Ca£^r LKAlter Gracht 269* AAG, 5TE WAAR- igen meskleeding. e of gedeelten 'erkoopiag iida, Vrijdag 19 April 1913. 51e Jaargang. No. 11845. Goederen Eixitexilanca.. %>9 stam óm <£lo9Ó8. t WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. SF Alle Luxe* en Huish. Artikelen Prisia^ (veevoeders. iventarls, ROEMAN ITievLWS- ezx ^.d.-v-ertexL-tie'blsbd. voor G-©ixd.SL ezx Oara-strelbcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. rteering rets, Telefoon Interc. 82. Buitenlandscb. Nieuws. ie Stok. (str. 222, FEUILLETON Z3 ïxx rxexxlaxi. d.. i.5o Tsi ar’ Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 yjMbEstf Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. en de i de stad aan huis ("Wordt vervolgd). MnAZmOo^- c Kanaries 13, en liter niverseelvoef) i 13 en Mo ergoed. IJf en ADRES: ed. E. ALTER racht 269‘, AAG. merk ',N, GLAS, POR- VERK, ENZ. ór de verkooping 1 2 tot 4 unr. n t geld) APRIL 1912, des inde R. K. LEES- laar, ten overstaan jht gevestigden G0UD8CHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post lur Kammen, lieênmelkzeep 0 cent per stuk. rk Zwarte Kop, ir pakje. TONG, Coiffeur, n 31. De toestand is zeer gespannen in de mijnstreek van het Lena-gebied, waar een maand geleden een werkstaking uitbrak., De troepen werden gedwon gen te schieten, waarbij 107 personen gedood en 80 gewond werden. de passagiers met de noodige levens middelen binnen den ^ortst-mogelijken tijd moest worden gébracht. Dit nu zou een onmogelijkheid zijn zelfs bij de strengste tucht en bij een schip als de „Titanic” had men de quaestie van de groote hoogte van het schip boven het water. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De scheepsramp der „Titanic” Alle laatste telegrammen doen ver moeden, dat de berichten omtrent de slachtoffers nog te gunstig zijn ge weest en men nog een deel van de waarheid heeft geheim gehouden, ook al schijnt een marconigram van Cam perdown, dat er meer dan 2000 slacht offers zouden zijn wel wat sensationeel. In elk geval men is nog even ver van de waarheid als tevoren, een afschu- welijke spanning voor allen, die zoo veel dagen tusschen hoop en vrees leven en telkens weer het gevoel moe ten krijgen, dat zij werden misleid. Veel nieuws brengen de bladen niet, slechts veronderstellingen omtrent het aantal passagiers en het aantal red- dingbooten. De Londensche bladen melden nog dat de „Titanic” in het geheel 20 red- dingbooten bij zich had, en dat zich aan boord bijna 2200 personen bevon den Zooals men uit Buxton's boven staande verklaring ziet was er redding- gelegenheid voor 1178 personen, dus voor weinig meer dan de helft van de passagiers. Algemeen is men van meening, dat het reddingwezen ter zee een algeheele verbetering eischt. De „Shipping Gazette” toont hoe, zelfs indien genoeg booten aanwezig waren geweest voor alle passagiers van de „litanie” enor me moeilijkheid zou zijn ontstaan by de overbrenging van de passagiers naar deze booten. Veronderstellen wij, zegt het blad, dat booten noodig waren voor 3000 menschen. Dan moesten er althans 50 A 60 booten zijn, waarin aan wie zijn vader hem aanbevelings brieven had meegegeven en die hem in zijn jonge onderneming van nut konden zijn. Zoo had hij gedurende den dag ge noeg te doen maar ’s avonds slen terde hij nu eens hier, dan weer daar, bijzonder in de wijken der aanzienlijken steeds hopende een spoor te vinden van haar die bij dag en by nacht zijn geest bezighield. Doch steeds was zijn zoeken vergeefs. Het is zeer dwaas van me, ja bet dient tot niets, een schepsel na te jagen, dat de ontmoeting in den trein al lang vergeten is, sprak hij bij zich zelf. Een gravin! Die zou zeker met medelijden op mij neerzien en mij uit lachen als zij eens wist hoe het met mijn hart gesteld is en zou het nu eindelijk eens tijd worden om de familie een be zoek te brengen? Inderdaad ben ik zeer natig geweest. Bijna acht dagen ben ik Hamburg en nog heb ik geen bezoek gebracht aan gravin Orlowsky en aan tante Brinken, waar myn vader altijd met zooveel liefde o.ver spreekt. Zoo knorde Manfred op zichzelven het nam snel een besluit, verwisselde van kleeding, liet een rijtuig komen en reed naar de villa by de Brookpoort. Het was zes uur in den avond, dus edermethode. Zoedorfaöriek aiBiA, - Enkhuizen. baar bij HH. J, Wijdstraat.’ LD, Veerstal. AAG, m meth. spreken sn beschikbaar om geven. Nadere in- astaand adres. 89) De jonge dame bedankte hem voor zijn dienstvaardigheid hunne blikken ontmoeten elkaar en beide jonge lieden kleurden. Opeens liet de locomotief een scherp gefluit hooren, de deuren der wagons werden opengeruktzij waren te Hamburg aangekomen, veel te spoedig naar Manfred’s zin. Nog stond hij be sluiteloos naast zijne schoone reisge- noote, niet wetende of hij haar zijn diensten zou aanbieden of niet, toen er een jong dienstmeisje op haar toe trad met de woorden Goeden avond, freule! Mag ik uwe bagagebewijs hebben? Goeden avond, AnnaHoe gaat het thuis klonk het vriendelijk terug. Mevrouw de gravin is een beetje verkouden, anders was ze zeker ge komen om u af te halen. Langer kon Manfred hier niet blijven staan, dit begreep hn en daarom volgde hij schoorvoetend Mr.Beatcher. Alleen veroorloofde hg zich nog eene buiging wij geregeld tijdig en ontvangen van rten, vermakelqk- we dan in onze [oendermeel Ier voederkosten [o 40 en 5 kilo debesf’j 8Vt uur, -Commissie Gew. nering. 8^2 u. Goudsche Genees-, Heel- en Alg. Jaarvergad. léunie”, 8’/k uur> Gouda, Z.-H. ver. ruis“. monie”, uur, 1. Bond vapOud- afd. Gpuda. en Woningtoez., Inderstandscomm. Home Rule. De eerste lezing over de Home Rule- wet is in het Engelsche Lagerhuis begonnen. Met een meerderheid van 94 stemmen besloten de afgevaardig den het ontwerp in behandeling te nemen. Niéuws over wat er in het Lagerhuis zelf is voorgevallen, hebben we niet, maar het is wel belangrijk te vernemen, wat de Handelsblad- correspondent van een der grootste tegenstanders van zelfregeering voor Ierland in een interview te weten kwam. Het was de bekende Capt. James Craiq, een der afgevaardigden voor Ulster, die zich omtrent deze wet tegenover den correspondent uitliet. Op de eerste vraag, die de corres pondent deed, te weten waarom Ulster zoo fel tegen Home Rule was gekant, antwoordde dit Parlementslid, dat in Ulster nog altoos bijkans als een hei lige wordt vereerd onze vroegere stad houder Willem III. Deze had immers indertijd de Protestanten van Ulster die vrijheid bezorgd, die elk denkend mensch voor zich opeischt. Dit par lementslid was er vast van overtuigd, dat het met die vrijheid gedaan was, wanneer aan Ierland Home Rule werd verleend, wat voor Capt. Craiq syno niem was met overheersching van de Katholieken. Zooals we zien dus, altoos vrees, dat Home Rule Rome Rule zal wor den. Hij achtte den toestand zelfs zoo gevaarlijk, dat hij er een inter nationale beteekenis aan hechtte. Zijn „Rome Rule” trachtte hij te bewijzen, door de samenstelling né te gaan van verschillende openbare lichamen, waarbij steeds bleek, dat daarin de Protestanten geen of‘sléchts een heel enkele zetel bezetten. Uit alles blijkt, dat de Unionisten en in het bijzonder de bewoners van Ulster zich meer Engelschen, dah Ieren voelen. Alles trachten zij tegeh Home Rule in te brengen en in het bijzonder doet ook dienst het argu ment, dat de nationalisten Home Rule slechts aanvaarden als eerste stap naar totale afscheiding. De correspondent merkte nog op, dal het grootste deel van Ierland toen om zelfregeling vroeg, terwijl Ulster zelf op 18 tegenstanders, 17 voorstan ders van Home Rule naar het Lager huis zond. Hiertegenover zette Capt. Craiq, dat dit enkel een gevolg was van de slechte indeeling in kiesdistricten, waar een district met 1835 kiezers evengoed een afgevaardigde zendt als een kies district met 17176 kiezers. Het Lagerhuis-lid bracht de heele kwestie terug tot een gevoelskwestie en op de vraag wat bij invoering van Home Rule zou gebeuren, meende Capt. Craiq dat het in Ulster zeker tot een revolutie zou komen, een re volutie waarvan men liever de ver schrikkelijke gevolgen zal ondervinden dan zich te