Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. iLaatate Herichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant van Arbeid, meer arbeiders in de wet op te nemen. Leden van de rechterzijde stellen voor, de kleine ongevallen niet onder de Ziektewet te doen vallen. Van Unie-liberale zijde is voorge steld, de landarbeiders niet in de Ziek tewet op te nemen. Voorts zijn er amendementen inge diend, een van Unie-liberale, een van vrijzinnig-democratische en een van katholieke zijde, om de eerste 13 weken van een ongeval niet onder de Ziekte wet te brengen. Minister Talma zelf heeft, naar de heer Duys meldt, in zijn ontwerpen ongeveer 200 wijzigingen aangebracht. Het volle loon, dat volgens het ont werp de Raden van Arbeid bevoegd zouden zijn bij ziekte uit te keeren, iB 90 percent van het loon geworden. VRIJDAG 13 APRIL 1912. (Vervolg). Ingekomen 15. Een adres van Mr. D. N. Brou wer, van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Mr. Dirk Nicolaas Brouwer, Secretaris dier Gemeente, dat hij door ziekte tot zijn leed wezen niet meer in staat is zijne be trekking naar eisch te vervullen. Reden waarom hij zich verplicht ziet, onder overlegging van eene ge neeskundige verklaring, U eerbiedig te verzoeken hem eervol ontslag uit die betrekking wel te willen verleenen. 't Welk doendo enz. BROUWER. Gouda, 9 April 1912. De Voorzitter: Mijne Heeren Het voorgelezen verzoekschrift zal u niet hebben verrast. In den laatsten tijd hebben wij allen moeten opmer ken tot ons groot leedwezen, dat de gezondheidstoestand van onzen secre taris achteruitging* dat het waarnemen van zijn werkkring hem lastig ging vallen, zoozeer dat helaas wel te voor zien was dat hij eerlang zou moeten vragen zijn ambt neder te leggen om te trachten door rust ten minste zijn gezondheid eenigszins te herstellen. Mijne Heeren 1 Op dit oogenblik, nu onze secretaris niet aanwezig is, zal ik niet uitvoerig in herinnering brengen de vele diensten die hy ge durende zijn bijna 35-jarigen loopbaan aan de gemeente heeft bewezen. Daarvoor zal een betere gelegenheid te vinden zijn. Laat ik dus nu slechts constateeren dat onze Gemeente aan den heer Brouwer voor zeer veel er kentelijk moet zijn. Mijne Heeren! Namens B. en W. en in overleg met den heer Brouwer heb ik de eer voor te stellen het ge vraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli a.s. onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten door hem aan de ge meente bewezen. (Toejuichingen.) 16. Brieven van C. van Leeuwen, D. J. van Vliet en J. H. van der Vegt, verzoekende stukjes gerioleerde grond op hun naam over te schrijven. De Voorzitter: Het betreft hier een voudig de overschrijving op naam van een anderen eigenaar. ^5. en W. hebben derhalve de eer voor te stellen het verzoek in te willigen. Aldus besloten. Aan de orde: De suppletoire begrootingen voor 1911 van a. het Burgerlijk Armbestuur, b. het Vereenigd Wees- en Ael- moeseniershuis. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde De rekeningen over 1911 van a. het gemeente-pensioenfonds, b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot verlenging van den termyn van ontruiming der on bewoonbaarverklaarde woningen aan de Derde Kade Nos. 33 en 34. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoof del jjke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel betreffende een op te richten Volks- en Schoolbad. De beraadslaging wordt geopend. De heer IJsselstyn: Het is mij gegaan als het college van B. en W. Ook ik erken en zie ten volle in de wenschelijkheid van de oprichting van de oprichting van dergelijk bad. B. en W. blijken in principe het denk- beeld van gemeente-exploitatie voor te staan; alleen heeft een nauwkeu rige berekening hen doen besluiten in hun voorstel aan den Raad de com binatie van het Volks- eö Schoolbad met dé gemeentelijke Zweminrichting te laten vervallen. Eenerzijds erken nen zij dat in dergelijke combinatie een voordeel schuilt wat betreft de exploitatie, doch anderzijds wordt door hen gewezen op het nadeel, dat bij bouw van gemeentewege zouden ver vallen de f 2500, die door particulieren voor den bouw aan do Vereeniging waren toegezegd, en dat eveneens de contributiën van de leden der Veree- niging zouden vervallen. Wat dit laatste punt aangaat, zou ik nog wel eenige inlichtingen willen hebben. Wanneer men niet weet hoe groot het ledental is kan men toch moeilijk in dat ledental een waarborg zien voor de rentabiliteit der zaak. Al dadelijk springt een bezwaar in het oog wat betreft het niet combi neeren van het Volks- en Schoolbad met de gemeentelijke Zweminrichting. Mocht in de toekomst de Vereeniging de zaak opgeven dan kan de gemeente niet anders doen dan haar voor eigen rekening voortzetten en dan eerst zal het te bejammeren zijn dat combinatie met het oog op de goedkoopere ex ploitatie niet tot stand gekomen is. Het Bestuur der