld adres met be geleidend schrijven bezorgd, terwyl aan de Eerste Kamer werd toege zonden een schrijven, houdende ken nisgeving van de indiening van het adres met een afschrift daarvan. Het Koninklijk echtpaar naar Parijs. Volgens Be „Figaro" zal H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Parijs vergezeld worden door Z. K. H. Prins Hendrik en zal het Koninklijk paar zijn intrek nemen in het ministerie van buitenlandsche zaken, waarvan de koninklijke vertrekken daartoe in orde zullen worden gebracht, zoodra de heer Dumonthier, beheerder van de Btaatsmeubelen, die op het oogen- blik te Weenen vertoeft, terug is. Nieuwe methoden om boomen te veilen. Een nieuwe methode om boomen te vellen is door den bekendei^Duit- schen technicus Ganthe gevonden. Om den stam wordt een staaldraad ge wikkeld. Door een electromotor wordt deze draad snel heen en weer getrok ken, waardoor deze gloeiend wordt de stam „brandt" door. Een andere methode, die in Canada nog al eens wordt toegepast, komt op het volgende neer. In den stam van den te vellen boom wordt een gat geboord. Daarin Iaat men een stalen staaf snel heen en weer loopen. Deze staaf wordt spoedig warm, de stam brandt door, en de boom is geveld. Rechter en vergunninghouder. Blijkens het verslag in de Zutf. CL van de jongste zitting der Zutfensche Rechtbank vroeg de president, jhr mr. D. O. Engelen, aan een beklaagde die „een goedop borrel op had" of hij „wel eens eep mageren tapper had gezien Beklaagde moest toegeven van neen. „Dat komt", zei toen de president, „omdat die menschen vet worden van wat jullie met zweet verdient." Deze uitlating heeft aan den „Gel- derschen Bond van vergunninghou ders" aanleiding gegeven om in het bijzonder namens den Bond en verder namens alle ongeveer 3600 vergun ninghouders, aangesloten bij de Fede ratie van Provinciale Bonden van ver gunninghouders in Friesland, Gronin gen, Drenthe, Overijssel, N.-Brabant, Limburg, Utrecht en Zeeland een adres te zenden aan den Minister van Justitie. Adr. beklaagt zich daarin over deze uitlating van oen rechterlijk amb tenaar in functie, welke, naar hem voorkomt, „van een diepe verachting getuigt, oen verregaande beleediging voor alle vergunnninghouders in Nederland, die evengoed medeburgers en middenstanders zijn dan alle andere neringdoenden op welk gebied ook, en welke groote categorie personen (22.600 sterk) het meest moet bijdra gen in alle belastingen". Adr. wijst er op dat geen enkele tapper zoo gaarne een dronken per soon in zijn lokaal zal zien, waar iedpr kastelein liever melk, thee, koffio of goedkoopo likeuren zal verkoopen dan alcoholische dranken, omdat aan de eerste meer verdiend wordt dan aan de laatste. En adr. hoopt dan ook van den Minister van Justitie te vernemen of hij goedvindt dat dergelijke uitdruk kingen ten beste worden gegeven door een president der Rechtbank zonder dat eenige vergunninghouder met de voorkomende zaak ook maar iets te maken had, dewijl de zaak op den openbaren weg werd gepleegd en de Minister goedvindt, dat de pre sident eener Rechtbank misbruik maakt van de plaats die hij inneemt om beleedigingen te richten aan het adres van hen, die een even eerlijken handel en nering uitoefenen als ieder ander. Een kostbare vondst. Men meldt uit Achttienhoven aan dó Msb. De boerendaggelder Bouman, wo nende te Achttienhoven, was dezer dagen bezig met het ophoopen van een slootkant, toen hij plotseling op een hard voorwerp stootte. Hij werkte den grond daar een weinig om en vond een gouden