onderwerpen aan een zoo gehate wet als Home Rule. eigenlijk geen tijd om bezoeken te brengen, doch bij bloedverwanten meende hij op dit uur nog wel te kun nen verschijnen. Hij werd toegelaten en met den hoed in de hand trad hij het smaakvol ge meubileerde salon van gravin Orlows- ky binnen. Een groote lamp, waarvan het licht door een rooden sluier ge dempt werd, stond op de tafel, in den haard brandde een vroolijk vuur, dat danig aar deed in vergelijking niet de temperatuur in de buitenlucht, want de herfstavond was guur en mistig. Beide dames, mevrouw Brinken en Hildegard, stonden van de sofa op en gingen den jonkman eenige schreden tegemoet. Manfred, mijn waarde neef, wij heeten je hartelijk welkom I sprak de gravin, terwijl zij hem beide handen toestak. Wij wisten uit een brief van je vader, dat je omstreeks dezen tijd hier zoudt aankomen, wij hebben je reeds eenige dagen verwacht. Ik dank u wel, tante, sprak Man fred in zijn wat vreemd klinkend Duitsch, nadat hij de gravin de hand had gekust, dat ge mij met zooveel vriendelijkheid tegemoet komt, de eerste maal, dat ik het geluk heb u te zien. Dat is dubbel aangenaam, als men Tariefwet. Thans vergadert in de Tweede Kamer de commissie vau voorbereiding met de bijzittende leden voor de Tariefwet. De minister van Financiën woonde gisteren de vergaderingen bij. Chineezen-opstootjes te SoerabajA. Wij vinden in de Daily Telegraph het volgende telegram dato 16 dezer uit ^Peking, dat wij onder het noodige voorbehoud vermelden „De Chineesche pers spreekt haar groote voldoening uit over de oplos sing van het incident op Java, dat in het leven werd geroepen door het dooden van een Chinees door een po- tiebeambte. Volgens hier ontvangen berichten worden de schuldigen door betrekkingen van de slachtoffers der „Titanic” is reeds voor f 18.000 ge- teekendde „Daily Telegraph” zelf teekende voor een som van 500 pd. st. Op de inschrijving, die door den Lord Mayor van Londen geopend werd, is tot nu toe geteekend voor 1000 pd. st. De Italiaansch-Turksche oorlog. Konstantinopel, 17 April. De troon rede, die morgen bij de opening van de Kamer zal worden voorgelezen, wijst op de noodzakelijkheid om de grondwet te wijzigen door het art. 35 aan té nemen, welks verwerping aan- aanleiding heeft gegeven tot de ont binding van de vorige Kamer. De troonrede verklaart verder, dat Turkije alleen vrede met Italië kan sluiten, als Turkije do algeheele en wezenlijke souvereiniteit in Tripoli behoudt. Zij spreekt dank uit jegens de mogendheden voor haar vriend schappelijke en vredelievende houding. Parijs, 18 April. De bladen melden dat tot een onmiddellijke en beslissen de actie van Italië besloten is aan de kust der Aegeïsche zee, zoo dicht mogelijk bij de Dardanelles Londen, 18 April. De Times ver neemt uit Zagora, bij den berg Pelim, in Griekenland, dat de Italiaansche oorlogschepen gezien zijn, stoomende in noordelijke richting. Zij bevonden zich 17 April ter hoogte van het eiland Skyros. Oproer in Italië. De Stampa bericht uit Todi dat daar de boeren wegens de belastingen in opstand gekomen zijn en den ge meenteraad met dorschvlegels uiteen gedreven hebben. Zij hebben bereden aanvoerders en hebben de gendarme rie verjaagd. Marokko. Fez geplunderd. De Times verneemt uit Tanger, dat de Marokkaansche troepen in Fez gemuit hebben en de stad plunderden. Het gepeupel heeft zich bij hen aangesloten. De draadlooze gemeen schap is verbroken. De Echo de Paris bevestigt ten volle dit bericht. De muiters zijn troepen van den Maghzenhet grootste deel der bevolking heeft zich aangesloten. Rusland. Bloedige onderdrukking. Uit Irkoetsk wordt geseind f 125 7KEM HK Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, deü Boekhandel en de PostkantorenMmD* Het telegram uit het Engelsche Lagerhuis werpt wel een schril licht op het Atlantische Oceaan-drama: het aantal reddingbooten aan boord van de „Titanic” is inderdaad beslist on voldoende geweest. Nog niet voor de helft was er bij een catastrophe op plaats voor de opvarenden gere kend. En zeker mag