Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM. Gouda, V8R6ADE8I\6 VAN DBN GEMEENTERAAD gemengde Berichten. TJit d.e Pers. Stadsnieuws. 2>e ioliars. Rechtzaken. MARKTBERICHTEN. POSTERIJEN. Laatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieels Prijscourant EirceleikttdelleAmstordam - - - - - n%, - Afschaffing bakkers nachtarbeid. Het nationaal corn it/; roor afschaf fing van den nachtarbeid in het bak kersbedrijf heeft Vrijdag vergaderd te Amsterdam. In zjiia openingswoord 31 rak, naar de Tèl. meldt, de hoer utter, voorzitter Ivan het comité, zijn misnoegen uit over het herhaalde ma len uitstellen van Jde openbare behan deling van de Bakkerswet. Algemeen was jmen van gevoelen, dat er een krachtige actie van het comité moest uitgaan. Onder meer werd dan ook besloten, een kort en krachtig adres aan de Tweede Kamer te richten. Vooral zal in dit wires met grooten dadruk worden to kehnon gegeven, dat het amendement van het Kamerlid Snoeck Henkemans door het comité niet kan worden goedgekeurdhet wordt een ramp geacht voor het ge- heelo klein- en middenbedrijf. VRIJDAG 13 APRIL 1912. (Vervolg). Ingekomen 7. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 3 Aprii 1912. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken hoeft ingevolge het bepaalde in Artikel 8 der Verordening op het behoor dier lichtfabrieken, aan ons overgelegd do balansen en de winst- en verliesreke ningen der genoemde inrichtingen over het boekjaar 1911, vergezeld van de verdere by voormeld artikel voor geschreven besoheiden, waaronder ook wordt aangetroffen eene verklaring Van een deskundige, dat de balansen en winst- en verliesrekeningen door hem in overeenstemming met de gecon troleerde boeken en bescheiden zyn bevonden. Overeenkomstig het verdoek der Commissie hebben w\j de eer Uwe Vergadoring do voormelde stukken aan to bieden on U daarbij in over weging te geven de balansen en de winst- en verliesrekeningen goed te keuren met vaststelling van het voor deel^ saldo (winst) der gasfabriek op f 8231.05 en het nadeelig saldo (verlies) der electrisohe centrale op f6319.575. Wij merken hierby nog het vol- gendo op. Zooals Uwe Vergadering bekend is werd in 1911 voor het eerst de admi nistratie der lichtfabrieken gevoerd in den vorm van handels- of dubbele boek houding en hod overeenkomstig artikol 10 der Verordening voor do gasfa briek eene afsohryving plaats op do aan waardevermindering ondorhevigo -bezittingen. Voor de electriBohe cen trale zal met die afschrijving eerst behooven te worden aangevangen mot hot jaar 1$18 of 1914. Geiyk U blyken kan uit de winst en verliesrekening heeft de afsohry ving voor de gasfabriek bodragen f 16751.75 en do by voormeld artikel 10 der Verordening verplichte aflos sing op do ton bohoeve van de gas fabriek door de Gemeente aangegano geldloeningen f 10.000.—zoodat eene som van f 6751.75 aan do Gemeente moet worden uitgek^rd als buitenge wone aflossing van de aan haar ver schuldigde boekwaarde, welke op 31 December 1911 f 286286.10 bedroog. Volgens uw besluit van 4 Fobrüari 1910 behoort de hierboven genoemde uitkeering van f 6751.75 te worden aangewend tot buitengewone aflossing van gemeentoschuld, hotgeon voor oen gedeelte, namelijk tot een bedrag van f 4000.—reeds is geschied (zie de volg- nummors 56 en 210 der Gemeente- Begrooting voor 1911). Het rostoerond gedeelte, f 2751.75, zal verantwoord worden op den dienst 1912, daar thans geen uitloting en aflossing ton laste van het dienstjaar 1911 moor kunnen Slaatshebben, zoodat eenige wy ai ging er Gemeonte-Begrooting voor 1912 noodig is. Het batig saldo, dat de exploitatie van het gasbedrijf over 1911 na vol doende afschrijvingen heeft overge laten, ten bodrago van f 8231.05, wordt volgens de bestaande voorschriften in de gemeentekas gestort, terwijl het nadoelig saldo, dat de exploitatio van hot olectrisoh bedrijf over 1911 heeft opgeleverd, overeenkomstig diezelfde voorschriften als activum* wordt be schouwd. Do bedoelde voorschriften laten dit laatste toe zoolang hetelec- trisch bedrijf, nog in de aanvangsja ren der exploitatie, zijn'volle draag kracht niet hoeft bereikt, mits vóór dat zoodanig activum ton laste der exploitatie is afgeschreven geenerlei uitkeering aan de Gemeente plaats heeft, uitgezondera de door de Ge meente versohnldigde rente en aflos sing van voor het bedrijf aangegane geldleeningen, welke ton laste der ex ploitatie moeten zijn gebracht, en ver goeding van andere door de Gemeente gedane uitgaven. De schuld der electrische centrale aan de Gemeente onderging in 1911 geene verandering en bleef dus f275000.