kelk, wegende 8lU pond. Op den kelk stond het jaartal .634. Een zilversmid te Woerden schatte de wbarde op f30.000. Te Steenwijk is in de Wetering ge vonden een gouden munt met de beel tenis van Floris V, dragende den da tum 1572. Bijtijds gepakt. De politie heeft aan de Holl. grenzen bij Bocholt twee Duitschers gearresteerd, welke daar aankwamen met een paard en wagen welke Zaterdag door hen te Hamborn was gestolen en welke ze reeds voor 600 Mark hadden verkocht. Liefhebbend echtgenoot. Bij een huiselüken twist heeft de schilder F. Van te Waalwyk, zijn vrouw zoo danig mishandeld,, dat de geroepen ■eneesheer overbrenging naar hetR.- C. Gasthuis noodig achtte. De vrouw had versohillende hoofdwonden en een gebroken arm. De dader is door den chef van politie in arrest gesteld. Te Zoutelande (Zeel.) is een lyk van een ongeveer 50-jarige vrouw aange spoeld, vermoedelijk afkomstig van een schipop .het lijk werden Ame rikaansche bankbiljetten gevonden. De kleeding was ongemerkt. Het raadselachtige gat in den tuin van den heer Walkers, te Hillegom, begint thans ook de aandacht van deskundigen te trekken. Verschillende personen komen zich ter plaatse van den aard der verzakking overtuigen. Een hunner heeft vastgesteld, dat het gat zich ten minste nog 12 M. west waarts onder den grond uitstrekt. Niemand heeft nog een besliste ver klaring van het verschijnsel gegeven. Er is den heer W. een nader geologisch onderzoek toegezegd. Het gat heeft thans nog een diepte van 3 M. Een overhaaste demping is den heer W. ontraden, dewijl daardoor in de naaste omgeving een te groote persing zou kunnen ontstaan, met het gevolg, dat er een nieuwe instorting zou kunnen gebeuren, welke voor per sonen, daar ter plaatse werkzaam, le vensgevaarlijk zou kunnen wezen. Een bange nacht. Even ten oosten van de Zwartehaan onder St.-Jacobiparochie is Dinsdag nacht een hoogaars, waarmee de mos selvangst werd uitgeoefend, gestrand. De schipper en zijn knecht afkomstig van Ierseke, hebben van 1} tot 3 uur in het water gestaan, zich vasthou dende aan de touwen. Toen zij zich niet langer staande kodden houden en geen redding kwam opdagen, zijn ze in zee gesprongen en door de golven aan land gedreven. In deerniswek- kenden toestand zijn ze aan de Zwar tehaan aangekomen en aldaar door de bewoners van droge kleeren en voed sel voorzien. Het vaartuig is vrij zeker geheel verloren. Het was niet ver zekerd, zoodat de schipper door deze ramp vrucht van jarenlangen arbeid en spaarzaamheid teloor ziet gaan. (Leeuw. Ot.) Na het voetballen. Bij het. voetballen op het sportter rein te Roermond kwam Zondag de 16-jarige Van den E. zoo hard te vallen, dat hij naar de ouderlijke woning moest worden gedragen, Daar de toestand niet zorgelijk was, werd geen dokter ontboden. De lijder klaagde over hoofdpijn. Na een tamelijk rustigen nacht te hebben doorgebracht, is de toestand jlotseling verergerd en om 6 uur Maandagmorgen maakte de dood een einde aan dit jeugdige leven. (Centrum.) Naar de „N. R. Ct." verneemt zal aan de leden der te Rotterdam ge vestigde Coöperatieve Middenstands- l/ank worden voorgesteld over 1911 een dividend van 5 pCt. uit te keeren. Naar een Londensch blad meldt, zal het Engelsche stoomschip Lyons, dat verleden jaar zomer op de kust van Terschelling naar de schatten van de Lutine heeft gezocht, maar in October om het stormweer het werk moest op geven, op het eind van deze maand weer aan den gang gaan. De Lutine is het Engelsche fregat dat op 8 October 1799 met 1.217.000 pd. st. in gouden