Vereeniging zegt dat zij zal zorgen voor de f 2500, maar ik zou het royaler gevonden hebben wanneer het gezegd hadwij schenken een gift van f 2500 aan de Gemeente, wanneer deze overgaat tot de stichting van een volks- en school bad. Dan was voor het college van B. en W. het hoofdbezwaar zeer zeker uit den weg geruimd en dan ware de sympathie van den Raad er beslist warmer door geworden. Dan wil ik er nog op wijzen dat de Vereeniging op hare begrooting uittrekt een memoriepost, waaruit blijkt dat zij rekent op een bron van inkomst in zake te nemen baden door kinderen van bijzondere lagere scholen. Indertijd, toen hier aan de orde waren de schoolreisjes, heb ik als mijn ge voelen uitgesproken dat ook de leer lingen van de bijzondere scholen moes ten kunnen profiteeren van hetgeen ddarvoor door de Gemeente beschik baar werd gesteld. Evenzoo meen ik dat thans, nu het de hygiëne van het schoolkind betreft, de bijzondere school niet mag uitgeschakeld worden en dat, wanneer er sprake van is dat de gemeente jaarlijks voor hare rekening neemt 10000 schoolbaden, ook de leerlingen van de bijzondere scholen daarvan gebruik zullen moeten kunnen maken. Dit alles zijn zaken, welke ik nog eens gaarne onder de oogen zou willen zien. Daarbij komt nog dat ik nog niet in mijn bezit heb verschillende stukken die door mij aangevraagd zijn een en waaruit zou blijken het nut om dergelijke inrichting in eigen beheer te hebben. Het is daarom dat ik gaarne zou zien dat de behandeling van dit punt voorloopig werd uitgesteld. Ik stel daarom als motie van orde voor deze zaak van de agenda van heden af te voeren. De motie van orde van den heer IJsselstein wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De motie wordt zonder beraadsla ging en zonder hoofdelijke stemmig aangenomen. v Aan de orde De reclames van J. Polman, C. Jungerie, J. Dekker, J. Fleurke, L. M. Maas, S. Bakkers, J. P. J. Ahsmann, Wed. WolffQuinterne, Ha. H. Kor- tenoever, A. van Elk, C. Hoogerdijk, M. v. d. Pijl, P. J. Scholten en Wed. N. D. Wolffers tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911 (aanvul lingskohieren). De verzoeken van diverse personen om ontheffing van Schoolgeld op de Burgerscholen, dienst 1911/12. Worden in besloten vergadering behandeld. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat te laat zijn ingediend <le reclames van de Wed. N. D. Wolffers en T, van Kleef. De aanslagen van A. van Elk is gebracht op f1000.— P. J. Scholten op 700—C. Jungerie op f800.—, J. Dekker op f500.—, J. P. J. Ashmann op f1650.enC. Hoogerdijk op f 1500. Geroyeerd zijn de aanslagen van J. Polman, J. Fleurke en Wed Wolff— Quinterne. Gehandhaafd zijn de aanslagen van M. M. Maas, S. Bakkers, Ha. H. Kor- tenoever en if. v. d. Pijl. Niet meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. te Nijmegen gezien een luchtballon, komende van de Duitsdhe grens en drijvende in westelijke richting. Hij is te Oosterhout bij Nijmegen gedaald. De twee heeren die in den ballon zaten, kwamen uit Elberfeld. Auto te water. Misleid door de duisternis, stuurde in den nacht van Maandag op Dins dag een chauffeur een auto, waarin twee dames en twee heeren, in de Lissertocht nabij Lisserbroek te Haar lemmermeer. De reizigers konden slechts met moeite worden gered. De weg maakt bij Lisserbroek een scherpe bocht en het mag wel een wonder heeten, dat hier, daar er veel auto's bij donker passeoren, niet meer der gelijke ongelukken voorkomen. Doodelijk ongeval. Dinsdagmid dag is een 9 4 10 jarige knaap naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd, die in de St. Luciënsteeg door een ledige emmer, welke bij het op- hijschen aan een perceel in die steeg uit den haak sprong, op het hoofd had gekregen. De jongen is kort na aan komst in het gasthuis overleden. Door een balkon.gezakt. De zonsverduistering is de indirecte aanleiding geweest van een ernstig ongeluk, dat gistermiddag op het Leid- Bcheplein te Amsterdam plaats vond. Daar wilde het dienstmeisje van den heer A. P. A. M. Beguin, kunsthande laar, wonende'^Leidscheplein 33, met het driejarig kind der familie, naar het natuurverschijnsel kijken. Met het kind op haar arm begaf zij zich op het balkon der tweede verdieping, dat echter in reparatie was. Ternauwer nood had zij haar voeten op het nog geen centimeter dikke pleisterwerk gezet, of zij zakte er door en viel met het kind op straat. Op het oogenblik dat het ongeluk geschiedde, bevonden zich de ouders van het kind in den kunsthandel op het Spui. Deze werden dadelijk gewaarschuwd. Het kind werd eerst binnengebracht in het politiebureau Leidscheplein en daarna, evenals het dienstreis je, naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Wonder boven wonder was het kind niet ernstig gewond, vermoedelijk het dienstmeisje het in haar armen blijven vastklemmen, terwijl zij omlaag stortte. Het ongeveer 20-jarige dienst meisje was zwaar