—, waarvan aan en door de Gemeente B'/i pCt. rente wordt betaald. Ten slotte stellen wn overeenkom stig het bovenstaande Uwe Vergade ring voor in de Gemeente-Begrooting voor het dienatia&r 1912 de volgende wijzigingen to brengen 1®. Artikel 5 van Hoofdstuk VII der (buitongewone) ontvangsten - Aflos sing van schuld door de „gasfabriek (afschrijving op de waarde)", Volg nummer 57, wordt verhoogd met f 2751.75 2°. Artikel 2 van Hoofd stuk XV der (buitenge wone) uitgaven „Buiten- f;ewono „aflossing van geld oeningen" (Volgnummer 211), wordt verhoogd met f 2751.75 Aan den Raad der gemeente Gouda. .Ter visie. 8. Een voorstel van B.' en W. van den volgenden inhoud Gouda, 3 April 1912. Het wordt door ons College ook in verband met vroegere besprekingen wenschelijk geacht, dat wordt overge gaan tot verdere asfalteoring van straten, waarvoor wij nu in aanmer king wenschten to doen komen het gedeelte van do Oosthaven, gelegen tusschen de Lange Noodgodsteeg en do Minderbroederstoeg. I)e hieraan verbondon uitgaaf, to ramen op f 3500.-—, is evenwel hooger dan het daarvoor op de begroot ing voorko mende bearag van f 2000.Dit meerdere zou gevonden kunnen wor den door te beschikken over een ge deelte van het vermoedelijk saldo der gewone inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1911. W(j hebben derhalve de oer Uwe Vergadering machtiging te verzoeken tot net doen asfaltoeren van hot bo vengenoemd gedeelte der Oosthaven en u in verband daarmedo voor te stellen do Gemoontebegrooting voor het dienstjaar 1912 to wjjzigen als volgt 1°. Aan Hoofdstuk I der inkomsten wordt toegevoegd een nieuw artikel, 2 „Gedeelte van hot (vermoedelijk) „batig saldo der gewone ontvang^on „en uitgaven van hot dienstjaar 1911" (Volgn. la)f 1500.— 2°. Artikel 8 van Hoofd stuk V dor uitgaven „On derhoud van sti aten en plei- non" (Volgn. 121) wordt verhoogd motf 1500. Aan den Baad der gemeente Gouda. Ter visje. (Wordt vervolgd). Rotterdam. Gistermorgen hebben 300 los-vaste werklieden in dienst van de Stuonkolon Handolsvereeniging alhier plotseling het werk neergelegd. De eischen van de stakers zijn 4 man meer op elke steenkolen-elevator, vermindering van het aantal werklieden op stoomschepen waar mot 4 ploegen (160 man) gewerkt wordt tot 2 ploegon (80 man), een be taalmeester te belasten met hot uit betalen van loonen, dat tot dusver op andore wijze geschiedde te breken met het stolsel om na 5 uur 's middags nog workvolk aan te nemen. In een huishoudelijke vergadering bobben de stakers besloten aan het bestuur van de Havenarbeidersvoreei niging to verzoeken hun belangen te behartigen. Dit bestuur is door de di rectie der Steenkolen Handelsvereeni- §ing afgewezen onder mededeeling, at de directie bereid is zelf met het eigen' volk besprekingen to houden. Dé voste kolenwerkers van de Steen kolen Handolsvereeniging zyn aan het werk gebleven. Zondagmorgen is er brand ontstaan in het woonhuis van den smid J. do Groot, aan do Draai, gem. Heer-Hugo- waard. De vlammen grepen snel om zich heen, zoodat hoegenaamd niets gered is kunnen worden, behalve do hoeken. Door krachtig optreden van de brandweer bleef do smoderij ge spaard. De brand werd veroorzaakt door het omlvallen van een petroleum stel. Op den Rynsburgerwog onder Oegst- geest is gisterenmiddag het 12-jarig zoontje van den heer Zoetemelk uit Voorschoten door een automobiel over reden. Aangezien de verwondingen, die het knaapje aan de handen opliep, nogal van ernstigen aard waren, is hij ter verpleging in het Academ. Ziekenhuis te Leiden opgenomen. Tegen den bestuurder van den auto, aan wien volgens ooggetuigen de schuld van het ongeluk moet worden geweten, is proces-verbaal opgemaakt. Te Noordscharwoude zyn de vorige week twee regenbakken met petroleum verontreinigd. De politie stelt oen on derzoek in. De heer K., handelsagent to Roer mond, i» Zondag door gas verstikking in zyn badkamer overleden. Te Westernieland (Gr.) op de wad den is een snottolf van 10 pond ge vangen, een visch die hoogst zelden in onze wateren aan de kosten wordt gezien en die een lengte van bijna oen halven meter heeft. Museum van den Volksbond. Door den Volksbond tegen drank misbruik is te Utrecht in net perceel aan do Biltstraat no. 74, waar ook het IjCgsmuseum is gevestigd, een Museum ingericht, dat van heden af kosteloos voor het publiek opengesteld op werk dagen van 11 tot 5, op zon-en feest dagen van 1 tot 5 uur. in een 4-tal vertrekkon is een grooto collectie photografien en platen, tabel len en graphischo vdorstellingen by- oengebracht, alle op het alcoholisme en