en zilveren staven en 147.000 pd. st. in munt aan boord, uit Yarmouth naar Cuxhaven stevende en den volgenden dag op de kust van Terschelling verging. Ruim vijftig jaar geleden is er voor een goede 100,000 pd. st. van den schat bovengebracht; sedert is het niet veel meer geweest. Men is dus' zoo goed uitgerust, dat men op meer hoopt. Als vermpedelyken dader van den aanslag, Maandagnacht te Grootebroek uit minnenijd gepleegd, is zekere W., uit Hoogwoud, aangehouden en ge boeid naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. De getroffene is nog niet buiten gevaar. Uit de advertenties van Het Vak blad voor de Schoenmakerij van 4 (vier April) „Gevraagd een zetwinkelier zonder kinderen, liefst met groote dochter, Ontploffing in de Pyrotechnische fabriek. Omtrent de ontploffing te Utrecht, waarvan gisteren een kort bericht door ons werd gemeld, lezen we in het ,Utr. Dagbl." het volgende Even vóór men aan den tol komt, staan rechts van dien weg de kleine gebouwtjes dezer fabriek, allemaal af zonderlijke werkplaatsen, van elkander gescheiden, juist met het oog op het >randgevaar. In een dier gebouwtjes, het z.g. vullingshuisje, waar men sassen giet, d. w. z. kartonnen hulsels vult met ontplofbare stoffen, waren hedenmor gen, omstreeks 10 uur, twee werklie den der fabriek aan den arbeid. Een hunner was bezig een huls met sas te vullen en gebruikte daarbij een pen, waarmede het kruit in de huls moest worden gestampt; plotseling sloeg de sas, onder het kloppen op de pen, met een geweldigen slag uit elkaar. De huls was door onbekende oorzaak ontploft. De beide werklieden werden op den grond geslingerd, het gebouwtje werd uit elkaar gerukt, van-oen geperst als het ware, waarbij planken en pannen de lucht in gingen. Het geheele huisje was met óón plof vernield, waarbij de werklieden bedolven werden onder het puin. Ten gevolge van de ont ploffing ontstond er brand de vlam men grepen in een ommezien om zich heen, en wat nog aan binten en bal ken was blijven staan, was in een oogwenk óón vuurzee. De bewoners in de wijk achter de Poortstraat en aan den Blauwkapel- schen weg schrokken, zooals men be grijpen zal, enorm. De eerste gedachte was, dat er een groot ongeluk aan de gasfabriek had plaats gehad de men schen holden hun woningen uit en zagen dikke rookwolken bovon de vuurwerkfabriek opstijgen. Men be greep toen, dat er een ontploffing was gebeurd in de Pyrotechnische fabriek, waar honderden naar toe renden. Hot personeel der fabriek wasj.n- middels ter hulp gesneld het ^rste werk was natuurlijk de twee kame raden te bereiken. Dezen werden ern stig verwond onder de ruïne te vobr schijn gehaald in aangezicht en op de handen waren zij met brandwonden bedekt, en bij onderzoek bleek dat zij ook op het lichaam, onder de kleeding zeer ernstige kneuzingen handen be komen, voor het meerendeel eveneens brandwonden. Een hunner wa3 buitengewone mate getroffen en ver keerde in zeer bedenkelijken toestand, De gasfabriek had intusschen de brandweer en politie telefonisch ge waarschuwd. Automobiel- en stoom spuiten rukten onmiddellijk uit, ter wijl de politie brancards zond en ver bandmiddelen. Dokter Verhoeff, die in de stad van de ontploffing hoorde, ging per rijwiel linea recta naar den Blauwkapelschen weg en verleende op het terrein de eerste geneeskundige hulp. Hij liet beide gewonden met grooten spoed naar de Rijksklinieken brengen. De toestand van de werk lieden gaf redenen tot groote bezorgd heid evenwel behoeft de hoop op hun levensbehoud nog niet