gekwetst. Een stuk van het pleister van het balkon werd door de politie in beslag genomen. Het ongeluk veroorzaakte op het Leidscheplein groote consternatie en nog lang bleven vele nieuwsgierigen het ongeval bespreken. Gistermiddag was zoowel de toe stand van het dienstmeisje als die van het kind, naar men aan het Wil helminagasthuis mededeelde, vrij goed. Te half één werd gisterenmiddag De zonsverduistering' in Limburg*. Over de ringvormige zonsverduis tering in Limburg, zooals zij gisteren zoo prachtig is waargenomen, valt nog wel een en ander te vertellen. Evenals het weer, dat volgens de kansberekening slechts 18 pCt. kans bood om iets van de gansche ver duistering te zien, na weken van wol ken en regen, thans plotseling de best denkbare medewerking verleende, evenzoo is het toeval, dat in alle be rekeningen altijd nog zekere rol speelt, ditmaal-ier wille geweest. De eigenaardigheid van het ver schijnsel bij deze bijzondere ringvor mige verduistering, die zoo weinig van een totale verschilde, maakte het ondoenlijk om te bepalen of men zich volkomen nauwkeurig op decen trale lijn bevond. Men moet zich niet denken, dat men de maan als een mooie, zuiver ronde zwarte schijf midden voor de zon zag staan. In dat geval ware het nog betrekkelijk gemakkelijk geweest om na te gaan of het overgebleven zonne-randje overal precies even breed was. Maar zoo deed zich het ver schijnsel piet voor. Het was zeer verrassend en fan tastisch. Tot kort voor het midden der eclips vertoonde de maanrand zich scherp en gaaf. De buiten dien rand uitste kende oneffenheden, veroorzaakt door de maanbergen, waren nauwelijks merkbaar. Te half één ongeveer, begon de eclips een vorm aan te nemen, die e jn oogenblik had kunnen doen den ken, dat in afwijking van alle bere keningen de verrassing eener volledige totale verduistering stond te wachten. Van den rand der zon was toch niet meer dan een halve cirkel nog te zien. Nog was het verschijnsel niet op het hoogst en reeds bedekte de maan de geheele zonsmiddellijnWas de middel lijn der maan dus toch grooter dan dier der zon Het werd spannend. Maar plotseling gebeurde aar, den zoo sterk met bergen bezetten onder rand der maan iets heel vreemds. In het gedeelte van den zonsrand, dat men reeds goed en wei door de maan bedekt waande, ontstond nog weer een klein lichtplek je.... het was of ineens een inzinking ontstónd in den maansrand, terwijl een donker walletje aan de voorzijde overbleef, dat zich als een reusachtige, alleenstaande berg klomp op de maan, tegen den zons rand afteekende, vijf maal, misschien tien maal hooger dan eenigen werke- lijken maansberg. De eerste der naar de sterrekundige Balley genoemde „beads" of „drup pels" had zich gevormd. En weldra vertoonde het „pareldrupverschijnsel" zich vollediger. Nu formeerden zich meer en meer „druppels". Het was alsof do maan schijf vastkleefde aan het donkerblau we hemelgewelf, bij het verder trekken over zonneschijf telkens opnieuw aan boven- en onderrand inzakte, maar dan met een nieuwen druppol aan het blauw van den hemel bleef hangen. Zoo kreeg de maan, gelijk iemand het uitdrukte, die het met bet bloote oog door een glaasje ook zeer goed had gezien, het uiterlijk eener getande of ingezaagde schijf, waarvan de tand den zonsrand geheel overdekten-, terwijl tusschen die onregelmatig ge rangschikte tandjes kleine stukjes van den uiterst smallen zonnerand die daar echter breeder waren, dan men ver wacht zou hebben, zichtbaar bleven. Enkele oogenblikken voor het mid den der eclips traden plotseling ook aan het eerst nog gaaf gebleven mid dendeel van den maanrand Bailey's druppels naar voren. Hier was het alsof ze uit de maan te voorschijn schoten om overbruggingen te vormen. Nog een paar seconden en weder plot seling ontstond één ingezonken licht- plekje aan den achterrand der maan. Dat was het begin der ringvormig heid. Tegelijk hiermee viel de grootste duisternis in, die de planeet Venus en eenige zeer hoog aan den hemel staande vaste sterren te voorschijn deed treden. Voor den leeken-waarnemer was wel de buitengewone stemming in de gan sche natuur met haar vale tinten, de vliegende schaduwen over de akkers, het paarse verschiet, de sombere kleur der enkele vederwolkjes, alsmede het meest treffend. En daarbij was het alsof de wind eerst even ging liggen en toen een andere, geheimzinniger in het halfduister door de twijgen ruischende over de velden streek, In het kamp was men tevreden over de gedane waarnemingen, vooral als men in aanmerking neemt zooals een der professoren zei dat in Spanje, waar men meestal op goed weer kan rekenen, de laatste waar nemingen niet goed uitvielen en in ons land, waar vier van de vijf kansen op geen goed weer stonden, dit zoo heeft medegewerkt. GOUDA, 18 April 1912. Gisteravond is op advies van Df. Montagne naar het van Iterson-Zie- kenhuis per politiebrancard overge bracht Jan