zijn bestrijding betrekking hebbende terwyl buitendien afzonderlijke «Woe lingen zijn gewijd aan de Huisvlijt, de Volkshuisvesting, de Volksvoeding, de pogingen tot herstel van drank zucht, do tuberculose enz. Alles te zaraen geeft een recht aantrekkelijk aanschouwelijk beeld van don Volks bond en zyn veelomvattend werk en is een nieuw bewijs van de activiteit van den Bond, die, de grooto waarde gevoelende van aanschouwelijke voor stelling, ook ton deze geheel met de eischen van zijn tyd meegaat. Van het Ned, stoomschip „La Oam- pine" is voor Vlissingon een stoker over boord gesprongen mot het doel naar den wal te zwemmen. Dit ge lukte hem ovenwei niet. Hij werd echter nog juist bijtijds gered door een sloep van het Belgisch Loodswezen. De stormen van den laatsten tijd hebben hier on daar aan de voet onzer duinen niet onaanzienlijke boschadi- 5ing toegebracht Vooral de buiton- uinen even benoorden Scheveningen kobben geleden. Er hebben nog al aardstortingen en afkalvingen plaats gevonden. Hier en daar was de af schuiving tot aan den begroeiden kruin toe waar to nemen. Ook by den mili tairen post benoorden den Seheve- ningschon straudmnur is schade aan gericht. Stenografie. Bij het op 12 dezer te 's-Graven- hage gehouden examen ia de Steno grafie Riënts Balt slaagdon voor Di ploma B (Kantoor- en onderwijsdipl.) voor de snelheid van minstens 130 lettorgrepen per minuut, godurende minstens 10 minuten achtereen Ew. Zr. M. E. L. Hoogveld Mej. A. W. M Klaassen, en de heerenP. O. de Graaff M.Gz.L. v. GroningenL. v. d. Sanden T. TrommelM. Veld huizen M. v. d. Vlugt. Een reiziger van den heer G. te Eindhoven, zekere Snit Woetpel, heeft zich, een groot tekort in kas achterlatende, uit de voeten gemaakt. Vermoedelijk heeft hij de wyk naar België genomen. Weer goedgemaakt. Eenige jaren geleden vermiste een dame een bank biljet van tweehonderd gulden uit een casetto. Het vermoeden van diefstal viel op de dienstbode en de politie werd met het feit in kennis gesteld. Het meisje bezwoer, dat zii vreemd was aan de vermissing en de politie vond bij gebrek aan eenige gegronde aanwyzing geen termen de dienstbode in arrest te nemen. Do zaak had dus geen voortgang en de vermoedelijke dader bleef onbekend. De dienstbode verliet de betrekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de casetto teruggevonden. Het was ergens tusschen geschoven geworden en daardoor aan net oog onttrokken. De eigenares wilde het biljet, dat zo reeds lang verloren waande, niet be houden en de dienstbode schadeloos stellen voor de ondervonden onaan genaamheden. Met veel moeite wist zy het meisje op te sporen en over handigde haar toen h* volle bedrag van tweehonderd gulaen. Deze was niét weinig ingenomen met dit onver wachte buitenkansje, te meer daaraij binnenkort in het hnwelyk sal treden. Diefstal van kennisgevingen van aangeteekende stukken. Zaterdagmiddag heeft de politie te Amsterdam een 26-jarigen schilders gezel, wonende in do Ruysdaelstraat aldaar en zijn 21-jarige vrouw aange houden, die verdacht worden betrok ken te zijn by de in de laatste dagen aldaar gepleegde diefstallen van ken nisgevingen van aangeteekende stok ken uit brievenbussen. De man werd Zaterdagmiddag in een van de straten achter bet Rijks museum opgemerkt door een brieven besteller, die in hem den persoon herkende, die hem meermalen had nageioopen als hij zijn werkzaamheden verrichtte. (Zooals men zich herin nert werd verondersteld, dat de dief brievenbestellers volgde om te zien waar zy kennisgevingen in de bus staken.) De brievenbesteller wees den verdachts aan een politieagent aan, kie den man meenam naar het poli tiebureau op het Leidacheplein. Van daar werd hij overgebracht naar het politiebureau Ferdinand Bolstraat om dat men vermoedde, dat hy meer zou weten van den diefstal van kennis geving betreffende een aangeteekend stuk inhoudende voor een waarde van f 2800 aan diamanten, uit de brie venbus van den diamanthandelaar Strelitekie aan het Sarphatiparkr, Dit vermoeden bieek juist te zijn. De aangehoudene bekende zich aan dozen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bovendien erkende het dienstmeisje van den diamanthandelaar in hem den man, die dezer dagen met haar een praatje aan de deur had gemaakt, bii welke gelegenheid zij hem korten tija alleen had gelaten. In dien tusschen- tijd moet hij de kennisgeving uit de bus hebben gestolen. Terwijl de vrouw met haar eenjarig kind aan het politie-bureau Ferdinand Bolstraat in bewaring bleef, werd de man, na gehoord te zijn, overgebraoht naar het politiebureau Overtoom, ten einde