geheel te zijn buitengesloten. De brandweer tastte het vuur met veel kracht aan in de eerste plaats werden maatregelen genomen, om de andere gebouwen te beschermen. Spe ciaal werd het zgn. bommenhuisj< onder bewaking gehoudenin dit ge bouwtje toch bewaart men de knal- en zwermpotten. Het verwoeste huisje brandde nog geruimen tijd felzoo nu en dan ontploften nog verscheidene vuurwerkdeelen en schit terde plotseling een blauwe, gele of paarse gloed over het terrein. Om 11 uur was alle gevaar geweken. De brandweer gaf evenwel nog enkele uren water op de smeulende, zoo nu en dan opvlammende puinhoopen. GOUDA, 11 April 1912. Verdronken. In aansluiting op het bericht van gisteren kunnen wij thans mededeelen dat bij het uitbrengen van een lijn van den ijzeren tjalk Willemina, schip per Hukema, welk schip even voor de Haastrechtsche brug was afgedre ven, de schippersknecht Jan B., woon achtig te Kolham, gemeente Slochte- ren, bij het uit de roeiboot springen te water is geraakt. De sterke wind belette de zoon van den schipper, die mede in de roeiboot zat, terstond hulp te bieden, waardoor de 28-jarige knecht voor hun oogen verdronk. Met een dreg werd het lijk na een half uur door de politie opgehaald, waarna het naar de algemeene be graafplaats werd overgebracht. De ongesteldheid van den heer Jan Musch is van dien aard, dat deze Maandag a.s. niet zal kunnen optreden. De heer Rooijaards zal dan de rol van Mark Violier vervullen. Door de politie is heden naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht zekere W. S., die. we gens beleediging van een pólitie-be- ambte zes weken hechtenis moet on dergaan. Goüderak. De voordracht voor de benoeming van een hoofd der open bare lagere schooi alhier, luidt als volgt No. 1. D. Noordijk, te Ouderkerk a. d. IJsselno. 2. H. A. J. Klerks, te Zevenhuizen; no. 3. M. Dane, al hier no. 4. J. van der Klei, te Steg- rmrda. Kuyper-Hulde. Het Handelsblad geeft in een „Van Dag tot Dag" een uiteenzetting, waar om dit blad geen eeresaluut bracht aan „De Standaard". Dit blad schrijft geen begeerte te hebben gevoeld om nog eens voorde zooveelste maal te verklaren wat het van Dr. Kuyper denkt. Nu de lijfwacht echter prikkelt om te getuigen wil het blad niet zwijgen. Na er op te hebben gewezen dat Dr. Kuyper voorwaar géén beter ge schenk had kunnen worden geboden daneen prachtig houten kastje om zgn ridderorden in te bowaren, schrijft het blad Welnu, een blad als het onze ver vult een andere taak. De liberale pers heeft geen generaal, die als autocraat gebiedt, en door zijn gehoorzame vol gelingen door dik en dun gevolgd wordt, zoodat hij hen naar willekeur naar rechts of links kan voeren en die geheel onbewogen, glimlaohend kon aanhooren wat een mart als Patijn hem in de Tweede Kamer met bewij zen ten laste legde. Ze heeft geen theoloog aan het hoofd, die zich als Gods gezant voordoet, en die den bij bel misbruikt om te heerschen en tegenstanders te wonden en tot hei denen te verklarenZij legt het niet aan op aanbidding van een per soon, op partij-discipline, op politieke padvinderij. Zij>staat voor zichzelf, houdt het publi^ op de hoogte en tracht hot voor te lichten omtrent wat er in de wereld gebeurt. Zij doet dit in het volle bewustzijn van hare beginselen, en is er zeker van heilzaam werk te doen, door deze tot uiting te brengen. Daarbij poogt zij zooveel mogelijk onpartijdig te zijn en stelt dus de lezers in staat ook te verne men wat de tegenpartij zegt en doet, gelijk nu weer bleek uit het uitvoerig verslag