Veen, schipper, die door het loslaten van de lier aan boord van zijn schip bij de spoorbrug zijn rechter arm had gebroken en nog verwon dingen had gekregen aan het hoofd en net linkerbeen. Wegens plaatsgebrek moeten wij heden het verslag van de bestuurs vergadering van den Goudschen Voet bal Bond, alsmede de opstelling van het Bondselftal enz., tot morgen be- Vrijzinnige Concentratie, Op uitnoodiging van de Vrijzinnige Studie- én Propagandaclub alhier sprak gisterenavond de heer A. Roodhuyzen, lid der Tweede Kamer, in de Zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Ge noegen" over het onderwerp V r ij- zinnige Concentratie. Na een welkomstwoord van den Voorzitter, den heer I. van der Want, ving de heer Roodhuyzen zijn rede aan. Spr. begon met er op te wijzen dat geen enkele politieke party hier te lande sterk genoeg is om alleen te staan in het parlement, zelfs niet de R. K. Staatspartij, daarom zijn de 8 art ij en op coalitie aangewezen. Reeds riemaal hebben de vrijzinnigen thans ondervonden dat er een coalitie be staat aan de rechterzijde, in 1888 door het ministerie-Mackay, in 1901 door het ministerie-Kuyper en in 1909 door het ministerie-Heemskerk, welk laatste ministerie bij de stembus een buiten gewoon groote meerderheid kreeg. Op welken grond is deze coalitie gebaseerd, vraagt spr.? De heer de Beaufort heeft het voor dezen spreker al gezegd, de eenige band 8er recht- sche coalitie is de subsidie voor het bijzonder onderwys, anders niets. Ia alle vraagstukken, die aan de orde komen zijn de drie partijen van rechts verschillend van inzicht. In Wijk bij Duurstede, zoo ver klaarde spr. gebeurde het dat de ka pelaans het vuur uit hun sloffen lie pen om Dr. Schaepman te wippen, toen deze zich had uitgesproken ah voorstander van de persoonlijke dienst plicht. Dr. Kfiyper maakte gebruik van zijn gunstig tijdstip om zijn subsidie-wet voor het Hooger Onderwijs er door te krijgen, wat feitelijk alleen was een subsidie aan de Vrije Universiteit. Spr, is geen tegenstander van een subsidiestelsel, in dien geest dat bij zonder onderwijs met subsidie van Rijkswege mogelijk moot zijn; echter zoo als thans de jacht naar subsidie zich openbaart, daartegen verzet spr. zich ten sterkste. Het kabinet-Heemskerk is thans meer dan 4 jaren aan het roer. Wan- nu dat ministerie morgen b.v. zou weggaan waarom door spr. geen traan zou worden gelaten dan zou dit ministerie op niets kunnen wij zen, wat door haar is tot stand ge bracht. Het „Bouwwetteke" natuurlijk wel, waarvoor de Rotterdamsche wet houder Van der Molen en Baron van Wijnbergen, die zich zoo duidelijk mogelijk als de grootste subsidiejager heeft geopenbaard, zich zoo bijzonder hebbep uitgesloofd. Spr. wees op dit alles ter demon stratie dat die samenwerking rechts alleen dient tot subsidieering der con- fessionneelé school. Aan het hoofd dier rechtiche coa litie staat daar de gangmaker uit dui zenden Dr. Kuyper, de man, die als volksleider en volksmenner zijn ;elijke niet heeft. De rede van dezen Itaatsman in de hoofdplaatsen in het Noorden kort geleden gehouden legt getuigenis af van de handigheid waar mede daarin weder de antitheseleuze voor of tegen den Christus naar voren is gebracht. De coalitie van rechts staat niet op constitutioneel of parlementair stand punt. In verband hiermede haalde spr. aan het aanvaarden door Dr. Kuyper van het mandaat voor Oinmen eerst nadat minister Heemskerk had te ken nen gegeven den Kuyperkoers te zul len volgen. Spr. wees op de geestkracht, die Dr. Kuyper heeft getoond te bezitten, door de gepasseerde affaire met de Lehmann-Westmeijer-historie, waar van menigeen dacht dat daarmede Dr. Kuypers. politieke leven was ge ëindigd, eenvoudig over zijn hoofd te laten gaan, en nu de storm is uitge woed, weer te voorschijn komt, ver jongd en krachtig en strijdlustig. In derdaad is hij het thans weer, die de lakens uitdeelt. Het Standaard-jubilé is de uiting geweest van de goddelijke vereering, die de Antirevolutionairen dezen mensch toedraagt. En geheel in de lijn noemde spr. het geschenk aan Dr. Kuyper toen vereerd, een ridder- ordenkastje, ter opberging zijner deco raties. De antithese-leuze van 1905 wordt ook thans nog door Dr. Kuyper aan- geheven. 