daar te worden gehoord in ver band met den diefstal van een ken nisgeving betreffende oen aangetee- kenden brief inhoudonde een chèque op een der Amsterdamsche bankin stellingen. De cheque word door de betrokken bankinstelling niet uitbetaaldmen had de chèque ingehouden en den man laten gaan. Het onderzoek der politie heeft nog niet aan het licht gebracht, waar zich de diamanten bevinden, die uit den brief, voor den diamanthandelaar van het Sarphatipark bestemd, gestolen zijn. De brief was aan Bet postkantoor door oen vrouw afgehaald. De vrouw van den verdachte werd eveneens gearresteerdzij werd horkend als degene, die den brief aan het post kantoor in ontvangst had genomen. Indië vraagt ingenieurs. De Java-Bode schrijft weder over het gebrek aan ingenieurs het is niet onze schuld, zegt het blad, dat dit onderwerp niet kan worden afgevoerd. De behoefte bestaat nog en wordt steeds nijpender. De uitzending van vreemdelingen voorziet niet in do behoefte, doch is een lapmiddel, dat veelal meer bederft dan goed maakt. Indië heeft ingenieurs noodig van uitnemende bekwaamheid. Er kunnen zeker zulke zijn ónder de Duitschers 'en Denen, die thans worden uitge zonden met een voorloopige aanstel- Hng, wijl ze van vreemde nationaliteit zijn. Maar welken waarborg heeft de regéering voor hun bekwaamheid Wordt in Nederland-zelf eendijWoma van een buitenlandsch technikum er kend ah voldoende bewijs van be kwaamheid Immers neen waarom wordt het dan zonder meer als vol doend aanvaard voor Indië Naar Indië moeten uitgezonden wórden de bekwaamste Nederlandsohe ingenieurs. Bij de behandeling der ontwerp-begrooting voor 1912 heeft de afgevaardigde voor Rotterdam, do ingenieur G. J. de Jong, deze waar heid nog eens herdacht. De heer De Jong wenscht, zooals men zich zal herinneren, dat aan stu denten van de Technische School, die zich voot den Indischen dienst willen verbinden, een toelage van f1200 per jaar gedurende de drie laatste studie jaren toegekend zal worden. Voor zulk een toelage zouden alleen zy in aan merking worden gebracht, die in de beide eerste jaren van hun studie blijken hebben gegeven van ernst en bekwaamheid. Tevens wenscht hy de aanhangssalarisson verhoogd te zien. Dr. D. Bos, afgevaardigde voor Win schoten, ondersteunde het denkbeeld van den heer De Jongh, doch wilde de toelage reeds zien toegekend by den aanvang der studie aan de Tech nische Hoogesohool. De minuter deed een halve toezeg ging. Hy achtte gepaste zuinigheid noodig, vooral tegenover de niet altijd bescheiden eischen, welke van vele lijden door belanghebbenden aan de regeering werden gesteld. „Wy vreezen zegt de Java-Bode dat de minister den ernst van den toestand niet voldoende inziet. Indië heeft dadelijk en dringend bekwame ingenieurs noodig. Voor de vooruit zichten, die nu worden geboden, meldt zich bijna geen Nederlandsch ingeneur aan. Dus dienen de vooruitzichten voldoende te worden verbeterd Indië kan zich veroorloven de ingenieurs, die het noodig heeft, goed te betalen. Aan inferieure goedkoopere krachten heeft het niets. De minister kent natuurlijk de wet van vraag en aanbodhij eet toch ook niet nit zuinigheid goedkoope maar minderwaardige blikgroenten, omdat goede duur zyn De vraag is alleen zijn zij te duur? En daaromtrent is de minister inge licht. De Indische regeering, die ook overtuigd is, dat bétere betaling der ingenieurs noodig is, heeft wij deelden dit reeds maanden geleden mede in den loop van het vorig jaar aan den minister voorstellen ge daan èn tot verhooging van de trak tementen der ingenieurs èn tot het verleenen van subsidies aan technische studenten, diezich willen verbinden voor den Indischen dienst. De min. behoeft dus de Indische regeering niet meer om voorlichting en advies te vragende zaak kan dadelijk haar beslag krijgen. Wat voor de a.s. mijn ingenieur» gedaan is, toezegging van een toelage na afgelegd candidaats- examen en in uitzicht stellen van do uitzending van een vijftiental dezer ingenieurs in de jaren ,1913 tot 1917, is bijlang niet voldoende. Voor de civiele ingenieurs is nog niets gedaan en van dezen meldt er zich geen enkele aan voor Indië. Het tekort aan technisch personeel houdt de uitvoering tegen van vele werken, die in het belang die in het belang van land en volk geen uitstel kunnen gedoogen. Aan dezen onhoud- baren toestand moet een eind worden femaakt; het ware verkeerde zuinig- eid om door langer dralen de be langen van land en volk te schaden." GOUDA, 16 April 1912. Zonsverduistering op 17 April. Wij brengen hiermede in herinne ring dat de zonsverduistering, welke