van de apotheose van Dr. Kuyper dat wij gaven. Maar wat wij daarom juist ook niet zyn, en niet kunnen zijn, is een partij-orgaan, dat de dweepzucht van partijgangers zoekt te ontteugelen en op te zweepen dat hen voert naar oogenblikkelijk succes, en naar 't zalige bewustzijn der on derlinge zelfverheerlijking. En ware de vraag gesteld zooals wij die wil den, niet van persoon tot persoon, van partij tot partij, van succes tot succes, maar van geest tegenover geest Kuyperianisme of liberalisme, dó-n durven wij gerust wel over 200 jaar receptie houden, in de ze kerheid wie dan nog den loop heb ben zal. De intensiteit van den invloed van den theoloog en Generaal zal zeker niet door ons ontkend worden. Maar als wij den journalist Kuyper, die thans gevierd wordt, te beoordeelen hebben, verheelen wij nu men ons noopt te getuigen onzen weerzin niet van vele der middelen waardoor hg dien invloed won. Nu willen wij wien de eer van ons beroep zeer liei' is, openlijk verklaren, dat hij volgens onze overtuiging en lange ervaring een zeer slecht voorbeeld gegeven heeft in do pers, een voorbeeld, dat nog lang ten nadeele van ons land zal nawerken. Stakingsdelict. De 5e kamer der rechtbank te Am sterdam heeft gisteren overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf 2 lood gieters, die op 23 Januari j.l. in de het trapportaal van perceel 64 aan 3e Oosterparkstraat den loodgieter Dasio hadden geslagen en bloedig verwond. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad is gisteren behandeld het cassatieberoep van den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, tegen een vonnis van die rechtbank, waarbij A. S., vroeger te Gouda, thans te Amsterdam, ver volgd terzake van het fèit, dat zij ongevraagd haar diensten had aange boden door te Gouda in de brieven bussen van een aantal woningen kaar ten te werpen, of die kaarten onder de deuren te schuiven, waarin zij on der den naam van „mevrouw Tiemens" deskundigen van den Nieuw-Malthu- siaanschen Bond", mededeelde zich te Gouda te| hebben gevestigd en voorts raad te kurtnen geven in allerlei duis tere zaken, met de kaarten van prof. Lenormand, enz. was vrijgesproken van die aanklacht, omdat uit den in houd van de bedoelde kaart niet viel af te leiden, dat zij inderdaad haar diensten ter verkoming van zwanger schap had aangeboden. De officier van justitie achtte deze vrijspraak oen bedekt ontslag van rechtsvervolging, in strijd met art. 451 ter strafwetboek. Immers, zoo rede neerde hij, het is van algemeene be kendheid, dat een deskundige van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond inlich tingen geeft. Dit cassatieberoep werd door rar. Outs, advocaat te Amster dam, bestreden. Zijns inziens had de kantonrechter te Gouda, wiens von nis door de Rotterdamscne rechtbank was bevestigd, terecht uitgemaakt, dat niet bewezen Was, dat de gerequireerde diensten had aangeboden, hetgeen z.i. heel wat anders is dan geven van in lichtingen tot gezinsbeparking, gelijk de Nieuw-Malthusiaansche Bond doet. Conclusie O. M. 22 dezer. MARKTBERICHTEN. Gouda, ii April 191a. GRANEN: Vasf. TarweZeeuwsche 9.75 k io.a5 mindere dito 9,— A 9.50. Afwijkende 8.50 A 9.Polder 8.— A ƒ8.75. Rogge Zeeuwsche 7.25 k 7.50. Polder 6-75 k 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 7.— 0/725 GerstWhiter 7 a 7 25. Zomer ƒ6.75 k ƒ7.'—. Che valier 7.75 A ƒ8.25, Buitenl. voergerst per 65 kilo 6.50 A 6.75. Haver per H.L. 475 A 5 40. Per 100 kilo 10.— k 10 50. Hennepzaad -. Buitenlandsche per 50 Kilo 7 75 A 8.