9 Het koloniaal debat, de antwoorden van de Ministers de Waal- malefijt en Heemskerk, het afschu welijk misverstand geven daarvan getuigenis. De Tariefwet zelfs wil Dr. Kuyper door de antithese-leuze dekken. Spr. zou, indien zulks mogelijk was, gaarne zien een partij-formatie van alle democraten rechts en links tegen over alle conservatieven rechts en links* maar dat behoort, althans thans, nog tot de vrome wenschen. Dr. Bos heeft daartegen gewaar schuwd, op grond dat door rechts steeds elke toenadering is afgewezen. Een formatie van democraten tegen over conservatieven zou alleen kun nen worden gekocht door vermoor ding van de openbare school. En dat nooit Er blijft thans niets anders over dan een samenwerking te zoeken by de drie vrijzinnige groepen om ge zamenlijk op te trekken om die on waarachtige rechtsche coalitie te bre ken. Daarvoor moeten alle vrijzinni gen schouder aan schouder staan. Spr. wees op wat Duitschland en Belgie hadden doen zien, waar een samengaan van de meest conservatie ven met de meest vooruitstrevenden links de maoht van het olericale blok hebben gebroken. De vrijzinnigen hier moeten niet uitgaan van het standpunt: ik maak ruzie, en ik zal ruzie maken, maar zij moeten als eerste democratische ei|ch, samenwerken om de rechtsche coalitie te doen vallen. Het Ministerie van 1897 is het Mi nisterie geweest, waarin sociaal werk is geleverd, dat is door Prof. Drucker ook erkend. Nu staan de vrijzinnigen tegenover drie politieke partijen, die geen geza menlijk program hebben maar die alleen samengaan onder de leuze der antithese. Wat de Regeering heeft voorgesteld inzake de Tariefwet, moest volgens spr. geen enkel vrijzinnige nog doen aarzelen, om samen te gaan, Maar naast de Tariefwet doemt de Grondwetsherziening op, waardoor de openbare school ernstig zal worden bedreigd. Spr. vraagt geen prijsgeven van beginselén, doch een samenwerking die dringend noodig is en die al was er niet anders de Tariefwet in zicht, dringend geboden is. Zulk een samenwerking kan volgens spr. geschieden op grond van het kies- rechtvraagstuk. Algemeen kiesrecht in den meest uitgebreiden zin is een liberale eisch met onthoudimralleen aan hen, die daarvoor dorMremaat- schappelijke orde moeten worden uit gesloten. De vrijzinnig-democraten en de unie-liberalen strijden daarvooi wel hebben de vrij-liberalen hun stem aan de motie daartoe onthouden, doch de heeren de Beaufort en Tydeman hebben zich voor algemeen kiesrecht uitgesproken. Er moet worden opge trokken als één goed geordend leger, met voorhoede, centrum en achter hoede tegen de coalitie-macht, waarbij dan als ondergrond een streven naar goede wetgeving aanwezig is. Door het algemeen kiesrecht zal komen een meer democratische Kamer, waardoor grondwetsherziening in de gewenschte richting mogelijk wordt. Wat het algemeen kiesrecht voor vrouwen aangaat, spr. meent dat dit niet ineens is t te verwezenlijken en een geleidelijke invoering daarvan het meest gewenscht is. Hoe dat zal moeten worden geregeld is thans een zaak, die niet urgent is. Spr. verklaarde van meening te zijn veranderd wat betreft het kiesrecht der gehuwde vrouw, waarover door spr. met Dr. Aletta Jacobs indertijd te Amsterdam is gedebatteerd. Spr. is thans van meening dat de gehuwde vrouw meer rechten op het kiesrecht kan doen gelden dan de ongehuwde. Spr. wees nog op de uitspraken van Dr. D. Bos in de Winschoter Courant en Prof. Treub in zijn rede te Assen om het noodzakelijke van een linksche concentratie aan te toonen. De ver deeldheid der vrijzinnigen is bij velen oorzaak dat zij onverschillig worden Spr. bepleitte daarom om bij de verkiezingen in 1913 overal met één candidaat uit te komen, dan kan er een kracht wörden ontwikkeld, en kan 1 er worden voorkomen dat er overal dubbel werk moet worden gedaan Samenwerking is volgens spr. on misbaar op grond van het algemeen kiesrecht met een taktiek, die verder leidt. Een samenwerken met de. sociaal democraten is hier niet mogelijkde s. d. partij is hier nog te jong, nog te weinig ingeleefd om te begrijpen dat een algemeene linksche concen tratie tegenover de clerioaie coalitie eisch is in aller belang. De coalitie groeit daarin. Zij verheugt zich dat de s. d. zich geïsoleerd houden. Spr. kan daaraan niets veranderendoch juist te meer dringt spr. aan een sa menwerking der drie vrijzinnige groe pen. Het gaat om verlossing van de coalitie, die de verfoeilijke Kuyperi- aansche godsdienstleuze in haar vaan voert. Het debat zullen wij morgen weer geven wegens gebrek aan plaatsruimte. Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. Hedenmorgen hield de Nederland- sohe Vereeniging vq.n Kaashandelaren hare elfde algemeene vergadering in de sociëteit Ons Genoegen alhier. Tegenwoordig waren volgens de presentielijst 60 leden. De voorzitter, de heer J. F. W. S. Middelbeek, opende de vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter dat het jaar 1911 een jaar is geweest van uitersten. Door bovenmatige zomerwarmte en onge wone koude heeft zich in den kaas handel een prijsnoteering voorgedaan, zooals die vroeger niet is voorgeko men. Het jaar begon onder gunstige omstandigheden met iets hoogere prij zen dan gewoonlijk. „mintage warmte deed grooten invloed gelden op den loop der zaken. Het gemaak verminderde, hetgeen ten gevolge had een rjjzing der prijzen, die gemotiveerd was. De vraag hield hiermede geljken tred. Tot Septem- ber ging alles voor den wind. Toen is een periode gekomen, waarvoor verschillende oorzaken worden noemd, doch waaarvan de hoofdoor zaak was dat