morgen zal plaats hebben, hier zal aanvangen te 11 u. 17 min. en 20 sec., wanneer togen den Zuid-Westrand der zon de maan te voorschijn zal komen. Het midden der eclips valt te 12 u. 36 m., 35 sec.dat is het moment, dat hoogstens één seconde duurt, dat de middelpunten van zon en maan samenvallen. Dan is slechts een zeer smalle lichtende zonnering te zien. Het indrukwekkend verschijnsel zal te 1 u. 65 min. geëindigd zyn. Samenvatting van Atheïsme en Religie. Op uitnoodiging van de vereeniging „De Dageraad" sprak de heer Ph. Metman, med. student te Utrecht, gisteravond in „de Reünie" over het onderwerp „Samenvatting van Atheïs me en Religie". Na een beschouwing over hetgeen onder het woord Waarheid moet wor den verstaan en hoe de waarheid van verschillende kanten meer of minder kan worden benaderd, drukte spr. den wensch' uit dat de menschen door ge meenschappelijk onderzoek en gedachte een zoo juist mogelyk begrip der din gen trachten te verkrygen. Spr. ontleedde daarna de begrippen die door de woorden Atheïsme en Religie worden aangeduid en ktfam tot de slotsom, dat een vrydenker, die zich ten doel stelt de Eenheid in alle stoffeiijke en geestelijke zaken te doorgronden, in vele opzichten kan samengaan met den werkeiijken reli gieuzen mensch, die met redelijkheid en onder voorbehoud van latere er varing, een geloof belijst, gebaseerd op logische gedachte en onderzoek. Zoo goed als de religieuze mensoh „omgaat met zyn God" en zich richt naar zyn geweten, dat naar zyn be grip een uiting is, van een hoogere kracht, zal ook de vrijdenker een in nerlijke richtsnoer erkennen, doch dit beschouwen als een deel van zich zelf en de Eenheid van het Heelal. Daarna besprak de heer Metman het verschil tusschen een dogmatisch geloof en een redelijk geloof spr. liet uitkomen, dat ook de vrydenker in dogma's kan vervallen. Spr. wenscht geen strijd doch een gemeensohappeiyk onderzoek en streven naar één doel waarheid en kennis. De heer Gerhard, voor deze gele genheid als debater optredend, stelde voorop, dat-hy den spr. niet wenscht te bestrijden, geen dual van woorden ▼erlangt, doch slechts enkele punten, naar zyn oordeel onduidelijk of onjuist uitgedach t, wenscht aan te vullen. Hij wijst spr. erop, dat by „nieuwe wijrl in oude zakken doet" en aan woorden, die in het algemeen een zekere be- teekenis hebben, anderen zin heeft willen geven, op die wyze de tus schen die woorden bestaande verschil len wegdoezelend. Debater sprak uit voerig over het begrip „Geloof", hij acht een „geloof met voorbehoud" onmogelyk, daar dit dan geen geloof meer is. Verder bespreekt debater uit voerig het begrip „Dogma" en ver klaarde het verschil tusschen het Mo nisme, de atheïtische Eenheid van het Stoffelijke en het Geestelijke en Theïs me of Dualisme. De heer Gerhard kwam tot de conclusie „de mensch moet denken of hij wil of niet" en krijgt een overtuiging of hij wil of niet" on dan is er geen sprake meer van dogma of onsterfelijkheid enz. Het grooto verschil tusschen Vrijden ker en Dogmaticus is volgens debater dat de eerste zegt„ik neem iets waar, omdat het mijn overtuiging ia" en de tweedeomdat ik geloof dat iets waar is, moet ook een ander ge dwongen worden mijn overtuiging aan te nemen". Niettemin zal de heer Gerhard konnis nemen van alles, wat door dogmatische Katholieke, Calvi nisten of anderen wordt gezegd of geschreven, omdat ook zy dikwijls trachten op hunne wijze de waarheid to doorgronden en te benaderen. De groote kloof tusschen Theosofie en Vrije Gedachte ligt volgens deb. in de stelling der theosofen dat or een wereldbewustzijn bestaat, terwijl de vrydenker een geheel vrij onderzoek wenscht en alle waarheid als relatief en onder voorbehoud aanvaardt. De heer Methman repiiceerend, is dankbaar voor de aanvullende en op bouwende critiek van debater en ge looft, dat daardoor zyn woorden voor het publiek duidelijkei zijn govonden. Spr. vindt, dat indien men iemand tot een andere overtuiging wenscht te brengen, men beginnen moet met hem de goede dingen van zijn eigen overtuiging te doen behouden en moet trachten zooveel mogelijk tot overeen stemming te geraken. Waar de theo sofie naast verstandelijke ervaring in hare zedelijke voorschriften zoo'n ruim veld opent voor een onderzoek langs Underen weg dan dien van het ver stand, gaf spreker juist de menschen van de Vrije Gedachte in overweging van de theosofische voorschriften ken nis te nemen, om zoodoende hun ar beidsveld te verruimen. Na enkele woorden van den heer Gerhard sloot de voorzitter, de heer D. Harkink te ruim 11 uur de goed- bezette