—. Kanarie zaad 12.50 A 13 Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad 15 A 16.-- per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 15A 16.—. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 A ƒ8.— Boonenbruine boonen 17. A 18.witte boonen 23.— A 24, Paardenboouen 8.75 a 9 Duiven- boonen 9.50 A 10Mais per 100. KiloAmorikaansche Mixed 8.50 A 8.75. Kleine ronde 9.— A 9.25. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen goed vooruit* Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, 28 A 30V9 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel redel., 21 A 23 ct. per halfK.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stroef, f 1.60 A 1.90 per week. Vette Schapen met lammeren redel aan voer, handel traag, 28.— A 34. Lammerenaanvoer, handel - Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 10.— A 14. Graskalverenaanvoer, handel f a f Fokkalveren ia.A ao. Kaas, aangevoerd 115 partijen, handel vlug ie kwal. 30.— A 331/.. 2de kwal 26.A 29.—. Zwaardere A Noordhollandsche a Boter 205 stukken van l/9 KG. Handel vlug. Goeboter 1.30 A 1.40. Weiboter 1.10 A 120, 2e KI. Trekking v. Donderdag 11 April. No. 12401 f 100. 4855 f 1500. 5560 f 2000. 10777 f 20.000. Prijzen van f 30. 848 404 707 812 1416 89 1006 2185 2206 2086 2867 2700 88 29 7 8881 8048 8762 8871 4068 4166 04 4818 4660 90 6688 6066 97 6686 6061 0848 0061 7041 7290 96 7600 7828 60 8298 8608 8811 890G 14 9682 88 9517 10666 81 10928 11004 11704 62 12117 12867 12752 12818 12915 18601 18600 18801 14011 60 14134 14699 14028 43 15001 14 15275 15466 15702 15806 16900 10241 09 10879 16407 10711 17219 84 17434 17762 17822 18041 18840 62 18004 18708 19078 89 19847 19657 19942 60 20018 48 20422 2e Klasse 2e Lijst: 6673 m. z. 6672. Bouwman, de directeur der Kon. Mil. Kapel, heeft vier marschen voor harmonie- en fanfare-orchest geschre ven met gebruikmaking van bekende Nederlandsche volksliederen voor de aanstaande Onafhankelijkheidsfeesten 1913 en ter eere van n°. 1 Koningin Wilhelmina, 2 Koningin Emma, 3 Prins Hendrik,, Hertog van Mecklen burg en 4 Prinses Juliana. Het doel vin deze compositie'» is om de melodieën, uitgevoerd door de militaire muziek, ingang bij het volk te doen vinden. Steeniging. Men seint uit Belfast d.d. 10 April: Een trein waarin zich verscheidene afgevaardigden bevonden die deelge nomen hadden aan de Anti-Home-Rule manifestatie te Belfast is vlak bij Ran- dalstown door een menigte volk aange vallen. De reizigers werden gesteenigd, meerderen zijn gewond. Chili. Gedurende het jaar 1911 heeft de regeering 2,250 spoorweg aangelegd. Een som van 298 millioen papieren Ïdasters is aan deze werken besteed. )e ontwerpen der regeering strekken zich uit over 407 K.M. De reis van den Sultan. Fez. 8 April. De sultan zal den 18®n vertrekken en den 23en te Mequiner. den 3 Mei te Rabat arriveeren. Hij wordt vergezeld van een reusachtig gevolg benevens een escorte van 300 man. Rejnault zal zich te Rabat bg hem voegen. Generaal Momier zal recht streeks naar Casablanoa vertrekken^ Tegen het fanatisme. Fez 9 April. Een brief van den Sultan heden in de groote moskee voorgelezen, kondigt aan, dat hij streng zal straffen alle daden van fanatisme tegen de Europeanen. De in beslag genomen vliegmachines. De Lokal Anzeiger deelt mode dat de Fransche luchtvaarders die door de autoriteiten te Spalt in hechtenis wer den gehouden, weer op vrije voeten zijn gesteld. Nieuw Auto-ongeluk. Men seint ons uit Doorn Hedenmiddag heeft hier een nieuw automobiel-ongeluk