het gemaak zoo goed als gedaan was. Terwijl de orders van de afnemers uitbleven, fijn velen door gegaan met tot hooge prijzen te koo- pen. De meesten onzer, zoo sprak de voorzitter, hebben daardoor een slecht jaar gemaakt en in 't algemeen kan worden gezegd dat de kaashandel in 1911 kapitalen heeft verloren. De gevolgen zijn niet uitgebleven, De aanwezige voorraden hebben niet de hooge prijzen kunnen opbrengen. Het nieuwe seizoen is aangevangen en de prijzen van thans gaan nog boven de werkelijke waarde uit. Spr. zou wenschen dat 1911 een les zou mogen zijn voor velen. Er is ny toch bewazen dat de Ne derlandsche kaas, hoe fijn Ook, niet hooger kan worden geplaatst dan op een bepaald niveau. Spr. hoopte ten slotte dat 1912 een gunstig jaar zou worden en dat de leden hunne roekelooze concurrentie dit jaar zullen matigen. (Applaus). De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer Ws. Heusdens, Rotterdam werd reke ning en verantwoording gedaan over het jaar 1911, waaruit blijkt dat de financieele toestand der vereeniging gunstig is en de kas een batig saldo van f402,14 aanwijst. Daarop werd het Jaarverslag uit gebracht. .Wij ontleenen daaraan het volgende Het jaar 1911 bracht twee belang rijke feiten, die op den duur voor de leden dezer Vereeniging van groot belang zullen blijken te zijn. Het eerste is de regeling der con tracten met afnemers in de landen zoowel in als buiten Europa, en de mogelijkheid van uniforme verkoop condities, waaraan de leden der Ver eeniging zich hebben te houden. Het tweede is de nieuwe phase waarin de kaas-quaestie is getreden. Toen in het najaar van 1911 het mond en klauwzeer en de langdurige droogte zich hadden doen gelden op minder gewenschte wijze in den kaashandel, meende het Bestuur dat een zamen- gaan der kaashandelaren op vele pun ten groot voordeel zou kunnen op leveren. Na bekomen machtiging om een overeenkomst voor de leden op te maken, teneinde te geraken tot bindende bepalingen, waaronder de onderteekenaars in het vervolg den exporthandel zouden drijven werd op 22 Nov. 1911 een vergadering gehou den in het Notarishuis te Rotterdam. Op deze vergadering, waarop 38 leden tegenwoordig waren, wenschte de meerderheid niet alleen de export handel en de contracten dien fiandel betreffende, tot een onderwerp van beraadslaging te maken, doch ook de handel, de contracten en de verkoop conditiën met Duitschland, Frankrijk Bovendien verlangde men dat een speciale Commissie deze zaak verder ter hand zou nemen, waarvan het voorstel staande de vergadering werd aangenomen. De toekomst zal thans moeten lee- ren in hoeverre de arbeid dier Com missie vrachtdragend zal zijn. Het tweede punt is de Kaasquaestie. In 1911 kwam de kaaswet tot stand, waarbij bepaald werd dat er voortaan Rijksmerken zouden zijn, bestemd voori zoogenaamde gecontroleerde kaas. Van Regeeringswege werden met ^belanghebbenden, waaronder ook dezei vereeniging conferenties gehouden over de vraag welk werk daarvoor zou worden aangewezen. Op het eind van 1911 werd daaromtrent nog geen be sluit genomen. Met succes trad het bestuur op bij haar pogen om de speciaal voor het vervoer van kaas ingerichte spoorweg wagons een meer met hun doel stroo- kende standplaats te bezorgen. Naar de tentoonstelling te Leiden in Sept. 1911 zond de Vereeniging een inzending goede en een collectie slechte kaas, ongeveer op dezelfde wijze als zulks op de Landbouwtentoonstelling te Gouda heeft plaats gehad. De pogingen van het Bestuur om den verkoop van zuiver kaaszout te bevorderen werden in het afgeloopen jaar met goed gevolg bekroond. De strijd tegen het blauw in de k&as werd nogmaals aangebonden om të waarschuwen om geen geverfd gereed schap te gebruiken. Niet dan met tegenzin wordt mel ding gemaakt van het conflict met de Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereenijgmg, over het optreden dezer Vereeniging by gelegenheid der ten toonstelling voor Hotel-industrie, kook kunst, Bedrijfsmiddelen enz. Bii herhaling mag worden geconsta teerd dat de ontstemming welke te recht ontstaan is door de houding dier Vereeniging, vermoedelijk geheel in strijd is met hare bedoeling aan het controle-systeem veel afbreuk heeft gedaan. De producenten bleken met de kaas- controle vrij algemeen van "oordeel te zijn, dat de resultaten met het opdruk en prikwerk verkregen niet van dien aard waren, dat een verderen steun van dit systeem gewettigd was of een toetreding tot het controle-station in grobter getale kon worden verwacht. Bezorgd dat het Buitenland door retorsie maatregelen onzen handel in de meest vitale deelen de landbouw producten zal treffen, richtte het Be stuur een adres aan de Staten-Gene- raal met verzoek het invoerrecht op Kaas in het aanhangig Tarief-ontwerp piet te verhoogen gelijk is voorgesteld. Het ledental der Vereeniging ver minderde in 1911 van 158 gewone en 10 buitengewone tot 150 gewone