vergadering. Rozententoon8telling te Boskoop. Het groote succes dat de tuinbouw tentoonstelling van 1911 te Boskoop heeft gehad, is zonder twijfel aanlei ding geweest voor de Vereeniging „Boom- en Plantenbeurs" om voor het volgende jaar 1913 een rozenten- toonstelling uit te schrijven, waarvan wij een programma ontvingen. In de voorwaarden van inzending en algemeene bepalingen lezen wy dat de tentoonstelling wordt gehouden in de tweede helft van Juli op het Sport terrein te Boskoop en dat de regelings commissie het recht beeft inzendingen, welke zij niet waardig keurt, of niet vrij van ziekten zyn, te weigeren. Er zyn 392 prijsvragen die door buiten- en binnenlqpdsche juryleden zullen beoordeeld worden. Uit alle klassen worden een aantal vragen ge daan en wel in dezen vormThee rozen, 25 Bridesmaid, 1000 Lady Hil- lingdon, 50 White maman Cochet enz. Elke roos kan men dus in een groot aantal exemplaren bewonderen en ko men alle goede en slechte eigenschap pen dadelijk aan het licht. Van de ingezonden en bloeiende klimrozen word een berceau gemaakt van zeventig meter lang, waaronder men kan wandelen. Er znllen rozen zyn in paraplnie- en tafel- in znil- en bolvorm. Er is een tentoonstellings-, ontvangst-, pers- en reclame- en een commissie van advies. De heer J. H. van Nes en J. den Ouden te Boskoop zyn respectievelijk voorzitter en secretaris der tentoon stellingscommissie. Boskoop. In hooger beroep zal voqp de Haa^sche Rechtbank op Maandag 29 April a.s. behandeld worden de «aak tegen den heer H. van der Tak, arts alhier, wegens overtreding der Wet op de besmettelijke ziekten. Zooals men weet werd genoemde heer onlangs door den kantonrechter te Alphen vrijgesproken. Maandagmorgen geraakte de groenten wagen van K. uit Hazers- woud© door het schrikken van het paard in de wetering langs den Laag Boskoopschen weg. Met eenige moeite werd alles op het droge gebracht. De wagen en de inhoud bekwamen nog al eenige schade. De heeren J. H. van Nes, J. den Ouden en P. M. Koster alhier, zijn be noemd tot lid der jury voor de inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Londen. Waddinosvkbn. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, is beroepen ds. S. Ronner, te liendrik- Ido- Ambacht. N. V. „Het T o 0 n e e 1". Dir. W. Roijaards. Tragi-komedie in 4 bedrijven door WILLEM SCHÜRMANN. Zoo hebben wij dan ook het geluk gehad in onze goedo stad Gouda bo venstaand tooneelwerk te zien opvoe ren door het gezelschap onder directie van> den bekenden talentvollen too- neelspeler en regisseur, don heer Willem Roijaards. Dat het een gelukkige gedachte is geweest den liefhebbers van goed too- neelspei uit Gouda en omstreken de gelegenheid te verschaffen met dit werk, dat reeds meer dan 100 opvoe ringen heeft beleefd, konnis te maken, bewees de totaal uitverkochte zaal. Verschillende dag- on weekbladen hebben reeds weken en maanden aan een den lof verkondigd van dit stuk, dat èy. om zijn inhoud, èn om de ver tolking zeer werd geprezen. Auteur en actours hebben al dien tyd uitbun- digen lof geoogst. Geen wonder dus, dan velen verlangden door eigen aan schouwing te kunnen oordeelen. Gewoonlijk geven wij in onze too- neelverslagen vooraf een kort over zicht van het opgevoerde stuk. Reeds vroeger echter gaven wij in ons blad een kort resumé van Schumann's too- neelstuk, (zie „Goudscho Courant" van Maandag, 29 Jan '12). Wij laten het hier ter herinnering nogmaals volgen: „Het stuk is de schildering van een joodsch milieu, het geeft weer het bedrijf van z.g. „ramschers", koop lieden in ongeregelde goederen, die in failliete boedels hun gading vindon en tegen ongekend lagen prijs de in ventaris-goederen opkoopen, om deze voor 'spotprijzen weer aan den man te brengen. Zulk een bedrijf houden de Violiers, alleen zij koopen niet rechtstreeks, maar door bemiddeling van derden. Allen werken hard in de zaak. Marcus Violier, die van af zijn jonge jaren heeft gezwoegd, wil echter aan zijn dochter Esther alles geven, wat hijzelf heeft moeten ontberen. Hij geeft haar een opvoeding op een goede kostschool, mooie kleeren en sieraden. Dit wordt echter oorzaak, dat Esther walgt van het bedrijf van haar vader. Ten overvloede wordt zij verliefd op een christen-koopman, Rudolf van Es, wien de Violiers een hevigen haat toedragen, omdat zijn vader den groot vader van Violier bijna in de gevan genis heeft gebracht. Nu gebeurt het, dat van Es' zaak niet rendeert, sterk achteruit gaat, waardoor hij ten slotte valt in handen van Violier, die geen genade kent. Van Es gaat failliet en als hij Violier dat bericht komt mede- deelen, treft