de Engelsche Minister van Handel,* van de groote verantwoordelijkheid spreken, welke in dezen op de Board of trade rust. Hij toch is geheel aansprakelijk voor het verbijsterend ontoereikend aantal reddingmiddelen, op een schip, welks bevolking schier met de grootte eener kleine stad gelijk stond. Terecht gaan dan ook in Amerika en elders stem men op, tegen wettelijke bepalingen van het soort als die deze veiligheids maatregelen op de groote Oceaan- stoomschepen voorschreven. „Voort aan, schrijft het New-1 orksch blad de „North-America”, mogen de veilig heidsmaatregelen op Engelsche sche pen niet meer aan dè Engelsche re- geering overgelaten worden, doch moet Amerika zelf zijn staatsonderdanen beschermen. Wij hebben het recht, elke stoomvaartmaatschappij te dwin gen tot het treffen van goede veilig heidsmaatregelen.” Ook wordt er do aandacht op gevestigd, dat de plaats, die de reddingbooten op de „Titanic” hadden moeten innemen, gebruikt is voor tennisbanen, Turksche baden, café’s, enz. Van de 40 groote Ame- rikaansche vaarders moeten, volgens Amerikaansche bladen, er slechts drie, de „Kaiser Wilhelm II”, „La Pro vence” en „Celtic” voldoende redding booten aan boord hebben. De vroegere directeur van de scheeps- bouwwerf van Harland en Wolff in Belfast waar de „Titanic” gebouwd is, verklaart, dat voor de reusachtige Oceaanschepen in den beginne 40 reddingbooten zouden gebouwd wor den. Daar de Board of Trade echter maar 16 booten voorschreef, hebben zij het hierbij gelaten, daar de ruimte op andere wijze gebruikt moest worden. Op de lijst door de „Daily Tele graph” geopend voor de nagelaten te maken, welke met een licht knikje werd beantwoord. Zou dit een afscheid voor eeuwig zijn Woonde zijne schoone onbekende te Hamburg, of kwam zij er slechts een bezoek brengen Deze vragen hielden de eerstvolgende dagen voort durend zijne gedachten bezig, en er was niemand, dié ze kon beantwoor den. Zoo hoopte hij dan op een gelukkig toeval, dat hen samen zou brengen, en mocht dit gebeuren, dan zou hij wel zorgen, dat hij haar spoor niet weer bijster werd en dat hij wat meer om trent haar te weten kwam. In het oude huis der familie Römer was de benedenverdieping voor den jongen erfgenaam ingericht, gereed om hem te ontvangen. Een eigenaardig gevoel overmeesterde hem, toen hij de vertrekken in gebruik nam, waar zijn grootvader en zyn vader gewoond had den immers, hij wist dat hij als hun opvolger bestemd was om het 'huis Römer hier opnieuw te doen bloeien. Dit was een schoone taak, die hij gaarne aanvaardde, want hij voelde lust en moed om flink aan dit werk te beginnen. Mr. Beatcher, twintig jaar ouder dan hij en rijk aan ervarin gen, stond hem met raid en daad ter zijdeook bezocht Manfred alle heeren Prof. dr. J. Kraus heeft aan zyn medeleden in het hoofdbestuur bekend gemaakt, dat hij zich tot zijn leedwe zen verplicht ziet, wegens drukke werkzaamheden, het voorzitterschap van de Maatschappij van Nijverheid te moeten neerleggen. Prof. Kraus werd het vorige jaar te Haarlem uit directeuren tot voor zitter gekozen ter vervanging van den periodiek aftredenden, niet herkiesba ren mr. Joh. Enschedé, sedert over leden. zoo alleen staat in een groote, vreemde stad. Hartelijk welkom, jonge vriend sprak nu mevrouw Brinken, die zich eerst wat achteraf gehouden had en hem nu de hand toestak. Een vreemde aandoening overmees terde mevrouw Brinken, toen zij Man fred aankeek, en ook bij hem kwam een gevoel op, dat hij niet wist te ver klaren, toen zijn blik op die dame met grijze haren rustte. Hoe dat kwam Wie kan het zeg gen Manfred boog om haar de hand te kussen, doch zij sloeg haar arm om zijn hals, kuste hem op het voorhoofd en zeide met in tranen bijna verstikte stem Ge moet het mij, oude vr niw, niet kwalijk nemen, dat uw v or- komen mij zoo sterk herinnert aan den zoon, dien ik door den dood ver loren heb I Er is iets in uw stem en in uw ge- heele uiterlijk, dat mij sterk aan hem herinnert! Vindt je ook niet Hilde- gard?

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1