en buitengewone, hoofdzakelijk door overlijden en verandering in zaken. Het Jaarverslag werd zonder hoof- ilijke stemming goedgekeurd. Door den heer van Zwet, Rotterdam, werd rapport uitgebracht over de rekening en verantwoording, waarna ook deze werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Schwerzel, Bodegraven, Ws. Heusdens, Rotterdam en Joh. G. Heil, Haarlem werden met groote meerder heid herkozen. Daarna had de ballotage van 13 nieuwe leden plaats, welke allen wer den aangenomen. De heer N. Bont hoorn te Woubrugge kan volgens de statuten geen lid worden, als zijnde niet kaashandelaar. Aan de orde kwamen daarop de voorstellen tot regeling van kaascon tracten en verkoopvoorwaarden van Goudsche Kaas naar Duitschland, Frankrijk, België enz., waarvan door de daarvoor benoemde commissie rap port was uitgebraèbt. Nadat door den voorzitter aan den voorzitter dezer commissie, den heer P. Thijssen, dank was gebracht voor dezen omvangrijken arbeid, en ge wezen was op het groote belang van een uniforme contractregeling, om aan de bestaande misbruiken een eind te maken, werd overgegaan tot artikels- gewijze behandeling vaii het concept contract voor Duitschland. Na behandeling daarvan werd door het bestuurslid, den héér J. L. van Eijk er op gewezen Jjat, hoewel de plannen prachtig waren, de doorvoe ring daarvan tot zeer prnstige moei lijkheden aanleiding zou geven. Spr. achtte het niet zoo zok^r, dat van een vereeniging van 160 léden, waarvan slechts 60 leden ter vergadering ren, de afwezige honderd leden ingrijpende bepalingen zouden accep teeren en daaraan streng de hand houden. Spr. verwachtte voor velen daarom Van deze regeling ernstig financieel nadeel en verklaarde daarom zijn Stem aan deze oontractregeling, als thans niet practisch uitvoerbaar, te moeten onthouden. De Voorzitter betreurde dit en wees er op, dat de leden der vereeniging gebonden zijn aan de besluiten der algemeene vergadering, doch voegde er aan toe dat op het begeleidend schrij ven dd. 5 April door het Bestuur was te kennen gegeven, dat by eventueele aanneming met een belangrijke min derheid, deze regeling niet zou worden opgelegd. Het verwonderde den voor zitter dat de heer van Eijk zou tegen stemmen, omdat deze in de commis sie zelf heeft zitting"' gehad en aan het rapport heeft medegewerkt. De heer van Eijk verklaarde bij zyn standpunt te blijven, daar hy, hoewel medegewerkt aan de samen stelling van het rapport, daaraan lang niet altijd zijn goedkeuring heeft ge hecht en zyn stem daarom ook heeft voorbehouden. Spr. meende dat hier mede de misstanden niet werden uit den weg geruimd. De heer Thys^e lichtte daarop de door den heer van Eyk geopperde bezwaren toe, die in hoofdzaak betrek king hebben op de zware kaas voor Duitschland. Ook spr. betreurde het dat de heer van Eijik zou tegenstemmen. Nadat verschillende heeren nog hunne meening over deze regeling hadden uitgesproken werd na de pauze de eindstemming gehouden. De uitslag daarvan was dat van de 56 uitgebrachte stemmen 14 blanco waren, 30 vóór en 12 tegen. De voorzitter achtte dit een be langrijke minderheid, en deelde daar om mede dat het bestuur aan deze regeling geen uitvoering geven zal. De regelingen voor de andere lan den werden daarop ingetrokken. Bij de rondvraag werden door den voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan betreffende de deelname der vereeniging op de Tentoonstelling in 1913 te 's-Gravenhage, betreffende de Kaasquastie, inzake de invoering van een Rijksmerk voor volvette kaas en andere zaken, waarna de vergadering onder spijt-betuiging van den voor zitter dat de gewénschte regeling niet tot stand was gekomen, te drie uur werd gesloten. MARKTBERICHTEN. Gouda, (8 April 1912. GRANEN: Vast en enkele artikelen wederom hooger betaald. Tarwe: Zeeuwsche 10.— 4 10.50 mindere dito 9,50 A 9.90. Afwijkende 9-— 9 5°- Polder 8.50 4/9.—. Rogge Zeeuwsche 7.50 4 7.60. Polder 6.75 4 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 7.a 7 25 GerstWinter 7 25 4 7.50. Zomer 7.— 4 ƒ7.25. Che.- valier 8.4 8.50, Buitenl. voergerst )er 65 kilo 6 25 4 7.25. Haver per I.L. 5—4 5.50. Per 100 kilo 10.25 4 10 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7 75 4 A—Kanarie zaad 12.50 4 13.iyarwijzaad per 50 Kilo J 4 Koolzaad ƒ15 4/ 16.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 16 4 17 Buiten landsche voerenlvten per 80 Kilo *7.75 4 ƒ8.— Boonenl: bruine boonen 17.50 4 18.50. witte boonen 23.— 4 34,— Paardenboonen f 9.— ƒ925 Duiiren- boonen 9.50 4 10 Mais per 100. KiloAmerikaansche Mixed 8 57 4 9.—. Kleine rjande 9.— 4 9.25. Vermarkt. Melkvee, eoede aanvoer, handel en prijzen! blijven 9§bg. Vette varkens; redel. aanvoer, handel vlug, 29 4 31 ct, per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 211 4 24 ct. per half K.G. Magere Biggeh, goede aanvoer, handel stroef, 1.70 4 f 1.90 per we<^. Vette Schapeiji redel aanvoer, handel matig, 25.