hij Esther alleen thnis, die hem vertelt, dat zij verliefd op hem is. In het laatste bedrijf is Violier in het huis van Van Es. Hij heeft nu alles, wat hij wenscht, maar nu hoort hij, dat Esther met Van Es wil trouwen. Hij probeert haar daarvan af te houden, maar zonder succes. Het eind is dat Esther met Van Es de vlucht neemt en de Violiers achter laat." En nu de opvoering van gisteren avond. Pat alles, tot in de kleinste bijzonderheden uitstekend verzorgd was, wie, die er aan durfde twijfelen, wetende dat Èoyaards de regie in handen had. Dat alles van het begin tot het einde even vlot van stapel liep, wie, die er zich over verwon derde, na meer dan honderd opvoe ringen. Maar bewonderd hebben wij het keurige samenspel, waardoor zoo goed tot zijn recht kwam, wat de auteur met zijn stuk waarschijnlijk heeft bedoeld: het (schetsen van het woelige, bedrijvige gedoe in dien koop mansstand, waartoe Mark Violier en de zynen behooren. Maar ook, hoe schoom toekende de schryver ons het meer intieme leven dier joodsche familie; welk een liefde, eerbied en achting voor die oude moeder, het hoofd der familiede liefde van de dochter voor den vader, niettegen staande zij walgt van zyn praktyken, om maar geld te verdienen. Royaardl als Mark Violier was gewoonweg prachtig. De rustelooze, immer bedrijvige koopman, steeds be lust om voordeelige „zaakjes" te doen, graag rammelend met rijksdaalders, heeft hij ons op zeldzaam voortref felijke wyze weergegeven. Metr. Spoor Careleeti komt een woord van op rechte hulde toe voor de wijze, waarop zij Royaards als Rosalie, Mark's zuster, terzijde stond. Was haar broer een rusjteloos en bedrijvig koopman, zij was als het ware de ziel der zaak, die alles bestuurde en beredderde. Keurig vooral was ook haar spel in de scène met Óen rechtercommissaris Mr. von der Schuyll. Op bewonderenswaardige wijze kweet Jmia Sablairollee zich van de buiten gewoon moeilijke taak als vertolkster van de rol van Rebecca Violier, Marks en Rosalie's moeder. Haar gelaatsuit drukking en gebarenspel waren schit terend. Ook Maria Moltrop heeft op indrukwekkende wijze de rol van Es ther vertolkt. Haar spel in het 3e bedrijf met van Es en vooral in het laatste bedrijf mot haar vader inaakto diepen indruk. Maar ook de overige belangrijke heeren-rollen willen wij niet vergeten. Wij noemen dan Stórn~ heim als Maurits van Keulen, Wartnelo als van Dam, Kok als Rudolf van Es en Meijer van Boem als Barend Dia mant, zij allen kweten zich van hun vaak moeilyke taak op uitstekende wijzo. Releveeren wij eindelijk nog het aangrijpende slottooneel, waar Roijaards gelegenheid had met de dames Holtrop, Spoor Carelsen en Sablairollos on den heer Sternheim waarlijk schitterend spel te geven, dan kunnen wij begrijpen, hoe het enthousiaste publiek door stormach tig applaus den spelers hulde bracht voor het gesmaakte kunstgenot. RECHTBANK te 's-GRAVENHAGE. Prikkellectuur. Met gesloten deuren heeft gistoron de rechtbank voor dq eerste maal be handeld een zaak betreffondo over treding van art. 4511?i| Wetb. v. Straf recht (prikkellectuur). Het O. M. eischte tegen de book- verkoopers P. J. B. en G. D. N., te Leiden deswege f 100 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. Co8man, advocaat te Leiden, betoogde dat het hier gold eon studie werk en geen pornografie, en ver zocht der rechtbank, zioh hieromtrent door deskundigen te laten voorlichten. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 44, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goeden aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, le kw. 34, 2e 30 en 3e 26 cent per half kilo. Handel in vet vee, Stieren en vette Kalveren prijshoudend, op de'magere markt bij stuggen handel waren de prijzen hoog. Postkantoor te Gouda. Lyst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand April niet zyn kunnen worden uitgèreikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. C. A. A. v. d. Voet, Rotterdam. Briefkaarten. Hannes Dortland, Gouda. G. v. d. Ham, Rotterdam. Mei. W. Werre, Mej. B. van Rooijen, Utrecht. Jac. van Erk, 1 zonder adres. 3 stuks drukwerk. Buitenland Brieven. Deutsche Milch Wirt- schaftliche Zeitung, Buehlan. L. van Geldern, Cöln. Briefkaarten. M. Mouchan, Dinand. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Oceana. Londen, 15 April. De duikers zet ten hun onderzoekingen aan boord van de Oceana druk voort. Van de 18 millioen aan goad en zilver die aan boord waren, heeft men er op het oogenblik 1,236 aan francs van gered. Militaire aviatiek. Petersburg, 16 April. Het congres voor de aviatiek te Moscou heeft una niem ©en resolutie aangenomen ver klarende dat Rusland een even sterke vloot moet hebben als ieder ander land. Beter laat dan nooit. Men verneemt uit Havana dat Knox, Secretaris van don Amerikaanschen Staat, die gisteren naar de Vereenigde Staten vertrok, er in toegestemd heeft om de reclames van Europeanen te onderzoeken over schade die zij leden gedurende den Spaansch-Amorikaan- schen oorlog. Een Bulgaarsch afgevaardigde vermoord. Dagbladen van Sofia deolen mode dat do afgevaardigde Kurzal Agatche Petrove door een geweerschot is ge- gedood. Men vermoedt, dat de moord is geschied uit politikken wraak. De politieke kringen van de hoofd stad zijn zeer onder den indruk van dezen moord. Ontzettende Scheepsramp der Titanic. Nader wordt uit Londen heden ge seind De „Carpathia" berrichtte dat zij op de plaats des onheils in den vroegen morgen aankwam. Zij vond toen slechts enkele booten en wrakstukken dry ven. De „California" van de Sea-Land- Line blijft op do plaats kruisen om to zoeken naar mogelyk overlevenden. De geredden zyn meest passagiers lo klasse. Het blijkt dat alle booten te samen slechts 675 perso nen konden bevatten. Dit aantal is dan ook gered, voor de anderen was geen plaatg moer. Te New-York heerscht groote ontzetting. Do meeaten der passagiers zijn Ame rikanen. De Lokt 1-A a ze i ge r to Berlijn meldt nog dat op het oogenblik der botsing allo passagiers in de kajuiten waren on ongekloed naar het dek Btormdon. De Ijsberg waartegen de ^Titanic" stiet is 120 K.M. lang en bijna oven breed. Aan boord van het schip bovondon zich ook NfBlerlandsche Dia- ma n t h a n d e Th r «.P die voor 2'/i millioen gulden aan diamanten bij zich hadden. Volgens de Tjmes bedraagt de verzekerde waarde 16.800.000 gulden. De totale waarde wordt geschat op Honderd millioen gulden. Het schip hoeft een waarde van 29 millioen gulden waarvan 12 millioen is verzekerd. Te Southampton heerscht ook grooto vorslagenheid. De bemanning van c.a. 800 koppen behoort byna geh«jeldaar thuis. Koninklyk bezoek aan Parys. Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan Parys is than* definitief bepaald op 1—3 Juni a.s. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautéin van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.9 te Breslau, laagste stand 749.0 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordoostelyke tot zuidoostelyke wind, licht tot half bewolkt, waarschynlyk droog weer, kans op nachtvorst, overdag vry zach ter. GOUDA. GEBOREN 12 April. Helena Anna Maria, ouders J. de Jong en M. Brandt. 18. Roeland, ouders I. J. IJssel- stoin en N. Kwinkelenberg. 15. Geertruida Magdalena, ouders J. de Waard en G. G. van Schoöneveld. £6. Christina Margaretha, ouders G. de Jong en L. Boer. OVEÜLEDEN14 April. M. Boja- wal, 3 mnd. 16. J. A. Janknegt 77 jaar. VIN DIN 16 APRIL 1912. staatslernincrn Ned. Cert. Werkolijke - Schuld 3 pot. Ooatonr. Belast ing vry o Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Aanort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie Ge Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Credlet-lnatel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Oiderne inlagen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K«il. Credtet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Vlflnbouw Hflen. Ketahoen" Mynbouw My. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleira-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. 9. v. G. A .Scheepvaart M(jrn. Ned.-Am. ötoomvaart- My. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. r» bak -Onderneiulnren. Bindjey Tabak My. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Hpearweren. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschan-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Ct. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleealnren Amsterdam Aand.3 pet j Hongarije. TheL-s-Re- grüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie B'/a4 pCt. Amerikanen vast, petroleums iets lager, tabakken lager, culturen iets beter, rubbers iets minder, nationale staatsfondsen lager, buitenlandsche onveranderd, tramwaardég «til, mijnen hooger. Vorig* Koer» Koert vu heden. 80"/,, 80'%. 89»/, 89% 65 er 100»/, 88'/, 88 92»/, 87 86'/, 87 46'/,, 103'/, 86 103'%, 58% 216 216 68'/, 60% 83'/, 85'/, 26 69"/,, 209 327 189% 209 320 60 68% 290 84% 285 87% 167 169'/, 528 539'/, 500 172 171% 109 22 21% 102'/, 101% 4%, 11 10"/,, 84% 85 98 98 68%, 63%. 185% (100.- f 98'/, 98 37'/, N CO 170'/, 9% 173'/, 9 100"/,, 101%, 163»k

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2