plaats gehad. De heer v. O. slipte met zijn auto en reed toen met kracht tegen het monumen tale hekwerk van den Wilhelmina- boom. Het hek'en de auto jvarden geheel vernield. De inzittenden kwamen er wonder genoeg, met den schrik af. Twea matrozen verdronken. Men meldt ons uit Zwartowaal Door een rukwind is hier een jol van een torpedoboot omgeslagen, waarin zich dne matrozen bevonden. Twee van hen verdronken. Men meldt ons uit Nieuwediep Gisteren is door den hevigen wind de torpedoboot Hekla op den Zuidwal gedreven. Met behulp van het pantserdekschip Kortenaer is het boden mogen geluk ken de Hekla vlot te trekken, waarna het schip door een torpedoboot in de haven is gesleept. De Hekla is niet beschadigd. Korfoe, 11 April. De Duitsche Rijks kanselier vertrok hedenmorgen uit Korfoe over Brindisi naar Duitschland. Berlijn, 11 April. Uit Mobiló in Ala bama (Ver. Stafcqn) wordt gemeld dat de kapitein van efen koopvaardijschip berichtte dat op 5 April door een uit barsting van een vulcaan vele dorpen in Panama zijn verwoest. Duizenden Indianen moeten daarbij zijn omge komen. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté'b in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste- tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'». Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN8 April. Cornelia, ouders G. van Kempen en M. M. Heerkens. 9. Antonia Cornelia, ouders N. Walthie en A. C. Kromme. 10. Johanna Jacoba Maria, ouders 8. A. de Zeeuw en M. A. Honings. Johanna Maria, ouders J. W. Morie en J. van Mensch. Johanna Adriana, ouders A. F. IJsselstein en A. van der Laan. Willem Pieter, ouders A. H. de Ruyter en M. G. Steen winkel. GEHUWD10 April. W. van Dijkhuizen en 8. van den Oever. N. Schinkel en P. Samson. OVERLEDEN8 April. J. van Dijk, 78 j. wed. van D. Verschut. 9. J. de Vries, 3 w. 10. J. Brust, jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta, laagste stand 749.5 te Neu- fahrnasser. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordelijke totweste- telijke wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog sneeüwbuien, nacht vorst, zelfde temperatuur overdag. Vorigs Koers. Koers vsn beden. 81 80»/, 90'/, 64»/, 100"/,, 100"/,, 88»/, 88'/, 92'/, 87'/, 86'/, 87'/, 46", 46'/,. 108"/,, 87'/, 08"/,, VAN DEN 11 APRIL 1912. Staatsleeiihieen. q IJsd* Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Si )oor- weg) 1867-69 4 pet, ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en Crediet-Imtel- liiiffen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. LLSmelting Refining Co. Cert. v. Aanrl Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Cprp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-My. O.v.A M(jnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenra-Onderu. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mjj. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aan^ dito dito Act. de Jouiss Aonerika. Atchison Alg!' Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- ngs-Ges. 4 pet. 216 60 86'/, 26 78'/.. 211 267 189'/, 63'/, 318 89 165 538 500 172 120 24'/ 103 i'lu 84»/, 98'/, 37'/, 177 9'/, 101 152 60'/,. 84'/, 71»/, ex tliv. 210 324 61 304 87 168 533 23'/, 102'/, 4'/.. U'/.. 98»/, 63'/, 38»/., 173 e.d. 9 GELDKOERS. Prolongatie 4'/,—4'/, pCt. Amerikanen flauw, Steels lager, Petroleum kalmer, Tabakken flauw, Gnltnren zwakker, Rubbers iets min der, Nat. Staatsfondsen iets minder, Buitenlandsehe onveranderd, Mijnen vak.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2