— 4 39 Lammeren redjel. aanvoer, handel matig 8.- 4 ii.-t. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 8.— |A ia.—. Graskalveren -t—aanvoer, handel 4/-.-U Fokkalveren 10.4 22. Kaas, aangeveerd 109 partijen, handel vlug ie kwal. 31.4/34 2de kwal 27.— 4 30I— Zwaardere J—4 Noordhollandsjche a Boter 2372 stukken van '/,KG Handel gewoon. Goeboter i|.3o 4 1.40, Weiboter iiio 4 I 20, ONTVANGÈN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen 'de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Aardbeving. Sarogsma, j 17 April. Te Cinball'a is een aardschok gevoeld. Eenige gebouwen bekwamen scheuren. De inwoners, dopr een paniek gegrepen, verlieten ylinjgs hun huizen. De yredes-pogingen. Uit Rome laan de EclairMen be vestigt het gerucht dat Rusland niet zal terugschrikken door het echec van een eerste poging om tot vrede te geraken. Rusland zal het initiatief nemen voor een tweede poging, maar ditmaal zulleii nauwkeurige voorstellen worden gedaan. 0 d|g slachtoffers. Parijs, 17 April. De Matin schat, pa een stenige informatie, dat de „Titanic" 219o passagiers aan boord had, te weten 316 passagiers eerste klasse, 279 tweede klasse, 698 derde klasse en 90p man equipage. Gegeven dat er 868 gered werden, bedraagt het getal slachtoffers dus 1328. Niepwe scheepsramp. Londen, (18 April. In Halifau is een draadloos bericht ontvangen mel dend dat het Canadeesche schip „Lord Grey" bij Kaap St. Johns is gestrand met 200 personen aan boord. De Regeering zond sphepen er heen. Aanvaring op de Maas. Op de Maas voor Rotterdam is he den het Rijipstoomschip „Nassogia" in aanvaring gekomen mot de sleepboot „Vulcan". De Nassogia bekwam zware averij. De vrouw en vier kinderen van den kapitein werden aan boord van een andere sleepboot gebracht. De /Vulcan" heeft ook groote schade be komen. i van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Riga, laagste stond 765.7 te Vest- mauver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wftd uit zuide lijke richtingen, meest licht bewolkt, droog weer behoudens kaPs op onweer, mogelijk in het oosten nachtvorst, zachter. VAN DEN Effectenhandel le A uisturdam »- 18 APRIL 1912. Vorige 'Koers Koer» jan hedén 87 873/8 86V„ SS'/is ■fa1/. 103,5/te f»1/* 86»/e 59 67 Staatslueuiugeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 807/8 80% Oostenr. Belastingvrije Ktonenrente 4 pet. 89% 8$'/fc Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 64% Russische Obl. 1906 pet. 1003/» ld. Ooi, (Gr. Russische _>w.my.) 1898 4 pet. S8 87% ld. Obl: (Nicólai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 92% ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Let ning 6 pot. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uunk en Crediet-Instel liiifCeu. Nedj Bankaandeclen 216% 216% Iiidustr Onderueiuiiigeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. 59% 59% Id .Smel ting Refining Co. Cert. v. Aand. 84% 84' Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 2515/j U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 7113/t^ 71% Ii«l. Crediet Instell en Cultuur Ouderiiemiiureii Handelsver. „Amster dam" Aand. 208 2097a Jav. Cultuur Mij. Aand. 320 325 Ned. Handel-Mij. C.v.A 189% Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 60 56i/s Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 300 317 Great Cobar Aand. 877a 90 Petrolemu-Ouderii. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 169 169% KonNedMijto t Expl v.Petr.Bronn. C.v.A 536 543 „Shell" The Transp. Trad Oy. O. v. G. A 6Q0 •Scheepvaart Jiyeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 171% 170% Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 109 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prëf. A. 21% 21* Talmk-Oiiderneiuiiiffen. Bindjey Tabak Mij. A. 101% 100 Divcrseu Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. 471 Peruvian Corporation Linx Cert. v. Aand. 10,3/i6 1016/, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 84&/i Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 98 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63V2 63% W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 1857j dito dito Act. de Jouiss. f 100.f Aifierika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98 98 7t Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 377a 377/i« Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 1727» 172% Wabash Gew. Aand. 99% Premieleeniugeu. Amsterdam Aand. 3 pet 100% 6 100% Honganye. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 153% GELDKOERS. Prolongatie 37»372 pCt. Amerikanen tamelijk vast, Petro leum meer actie, Tabakken flauw, Cul turen iets beter, Rubbers prijsh., Nat. en Buitenl. Staatsfondsen prijshou dend, Mijnen vast, Tramwaarden beter. Mej. N. Beekenkamp te Gouderak slaagde heden v. het ex. Nutt. Handw.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2